Rack a domácí rozvod sítě

Petr

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #45 kdy: 19. 07. 2013, 07:52:01 »
OK, dik za odpověď. Ještě jedno info prosím. Jaký je rozdíl mezi zásuvkou cat5e a cat6a?


j

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #46 kdy: 19. 07. 2013, 08:24:37 »
OK, dik za odpověď. Ještě jedno info prosím. Jaký je rozdíl mezi zásuvkou cat5e a cat6a?

Pro domaci ucely to vubec neres. Cat5e je zcela dostatecna. Vyssi kategorie = lepsi kabelaz, ale taky drazsi (vyrazne drazsi), navic stejne nejsi nejspis shopen v domacich podminkach dodrzet prislusne pozadavky na instalaci (trebas rozplet kabelu musi byt prakticky nulovy). Gbit ti vpohode pojede na petce, a nic rychlejsiho stejne doma provozovat nebudes.

Ani věštec nezná cenu 10G komponent a rychlosti disků za 10let.
Vestec ti rika, ze 10G na metalice je totalni hovadina, ktera nebude z ciste fyzikalnich duvodu fungovat NIKDY. Navic i kratkej metalicekej propoj je !!!vyrazne drazsi!!! nez optickej. Takze pokud uvazujes o desetigigu, tak si misto ty metaliky rovnou natahej optiku. V domacich podminkach ti staci plast s nalepovacima koncovkama, a to vyjde +- stejne jako ta metalika. Jina vec je, ze si budes muset koupit sitovky a switch, coz vyjde ponekud draz.

ondro

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #47 kdy: 19. 07. 2013, 10:48:37 »

Citace
Ok, problém mohl být v konkrétním keystonu, nikoliv v tom že šlo o 5e.

Kde kupuješ kabel? Čistá měď je drahá a skutečný parametry kabelu tak lehko nezjistíš. Zajímalo by mne kterej konkrétní běžně dostupnej kabel považuješ za kvalitní cat 5e a kterej cat 6 za takovej šmejd že je horší než onen 5e. Kolik odhaduješ životnost kabelu ve zdi? 20let? Ani věštec nezná cenu 10G komponent a rychlosti disků za 10let.

Musel si mat niekde problem lebo 14 m je velmi kratka vzdialenost a na taku vzdialenost ti to musi fungovat "s cimkolvek".

www.ies.sk . Nakupujem kable od overenych znaciek,ktory bezne zverejnuju detailne parametre kablov a tym sa da verit. V praci mame prof. pristroj na meranie kabelaze. Kabelaz je posledna vec, na ktorej sa oplati setrit. Zivotnost kabelaze odhadujem na minimalne 20 rokov. Nesuhlasim s tym vestcom. Cena 10G bude minimalne 10 rokov pre SOHO prilis draha a nepotrebna este dlhsiu dobu.  Rychlost diskov v SOHO nieje podstatna. Problem bude s obsahom. Uz dnes nieje obsah, ktory by vyuzil napr. SSD disky naplno. Naco mi budu ryche zbernice a siete ak po nich nebudem mat co prenasat. To je dalsi dovod pomaleho nastupu 10G v SOHO. 10G je podla mna sa nikdy nepresadi v SOHO. Bud tu nebude potreba(dnesny system skolabuje) alebo tu bude nieco ine ale 10G po metalike to asi nebude.

j

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #48 kdy: 19. 07. 2013, 16:37:17 »
2Ondro - tak na 10G prave to SSD potrebujes ;D, protoze s beznym diskem se nedostanes ani na to gigo ... ;D.

Jinak pro zajimavost, par stroju zalohujem pres iscsi (vzhledem k vyuziti nemaj FC), na gigovy siti to generuje spicky nekde kolem 300Mbit. Zbytek stroju je na FC ... mame 4G variantu, spicky se pohybujou na hranici 600Mbit => i ve firemnim sektoru je 10G vyuzitelny jen velmi vyjimecne. Vlastne vim o jediny veci, kde bych to vyuzit "umel" - udrzeni stroje online na virtualu. Tam je pozadavek na 6G/stroj. Bez toho nastava vypadek - cca 3-6s (s cimz si kazda normalni aplikace poradi) - pri presunu za chodu, pri padu stroje pak dojde k restartu na dalsich strojich v clusteru.

=> tohle ma smysl nekam na patere pres ktery se tlaci bambilion dat, ale "bezne" se to pouzivat nebude asi nikdy. Ani na 8k video to netreba ;D.

síťař

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #49 kdy: 19. 07. 2013, 17:13:43 »
pokud se použijí kvalitní kabely (třeba Solarix)

Kvalitní kabely a Solarix? To se poněkud vylučuje.
Pokud je řeč o kvalitních kabelech, bylo by na místě bavit se o výrobcích firem jako jsou Telegärtner, Belden, RIT nebo NKT. Solarix je privátní značka INTELEKu a kabely se vyrábí někde v Číně.


ondro

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #50 kdy: 19. 07. 2013, 18:49:20 »
2Ondro - tak na 10G prave to SSD potrebujes ;D, protoze s beznym diskem se nedostanes ani na to gigo ... ;D.

To si ma nepochopil.
SSD vyuzije 10G ale tu nastava problem s datami. Naco mi je rychla siet a rychly disk, ked nemam data. S beznym diskom sa dostanem na 1G. Velociraptor alebo najnovsie disky daju kontinualne nad 100MB/s. Rozhrania mame dostatocne vykonne ale narazame na nedostatok dat. To iste s vykonom PC. PC mame vykonne ale ten vykon nevieme vyuzit. Samozrejme bavime sa o SOHO sfere.

insider

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #51 kdy: 22. 07. 2013, 19:23:33 »
Byl jsem ted tyden pryc a jsem rad a dekuji za vsechny tipy a rady, co jste napsali. Jen me trochu mrzi, ze nekteri vidi budoucnost jen v nasledujicich +/-5 letech a dal nic. Jak uz bylo zmineno, pokud kabely maji zivotnost +/- 30 let, tak nechci planovat na 5 let. Switch se da jednoduse obmenit, ale celkove bych mel sit rad pripravenou jak jen to jde(kdyz pominu natahnuti optiky). To, ze dneska mam problem vyuzit 1gbit neznamena, ze za 5-10 let nevytizim 10gbit(jen tak od boku placnu stream nekomprimovaneho 8k videa do nekolika zarizeni v dome - tady nevim, kolik to ma bitrate, ale jen pro predstavu, jak se to da vyuzit). Stejne tak wifi, ze dneska je kvalita oproti kabelu priserna se za par let muze drasticky zmenit(samozrejme se kabelu nikdy nevyrovna, ale na nektere veci se muze stat dostacujici).

Jen souhrn, kterym pravdepodobne pujdu, ale v ruznych etapach se to muze menit - alespon 2 zasuvky do kazdeho pokoje(do protilehlych rohu) v husim krku, pripoji ze startu jen ty nutne, takze maly switch, ktery se v pripade potreby vymeni. Prozatim to vypada na (malou / DIY) rack skrin na pude, protoze je to pro kabely misto nejmensiho odporu. Pri nejhorsim bude na pude jen switch+patch panel a ostatni veci budou pres zasuvku napojene z jine mistnosti(v jine skrini), kde to vyjde - kabely se natahnou a pak mam asi rok na rozmyslenou, nez se to cele dodela + vysledovani teplot na pude. Vyvod site na pripadnou kameru asi zavrhnu, nejak se mi nepozdava myslenka mit z baraku big brother a i tak na ulici da driv nebo pozdeji kameru policie.

Jeste jednou dekuji vsem, co se zapojili, v mnoha vecech mi to opravdu pomohlo a ukazalo zajimave moznosti reseni.

Pif666

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #52 kdy: 22. 07. 2013, 22:09:04 »
Za prachy co by si teraz vrazil do superkvalitnej kabelaze ti v pohode posluzi 5e a jej rekonstrukcia v buducnosti.
Je krajne neefektivne planovat nieco na "+/- 30 let". Daj si hlavne trasy do trubiek, kvoli vymene - ostatne by som ani neriesil. Za tych 30 rokov hadam prides nato kde chces mat 10gbit a tam si ten kabel dotiahnes ... (za ten cas budes malovat, opravovat, rekonstruovat ... ). Ked pride novsia, lepsia technologia za 10 rokov nebudes kvoli nej menit vsetky rozvody, budes rad ked ti deti daju chvilu volna a tych par kablov na najviac exponovanych miestach vymenis aj za cenu noveho drazkovania (uz dnes to je easy = lacne).
Co vidim ako najdolezitejsie, aby si mal kabelaz dostupnu vsade kde ju budes potrebovat - nevadi ze pojde aj 10mbit, pre teplomer atd to staci :)

j

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #53 kdy: 22. 07. 2013, 23:06:05 »
...

Uvazujes zcela spatnym smerem, chtelo by to trochu matiky/statistiky. Podivej, strukturka se dela nekdy +- od roku 95' to mas "za par dnu" nejakych 20let. Puvodni kabelaze ... se delaly jako ... !desitkova! sit. Uplne vpohode na tom jede jak stovka, tak gigo. Pokud se to samo udelalo poradne. Ony se totiz (kupodivu) komunikacni standardy ustanovuji prave s pozadavkem, aby to fungovalo na stavajicich rozvodech. Coz pro 10G uz neplati, protoze 10G se bere jako kapacita na kratky propoje v racku (tam lze metalicky - ale nesmyslne draze) nebo propoj po optice. Jednoduse NEEXISTUJE zadna kabelaz, ktera by 10G dala na 100m po metalice. A ano, muzes spekulovat, ze nekdo udela nejaky "mezistandard" ... trebas 3G ... ;D. Jenze to je jednodusi a radove levnejsi natahnout 3 draty po gigu a udelat z nich bond.

Mimochodem, nevim proc bys chtel streamovat nekomprimovany video ... kdyz chip za dolar zvladne vpohode dekompres cehokoli. Jop a pro tvoji predstavu, komprimovany 8k video v podobe jednoho filmu = +- 200GB dat. Gigova sit zvladne +- 6GB/minutu. Tudiz minimalne 3x vic nez potrebujes ... ;D. Jenom chci videt, jak budes 14dnu nebo vic sosat odnekud ten jeden film ... a predevsim, jak investujes par mega do odpovidajiciho zobrazovadla. Uz vubec nemluve o tom, ze tohle rozliseni presahuje schopnosti drtivy vetsiny zaznamovych prostredku. => budes koukat na upscale SD? Takze misto pixelovani budeme mit novy obor ... ctvercovani ... protoze pri dnesnim pojeti a narustu velikosti zobrazovadel, bude obraz poskladan ze ctvercu aspon 100x100.

insider

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #54 kdy: 23. 07. 2013, 09:23:09 »
Mimochodem, nevim proc bys chtel streamovat nekomprimovany video ...
Moc se chytate detailu, byl to jen priklad(ocividne spatny). Smyslem bylo rict, ze muze prijit vec(video, nebo cokoli jineho), ktera tu linku zvladne vytizit naplno a pri jejim pouziti na vice zarizenich sit nebude stacit. HD videu to s 10mbit trvalo kolik, 10 let? (pocitam 10mbit jako omezeni stejne, jako se pocita gbit ted)

M.

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #55 kdy: 23. 07. 2013, 09:47:53 »
Nekoukejte na to tak, že po těch kabelech musí jít jen Ethernet....
Dá se po tom klidně poslat satelit, kabelovka. Protože je asi zbytečné všude tahat i koax paralelně a dopředu nevím, kde budu chtít TV. Pak se něco na bázi Cat6+ chodí i celkem daleko (po Cat5e se dá poslat tak TV) a funguje to po ní. Spravně by měl být na obou koncích strčen přizpůsobovací balun.

Jinak bych neřešil, aby server, switch byl v jendom místě. Já to mám uděláno tak, že cca uprostřed (v předsíni schováno za botníkem) mám zasekaný 19" rack ve zdi, kde končí kabeláž na dvou patchpanelech, pod tím je blok přepěťovek od APC pro Ethernet. V racku je  switch na výšku (Zyxell GS2200-24) a párem kabelů to táhnu k serveru, což je 10" rack v komoře, v kterém jsou 2 malé switche po 12 portech, dva routery, dvě menší NAS pole a aktuálně jen jende server (druhý po smrti). Napájení je samozřejmě také zdvojené. :-)
Mám takto ve zdi 700 metrů Cat7. Na konektorech Cat6A, cca 20 zásuvek v ABB Tango provedení.
Pokud nechcii dávat kabel přímo do zdi, tak použít elektromontážní plastové trubky, ne husí krk. Snaha po čase měnit něco v husím krku nedopadá nejlépe, navíc husí krk zabere ve zdi při stejné vnitřním prostoru víc místa, což může být podstatný argument (nezapomínat, že hloubka zasekání je velmi limitovaná, pokud nechcete riskovat, že zeď padne, viz příslušná montážní norma).
Jinak bych si mezi podstatnými místy nahahal rovnou i mikrotrubičky, do kterých se dá pak nastrkat optický mikrokabel, ať jsem připraven na éru 10+ Gbps. :-)
Rack ve zdi: http://www.conteg.cz/inwall-rozvadece-acp-soho

Sten

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #56 kdy: 23. 07. 2013, 09:55:54 »
Pro domaci ucely to vubec neres. Cat5e je zcela dostatecna. Vyssi kategorie = lepsi kabelaz, ale taky drazsi (vyrazne drazsi), navic stejne nejsi nejspis shopen v domacich podminkach dodrzet prislusne pozadavky na instalaci (trebas rozplet kabelu musi byt prakticky nulovy). Gbit ti vpohode pojede na petce, a nic rychlejsiho stejne doma provozovat nebudes.

Ten cenový rozdíl je sice dost velký, ale celková cena se udrží pořád v rádu stovek korun, takže na to sere pes a preferuji tam dát to lepší. Navíc do stěn je vhodnější FTP, kde už rozdíl cen není tak velký.

Dodržet podmínky na instalaci není tak složité, naopak mi po troše tréninku přišel jednodušší na patchování než cat5. Rozplet musí být do 1 cm, což lze snadno vyřešit tak, že bude jen uvnitř koncovky. cat6 má takový ten malý dílek, co se vkládá do koncovky, který tohle hodně usnadňuje (prostě se narve co nejdál do rozpletu a přečuhující drátky se odstřihnou, rozplet pak bez problémů zůstane do ½ cm).

Vestec ti rika, ze 10G na metalice je totalni hovadina, ktera nebude z ciste fyzikalnich duvodu fungovat NIKDY. Navic i kratkej metalicekej propoj je !!!vyrazne drazsi!!! nez optickej. Takze pokud uvazujes o desetigigu, tak si misto ty metaliky rovnou natahej optiku. V domacich podminkach ti staci plast s nalepovacima koncovkama, a to vyjde +- stejne jako ta metalika. Jina vec je, ze si budes muset koupit sitovky a switch, coz vyjde ponekud draz.

No právě, sice ušetří možná tak dvě stovky za optiku, ale utratí dva tisíce navíc za každou gigabitovou síťovku.

Jenze to je jednodusi a radove levnejsi natahnout 3 draty po gigu a udelat z nich bond.

No jistě, protože cat5e FTP stojí 2 300 Kč za špulku a cat6 FTP stojí 3 200 Kč za špulku, tak je levnější tam natáhnout tři cat5 kabely za dvojnásobnou cenu ::)

Franta <xkucf03/>

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #57 kdy: 23. 07. 2013, 10:16:42 »
Zmeny technologie bych se vubec nebal, jedine optika, a ta se v RD/byte moc nevyplati. Smysl to ma v pripade ISP ktere si taha kabely, vyjde to levnejs nez metalika + switche. Zivotnost kabelaze je +- 30let. Navic pres dobre provedenou kabelaz lze protlacit i vic nez Gbit ... ale doma? Nac?
Přesně stejně bys před deseti lety obhajoval 10Mb koax :)
To ses docela sekl – před deseti lety byly běžné stovkové sítě – i v domácnostech. Koax byla už tehdy muzeální záležitost :-)

Ono říkat, že nějaká technologie je na věky, je naivní. Ale na druhou stranu – dneska už se často naráží na limity lidského těla (víc pixelů oko nerozliší, lepší zvuk ucho neuslyší…) a ten gigabit ti v pohodě dopraví víc dat, než je tělo schopné takto vstřebat.

Takže pokud neplánuješ v každé místnosti vyskládat monitory po celé stěně a provozovat to všechno současně, měl by ti gigabit vystačit na hodně dlouho…

Sten

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #58 kdy: 23. 07. 2013, 10:19:17 »
K OP: Opravdu záleží, co doma chceš provozovat. Já jsem žádný rack neřešil (zabírá to moc místa, stojí to spoustu peněz a stejně bych tam měl jenom jeden nebo dva počítače), server je ve skříňce našroubovaný na zdi (dole pod ním je ještě UPSka, modem a switch; disky jsou uchycené v dohromady sešroubovaných redukcích pro 5¼" pozice; navíc do Učkové desky těžko narvu CPU se 45 W TDP), patch zásuvky jsou jenom na veřejnosti (kde je to vidět, protože kabel čouhající ze zdi vypadá blbě) a funguje to dobře. K televizi je připojený tenhle bazmek (bootuje přes síť, takže nepotřebuje disk; má i jakýsi inverzní VESA držák, takže se dobře montuje na zeď nebo zezadu televize) a USB CEC adaptérem (takže se to celé ovládá přímo ovladačem televize a automaticky se to umí uspat i probudit).

j

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #59 kdy: 23. 07. 2013, 10:31:57 »
No jistě, protože cat5e FTP stojí 2 300 Kč za špulku a cat6 FTP stojí 3 200 Kč za špulku, tak je levnější tam natáhnout tři cat5 kabely za dvojnásobnou cenu ::)

kdyz je nekdo negramot .. odkdy po cat 6 funguje 10G? Na 2-3m ... mozna ...