Práce v zahraničí - vyplatí se?

borekz

  • ****
  • 493
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #90 kdy: 24. 08. 2019, 07:18:28 »
Tak si stoupnete tamhle do fronty mezi sklare a horniky
Horníci budoucnost mají, protože elektřina bude potřeba vždy a z jádra se vyrábět nesmí. JE by mohla vybuchnout nebo se roztavit, proto je nutné zakázat všechny JE. A pokud náhodou nějakého souseda nedotlačíme ke zrušení JE, tak aspoň preventivně nakoupíme jodové tablety.


kemik

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #91 kdy: 24. 08. 2019, 10:18:14 »
Myslím si ze financne se to nevyplati. Tady pokud je clovek aspon trochu sikovny tak najde praci na IC za 8000Kc / Manday. A vzhledem k tomu ze zivotni naklady v teto zemi jsou nizke tak si myslim ze Cesky programator se ma lepe nez jeho zapadni kolegove.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #92 kdy: 24. 08. 2019, 11:17:18 »
Myslím si ze financne se to nevyplati. Tady pokud je clovek aspon trochu sikovny tak najde praci na IC za 8000Kc / Manday. A vzhledem k tomu ze zivotni naklady v teto zemi jsou nizke tak si myslim ze Cesky programator se ma lepe nez jeho zapadni kolegove.
Záleží na konkrétní situaci. Ve větších městech v Irsku a Británii jsou pekelně drahé nájmy, ale jakmile si člověk pořídí vlastní bydlení, tak mu z poměrně velkého platu (€5-10K) zbyde hodně, i když nijak zvlášť nešetří. V Dublinu konkrétně cca. €2,000 navíc. Jen v Belfastu se vyplatí nájem, ale tam zase reaktivovaná IRA...

xyz

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #93 kdy: 24. 08. 2019, 12:49:05 »
Myslím si ze financne se to nevyplati. Tady pokud je clovek aspon trochu sikovny tak najde praci na IC za 8000Kc / Manday. A vzhledem k tomu ze zivotni naklady v teto zemi jsou nizke tak si myslim ze Cesky programator se ma lepe nez jeho zapadni kolegove.

A co Praha? Je to klise, ale treba by mlada rodina (treba ucitele), chteli dve deti. Tudiz tripokojovy byt. Kouknete na ceny najmu. A o hypotece se jim muze jen zdat. Praha je uz samostatna kapitola a bude to mit i socialni dopady.

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #94 kdy: 24. 08. 2019, 13:42:10 »
.. Praha ..  mlada rodina (treba ucitele) .. tripokojovy byt.

jasně, ale tohle není něco co se změnilo v předminulém týdnu..Kdo plánuje rodinu, v Praze a nemá nemovitost po předcích tak ze zřejmých důvodů nešel studovat pedagogiku, to je obor pro zajištěné lidi..


Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #95 kdy: 24. 08. 2019, 15:09:48 »
Praha je uz samostatna kapitola a bude to mit i socialni dopady.

Jasně, přestěhujme celou ČR do Prahy. Holt každý prostě nemůže bydlet v Praze, asi tak. Když někdo vydělává méně, může bydlet třeba v Mostě, tam není problém koupit třípokojový byt za hubičku, a navíc Vždycky MOST :D

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #96 kdy: 18. 12. 2019, 15:51:39 »
Největší přidaná hodnota práce v zahraničí jsou zkušenosti.
Najednou se z toho nestane jenom teorie, ale sám uvidíš, o čem to je.
Já jsem byla v Německu. V Čechách jsem měla zajímavou práci co do náplně i peněz, ale prostě mě štvalo, že nemůžu používat jazyk, který jsem se tolik let učila, kterým jsem tolik let mluvila s kamarádem, ale i když ho po mně všude chtěli, nakonec jsem ho nepotřebovala.
Nešla jsem daleko, jen za hranice, podařilo se mi najít místo v kanceláři. Jako finančně nemám pocit, že bych na tom byla nějak hůř, některý ty plusy nejsou vidět nebo nejsou vidět hned - nemocenská, důchody, ale i blbosti, jako státní příspěvek na důchodové připojištění. Takže ono to nakonec úplně prodělečný nebylo. Ale taky dost dělalo to, že mám dvě děti a ten německej Kindergeld prostě JE znát.
Na druhou stranu jsem měla občas pocit, že jsem jen imigrantka, vykořisťoval, saská mentalita v tomhle není příliš odlišná od české. Někteří Češi mě zase považovali za vlastizrádce :) Tohle mě štvalo nejvíc, ale štve mě to obecně pořád. Jinak teda myslím, že Německo se víc vyplatí ženám nebo otcům, tam pak jsou jiné možnosti, když je rodina (nižší daně třeba: https://prace.starke-jobs.com/dane-v-nemecku-jsou-ferove-vyplati-se-ale-pocitat/). A taky se teda v ČR musím říct kvalita života zvedá, ty platy fakt jsou srovnatelný. Ale zase Němci platí třeba příspěvky na cestu, v daních si odepíšeš kde co... Je to taková miska vah, nicméně za největší benefit pořád vidím to zlepšení jazyka.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #97 kdy: 27. 04. 2020, 00:01:58 »
Síce nie som IT-čkár, ale zememerač no mal som / mám možnosť pracovať a žiť v zahraničí. Po škole 4 roky v UK, teraz chodím na 2 týždňové služobky do Švédska. Za mňa osobne to bola / je fajn skúsenosť, ale ujasnil som si, že v zahraničí  na trvalo žiť proste nechcem, maximálne tak v Čechách alebo Poľsku, tam je to blízke vzdialenosťou aj mentalitou.
Ono či tam (na západe) žiť alebo nežiť je silne individuálna záležitosť a každý si na ňu musí zodpovedať sám. Čo jednému vadí je pre iného plus.....

Život v UK - Z môjho uhla pohľadu tam nikdy nebudeš doma - tým myslím naozajstná súčasť spoločnosti. Aj po 30 rokoch v UK bude každému jasné odkiaľ si len čo otvoríš hubu a vždy budeš "foreign guy" a oni budú domáci. Drvivá väčšina čechov / slovákov / poliakov čo som stretol sa tam v podstate zdržiava v rámci svojej komunity a majú minimum naozajstných kamošov angličanov. Ja by som sa s týmto nikdy nestotožnil a ani vyšší plat na tom nič nezmení.
Za ďalšie, mestá v UK mi prídu celkom drsne sociálne segregované takže zistíš, že pokiaľ chceš žiť v peknej štvrti kde sa nebudú po uliciach motať drogoví díleri a tvoji susedia nebudú kadejaké pochybné existencie tak tie ceny nehnuteľností sú astronomické a aj s tvojim super platom sa nevyhneš tomu platiť hypotéku 30 rokov ak na ňu vôbec dosiahneš.... Ďalej, pokial máš rodinu tak sú veci ktoré sú doma za babku a tam stoja majland ako napríklad škôlka.... ako bonus vo väčšine miest nepoužitelná MHD takže musíš živiť v rodine 2 autá a ver, že poistky tam nestoja 50 euro ročne ako u nás. Takže ak si to všetko spočítaš tak zistíš, že až tak kráľovský život to vlastne zas nebude. Plus, cudzincov z východnej európy ktorí tam prišli čisto z ekonomických dôvodov veľmi nemusia. A úprimne, pokiaľ si super IT expert tak si nájdeš super prácu aj doma a nikam na západ z ekonomických dôvodov nemusíš chodiť. Ten rozdiel už nie je ako niekedy v roku 1991. Tráva na západe zelenšia tiež nie je. Isté veci ktoré ťa serú doma tam riešiť nebudeš ale zas ťa budú srať iné veci ktoré neriešiš doma :)

K Švédsku len stručne - ak som pri UK písal, že tam nikdy nebudeš doma tak pri Švédsku si to vynásob desiatimi plus nutnosť sa naučiť tú hatlaninu ktorou rozprávajú, vysoké dane a odvody, podivných uzavretých ľudí, nudnú krajinu a sociálno demokratickú ľavicovo neomarxistickú multi kulti orientáciu spoločnosti s ktorou by si sa mal stotožniť ak tam chceš žiť. Ja určite nechcem :D

Ale najlepšie ísť na skusy a spraviť si názor sám, veľa ľudí potom vytriezvie.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #98 kdy: 27. 04. 2020, 00:11:37 »
Síce nie som IT-čkár, ale zememerač no mal som / mám možnosť pracovať a žiť v zahraničí. Po škole 4 roky v UK, teraz chodím na 2 týždňové služobky do Švédska. Za mňa osobne to bola / je fajn skúsenosť, ale ujasnil som si, že v zahraničí  na trvalo žiť proste nechcem, maximálne tak v Čechách alebo Poľsku, tam je to blízke vzdialenosťou aj mentalitou.
Ono či tam (na západe) žiť alebo nežiť je silne individuálna záležitosť a každý si na ňu musí zodpovedať sám. Čo jednému vadí je pre iného plus.....

Život v UK - Z môjho uhla pohľadu tam nikdy nebudeš doma - tým myslím naozajstná súčasť spoločnosti. Aj po 30 rokoch v UK bude každému jasné odkiaľ si len čo otvoríš hubu a vždy budeš "foreign guy" a oni budú domáci. Drvivá väčšina čechov / slovákov / poliakov čo som stretol sa tam v podstate zdržiava v rámci svojej komunity a majú minimum naozajstných kamošov angličanov. Ja by som sa s týmto nikdy nestotožnil a ani vyšší plat na tom nič nezmení.
Za ďalšie, mestá v UK mi prídu celkom drsne sociálne segregované takže zistíš, že pokiaľ chceš žiť v peknej štvrti kde sa nebudú po uliciach motať drogoví díleri a tvoji susedia nebudú kadejaké pochybné existencie tak tie ceny nehnuteľností sú astronomické a aj s tvojim super platom sa nevyhneš tomu platiť hypotéku 30 rokov ak na ňu vôbec dosiahneš.... Ďalej, pokial máš rodinu tak sú veci ktoré sú doma za babku a tam stoja majland ako napríklad škôlka.... ako bonus vo väčšine miest nepoužitelná MHD takže musíš živiť v rodine 2 autá a ver, že poistky tam nestoja 50 euro ročne ako u nás. Takže ak si to všetko spočítaš tak zistíš, že až tak kráľovský život to vlastne zas nebude. Plus, cudzincov z východnej európy ktorí tam prišli čisto z ekonomických dôvodov veľmi nemusia. A úprimne, pokiaľ si super IT expert tak si nájdeš super prácu aj doma a nikam na západ z ekonomických dôvodov nemusíš chodiť. Ten rozdiel už nie je ako niekedy v roku 1991. Tráva na západe zelenšia tiež nie je. Isté veci ktoré ťa serú doma tam riešiť nebudeš ale zas ťa budú srať iné veci ktoré neriešiš doma :)

K Švédsku len stručne - ak som pri UK písal, že tam nikdy nebudeš doma tak pri Švédsku si to vynásob desiatimi plus nutnosť sa naučiť tú hatlaninu ktorou rozprávajú, vysoké dane a odvody, podivných uzavretých ľudí, nudnú krajinu a sociálno demokratickú ľavicovo neomarxistickú multi kulti orientáciu spoločnosti s ktorou by si sa mal stotožniť ak tam chceš žiť. Ja určite nechcem :D

Ale najlepšie ísť na skusy a spraviť si názor sám, veľa ľudí potom vytriezvie.
Poslední věta je nejlepší — prostě to člověk musí zkusit. Však oni ho v zahraničí nesežerou. Ani když bude velká krize a velký hlad, nanejvýš mu zmizí pes  :)

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #99 kdy: 27. 04. 2020, 19:55:04 »
Pri zrovnani vydeju vydel prijem v IE/GB cislem 2.5, nebo nas prijem tim cislem vynasob. Rozdil je to, o kolik lepe nebo hure vydelas. To jsou finance a motivace muze byt i jina.
Kazdopadne jsou tam top firmy a to ti nikdo jinde neda. Neni to jen o nalezeni prace; zkusenosti z Googlu nebo Facebooku jsou na nezaplaceni. Ti nejlepsi si vydelaji nasobne lepe nez v nasich vodach bez stresu a za 40 hodin tydne.

Nikdy tam nebudes jako doma - budes nekdo, kdo jim bere praci.
Ceny lepsich nehnutelnosti jsou kolem milionu eur, ale kdyz mas dost, tak se muzes proste vratit a koupit si neco v CR. Pojisteni auta zavisi od toho, na koho je pojistka napsana - je to treba 2500 eur za rok. Kdyz si vybavis mistni ridicak, tak i polovinu. Skolku pocitej alespon 800 eur za mesic.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #100 kdy: 03. 06. 2020, 06:50:06 »
Kdybyste měli 8000 Kč/MD v Praze jako IT/business analytik, 40 let, 15 let praxe, rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu), lákalo by vás ještě pracovat v zahraničí (v Evropě)? Jsou venku tak super platy, že by se to po odečtení všech nákladů finančně výrazně vyplatilo a nebo by to bylo šul nul a bylo by to "jen" o poznání nové země, popř. o zajímavém projektu (ne o penězích)?

XX125

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #101 kdy: 03. 06. 2020, 07:26:57 »
rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu)
Pořídil sis děcka a barák, s tebou už nikdo v zahraničí nepočítá.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #102 kdy: 03. 06. 2020, 22:19:13 »
rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu)
Pořídil sis děcka a barák, s tebou už nikdo v zahraničí nepočítá.
Na LinkedInu mám cca 2500 kontaktů, pořád mě zvou nějací lovci hlav na pohovory různě v Evropě. Občas napíší MD rate, tak si to dokážu spočítat vč. nákladů na alokaci mé rodiny. Váš příspěvek tedy beru s úsměvem. Šlo mi spíš o názor někoho v podobné situaci.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #103 kdy: 04. 06. 2020, 08:25:27 »
rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu)
Pořídil sis děcka a barák, s tebou už nikdo v zahraničí nepočítá.

Ano, pořídil, přesto mě stále bombardují se skvělou nabídkou do Amstredamu, Dublinu, Londýna, naposledy Vídeň. Těžko říct, jestli jejich relocation package zahrnuje pouze mě nebo i rodinu.

Opravdu relevantních nabídek do Prahy je jako šafránu.

Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« Odpověď #104 kdy: 05. 06. 2020, 17:21:24 »
Kdybyste měli 8000 Kč/MD v Praze jako IT/business analytik, 40 let, 15 let praxe, rodinu s malými dětmi, barák (mimo Prahu), lákalo by vás ještě pracovat v zahraničí (v Evropě)? Jsou venku tak super platy, že by se to po odečtení všech nákladů finančně výrazně vyplatilo a nebo by to bylo šul nul a bylo by to "jen" o poznání nové země, popř. o zajímavém projektu (ne o penězích)?

no 8000 Kc/MD to je cca 160 000 Kc/mesic coz je cca 6000 eur/mesic a 72k eur/rok. Na tohle jako seniorni IT zamestnanec dosahnes v pohode (a to mas k tomu dovolenou - 30 dni, sick days - 10-30 dni/rok, home office, budget na vzdelani a konference a v korporatu zadny stres). Pokud se ti podari se uchytit v nejake lepsi firme tak ten plat je spis kolem 100k eur/rok, ale i klidne 120-130k eur/rok. Porad se bavime o zamestnaneckem pomeru v korporatu, kde nemate zadne stresy kdyz se nestihaji deadliny.

Pokud by se jednalo o kontraktora tak tam jsou sazby od 500 eur/den (minimum) az nekde k 1200 eur/den a vic.