Práce v zahraničí - vyplatí se?

Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 12. 08. 2019, 21:54:12 »
Do budoucna poměrně více uvažuji o odstěhování se na západ, co se mi na západě hodně líbí je to, že zpravidla ten stát tak nějak funguje více, procesy, zákony, dodržování pořádku, a tak. Ano, vím čím nás krmí zprávy, ale já na západě žil, i tam občas jedu, a prostě Německo vážně není samý vraždící imigrant, jak se nám snaží média namluvit a tak...

Většině lidem, s kterými se bavím na západě vadí právě to, co já bych vlastně uvítal. Že když vám někdo zaterasí špatným parkováním auto, tak ho odtáhnou, když se vám někdo v autě bude lepit na zadek, tak dostane tisíc éček pokutu, a když vám soused v neděli bude přesouvat nad vámi nábytek, tak také dostane pokutu. Chápu, pro mnoho čechů buzerace, a právě to je ten důvod, proč o tom západu uvažuji - chybu nevidím v politicích, ale tak nějak v tom českém myšlení.

Jsou tu i další věci, třeba v tom německu, když tam člověk je, tak je tam všechno více uzpůsobeno na to, že lidi maj více peněz.

Je tu jedno velké ale, když sleduji platy na GlassDoor, jsem vyděšen u částek, u kterých bych řekl, že nic moc. V Mnichově job za 60.000 EUR ročně, který lze v ČR získat za 40.000 EUR, ale náklady znatelně vyšší. Trošku rozumějš mi přijde UK, hlavně Anglie, kde ty náklady jsou relativně nízké, ale zároveň mzdy vysoké a nižší daně.

Ve výsledku mi po odečtení nákladů ten západ vychází vlastně hůře než ČR. Hodně se mi líbí US, to je úplně super destinace, v US je spousta remote jobů (US only) a člověk může žít kdekoliv v US, takže náklady nízké jak něco. Na druhou stranu získat víza do US je prý poměrně hodně složité.

Slyšel jsem to od víc lidí, že co se týká IT, tak se tady máme hodně dobře, máme třeba platy větší než doktoři (což na západě prostě tak není).


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #1 kdy: 12. 08. 2019, 22:30:30 »
Musis si rozmysliet co chces ... nikto ti cez internet neporadi co mas robit so svojim zivotom. Ja som na zapade bol a vratil som sa dost sklamany. Ano, funguje to tam a mozno mas aj viac penazi ale ako si povedal, su tam vyssie naklady - to je prva vec. Druha vec je, ze si tam nikdy nekupis ziadny poriadny byt v meste (3 izby) alebo dom, vsetko tam stoji tak 500k euro (a viac, to som asi povedal aj malo). Kedy si na to nasetris a / alebo splatis so 60k (to je 5k mesacne, mozno este aj v hrubom) ked najom tam stoji napr. v Holandsku 1500 mesacne a este si nic ani nejedol?

Ked by som mal ist na Zapad tak jedine do anglicky hovoriacej krajiny, neviem si velmi predstavit, co by som robil niekde, kde nicomu nerozumiem, citil by som sa, ze do tej krajiny absolutne nepatrim (co je defakto pravda) a nikdy by som nebol miestny, vzdy by som bol cudzinec ktory si nevie vypytat v restauracii ani v ich jazyku ... ano ano da sa to naucit, ale mne sa to proste nechce riesit a nestoji mi to za to.

Ono strasne vela Cechov a Slovakov uteka na Zapad a ja chapem preco, ale uprimne neviem, ci sa tam maju tak dobre - zazil som si to a viem ako to tam funguje a nie je to take ruzove. Na zapad co sa tyka prace sa uz pomaly prestava oplacat chodit. Ak pracujes na seba napr. ako kontraktor pre nejaku zahranicnu firmu a mas fajn plat (napr. takych 7500 EUR v hrubom), tak sa mas v Cechach ci na SVK ako prasa v zite.

Ked ti absolutne vadi ako to tu nefunguje, tak potom sa nie je velmi o com bavit ale ver mi ze nikto ta tam necaka. Skor maju vsetkych ludi ako ty plne zuby, ze sa im tam tlacia. Nemec ti nic nepovie priamo, Francuz uz vobec nie. V praci ked prides zacnes odspodu, ziadny senior a rovno tam zacnes rozdavat rozumy :) Kolegovia by ta zozrali. Je tam dost husta konkurencia.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #2 kdy: 12. 08. 2019, 23:18:53 »
Senior se dostane v pohodě na €100.000 za rok, z toho už se dá pořídit (na hypotéku) slušné bydlení, málokdo chce dávat €2.000 měsíčně za malý být někde na předměstí. Třeba zrovna v Severním Irsku se dá žít celkem levně (v porovnání se zbytkem Spojeného království to je v podstatě země třetího světa, ale v IT jsou platy velmi slušné), jen sem tam někde občas vybuchne nálož. V Německu se dá žít relativně levně v Berlíně, jih je skutečně drahý.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #3 kdy: 13. 08. 2019, 08:50:43 »
Co je to „západ“? Nejdřív tady popisuješ Německo, a jak chceš utéci před českým myšlením, ale pak uvažuješ o USA, což je úplně jiné kultura. Venezuela je taky západ, no stát tam zas tak moc dobře nefunguje.

Pokud nemáš rodinu a jsi na prachy, pak má smysl uvažovat o USA či Britských ostrovech.
Pokud ti vadí nedělní sečení trávy a vůbec české mravy, má smysl uvažovat o německy hovořících zemích.
Pokud máš rodinu a oceníš čistý vzduch a kvalitní veřejné služby, zapomeň na západ a podívej se spíš na sever.

Je nesmysl to míchat dohromady, žádný jeden „západ“ neexistuje. Hlavně musíš vědět, co vlastně chceš.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #4 kdy: 13. 08. 2019, 08:55:57 »
V Německu a Rakousku jsou hodně slabé IT platy, okolo průměru. Ani těch 60k nemají všichni. V Německu jsou navíc vyšší odvody a hrubá v Německu není hrubá u nás - vyšší odvody zaměstnanec a nižší zaměstnavatel. U nás je běžný 1.5 až dvojnásobek průměru a jak už tu zaznělo, hodně se vyplatí dělat jako OSVČ i kdyby jen jako švarc. Jinak když už západní Evropa, tak Švýcarsko.


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #5 kdy: 13. 08. 2019, 11:10:55 »
V Německu a Rakousku jsou hodně slabé IT platy, okolo průměru. Ani těch 60k nemají všichni. V Německu jsou navíc vyšší odvody a hrubá v Německu není hrubá u nás - vyšší odvody zaměstnanec a nižší zaměstnavatel. U nás je běžný 1.5 až dvojnásobek průměru a jak už tu zaznělo, hodně se vyplatí dělat jako OSVČ i kdyby jen jako švarc. Jinak když už západní Evropa, tak Švýcarsko.

Jj, také mi to Německo přijde hodně slabé. Švýcarsko mě docela láká, hlavně kvůli tomu, že opravdu ve Švýcarsku právě ten systém funguje, pokud tam překročíte na silnici rychlost o 20kmh tak to skoro dávaj ve večerních zprávách .

Slyšel jsem o Švýcarsku třeba i to, že sousedi se tam moc neruší, prostě že když už soused slaví narozeniny a plánuje dělat binec (na švýcarské poměry), tak v domě na nástěnku vyvěsí, že slaví narozeniny, pozve lidi, a upozorní na přesný čas a tak.

Prostě tohle je tak trošku moje mentalita, ohleduplnost, dodržování pravidel a tak.

Co se týká české mentality, já bych spíše řekl, že to je pozůstatek ruské invaze, kdy tak nějak češi si zvykly, že nařízení jsou blbá a pochází z Moskvy, a neumí se přizpůsobit realitě, že nyní si mi hlasujeme o tom, jak to u nás vypadá, a že my sami vytváříme ty zákony a nediktuje nám je Moskva. Není tu takový ten společenský konsensus, že bezohlednost se trestá, ale většina čechů bere nějaká pravidla spíše jako buzeraci, fakt mi to moc vadí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #6 kdy: 13. 08. 2019, 11:20:38 »
V Německu a Rakousku jsou hodně slabé IT platy, okolo průměru. Ani těch 60k nemají všichni. V Německu jsou navíc vyšší odvody a hrubá v Německu není hrubá u nás - vyšší odvody zaměstnanec a nižší zaměstnavatel. U nás je běžný 1.5 až dvojnásobek průměru a jak už tu zaznělo, hodně se vyplatí dělat jako OSVČ i kdyby jen jako švarc. Jinak když už západní Evropa, tak Švýcarsko.

Jj, také mi to Německo přijde hodně slabé. Švýcarsko mě docela láká, hlavně kvůli tomu, že opravdu ve Švýcarsku právě ten systém funguje, pokud tam překročíte na silnici rychlost o 20kmh tak to skoro dávaj ve večerních zprávách .

Slyšel jsem o Švýcarsku třeba i to, že sousedi se tam moc neruší, prostě že když už soused slaví narozeniny a plánuje dělat binec (na švýcarské poměry), tak v domě na nástěnku vyvěsí, že slaví narozeniny, pozve lidi, a upozorní na přesný čas a tak.

Prostě tohle je tak trošku moje mentalita, ohleduplnost, dodržování pravidel a tak.

Co se týká české mentality, já bych spíše řekl, že to je pozůstatek ruské invaze, kdy tak nějak češi si zvykly, že nařízení jsou blbá a pochází z Moskvy, a neumí se přizpůsobit realitě, že nyní si mi hlasujeme o tom, jak to u nás vypadá, a že my sami vytváříme ty zákony a nediktuje nám je Moskva. Není tu takový ten společenský konsensus, že bezohlednost se trestá, ale většina čechů bere nějaká pravidla spíše jako buzeraci, fakt mi to moc vadí.
Češi jsou prostě ksindl. Tou Moskvou to asi nebude, už za císaře pána se v jiných částech Rakousko-Uherska vědělo, co to je za verbež  :)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #7 kdy: 13. 08. 2019, 11:28:33 »
Jj, také mi to Německo přijde hodně slabé. Švýcarsko mě docela láká, hlavně kvůli tomu, že opravdu ve Švýcarsku právě ten systém funguje, pokud tam překročíte na silnici rychlost o 20kmh tak to skoro dávaj ve večerních zprávách .

Slyšel jsem o Švýcarsku třeba i to, že sousedi se tam moc neruší, prostě že když už soused slaví narozeniny a plánuje dělat binec (na švýcarské poměry), tak v domě na nástěnku vyvěsí, že slaví narozeniny, pozve lidi, a upozorní na přesný čas a tak.

Prostě tohle je tak trošku moje mentalita, ohleduplnost, dodržování pravidel a tak.

Nic proti a kazdy sme nejaky ale s tebou musi byt fakt "sranda", so vsetkym co si napisal suhlasim, ano, ked ide niekto rychlo tak mu dat pokutu a ked niekto robi bordel tak mu to zatrhnut, ale tiez by to asi chcelo trochu sa "uvolnit" a nebyt nonstop v krci v polo-OCD stave kto mi co zas spravil ...
« Poslední změna: 13. 08. 2019, 11:30:40 od tvojtatko »

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #8 kdy: 13. 08. 2019, 11:50:45 »
Jj, také mi to Německo přijde hodně slabé. Švýcarsko mě docela láká, hlavně kvůli tomu, že opravdu ve Švýcarsku právě ten systém funguje, pokud tam překročíte na silnici rychlost o 20kmh tak to skoro dávaj ve večerních zprávách .

Slyšel jsem o Švýcarsku třeba i to, že sousedi se tam moc neruší, prostě že když už soused slaví narozeniny a plánuje dělat binec (na švýcarské poměry), tak v domě na nástěnku vyvěsí, že slaví narozeniny, pozve lidi, a upozorní na přesný čas a tak.

Prostě tohle je tak trošku moje mentalita, ohleduplnost, dodržování pravidel a tak.

Nic proti a kazdy sme nejaky ale s tebou musi byt fakt "sranda", so vsetkym co si napisal suhlasim, ano, ked ide niekto rychlo tak mu dat pokutu a ked niekto robi bordel tak mu to zatrhnut, ale tiez by to asi chcelo trochu sa "uvolnit" a nebyt nonstop v krci v polo-OCD stave kto mi co zas spravil ...

hele rád bych se uvolnil a nic neřešil, občas když vidím co se tu děje, tak si říkám, kolik bych toho musel vyhulit, aby mi to všechno bylo jedno. Otázka je, jestli je to opravdu život žít ve stavu permanentní zhulenosti, kdy ti je vše jedno a dostáváš se na průměrné populační IQ, i když co jsem četl o těch češích co uvízli na dálnici v Polsku, tak prostě ten jejich materiál bych asi chtěl mít.  8)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #9 kdy: 13. 08. 2019, 13:25:17 »
@Idris

"Češi jsou prostě ksindl. Tou Moskvou to asi nebude, už za císaře pána se v jiných částech Rakousko-Uherska vědělo, co to je za verbež "

Ještě před císařem pánem si občas někteří mysleli že si podobnými řečmi zajistí přízeň a nejspíš si u toho i připadali líp ... kdo je pak ksindl ...

@greenlinuxguru

Rozhodně jeď. Tu zkušenost potřebuješ jako sůl. Třeba zjistíš že ne na každém rohu je policajt který by dacanům dával pokuty za každou blbost a že i když je spousta věcí jiných, žádná kulturní revoluce se nekoná ...

Jinak co se týče platů, definitivně v UK jsou v podstatě daňové třídy (ale i v jiných státech západní Evropy, potažmo EU), takže platy se zas tolik neliší od toho co čteš a a žádné velké rozdíly mezi firmami - co se týče maximální hranice - se nekonají. Náklady vyšší, zbude ti o trochu víc ... pokud nežiješ ode zdi ke zdi ve všech oblastech života, po prvních zážitcích zjistíš že věci jsou hodně podobné a takovým charakteristikám kdo kde za co dostane pokutu a kdo je ksindl se budeš jenom pousmívat ... kašli na největší výplatu, jeď za zkušeností a zábavou, peníze tam jsou, jako IT strádat nebudeš ... ;-)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #10 kdy: 13. 08. 2019, 13:54:29 »
Vyplatí se, peníze jsou takový dobrý vedlejší efekt.

Naučíš se jazyk, výrazně ti stoupne osobní sebevědomí a po pár letech se můžeš rozhodnout vrátit, nebo se přesunout blíž. Pokud budeš dobrej a budeš mít štěstí, tak dostaneš třeba home office z ČR.

Moc lidí, kteří zůstali v zahraničí dlouhodobě neznám, ale po cca 6 letech se vrátilo domů hodně lidí, které jsem v zahraničí potkal.

Pokud už jsi o tom začal přemýšlet, tak našetři nějaké peníze a prostě se zbal, zaplať si tam jazykovku a hledej práci až na místě. Pokud už teď nepůjdeš, tak toho budeš pořád litovat a bez zkušenosti jaký je to tam venku nedokážeš ocenit, že to tady zas tak hrozný není.  :D

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #11 kdy: 13. 08. 2019, 14:10:12 »
Ta zkusenost je k nezaplaceni. Sunda ti to ruzove bryle, ktere zcela evidentne mas a ukaze ti to ze i jinde na svete jsou lidi stejny trotlove jako u nas.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #12 kdy: 13. 08. 2019, 15:30:10 »
Hele, tak já tu zkušenost mám, chvíli jsem žil a pracoval v Londýně.

V některých ohledech lepší - příklad zavedli tam pruhy jen pro autobusy, ale protože tam jezdili všichni řidiči, tak tam dali kamery, a pak si nikdo nedovolil jet v pruhu pro autobusy (prostě západ, stát si nenechá srát na hlavu).

Vlaky jezdily na sekundu přesně, v barácích kde jsem bydlel v podnájmu býval božský klid, v životě jsem neměl problém s hlukem.

Když člověk nastoupil do kanceláře, nechodil k lékaři pro štempl, a tak.

Nevýhody byly hlavně v Londýně, protože Londýn fakt nemusím. A taky v UK je jídlo fakt děsné.

Pracovní smlouva, smlouva o kreditku a všechny věci co jsou v ČR na 2 stránky, tak v UK minimálně 30 až 50 stránek.

Neříkám to tu proto, že bych si tím stěhováním byl tak jistý.

Veskrze si na to nedokážu udělat úplně názor. Možná se jedná jen o můj stres z Prahy, a třeba by stačilo žít na menším městě, o čemž taky uvažuji. Přeci jenom na tom menším městě v ČR nejsou lidi tak vystresovaní a atmosféra je pohodovější. (pozn. menší město = kolín, liberec, ne bruntál).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #13 kdy: 13. 08. 2019, 16:05:19 »
třeba by stačilo žít na menším městě, o čemž taky uvažuji. Přeci jenom na tom menším městě v ČR nejsou lidi tak vystresovaní a atmosféra je pohodovější. (pozn. menší město = kolín, liberec, ne bruntál).
Doporučuju Jablunkov, ten nemá chybu, akorát se tam teda nemluví česky.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #14 kdy: 13. 08. 2019, 16:40:14 »
@greenlinuxguru

Tak proč nezkusíš jiné město/místo v UK? Pokud jsi tam žil tak máš NI no. takže žádný stres s daněma, normálně si zatím před brexitem i podporu z pracáku můžeš nechat převést do Jobcentra než něco seženeš (třeba na nájem, každá kačka dobrá) a víš jak to je - stejně musíš přijít osobně. A pak třeba zkusit jako freelancer nebo na homeoffice do jiné země přece není takový problém ...
« Poslední změna: 13. 08. 2019, 16:41:52 od nepohodlný »