Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #60 kdy: 18. 12. 2020, 08:59:00 »
Komunitu bych obviňoval jen prostě jen z toho, že nikým neřízený vývoj prostě nestačí dohánět trendy v uživatelské přívětivosti. Nic víc, nic míň.

Linuxova komunita se da obvinit jen z maloceho, ale MS ze vseho (a taky se tak permanentne deje). Pokud si vadnost tohoto pristupu linuxaci neuvedomi, zustanou na desktopu tam kde jsou....


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #61 kdy: 18. 12. 2020, 09:03:48 »
Ti jsou vsude. A dekuj za optani, ziju v Praze, je jich tu vic nez dost :-) Nicmene jejich existence je nezavisla na komunite, tak nejak organicky se vyskytuji napric vsim.

Existuje historka z dob kdy amici zacinali se zkoumanim psychopatu:

V bezne populaci je jich okolo 1%. Sli testovat do jedne federalni veznice a namerili tam 3,5% Pak sli testovat na ekonomickou univerzitu a namerili podobne cislo jako v te veznici. Nakonec sli na pravnickou univerzitu a..................... budouci pravnici byli natolik chytri, aby vedeli ze muzou testovani odmitnout.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #62 kdy: 18. 12. 2020, 09:46:34 »
Buď to člověk chce používat a musí se něco naučit (řešení problémů lze dohledat na internetu) nebo se učit nechce a pak každý systém bude nepoužitelný a to platí pro všechny obecně. Začátečník si na Linuxu aspoň může zvolit distro, kde toho na začátku nebude muset řešit tolik. Uživatel Windows nemá moc na výběr.

Přijde mi, že repozitáře instalaci zjednodušují než naopak. Buď si ten repozitář přidej nebo používej distro, které tvoje oblíbené aplikace už v repozitářích má, např:
Artix linux(repozitář Archu): pacman -S vivaldi, odklepnu ano - pokračovat a je nainsatalováno.

tak to dokonale ilustruje vaši odtrženost od reality. TOHLE je přesně to, co nikdo řešit nechce, nikdo ze škol a nikdo z firem - a ani 99% domácích userů.
Proto sáhnou po obyčejném kanceluářském stroji, který dostanou na stůl s předinstalovanými windows. PC je připravené k práci během deseti minut. 99% uživatelů po žádném výběru netouží ani když mu ho horem dolem cpete.

Proč s lidi do firem nekupují stavebnici kaipana, který je super a je s ním zábava, je sexy a tak? Proč si radši koupěj tu otravnou, nepohodlnou fabii? Protože s ní dojedou k zkaznakovi dřív, než od kaipana nastuduješ návod. F

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #63 kdy: 18. 12. 2020, 16:14:29 »
Oni to nejsou jen ti "mladí fejsbukáři" ale seniorní "tátové od rodin", třeba i vývojáři-profíci, kteří potřebují prioritizovat čas a mít job done. Ono řada technologií a toolů (java, node, go, maven, docker,..) umožňuje věci vyvíjet na (skoro) jakémkoliv os.

Jasně, něco běhá na linuxu nativně lépe. Ale zase neřešíte vendor lock-in třeba u přístupu na wifi (nějaký proprietární soft na registraci BYOD), firemní vpn, atd. Office - kompatibilita není 100% a office pro mne znamená administraitvní činnost, kterou potřebuji mít co nejrychleji z krku a ne se bavit s opravováním formátu atd. Calc/excel vcelku ok, writer/word jak kdy, presenter/powerpoint bída děs. Už rok jsem to ale nepoužíval, mohlo se to zlepšit, ale proč si z principu házet klacek pod nohy?

Na domácí workstation mám pořád "na hraní" i linux, ale pracovní notebook musí fungovat 100% spolehlivě (i s těmi klientskými bazmeky, bohužel), každá odstávka od práce je pro mne hodně drahá. Jako pomalu čas který věnuju psaní tohoto příspěvku :)

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #64 kdy: 18. 12. 2020, 21:58:23 »
Uvedu příklad z praxe...
Zákazník si objednal zařízení (nemůžu upřesňovat, protože NDA), který může cestovat, k centrále se připojuje VPNkou sestavovanou firewallem Barracuda, a protože součástí toho zařízení jsou vlastní telefony, tak tam jako virtuál běží CUCM (IP ústředna) od Cisco (což je uvnitř RHEL). Cisco proto, že ten zákazník na tom má postavenou celou telefonní infrastrukturu (a ne, s 50ti tisíci zaměstnanci není reálný to jen tak z plezíru předělávat). Její dodavatel se děsně prsí, jak nic od Microsoftu nepoužívá, jeho technici mají dokonce interní předpis zakazující instalaci Windows i do virtuálu na pracovním noťasu.
Jak to asi mohlo dopadnout? Pro instalaci těch CUCMů jsem na svým noťasu musel tomu technikovi nainstalovat virtuální desítky Pročka a umožnit mu do nich přístup zvenku a z nich prostup do správcovské VLAN toho zařízení, protože z lina na jeho pracovním noťasu NEBYL SCHOPEN dosáhnout stavu, kdy by z něj byl schopen nainstalovat software, kterej tu firmu živí a je jejich hlavním artiklem!
Takže za mě asi tolik k otázce, proč se používají Windows. Prostě proto, že nikdo nemá čas onanovat nad něčím, co je pro účely drtivý většiny lidí zadarmo drahý.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #65 kdy: 18. 12. 2020, 22:57:57 »
Buď to člověk chce používat a musí se něco naučit (řešení problémů lze dohledat na internetu) nebo se učit nechce a pak každý systém bude nepoužitelný a to platí pro všechny obecně. Začátečník si na Linuxu aspoň může zvolit distro, kde toho na začátku nebude muset řešit tolik. Uživatel Windows nemá moc na výběr.

Přijde mi, že repozitáře instalaci zjednodušují než naopak. Buď si ten repozitář přidej nebo používej distro, které tvoje oblíbené aplikace už v repozitářích má, např:
Artix linux(repozitář Archu): pacman -S vivaldi, odklepnu ano - pokračovat a je nainsatalováno.

tak to dokonale ilustruje vaši odtrženost od reality. TOHLE je přesně to, co nikdo řešit nechce, nikdo ze škol a nikdo z firem - a ani 99% domácích userů.
Proto sáhnou po obyčejném kanceluářském stroji, který dostanou na stůl s předinstalovanými windows. PC je připravené k práci během deseti minut. 99% uživatelů po žádném výběru netouží ani když mu ho horem dolem cpete.

Co se týče té odtrženosti od reality:
1/ Já nikomu necpu možnost výběru, jak si dozajista můžete přečíst z mého příspěvku.
2/ Co vám nedochází je skutečnost, že já jsem ten, kdo pak dělá ten servis. A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #66 kdy: 18. 12. 2020, 23:02:33 »
A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

Zajímavé. Kde mám AD a kde mají uživatelé nastavená uživatelská práva, není potřeba nic řešit. Některé stanice beží 5+ roků, aniž by s nimi bylo co k činění.

Linuxy mám taky, na mnoho věcí jsou šikovnější, ale je s tím daleko větší oser a hlavně daleko hůř se to předává mezi kolegy (zástupy).

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #67 kdy: 18. 12. 2020, 23:08:12 »
A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

Zajímavé. Kde mám AD a kde mají uživatelé nastavená uživatelská práva, není potřeba nic řešit. Některé stanice beží 5+ roků, aniž by s nimi bylo co k činění.

Linuxy mám taky, na mnoho věcí jsou šikovnější, ale je s tím daleko větší oser a hlavně daleko hůř se to předává mezi kolegy (zástupy).

Já jsem neřekl, že Linux má AD, bez ohledu na feature, které má. To vůbec nekomentuju a nebudu rozvádět.

AD je nástroj k možnosti údržby, takže opět, to není téma, které rozvíjím a komentuji.

Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #68 kdy: 18. 12. 2020, 23:10:19 »
Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

To pak ale zbyl jen štěk.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #69 kdy: 18. 12. 2020, 23:16:54 »
Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

To pak ale zbyl jen štěk.
Váš názor přežiju.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #70 kdy: 18. 12. 2020, 23:18:25 »
Váš názor přežiju.

My Vaše štěky odtržené od reality taky. Snad takové přežije i Linux, Bůh dej!

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #71 kdy: 18. 12. 2020, 23:22:00 »
Váš názor přežiju.

My Vaše štěky odtržené od reality taky. Snad takové přežije i Linux, Bůh dej!

No, já se obávám, že naopak toto trolliování je zhoubou. Snad vám podobné přežijeme pro změnu my.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #72 kdy: 18. 12. 2020, 23:24:59 »
No, já se obávám, že naopak toto trolliování je zhoubou. Snad vám podobné přežijeme pro změnu my.

No, napsat, že vyhovuje Linux na desktopu - beru.
Napsat to o ostatních, tváří v tvář procentu uživatelů (a i to jsem možná přehnal), je trollování.
Napsat cokoliv a na jakoukoliv reakci označit ostatní za trolly, to je taky trollování.

Nechte to, až budete střízlivý, nebo jinak v kondici.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #73 kdy: 18. 12. 2020, 23:26:03 »

1/ Já nikomu necpu možnost výběru, jak si dozajista můžete přečíst z mého příspěvku.
2/ Co vám nedochází je skutečnost, že já jsem ten, kdo pak dělá ten servis. A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

1) to nebylo osobní "cpete" ale plošné "cpete" mířené na všechny ty fanatiky, pro které je možnost volby důležitější než funkčnost kterou potřebuje zákazník. Je jich fakt nebezpečně hodně...
2) mě to dochází a je to přesně ta oneman show, kterou většina firem nechce. Nechci se tím dotýkat vaší profesní způsobilosti, můžete být sebelepší, ale jak už tu někdo zmínil, předávání nestandardního prostředí mezi kolegy nebo nástupci představuje prostě problém v kontinuitě služby. Řeč je stále především o desktopech, to jen pro pořádek

O bezůdržbovosti ani bezproblémovosti win ekosystému jsem nikdy nepsal, obvykle za den vychrlím několik tisíc sprostých slov na adresu indických programátorů Azure. Ale až mi jebne, údržbu po mě převezme bez problému kdokoli další a ty windowsy prostě nějak "uchodí" aniž by musel desítky hodin analyzovat, co jsem si naohýbal. To, že mě systém pod kapotu moc nepustí, je v případě kontinuity služby zákazníkovi prostě plus. Líbit se vám to nemusí, hlavně že to vyhovuje zákazníkům.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #74 kdy: 18. 12. 2020, 23:29:49 »
[
Já jsem neřekl, že Linux má AD, bez ohledu na feature, které má. To vůbec nekomentuju a nebudu rozvádět.

AD je nástroj k možnosti údržby, takže opět, to není téma, které rozvíjím a komentuji.

Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

No, pokud si vzpomenu, původní úvaha byla na téma "Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?" - a AD je jeden ze základních pilířů správné odpovědí. Absence něčeho takového prostě ve spoustě nasazení zavírá linuxu dvěře. Je to super systém, ale na některé věci je prostě nemožně drahý. Snažit se to zmenit je mimo ekonomické možnosti zákazníků samotných, musí ty zákazníky začít poslouchat contributoři.

Osobně si hodně slibuju od současného vývoje postoje MS vůči linuxu - jestli se jim povede zaintegrovat ho do svého ekosystému (a že se na tom maká fest), budee to bomba. Akorát to asi pár cvoků neudejchá a forkne se mimo - nu což, to 1% nikdy nikomu nechybělo, ostatní budou jen těžit z výhod spolupráce.
« Poslední změna: 18. 12. 2020, 23:34:05 od nocturne.op.15 »