Rack a domácí rozvod sítě

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #30 kdy: 16. 07. 2013, 15:29:37 »
Ahoj, neche se mi pročítat celou diskuzi, byly zde názory, se kterými bych možná souhlasil a byly zde názory, se kterými nesouhlasím vůbec.

Zjednodušeně: 6U rack je malý pro tvé potřeby. bral bych 9U nebo dokonce 12U. Ukončení provést na patch panel Cat6, 5e vychází cenově stejně, ale rychlostmi je to úplně jinde, samozřejmě k tomu příslušnou Cat6 kabeláž. Bral bych 24 portový modulární panel (někomu to příjde jako zbytečnost, ale ta práce s tím je lepší a jednodušší, než zařezávat kncovky přímo), k tomu dva vyvazovací panely a 24 portový gigabitový switch (pasivně chlazený slušný vychází asi na 8,5 tisíce - od Dlinku a má pár vychýtávek, jako QOS, RSTP, MSTP a virtual stack). To už máš zaplněné 4U. Asi bych k tomu hodil i smart-UPSku, protože tady budeš mít i NAS server (rozdíl mezi smart-UPS a back-UPS je v tom, že smart má sinusový výstup), jediné s čím asi bude problém, je sehnat rackovou smartku, NAS s DLNA, iSCSI a podobnými featurami bude vždy drahé (relativní pojem - protože pro SOHO to vvychází tak kolem 35-40 tisíc a většinou bez disků), tady ti doporučím QNAP TS-412, pokud bys chtěl něco, co umí víc, tak kdyby se ti podařilo sehnat HP MicroServer, tak by to bylo super. Co se týče umístění, tak určitě ne na půdu, přemýšlel bych někde do přízemí do nějakého kamrlíku.

Cenová kalkulace (v Kč, ceny sou přibližné):
1. 12U rack - 3~4 tisíce
2. Switch - 8.5 tisíc
3. 24 portový patch panel s moduly CAT6 - 2.5 tisíce
4. 2-krát vyvazovací panel - 500
5. Smart-UPS - 7 tisíc
6. NAS s disky - 12-15 tisíc (pokud to nebudou disky přímo určené na tyto operace)
7. Cat6 kabeláž - tady se to odviji od počtu metrů, zhruba 10-20 korun za metr (záleží na kvalite kabelu)
8. husí krky - určitě dávat do husích krků, umožní to v budoucnu jednodušší výměnu.

Někdo se bude ptát, proč ne rovnou 6A, otázkou je proč ano? Zápis 10Gbit/s je obrovský a v domácích podmínkách se s tím asi ještě dlouhou dobu nesetkáme (je sice pěkné si touto rychlostí přetáhnout nějaký film, ale i ty nejrychlejší SSD disky by s tím v dlouhodobém měřítku měly problém (nehledě na tu cenu jak SSD disků, tak 6a ukočovacích prvků, sou o dost dražší než u 6). Navíc do nějakých 35-37 metrů je i Cat6 dostačující pro tuto rychlost. Respektive, pokud bych se měl rozhodovat pro Cat6a, tak bych radši bral optiku (obrazně řečeno samozřejmě, protože ukončovací prvky u optiky sou podstatně dražší než u metaliky, plus optické svařování taky není nejlevnější)


Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #31 kdy: 16. 07. 2013, 15:34:26 »
a par patchkablov mi za tie roky uz odislo - lebo sa s nimi skratka manipuluje - ci uz vonku od zasuvky k zariadeniu, alebo v skrinke od patchpanela k switchu.
A to jsou to lanka. Drát by byl ještě náchylnější. Prostě na patch panelu bych nešetřil. To už bych radši ušetřil za rack a zabudoval to do staré šatní skříně z frcu za tři stovky ;)

Jimmy

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #32 kdy: 16. 07. 2013, 22:09:25 »
Při pročítání příspěvku od Withy14 mám pocit, že se tu probírá zapojení nějaké serverovny pro střední firmu s nějakou technologií pro nepřetržitý technologický provoz. Např. switch za 8,5 tisíce pro zapojení domu je naprostý overkill. Tak drahé switche v síti Pilsfree nepoužíváme ani pro připojení celých panelákových vchodů.

Nicméně k věci. Řešil jsem prokabelování bytu v soukromém domě před 2 lety po té co tam nějak síť včetně internetu a serveru už skoro 10 let byla. Takže pár poznámek a zkušeností.

Pokud to půjde, tak do každé místnosti zavést alespoň dvě dvojzásuvky pro UTP vedené husím krkem, ideálně do protilehlých rohů. Dispozice nábytku se může časem měnit a takto budou dvě zásuvky vždy blízko a další dvě půjdu v případě potřeby také využít. Do každé místnosti zavést i televizní zásuvku ideálně i se satelitní koncovkou/spliterem. Není nutné všechny zásuvky hned zapojit do switche, je nutné je pouze popsat a prověřit že fungují. 16 port switch bude do začátku stačit, než se reálně zapojí více než 15 zásuvek (+ internet), tak to bude dost let trvat. V této chvíli je příplatek za 24 portů místo 16 dost citelný.

Je nutné zvážit že z krabice kde bude switch povede opravdu hodně kabelů. V zásadě pro každou místnost 5 kabelů (4x UTP + televize). Televizní kabely lze zapojit do série za sebe, ale reálně to moc často nepůjde, protože místnosti nebudou za sebou. Minimum pro protažení 5 kabelů je husí krk o průměru 25 mm. 40 mm by bylo lepší, ale v mém případě kdy jsem krky musel zasekat do 15cm příčky, to nepřicházelo v úvahu, pokud mě neměla spadnou příčka o patro výš na hlavu. Kabel Cat 5e je výrazně ohebnější než Cat 6 a pokud pokud se dobře umístí switch, tak vzdálenosti k zásuvkám budou do 20 metrů, takže možná i těch 10 Gb dají. Nicméně 1 Gb bude v domácnostech ještě hodně dlouho stačit.

Switch a případně router lze chladit pasivně, takže krabice se switchem může být klidně v bytě a nemusí to být rack. Vyrábí se plechové skříně na zeď, které mají hloubku kolem 200 mm a vejde se do nich 19" switch.

Server bude mít disky a bude dělat hluk. Je vhodné ho tedy mít mimo obytné místnosti. Půda není moc vhodná, bude tam moc kolísat teplota, mnohem lepší je sklep. Tam je teplota mnohem více stálá a případná zvýšená vlhkost nevadí. Ten server bude to nejteplejší co ve sklepě bude, takže na něm nebude nic kondenzovat.

Na vstupu internetu do switche doporučuji zvážit doplnit nějakou ochranu proti přepění (i v UTP kabelu). Mám poměrně čerstvou zkušenost, kdy uhodil blesk do našeho nebo sousedního domu (oba mají hromosvod) a na půdě a střeše odešlo z čeho koukal UTP kabel, v mém bytě v přízemí switch a vzalo to sebou i několik síťových karet.

UPS pro switch je IMHO zbytečný. Když jednou za rok nepůjde elektřina, tak to že k tomu zhruba hodinu půjde internet není žádný velký přínos. Důležitější vidím UPS k serveru aby mohl korektně ukončit zápisy a vypnout se. Pokud bude centrum sítě v technické místnosti není špatný nápad zapojit na UPS např kotel, pokud to není zrovna elektrokotel. Např. čerpadlo v plynovém kotly má cca 150 W a může se hodit i při výpadku proudu mít funkční topení (tedy při zapnutém serveru asi tak hodinu).

txt

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #33 kdy: 17. 07. 2013, 18:19:07 »
Nepíše, kolik mW znamená "iděm naplno". Při výkonu AP 40mW by měl bejt vyzařovanej výkon z 5dBi antény ještě de jure košer. (Počítám podle vzorců sezbíranejch na webu).

Spletl jsem to o jeden řád.
EIRP<=0.1W //podle nařízení
EIRP=výkon karty[dB]+zisk antény[dB]-útlum kabelu a konektoru[dB]
10*log(x)+5-1<=0.1
logx<=-0.39
ln(x)=-ln(10)*0.39
x = e^(-ln(10)*0.39)
x=0.4074 tzn. nejvyšší povolený výkon pro 5dBi anténu s útlumem na konektoru 1dBi je  zhruba 400mW

MN

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #34 kdy: 18. 07. 2013, 01:13:30 »
Malem bych jeste zapomnel jednu vec, jak si to tak jeste procitam... zasadne neredukovat dvojzasuvky na jednozasuvky jen kvuli redukci pouzitych portu na switchi! To pokud už šetřit za každou cenu, tak třeba mít 16-portový switch a některé nepoužité zásuvky do něj nezapojit, ale přijde mi to zbytečné, bude to akorát k nasrání.


Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #35 kdy: 18. 07. 2013, 08:11:58 »
Dobre, prave som si pozeral nastavenia wifi, par mesiacov som tam nesahal na nastavenia: mam 5dbi antenu a vykon na asus wl500gp mam nastaveny na 120mW, to som asi skusal pri akom vykone mam este dobry signal. Wifi je pri stene panelaku, takze signal von prechadza len cez jednu stenu.
Darmo 2,4GHz je viac odolnejsia voci prekazkam, ako 5GHz

ondro

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #36 kdy: 18. 07. 2013, 10:14:32 »
Osobne tiez odporucam pouzit kabelaz "len" cat 5e ale FTP(tienenu) nestoji ovela viacej ako UTP. Cat6 a 10Gbit v dohladnej dobe nebude potrebny/vyuzitelny. Vdaka tieneniu moze byt kabelaz vedena blizsie napr pri el.rozvodoch, menej bude vyzarovat samotny kabel.

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #37 kdy: 18. 07. 2013, 11:26:32 »
Jenom malá poznámka. Když už děláš síť, zvaž vytažení kabelu i na vhodná místa na venkovní stěny. Časem třeba budeš chtít někde IP kameru nebo třeba zásuvku na terase...

Lol Phirae

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #38 kdy: 18. 07. 2013, 11:43:43 »
Jenom malá poznámka. Když už děláš síť, zvaž vytažení kabelu i na vhodná místa na venkovní stěny.

A samozřejmě taky do kadibudky...  :D

Petr

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #39 kdy: 18. 07. 2013, 13:21:18 »
Mám dotaz. Pokud se pouzije FTP, kde se "zemní". Pokud na strane racku, není potíž s rozdílným potenciálem? Nebo se na straně zásuvky nezapojuje stínění? Děkuji za objasnění.

txt

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #40 kdy: 18. 07. 2013, 14:03:26 »
Mám dotaz. Pokud se pouzije FTP, kde se "zemní". Pokud na strane racku, není potíž s rozdílným potenciálem? Nebo se na straně zásuvky nezapojuje stínění? Děkuji za objasnění.
SOHO switche většinou zemnění nepodporujou. selský rozum říká, zemnit centrálně v patch panelu. Pokud patch panel nemáš a switch to nepodporuje tak v každý zásuvce zvlášť. Nemyslím si že by mělo význam zemnit kabel na obouch stranách.

Sám jedu na cat5e rozvod, cat6A zásuvky, cat6 koncové kábliky zásuvka-pc a obyč. gigabitovej TP LINK switch. S horšíma zásuvkama(5e) to blblo. Takhle to jede velmi dobře (max délka kabelu cca 14metrů) kvalita keystonů je důležitá. Kdybych však dělal nový rozvod tak do cat 6 jdu a rádiusy ohybu si hlídám. Stínění má imho význam v zarušenejch oblastech, v domě mimo průmyslovou oblast ani ne.

Jenom malá poznámka. Když už děláš síť, zvaž vytažení kabelu i na vhodná místa na venkovní stěny.
To je bezpečnostní riziko. [Takovou zásuvku pod zámek a ověřovat radiusem zařízení (webovou autentizaci pro návštěvy ;-)).] Venku bych se spokojil s wifi/UTP prodlužkou.

ondro

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #41 kdy: 18. 07. 2013, 14:53:01 »
To mas niekde problem ak ti to tvoje "veledilo" s cat5e zasuvkami na 14m blblo. Poriadny kabel, zasuvky, patch kable, neodflaknuta instalacia a musi ti to spolahlivo fungovat aj na max.  dlzku segmentu.

naco ti je cat 6 rozvod, ked ho aj tak nevyuzijes a pre 10GBit je pozuzitelny len v obmedzenj miere. 10GBit komponenty budu este velmi dlho drahe a to nehovorim o vyuziti prenosovej kapacity 10GBit v dome.
Radsej poriadnu 5e cabelaz ako nejaky zmetok v cat6(a). Tienenie je dobra vec, dnes mas rusenie vsade, aj doma. Tiez ti v buducnosti usetri nepredvidane problemy a mas volnejsiu ruku pri ostatnych rozvodoch.

死神

  • ***
  • 159
    • Zobrazit profil
Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #42 kdy: 18. 07. 2013, 15:50:32 »
To je bezpečnostní riziko. [Takovou zásuvku pod zámek a ověřovat radiusem zařízení (webovou autentizaci pro návštěvy ;-)).] Venku bych se spokojil s wifi/UTP prodlužkou.

Kdo psal něco o zásuvce? :o

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #43 kdy: 18. 07. 2013, 15:55:03 »
Pokud se pouzije FTP, kde se "zemní".
Zemni sa zasadne na jednej strane. Idealne na strane racku. Videl som ale expertov, ktori mali natahane kable ftp na oboch stranach kovove koncovky a nechapali preco ich to kope, ked sa chytia pc a tej koncovky. Alebo to robi psie kusy, ako napr. blikajuci obraz na lcd.
Ak za uzemni na oboch, tak tam tecie vyrovnavaci prud, ktory narobi viac skody ako uzitku. Podobny casty pripad je prepojenie pc s tv, ktora ma zaroven zapojenu spolocnu antenu. telky nemaju ochranny kolik, teda su na potenciale zeme ten spolocnej anteny (opletenie). Ked sa pripoji pocitac, ktory je uzemneny, tak vyrovnavaci prud sa uzavrie cez kolik pocitaca. Vtedy, ak prekroci 30mA a byt ma prudovy chranic na tej zasuvke tak zauraduje.

txt

Re:Rack a domácí rozvod sítě
« Odpověď #44 kdy: 18. 07. 2013, 17:03:28 »
To je bezpečnostní riziko. [Takovou zásuvku pod zámek a ověřovat radiusem zařízení (webovou autentizaci pro návštěvy ;-)).] Venku bych se spokojil s wifi/UTP prodlužkou.
Kdo psal něco o zásuvce? :o
To bylo první co mě napadlo, ale je fakt že do kamery, nebo čidel by to mohlo jít přímo.

To mas niekde problem ak ti to tvoje "veledilo" s cat5e zasuvkami na 14m blblo. Poriadny kabel, zasuvky, patch kable, neodflaknuta instalacia a musi ti to spolahlivo fungovat aj na max.  dlzku segmentu.

naco ti je cat 6 rozvod, ked ho aj tak nevyuzijes a pre 10GBit je pozuzitelny len v obmedzenj miere. 10GBit komponenty budu este velmi dlho drahe a to nehovorim o vyuziti prenosovej kapacity 10GBit v dome.
Radsej poriadnu 5e cabelaz ako nejaky zmetok v cat6(a). Tienenie je dobra vec, dnes mas rusenie vsade, aj doma. Tiez ti v buducnosti usetri nepredvidane problemy a mas volnejsiu ruku pri ostatnych rozvodoch.
Ok, problém mohl být v konkrétním keystonu, nikoliv v tom že šlo o 5e.

Kde kupuješ kabel? Čistá měď je drahá a skutečný parametry kabelu tak lehko nezjistíš. Zajímalo by mne kterej konkrétní běžně dostupnej kabel považuješ za kvalitní cat 5e a kterej cat 6 za takovej šmejd že je horší než onen 5e. Kolik odhaduješ životnost kabelu ve zdi? 20let? Ani věštec nezná cenu 10G komponent a rychlosti disků za 10let.