Náhrada za končící CZC.cz

Náhrada za končící CZC.cz
« kdy: 18. 08. 2024, 01:36:55 »
Tak CZC.cz nám již končí. Od září 2024 bude definitivně součástí tržiště Allegro. Přestože servis a podpora by měla ještě nějakou dobu fungovat jako dřív, tak nové nákupy už půjdou jen přes Allegro.

CZC jsem si vybral, neboť měl opravdu kvalitní služby, zákazníkovi vycházel maximálně vstříc a nesnažil se na něj nějak tlačit, aby se choval určitým způsobem. A tak vyvstává otázka, jak to bude po CZC.

Respektive, máte někdo nějaké zkušenosti s jiným e-shopem, kromě ALZA? Nemusí to být nutně největší a nejlevnější e-shop. Může to být i nějaká, docela maličká firmička, nebo začínající obchod schopných lidí (CZC také začínal s dobrým nápadem). Nějaké návrhy?


k3dAR

  • *****
  • 2 935
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2024, 02:01:26 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mironet

EDIT: zkusenosti hromadu uz od minuleho tisicileti, resil par reklamaci a nepamatuji si s nima zadnej problem ;-)
ale teda pamatuju jakej problem jim zpusobil Microsoft: https://www.lupa.cz/clanky/mironet-miliony-ktere-nam-zaplatil-stat-by-mel-ministr-chtit-po-microsoftu
« Poslední změna: 18. 08. 2024, 02:06:03 od k3dAR »

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2024, 03:46:14 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mironet

EDIT: zkusenosti hromadu uz od minuleho tisicileti, resil par reklamaci a nepamatuji si s nima zadnej problem ;-)
ale teda pamatuju jakej problem jim zpusobil Microsoft: https://www.lupa.cz/clanky/mironet-miliony-ktere-nam-zaplatil-stat-by-mel-ministr-chtit-po-microsoftu

JJ, po Mironetu pokukuju již delší dobu, ale ještě jsem tam nic nekoupil. Je mi sympatický, že se rozhodli prodávat počítače bez nainstalovaného OS Windows. Microsoft zareagoval tak, jak by se dalo předpokládat od takové arogantní a megalomanské korporace. Mironetu v jejich sporu s tím obludným rivalem docela fandím.

Párkrát jsem do Mironetu telefonoval ohledně rozložení klávesnice. Potřeboval jsem klávesnici s jednořádkovým ENTERem a dlouhým levým SHIFTem, a aby měla českou i anglickou diakritiku. Na obrázcích (a rovněž na krabici) spousty klávesnic to rozložení takové má, ale v krabici už je to většinou jinak. Vybral jsem si pár vyhovujících klávesnic a telefonicky jsem poprosil, jestli by se nepodívali dovnitř krabice, jak se věci mají. V Mironetu mi vyšli opravdu maximálně vstříc. Bohužel, všechny ty klávesnice uvnitř krabice byly s dvouřádkovým ENTERem a hlavně krátkým levým SHIFTem.

Takovou mám zkušenost s Mironetem. Doufám, že se tam chopí příležitosti, která se ohledně CZC na trhu objevila.

Mám pocit, že místo "DVOJKY NA TRHU S ELEKTRONIKOU" se pomalu uvolňuje.

A co další zkušenosti, i s jinými prodejci, máte někdo nějaké?

alex6bbc

  • *****
  • 1 615
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2024, 08:07:20 »
ja nakupuji i na alza, a to allegro je nejake spatne?

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #4 kdy: 18. 08. 2024, 08:13:14 »
Ja celkem dlouho bral od TSBohemia, bohuzel ted u nas zrusili pobocku, kam byla doprava zdarma.
Reklamaci jsem tam zazil jednu, za Covidu odeslo po 3 dnech SSD a bohuzel nez ho vyreklamovali vracenim penez, stalo uz o polovinu vic. Ale zase to bylo bez kecu a otravovani.


Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #5 kdy: 18. 08. 2024, 09:08:42 »
V čem je to Allegro tak strašně závadné? Jiný přístup neznamená špatný. Naposledy jsem na Allegru kupoval média, protože druhou možností byl Singapur.

Alzu také neobdivuji za nepřehlednost, filtry, zeleného skřeta, rozbalené/zánovní, ale přesto musím ocenit rychlost dodání a dopravu do Alzabox. V sobotu odpoledne objednáš a v neděli ráno si proto dojdeš. Sympatie, mírný cenový rozdíl nevadí a široký sortiment.

Pro některé lidi neexistuje problém, který by se nedal vymyslet.
Carpe diem

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #6 kdy: 18. 08. 2024, 09:52:40 »
Elektronika je obecně poruchová věc a u Allegra může být reklamace složitější věc než u domácího kamenného obchodu (zatím jsem prakticky nevyzkoušel).
Pro mě je Allegro tržiště na úrovni Aliexpressu s rychlejší dopravou.
Nevylučuju Allegro úplně, ale nebudu tam kupovat dražší věci s vyšším rizikem reklamace (např. počítačové komponenty).

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2024, 09:58:46 »
Pokud se bavíme o PC komponentech tak je tu skupinka "distributorů", kteří mají zájem jenom o zákazníky s IČO. Nemám podrobně vyzkoumáno, kdo z nich je případně ochoten se bavit i s koncovými drobnými zákazníky (nepodnikateli), ale zmínil bych: SWS, AT, ED, TD-Synnex, 100mega, Asbis, Abacus, TNTrade, Penta... kdoví kde skončily třeba ABCdata.

Jako souhlas že mezi retailery PC komponentů "ten třetí vzadu co se směje" bude klidně Mironet :-)

Jinak pokud vím nadále funguje třeba Comfor (kdysi dávno ESCOM), vidím i všelijaké menší / spíš místní firmy typu Losan, IT Děčín (hpdecin.cz) apod. které taky mají skládačkové komponenty v úhledném e-shopu a drží ledacos skladem... a je s nimi příjemné jednání. Tady je potřeba říct, že v rámci ČR je skoro jedno, od koho koupíte, dodací podmínky při zaslání dopravcem jsou všude prakticky stejné. Jasně - při reklamaci se třeba něco ukáže... Měla by Heureka zavést rating e-shopů podle vstřícnosti při vratkách a reklamacích :-DD Spíš mám ale pocit, že u všelijaké drobotiny se hraje na to, že se koncový zákazník reklamací zdržovat nebude, a tím bolestivým bičem pro prodejce a výrobce je nakonec hlavně rating u srovnávacích/ověřovacích služeb.

Ještě zpátky k tématu: konkrétně notebooky prodávají i velké retailové e-shopy / řetězce s obecnou konzumní elektronikou (Datart, Planeo apod.)

Ve větších e-shopech jsou pro mě podstatné hlavně schopnosti smysluplně filtrovat. Možná přesně tohle kritérium odděluje zrno od plev :-) Ona totiž tvorba filtrů a správa databází produktů je náročná na zbožíznalství a lidskou práci (čas) což se menším hráčům nemůže vyplatit. Bohužel znám taky pěknou řádku molochů (velkých hráčů) kterým zrovna tohle ale opravdu nejde :-) Viz např. takový Conrad :-) Troufnu si tvrdit, že se v tomto zrcadlí marketingová a personální politika firmy, soustředěnost vedení na poctivě odvedenou práci. Kvalitně vedená, přehledná databáze produktových karet je nejlepší SEO strategie - ale je s tím nekonečná drobná mravenčí práce :-) Na tohle kdyby šla zapřáhnout AI... prolézat produktové weby a dokumentaci výrobců, lovit z toho moře marketingového balastu klíčově důležitá sladká tajemství a ládovat to do hierarchické databáze svého skromného e-shopu...

Velice podobná je mimochodem situace třeba v cyklo-komponentech, pro mě jako koncového zákazníka. Velká variabilita všelijakých rozměrů a firemních norem. Na ulici na krámě silně omezený výběr. Takže seštudovat katalogy, pogooglit, objednat v některém z asi 6 velkých e-shopů... které to evidentně berou od několika málo "anonymních dovozců v pozadí". Funguje to podle mého velmi dobře. Hloupé je, že třeba pláště (na kola) jsou cenově na hranici "reklamace se nevyplatí kvůli ceně dopravy", takže plášť lepší než zmetkový nekoupíte za cenu nižší, než je asi trojnásobek dopravného :-( a některé značky nic než zmetek snad ani nenabízejí...

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2024, 10:35:56 »
Malý prodejce bude stejně jen přeprodávat od někoho většího a při reklamaci pouze přetlumočí názor toho většího.
Dost tady operují Poláci (kromě Allegra), třeba https://www.k24.cz snad už 20 let a nebo kolem 5 let tihle https://xevos.store , kdy jsem od nich nějaké zboží a komponenty už bral, ale zatím nereklamoval.

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2024, 11:34:13 »
V čem je to Allegro tak strašně závadné? Jiný přístup neznamená špatný. Naposledy jsem na Allegru kupoval média, protože druhou možností byl Singapur.

Špatné je proto, že když chci něco koupit v e-shopu, nechci to nakupovat na elektronickém tržišti. Když chci něco koupit na elektronickém tržišti, kupuji to tam proto, že to nechci kupovat v e-shopu. To není "jiný přístup". To je prostě celkově jiná služba. Takže převést CZC.cz na Allegro a pak tomu dál říkat CZC.cz je v nejlepším případně matení zákazníka a faktická likvidace firmy i toho, co poskytuje.

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2024, 12:06:47 »
Krom Alzy, nebo nějakých konkrétních firem, co prodávají specifický sortiment (např. Anafra - Supermicro, krup.cz - kabely), tak mám docela rád Suntech. Fyzická prodejna v Praze Modřanech, ale e-shop samozřejmě kamkoliv po ČR.

https://www.suntech.cz/

I když dost často to u komponentů na opravy stejně vyhrává Alza. Přesně kvůli zmíněné rychlé dostupnosti a síti Alzaboxů to nemusí být nutně nejlevnější. Ve většině těchto případů mi třeba vybyde i neplánovaně čas na opravu PC, reinstall nějakého notebooku, případně vyřešení technického problému a potřebuju to mít relativně rychle hotové. Protože vím, že když to nezvládnu, už se k tomu třeba následující týden obtížně dostanu.
Podobně s Alzou třeba u bílé techniky, nebo televizí atp. Mám relativně dobré zkušenosti, že to bez větších obtíží dovezou po republice (mám rodinu tak nějak napříč). A na rozdíl třeba od Datartu jsem nikdy neměl problém s reklamacemi.

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2024, 13:09:30 »
V čem je to Allegro tak strašně závadné?

Z vlastnej skusenosti, vecsina predajcov neposiela mimo polska.

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2024, 14:45:16 »
Pekro, Softcom, TS Bohemia a v nouzi i ten Alzák.

alex6bbc

  • *****
  • 1 615
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2024, 16:14:13 »
V čem je to Allegro tak strašně závadné?

Z vlastnej skusenosti, vecsina predajcov neposiela mimo polska.

allegro.cz uz ma evidentne pobocku v cesku, kdyz prevzali i mall.cz, takze reklamace nemuze byt problem.

Re:Náhrada za končící CZC.cz
« Odpověď #14 kdy: 19. 08. 2024, 07:26:56 »
Alza sice není nejlevnější, ale ani nejdražší. To, co bych často musel objednávat v několika obchodech si v alze objednám najednou, většinou za průměrnou cenu, ale jen jednu dopravu. Nemusím pak celý den uhánět X balíkářů. Zrovna v pátek jsem na víkend sháněl lepidlo na dřevo - vyhrála alza - jedny stavebniny ho neměli, druhé zavírají taky ve 4, a mají ho i o pár korun dražší než v alze.  Do objednávky přihazuju několik balení žiletek, a po 8 ráno vyzvedávam v alzaboxu.

CZC už dávno nebyl můj oblíbený obchod, tak je mi to fuk. Silnější konkurence v podobě alegra nám asi i pomůže držet alzáka na uzdě.