Výběr VŠ

Výběr VŠ
« kdy: 24. 09. 2020, 20:01:12 »
Zdravím,
letos budu maturovat a rozhoduji se co dál. Programování mě zaujalo a začínám se sám učit,jelikož moje škola žádnou takovou možnost nenabízí. Přes prázdniny jsem si udělal nějaký základní přehled VŠ v ČR a bohužel jsem z toho množství fakult a oborů zmatený (například existence 2 informatických oborů na FEL ČVUT, když existuje fakulta informatiky). Uvažuji konkrétně mezi FIT ČVUT a FIT VUT. Matfyz jsem vyloučil z toho důvodu, z mých slabých výsledků/nadání (vždy jsem měl za 2) na fyziku. Baví mě matematika (vyjma statistiky) a z toho důvodu se spíš přikláním k ČVUT než VUT.
Z mého okolí je jeden jediný člověk technicky zaměřený, který prohlásil, že studium čistě informatických oborů (vyjma Matfyzu) není do budoucna perspektivní. V důsledku chybějících znalostí absolventů v dalších technických oborech a doporučil mi studium elektriky na FEL a zejména fakultu strojírenství na ČVUT.
Chtěl bych se tedy zeptat lidí zde na foru, kteří už mají nějaké povědomí o VŠ či se už nějakou prací spojenou s programováním, na jejich názor. Zejména na to, jestli je to co můj příbuzný prohlásil pravda a co by mi bylo od vás doporučeno.
Závěrem bych dodal, že mám v plánu jít na dny otevřených dveří, ale nemyslím si, že to co zjistím bude nějak použitelné, neboť se domnívám, že každá škola/fakulta bude propagovat pouze sama sebe.
Děkuji předem za odpovědi


Re:Výběr VŠ
« Odpověď #1 kdy: 24. 09. 2020, 20:25:13 »
čau, můj názor... pokud víš, že chceš programovat, např. chceš dělat weby, můžeš se sám naučit třeba javu, python, c#, whatever a jít rovnou dělat třeba junior backenďáka...ale já vš určitě doporučuju, neřešil bych, co kdo říká, jestli to je perspektivní nebo ne... dokonce podle mýho je i relativně jedno, zda půjdeš tam či jinam, ve výsledku budeš chtít dělat to, co tě bude bavit... takže jestli uděláš nějaký zkoušky z elektra, ale budeš chtít programovat, stejně budeš programovat... nebo zjistíš, že tě zajímají sítě, budeš třeba síťař.. pro tohle doporučuju VŠ, člověk získá trochu rozhled, a pokud chce, tak i hlubší znalosti něčeho konkrétního, ale ne jen tím že prolezeš zkouškou a za měsíc nevíš nic (vlastní zkušenost, všichni takový předměty asi známe)... můžeš se podívat na konkrétní osnovy oborů, třeba se ti bude něco líbit víc... ale jestli už teď víš z nějakýho důvodu, že nějaký počítání, elektro, obvody atd tě fakt ani trochu nezajímají, tak asi nemá smysl se hlásit někam na elektro fakultu...

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #2 kdy: 24. 09. 2020, 23:10:27 »
Z mojí zkušenosti mohu potvrdit, že bakalářské studium na FIT ČVUT je opravdu dobrá volba, člověk tam získá skvěle vyvážený rozhled do různých oblastí (teoretická informatika, sítě, bezpečnost, ...). Co se týče preferencí různých oblastí matematiky a podobně, tak věz, že to s čím se setkáš na VŠ může být na hony vzdálené tomu, co znáš ze SŠ. Obecně je aktuálně IT zlatý důl 21. století a nemyslím si, že by se to v dohledné době mělo změnit. Sám si můžeš udělat průzkum kolik pracovních pozic vůči poměru absolventů je v IT a dalších technických oborech. Hodně zdaru

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr VŠ
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2020, 00:13:42 »
studium čistě informatických oborů (vyjma Matfyzu) není do budoucna perspektivní
Studium “čisté informatiky” je skutečně o ničem, i na tom Matfyzu, vždy je dobré to s něčím spojit, oborů zvaných “komputační X” je bezpočet.

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2020, 09:52:59 »
Z mojí zkušenosti mohu potvrdit, že bakalářské studium na FIT ČVUT je opravdu dobrá volba, člověk tam získá skvěle vyvážený rozhled do různých oblastí (teoretická informatika, sítě, bezpečnost, ...). Co se týče preferencí různých oblastí matematiky a podobně, tak věz, že to s čím se setkáš na VŠ může být na hony vzdálené tomu, co znáš ze SŠ. Obecně je aktuálně IT zlatý důl 21. století a nemyslím si, že by se to v dohledné době mělo změnit. Sám si můžeš udělat průzkum kolik pracovních pozic vůči poměru absolventů je v IT a dalších technických oborech. Hodně zdaru

Obecně, prací se peníze vydělat nedají. Osobně bych po SŠ do své vzdělávací strategie podstatnou měrou začlenil jazyky. Jinak budeš v situaci že jsi sice chytřejší, ale vyděláváš míň.
Např. se nejprve rok věnovat nějakému jazyku, pak bakaláře na fit cvut a tradá do praxe, vzdělávat se v oblastech, které reálně využiješ.


Re:Výběr VŠ
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2020, 12:42:57 »
Z mého okolí je jeden jediný člověk technicky zaměřený, který prohlásil, že studium čistě informatických oborů (vyjma Matfyzu) není do budoucna perspektivní. V důsledku chybějících znalostí absolventů v dalších technických oborech a doporučil mi studium elektriky na FEL a zejména fakultu strojírenství na ČVUT.

Nesmysl. Informatika dnes už zasahuje snad do všech oborů lidské činnosti a drtivá většina informatiků nemá v těch oborech formální vzdělání. Nedává valný smysl uvazovat se na nějakou omezenou konkrétní aplikaci informatiky v jiném oboru, leda k němu sám tíhneš. Na jiných oborech ti dají možná nějaké základy programování (pokud nemají vyloženě specializaci na informatiku), ale to bude tak všechno. Navíc když moc nehovíš fyzice, tak je dost na hlavu jít studovat technický obor typu elektrotechnika nebo strojařina, protože tam se z fyziky prostě nevyhrabeš. Informatika je oproti tomu hodně matematický obor, což by ti mělo vyhovovat více. Navíc má tu výhodu, že do praxe můžeš vstoupit celkem snadno už během studia, to jde v jiných oborech obtížněji. O šikovné informatiky (i juniory, studenty a čerstvé absolventy) je pořád zájem a nepochybně ještě dlouho bude, a to nejen v ČR.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Výběr VŠ
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2020, 23:43:51 »
Matfyz jsem vyloučil z toho důvodu, z mých slabých výsledků/nadání (vždy jsem měl za 2) na fyziku.
Informatické a matematické obory na matfyzu neobsahují vůbec žádnou fyziku (trochu bych řekl že bohužel, ale je to tak).

Z mého okolí je jeden jediný člověk technicky zaměřený, který prohlásil, že studium čistě informatických oborů (vyjma Matfyzu) není do budoucna perspektivní. V důsledku chybějících znalostí absolventů v dalších technických oborech a doporučil mi studium elektriky na FEL a zejména fakultu strojírenství na ČVUT.
Osobně si myslím, že všechno uvedené je perspektivní. Já vidím obrovský hlad po odbornících ze všech těchto oborů, a myslím, že jen tak nepřestane.

Osobně jsem vystudoval matfyz a bylo to super.

Chtěl bych se tedy zeptat lidí zde na foru, kteří už mají nějaké povědomí o VŠ či se už nějakou prací spojenou s programováním, na jejich názor.
Já dělám ve startupu na radiolokátory a asi si dokážeš představit, že potřebujeme programátory, elektrotechniky, strojaře, všechno :). Před tím jsem dělal freelance sysadmina, vývoj drobného HW a konzultace obecně a poptávka byla obrovská. A obecně v jakémkoli vývoji a výrobě je potřeba někdo, kdo to udělá (fyzicky), naprogramuje a provozuje - typicky samozřejmě několik různých lidí, opět z těchto uvedených oborů.

Tvůj známý měl pravdu v tom, že pokud budeš mít pouze znalosti z dané VŠ, tak to bude dost slabé. Chce to brát studium mimo jiné jako inspiraci a řízení, čím a jak se vzdělávat i mimoškolně.

Studium “čisté informatiky” je skutečně o ničem, i na tom Matfyzu, vždy je dobré to s něčím spojit, oborů zvaných “komputační X” je bezpočet.
Částečně souhlasím, ale díky systému povinně volitelných a volitelných předmětů to jde na matfyzu dost kombinovat, i když studuješ teoretický obor (pro tazatele: bakaláři jsou mix a nerozlišuje se to; na magistru jsou ne-teoretické obory třeba Softwarové a datové inženýrství a částečně Umělá inteligence. Teoretické třeba Diskrétní modely a algoritmy a, předpokládám, Teoretické informatika). A někdo ty FEM a MILP solvery, DSP knihovny a numerické rutiny programovat musí a kde jinde brát moudra než od autistů z čisté informatiky ;D

Obecně, prací se peníze vydělat nedají.
Tak pak buď nepracuju, nebo nevydělávám pro-tebe-dostatečné peníze. Kolik to je?

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #7 kdy: 26. 09. 2020, 15:37:17 »
Díky moc vám všem. Táhne mě to nejvíc na FIT ČVUT. Našel jsem si pár blogů lidí co tam studují a už dostávám nějakou představu, jak to tam funguje. Nicméně mám stále o čem přemýšlet, ale dost nesmyslných možností jsem díky vám vyloučil. Za co ještě jednou děkuju.

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2020, 09:44:09 »
FIT ČVUT je dobrá volba. Jediné co bych tak vytknul, je to, že předměty věnující se hardwaru a nízkoúrovňovému programování jsou dost osekané. Jsou jednoduché a nic moc se nenaučíš, pocitově jsou ve studijním plánu spíš do počtu. Tohle je rozhodně lepší třeba na takovém FIT VUT.
O to větší důraz je kladen na matematické předměty, které z hlediska informačních technologií a vývoje softwaru až tak důležité IMHO nejsou. Ale píšeš (PatN píše), že matika ho zajímá, tak to asi vadit nebude. Jinak obecně bych si vybíral hodně i podle studijního plánu, ne jen podle školy a fakulty.
Jo a pokud chceš mít menší plat a horší pracovní podmínky, tak poslechni svého známého a běž na tu strojárnu nebo elektro :D

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2020, 21:50:41 »
U FITU na VUT bych to měl každý týden přes celou republiku a to je pro mě největší mínus. Navíc jsem se dočetl, že oproti ČVUT tam víceméně počítají, že už nějaké základy máš. Ale jak si řekl, mají tam nějaké předměty zaměřené na hardware a to se mi hodně líbí. Na FIT ČVUT tam tolik toho nebylo, možná že je ta možnost ve volitelných předmětech.

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #10 kdy: 28. 09. 2020, 12:11:00 »
U FITU na VUT bych to měl každý týden přes celou republiku a to je pro mě největší mínus. Navíc jsem se dočetl, že oproti ČVUT tam víceméně počítají, že už nějaké základy máš. Ale jak si řekl, mají tam nějaké předměty zaměřené na hardware a to se mi hodně líbí. Na FIT ČVUT tam tolik toho nebylo, možná že je ta možnost ve volitelných předmětech.
Jj, volitelné předměty na to tady na ČVUT jsou, dokonce i celý obor "Počítačové inženýrství", tam je to snad lepší. Obor spočívá v tom, že máš k povinným společným bakalářským předmětům asi 5 oborových předmětů.

To že by na VUT předpokládali, že už máš nějaké základy není pravda. Na prakticky všech IT fakultách v ČR se jede od nuly. Akorát bývá pomyslná křivka náročnosti v takovém programování docela strmá, musíš se během semestru naučit základy programování, což není pro každého úplně jednoduché. Ale to je na ČVUT FIT ještě o něco náročnější než na VUT FIT, takže si nevybereš :)

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #11 kdy: 28. 09. 2020, 13:01:02 »
U FITU na VUT bych to měl každý týden přes celou republiku a to je pro mě největší mínus.

O tomhle bych na tvém místě ještě popřemýšlel... jednou se z domova stejně odstěhuješ... já jsem také první dva tři semestry jezdil na každý víkend domů než mi došlo že to je z pohledu dalšího života blbost a začal jsem primárně "bydlet a žít" v místě studia.

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #12 kdy: 28. 09. 2020, 20:47:49 »
Je bezesporu o čem přemýšlet. Ale díky téhle konverzaci se mi podařil výběr zúžit na dvě možnosti a tím jsou dva různé FITy. Takže zajedu (doufejme) na dny otevřených dveří a podle toho se rozhodnu. Jinak všem ještě jednou díky za příspěvky :D

iwtu

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #13 kdy: 30. 09. 2020, 00:25:52 »
Ahoj.

Mne svojim premýšlaním, koumaním a zároveň pokorou pripomínaš matfyzáka. Myslím, že by ti tam bolo dobre a fyziky sa ani nedoktneš aj nechceš.

Za mňa má zmysel študovať jedine teoretické obory a nejako programovať Ťa naučia všade.
Viac na https://forum.root.cz/index.php?topic=22416.msg324014#msg324014

Mimochodom, super prácu, ktorú mám teraz mám práve vďaka matfyzu a mojej záverečnej práci.

Pravda je, že so žiadnou školou neurobíš fatálnu chybu, ale svojimi postojmi a hlavne ich spôsobu na mňa pôsobiš, že ti sa na matfyze budeš cítiť najlepšie (medzi svojimi)

Čo sa týka teoretických smerov.. Tak.. dostatok peňazí Ti dajú všade teda naozaj ide o tu prácu samotnú. No ja s vystudovaným teoretickým oborom máš najváčšiu šancu, že sa dostaneš k zaujímavej práci.

A.. niekedy som bol veľký zástanca toho, aby sa škole učilo to najviac praxe :)

Drž sa :)

Re:Výběr VŠ
« Odpověď #14 kdy: 30. 09. 2020, 10:52:51 »
Matfyz (i bez fyziky) je na mě moc teoretický a chodí tam lidi oproti kterým jsem opice :D. Navíc bych chtěl naučit už něco praktického na škole. A v tom mi FIT přijde lepší.