Práce v zahraničí - vyplatí se?

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #60 kdy: 20. 08. 2019, 15:06:40 »
Cca 75-80%, nemám úplně přesné počty, ale přibližně těch 20% si nechávám stranou a poplatím z toho sociální, zdravotní a daně a ještě tam většinou něco zbyde na horší časy. V minulosti jsem si ale neodepisoval dítě, což mi tenhle rok nějaké peníze taky ušetří. K tomu si přidej že můžu odepisovat od DPH prakticky veškeré technické vybavení co kupuju, což ušetří 20%. Takže notebook, monitor a takové ty obecné věci, kde finančák může uvěřit že to máš k práci (stůl třeba a tak).


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #61 kdy: 20. 08. 2019, 20:27:51 »
Nevsimol som si to osvc v prvej vete. Prepac. Kolko ti ostava po optimalizacii priblizne z tych 5k?
Pro příjmy do mega ročně (což 5k€/měsíc není) viz https://www.kalkulackaosvc.cz/?type=fee -- poplatky celkem 12 %. Nad mega je to složitější protože DPH.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #62 kdy: 22. 08. 2019, 07:04:58 »
To že tam jezdí vlaky na sekundu přesně a policie řeší každý dopravní přestupek, není tam bordel a omezuje se kde co mi nepřijde jako dostatečný benefit, vzhledem k výši nákladů na život. Naopak se to může rychle zvrhnout, protože člověk si většinou říká jak je to super jen dokud sám nepotřebuje třeba stěhovat v neděli, nebo překročit rychlost kvůli tomu že prostě něco kriticky spěchá. Pak akorát skončíš tak že se na tebe budou dívat jako na tu přivandrovalou pakáž co tam dělá bordel.
Related WTF: https://www.lidovky.cz/svet/video-chcete-videt-mrtvoly-cech-fotil-v-nemecku-nehodu-dostal-lekci-a-vysokou-pokutu.A190523_113412_ln_zahranici_rsa

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #63 kdy: 22. 08. 2019, 12:08:47 »
To že tam jezdí vlaky na sekundu přesně a policie řeší každý dopravní přestupek, není tam bordel a omezuje se kde co mi nepřijde jako dostatečný benefit, vzhledem k výši nákladů na život. Naopak se to může rychle zvrhnout, protože člověk si většinou říká jak je to super jen dokud sám nepotřebuje třeba stěhovat v neděli, nebo překročit rychlost kvůli tomu že prostě něco kriticky spěchá. Pak akorát skončíš tak že se na tebe budou dívat jako na tu přivandrovalou pakáž co tam dělá bordel.

Hele, já nejsem tak bezohlednej jako ty, v tom je mezi náma asi ten rozdíl, že prostě sousedům nedělám v neděli bordel nad hlavama a nelepím se každému v autě na zadek, jen protože mám máslo na hlavě, ale tak jsme v ČR, a tady se bezohlednost bere jako známka demokracie, ok, možná právě lidi jako ty je ten pravej důvod, proč uvažuji o změně.

Jinak co se týká nákladů, tak to jsou dvě stránky mince. Ano, v ČR je levně, ale za jakou cenu. Jsou tu snad nejvíc rovnostářské důchody v EU, s US ani neporovnávám, tam místo našich prodělečných fondů mají 401k a investují do akcií s 7% zhodnocením, o kterém se nám tu může v našich fondech jen zdát.

Zdravotní systém, ano je levný, v televizi ovšem dávali porovnání, záchody nemocnic v rakousku a německu a u nás. U nás, v některých nemocnicích netekla skoro ani teplá voda, mýdlo byl luxus, a toaleťák taky, v Rakousku tam měli několik dezinfekcí, atd. skoro ti tam zadek utírali a u toho servírovali kaviár, v porovnání v ČR.

Ono veskrze nejde jen o to, co člověk zaplatí, ale taky co za to dostane.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #64 kdy: 22. 08. 2019, 12:45:29 »
Hele, já nejsem tak bezohlednej jako ty, v tom je mezi náma asi ten rozdíl, že prostě sousedům nedělám v neděli bordel nad hlavama a nelepím se každému v autě na zadek, jen protože mám máslo na hlavě, ale tak jsme v ČR, a tady se bezohlednost bere jako známka demokracie, ok, možná právě lidi jako ty je ten pravej důvod, proč uvažuji o změně.

Vzhledem k tomu že se neznáme, tak netuším kde bereš informace o mojí bezohlednosti. Proč je lepší se nestěhovat v neděli a stěhovat se třeba v sobotu, to úplně nechápu. Nebo se stěhuješ jen o pracovní dny?

Přijdeš mi frustrovaný a mám pocit, že si myslíš, že tvoje frustrace zmizí, když se odstěhuješ někam jinam, protože tam bude všechno lepší. Přeju ti v tomhle hodně štěstí, ale silně o tom pochybuji.

Jinak co se týká nákladů, tak to jsou dvě stránky mince. Ano, v ČR je levně, ale za jakou cenu. Jsou tu snad nejvíc rovnostářské důchody v EU, s US ani neporovnávám, tam místo našich prodělečných fondů mají 401k a investují do akcií s 7% zhodnocením, o kterém se nám tu může v našich fondech jen zdát.

Tenhle argument jsem teda vůbec nepochopil. Tobě něco brání investovat do akcií?

Všímáš si toho co děláš? Zcela selektivně si vybíráš věci z celého světa, co se ti líbí, konstruuješ si z nich v hlavě jakousi virtuální dokonalou zemi a tu pak porovnáváš s ČR. Samozřejmě že někde na světě bude vždycky existovat něco co je lepší. Co to má za smysl? Pokud to chceš srovnávat, tak to srovnávej celkově. Když tam budeš žít, tak tam taky budeš žít celkově, ne že budeš mít důchod v americe a zdravotnictví v rakousku a školství v japonsku. Nevybírej si zúročení akcií, ale zamysli se že z toho reálně plyne, že spousta lidí tam důchod vůbec nemá, a taky si k tomu přidej další aspekty, jako zdravotnictví a tak podobně.

Zdravotní systém, ano je levný, v televizi ovšem dávali porovnání, záchody nemocnic v rakousku a německu a u nás. U nás, v některých nemocnicích netekla skoro ani teplá voda, mýdlo byl luxus, a toaleťák taky, v Rakousku tam měli několik dezinfekcí, atd. skoro ti tam zadek utírali a u toho servírovali kaviár, v porovnání v ČR.

Já teda nevím co jsi viděl ty, ale v nemocnici jsem osobně nic zas tak špatného nezažil. To že zase v průměru mají němci lepší záchody v nemocnicích je fajn, ale co jako?

Ono veskrze nejde jen o to, co člověk zaplatí, ale taky co za to dostane.

Hele, možná tě to překvapí, ale já s tebou souhlasím. Taky si myslím, že v ČR vesměs dostaneš míň, než bys měl na procenta toho kolik člověk platí.

Určitě souhlasím i s tím, že existují země, kde bys za svoje peníze dostal víc, ba dokonce že se tam i v průměru budeš mít líp. Původně jsem se vyjadřoval k tomu kolik chtít plat, a že v ČR to co tu někdo uváděl dostaneš taky. Taky jsem komentoval tu představu, že represe budou vždy jen ku prospěchu. To ti tak jen přijde, protože si selektivně vybíráš ty represe, se kterými bys zrovna teď souhlasil, protože ti vadí nějací lidi. Reálně ale budeš zažívat všechny možné omezení, a dřív nebo později třefíš i ty, která ti budou vadit a omezovat tebe.

Pokud si myslíš že ne, tak prostě hodně štěstí, třeba se ti to někde splní. Ty ses ptal na radu zda se ti to vyplatí nebo ne, tak se nerozčiluj, když ti lidi píšou co všechno zvážit.


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #65 kdy: 22. 08. 2019, 12:58:56 »
Related WTF: https://www.lidovky.cz/svet/video-chcete-videt-mrtvoly-cech-fotil-v-nemecku-nehodu-dostal-lekci-a-vysokou-pokutu.A190523_113412_ln_zahranici_rsa
Tohle se mně třeba hodně líbí. Ten způsob, jakým to ten policajt udělal, je prostě skvělej, naši policajti by si měli vzít příklad.

BTW, docela by mě zajímalo, jakej zákon tím natáčením porušili.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #66 kdy: 22. 08. 2019, 13:26:01 »
Proč je lepší se nestěhovat v neděli a stěhovat se třeba v sobotu, to úplně nechápu.
Stěhování je párkrát za život, na to sere pes, ale mě třeba docela dost štve, když lidi musí v neděli dopoledne sekat trávník. Bývalo i u nás takovou hezkou židokřesťanskou tradicí, že jeden den v týdnu je den odpočinku, člověk má být v klidu, dobře se vyspat, dobře se najíst, být s rodinou (jinde než v hypermarketu), těšit se z toho, co se mu za těch předchozích 6 dní podařilo vytvořit a chválit Boha (pro ateisty: být vděčný za tu nedělní pohodu). Myslím, že to je velmi prospěšná tradice. U židů přímo přísný příkaz :)

U nás je myšlenka v neděli zavřených hypermarketů údajně útok na svobodu. No kdo chce takovou svobodu, ten ji dostane...

Já teda nevím co jsi viděl ty, ale v nemocnici jsem osobně nic zas tak špatného nezažil.
Já bohužel jo. Např. postel, ze které mě po 14 dnech tak šíleně bolely záda, že jsem myslel, že z toho zešílím. Nebo nouzové postele na chodbě. Asi proto, že "založil si nemocnici, ale chodili mu tam nemocní".

Úroveň zdravotnictví po techn(olog)ické stránce je u nás skvělá, o tom žádná. Jenže ono taky dost podstatnou stránkou lěčení je to, jak se člověk v nemocnici cítí. A jak se tam cítí personál. Nad tím u nás bohužel nikdo moc nedumá. Sešili tě? Sešili, tak co bys ještě chtěl?

Delší pobyt v nemocnici je u nás dost často fakt peklo.

To že zase v průměru mají němci lepší záchody v nemocnicích je fajn, ale co jako?
No ono to mýdlo a desinfekce taky docela souvisí s něčím, čemu se říká "nemocniční infekce".

...a taky to opět souvisí s celkovou kulturou společnosti. Mám hořkou vzpomínku, kterou nemůžu dostat z hlavy, jak jsem v nemocnici (lůžkové oddělení!) sledoval, kolik lidí si při odchodu ze záchodu myje ruce. Byla to tak třetina. Děsivý. Všechno to souvisí se vším, bohužel.

----
Nejsem vůbec přítelem takovýho toho myšlení "jinde bude líp". Naopak: všude je chleba o dvou kůrkách. Ale to naše český "je to náš smrádek, tak co!" a "jsem buran, no a?" je děsivej opačnej extrém.
« Poslední změna: 22. 08. 2019, 13:29:27 od Mirek Prýmek »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #67 kdy: 22. 08. 2019, 14:21:13 »
Tenhle argument jsem teda vůbec nepochopil. Tobě něco brání investovat do akcií?

AFAIK jsou tam tyto investice (stejně jako u nás do našich důchodových fondů) osvobozeny od daně z příjmu a spol. Zatímco když u nás na vlastní pěst kupuješ akcie, tak to je za zdaněné.

Tohle se mně třeba hodně líbí. Ten způsob, jakým to ten policajt udělal, je prostě skvělej, naši policajti by si měli vzít příklad.

Mně to připomnělo moji silniční kontrolu kdy si policajt něco vymyslel a začal hystericky ječet. Ale možná jsem deformovaný místní (ne)kulturou.

BTW, docela by mě zajímalo, jakej zákon tím natáčením porušili.

Wait, já teď nevím jestli jsem to video interpretoval dobře: pochopil jsem to tak, že řidiči stáli v koloně a při tom fotili. To mi není jasné v čem je špatné minimálně do doby dokud se vysílají tyto věci v televizi. Pokud ale šlo o držení mobilu za jízdy, ještě k tomu ve zúžení, pak je postih OK.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #68 kdy: 22. 08. 2019, 14:25:54 »
U nás je myšlenka v neděli zavřených hypermarketů údajně útok na svobodu. No kdo chce takovou svobodu, ten ji dostane...

Mně u nás přijde spousta zákonů udělaných ve stylu „někdo něco náhodně vystřelil a možná vyřešil procento nějakého problému, ale jako celek to nedává smysl“. Zrovna tohle je hezký příklad: OK, z existence takového zákonu jsme se asi shodli, že je potřeba nějak chránit „vykořisťované pracující“. Ale proč proboha zrovna pouze hypermarkety a ne 1024 dalších provozů bez kterých se dá v neděli obejít?

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #69 kdy: 22. 08. 2019, 14:44:45 »
OK, z existence takového zákonu jsme se asi shodli, že je potřeba nějak chránit „vykořisťované pracující“.
Ale proč proboha zrovna pouze hypermarkety a ne 1024 dalších provozů bez kterých se dá v neděli obejít?
Pro mě to není primárně o ochraně vykořisťovaných, ale o nějakém takovém celkovějším nastavení, které se těžko popisuje - trochu o tom, aby se z lidí nestávaly stroje, aby měli taky čas se z něčeho radovat, nad něčím si zapřemýšlet, něco si užít, mít prostor vnímat taky trochu širší obraz než jakej vidí v tom každodenním rat race...

Vidím takovej trochu podobnej pattern třeba i v tom našem intenzivním zemědělství, kde nějaká krajina, udržitelnost a širší souvislosti jdou úplně stranou, protože velkovýrobny a zisk... ...a pomalu, postupně, se dostáváme do problémů a marasmu, které jsou už pak těžko řešitelné, jenom jdem dál a dál do ještě většího deepshitu typu rozhazování jedu po poli... Možná jsem divnej, ale nedělní pohodička mi přijde být hodně podobná té malinké zahrádce bylinek za oknem, který si krásně čerstvý utrhneš, prdneš na domácí rajče s mozzarellou a máš fantastickou svačinu bez toho, abys musel někde trávit nějaký hraboše svinstvem nebo vozit zeleninu z druhé strany planety...

Samozřejmě pokud to lidi sami nechtějí, nebo by ten získaný čas neuměli využít a brali ho jenom jako "to jsme to těm zaměstnavatelům nandali", tak by to k ničemu nebylo (podobně jako volno na Velký pátek, který mi v našem prostředí vůbec nedává smysl).

No nic, nějak jsem se moc pustil do offtopicu, chtěl jsem prostě říct, že se od těch vyspělejších národů máme čemu učit, ne že ne. Občas je dobrý trochu poslouchat a míň vyřvávat to naše oblíbený "co nám budou vykládat? Se podívejte jak Merkelová..." :)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #70 kdy: 22. 08. 2019, 17:44:40 »
Práce v zahraničí se samozřejmě vyplatí. A peníze jsou jen takový příjemný bonus. Hlavní přínos pro mladého člověka je rozhled. Že vystrčí hlavu z té své nory (byť je to třeba centrum prahy) a získá nějaké povědomí jak to chodí jinde. Chce to pracovní pobyt alespoň 18+ měsíců. Za jeden rok se toho nedá až tolik poznat. Za dva už dokážete docela dobře zapadnout mezi místní. Velmi to doporučuju i pro Mirek Prýmek a dalším. Třeba vám to sundá ty růžové brýle... :)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #71 kdy: 22. 08. 2019, 19:44:30 »
Velmi to doporučuju i pro Mirek Prýmek a dalším. Třeba vám to sundá ty růžové brýle... :)
Já už nejsem ve věku, kdy bych si mohl vybírat, kde budu žít :) A nevím, o jakých růžových brýlích mluvíš, žádný nemám. Nacestoval jsem se (pracovně) na můj vkus dost a vždycky jsem se už těšil domů. Protože ČR je, když se to veme kolem a kolem, dost slušný místo k životu.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #72 kdy: 23. 08. 2019, 06:55:39 »
Vidím, že se tu na některých mých tématech se mnou lidi shodnou, i když chápu náš asi dojem, že doma je nejlíp, i kdyby to byla ukrajina ;)

Jinak k těm nástřelům, chtěl jsem si koupit mobilní dům jako chatu. V zahraničí běžné, u nás prostě problém, protože nesmyslné normy, nařízení atd. Pak mi řekli jak to v ČR funguje. Prostě na stavební úřad dáš plánek mobilního domku, který normy splňuje, a postavíš domek, který je nesplňuje, ale úředník je happy a nikdy to nebude kontrolovat.

Stejně tak se u nás staví, průměr stavebního povolení je 7 let, ale cca. 30% staveb je načerno, a úřady je pak zlegalizují. Třeba Minář postavil na černo rybník a dostal pokutu tuším 20.000 Kč a stavba byla zlegalizována. Mě to sorry, přijde jako výsměch slušným a poctivým lidem, lépe řečeno zákony tu jsou nastavené tak, že když něco porušíš, tak skoro dostaneš bonbón a bábovku, a když zákon dodržíš, tak ti daj vařečkou přes prsty.

V tomhle obecném nastavení společnosti a de fakto právní nejistotě vidím problém. Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Další věc je, ano peníze jako takové tu jsou dobré, ale přístup k úvěrům díky nesmyslné ČNB, která ani neví co je to kreditní skóre, mají nesmyslná pravidla.

Atd. atd... Jako chápu, dost to tu posrali komouši, to nad čím uvažuji, jako furt, ono na tom západě je ten systém prostě vyladěnější, to je jako fakt.

Sám jsem čech, nemyslím si, že jako lidi jsme od zápaďáků nějak zásadně odlišní, zcela upřímně je mi jasné, že na černo by si ten barák postavil i amík, při našem nastavení. Nebo jinak, ten amík by to udělal ještě spíše než čech. Spíše prostě ten systém je nevyladěný, zazáplatuje se na jednom místě, a začne protékat na jiném.

Do toho ten systém, když lidi porušují zákon, tak ho zpřísníme. Máme skoro nejvíc policajtů na obyvatele (před náma je možná tak severní korea), ale policie a vůbec vymáhání práva moc nefunguje, hodně věcí tu funguje spíše na dobré slovo, spíše ještě takovej ten historickej strach čechů z komunismu něco provést, než že by reálně justice fakt fachala.

Na druhou stranu média u nás nám západ vykreslují jak Sodomu Gomoru. Německo samej migrant (což prostě není pravda), a tak. V tom Německu maj tuším milion migrantů či co, je vesměs jasné, že z milionu lidí bude někdo páchat trestnou činnost, kort když jsou to chlapi bez rodin. Obecně jsem se o tom bavil s Němcema, a nezdáli se mi tím nějak znepokojení, a když jsem byl v německu, tak co se týká migrantů, tak mi to přišlo o dost lepší než v UK, ale o UK se nemluví paradoxně, v českých novinách se moc nepíše o tom, že v UK jsou 3 miliony poláků atd.

Samozřejmě, jak to tu padlo, domov je domov. Člověk zná systém, má tu zázemí, přátele a tak. Ale nevidím důvod nebýt také kritický k ČR.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #73 kdy: 23. 08. 2019, 08:24:34 »
S těmi policisty zase není potřeba přehánět, dočetl jsem se:
"Na jednoho policistu v Česku připadá 240 obyvatel. Vyšší hustotu jednoho policisty na obyvatele vykazuje v Evropě Malta, Portugalsko, Španělsko a Kypr."

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #74 kdy: 23. 08. 2019, 10:18:27 »
Stejně jako ČNB nastaví, že se musí dát 20% splátka hypotéky, pak 3% daň, a za několik let přijdou na to, že mladé rodiny vlastně nemaj kde bydlet a nenarodili se s milionem na účtu. Tohle v zahraničí běžné úplně není.

Mnohem lepší je dávat subprime hypotéky na 100 % ceny, vyšponovat cenu nemovitostí ještě výš a při následné krizi všechny ostatní okrást a banky vyplatit? Nebo jak se tohle má správně řešit? Tak jak v USA asi ne (krize 2008, detroit housing crisis…)