Práce v zahraničí - vyplatí se?

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #75 kdy: 23. 08. 2019, 10:36:19 »
Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Mnohem lepší je dávat subprime hypotéky na 100 % ceny, vyšponovat cenu nemovitostí ještě výš a při následné krizi všechny ostatní okrást a banky vyplatit? Nebo jak se tohle má správně řešit? Tak jak v USA asi ne (krize 2008, detroit housing crisis…)

Hele, je to trošku komplikovanější. Situace v USA je dost odlišná, především se tam dává hypotéka na barák, když dáš bance klíče od baráku, hypotéka je splacená, i kdyby banka prodala barák za 1/2, v Evropě si ručitelem ty, jako fyzická osoba.

Druhá věc je, že hypotéky v USA byly dávány bez dokládání příjmů.

A třetí věc, že centrální banka je významným hybatelem ceny nemovitostí, tudíž by za ně měla nést trochu odpovědnosti, a ne je házet na lidi.

Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Našetřit 25% ceny nemovitosti (s tím, že žiješ v nájmu) + mít ještě rezervu + mít děti je fakt maso. Stejně tak nevidím důvod, proč bys u první své nemovitosti platil daň z převodu, to je český unikát.

Další věc je, že nemovitosti v ČR jsou nesmyslně drahé. Třeba v USA je průměrná cena bytu asi 260.000 USD (6 mil. Kč), pokud kupuješ první nemovitost můžeš mít 97% hypo, přičemž průměrný příjem v US je 56.000 usd ročně (108.000 Kč měsíčně).

Na tomhle je jasně vidět, že ten život v ČR je přeci jenom v mnoha ohledech složitější. Nejhorší je, že většinu ceny nemovitosti stojí právě ty opletačky s úřady a ta právní nejistota (to vše si developer musí dát do ceny). Ta samotná stavba takový problém není.

+ Díky ČNB a její politice tu hypotéky stojí značně více, než hypotéky v EU, přičemž třeba ceny nemovitostí v Praze nejsou zas tak daleko od Berlína.


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #76 kdy: 23. 08. 2019, 12:39:58 »
:-) Proč se oháníte 97% hypotékami v usa, když na ně jako nerezident určitě nedosáhnete? A legrační je i průměrná cena bytu, zkuste pohledat byt v LA, NY, apod., v rozumné čtvrti za tyhle peníze...

Jinak doporučuju si uvědomit jak se obecně chováme k pracovníkům třeba z Ukrajiny, můžete očekávat podobný přístup obyčejných lidí, ale i úřadů nebo bank k vám.
« Poslední změna: 23. 08. 2019, 12:42:17 od PajaH »
Gréta je nejlepší.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #77 kdy: 23. 08. 2019, 14:07:59 »
56 tisíc USD ročně a 260 tisíc cena bytu - tedy cca 5x roční příjem.
Průměrný plat v ČR je cca 390 tisíc, průměrná cena bytu 3 miliony - tedy cca 7x roční příjem.
Je to sice rozdíl, ale nijak dramatický. 

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #78 kdy: 23. 08. 2019, 14:14:02 »
Stejně jako ČNB nastaví [...] díky nesmyslné ČNB
ČNB ty podmínky nastavila dobře, aby předešla právě tomu subprime průseru. Vzít si úvěr na víc než 9 let čistého příjmu, to prostě není normální a smrdí to průserem při nejbližší příležitosti. Stejně tak to LTV nebo DSTI. Všechno jsou to rozumné podmínky a je dobře, že platí. Problém s nemovitostma je úplně jinde: v tom stavebním řízení jako takovým, v nesmyslných regulacích, kde se smí stavět (-> nedostatek pozemků a jejich přepálená cena) a co se smí stavět. A taky možná trochu v tom, že u nás se moc nenosí stavět trvalé stavby a vážit si jich - vesnické domy většinou další generace radši zbourá a postaví další barák s trvanlivostí jedné generace (ne že by to bylo nerozumné, ale třeba 200 let starý baráky se taky pak prakticky nenajdou).

Perlička: v ČR je jediná stavba podle návrhů Michaela Reynoldse (najděte si na YT film Architekt odpadu, fakt doporučuju). Podle našich slavných norem by samozřejmě nikdy nemohl projít. Takže je (AFAIK) zkolaudovaný jako skleník nebo něco takovýho, prostě zemědělská stavba. A to je prosím barák na naprosté samotě, dokonce nenapojený na jakékoliv sítě. WTF?! Co na něm komukoli může vadit?!

Už jsme to dotáhli tak daleko, že není úplně nerozumné bydlet v jurtě a čím dál víc mladých lidí to dělá. To je společenský progres - směrem k mongolským pastevcům...  ::) A perlička no.2: i s těma jurtama mají problém se stavebním úřadem. O-M-G!

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #79 kdy: 23. 08. 2019, 14:19:59 »
Je to sice rozdíl, ale nijak dramatický.
Je to dramatický rozdíl. Z 95 států světa jsme na 68. místě. https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp

A tohle jsou průměrná čísla. Kdyby se vzaly nejdražší regiony, tak bysme na tom nejspíš byli ještě hůř (protože ceny v Praze a Brně solidně dotahují světové metropole, ale příjmy jsou úplně jinde).


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #80 kdy: 23. 08. 2019, 14:56:24 »
Je to sice rozdíl, ale nijak dramatický.
Je to dramatický rozdíl. Z 95 států světa jsme na 68. místě. https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp

A tohle jsou průměrná čísla. Kdyby se vzaly nejdražší regiony, tak bysme na tom nejspíš byli ještě hůř (protože ceny v Praze a Brně solidně dotahují světové metropole, ale příjmy jsou úplně jinde).

tak to je sila ... ked sa vyberie len Europa, tak je CR tretia najdrahsia po Srbsku a Albansku :D

https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp?title=2019-mid&region=150

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #81 kdy: 23. 08. 2019, 15:37:47 »
ČNB ty podmínky nastavila dobře, aby předešla právě tomu subprime průseru.

Víš co mě fakt hodně štve? Že tu něco rozeberu, popíšu, vyvrátím, a pak někdo napíše další příspěvek, a vůbec nezohlední to co jsem napsal a diskuze začíná od znova. Nikdy se to neposune, argumenty se nevyvrátí, znova a dokola se tvrdí stejná blbost se subprime hypotékama, přestože to popisuji výše, že se jedná o úplně jiný problém než LTV ratio a je to specifikum k US.

Navíc US na tom rozhodně vydělalo, většina peněz, která se spláchla do koše, tak to byly zahraniční investoři.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #82 kdy: 23. 08. 2019, 16:51:52 »
A taky možná trochu v tom, že u nás se moc nenosí stavět trvalé stavby a vážit si jich - vesnické domy většinou další generace radši zbourá a postaví další barák s trvanlivostí jedné generace (ne že by to bylo nerozumné, ale třeba 200 let starý baráky se taky pak prakticky nenajdou).
Netvrdím, že by som so zvyškom tvojho príspevku nesúhlasil, ale táto veta je podľa mňa nezmyselná. Pochybujem, že by to v ČR bolo inak, ale u nás na Slovensku absolútne nikto nebúra dom ob-generáciu (t.j. do nejakých 40 rokov).

Búrajú sa domy 100 rokov staré, ale nič nelogické na tom nie je - bežný dedinský dom 100 rokov starý je postavený zo zmesi pálenej a nepálenej tehly a kameňa (t.j. čo kto mal a zohnal), bez akýchkoľvek hydroizolácií, s červotočivými drevenými stropmi a hlinenou podlahou povaly a brutálnou spotrebou energie na vykurovanie (ak nechceme doma chodiť vo svetri). Polovica môjho vlastného domu je tejto konštrukcie a nebyť toho, že sme sa rozhodli kúpiť iný pozemok a tam postaviť dom nový (pričom najprv bude potrebné zbúrať podobný storočný dom, akurát totálne schátraný po tridsaťročnej neobývanosti), pri rekonštrukcii by som túto polovicu bez milosti anihiloval vrátane základov. Akákoľvek rekonštrukcia takéhoto domu stojí takmer toľko ako nový dom, pričom vo výsledku nikdy nebýva komfort a energetická úspornosť primerané dnešnej dobe.

Dom generáciu starý je niečo úplne iné, ak keď pokiaľ bol sfušovaný, môže preň platiť to, čo pre dom starší.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #83 kdy: 23. 08. 2019, 16:56:58 »
Víš co mě fakt hodně štve? Že tu něco rozeberu, popíšu, vyvrátím, a pak někdo napíše další příspěvek, a vůbec nezohlední to co jsem napsal
Ale vzdyt ja to reflektuju - reaguju na tvuj prispevek prave proto, ze s jeho obsahem nesouhlasim.

Nevyvratil jsi nic. Jiste, ze v USA funguji hypoteky jinak, ale z toho neplyne, ze by k velmi podobnemu problemu, jako meli oni, mohlo dojit i u nas. Treba v trochu jine podobe, trochu jinymi kanaly, ale ten zaklad by mohl byt stejny:

1. dluhy, ktere neodpovidaji realne hodnote ruceni
2. dluznici, kteri si berou uvery na samem okraji sve schopnosti je splatit - a kdyz se cokoli stane, jsou v [autocensored]

Pokud se nepletu, peknej pruser meli treba Madari, kteri si brali uvery v cizi mene, se spekulaci na kurz. Mechanismus uplne jinej, ale zaklad a dusledky stejny: pruser jako mraky.

Se podivej, do jakyho deepshitu se lidi dostavaji kvuli blbejm spotrebitelskejm uverum. Ano, vim, exekutorsky pravo je u nas ulet, ale na principu to nic nemeni - staci trochu prelitnout pres hranu rovnovahy mezi prijmy a vydaji a supito presto do nejhorsiho pekla. Coz by se krasne mohlo stat v pripade, ze by z jakyhokoli duvodu nemovitostni bublina splaskla, zahranicni spekulanti se lekli a zacali prodavat atd. atd. Vysledek by byl tomu americkymu prusvihu imho velice podobnej.

a diskuze začíná od znova. Nikdy se to neposune
No ona by se posunula, kdybys nedelal presne to, co kritizujes - tj. kdybys reflektoval, co pisu, a reagoval na to.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #84 kdy: 23. 08. 2019, 17:05:37 »
Netvrdím, že by som so zvyškom tvojho príspevku nesúhlasil, ale táto veta je podľa mňa nezmyselná.
Za prve jsem ne uplne stastne napsal to "generace". Myslel jsem tim, ze tam jedna generace prozije zivot - tj. tech cca 80 let, o kterych pises.

A s tim, co pises, uplne souhlasim, prave proto v tom prispevku bylo to "ne ze by to bylo nerozumne". Za danych podminek je to (casto) rozumne. Akorat je to proste takova sebereplikujici se situace - ti mladi si zase postavi treba drevostavbu, ktera bude po jejich smrti zrala na srovnani se zemi.

Jednou jsem listoval realitnim casopisem na Malte. A domy 300 let stary tam nebyly vyjimkou. Podobne treba v UK se myslim stary domy celkem drzi v kondici. U nas tohle proste moc neni no. Jiny kraj, jiny mrav.

Jediny, s cim bych v tom tvym prispevku mozna malinko polemizoval je to "komfort [...] primerané dnešnej dobe". To je imho dost vyrazne relativni a subjektivni. Jeste pred sto lety spali dva lidi v jedne posteli a na nejmladsi decka se ani postel nedostala. A prezili. Takze jestli my si dneska myslime, ze bez rohove vany se proste neda zit, tak je to dost sebeklam...
« Poslední změna: 23. 08. 2019, 17:09:09 od Mirek Prýmek »

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #85 kdy: 23. 08. 2019, 17:11:01 »
Jednou jsem listoval realitnim casopisem na Malte. A domy 300 let stary tam nebyly vyjimkou. Podobne treba v UK se myslim stary domy celkem drzi v kondici. U nas tohle proste moc neni no. Jiny kraj, jiny mrav.
K tomu ilustrace:

https://www.maltasothebysrealty.com/search/?search=searching&type%5B%5D=House+of+Character

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #86 kdy: 23. 08. 2019, 17:50:43 »
rád bych použil sprostá slova, ale asi by ti to stejně nedošlo

2. dluznici, kteri si berou uvery na samem okraji sve schopnosti je splatit - a kdyz se cokoli stane, jsou v [autocensored]

Ale vzdyt ja to reflektuju - reaguju na tvuj prispevek prave proto, ze s jeho obsahem nesouhlasim.

Můj příspěvek
Citace
Ale obecně nevidím ve 100% hypotéce problém, pokud bude nastaveno, že třeba její splátka nemůže přesáhnout obecně těch 45% příjmů domácnosti a ručíš za ní vlastní osobou. Možná bych ty procenta klidně dal i níže, že hypotéka nesmí přesáhnout třeba 35% příjmů.

Viditelně nereflektuješ co píšu

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #87 kdy: 23. 08. 2019, 18:05:55 »
Viditelně nereflektuješ co píšu
Jenze ve 100% hypotece podle me JE problem. O tom ten prispevek je. Zkus ho vic reflektovat a min vyhrozovat.

Jestli to je potreba rozepisovat, tak aspon strucne:

Procento prijmu nezarucuje vubec nic. Jednak se da dost snadno legalne falsovat (staci mit kamose, co ma s.r.o.cko) a navic ze mam rok nebo dva nejakej prijem vubec nezarucuje, ze A) obor nepujde do kopru (aha, vy jste delal v textilni firme? Tak si stoupnete tamhle do fronty mezi sklare a horniky) B) ze me za tyden nesejme na ulici kamion

A presne o tom to je - ta kriteria jsou ochranou pro lidi, kteri by svym ne-konzervativnim pristupem sami vlezli do pruseru. Konzervativni pristup totiz je, ze kdyz na to nemam, tak to nekupuju. A ne, ze nemam nic a pujcim si na to.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #88 kdy: 23. 08. 2019, 20:56:02 »
Byt kriticky k CR je samozrejme v poradku... ale proc to porovnavat se zapadni evropou nebo USA a psat jak je to tam lepsi? Tak jestli to tam je lepsi, ale ja furt zustavam tady a bojim se tam prestehovat, tak jsem asi co? Nikdo vas tu nedrzi. Je to zkusenost k nezaplaceni. Nekde dlouhodobe zit je uplne neco jine, nez tam jezdit na sluzebni cesty. To se vubec neda srovnat. Znam i dost pripadu, ze odjeli i s detma (mensima i vetsima) a uz zustali. Jak se rika, kdo chce hleda zpusob, kdo nechce, ten hleda duvod.

Co se tyce moznosti si postavit dum v CR nebo zahranici (zapade), tak to bohuzel moc zkusenosti nemam. Drtiva vetsina kamaradu nebo kolegu se do neceho takoveho vubec nehrnula. Osobne si myslim, ze pro java lopatu (me) je levnejsi si postavit dum v CR, ale to jen diky tomu, ze tu mame o hodne vice rozevrene nuzky mezi prumernou mzdou a prumernou mzdou javistu. Jen muj dojem.

abx

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #89 kdy: 23. 08. 2019, 23:54:09 »
Zkušenost ze zahraničí můžu doporučit, ale jenom pro prachy bych to nedělal, Českou jsou v IT platy celkem vysoké.

Jsem v Londýně pět let, plat mám £130k+£25k bonus, ale už mám i nějaké manažerské povinnosti a je to fintech korporace, normální vývojáři v menších firmách dělají klidně za £60k ročně. Mají tu ale pekelné daně (progresivní pásma), ten bonus mi vždy ořežou o 40%.

Náklady jsou enormní, 3+KK stojí asi £2000 měsíčně. Kdybych si chtěl něco rozumného koupit a ubytovat i děti, tak £500k až £1m. Třeba školka taky stojí přes tisícovku.

Londýn je trochu moc velký a má špinavý vzduch, ale mají tu kvalitní jídlo (každý kdo říká že v UK je špatné jídlo se pravděpodobně živil ve Skotsku sběrem bukvic) a všechny služby donáškové i jiné fungují velmi dobře, pokud vám nevadí, všechno to vykořisťování jiných imigrantů co to dělají za odměnu pod hranicí minimální mzdy:-),