Realistický pohled na IoT pro dům

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #75 kdy: 10. 07. 2021, 10:47:04 »
Co mám zatím naplánováno, tak chci mít zabezpečovačku klasickou, spolehlivou kde budou kritické věci jako infra závora, pohybový čidla a kouřové čidla. Všechno připojeno kabelem. Z té zabezpečovačky jde mít pár výstupů a ty chci využít do IoT. A v IoT mít pak další čidla na méně důležité věci (teploty, CO2, žízení rekuperace, spínání spotřebičů atd ...)

-->chci mít 100% spolehlivou zabezpečovačku a IoT až spíš jako druhořadou věc, protože upřímně nevím jak to udělat 100% spolehlivé, abych tomu mohl věřit jako zabezpečovačce. A I tak si myslím že by to měly být dva nezávislé systémy...


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #76 kdy: 10. 07. 2021, 10:47:59 »
ok, ale jak uz jsem tu poptaval, jak detekujes CO2? je to cool a uzitecny, ale rozumny cidla zrovna nejsou (pokud to nejsou ty TVOC)

P.S. Jak jsem pochopil, TVOC nejlip detekuji pritomnost opilce.
(jakakoli stopa alkoholu ve vzduchu a startuji)
Jestli myslíš CO, tak mám Honeywell XC100D

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #77 kdy: 10. 07. 2021, 11:14:22 »
CO neřešíme, řešíme CO2.

CO bych do automatizace snad ani neřešil - tam je potřeba jen lokální siréna a toť vše. Dle koncentrace CO není moc co řídit v IoT

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #78 kdy: 11. 07. 2021, 11:24:55 »
Průzkume, nevím, jestli jsem z tvých příspěvků úplně pochopil, o co ti přesně jde, ale snad jo :) Chtěl bys nějaké opravdu spolehlivé sensory a aktuátory (až skoro na "průmyslové" úrovni), hw nechceš vůbec bastlit, chceš ho jenom zapojit, ale zároveň mít možnost si ho sám nastavit a zintegrovat. A to nastavení očekáváš dostatečně flexibilní, žádné hardwired defaults, které by tě omezovaly. Je to tak? ​

Když se ptáš "proč to neexistuje za nějakou normální cenu", tak  já  bych tipoval, že je to prostě proto, že 1. přesně tohle je dost úzkej segment (v rámci už tak relativně úzkýho segmentu) 2. škála možností, jak něco takovýho realizovat, je fakt široká (čili opět x ještě užších segmentů) 3. celej ten trh se momentálně mění a usazuje, takže některá řešení prostě ještě nikdo nezačal dělat :)

K tomu úzkýmu segment: tradičně byla automatizace záležitost pro lidi, kterým se ve třicetimilionovým rozpočtu na barák jeden milion ztratil. A poršáky už mají v garáži dva, další by jenom překážel, tak proč to nevrazit do automatizace?! No a během posledních cca deseti let se začaly objevovat zařízení na přesně opačným pólu spektra: levný hračky pro trochu odrostlejší kluky, s diskutabilní využitelností, spolehlivostí a tím i "dependability" (včetně třeba garance dostupnosti náhradních dílů nebo nutných služeb v budoucnosti). Střed mezi těmahle dvěma světy je podle mě víceméně pořád ještě prakticky neobsazený. Takže každopádně pokud přesně tam míříš, tak 1. budeš si to muset poskládat dost sám 2. budeš se muset rozhodnout, jestli budeš komponenty brát z toho "vyššího" nebo "nižšího" světa.

Pokud z toho vyššího, tak to asi bude něco kolem toho KNX, jak radili kolegové (osobně zkušenost nemám, tak se nebudu vyjadřovat).

Pokud z toho nižšího, budeš to mít složitější, protože musíš velice pečlivě vybírat, abys v té záplavě (z velké části) sraček vybral něco, co pragmaticky dává smysl, má to dobrej poměr cena/výkon a zapadá ti to do tvé představy.

Já třeba mám se zigbee jinou zkušenost než ty. Kvality a interoperability jsem se předem obávál, takže jsem nakonec nakoupil jenom věci z IKEA (v současnosti imho nejlepší poměr cena/výkon) a zintegroval pomocí zigbee2mqtt a NodeRED. Vypínače jsou sice bateriový, ale i na nejfrekventovanějších místech mi začínají docházet baterky po roce a půl. Což je pro mě osobně úplně OK vzhledem k ceně a kvalitě. Mesh funguje bezproblémově. Po výpadku proudu sice mívám občas měnší problémy, ale příčina může být kdekoli a nestojí mi za to ji identifikovat, protože prostě stačí restartovat virtuál, vypnout a zapnout jistič nebo tak něco... Pro mě je to akceptovatelný, pro tebe nemusí být.

Takže já jsem s tím "nižším světem" dost spokojený a nemám důvod nadávat jako ty. Ale na druhou stranu, mě to bastlení kolem toho baví, takže mám pravděpodobně laťku tolerance k problémům dost jinde než ty :)

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #79 kdy: 11. 07. 2021, 11:29:13 »
PS: Je ironií osudu, že uvedené spojení není vidět firem věnujících se IOT a chytrým domácnostem. Najdeme to spíš v oblasti přírodního stavitelství, ekologických staveb, permakultury. Tak aspoň jako inspirace k tématu je to snad dobré.
Je dobře, že to tady zaznělo. Možnosti pasivních řešení, která kombinují zkušenosti mnoha generací s rozumně použitými možnostmi moderních technologií (třeba i jenom materiály...), jsou často fakt dechberoucí.

Ale mají jednu zásadní nevýhodu: funkcionalita je obvykle "zabudovaná do designu", čili "funguje to tak, jak to funguje". Často superspolehlivě, ale zároveň totálně neflexibilně. Nic nenastavíš, nic nemůžeš ovládat. A to prostě někteří lidi chtějí (ať už z jakýhokoli důvodu). Takže pro někoho skvělý řešení, pro někoho úplně na prd.


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #80 kdy: 11. 07. 2021, 11:34:14 »
Co ma clovek z toho, ze si da niekam nejaky teplomer? Sleduje tam teplotu? A co dalej?
Jeden teploměr není nic moc. Pokud je venku, máš zahrádku a data ukládáš, může ti dát cennou informaci o tom, jaká byla třeba za poslední týden nejnižší teplota. To se pro zahrádkáře hodí.

Větší hitparáda je ale mít teploměr v každé místnosti. Dá ti to dost slušnou představu o tom, jak je na tom barák s izolací, kde jsou slabá místa, na co má smysl se zaměřit a co by byla naopak zbytečná snaha. A to se cení (i vzhledem k tomu, že teploměry jsou nejlevnější čidla, takže poměr cena informace/pořizovací cena je skvělý).

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #81 kdy: 11. 07. 2021, 11:45:57 »
A těd nejdůležitější faktor : Kolik času vám ty "udělátka" ušetřily a jestli se vám ten volný čas podařilo proměnit na další peníze(tvz. využily k vydělání dalších peněz).

Jsem si 99,99% jistý, že více jak 90 procentům z vás práce okolo(na tom) toho sebralo více času než ušetřilo.
Vždycky u všeho je dobrý umět poodstoupit a položit si otázku "a stojí mi to vlastně za to?" :) Akorát konkrétně u té domácí automatizace to fakt nemůžeš měřit počtem ušetřených sekund života. Jednak spoustu z nás prostě baví si s tím hrát - raději budem pájet nějaký nový srandasenzor, než koukat na fotbal...

Pak taky může hrát roli, KDY ten čas spotřebováváš. Za jednu sekundu, kterou ušetříš ráno, když ve spěchu odvážíš děcka do školy, možná rád zaplatíš dvěma sekundami v sobotu odpoledne, kdy děcka hrají hry a ty máš chvilku pro sebe (čti "pro svoje hraní si s automatizací").

Třetí věc jsou faktory, který vyloženě nemají s časem nic společného. Může to být třeba komfort (ať už ho kdo chce definuje jak chce). Nebo něco úplně jiného.

Pro mě má třeba obrovskou hodnotu, že si můžu hrát s nekonvenčními, rádobyuměleckými rádoby-supermoderně-designovanými součástmi automatizace. Třeba s těmahle věcma jsem si výborně vyhrál a udělalo mi to velkou radost:

https://www.youtube.com/watch?v=CMuWLoDoIRY
https://www.youtube.com/watch?v=19LTD5g1XJg

Jak chceš radost měřit v sekundách nebo nedejmatkopřírodo v korunách? :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #82 kdy: 12. 07. 2021, 08:30:20 »
take teplomery, merace vlhkosti, a napr. aj uniku vody, prip. prietok, spotreba el. su super, ak data ukladas. Na zaklade nich si vies napr. nastavit kurenie. Ak napr. dlhodobo vidis, ze v urcity cas mas vysoku teplotu, tak vies nastavit kurenie, aby kuril predtym na nizsiu teplotu a tak usetril energiu. Alebo vidis, aku mas spotrebu a vies sa podla toho zariadit a trocha zefektivnit spotrebu. A zrazu euro k euru a za rok je to slusna uspora.
Ja som napr. zacal sledovat bezne nakupy v obchode - kolko coho kedy kupujeme. Zatial len hruby odhad, ak by sa robili vacsie nakupy trvanlivych potravin v pravidelnych akciach, tak len za mesiac to je uspora vyse 20 eur, bez akejkolvek zmeny, co sa tyka komfortu. Podobne aj teplota - ak vidim, ze cez den je horuco, tak nebudem mat nastavenu teplotu tak, ze hodinu predtym mi nebude kurit naplno.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #83 kdy: 12. 07. 2021, 17:05:54 »
PS: Je ironií osudu, že uvedené spojení není vidět firem věnujících se IOT a chytrým domácnostem. Najdeme to spíš v oblasti přírodního stavitelství, ekologických staveb, permakultury. Tak aspoň jako inspirace k tématu je to snad dobré.
Je dobře, že to tady zaznělo. Možnosti pasivních řešení, která kombinují zkušenosti mnoha generací s rozumně použitými možnostmi moderních technologií (třeba i jenom materiály...), jsou často fakt dechberoucí.

Ale mají jednu zásadní nevýhodu: funkcionalita je obvykle "zabudovaná do designu", čili "funguje to tak, jak to funguje". Často superspolehlivě, ale zároveň totálně neflexibilně. Nic nenastavíš, nic nemůžeš ovládat. A to prostě někteří lidi chtějí (ať už z jakýhokoli důvodu). Takže pro někoho skvělý řešení, pro někoho úplně na prd.

Ano, benefit je, že to "funguje samo by design", ale leckdy jde buď ovlivňovat parametry (např. větrání mezistěn, závlaha, ...) nebo parametry sledovat (tj. výzkum, např. monitoring mikroklimatu - člověk udělá změnu a pak vidí jak se to projevuje v praxi). Takže prostor po tvořivost je i tam  :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #84 kdy: 12. 07. 2021, 22:21:50 »
Já si to vyzkoušel a zavrhnul, respektive velmi očesal.

Doma - kombinace Sonoff vypínačů, čidel Xiaomi, Ikea, Hue - inegrované do Homeassistant (dřív OpenHAB, Domoticz). Za velkeho vypeti jakz takz funkcni, nez se rozhodne system jinak.

U zkazníka - KNX, Honeywell, ABB, Siemens a dalsi. Tady je historek k popukani a na hodiny a hodiny, bavim se tim pomalu kazdy tyden pri pravidelne navsteve.

Vysledek - skoro vsechno je to na prd. Nikdy to nedela 100% to co chci. Manualni zasah je vzdycky komplikovanejsi, nez u tradicnich systemu. Udrzba a nastavovani jako bonus. A vyssi cena.

Nakonec jsem osekal funkce na:
- monitory teploty a vlhkosti
- monitor uniku vody
- odstaveni stykace cerpadla ve studni v pripade uniku vody v technickem zazemi
- nouzove odcerpaniseptiku v pripade preplneni. Lepsi nasrany soused nez plny sklep hoven, to mi verte. bydlime pod kopcem a privalak dovede divy ze byste se divili :-)

Jakekoli automaticke ovladani svetel, zlauzii a z casti i topeni je spis pro zlost, nahodil jsem zpatky vypinace mechanicke a je klid. A smart home uz nikdy, leda jako soucast zabavniho programu na dlouhe vecery. A vzdy s fallback variantou manualniho rizeni.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #85 kdy: 13. 07. 2021, 11:43:18 »
Jakekoli automaticke ovladani svetel, zlauzii a z casti i topeni je spis pro zlost,

nemohl bys to prosím rozvést? Např. co jsi implementoval a u čeho nebyly dobré výsledky a jaká byla příčina?
Pár nás tu různé systémy provozuje, tak je dobré kouknout vedle "kudy ne".

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #86 kdy: 13. 07. 2021, 12:02:59 »
Nápodobně - rád bych věděl s čím byly problémy.
Za mě třeba mám problémy s Yeelight světlama, který se občas prostě odpojí od wifi a taky se nepřipojí po výpadku wifi (když jsem třeba měnil zdroj u AP, tak se ani po půl hodině některý nepřipojily zpátky)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #87 kdy: 13. 07. 2021, 17:26:24 »
tiez som vyskusal snad vsetko. dnes by som preferoval system od jedneho vyrobcu, dobre si nastudoval jeho moznosti a zvazil zivotnost/podporu.
ako uzitocne sa mi javi monitorovanie spotreby vody a elektriny a vykurovania, ale ako spominate, tak kady ma svoj use case, ktory je pre neho nejalepsi.

dnes najviac pouzivam HomeAssistant, kde som doteraz nedokazal najst/nastavit take ukladanie historickych dat, ako ma napr. Domoticz, kde viem krasne pozriet, aka bola spotreba elektriny minuly rok v 12. mesiaci a pod. HomeAssistant je trochu inak orientovany, uhladanie historickych dat v nejakej rozumnej forme je celkom veda.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #88 kdy: 14. 07. 2021, 07:20:28 »
Já děkuji, je to parádní kousek do sbírky devadesátkových thinkpadů. Zařazuji do poličky ke stejně starému Thinkpad 570E  :-)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #89 kdy: 14. 07. 2021, 08:17:36 »
dnes najviac pouzivam HomeAssistant, kde som doteraz nedokazal najst/nastavit take ukladanie historickych dat
Cisto teoreticky si to vies tam doskriptovat. Stacilo by nakodit modul, ktory by bezal na pozadi a neustale kontroloval data. ak sa zmeni, tak ulozi zmenu do db.
Skusal som v nom robit nejake vlastne moduly, je to take osekane C#, takze sa da v tom celkom slusne vyblaznit.
z tych vsetkych IoT mi HA prisiel ako najviac upravitelny. To vlastne zamyslal aj autor, urobit len nejaky univerzalny nastroj, kde si kazdy moze popridavat co len chce.