Realistický pohled na IoT pro dům

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #90 kdy: 14. 07. 2021, 08:30:48 »
Dlouhodobé ukládání dat v HA se řeší pomocí InfluxDB, následně vizualizace pomocí Grafany. Jinak měření spotřeby elektrické energie, vody a plynu mám vyřešeno pomocí projektu OpenEnergyMonitor https://openenergymonitor.org/, kde je pěkně udělané ukládání dat a možnost grafů, vše s ohledem na spotřebu energií, dá se opět dobastlit cokoliv. HA si z toho tahá data pro svojí potřebu, například automatizací.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #91 kdy: 14. 07. 2021, 08:53:45 »
Cisto teoreticky si to vies tam doskriptovat. Stacilo by nakodit modul, ktory by bezal na pozadi a neustale kontroloval data. ak sa zmeni, tak ulozi zmenu do db.
To je teda dost velká šílenost, dělat polling na data. To opravdu v HA nejde udělat nějaký hook na příchozí data?! Já mám v současnosti doma 380 metrik (samozřejmě ne všechny jsou hw sensory) a některé z nich chodí po 5s. Nedovedu si představit, že bych nad tím dělal polling :)

z tych vsetkych IoT mi HA prisiel ako najviac upravitelny.
Jak to tak slyším, tak to na mě teda moc flexibilně nepůsobí ;) V NodeRED by tohle byla otázka tak deseti řádků v JavaScriptu - doinstalovat InfluxDB, do NodeRED příslušný plugin, propojit těmi pár řádky JS, na grafy použít Grafanu.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #92 kdy: 14. 07. 2021, 09:13:36 »
Jsem myslel, ze energymonitor je Czech IOT project, kterymu se podarilo vytahnout nejakou dotaci od Cezu.
I kdyz jsem videl diskusi, ze tu hardwarovou cast obslehli odjinud.

Tohle nejsou cesi, to je ta puvodni inspirace pro ten cesky projekt?

ps. koukam, ze ta ceska domena je energOmonitor.cz
Dlouhodobé ukládání dat v HA se řeší pomocí InfluxDB, následně vizualizace pomocí Grafany. Jinak měření spotřeby elektrické energie, vody a plynu mám vyřešeno pomocí projektu OpenEnergyMonitor https://openenergymonitor.org/, kde je pěkně udělané ukládání dat a možnost grafů, vše s ohledem na spotřebu energií, dá se opět dobastlit cokoliv. HA si z toho tahá data pro svojí potřebu, například automatizací.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #93 kdy: 14. 07. 2021, 09:31:09 »
To opravdu v HA nejde udělat nějaký hook na příchozí data?!
Sorry, nevšiml jsem si Petrova příspěvku...

Jsem myslel, ze energymonitor je Czech IOT project, kterymu se podarilo vytahnout nejakou dotaci od Cezu.
I kdyz jsem videl diskusi, ze tu hardwarovou cast obslehli odjinud.
Máš dost zkreslené informace :) Energomonitor je ryze česká firma se zahraničními partnery a zahraniční majetkovou účastí (minoritní podíl belgické developerské firmy). Od ČEZu jsme nedostali žádnou dotaci, měli jsme s nimi nějakou spolupráci, ale byl to spíš krátký projekt a už je to dávno. Hardware máme kompletně vlastní. V začátku Energomonitor fungoval tak, že vlastní hardware neměl, psali jsme jenom firmware, backend a frontend. Ale to už je víc než pět let zpátky. Firma, která původní hardware vyráběla, zkrachovala. Nic jsme od nich "neobšlehli", byla to spolupráce.

Nějaké povídání o Energomonitoru je třeba tady: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-207-svet-iot-s-energomonitorem

Tohle nejsou cesi, to je ta puvodni inspirace pro ten cesky projekt?
OpenEnergyMonitor je čistě opensource projekt, který nemá s Energomonitorem nic společnýho - ani hw, ani sw. Jenom název je podobný, nic víc. Nevím, jak je to teď, ale OpenEnergyMonitor měl vždycky jednodušší "old school" backend - PHP, MySQL... V Energomonitoru jsme vždycky používali spíš bleeding edge technologie, takže ani inspirace tam žádná není ani z jedné strany.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #94 kdy: 14. 07. 2021, 09:32:19 »
Netuším, jak to je, projekt OpenEnergyMonitor sleduji už skoro od počátků a bastlím si to sám :-). Možná zde někdo použil něčí nápad a živí se tím??? Edit: tak už je i vysvětlení jak to je a bylo :-). Je to tak, jede to na PHP a MySQL, čidla na Arduino základu.

Add HA a InfluxDB, je to standarní rozšíření ve formě docker image, instalace na pár kliků, to samé Grafana, případně NodeRED. V konfiguraci HA se definuje, co vše se má do Influxu posílat a jede to samo ;-). V tomto směru žádné skriptování není potřeba.
« Poslední změna: 14. 07. 2021, 09:35:56 od petrp2b »


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #95 kdy: 14. 07. 2021, 10:00:53 »
Tak ja byl opatrnej a vsude jsem nastrkal ze "myslim" a " mam pocit".
Pocital jsem s tim, ze se nekdo ozve s o rad lepsimi informacemi.

Jinak mi jen pamet zamenila Cez managera za Cez, je zazrak, ze si vybavuju malinke clanecky nebo diskuse 7-14 let stare a to z oblasti, ktera je pro mne tercialni.
https://www.lupa.cz/clanky/byvaly-vrcholovy-manazer-firmy-cez-investoval-do-projektu-energomonitor/

To opravdu v HA nejde udělat nějaký hook na příchozí data?!
Sorry, nevšiml jsem si Petrova příspěvku...

Jsem myslel, ze energymonitor je Czech IOT project, kterymu se podarilo vytahnout nejakou dotaci od Cezu.
I kdyz jsem videl diskusi, ze tu hardwarovou cast obslehli odjinud.
Máš dost zkreslené informace :) Energomonitor je ryze česká firma se zahraničními partnery a zahraniční majetkovou účastí (minoritní podíl belgické developerské firmy). Od ČEZu jsme nedostali žádnou dotaci, měli jsme s nimi nějakou spolupráci, ale byl to spíš krátký projekt a už je to dávno. Hardware máme kompletně vlastní. V začátku Energomonitor fungoval tak, že vlastní hardware neměl, psali jsme jenom firmware, backend a frontend. Ale to už je víc než pět let zpátky. Firma, která původní hardware vyráběla, zkrachovala. Nic jsme od nich "neobšlehli", byla to spolupráce.

Nějaké povídání o Energomonitoru je třeba tady: https://soundcloud.com/czpodcast-1/cz-podcast-207-svet-iot-s-energomonitorem

Tohle nejsou cesi, to je ta puvodni inspirace pro ten cesky projekt?
OpenEnergyMonitor je čistě opensource projekt, který nemá s Energomonitorem nic společnýho - ani hw, ani sw. Jenom název je podobný, nic víc. Nevím, jak je to teď, ale OpenEnergyMonitor měl vždycky jednodušší "old school" backend - PHP, MySQL... V Energomonitoru jsme vždycky používali spíš bleeding edge technologie, takže ani inspirace tam žádná není ani z jedné strany.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #96 kdy: 14. 07. 2021, 10:24:33 »
Jinak mi jen pamet zamenila Cez managera za Cez, je zazrak, ze si vybavuju malinke clanecky nebo diskuse 7-14 let stare a to z oblasti, ktera je pro mne tercialni.
https://www.lupa.cz/clanky/byvaly-vrcholovy-manazer-firmy-cez-investoval-do-projektu-energomonitor/
Ajo, tys myslel tohle. No, Vláďa Schmalz do EM majetkově vstoupil, takže ani tohle nebyla "dotace", natož od ČEZu :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #97 kdy: 14. 07. 2021, 22:25:01 »
Když se vrátím k tématu, tak by si každý měl hlavně uvědomit, že to , když ráno odejde z domu, ještě automaticky neznamená, že se večer vrátí....
Aby pak rodina netruchlila potmě a třeba i v zimě.
A to je ten nejideálnější případ pro "fanouška IoT" ( už nebude nic řešit ) a nejhorší pro rodinu.
V "lepším" případě budete mít pár týdnů (měsíců) se na tohle předem připravit.
Schválně si reálně představte, jak by bez vás dům fungoval.
Nejlíp asi dopadnou uživatelé komerčních řešení "ala" Loxone, ale bude to jistě stát těžký peníz.
Nejhůř bastlíři s vlastním řešením a někde mezi ti, kteří používají nějaké rozšířenější komunitní řešení.
Myslím, že s rozšiřujícím se trendem těchto chytrých domů, budou i případní kupci nemovitosti časem značně obezřetní.
Proto doporučuji dělat poctivě klasickou, dobře dimenzovanou elektroinstalaci a IoT jako nadstavbu, třeba i postupně přidávanou nad tím.
V nehorším případě to  trochu průměrný elektrikář v případě potřeby vrátí do původního stavu.
Upřímně řečeno, odkud budu rozsvěcet jaké světlo by mělo být docela jasné už při projektu.
U hotového domu  si patrně najednou nevzpomenu, že chci světlo v obýváku rozsvěcet z WC.
Stejně tak rolety jistě budou mít někde ovládací tlačítka a ostatní funkce automatické činnosti lze k tomuto zapojení snadno doplnit.
Ostatní věci, jako stmívání, dvojkliky , trojkliky, simulaci přítomnosti atd. lze jednoduše implementovat dodatečně.
Jen je třeba s tím dopředu počítat a nechat si na toto místo - třeba důsledně používat hlubší instalační krabice.
A samostatná instalace pro zabezpečovačku, pohybová čidla atp.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #98 kdy: 15. 07. 2021, 14:07:56 »
A to je ten nejideálnější případ pro "fanouška IoT" ( už nebude nic řešit ) a nejhorší pro rodinu.
Třeba ty zigbee žárovky z IKEA jsou udělaný tak, že po ztrátě a obnovení napájení jdou automaticky do ON a plného jasu. Takže ten "nejhorší scénář pro rodinu" by byl, že by žárovky normálně zapínali a vypínali vypínačem na zdi a zapomněli na to, že ty žárovky umí trochu víc a byly trochu dražší :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #99 kdy: 15. 07. 2021, 14:51:55 »
Třeba ty zigbee žárovky z IKEA jsou udělaný tak, že po ztrátě a obnovení napájení jdou automaticky do ON a plného jasu. Takže ten "nejhorší scénář pro rodinu" by byl, že by žárovky normálně zapínali a vypínali vypínačem na zdi a zapomněli na to, že ty žárovky umí trochu víc a byly trochu dražší :)

Ano, ale jen za předpokladu, že to vychází z klasické instalace, jak jsem psal - přívod do krabice vypínače a odtud k žárovce.
Mimochodem, pak se mi ale jeví účelnější použít do krabice vypínače spíš ZigBee stmívač nebo vypínač než to řešit žárovkou.
Jenže ono je dneska v IoT moderní všechno táhnout separátně do rozvaděče a to by se ta žárovka pak tím vypínačem zapínala špatně. Jedině prodrátovat s vodiči od vypínače v tom rozvaděči. Ale vsadím boty, že od vypínače půjde signál nějakým UTP kabelem i s měřením teploty atp. a to pak bude problém.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #100 kdy: 15. 07. 2021, 17:38:44 »
Ano, ale jen za předpokladu, že to vychází z klasické instalace, jak jsem psal - přívod do krabice vypínače a odtud k žárovce.
Ne tak docela. Bavili jsme se o nejhorším myslitelném scénáři náhlého úmrtí designéra-kutila. A kdyby si v takovém případě měla rodina nouzově rozsvítit v rozvaděči, tak hádám, že to nebude největší problém, který budou v takovou chvíli řešit...

Mimochodem, pak se mi ale jeví účelnější použít do krabice vypínače spíš ZigBee stmívač nebo vypínač než to řešit žárovkou.
Ani bych neřekl. Já mám třeba tři stropní světla a stačí mi k nim vést jeden kabel - v "nejhorším scénáři" se prostě zapnou a vypnou naráz, v "nejlepším scénáři" je můžu zapínat a stmívat zvlášť (což i hodně používám, hlavně ve scénářích).

Jenže ono je dneska v IoT moderní všechno táhnout separátně do rozvaděče
To je řekl bych spíš ten "old school, drahý" systém. Pro dnešní dobu to mně osobně moc nedává smysl, bezdrátové žárovky jsou skvělé a výhoda je právě v tom, že se dají použít jako retrofit, nebo i do novostavby udělat jako úplně klasická světla.
« Poslední změna: 15. 07. 2021, 17:40:23 od Mirek Prýmek »

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #101 kdy: 17. 07. 2021, 00:19:34 »
Elektroinstalaci mám dělanou jako normální, jen prostě v krabici vypínače je to propojený a vypínač je bezdrát...tzn kdyby se chtělo přejít (třeba v případě prodeje bytu), tak se osadí normální vypínač. Světla po vypnutí/zapnutí napájení najedou do standartního režimu s plným jasem

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #102 kdy: 18. 07. 2021, 22:47:16 »
Nápodobně - rád bych věděl s čím byly problémy.
Za mě třeba mám problémy s Yeelight světlama, který se občas prostě odpojí od wifi a taky se nepřipojí po výpadku wifi (když jsem třeba měnil zdroj u AP, tak se ani po půl hodině některý nepřipojily zpátky)


Problemy byly neustale nekde - a hlavne se opakovaly (opakuji) vicemene nahodne. Vsechny samo o sobe jsou spis marginalni, ale dohromady je to pruda...

- spatne fungujici detekce pritomnosti pro obladani svetel, PIR cidla nekdy zblbnou, bluetooth presence detekory jsou uplny ulet,
- nutnost korigovat pocitovou teplotu a nastavenou teplotu v zavislosti na okolni vlhkosti (bydlim v lese). Vnimani tepelneho komfortu se vyrazne lisi situaci od situace, zadny nastaveny plan to nepostihne, respketive nebyli jsme schopni zadny takovy nahvrhnout. Manualni korekce teploty jsou nutne prakticky neustale, takze automatika se smrskne na "od sedmi do sedmi neni nikdo doma a budeme topit o dva stupne min"
- chybne interakce mezi sytemy (KNX vs. systemy MaR), zpusobujici napriklad soubezny provoz topeni a klimatizace aby bylo v mistnosti realne obyvatelno. Dodavatele se po nejake mensi tahanici nakonec dohodli a fixli to, ted k tomu nedochazi, to musim v zjamu objektivity rict
- divne reakce zaluzii na svetelne podminky, nehlede na to, ze zadne nastaveni nezohledni, jestli chci relane videt ven nebo ne.
- to same se zavislosti vnitrniho osvetleni - nastavene plany jsou prima, ale jsou vhodne tak v 50% pripadu.
- stabilita android zarizeni na ovladani  - holt halt je potreba jednou za cas je odkrytovat a resetovat. shit.
- stabilita cehokoli pripojeneho k wifi - jak uz jsi psal, obcas se to proste nepripoji zpatky 
- odezva - aneb kdyz po stisknuti vpyinace mate svetlo s pulsekundovou prodlevou. vlastnostucne jsem vrazil do sonoffu sroubovak tak, ze vyodil pojistky - jen abych nemusel jit vypinat jistic a mohl ho ze zdi vyrvat ihned, ne az potom. kdo je prudsi povahy, dovede si predstavit to nutkani.
- miliarda zbytecnych modu a prekomplikovane ovladani. Svetlo ma jit zapnout i ramenem kdyz mam plne ruce, cokoli ostatni je nahovno. Stejne tak, vsechny barevne sceny co jsem kdy u koho videl se po prvni prezentaci pratelum omezily  tak max na stmivani v obyvaku u TV. ruzne dvojkliky a trojkliky na vypinace jsou proste des.
- superchytra svetla, ktera si nepamatuji posledni zvolene nastaveni. zabijel bych za to - a pritom je to celkem bezne k videni.
- hlasove ovladani - uspesnost techniky rozpoznani hlasu je i v roce 2021 mizerna. Vsechny virtualni asistentky v cele se Siri prejmenuju na "kravu zkurvenou" behem par interakci, nemuzu si pomoct. Otazku soukromi si kazdy zhodnoti po svem, to je hodne subjektivni.

Je mi jasny jaky reakce se sedjou - spatne nastaveny, spatna technologie, levne sunty, mizerny dodavatel. Ve vsem je samozrejme kus pravdy, vzdycky jde lip vybrat hardware, lip odladit nastaveni, vic poprudit dodavatele. Ale stoji za to plytvat energii a cas na neco, co vyresi vypinac Tango za 100,- na sto milonu let, kdy se nemusim zabyvat updatem firmwaru ani tim, ze nekde zastara nejaky api nebo wireless standard a musim ten blazinec bymenit cely nebo obetovat bezpecnost?

Za usetreny prachy si koupim poradnej kavovar a az se sousedovi barak rozblika, protoze chytne nejakej cinskej ransomware bordel do vypinace, udelam si k tomu pekne kavicku a hodim nohy na stul.








Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #103 kdy: 19. 07. 2021, 10:51:29 »
Tyjo to je peklo :-D Nepsal jsem to ozraly, ale po tme na notebooku, na ktery nejsem zvykly - tak snad se s tim poperete, sorry.

Jose D

  • *****
  • 849
    • Zobrazit profil
Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #104 kdy: 19. 07. 2021, 12:32:47 »
Tyjo to je peklo :-D
hele dekódoval jsem z toho zatím jen:
* sonoff: odpojuje se sám od wifi

ten zbytek je takový.. netechnický... když si vzpomeneš na konkrétní devices a jejich faily, tak klidně to nějak bodově hoď, takhle to je, takovej obecnej hejt, no... KNX - vendor?