Údajné zneužití licence SW

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #105 kdy: 23. 05. 2020, 13:39:35 »
Situace v IT oblasti zřejmě spěje k tomu, že firmy, kde o něco jde, budou muset provozovat firemní sítě bezpečně oddělené od internetu. A stoupne potřeba kancelářského papíru a mechanických psacích strojů.


_Jenda

 • *****
 • 1 544
  • Zobrazit profil
  • https://jenda.hrach.eu/
  • E-mail
Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #106 kdy: 23. 05. 2020, 16:44:48 »
Situace v IT oblasti zřejmě spěje k tomu, že firmy, kde o něco jde, budou muset provozovat firemní sítě bezpečně oddělené od internetu.
Bohužel, jak píšou lidé výše, prý je mnohý specializovaný software bez trvalé internetové aktivace nepoužitelný. A asi nejste NSA/armáda, abyste si vydupal, že vaše počítače jsou z bezpečnostních důvodů airgapped, a potřebujete tak speciální verzi, která bude fungovat offline.

kemik

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #107 kdy: 24. 05. 2020, 09:32:41 »
Nechapu proto resis TY. Ten software udajne bezel na pocitaci KTERY NENI TVUJ, ten software jsi TY NENAINSTALOVAL, ten software jsi ty NEPOUZIVAL.

Muze mi tady nejaky expert na autorske pravo vytsvetlit za kym jde v tomto pripade zodpovednost?Skier

 • ***
 • 110
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #108 kdy: 24. 05. 2020, 12:18:13 »
Nechapu proto resis TY. Ten software udajne bezel na pocitaci KTERY NENI TVUJ, ten software jsi TY NENAINSTALOVAL, ten software jsi ty NEPOUZIVAL.

Muze mi tady nejaky expert na autorske pravo vytsvetlit za kym jde v tomto pripade zodpovednost?
Expert nejsem. Ale zodpovědnost má primárně statutární zástupce (jednatel). Další záleží  na konkrétní situaci, vnitřní předpisy, dohody...

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #109 kdy: 27. 05. 2020, 20:49:24 »
Pokud neni jasne odkud logy jsou, tak bych je asi pozadal o vypis logu za posledni 3 roky k one MAC adrese a zbusob jak log obdrzeli, avizoval, ze pocitac chytil virus (nebo s nim bylo neodborne manipulovano) a proto treba ty logy, pozadal je o seznam IP adres jejich licencnich serveru jakozto duleziteho udaje pro analyzu a zkusil spis hrat snimi nez proti nim. Jestli ta firma kde pracujete ma treba 10 licenci na ten soft a 11 byla opomenuta, nebo dokonce nekym cracknuta, nevidel bych to jako zasadni problem. Je totiz prokazatelne, ze je vule a zajem za software platit. Instalaci software nevznikla zadna skoda ani obohaceni (viz cracknu photoshop a zalozim si graficke studio, to neni dobre. Kdyz si budu patlat tutorialy abych se v PS naucil jako chudy student, tam to asi nikoho nepali). Doporucil bych zajit za sefem nebo jednatelem, vysvetlil situaci a predal problem firme at si to vyresi dle uvazeni, nicmene vy byste se od toho mel zcela distancovat, jelikoz to neni vas problem ani vas pocitac. Admin firmy kde pracujete, by mel pocitac reinstalovat, udelat protokol poslat to dane SW firme jako napravu stavu a zduvodnil to jako chybu lidskeho faktoru. Podekoval jim za upozorneni a cekal co oni na to. Kdyz je sjednana naprava, tezko pak budou nekoho za neco zalovat a kdyz, nemyslim si, ze soud by byl ve vas neprospech spis v neprospech vyrobce SW. S tim UOOU nebo GDPR by si totiz asi slusne nabehli, doporucil bych take precist si co maji napsano v licencnich podminkach pri instalaci SW (PS: kliknuti na tlacitko neni pravni zavazek ani v CR ani ve Francii ani jinde).

Kdyz byste meli ve firme tech licenci takto cracknutych vic to je jina, ale kvuli jedne licenci se fakt nikdo soudit nebude.