Snížení mezd v IT

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #150 kdy: 07. 07. 2024, 15:10:48 »
nic jste neukazal.  jen vasi soukromou dojmologii, ktera neni a nebyla podlozena vlastne nicim.

bydleni v najmu samozrejme vyhazovani penez je (ve vyrazne vetsine pripadu).


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #151 kdy: 07. 07. 2024, 15:57:37 »
Ne, pravdu jsem měl já, viz příspěvky nade mnou ;D

Pro zajímavost jsem našel tu starou diskuzi: https://forum.root.cz/index.php?topic=25744.msg366314#msg366314 . A kdyby vás zajímalo jak se to vyvíjí, tak nájem už je skoro 20, jídlo 7, kolo mám taky dražší + přibyly náklady na členství v Železné kouli, a dary "pro Putina". Celkově jsem už skoro 35k měsíčně.
Odkazovaná diskuze zřejmě spadá do období, kdy se v ČR soutěžilo, kdo bude mít v bytě nejnižší teplotu (a nejvíce plísně).

Já se baví o jiné situaci.  Tedy,  že ČR je téměř reálně další německou spolkovou zemí. Po inflaci jsou náklady na život stejné jak v Německu a mzdy poloviční až třetinové, které neodpovídají skutečnému výkonu české ekonomiky.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #152 kdy: 07. 07. 2024, 16:10:41 »
nic jste neukazal.  jen vasi soukromou dojmologii, ktera neni a nebyla podlozena vlastne nicim.
Vzhledem k tomu, že místní "vyvoněná Dacie" jménem Škoda plánuje přejít na výrobní plán Ferrari a tedy vyrábět o jedno vozidlo méně než chce trh, tak se vám klidně velmi dobře stane, že ojetá vozidla budou dražší než nová, protože budou dostupná hned. - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-dokazeme-konkurovat-cine-naklady-mame-nizke-rika-sef-skody-auto-254504

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #153 kdy: 07. 07. 2024, 16:11:49 »
Na příkladu vozidel koncernu VW jsem vám ukázal, že cena vozidla po vyjetí z autosalonu může zůstat stejná nebo růst

Ten příklad je ale z hlediska této diskuze zcela irelevantní. Leda, že máte osobní fleet ;-) A stejně nevěřím, že firma nakoupí fleetová auta s takovou slevou, že je prodá bez ztráty.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #154 kdy: 07. 07. 2024, 16:16:17 »
nic jste neukazal.  jen vasi soukromou dojmologii, ktera neni a nebyla podlozena vlastne nicim.
Vzhledem k tomu, že místní "vyvoněná Dacie" jménem Škoda plánuje přejít na výrobní plán Ferrari a tedy vyrábět o jedno vozidlo méně než chce trh, tak se vám klidně velmi dobře stane, že ojetá vozidla budou dražší než nová, protože budou dostupná hned. - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-dokazeme-konkurovat-cine-naklady-mame-nizke-rika-sef-skody-auto-254504

docetl jsem k vyvonene dacii… dal ty blaboly smysl cist nema.


Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #155 kdy: 07. 07. 2024, 16:31:58 »
které neodpovídají skutečnému výkonu české ekonomiky.

Nepodléhejte levicové propagandě. Většina zisku z iPhone realizuje Apple protože na něm udělal práci s největší přidanou hodnotou. Nikoliv Foxcon, který ho v Číně montuje, protože to je práce s nízkou přidanou hodnotou. A podle toho jední i druzí platí své zaměstnance. Stejně tak ten, kdo poskytne kapitál oprávněné vytáhne část produktivity z cílové do zdrojové země. A přesně v takovém postavení jsme vůči Němcům my.
« Poslední změna: 07. 07. 2024, 16:35:53 od czmiho »

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #156 kdy: 07. 07. 2024, 16:40:39 »
A stejně nevěřím, že firma nakoupí fleetová auta s takovou slevou, že je prodá bez ztráty.
Asi zřejmě neznáte obchodní model Škody v ČR. To, že se vám něco nelíbí, neznamená, že to neexistuje.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #157 kdy: 07. 07. 2024, 16:56:13 »
Nepodléhejte levicové propagandě.
To tvrdí pravičáci, že výkon ekonomiky ČR je 2/3 až 3/4 Německa.

Nikoliv Foxcon, který ho v Číně montuje, protože to je práce s nízkou přidanou hodnotou. A podle toho jední i druzí platí své zaměstnance. Stejně tak ten, kdo poskytne kapitál oprávněné vytáhne část produktivity z cílové do zdrojové země. A přesně v takovém postavení jsme vůči Němcům my.
Myslím, že na téma skutečná produktivita a vykázaná produktivita by to mohla být opravdu dlouhá diskuze. Mám v tomto směru opravdu dost zkušeností z korporátů.

Ale samozřejmě je to primárně o tom, že Češi ze sebe nechají dělat levnou pracovní sílu a změnit to mohou jenom oni a celkem snadno.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #158 kdy: 07. 07. 2024, 17:08:29 »
Vy ale porad (nejspis) nechapete, co je ta produktivita.

Vyssi produktivita != ten kdo vic pracuje

On i ten korporat sam o sobe predstavuje  praci s vyssi pridanou hodnotou, nez montovna.

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #159 kdy: 07. 07. 2024, 17:23:05 »
Vyssi produktivita != ten kdo vic pracuje
No produktivita....pokud si dceřijná automobilka automobilka v ČR musí koupit do svých modelů motor od své matky vyvinutý v Německu za předražené vnitropodnikové ceny místo toho, aby si koupila kvalitnější motor třeba z Japonska.....to se nám to dělá (ne)produktivita, jak víno, že?

Ale pochopil jsem, že jste ve čtení zatím u vyvoněné Dácie... ;D ;D ;D

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #160 kdy: 07. 07. 2024, 17:40:12 »
Myslite ty benzinove motory, ktere skodovka vyviji a vyrabi pro cely koncern?

ano, to (vyvoj) je presne ten priklad vyssi pridane hodnoty.


ad ten kvalitnejsi motor z japonska - to je zase nejaka dojmologie, nebo se vam neco zdalo?


_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #161 kdy: 07. 07. 2024, 19:32:24 »
bydleni v najmu samozrejme vyhazovani penez je (ve vyrazne vetsine pripadu).
Mně to teda nevychází (počítám pro Prahu). Přijde mi, že si můžu buď vybrat nájem za 20k, nebo koupit obdobný byt za 6M + platit řádově 5k poplatky (které jsou započítané v nájmu). Rozdíl je tedy 180k ročně, neboli 3%p.a. z 6M. I pokud se vám zdají ta čísla optimistická/divná, bude se to pohybovat kolem 4%. Osobně si myslím, že běžné investice (globální ETF) dají víc než 4% nad inflaci (4% je worst-case; očekávaný výnos je tak 7). Pokud máte pocit, že je potřeba počítat zhodnocení bytu větší než inflace, tak to znamená, že spekulujete. A to jsme ani nezahrnuli další náklady a problémy s vlastněním bytu spojené:
  • Koncentrace rizika a nulová diverzifikace (ten jeden byt bude tvořit většinu vašeho majetku, pokud nejste opravdu bohatí) - ztráta hodnoty kvůli okolním vlivům (pod oknem vám postaví výpusť z Blanky; do okolí se nastěhují nepřizpůsobiví sousedi nebo hlučná diskotéka…).
  • Pokud se budete chtít přestěhovat do většího (pořízení/zvětšení rodiny) / jinam za prací /..., musíte to prodat a jinde koupit, což je náročnější transakce než jenom změnit nájem.
  • Kompletní rekonstrukce a větší opravy hradí u nájmu majitel, což jsme vůbec nezapočítali.
Dokonce ani nákup bytu na páku (hypotéku) dnes nefunguje, protože hypotéky mají teď úrok kolem 5%p.a.

Na druhou stranu, vlastnění má nefinanční výhody, například si můžete udělat stavební úpravy, což pronajímatelé často neschvalují.
« Poslední změna: 07. 07. 2024, 19:37:31 od _Jenda »

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #162 kdy: 07. 07. 2024, 19:35:32 »
Odkazovaná diskuze zřejmě spadá do období, kdy se v ČR soutěžilo, kdo bude mít v bytě nejnižší teplotu (a nejvíce plísně).
To právě alespoň u mě s teplotou nesouvisí. A nákup odvlhčovače byla nejlepší věc co jsem udělal - na rozdíl od snahy vytopit to a vyvětrat. (dnes bych ještě uvažoval o rekuperaci - něco jako https://www.pranacz.cz/)

Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #163 kdy: 07. 07. 2024, 19:38:00 »
ja bych se zastavil uz u te uvodni kalkulace, resp jednoho ze vstupu.

nevim z ceho vychazite u te vyse najmu, ale asi mate ponekud zastarale info - za tech 20 si toho, pokud budeme v Praze, moc nepronajmete

Za 15 tisic (bez energii) se dneska pronajimaji 1+1 byty za prahou.  s energiemi budeme prakticky na urovni te dvacitky.

pro prahu vyrazne pridejte.

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Snížení mezd v IT
« Odpověď #164 kdy: 07. 07. 2024, 19:50:37 »
ja bych se zastavil uz u te uvodni kalkulace, resp jednoho ze vstupu.

nevim z ceho vychazite u te vyse najmu, ale asi mate ponekud zastarale info - za tech 20 si toho, pokud budeme v Praze, moc nepronajmete

Za 15 tisic (bez energii) se dneska pronajimaji 1+1 byty za prahou.  s energiemi budeme prakticky na urovni te dvacitky.

pro prahu vyrazne pridejte.
1+kk nebo malé 2+kk někde na okraji ano. Každopádně pokud chcete větší/dražší nájem, tak samozřejmě, ale pak taky ekvivalentní koupě nebude stát 6M.