Údajné zneužití licence SW

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #30 kdy: 11. 05. 2020, 21:01:18 »
Nepřiznal jsem že zde tento SW nainnstalován byl a už vůbec, že jsem ho používal(ani v tom neumím pracovat) a u předchůdce jsem si jistý nebyl, proto proběhlo to "čištění",ale log je za mého púsobení.
Z hlediska zákona úplně stačí, že byl software nainstalován – to je to, co zákon řeší. Nicméně když vyjdu z toho, co jste popsal, za předpokladu, že by to šlo k soudu – oni mají logy, vy byste argumentovali tím, že jste to nepoužívali a ať prokážou, že ty logy vznikly používáním aplikace. Pravděpodobně byste dospěli k tomu, že nějakou nekorektní odinstalací mohla na počítači zůstat část, která generovala záznamy do logů, ale aplikace ve skutečnosti nebyla použitelně nainstalovaná. Navíc byste to podpořil tím, že neexistují žádné produkty z toho softwaru a ve firmě používáte jiný software ke stejnému účelu. Pokud by obě strany měly stejně schopné právníky a soud rozhodoval příčetně, nemělo by tohle stačit jako důkaz, že jste software používal. Ale jak jsem psal, je to za předpokladu, že všechno bylo tak, jak to plyne z vašeho textu. Mohl tam nějaký kolega po večerech dělat melouchy v kradeném softwaru, vznikl nějaký zmatek  MAC adresách, a hned je to úplně jinak.

Nicméně podle všeho se zdá, že ta softwarová firma se tím vymáháním plateb za nelegální použití jejich softwaru živí, Takže asi zkouší, koho kde uloví. Myslím, že by měla být účinná taktika trvat na tom, že jste ten software v uvedené době neměl nainstalovaný a pokud tvrdí něco jiného, ať to dokážou.

Ta softwarová firma musí být nejvíc nešťastná z toho, že skutečně musí mít nějaký software, který někdo používá – to jsou pro ně jen náklady na něco, na čem vydělávat nechtějí…


rr-zz

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #31 kdy: 11. 05. 2020, 21:20:19 »
a o jaký SW se jednalo ?  To si nenapsal proč ?
Oni o tobě už vědí tak snad můžeš napsak který sw má takové sledování ne ?

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #32 kdy: 11. 05. 2020, 21:49:41 »
Nepřiznal jsem že zde tento SW nainnstalován byl a už vůbec, že jsem ho používal(ani v tom neumím pracovat) a u předchůdce jsem si jistý nebyl, proto proběhlo to "čištění",ale log je za mého púsobení.
Z hlediska zákona úplně stačí, že byl software nainstalován – to je to, co zákon řeší. Nicméně když vyjdu z toho, co jste popsal, za předpokladu, že by to šlo k soudu – oni mají logy, vy byste argumentovali tím, že jste to nepoužívali a ať prokážou, že ty logy vznikly používáním aplikace. Pravděpodobně byste dospěli k tomu, že nějakou nekorektní odinstalací mohla na počítači zůstat část, která generovala záznamy do logů, ale aplikace ve skutečnosti nebyla použitelně nainstalovaná. Navíc byste to podpořil tím, že neexistují žádné produkty z toho softwaru a ve firmě používáte jiný software ke stejnému účelu. Pokud by obě strany měly stejně schopné právníky a soud rozhodoval příčetně, nemělo by tohle stačit jako důkaz, že jste software používal. Ale jak jsem psal, je to za předpokladu, že všechno bylo tak, jak to plyne z vašeho textu. Mohl tam nějaký kolega po večerech dělat melouchy v kradeném softwaru, vznikl nějaký zmatek  MAC adresách, a hned je to úplně jinak.

Nicméně podle všeho se zdá, že ta softwarová firma se tím vymáháním plateb za nelegální použití jejich softwaru živí, Takže asi zkouší, koho kde uloví. Myslím, že by měla být účinná taktika trvat na tom, že jste ten software v uvedené době neměl nainstalovaný a pokud tvrdí něco jiného, ať to dokážou.

Ta softwarová firma musí být nejvíc nešťastná z toho, že skutečně musí mít nějaký software, který někdo používá – to jsou pro ně jen náklady na něco, na čem vydělávat nechtějí…

Děkuji za relevantní odpoveď. Jinak se jedná o Firmu Disassault Systems, která vyvyjí program SolidWorks o kterém je řeč. Tady jsem našel pár let staré téma a je to přes kopírák to samé https://www.consumeractiongroup.co.uk/topic/401391-dessault-systems-solidworkscjch-sols-copyright-infringement-threats/page/6/#comments

Za další v mé bývalé firmě (paradoxně používají primárně licencovaný SW od DS - Catii a dokonce jsou její oficiální distributoři) nedávno řešili to stejné.

« Poslední změna: 11. 05. 2020, 21:51:45 od Fakeout »

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #33 kdy: 11. 05. 2020, 21:57:13 »
Mám takové déjà vu. :)

https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/408961

Nevím, jestli se jedná o deja vu, ve vašem odkazu je napsáno, že měly screeny z aplikace. Nicéně, poprvé v životě jsem si do podrobna četl EULA a není tam nic o shromažďování konrétních věcí, pouze detekce pirátské kopie. viz tento odstavec:

1.F. Bezpečnostní mechanismy. Společnost DS a její přidružené společnosti podnikají veškeré právní kroky k odstranění pirátství jejich softwarových produktů. V této souvislosti může Nabídka obsahovat bezpečnostní mechanismus, který dokáže detekovat instalaci nebo použití nelegálních kopií Nabídky a shromáždit a přenést data o těchto nelegálních kopiích. Shromážděná data nebudou obsahovat žádná zákaznická data vytvořená pomocí Nabídky. Používáním Nabídky vyjadřujete svůj souhlas s touto detekcí a shromažďováním dat a také s jejich přenosem a použitím v případě, že je detekována nelegální kopie. Společnost DS si také vyhrazuje právo používat hardwarový zámek, licenční administrátorský software a/nebo licenční autorizační klíč pro kontrolu přístupu k Nabídce. Nesmíte činit žádné kroky, abyste obešli nebo překonali účel takových opatření. Používání jakékoli Nabídky bez požadovaného zámku nebo autorizačního klíče poskytnutého společností DS je zakázáno.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #34 kdy: 11. 05. 2020, 22:37:44 »
Mně teda přijde podivné už to, že ta firma požadavala vyčištění toho PC a navíc ještě doložení, že fakt proběhlo. Jednak by tím došlo k likvidaci přímých fyzických důkazů nelegálního užití jejich softwaru, jednak je něco takového prakticky nedoložitelné, leda prostřednictvím nějakého externího auditora, na kterém se dohodnou obě strany (ale žádný požadavek na takový audit tady zřejmě nepadl).
Jinak bych teda řekl, že znalost MAC adresy nějakého počítače (a nezdá se, že by měla ta firma v ruce o mnoho více) ještě není důkazem nelegálního užití nějakého softwaru na tom počítači. Pokud bych sám žádný takový software na svůj počítač neinstaloval a byl přesvědčen, že tam nic takového nainstalovaného nemám, považoval bych to za sběr údajů nějakým spywarem. V zásadě mi připadá, že jestli se tady někdo přímo přiznal k pochybným - ne-li přímo nezákonným - praktikám, je to ta firma.


flack

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #35 kdy: 12. 05. 2020, 00:24:25 »
Ja osobne som z rozhovoru mal tiez pocit, ze disponuju screenmi aplikacie ci dokonca subormi. Ale ako vravim firma si licenciu pod hrozbou kupila aj ked to nemaju ako vyuzit.  A nadobudol som pocit, ze oni sami distribuju svoje “nelegalne” kopie po roznych strankach.  A ked sa to vezme verim ze su v tych praktikach tak daleko, ze vyhladavaju informacie aj napriklad tu (ako diskutujuci).

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #36 kdy: 12. 05. 2020, 06:43:17 »
Nepřiznal jsem že zde tento SW nainnstalován byl a už vůbec, že jsem ho používal(ani v tom neumím pracovat) a u předchůdce jsem si jistý nebyl, proto proběhlo to "čištění",ale log je za mého púsobení.

Tedy za předpokladu, že jsi nevinný, že jsi jej nepoužíval. Divím se, že to vůbec řešíš. Toto má řešit majitel firmy, administrátor nebo jednatel. Těmto prostě dej místopřísežné prohlášení o tom, že jsi to nepoužíval a ať to oni dořeší. Ty jsi zaměstnanec a toto není předmět tvé činnosti(možná to je dokonce i rozporu s tvou pracovní smlouvou). Počítač není tvůj. Je to pouze nástroj, který ti byl v práci vnucen, nebo si snad měl na výběr? Je možné, že administrátor prostě odflákl svou práci a ty tedy vyžíráš vzniklé důsledky(průsery).

Je škoda, že jste smazaly(přeinstalovaly či novou instalaci udělaly) dané PC, jak tu kdosi uvedl nejlepší je provést bitovou kopii systému, pak si zaplatit audit na analýzu daného PC a poté pro jistotu ještě si nechat vyrobit posudek od soudního znalce, které by poukázaly že v daná instalace programu prostě v PC není.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #37 kdy: 12. 05. 2020, 07:42:41 »
Mně teda přijde podivné už to, že ta firma požadavala vyčištění toho PC a navíc ještě doložení, že fakt proběhlo. Jednak by tím došlo k likvidaci přímých fyzických důkazů nelegálního užití jejich softwaru, jednak je něco takového prakticky nedoložitelné, leda prostřednictvím nějakého externího auditora, na kterém se dohodnou obě strany (ale žádný požadavek na takový audit tady zřejmě nepadl).
Myslím, že na tom je to celé založené, že je to celé takové mlhavé – „my máme logy, které něco dokazovat mohou a nemusí, vy vyčistíte PC a doložíte to způsobem, který to dokazovat může a nemusí“. S tím, že dojde k likvidaci důkazů určitě počítají. Ostatně pokud by ten software někdo používal nelegálně a nechtěl jim nic platit, smaže ten software tak jako tak.

Řekl bych, že je to takový soft ransomware.

Jinak bych teda řekl, že znalost MAC adresy nějakého počítače (a nezdá se, že by měla ta firma v ruce o mnoho více) ještě není důkazem nelegálního užití nějakého softwaru na tom počítači.
Samozřejmě nejde jen o znalost MAC adresy, ale logy, které normálně vyrábí ta aplikace, když je nainstalovaná nebo se používá.

Divím se, že to vůbec řešíš. Toto má řešit majitel firmy, administrátor nebo jednatel.
Asi jste přehlédl tu informaci, že se souhlasem firmy používá počítač i k soukromým účelům a má tam i svůj software.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #38 kdy: 12. 05. 2020, 09:06:05 »
Mě tehdy poslali screenshot z nějakého jejich interního systému. Tam bylo vidět základní informace o počítači na kterém to běží, přihlášená doména, uživatel, mac adresa, ip adresa (i veřejná) a kolik hodin software běžel takto nainstalovaný a asi i v jakých časech.
Hlavně to posílali do firem o kterých věděli, že licence mají ať si tedy přikoupí další :)
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #39 kdy: 12. 05. 2020, 10:59:11 »
No to je sranda že jdou hlavně po svých zákaznících (protože na ně už mají kontakt), jen aby si koupili o jednu licenci navíc...kdyby to člověk měl nainstalovaný na PC kde je uživatelský jméno "PC48" a podobně vyplněný informace o uživateli v tom programu, tak mají leda IP, což bez policajtů prakticky nemají šanci dohledat

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #40 kdy: 12. 05. 2020, 11:11:12 »
No to je sranda že jdou hlavně po svých zákaznících (protože na ně už mají kontakt), jen aby si koupili o jednu licenci navíc...kdyby to člověk měl nainstalovaný na PC kde je uživatelský jméno "PC48" a podobně vyplněný informace o uživateli v tom programu, tak mají leda IP, což bez policajtů prakticky nemají šanci dohledat

Tady měli mac a doménu a tudíž nějakou šanci k dohledání měli. Ale teď mě tak došlo. Měli sice doménu, ale jméno firmy je v čr vícekrát, alespoň podle justice.cz a poloha podle IP je někde na moravě..... jak to jinak mohli vyšťourat? To obeslali všechny firmy s tímto názvem?

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #41 kdy: 12. 05. 2020, 12:03:13 »
Uznavam, ze autor prispevku mozna i takticky uvedl polovinu pravdy, ale stejne, to nikdo nemyslite vazne, ze na zaklade nejakeho tvrzeni o udajnych zaznamech sitoveho provozu byste nekdo seriozne uvazoval o uhrade pozadovane castky. Ted vychazejme z toho, ze autor prispevku skutecne dany SW nepouzival jak tvrdi a tedy zadne dalsi dukazy nemuzou existovat. To je smesne...
Podle mne je to scam. Tohle nemá  DS jako renomovaná firma zapotřebí.  Solidworks, Catia, to se dá chránit i jinak. Oni už nepoužívají HW klíč? Seznam zákazníků DS asi někde najít lze, že? Jsem zvědav, jestli za vámi taky budou chtít na vaše náklady přijet, jako za kolegou z odkazu na abclinuxu.

Tady je na to téma moc pěkný video
https://youtu.be/jXRHb4sCM8c


Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #43 kdy: 12. 05. 2020, 13:56:52 »
Mně teda přijde podivné už to, že ta firma požadavala vyčištění toho PC a navíc ještě doložení, že fakt proběhlo. Jednak by tím došlo k likvidaci přímých fyzických důkazů nelegálního užití jejich softwaru, jednak je něco takového prakticky nedoložitelné, leda prostřednictvím nějakého externího auditora, na kterém se dohodnou obě strany (ale žádný požadavek na takový audit tady zřejmě nepadl).
Myslím, že na tom je to celé založené, že je to celé takové mlhavé – „my máme logy, které něco dokazovat mohou a nemusí, vy vyčistíte PC a doložíte to způsobem, který to dokazovat může a nemusí“. S tím, že dojde k likvidaci důkazů určitě počítají. Ostatně pokud by ten software někdo používal nelegálně a nechtěl jim nic platit, smaže ten software tak jako tak.

Řekl bych, že je to takový soft ransomware.

Jestli je to na tom založené, tak to nedává smysl. Ta firma žádá smazání stop, které by (pokud má pravdu) svědčily v její prospěch, a zůstanou jí jen informace, které si může prakticky vygenerovat všechny sama. Tedy s výjimkou MAC adresy, která se bez přístupu na ten počítač nebo do jeho lokální sítě získává obtížně. Ale pořád ji mohou získat i jinak než tím, že uživatel nainstaluje a používá jejich software.

Jinak bych teda řekl, že znalost MAC adresy nějakého počítače (a nezdá se, že by měla ta firma v ruce o mnoho více) ještě není důkazem nelegálního užití nějakého softwaru na tom počítači.
Samozřejmě nejde jen o znalost MAC adresy, ale logy, které normálně vyrábí ta aplikace, když je nainstalovaná nebo se používá.

Logy si můžou snadno sami vygenerovat. V podstatě by stačilo vzít i jakékoli jiné logy a přeplácnout v nich adresy (MAC, IP) a případně informaci o platnosti licence. Tady jde především o to spojení s konkrétním počítačem nebo uživatelem a znalost MAC adresy je dokladem, že měli (přímo či skrz nějaký software) přístup k tomu počítači nebo do lokální sítě, v níž se počítač nacházel. Další podstatné informace, které by skutečně doložily nelegální užití softwaru, se dají najít jen na straně uživatele, protože tam k tomu údajnému nelegálnímu užití došlo. Jenže tyhle informace už podle všeho neexistují. Možná by se daly na disku i po kompletní reinstalaci OS najít nějaké jejich pozůstatky, ale ta šance, že na pravidelně užívaném počítači něco podstatného přežilo, je dost malá. Takže čistě technicky vzato to vypadá, že žádný jiný "tvrdý" důkaz než MAC adresu (resp. její spojení s veřejnou IP adresou) nemají. Co z toho udělají právníci, je samozřejmě jiná věc.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #44 kdy: 12. 05. 2020, 14:13:43 »
Další podstatné informace, které by skutečně doložily nelegální užití softwaru, se dají najít jen na straně uživatele, protože tam k tomu údajnému nelegálnímu užití došlo. Jenže tyhle informace už podle všeho neexistují. Možná by se daly na disku i po kompletní reinstalaci OS najít nějaké jejich pozůstatky, ale ta šance, že na pravidelně užívaném počítači něco podstatného přežilo, je dost malá. Takže čistě technicky vzato to vypadá, že žádný jiný "tvrdý" důkaz než MAC adresu (resp. její spojení s veřejnou IP adresou) nemají. Co z toho udělají právníci, je samozřejmě jiná věc.

Z hlediska práva je to důkaz o užití (Jaký jiný může existovat? Fotka zaměstnance, jak drží myš a kouká na software na obrazovce?). Soud by musel dál vyhodnotit okolnosti užití - např. tu možnost, že takový důkaz může vzniknout i za situace, kdy software v počítači není vidět a není ani interaktivně spuštěn. Tady by dost pravděpodobně došlo na znalecké zkoumání. Pře by byla určitě vedena proti "uživateli" - ten bude v tomto případě zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec. Pokud budu dál tipovat, soud by přihlédl i k oboru činnosti zaměstnavatele, jestli užívání takového software odpovídá jeho činnosti. To je určitě další nepřímý důkaz. Zaměstnavatel se může až podružně domáhat škody na zaměstnanci, pokud ji způsobil nepracovními aktivitami - a tady bude dokazování zcela odlišné.