Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: 1 [2] 3 4 ... 103
16
Pouzivam u zakosu treba skupinovy mailboxy = neco na tema fakturace@ ... a ma to pripojeny cela uctarna. A jsou s tim potize (teda s tema lidma) setrvale. A to z toho nic neodesilaji (zarizeno pravama).

...v Cyrusu se dá právama zařídit ledacos. Třeba to, že příchozí zprávy v mailboxu jmenovitý vlastník mailboxu nesmí mazat. Právo mazat dáte jinému speciálnímu uživateli, který se může jmenovat třeba "spravce", a nepoužívá ten mailbox pro normální provoz. A pokud si správce chce být jistý, že se nesplete, může pro tyto účely používat úplně divného klienta (MUA) a divnej přístup k němu: třeba (al)pine v shellu v ssh... má tu výhodu, že zprávy si napřed označíte ke smazání, a pak ten výmaz potvrdíte. V tom případě Vás neohrozí, když klávesnice tu a tam zdvojí úhoz do klávesy Del.

17
Asi najjednoduchsie by bolo mat u seba mailserver a nepouzivat ten hostingovy. A vsetko ohladom emailov si spravovat u seba.
Taketo vselijake synchronizacie, to su zas len zdroje moznych problemov.

Zprávy uložené v "maildiru" (např. Cyrus) = jako jednotlivé soubory, lze zálohovat po síti na další stroj mnoha způsoby. Klidně za jízdy po souborech přes rsync, nebo třeba borgem včetně deduplikace...

18
Desktop / Re:Změna rozlišení při bootu
« kdy: 19. 12. 2024, 07:59:01 »
Jinak tenhle "bezešvý boot" je v Linuxu téma tak 10-15 let staré. Dost do toho tehdy šlapalo ubuntu. Docela dobré klíčové slovo při hledání je zřejmě Plymouth - protože ten musí převzít od bootloaderu (zřejmě docela užitečný je k tomuhle Grub) a musí předat "display manageru" (patrně lightdm nebo gdm - mentální příbuzný winlogonu). Taky se řešilo, že je potřeba pokud možno potlačit rolující textové hlášky kernelu (cmdline parametr quiet) a v pozdější fázi bootu potlačit konzolu user-space bootu (tuším loglevel=3). Aby během bootu byl vidět fakt jenom grafický Plymouth.

Taky jsem zaznamenal zmínku, že není špatné převzít grafický režim v grubu od UEFI, následně potlačit KMS (load DRM driveru v kernelu?) při bootu kernelu, takže plymouth převezme grafický režim z Grubu (který ho převzal od UEFI) a případný první mode-switch proběhne ve chvíli, kdy plymouth předává otěže startujícím Xwindows. Zřejmě o tomhle mluví @RDa.

A nezmínil jste, co máte za grafický čipset...

https://askubuntu.com/questions/1133622/overcoming-black-text-and-blank-screens-between-plymouth-and-gdm-login-boot-stag

https://superuser.com/questions/162768/reducing-video-mode-switching-during-linux-boot

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=117637

BTW ta televize, Hyundai, by mohla pocházet od skutečného výrobce Vestel, dovozce HP-Tronic. Ohledně toho, že se resetuje hlasitost HDMI audia pokaždé na konstantu, zkuste se poohlédnout po aktualizaci firmwaru. Pokud má TV konektivitu do internetu, tak se nejspíš umí mrknout i sama, zda není nějaký oficiální veřejný update, případně mám zkušenost, že HP-Tronic má funkční lidskou technickou podporu, která má taky nějaké ozkoušené verze firmwaru v rukávu, poskytnou link na download a nacpat do TV to jde obvykle přes USB flašku.

19
Desktop / Re:Změna rozlišení při bootu
« kdy: 19. 12. 2024, 00:24:22 »
Mno... pozdější verze Syslinuxu mají možnost rozšiřujících modulů v binárním formátu COM32, zdrojáky Syslinuxu pár takových modulů obsahují (lze zkompilovat), jeden z těch modulů se ve zkompilovaném binárním stavu jmenuje vesamenu.c32. A podporuje příkaz "resolution".
Zkusil bych do syslinux.cfg na začátek vložit něco jako

UI vesamenu.c32
MENU RESOLUTION $WIDTH $HEIGHT

Možná i to vesamenu.c32 by mělo být velkými písmeny, nevím. Možná je to fuk, jestli to startuje z FAT FS.

https://edoceo.com/sys/syslinux-vesa
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=195024
Viz též nápověda "or just use grub" :-)
On totiž Syslinux je už mrtvola. Nikdy nedostal pořádnou podporu UEFI.
Tolik k bootloaderu.

Pokud se týče kernelu:

Kdysi dávno se dalo páchat vga=ask , nebo vga= číslo režimu.
Vypsat režimy uměl taky DOSový nástroj vtest.exe, který byl přibalený tuším k balíku driverů UNIVBE.
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=517&start=20
Tohle se týká nastavování videorežimu skrz BIOS - a jsou k dispozici jenom režimy, které podporuje VESA BIOS option ROM. S tímhle pak kernel dokázal proběhnout prakticky celý boot, až do startu X.

Nověji pomocí sady driverů kms/drm , zadat parametr (např.)  video=1280x1024@60
On ten řetězec co se sype za video= může být ještě složitější - pár tipů/příkladů jsem našel ve svých šmírácích:

i915.modeset=1 video=1280x1024@60
drm.debug=0xe is your friend
video=HDMI-A-2:1920x1080@50D

Originální dokumentace:
https://www.kernel.org/doc/Documentation/fb/modedb.txt

Stručně: framework drm/dri/kms vyžaduje základní HW-specifický ovladač pro Vaši grafiku v kernelu. Pokud chcete, aby startoval co nejdřív, můžete ovladač grafiky nacpat jako modul do initial ramdisku (/etc/initramfs-tools/modules atd.), nebo zakompilovat monoliticky. Tenhle základní ovladač víceméně řeší nastavení rozlišení viditelného framebufferu a routování "signálu" do více výstupů (pokud máte). 3D věci už si tuším řeší user-space X-server (též HW-specifický). Nevím jak Wayland.

Společné vrstvy DRM v kernelu, ve spolupráci s HW-specifickým ovladačem, umí nastavit videorežim, nejlépe některý podporovaný podle DDC/EDID (co se zjistí postranním i2C kanálem ve VGA/DVI/HDMI kabelu mezi počítačem a displejem). Viz též utilita modetest, použitelná v nabootovaném distru.

https://wiki.st.com/stm32mpu/wiki/DRM_KMS_overview

Pokud dojdete k tomu, že byste rád vnutil vlastní modeline resp. EDID blok, tak se ještě ozvěte - spíš se ale domnívám, že tohle harakiri potřebovat nebudete.

V zásadě... pokud něco nefunguje, tak to holt nefunguje :-)

Tenhle bezešvý start bez blikání (změn videorežimu) byl svého času hodně nosné téma - kvůli estetice. Aby boot linuxu byl stejně cool jako boot Windows na značkovém hardwaru (nebo jako start jablíčka). Technicky dnešním displejům to myslím nijak nevadí. Vyloženě otravné to bylo u vakuových obrazovek (CRT), u LCDček s podsvícením trubicemi znamenal každý start podsvícení určitou zátěž, ale s LEDkami opravdu o nic nejde, jenom se enable vstupem povolí rozjezd měniče a LEDky se rozsvítí v momentě, kdy dostanou napětí, bez nějakých rozběhových kopanců v odběru - dokonce se jas LEDek obvykle řídí prostě PWMkou (obdélníkovým zhasínáním mnohokrát za sekundu).

20
Distribuce / Re:Linux v mobilu
« kdy: 16. 12. 2024, 22:15:05 »
Už aby někdo přidal podporu pro founy do OpenWRT.

21
Hardware / Re:Co se stane po zavření víka notebooku?
« kdy: 09. 12. 2024, 16:47:59 »
Víko má spínač/snímač. Při zavření víka se to kernel dozví skrz událost od ACPI. V podstatě přijde interrupt a kernel ví, co znamená.

Pokud mohu soudit, přechod do ACPI S3 znamená, že scheduler přestane plánovat procesy, v kernelu se provedou "suspend callbacky" driverů které si o to řekly, nějaké další drobnosti (uklidit writeback cache) a nakonec kernel řekne hardwaru (skrz ACPI) "přejdi do stavu S3" = udržuj pod napětím RAM, ale vypni napájení CPU.

Zdá se, že procesy se o usnutí a probuzení v zásadě nedozvědí, nedostanou v tu chvíli žádný signál. Jsou nějaké možnosti, jak na to proces může dávat pozor.

22
Sítě / Re:Jaký switch pro domácí síť?
« kdy: 05. 12. 2024, 16:50:06 »
Spotřebu metalického transceiveru člověk relativně neošulí, ale ona není vysoká... koukám na nějaké oscilogramy... pokud si usmyslím, že transceiver do jednoho páru pošle něco jako 1 V efektivní amplitudu, tak to je do zátěže 100 Ohmů asi 10 mW. Toto je možná ještě opatrná varianta (realita bude možná míň). Takže vybudit 4 páry = 40 zaokrouhleno 50 mW ať se to dobře počítá, a protože máme sériovou terminaci na zdroji signálu, tak 100 mW spotřeba na buzení linky na 1 živý port.

Ojojoj, tak tohle je velice vzdalene realite :D mozna by neco takoveho platilo pro signal, ktery je periodicky a analogovy (sinusovka). Pro cokoliv jineho musis uvazovat nad schopnosti ten signal ridit aby mel prubeh ktery odpovida prenasenym datum - a specialne v pripade ethernetu existuje viceurovnove kodovani, ktere vybudit vyzaduje zapojeni pripominajici zesilovac tridy A, a to uz nam zacina to buzeni pritapet :)

Moderni 10G metalika do SFP+ je spise kolem 2.5 - 3W, pry existuje 1.8W, ale ver tomu no ( https://www.fs.com/products/154919.html?attribute=10602&id=546732 )

Zapomněl jsem kvalifikovat, že mluvím o 1Gb Ethernetu. A domnívám se, že udávané parametry zde probíraných 20portových switchů nejsou úplně mimo. Ten výpočet 100 mW / port se měl týkat vážně jenom řádově holého fyzikálního minima pro "krmení kabelu", pod které se nepůjde dostat.

Hloupý 16portový switch žere údajně 10W pod zátěží, nehloupý 20portový 13W. Reálně budou mít jako základ oba stejný čipset, možná ten druhý o jeden multi-MAC navíc, hlavně ten nehloupý bude mít nepatrně lepší procesor a víc RAM. Napájecí zdroj na 240V AC nebude mít lepší účinnost než 80%.

10 Gbit je přirozeně někde úplně mimo. Pamatuju si když 10GBase-T před lety začínalo, tak první transceivery měly něco jako 10-15W per port. Tam jde samozřejmě o výpočetní výkon na zpracování té modulace. Dneska jsme na 2.5-3W ? Tak si vemte, o kolik se mohly zlepšit čipsety pro 1Gb Ethernet.

23
Sítě / Re:Jaký switch pro domácí síť?
« kdy: 05. 12. 2024, 11:39:25 »
Ještě k té spotřebě:

Spotřebu metalického transceiveru člověk relativně neošulí, ale ona není vysoká... koukám na nějaké oscilogramy... pokud si usmyslím, že transceiver do jednoho páru pošle něco jako 1 V efektivní amplitudu, tak to je do zátěže 100 Ohmů asi 10 mW. Toto je možná ještě opatrná varianta (realita bude možná míň). Takže vybudit 4 páry = 40 zaokrouhleno 50 mW ať se to dobře počítá, a protože máme sériovou terminaci na zdroji signálu, tak 100 mW spotřeba na buzení linky na 1 živý port. Ušeřit by se tam možná dalo nějakým usínáním. Pokud se port baví z druhé strany v rámci plošáku nějakou variantou GMII (s terminací linky) tak to stojí taky nějaký výkon. (Pokud je více PHY+MAC portů integrováno pohromadě na čipu, a baví se bez terminátorů, může být tahle ztráta navrub interní komunikace příslušně nižší.)

Něco sežerou přepínací matice resp. store-and-forward (logika), něco management CPU. Nemusí to být mnoho - tady záleží na "litografickém rastru" použitého křemíku. Evoluce v těchto čipsetech probíhá i v low-endu a ti švábi reálně žerou čím dál míň.

U switchů z frcu pozor na syndrom "stárnoucích vlajkových lodí". Switche z vyšší třídy mají všelijaké chytré fičury navíc, které typicky stojí výpočetní výkon. A spíš než výkonným procesorem (CPU) bývá ledacos implementováno větším počtem FPGA (popř. ASICů). A větší DRAM taky přijde k užitku. Jsou to všechno čipy které žerou, a na úspory si moc nehrají. Pokud elektřinou netopíte, starý catalyst si na domácí žvýkání nepořizujte :-)

24
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 04. 12. 2024, 14:23:20 »
Do té doby lze 100 Mbit triviálně vynutit tím, že použiju kabel, který bude mít zapojené jen ty 2 páry, které potřebuje 100 Mbit ethernet, na takovém kabelu se 1 Gbit nespojí

S tímhle doporučením opatrně, není univerzální :-) Je fakt, že mnoho switchů a síťovek umí, v případě problému na gigu, provést fallback na stovku - ale co jsem viděl, tak jim to déle trvá, a i v případě navázání stovky je následně otázkou, zda ten gigabit nebudou opakovaně zkoušet (= opakované výpadky). Tuhle vlastnost = auto-fallback jsem viděl jako konfigurovatelnou (povolit/zakázat) na aktuálním switchi D-Link.

Zažil jsem taky pár situací, kdy dva gigové porty proti sobě měly jenom dva páry (1+2, 3+6) takže auto-nego proběhla, domluvili se na gigu, a to se pak nespojilo. A prostě zůstal link down.

25
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 02. 12. 2024, 15:33:59 »
@TomaMal a @redustin +1. Kostry zařízení tř.I by měly mít ze zásuvky solidní ochrannou zem, a ta by neměla navzájem katastroficky plavat. Pokud katastroficky plave, nebudu prohlašovat, že uzemnit stínění CAT6/7 na obou koncích je bezpečnostní riziko, ale zajímám se, kde mám blbě silové a ochranné země po baráku.

Že to plave trochu "mezi patry" je často tím, že ve starších barácích svislá páteř už má zem ochrannou a pracovní společným vodičem, na tom vodiči vznikají průtokem pracovního proudu úbytky. V horším případě jsou tam přechodové odpory (špatně utažené šroubky) - s tím je potřeba něco dělat.

100V mezi baráky mi v pořádku nepřipadá, pokud jsou oba baráky na tomtéž VN trafu, ze kterého dostávají 240V st. proti pracovní zemi.

Výše uvedené platí pro 50 Hz. Fakt je, že mezi patry a tím spíš mezi domy už má smyčka velkou plochu, takže se do ní snadno magneticky naindukují všelijaké přechodové jevy (protože delta I podle delta t).

Taky pozor, jestli posuzujete skutečně zařízení tř.I. Pokud je jedno z nich tř.II a má spínaný zdroj, bude na jeho kostře vidět měkký průsak Y-capem klidně přes 100V.

26
Sítě / Re:Přepínání rychlosti routeru
« kdy: 02. 12. 2024, 00:29:45 »
Podle mého λ je spíš lehce přes 23 m, tzn. žertovný nejkratší násobek (zlomek) = λ/4 mi vychází asi 5.77m ve vakuu. V kabelu je potřeba to ještě vynásobit činitelem zkrácení. A signálové trafo (od přírody na každém Eth portu) má maličkou parazitní kapacitu a z fyzikálního principu své funkce velmi dobrý odstup soufázového rušení. Z kategorie mých šílených nápadů vybírám: rozdělit vedení signálovým trafem tak, aby žádný z obou úseků nebyl celočíselným násobkem λ/4. Což nemusí být úplně výhra, protože vysoké násobky λ ladí čím dál hůř. Nebo vřadit kus vedení stíněného, a konce neuzemnit, ale připojit na uzemnění čtvrtvlnný pahýl - což je nejspíš kravina, protože zkratovací λ/4 pahýly fungují na vedení o definované impedanci = musí to mít vedle signálu taky zem... volný kus drátu by fungoval jako anténa, s nejistým výsledkem. Souhlasím v tomto případě s poučkou, uzemnit jenom jeden konec stínění - vyloučí se tím zemní smyčka (která by na 13 MHz mohla v krajním případě hezky rezonovat) a sice plandající konec může způsobovat kapacitní vazbu soufázově do signálového páru, ale s tím by si trafo mělo poradit.

Marně dumám, kolik asi může být míra potlačení indukce EM rušení z okolí do krouceného páru, pokud ho porovnám holý vs. stíněný (např S-STP).  Dudek svého času ohledně audio kabelů tvrdil něco jako -6 dB, což není mnoho, ale může to souviset frekvenčním pásmem a použitým kabelem. Taky jsem viděl nějaké grafy přeslechů mezi páry (vlevo zvolte obrázek), což je ale jiné hřiště (a ten graf tradičně ukazuje kladná čísla, přestože ve skutečnosti metodicky správně jde o záporné hodnoty v dB). Jako jestli je gigabit na hraně stability, tak by i -6 dB mohlo pomoct (lineárně polovina napěťové amplitudy).

Pokud byste to chtěl měřit, tak pomůže trochu slušný osciloskop, případně se schopností FFT a s generátorem pulzů (TDR - na měření zpoždění/vzdáleností).

Meh. Jediné správné řešení je optika.

27
Hardware / Re:Brutální záseky a zpomalení s BT soundbarem
« kdy: 01. 12. 2024, 23:18:40 »
Nádech, a výdech :-)

1) ten streaming teda jede přes BlueTooth nebo přes wifi?
2) mobil a soundbar jsou wifi klienti, proti APčku za zdí? Nebo chcete říct, že BT přenos streamu se v pásmu ruší s wifinou?

Pokud správně rozumím, není tam žádné zařízení, kde by se dalo něco testovat.

Snad leda zkusit nějaké to čenichání na wifi - ale pokud je to šifrované WPA, tak stejně nejlíp čenichat ze strany AP, tzn. je k tomu potřeba odpovídající firmware...

A jinak už leda zkusit streamovat odjinud než z mobilu, apod. Prostřídat krabičky a sledovat, jestli se problém stěhuje.

28
Sítě / Re:Jaký switch pro domácí síť?
« kdy: 01. 12. 2024, 15:52:09 »
Hledejte GE (greenethernet) a EEE (energy efficience ethernet). V podstatě jde o hluboké uspávání nečinných portů...

Jop, na záhadné rozbití všeho možného ideální featura.  ;D

D-link Smart+ umí v managementu EEE povolit/zakázat per port.

29
Windows a jiné systémy / Re:Tisk více SVG souborů
« kdy: 01. 12. 2024, 09:17:15 »
Pokud všechno v jednom HTML, mohl by se hodit explicitní page break.

30
Windows a jiné systémy / Re:Tisk více SVG souborů
« kdy: 01. 12. 2024, 06:11:49 »
Poslat to jako dávku v příkazovém řádku, pro seznam souborů - seznam zadat buď explicitně, nebo hvězdičkovou konvencí.

InkScape nemá v příkazovém řádku podporu pro tisk, ale má podporu pro export do mnoha různých formátů. Takže mě napadá, použít napřed InkScape pro export do nějakého meziformátu, který už dokážete poslat na tiskárnu nějakým následujícím způsobem. Meziformát použít třeba bitmapový (png) a následně IrfanView umí tisknout z příkazové řádky. Nebo jako meziformát použít PDF, následně je několik možností, jak dostat PDF na tiskárnu. V zásadě je možné, buď si nechat PDF vyrenderovat nějakým softwarem nezávisle na modelu tiskárny skrz tiskové API (třeba Acrobat Reader pod Windows),  nebo některé tiskárny by PDF měly umět nastojato, nebo lze jako meziformát použít čistý PostScript, některé tiskárny by možná vzaly PNG nebo jiný bitmapový formát - v tom případě řešíte, jak zkopírovat soubor nastojato do tiskové fronty. Pod Linuxem trivka, pod Windows samostatný problémeček :-)

Interpretovat SVG umí i další software kromě InkScape. Bohužek v Irfanu vidím oproti InkScape drobné nedodělky v renderingu SVG. A třeba Firefox mi SVG otevřel dost dobře, ale zas mu chybí možnost, poslat výstup na tisk z příkazové řádky. Nabízí se taky možnost, zaskriptovat GUI skrz AutoIT nebo AuthHotKey - platí pro Firefox, InkScape atd.

Osobně jsem toto konkrétní zadání nezkoušel a vidím potenciální zádrhel třeba v tom, velmi matně si vybavuju, že snad InkScape historicky párkrát upravil formát, a starší verze formátu sice umí zobrazit (a uložit už v aktuálním formátu), ale při otevření souboru v GUI občas remcá = chce kliknutím potvrdit. (Není taky vyloučeno, že si tohle pletu s jiným softwarem.)

InkScape docela dlouho startuje. Pokud by se povedlo, použít pro rendering SVG nějaký jiný software, asi by šla "obrátka per soubor" zařídit rychleji - otázkou je kvalita interpretace/renderingu. (Vrtá mi hlavou, zda by SVG zvládla nějaká moderní progresivní tiskárna vlastními silami - ale popravdě moc nedoufám, že by to dopadlo úplně dobře.)

Tak či onak, budete řešit usazení SVG nebo PNG na tiskovou stranu, měřítko centrování, okraje... to už uvidíte, až něco zkusíte.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 103