Rack a domácí rozvod sítě

wtf

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #15 kdy: 15. 07. 2013, 15:20:16 »
>> kde bude jakykoliv reprak nebo ze site napajene audiozarizeni

No pokud by to mela byt pravda tak jsem skutecne rad ze zadne "audiozarizeni" z konzumni smejd ery poslednich let nemam....
100Mbit i 1Gbit ma signal na 125MHz, takze neboj neuslysis to ty ani kocky(do 44kHz) ani psi(do 60kHz). V analogovym tv signalu to uvidis. V digitalnim pokud nebude ctvereckovat, tak to poznas asi jen na odstupu signalu od sumu. U tech repraku je to hlavne kvuli elektromagnetickymu smogu, jestli nekdy pripojis sluchatka spis nez kvuli ruseni a rezonancim.


Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #16 kdy: 15. 07. 2013, 16:39:41 »
Já jsem teď ve fázi, kdy se v baráku budou brzo dělat podlahy = už nadobro budou rozvody tak, jak jsou teď.

Mám kolem domu 4cm husí krk, kterej vylejzá v každý mstnosti (ano, včetně koupelny, hajzlíku i špajzu :-) ). Už teď si ale říkám, že to bude málo. Trochu se uklidňuju tím, že v budoucnu bude beztak kabelů čím dál míň (už dneska - Xbox, PS3, mobily, tablety, notebooky - vše má wifi, jen ty herní konzole by radši kabel), takže ty kabely snad, doufám, do těch husích krků nebudu nikdy tahat - kromě blbostí na měření teploty, vlhkosti a podobných ptákovin :-)

Co se nějaký centrály týče - plánuju v obýváku mít miniserver (asi Atom) na zálohy, router Mikrotik, herní konzoli a hlavní PC, vše spojený kabelem. Zbytek baráku mi pokreje wifi (25dBm karta dokáže i s malinkou anténkou divy, no ne?), takže to je mi šumák. Přinejhorším fláknu na druhou stranu baráku druhýho Mikrotika a spojím to drátama skrz husí krk.

MN

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #17 kdy: 15. 07. 2013, 17:04:20 »
Jak už tady radil některý z kolegů, u domácího řešení bych se vydal cestou jakéhosi mixu standardizovaných rackových komponent spolu se SOHO komponenty umístěnými na poličce (u některých zařízení, kde nejsou cenově dostupné alternativy, jako je právě například ten NAS). Tohle standardizované řešení se ocení v budoucnu, když bude potřeba některé věci změnit, dodělat atd.

Dal bych si pozor na dostatečnou velikost racku, pokud je dost místa, klidně bych dal radši větší, než menší, ty rozdíly už nejsou cenově tak obrovské... je potřeba zde započítat všechny věci, které zde budou, klidně i v budoucnu, počítat zcela jistě s nějakým servříkem (doma asi v desktop skříni = zabere hodně místa), rozvodným panelem (pro 230V), PoE injektory pro wifi AP (mnohem lepší než tahat kabely z nejbližší zásuvky), asi bych nešel pro jistotu pod 10U.

Asi bych použil něco takového:

- patch panel (do 1U se dělá tuším nejvíc 24 portů - https://discomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=49695)
- rackový switch (u domácnosti bych určitě přemýšlel nad 1Gbit, vzhledem k plánovanému využití NAS..., max 48 portů do 1U)
- poličku pro SOHO věci typu router od poskytovatele, NAS... (záleží na velikosti zařízení)
- rozvodný panel (de facto prodlužka na 230V s uchycením do racku, stojí to cca tři stovky při použití varianty bez přepěťové ochrany a vypadá to potom hezky, hlavně u většího množství připojených zařízení a není potřeba i tolik zásuvek - https://discomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=27594)

Některé věci je možné vynechat, typicky ten rozvodný panel, ale... pak už záleží, jak hezké to chce člověk mít :-)

A nakonec jednu věc, kterou tu zmiňoval kolega - popřemýšlel bych ještě jednou, kolik zásuvek kde potřebuji, ale šel bych cestou minimálně 4x ethernet do místnosti včetně vývodů na půdu (internet bezdrátem), na chodbu dole (pořádná síťová tiskárna pro celý barák), na chodbu u stropu (wifi ap napájené přes PoE, třeba taková Ubiquiti Unify vypadala jako hezká technologie s krásným designem) a ještě zasekat husí krk od paty domu (příp. z půdy) až k racku (kvůli změně technologie připojení k internetu). Krabice kabelu nestojí zase tolik peněz a rozkopání baráku/lišty/tahání dat wifinou je pak mnohem dražší nebo otravnější.

insider

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #18 kdy: 15. 07. 2013, 17:30:34 »
Diky za rady a doporuceni, pocet zasuvek jeste urcite zvazim i kdyz trochu doufam, ze technologie se bude ubirat spise WiFi smerem, mit pro jistotku par zasuvek navic neuskodi. Napad s wifi AP napajeny pres ethernet se mi hodne libi. Smiruju se s tim, ze NAS bude tedy samostatne na policce.

Jeste otazka, jaka je pravdepodobnost, ze budu muset vymenit kabel - tedy duvod to tahat v husim krku. Myslim ty kabely do zasuvky. Ja pocital s tim, ze pokud to nijak nenarusim (nepreseknu napr), tak by to melo vydrzet dlouho ("vecne"). Ten husi krk pro pripadnou zmenu konektivity je taky dobry napad, diky za nej.

txt

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #19 kdy: 15. 07. 2013, 17:31:22 »
Zajímavá diskuze.

Kromě standardní infrastruktury je dobré, zamyslet se ve fázi návrhu nad zabezpečením objektu a případně i nad některýmy prvky domácí automatzace. Třeba přepěťová ochrana a UPS pro ústřednu jsou investicí do budoucnosti.


MN

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #20 kdy: 15. 07. 2013, 17:41:37 »
Nebál bych se toho, že to nevydrží, ale že se bude měnit technologie, když už (před 15-20 lety se sítě tahaly koaxem...). Pak bude nutné to rozsekat a udělat znovu. A pokud se použijí kvalitní kabely (třeba Solarix), tak by problém být neměl, byť bych si natahané rozvody asi otestoval, než bych udělal omítky... (takový přerušený kabel může být super... :-D ).

TomBA

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #21 kdy: 15. 07. 2013, 20:27:45 »
Diky za rady a doporuceni, pocet zasuvek jeste urcite zvazim i kdyz trochu doufam, ze technologie se bude ubirat spise WiFi smerem, mit pro jistotku par zasuvek navic neuskodi.
Wifi je a ešte veľmi dlho bude neporovnateľné s metalikou či optikou. Rýchlosť, latencia, stabilita, to všetko je celkom inde.... A okrem toho, chodiť doma furt v olovených trenkách tiež nie je bohvie čo.
Ak ti doma ide aj o streamovanie HD videa, hudby či iné služby kde chvíľkový výpadok nas*rie zabudni na wifi.

Keď budeš mať niekde v komore problém s pripojením ethernetu do napr. inteligentného mrazáku, alebo klimatizácie či kotla, pozrel by som sa radšej po powerline adaptéroch. Napr. http://www.alza.sk/zyxel-pla-4201-twin-pack-d350559.htm. V poslednom čase spravili veľký pokrok čo sa týka citlivosti na vf bordel v sieti a rýchlosť je tiež veľmi dobrá.

j

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #22 kdy: 16. 07. 2013, 08:15:22 »
Trochu se uklidňuju tím, že v budoucnu bude beztak kabelů čím dál míň (už dneska - Xbox, PS3, mobily, tablety, notebooky - vše má wifi, jen ty herní konzole by radši kabel),
To se uklidnujes zcela marne, predne je to nahowno bezpecnostne, druhak elmag smog a predevsim je to nahowno vykonostne. Laskave si uvedom, ze na na kabelu mas 1/1Gbit full duplex, na to se na libovolny wifi nedostanes ani ve snu, tam se ti vse co na ni visi deli o halfduplexni spojeni maximalne v radu 100Mbit  a pres to trebas HD film do televize predelanej do mpeg2 protoze dlna ... protlacis tak tak ... natoz by pres to zaroven bezelo neco dalsiho.

Zmeny technologie bych se vubec nebal, jedine optika, a ta se v RD/byte moc nevyplati. Smysl to ma v pripade ISP ktere si taha kabely, vyjde to levnejs nez metalika + switche. Zivotnost kabelaze je +- 30let. Navic pres dobre provedenou kabelaz lze protlacit i vic nez Gbit ... ale doma? Nac?

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #23 kdy: 16. 07. 2013, 09:10:29 »
Zbytek baráku mi pokreje wifi (25dBm karta dokáže i s malinkou anténkou divy, no ne?)
Ty si blazon. Dobrovolne sa nechat vypekat wifinou. Ja, co sa da, tak vsetko kabel, wifi bude len s min. vykonom pre mobil, notas... Taka dobra wifi karta teda dokaze divy. Teraz v bytovke mi stale niekto skalal na kanal, tak som sa nastval a idem naplno s 5dbi antenou. Internet na mobile mi ide aj pod bytovkou, a to byvam na 10-tom poschodi. :DAle to bola jedina moznost ako mat wifi bez vypadkov. Predtym s 2dbi antenou a najnizsi vykon - stacil v pohode po byte, ale ako som pisal inteligenti mi stale skalali na kanal.

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #24 kdy: 16. 07. 2013, 09:32:02 »
Zmeny technologie bych se vubec nebal, jedine optika, a ta se v RD/byte moc nevyplati. Smysl to ma v pripade ISP ktere si taha kabely, vyjde to levnejs nez metalika + switche. Zivotnost kabelaze je +- 30let. Navic pres dobre provedenou kabelaz lze protlacit i vic nez Gbit ... ale doma? Nac?
Přesně stejně bys před deseti lety obhajoval 10Mb koax :)

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #25 kdy: 16. 07. 2013, 09:36:16 »
Nojo, začíná to mediálními zprávami o „vysílačích mobilních operátorů“ a končí to pak takovouhle kravinou:
25dBm karta dokáže i s malinkou anténkou divy, no ne?
AP přece není jen vysílač. S malinkou anténkou toho moc nechytne, ať má vysílací výkon 25dBm, nebo třeba 25dBW. To bys musel stejné (imho nadpředpisové) parametry mít i u všech klientských Wi-Fi zařízení.

Lol Phirae

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #26 kdy: 16. 07. 2013, 09:52:23 »
Teraz v bytovke mi stale niekto skalal na kanal, tak som sa nastval a idem naplno s 5dbi antenou. Internet na mobile mi ide aj pod bytovkou, a to byvam na 10-tom poschodi. :DAle to bola jedina moznost ako mat wifi bez vypadkov. Predtym s 2dbi antenou a najnizsi vykon - stacil v pohode po byte, ale ako som pisal inteligenti mi stale skalali na kanal.

Koukni na parkoviště... za chvíli tam bude stát tohle:

http://i.iinfo.cz/urs/merici_vuz-120776291072043.jpg
http://i.iinfo.cz/urs/uvnitr-120776294410339.jpg

Demente!!!  >:( >:( >:(

txt

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #27 kdy: 16. 07. 2013, 12:58:54 »
Teraz v bytovke mi stale niekto skalal na kanal, tak som sa nastval a idem naplno s 5dbi antenou. Internet na mobile mi ide aj pod bytovkou, a to byvam na 10-tom poschodi. :DAle to bola jedina moznost ako mat wifi bez vypadkov. Predtym s 2dbi antenou a najnizsi vykon - stacil v pohode po byte, ale ako som pisal inteligenti mi stale skalali na kanal.

Koukni na parkoviště... za chvíli tam bude stát tohle:

http://i.iinfo.cz/urs/merici_vuz-120776291072043.jpg
http://i.iinfo.cz/urs/uvnitr-120776294410339.jpg

Demente!!!  >:( >:( >:(
Nepíše, kolik mW znamená "iděm naplno". Při výkonu AP 40mW by měl bejt vyzařovanej výkon z 5dBi antény ještě de jure košer. (Počítám podle vzorců sezbíranejch na webu).

Palo M.

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #28 kdy: 16. 07. 2013, 14:05:11 »
Ja mam nieco podobne ako $SUBJECT v pracovni vo vstavanej skrini (vzadu je diera, kde zo steny vedie kabelaz). Ta skrina ma cca 50 cm hlbku.
Patchpanel je priskrutkovany vzadu dole (aby zbytocne nezavadzal a aby nebola zbytocna splet kablov).
Pred nim "volne" stoji server (micro-ATX doska, kisna Silverstone SG02F - taky "kvadrik"), na nom je polozeny este jeden taky isty. Kisne su otocene o 90% okolo vertikalnej osi (predne celo nesmeruje k dveram skrinky ale k bocnej stene - inak by sa nevosli.
Nad druhou kisnou mam k bocnym stenam priskrutkovane svojpomocne vyrobene uchyty - kvazi 19" rack - tam mam len rozvodny panel na elektriku a nad nim 24 portovy switch do 19'' racku (tie maju integrovany sdroj v tele, takze do nich vedie len klasicky 220V kabel, ziadna dementna krabicka s externym zdrojom). Nad tym je este trocha miesta, takze na switchi je len tak polozeny domaci router. Na bocnej stene je prisrobovany (opticky) modem. Kvoli chladeniu su dole na spodnej doske 4x 6cm ventilatory (po kazdej strane 2), ktore fukaju vzduch zospodu nahor, v prednych dvierkach hore su 4 ventilatory vyfukujuce vzduch von. Este su tam nejake drobnosti (zosik na hudbu co hra zo servera po drote v kupelniach a kuchyni - domaci "rozhlas po drote", nad tym je otvorena polica kde stoji tlaciaren cez USB napojena na server, ktory ju sharuje na domacu siet, takze z tlaciarne idu dovnutra USB kabel a napajaci kabel, takisto je este vzadu na boku priskrutkovana predlzovacka so 6 zasuvkami, a samozrejme notebookovy adapter na napajanie tych 8 ventilatorov).
Patchkable z patchpanela su vyviazane po stranach (kedze idu zozadu zdola dopredu hore).

Tiez som na zaciatku pokukoval po rackovych skrinkach na servery, ale vsetky boli brutalne hlboke, takze sa mi nevosli do toho obmedzeneho priestoru, co ma skrinka (kludne by som bral 4U na vysku, ale nie taky priserne hlboky 1U, ako sa bezne robia). Dokonca aj vselijake tie "HTPC-skrine" su prilis hlboke. Tie SG02F sa mi tam krasne vojdu a okolo nich je este nejake miesto, kde moze prudit vzduch, pripadne sa tam daju strcit zviazane kable.
Do ziadnej bytovej miestnosti sa podla mna klasicky rack nehodi, to je velka opacha, maximalne tak niekde do pivnice alebo na povalu - a cena racku je tiez brutalna, snad len keby sa clovek nahodou dostal k nejakemu vyradenemu kusu za babku, tak by to malo vyznam.
Cize v podstate mam to, co tu odporucalo viacej ludi: Tam, kde to ma vyznam, su rackove veci, ostatne su bezne domace zariadenia.

Funguje mi to tak uz cca 8 rokov.

Patchpanel rozhodne odporucam. V stene musi byt drot (zasuvky su stavane spravidla na drot, lanko by prerezali/narezali pri krimpovani). Sice su aj samcie RJ45 konektory na drot (ktore sa "nezapichuju" ako klasicky konektor do lanka, ale namiesto toho "obopinaju" drot, ale bezne klieste sa takym krimpovanim celkom rychlo znicia, pretoze treba pouzit o dost vacsiu silu)... a par patchkablov mi za tie roky uz odislo - lebo sa s nimi skratka manipuluje - ci uz vonku od zasuvky k zariadeniu, alebo v skrinke od patchpanela k switchu. Vymena patchkablika je trivialna vec, keby som nemal patchpanel a musel prekrimpovavat kabel zo steny, to by bola vacsia otrava.
Odisli mi uz aj dva switche (boli obzvlast lacne: D-Link a Netgear, takze az tak neva; teraz mam Linksys ktory stal viac nez tie dva lacne dohromady a drzi zatial najdlhsie).
Droty v stenach su OK, ako som ich pred tymi osmimi rokmi nakrimpoval a otestoval, tak funguju dodnes. A vselico okolo uz bolo vymenene (bud z dovodu poruchy, alebo skratka obmena zariadeni).
Ventilatory su trocha hlucne (to je asi najvacsia nedokonalost mojho riesenia), ale vacsinou mam nasadene sluchadla, takze mi to az tak nevadi. Samozrejme je to spotrebny tovar, zanasaju sa prachom, takze treba ich obmienat. Bohuzial medzi spodnou doskou skrinky a dlazkou je malo miesta a nemam tam ako uchytit protiprachovy filter (a skrinka je zabudovana, takze s tym uz moc nenarobim).
So servermi sa trocha tazsie manipuluje (ak chcem vybrat spodny server, treba shutdownnut obidva, roznej kabelaze je tam prekvapivo vela v malom priestore), ale pri domacom pouziti to je akceptovatelne.
Je to take na kolene riesenie, dnes by som niektore detaily spravil inak, ale celkovo som spokojny (keby sa mi to nepacilo, tak odtial vyberiem servery, a necham tam iba sietove veci a nemuselo by tam byt tolko elektriky a ani ventilatory).

tommm

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #29 kdy: 16. 07. 2013, 14:29:22 »
Diky za rady a doporuceni, pocet zasuvek jeste urcite zvazim i kdyz trochu doufam, ze technologie se bude ubirat spise WiFi smerem, mit pro jistotku par zasuvek navic neuskodi. Napad s wifi AP napajeny pres ethernet se mi hodne libi. Smiruju se s tim, ze NAS bude tedy samostatne na policce.

Jeste otazka, jaka je pravdepodobnost, ze budu muset vymenit kabel - tedy duvod to tahat v husim krku. Myslim ty kabely do zasuvky. Ja pocital s tim, ze pokud to nijak nenarusim (nepreseknu napr), tak by to melo vydrzet dlouho ("vecne"). Ten husi krk pro pripadnou zmenu konektivity je taky dobry napad, diky za nej.

Tahat jedine v chranicce (husi krk). Nechte si poradit - neni to extra prace navic a jistota, ze muzete vymenit kdyby cokoliv je k nezaplaceni a navic, pri instalaci se muze kabel poskodit snaz nez si myslite. Musite ho prisadrovat, pak na to pujde omitka a u vsech techto cinnosti se okolo bude motat "vercajk", lidi a dalsi ...