Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.
Mnohem lepší je dávat subprime hypotéky na 100 % ceny, vyšponovat cenu nemovitostí ještě výš a při následné krizi všechny ostatní okrást a banky vyplatit? Nebo jak se tohle má správně řešit? Tak jak v USA asi ne (krize 2008, detroit housing crisis…)
Hele, je to trošku komplikovanější. Situace v USA je dost odlišná, především se tam dává hypotéka na barák, když dáš bance klíče od baráku, hypotéka je splacená, i kdyby banka prodala barák za 1/2, v Evropě si ručitelem ty, jako fyzická osoba.
Druhá věc je, že hypotéky v USA byly dávány bez dokládání příjmů.
A třetí věc, že centrální banka je významným hybatelem ceny nemovitostí, tudíž by za ně měla nést trochu odpovědnosti, a ne je házet na lidi.
Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.
Našetřit 25% ceny nemovitosti (s tím, že žiješ v nájmu) + mít ještě rezervu + mít děti je fakt maso. Stejně tak nevidím důvod, proč bys u první své nemovitosti platil daň z převodu, to je český unikát.
Další věc je, že nemovitosti v ČR jsou nesmyslně drahé. Třeba v USA je průměrná cena bytu asi 260.000 USD (6 mil. Kč), pokud kupuješ první nemovitost můžeš mít 97% hypo, přičemž průměrný příjem v US je 56.000 usd ročně (108.000 Kč měsíčně).
Na tomhle je jasně vidět, že ten život v ČR je přeci jenom v mnoha ohledech složitější. Nejhorší je, že většinu ceny nemovitosti stojí právě ty opletačky s úřady a ta právní nejistota (to vše si developer musí dát do ceny). Ta samotná stavba takový problém není.
+ Díky ČNB a její politice tu hypotéky stojí značně více, než hypotéky v EU, přičemž třeba ceny nemovitostí v Praze nejsou zas tak daleko od Berlína.