Realistický pohled na IoT pro dům

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #105 kdy: 19. 07. 2021, 14:31:24 »
Tu někdo posteskl o čidle CO2 - Docela zajímavé má Hardwario - bývalý BigClown
zde https://obchod.hardwario.cz/co2-module/, zdá se mi i poměrně přesné.
S těmi jejich moduly by se dal myslím postavit docela slušný IoT projekt v domě a imho to není zase až tak drahé.
Gréta je nejlepší.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #106 kdy: 20. 07. 2021, 12:03:53 »
jo, to cidlo je zajimave, jen uz nechci dalsi proprietarni system, ktery navic nikdo neopuziva. a u tech 800 MHz za se jen skoncim tam, kde jsem, ze mi to nejprojde ani jednou stenou staryho baraku.

To uz tam maji lepsi cidlo pres RS485, ale za tu cenu do nedam do vsech mistnosti, kde potrebuju hlidat vetrani.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #107 kdy: 20. 07. 2021, 12:46:32 »
ma nekdo zkusenosti s timhle? a jak to dostat do HA?
https://obchod.hardwario.cz/kombinovany-senzor-co2-voc-t-h-rs-485-5-m-kabel/

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #108 kdy: 20. 07. 2021, 15:34:42 »
Kdyby někde byly rozepsány ty modbus registry ze kterých číst, tak to jde dostat do HASS velmi jednoduše.
https://www.home-assistant.io/integrations/modbus/

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #109 kdy: 20. 07. 2021, 22:55:14 »
jo, to cidlo je zajimave, jen uz nechci dalsi proprietarni system, ktery navic nikdo neopuziva. a u tech 800 MHz za se jen skoncim tam, kde jsem, ze mi to nejprojde ani jednou stenou staryho baraku.

To uz tam maji lepsi cidlo pres RS485, ale za tu cenu do nedam do vsech mistnosti, kde potrebuju hlidat vetrani.

No možná by vás ten dosah překvapil...
Osobně s 868 MHz ( modul RFM69 ) projdu železobetonovým stropem, betonovou stěnou a minimálně 60m do zahrady
( tam je plot ak jsem dál nezkoušel ).
Wifi s AP na stejném místě končí kousek od venkovní zdi.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #110 kdy: 21. 07. 2021, 11:55:11 »
 :-[Můj pohled na IoT pro dům je skeptičtější. IoT považuji spíše za díru, kudy se dá vlézt do našeho soukromí. Pro výrobce takových "T", připojených k "I" je zajímavé vědět, jak, kdy a kde je zákazníci používají. Dále je to "něco navíc", co zaujme zákazníka při koupi výrobku, třeba když může z telefonu v obchodě zkontrolovat, co má v ledničce. Pro vyděrače to bude potenciální příležitost přivýdělku. Může to posloužit i jako vzdálené kazítko, když je čas prodat zákazníkovi nový model.

Pokud jde o domácí automatizaci nebo systémovou instalaci nebo obchodně "chytrou domácnost", rozdělil bych to na věci užitečné pro běžný život (třeba automatické rozsvěcení a zhasínání na chodbách), věcí dobré pro ohromování návštěv (týjo, oni mají barevné osvětlení ve vaně) a věci na hraní (napíšu si skript, který když 5krát projdu dveřmi rozsvítí každý schod jinou barvou). Podle mě je důležité, aby se každý uživatel takové instalace na začátku rozhodl, co z toho chce mít a podle toho k tomu přistupoval.

Ke zjištění, co skutečně potřebuji je lepší zaměřit se na věci, které mi vadí/chybí než vymýšlet, co by to ještě mohlo umět. Například když jdu večer na WC, nechci všude mačkat na vypínače a nechci být oslněn jasným bílým světlem. Nebo zatáhnout žaluzie aby mi sluníčko nepražilo do pokoje a zatáhnout je i v zimní jasné noci aby mi neunikalo teplo zářením z místností... Výhoda dobrých realizačních firem je, že různé obvyklé požadavky znají z předchozích instalací a nemusí je vymýšlet od začátku.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #111 kdy: 21. 07. 2021, 12:23:22 »
Tak na rozdíl od Lukas1500 mám ještě skeptičtější pohled.
Podle mě do "chytré" domácnosti patří pouze věci co zlepšují komfort života, spoří peníze a nejdou udělat jednodušeji.
Za blbosti pro návštěvy, nebo hračičkovací kraviny nemá imho smysl vůbec utrácet (tím méně u realizační firmy) ani trávit na tom čas. To patří max do pokojíku teenagera co se tím naučí něco "smysluplného" dělat.
Gréta je nejlepší.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #112 kdy: 21. 07. 2021, 18:15:40 »
predpokladam, ze se to chova stejne jako zigbee.

jo, to cidlo je zajimave, jen uz nechci dalsi proprietarni system, ktery navic nikdo neopuziva. a u tech 800 MHz za se jen skoncim tam, kde jsem, ze mi to nejprojde ani jednou stenou staryho baraku.

To uz tam maji lepsi cidlo pres RS485, ale za tu cenu do nedam do vsech mistnosti, kde potrebuju hlidat vetrani.

No možná by vás ten dosah překvapil...
Osobně s 868 MHz ( modul RFM69 ) projdu železobetonovým stropem, betonovou stěnou a minimálně 60m do zahrady
( tam je plot ak jsem dál nezkoušel ).
Wifi s AP na stejném místě končí kousek od venkovní zdi.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #113 kdy: 21. 07. 2021, 20:50:32 »
predpokladam, ze se to chova stejne jako zigbee.
To předpokládáš hodně špatně :)

868MHz s nějakou rozumnou modulací je asi tak třetí nejlepší běžná technologie co se dosahu týče. Druhá je 433MHz a první je LoRa.

V běžném baráku prostřelí 868 několik pater (tím spíš ve starém baráku, kde je málo železa a betonu). Ve volném prostoru budeš mít dosah v kilometrech :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #114 kdy: 21. 07. 2021, 21:51:03 »
Ve volnem prostoru na to sere pes.
A stary baraky posbiraji behem generaci rekonstrukci neco betonu a zeleza.

Tak ono kdyz se neco dobre udela... tak to potom jo. Jen ono se to vetsinou rozumne neudela, ze?
A tady jsme mluvili o nejakym dalsim proprietarnim reseni v tomhle pasmu.

ZigBee na tech 900 MHz nikam nedoleze, co si pamatuju meteostanici, stejny frekvencni pasmo, stejnej werk..

Mel jsem nejakej feedback z testovani SigFox sensoru po sklepech, hadej jak to dopadlo. (Pochopitelne to byl pravek, ale Tmobil mel uz v te dobe uplne stejnou "just works" retoriku.)

A jako attachment pridavam Lora  v panelaku.

 


predpokladam, ze se to chova stejne jako zigbee.
To předpokládáš hodně špatně :)

868MHz s nějakou rozumnou modulací je asi tak třetí nejlepší běžná technologie co se dosahu týče. Druhá je 433MHz a první je LoRa.

V běžném baráku prostřelí 868 několik pater (tím spíš ve starém baráku, kde je málo železa a betonu). Ve volném prostoru budeš mít dosah v kilometrech :)

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #115 kdy: 22. 07. 2021, 00:24:10 »
ZigBee na tech 900 MHz nikam nedoleze, co si pamatuju meteostanici, stejny frekvencni pasmo, stejnej werk..
Stejná frekvence neznamená stejnou modulaci, stejnou rychlost, stejnou redundanci, ani stejný vysílací výkon. Všechny tyhle věci dosah ovlivňují, některé radikálně.

Mel jsem nejakej feedback z testovani SigFox sensoru po sklepech, hadej jak to dopadlo.
Špatně. SigFox nemá jinak zvlášť vymakanou modulaci.

(Pochopitelne to byl pravek, ale Tmobil mel uz v te dobe uplne stejnou "just works" retoriku.)
Nemám potřebu tě o ničem přesvědčovat. Když jsi přesvědčenej, že to nebude fungovat, tak si to nekupuj, no.

A jako attachment pridavam Lora  v panelaku.
A co tím chceš říct? Je to velmi dobrý výsledek.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #116 kdy: 22. 07. 2021, 10:33:01 »

K tomu obrázku na 5m mít rssi -83 ste nezapojili antenu ?

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #117 kdy: 22. 07. 2021, 13:07:22 »
K tomu obrázku na 5m mít rssi -83 ste nezapojili antenu ?
;D To je vtipny, to jsem prehlidl. Zajimavej test . Odpojene antene by to tak odpovidalo ;D
Ale pak moc nechapu, jaky hodnoty by nameril o pet pater zelezobetonu niz... Spis mi tech -83 prijde jako preklep.

Jinak plny text te prace (na kterou pruzkumbojem nevim proc nedal odkaz):
https://core.ac.uk/download/pdf/47183849.pdf

Oponent si toho nevsiml:
https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/64647/MU-BP-2016-posudek-Lokaj_Zdenek.pdf?sequence=3&isAllowed=y

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #118 kdy: 22. 07. 2021, 14:15:36 »
Celej ten obrázek je divnej a nepřehlednej - chvíli mi trvalo pochopit ty barvičky jakože změna 100% je nulovej signál a naopak 0% je nejlepší. Kdybych to psal já, tak spíš ukazuju 100% je plnej signál a 0% je nulovej...

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #119 kdy: 22. 07. 2021, 17:58:04 »
Bohužel to na překlep nevypadá, koukl jsem se do té práce a s tou hodnout -83 se tam vážně počítá jako s refeneční,
na té měřící aparatuře něco nefungovalo jak má, výsledek celého měření je jasně špatně, vedoucí práce a nebo pak oponent si toho měli všimnout a nechat přeměřit a ne tuto část chválit.