Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: 1 [2] 3 4 ... 92
16
Software / Re:Jak na YouTube vypnout klávesu 0?
« kdy: 09. 04. 2024, 15:09:42 »
Ohledně úpravy v OS, pokud se jedná o Windows, mrkněte na AutoHotKey. Buď požrat nulu, nebo hlídat titulek okna a v případě YouTube shodit NumLock nebo tak něco. Ale jestli je na to plugin do browseru, tak je asi blbost hnojit si kvůli tomu mezivrstvu do OS.

17
Sítě / Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« kdy: 09. 04. 2024, 15:05:12 »
Má to mít wifi rádio, nebo jenom routovat mezi ethernet porty? Kolik rádií a kolik Ethernetů?

Osobně jsem svého času používal TP-Link, ale poté co ořezali hardware, posledních pár případů jsem řešil UBNT / Mikrotik, vždycky jsem si jenom pohlídal, že zvolený model má podporu v OpenWRT. Prostě zagooglím označení modelu hardwaru v kombinaci s klíčovým zaklínadlem OpenWRT. Pokud dostanu odkaz do Table Of Hardware, kde je "supported since release", tak jsem doma.

18
Bazar / Re:Sháním notebook pro běh Windows 98
« kdy: 09. 04. 2024, 09:42:40 »
Jmenovité detekční prahy logiky RS232 v linkovém přijímači jsou +/- 3V (hysterze / schmitt trigger). Spousta dnešních RS232 level shifterů má "nábojovou pumpu", pomocí které si vyrobí napájení někde mezi +/- 5  a +/- 10 V ss pro RS232 TX. Ano prodávají se i USB/UART donglíky, které mají jmenovitě přímý TTL výstup z UARTu.
Ok, tak od +-3V, uz su to roky, kedy som naposledy robil s rs232, ja som skor narazal na to, ze dnes sa bezne predava prevodnik pod oznacenim seriovy port, ale na vystupe ma TTL logiku (5, alebo 3.3V), a svojho casu bol dost problem najst pridavnu kartu do notebooku, ktora by mala RS232 logiku. Takze ak by pouzil na USB, tak musi hladat taky, ktory na tie napatove urovne rs232 a nie ttl. Alebo zan dat este napr. max3232, alebo podobny.

Мě neuráží USB/UART dongle, který má ve specifikaci jasně napsáno, že má TTL výstup = přímý výstup UARTu bez level shifteru (MAX3232 a spol). V dnešní době existuje pro toto rozhraní poměrně mnoho využití - jako poloutajená servisní konzola SoHo routerů, placatých televizí a podobných zařízení (třeba RPI to má tuším taky). Pokud se vybavíte jenom košer RS232, a chcete si důvěrně povídat s výše uvedeným hardwarem na sériové konzole, tak v dnešní době si ke košer RS232 nejspíš budete muset pořídit holý level-shifter :-) nebo právě USB dongle s přímým TTL výstupem. Potud je to jenom zbožíznalství na straně prodejců (kdo píše specky k produktům na e-shopu) a na straně kupujících.

Ano souhlas, zaslechl jsem, že se vyskytovaly periferie s rozhraním "RS232", které měly na výstupu ve skutečnosti TTL úrovně, ale s RS232 polaritou = jako level-shifter byl použit prostý invertor. Pokud k takové věci připojíte MAX3232 (který kromě změny napětí taky invertuje), tak nedosáhnete správné funkce, protože budete mít vzhůru nohama polaritu pulzů. (Jako když na RS485 zaměníte dráty v páru.)

RS232 v omezené míře žije dál (a taky RS422/485) - v "průmyslovém" nasazení. Dělají se UART čipy na PCI-Express, které vidíte jednak v kartách do "velkých" PCI-e slotů, druhak já je vídám na kartičkách do MiniPCI-e a M.2. Zrovna řeším trouble case s nějakými kartami co mají čtyřkanálové čipy Fintek a Exar (oboje PCI-e), kde drivery pro windows doteď nikdo nepřepsal, aby jely MSI = na PCI-e jedou legacy virtual wire INTx IRQ. Přitom v Linuxu driver pro Exar MSI umí... Legacy režim samozřejmě není vůbec problém, pokud má motherboard v pořádku ACPI DSDT pro zmíněné miniaturní expressové sloty :-)

19
Bazar / Re:Sháním notebook pro běh Windows 98
« kdy: 08. 04. 2024, 11:59:26 »
este pozor na jednu vec. napatove urovne. stare pocitace mali napatove urovne +12V a -12V ale tie USB prevodniky a rozne dodatocne karty do notasov uz idu na TTL logike (5V a 0V).

Pokud mluvíte o RS232, tak nesouhlasím. Jmenovité detekční prahy logiky RS232 v linkovém přijímači jsou +/- 3V (hysterze / schmitt trigger). Spousta dnešních RS232 level shifterů má "nábojovou pumpu", pomocí které si vyrobí napájení někde mezi +/- 5  a +/- 10 V ss pro RS232 TX. Ano prodávají se i USB/UART donglíky, které mají jmenovitě přímý TTL výstup z UARTu. (Mimochodem RS232 linka má oproti TTL rozhraní UARTu obrácenou polaritu, protože level shiftery invertují.) Tím nemohu vyloučit, že se prodávají USB/UART dongly, které mají mít papírově RS232, přitom reálně dávají logiku 0/5V... z Číny se dá dovézt ledacos. Jakožto kvalitní a funkční USB/232 dongle bych doporučil ATEN UC232A (čip Prolific PL2303) nebo originální moduly FTDI (s UART čipem FTDI).

20
Sítě / Re:Přesměrování UDP přes iptables
« kdy: 06. 04. 2024, 22:20:43 »
Ještě mi přijde, že má @Zdeněk možná pravdu s tou maškarádou. Prostý SNAT jenom přeloží zdrojovou IP adresu, podle mého neřeší zdrojový port. Pokud použijete maškarádu, měla by taky rozházet source UDP port, a díky tomu být schopna, párovat zpětně odpovědi k dotazům, i pokud je klientů víc a jejich transakce se mohou "překrývat v čase". S prostým SNATem se snáze stane, že pokud se sejdou transakce od více DNS klientů, nemusí mapování odpovědí k dotazům na straně NATujícího routeru klapnout správně.

21
Bazar / Re:Sháním notebook pro běh Windows 98
« kdy: 06. 04. 2024, 20:14:26 »
Sháníte noťas s podporou Win98 - a pravda je, že v těch dobách noťasy mívaly i sériový port :-) Přeju hodně štěstí s hledáním hardwaru, kterému se ještě nerozpadlo plastové šasi - nemluvě o dalších součástkách.

Nativní podporu Windows98 má hardware Vortex86DX, který se dá ještě koupit nový - ale ne jako noťas. Dělá se s tím omezený výběr miniaturních průmyslových motherboardů, možná by ICOP uměl nějaký "panelový počítač" = průmyslový all-in-one. Má to nativní sériák 16C550A na ISA (on chip), chová se to zhruba jako hodně rychlá 486tka, má to driver pro grafiku s 2D akcelerací, driver pro síťovou kartu. Možná by Win98 běžely i na nějakém novějším Vortexu (EX/DX2/DX3/EX2), zeptejte se ICOPu.

Z emulátorů bych osobně sáhl po QEMU pod Linuxem. Má to integraci s kernelovým KVM, rozhodně to umí passthrough na sériák. Odhadem ho to nepropustí nastojato (přímý přístup na porty), spíš to bude emulovat nad systémovým linuxovým /dev/ttyS, otázkou je věrnost takové emulace (ve smyslu časování). Naopak je možné, že emulovaný sériák uvnitř QEMU guesta by mohl chodit třeba i nad hostitelovým /dev/ttyUSB. Tohle by chtělo vyzkoušet. Jako jeden z emulovaných strojů je k dispozici tuším něco jako P3 / i440 se south bridgem PIIX, obsahuje diskový řadič IDE, jako grafiku lze použít emulaci Cirrus CL-GD54xx. Pro něj by Win98 měly mít driver přímo od Microsoftu v základní instalaci, a emulátor dělá passthrough 2D akcelerace do hostitelského Linuxu (XWindows).

Nevím nakolik je s tím srovnatelné QEMU pod Windows - existuje nějaký build QEMU pro Win32/64, označovaný jako experimentální a potenciálně chybovatý, nezkoušel jsem. Odhadem to nebude tak vyladěné jako QEMU-KVM v Linuxu.

Klasický DosBox neuměl spouštět Windows. Ale koukám, že DosBox-X by měl Windows98 spustit. A koukám do jeho konfigurace, že umí emulovat sériový port, resp. ve variantě "directserial" udělá prostě passthrough.

Hodně dobré sériové porty mělo pod Linuxem staré dobré DOSEMU (prostě passthrough, patrně na bázi ioperm() ) - bohužel pod tím nefungovaly Windows od 3.0 po 9x. Dneska existuje DOSEMU2, ale nenašel jsem zmínku, že by pod tím fungovaly Windows, byť tahle stará řada "hybridizovaná s DOSem".

22
Sítě / Re:Přesměrování UDP přes iptables
« kdy: 06. 04. 2024, 19:17:10 »
@Hamparle má pravdu s tím rp_filterem. Pokud to nechce fungovat, zkuste rp_filter dočasně vypnout (pokud je to potřeba vypnuté, tak nahradit IPtables pravidly). To že paket přišel rozhraním a odejde tím samým, podle mého není třeba nijak moc explicitně řešit, pokud tomu následující firewallová pravidla nějak explicitně nebrání.

Ještě mě zaujalo: lapáte pakety určené pro port 53 (DNS dotazy) a forwardujete na konkrétní další stroj na port 54? Na jednu stranu mám sklon v tom hledat nedorozumění, pokud se ptáte na triviální NAT pomocí IPtables - na druhou stranu, pokud Vám to fungovalo skrz user-space proxy prográmek, tak asi víte co děláte = samotný záměr asi není blbě... a tím pádem mi do něj nic není :-)

23
Server / Re:Distribuovaná key-value databáze
« kdy: 05. 04. 2024, 22:00:51 »
Nedávno jsem zaslechl, že některé z požadovaných vlastností má Apache Cassandra = distribuovaný KV store.

Nebo si dovedu představit, že by se asi dalo něco stlouct na bázi "CEPH + něco nad tím v souborech" - ale u takové vlastní tvorby může být obtížné, ošetřit konkurenci při přístupu k souborům.

24
Studium a uplatnění / Re:Python jako vstupní brána do IT?
« kdy: 05. 04. 2024, 13:52:02 »
Lokalita?

25
Sítě / Re:Přesměrování UDP přes iptables
« kdy: 05. 04. 2024, 13:49:43 »
iptables -t nat -I PREROUTING -d <moje_ip_adre_sa> -p udp --dport <cilovy_port> -j DNAT --to <adresa>:<port>

Pokud dokážete zajistit, aby odpovědi chodily zpátky stejnou cestou, tak se to nejspíš i přeloží zpátky (pro NAT zafunguje automatický connection tracking). Případně se tomu zpětnému směrování asi dá dopomoci následujícím SNATem v chainu POSTROUTING...

26
/dev/null / Re:Sítě za socialismu
« kdy: 05. 04. 2024, 08:59:47 »
Kolik toho stát udělal za čtyřicet let před revolucí pro rozvoj JTS... no. Na poměry RVHP to třeba tak špatné nebylo.

K nám domů telefon (JTS) do rodinného domku dorazil někdy v druhé půlce devadesátých let - když stát nalil prachy do SPT Telecomu na masivní rozvoj měděné sítě a digitální páteře. Následně stát SPT Telecom postupně privatizoval - důvody a celý ten příběh nejsou vůbec jednoduché a docela hezký přehled nabízí třeba tohle pojednání z roku 2003 - zajímavé jsou dobové příběhy, jak stát a především dosavadní monopol bránili rozvoji konkurence. Dnešní dotovaný rozvoj retailové optiky (PON) je do jisté míry podobná situace, jako rekonstrukce a digitalizace JTS z konce století. Velký rozvoj optiky dorazil za dalších pětadvacet let... a pokud mohu pozorovat, týká se to i s tou dotací především sídlišť.
Že si místní operátoři přihazovali chráničky a optiku, to se skutečně dělo/děje - ve městech, kde se podařila vzácná konstalace, že bylo toto při rekonstrukcích sítí všeho druhu umožněno (existoval místní operátor, který měl zájem, a existovala svolná radnice). Třeba u nás v Ústí je díky tomu optika od Tety už mnoho let. V ústeckých reáliích to hodnotím jako zázrak a ne úplně malý.

27
Sítě / Re:OpenWRT - max. počet současných spojení klienta
« kdy: 04. 04. 2024, 21:21:18 »
Jo. Takže se snažíte o traffic shaping. Podle mého skončíte u HTB, a konfigurace není zrovna snadná. Koukám že HOWTO na lartc.org je už 12 let staré... ale základy asi platí dodnes.

28
Bazar / Re:Sháním karty CompactFlash do fotoaparátu
« kdy: 03. 04. 2024, 17:39:52 »
To je jako se vším. To že se jedná o překonanou generaci hardwaru, ještě neznamená, že ji výrobci zlevní :-) Pokud novější a "větší" hardware není zpětně kompatibilní, tak menší kapacity ve starší technologii s cenou dolů nepůjdou.

Nemá smysl, abych tady tlačil "náš" průmyslový hardware (SLC, nebo "jakože SLC na MLC čipech") nebo větší kapacity, když větší kapacitu foťák údajně nevyužije a průmyslová odolnost je vám jednak k ničemu, druhak pro Vaše potřeby nesmyslně zvedá cenu...

29
Sítě / Re:OpenWRT - max. počet současných spojení klienta
« kdy: 01. 04. 2024, 09:08:16 »

30
Hardware / Re:4G modem s USB-A a podporou OpenWRT
« kdy: 01. 04. 2024, 08:47:48 »
Mikrotik RBM33G + např. Quectel EC25E MiniPCI-e.

https://i.mt.lv/cdn/product_files/RBM33G-esw_231242.png
https://mikrotik.com/product/rbm33g#fndtn-downloads
https://openwrt.org/toh/mikrotik/rbm33g
https://openwrt.org/toh/hwdata/mikrotik/mikrotik_rbm33g
https://www.quectel.com/product/lte-ec25-mini-pcie-series
(+ pigtail + vhodná anténa)
Nevím nakolik je v OpenWRT opracovatelná originální karta R11E-LTE, na poměry LTE modemů je to trochu exot.
 

Stran: 1 [2] 3 4 ... 92