Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 93
1
Hardware / Re:Návrh dosky plošného spoja. Kde začať?
« kdy: 14. 07. 2024, 19:38:35 »
Napájanie v rozsahu 12-32

Co třeba něco takového?

https://dratek.cz/arduino/1740-step-down-synchronni-napajeci-zdroj-dc-dc-buck-9-35v-na-5v-5a.html

Osobně mám vždycky cukání, vyměnit tomu kondíky a přemostit ochrannou diodu na vstupu (chrání proti přepólování). Jinak je to snižující měnič se synchronním usměrněním = má vysokou účinnost. Výstupní napětí teoreticky pevné 5V, ale pokud by bylo potřeba míň, tak se dá určitě poštelovat jedním odporem ve zpětné vazbě. Taky se mu dá přidat zapínání slaboproudým signálem (externí ovládání stand-by).

Nebo pokud by těch větví bylo potřeba víc, tak do kaskády druhej tento (taky synchronní):

https://dratek.cz/arduino/3133-mini-step-down-buck-napajeci-modul-3a-dc-5-23-na-dc-1-17.html

(Sám o sobě nesplňuje požadovaný vstupní rozsah.)

Nebo si prostě vyberte podle svého, jsou i zdroje s nastavitelným výstupem, ale osobně nemám moc rád trimry (kvůli spolehlivosti):

https://dratek.cz/554-step-down-menice/#sc=528

2
Odkladiště / Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« kdy: 11. 07. 2024, 16:43:48 »
...ještě bych dodal, že narozdíl od O2+Cetin, kteří mají aspoň tu kroucenou měď z devadesátek, plus teoreticky čím dál víc optiky v zemi, ...
Vodafone dokud nekoupil UPC tak neměl v ČR skoro žádné dráty nebo vlákna v zemi - myslím relativně, co by stálo za řeč v dnešním srovnání, a myslím retailovou poslední míli. Takže Vodafone si nebude likvidovat HFC infrastrukturu UPC, kvůli které především UPC koupil. V akvizici UPC Vodafonem měly kabely podle mého podobnou váhu, jako ten příjemný tlustý štos zákaznických smlouviček. A mimochodem IPTV asi nebudou tlačit zákošům skrz DOCSIS nebo LTE... takže dumám, kudy vlastně :-) Zase z druhé strany, pokud je v LTE a 5G dnes už místa dost, díky IPTV by se aspoň mohly lépe prodávat větší datové balíčky...

Mimochodem, Nej.cz vs. O2... Google vrací jako první modrou stránku u O2, kde se píše, že zákazníky Nej.cz zatím nikam nemigrují a netlačí :-) Dále je zajímavé, v rovině organizační, že podle mediálních zpráv Nej.cz byla koupena konkrétně O2 = firmou co prodává služby, nikoli CETINem = firmou která spravuje infrastrukturu. Hm. Když ona Nej.CZ byla jenom jedna. Oni si to sousto asi musí ještě přebrat a interně rozdělit :-) Nebo si O2 nechá pod palcem i rádia. Jako že blahodárná vnitroskupinová konkurence...
Ve světle toho, jak vypadá reálná průchodnost a pokrytí DSL, dávalo by mi určitý smysl, pokud by si CETIN/O2 přibral operátora různých bezdrátů. Převzal by to a třeba by to tlačil moderním směrem do pásma 60 GHz. Lidi co mají tenhle bezdrát doma, většinou po DSL nijak netouží. Jako poslední míle někde na vsi je 60GHz bezdrát na dnešní poměry žůžo - O2/Cetin by tomu mohli zezadu přisunout solidní páteř. Kdyby jenom trochu chtěli. Trochu to sjednotit po předchozí sérii fúzí samotného Nej.cz, posílit co třeba apod. S mědí v zemi by se to mohlo navzájem vhodně doplňovat, tak jak už teď jsou ty karty do značné míry rozdané. A jestli to bude mít pod palcem CETIN, nebo si od své sestřičky v holdingu bude "divize Nej.cz" kupovat nějaké služby s exkluzivním supportem a dodacími podmínkami... co je nakonec lepší varianta pro koncové zákazníky? :-)

(Znovu musím smeknout před Tetou: mají HFC kabelovku a *k tomu vedle* konvenční Ethernet na optice... snad se ještě pár let nenechají koupit. To se mi to směje, dokud mám doma symetrickou optiku bez TDM.)

3
Studium a uplatnění / Re:Snížení mezd v IT
« kdy: 08. 07. 2024, 10:51:35 »
Vnuci husakovych děti na tom budou dobře. Budou dedit byty, ktere se zprivatizovaly nebo koupily za hubičku.

Hodně záleží, jaký bude věk dožití schopných husákových dětí. Myslím v poměru k věku, kdy zakládáte rodinu a potřebujete bydlet. Aby to ne"dědila" spíš pravnoučata. Třeba já mám svoje bydlení vyřešeno dvacet let, a dědit něco budou moji rodiče, kteří mají bydlení vyřešeno asi 50 let. Vnoučata jsme čtyři, pravnoučat je zatím sedm...

= bohužel byty a domy z dědictví budou muset často projít trhem, pokud se uvnitř rodiny nenajde někdo, komu bude dávat smysl to ještě koupit. Druhý důvod je, že v širší rodině nemusí být shoda na správné ceně, při vnitřním odkoupení/vyplacení - kdežto když to projde volným trhem, nemůže nikdo moc brblat, že to příbuzný shrábnul levně. Ano nejspíš se na tom přiživí realitka. A mláďata stejně budou potřebovat hypo nebo bydlet v nájmu.

A pak může být problém, v jakém stavu a jaké kvality je stavba, kterou "zdědíte" (spíš uvnitř rodiny vyplatíte) po babičce nebo prababičce. Uvnitř rodiny se třeba těžko argumentuje, že byste rád zohlednil náklady na demolici stávající stavby. A že spousta baráků starších než třeba 50 let je na ten bagr zralá - kromě tehdejšího stavu technologií/materiálů/postupů záleží také na míře lidové tvořivosti, když to stavěli / upravovali / rozšiřovali. Obecně různí členové rodiny mohou mít velmi různé představy o "hodnotě" budovy, cítí právo mluvit do toho, co se s budovou bude dále dít... Případně tam chce dožít někdo, kdo má k budově emocionální vztah (nebo tam dožít nechce, ale prodat svůj podíl taky ne, a na péči o tu barabiznu nemá sílu ani prostředky.) S příbuznými nejhorší kšefty. Na volném trhu platí "berte nebo nechte bejt, za tuhle cenu". A dál má babu ten co to koupí. Modulo skryté vady věci...

4
Studium a uplatnění / Re:Snížení mezd v IT
« kdy: 08. 07. 2024, 10:01:56 »
Odkazovaná diskuze zřejmě spadá do období, kdy se v ČR soutěžilo, kdo bude mít v bytě nejnižší teplotu (a nejvíce plísně).
To právě alespoň u mě s teplotou nesouvisí. A nákup odvlhčovače byla nejlepší věc co jsem udělal - na rozdíl od snahy vytopit to a vyvětrat. (dnes bych ještě uvažoval o rekuperaci - něco jako https://www.pranacz.cz/)

Tohle "tečné téma" přitáhlo mou pozornost.

My 2c worth: plísně jsou projevem lokálně nízké teploty na vnitřním povrchu zdi = na dnešní poměry nezateplená budova. Barák má být zateplený tak, aby na vnitřním povrchu nevznikal rosný bod. (A bod mrazu aby se posunul do vrstvy tepelné izolace, která vodu nesaje/neobsahuje.)

Zateplený prosím pěkně zvenčí. Zateplení zevnitř nikdy neuděláte tak, aby někde nevznikl "odhalný studený kout", ve kterém bude zuřivě bujet plíseň. Když si dáte opravdu záležet, zavřete plíseň pod vrstvu vnitřního zateplení...

Svého času jsem si o tom přečetl knížku nebo dvě a taky jsem si něco zkusil nasimulovat v Agrosu. V zásadě jsem si potvrdil, co napsali povolanější: zateplovat zvenčí, dostatečně, a dbát na provedení různých "stavebních detailů" = vyhnout se lokálním tepelným mostům.

Příliš suchý vzduch není zrovna zdravý pro naše sliznice. Rekuperace je... mířena jmenovitě jiným směrem než vysoušeč. Rekuperace má za cíl, vyměňovat budově vzduch s okolím, aniž by budova ztrácela teplo. Ano v nejjednodušším provedení to také odvádí z budovy vlhkost (v zimních měsících má vzduch venku nízkou absolutní vlhkost, a uvnitř budovy se dost vody odpaří do vzduchu). Ale pozor, slušné rekuperační jednotky také udržují nějakou úroveň vlhkosti ve vnitřním prostoru budovy - takže ani v zimě vzduch nevysuší do mrtě. Jinak řečeno, kvalitní rekuperační jednotku má smysl pořizovat jenom v případě, že máte správně zatepleno (= dostatečně, zvenčí a kvalitně), jinak Vám při rozumné relativní vlhkosti budou dál kvést plísně.

5
Hardware / Re:Konvertor KVM na VNC nebo RDP
« kdy: 08. 07. 2024, 07:48:08 »
Moje první instinktivní reakce byla "ale to přece uměl už na přelomu století Avocent". Jako další značky mě napadají ATEN nebo Peppercon/Raritan.

Nojo, ale tyhle věci  se vesměs tváří, že fungujou jenom proti nějaké proprietární master krabici. Výjimkou je snad jenom Raritan, na který se leze z PC (a má navíc odbočku z "KVM mini-serveru" na lokální konzolu).

https://www.vertiv.com/en-emea/products-catalog/monitoring-control-and-management/ip-kvm/vertiv-avocent-5150t6150t-zero-u-ip-kvm-transmitters/

https://www.aten.com/eu/en/products/kvm/kvm-over-ip-switches/kg8900t/

https://www.mironet.cz/apc-kvm-2g-serverovy-modul-usb+dp243808/

https://www.raritan.com/products/kvm-serial/kvm-over-ip-switches/4k-kvm-single-port-ip-switch

Dál mi taky vrtá hlavou, jak konvertovat KVM (= stream videa a emulace klávesnice+myši) na VNC resp. RDP. Tušímže VNC býval poměrně tupý protokol, tam ještě prosím, ale RDP... je tuším víc integrované do spodních vrstev GUI. Hmm. V digitálních variantách si dovedu představit, že KVM boxík dělá letmo nějakou RLE kompresi v rámci snímku i mezisnímkovou... Připadá mi to zadání "na první pohled jednoduché", ale při bližším pohledu nesamozřejmé, zejména pokud žádáte open-source provedení. Přijde mi, že je tam potřeba kus custom hardwaru na mini-server boxíku a nějaký custom "player" (klient) na master straně.

6
/dev/null / Re:vyhoření
« kdy: 02. 07. 2024, 18:55:46 »
Ještě k tomu... že makal furt...
Třeba můj mozek zvládne soustředěně pracovat na zadání/problému po nějakou dobu, a to jak nějakou dávku denně, tak třeba několik dnů v kuse, ... a po nějaké době to přestává "dávat". Strmý úbytek motivace a soustředění.
Dost pomáhá, dát si od toho chvíli pauzu. Den dva, možná tejden dva. K tomu je dobrý víkend a dovolená.
Člověk se pak vrátí k práci a podívá se na ni novejma očima. Problém si líp roztřídí, rozmyslí si odkud ho nakousnout.
Nejde to moc dohromady s prací proti deadlajnům.

Zaměstnavatel by o tomhle měl vědět. Pokud hrne lidi do přesčasů hlava nehlava, možná to není nejlepší strategie jak dodržet termíny.

7
/dev/null / Re:vyhoření
« kdy: 02. 07. 2024, 18:44:26 »
Včelařství syndrom vyhoření nevyřeší. Ani běhání po práci. To je jen léčba symptomů, ale ne příčiny.

Nevyřeší. Ale oboje pomůže.

Včelaření je činnost, při které vidíš za sebou nějaký výsledek hned, a větší výsledek v rámci jedné sezóny. Je při tom klídek, ta práce je zvladatelná, má začátek a konec. Děláš s přírodními materiály, patrně venku na vzduchu, aspoň částečně. Pravidelné malé dávky dopaminu. A kouře ze ztrouchnivělého dříví.

Pravidelná a přiměřená tělesná námaha (běh může být pro někoho trochu extrém) opět neřeší vše, ale pomáhá v několika ohledech. Líp se ti po ní spí, přidá ti trochu "energie" (efekt tréninku), tréning uvítají klouby a páteř. Tělo při stresu námahu potřebuje - v přírodě stres byl přípravou pro zvýšený výdej energie (bojuj/uteč). To až v moderní době máme trvale stres a přitom sedíme na zadku - což není dobrá kombinace pro kardiovaskulární systém a jiné věci. Pohyb zvyšuje odolnost proti stresu. Pohyb ti pomůže, srovnat si věci v hlavě. A taky: pohyb vyplavuje endorfiny. Není zdravější antidepresivum. Čím intenzivnější pohyb, tím intenzivnější šleha.

Řešit jádro pudla je ušlechtilý záměr, ale někdy může být ve strategickém horizontu lepší, chvíli překousnout prudu, nepálit unáhleně mosty apod. V takové situaci je dobrá každá podpora.

8
/dev/null / Re:vyhoření
« kdy: 02. 07. 2024, 07:11:08 »
Bicykl, kolečkový běžky...

9
/dev/null / Re:vyhoření
« kdy: 01. 07. 2024, 21:24:43 »
Nejsou dva případy úplně stejné.
Třeba odolnost vůči jezinkám je třeba trénovat. Nesnažit se vyhovět každému, nepřijímat za své nutně všechny deadlajny které ti někdo druhý svévolně stanovuje atd.

Blbé je, pokud se sejde vyhoření v práci s vyhořením/problémy doma. Nemá každý rodinu, která člověka podrží když potřebuje. Některé věci se dají ovlivnit předem, pokud je člověk prozíravý a opatrný, ale spoustu věcí neovlivníš a prostě hraješ s kartou jaká ti chodí. Změnit zaměstnání může být problém, pokud je doma napjatý rozpočet a rezerva žádná apod. Pokud jsi vyhořelý v zaměstnání, a není na tobě závislá rodina... tak co ještě řešíš? :-)

Nejsem odborník, něco mám taky za ty léta za sebou, ale v zásadě je teď situace taková, že kdybych se měl líp, asi by to nešlo vydržet :-) Situace se mění, spousta momentálních balvanů časem sama vyšumí. A nemusí to být o penězích.

Asi by nebylo dobře, probírat tady podrobnosti. Pokud jde do tuhého, možná by měl kamarád vyhledat nějakou odbornou pomoc - a ano vím, i psychologů je málo.
Co udělat pro kamaráda jako kamarád... asi znáte podrobnosti, tak se podle toho zařiďte. Není úplně dobré dělat vrbu s nepsanou dohodou na dobu neurčitou. Nebo sypat peníze do bezedné díry. Ale: pomoct přiměřeně kamarádovi z nejhoršího, píchnout mu s něčím když chvilku nestíhá, nebo mu nabídnout nějakou uspokojivou činnost když mu schází smysl počínání... počítá se každá drobnost.

10
Studium a uplatnění / Re:Snížení mezd v IT
« kdy: 01. 07. 2024, 11:56:13 »

Ono taky třeba říct, že Německo je veliké, něco jiného je Žitava, a něco jiného Berlín nebo Mnichov. Nicméně co jsem sledoval nemovitosti v Žitavě, tak byly ve vyšší kvalitě, i o trošku levnější, než na české straně, to co v žitavě byl hezké barák s hezkým bytem a vlastním parkovacím místem, za tu cenu byl v ČR panelák, jen 30km od hranic opačným směrem.


Zrovna nedávno jsem zaznamenal v komentářích pod nějakým videjkem na YT poznámku jakéhosi Němce zjevně z okolí Žitavy, že jsou Češi borci, jak se vyhrabali následků převratu 89/90. Že u nich (= na německé straně) zkrachovala i textilka, která fungovala od předminulého století a byla soukromá i během socíku. Viděl to pravda trochu růžově, jako že my jsme to dokázali bez dotací, na rozdíl od nich, kde ze západu na východ po sjednocení teklo a teče hodně státních peněz... Tvrdil, že přibývá Čechů, kteří si pronajmou bydlení v Žitavě a okolí, a makat pendlují do Liberce. Protože Liberec je taková malá Praha...

Zmínil jsem se mu, že v Žitavě vím o fajn firmě na opravy a repase různých řídících jednotek do automobilů. ECU, BSI, ABS apod. Tak mi to potvrdil a dodal, že ta firma hodně roste a tuším v minulém roce se stala největším zaměstnavatelem ve městě...

11
Odkladiště / Re:Co přinese sloučení Nej.cz s O2?
« kdy: 01. 07. 2024, 11:30:53 »
Nej.cz zřejmě skoupilo kde co, třeba u nás LtNet. A pak se prodalo "českému telecomu". Já bejt Cetin+O2, postupoval bych asi takto:

- kasíroval bych, co setrvačností ještě chodí

- když se v tom nesourodém klubku samorostlých malých sítěk něco lokálně rozbije, tak bych přednostně tlačil zákazníkům jako náhradu svoje jednotné legacy služby (DSL na stárnoucí mědi z devadesátek, nějaký bezdrát na bázi 4G/5G). Leda pokud by mě to fakt bolelo, nebo by ta věc měla kupodivu pro mě hlavu a patu, opravoval bych infrastrukturu koupenou od NEJ. Konec konců, postupnou migrací zákazníků na jiné služby by se také stávající infrastruktuře NEJ mohlo trochu ulevit.

- průběžně bych migroval zákoše na PON, jak se optika postupně rozrůstá. Ať už na svoji PON, nebo na PON sítě "konkurence" v rámci LLU. Bohužel malá ves na bruntálsku... no.

Stejně první kdo se chopí příležitosti bude marketingové oddělení. Taková databáze zákazníků je tučné sousto, a rozesílání reklamy je dobře zvládnutá činnost.

12
Studium a uplatnění / Re:Snížení mezd v IT
« kdy: 27. 06. 2024, 16:42:22 »
1/ byt mysli bystry a schopen se jednoduse/levne naucit progresivni technologie - pak budes za borce, ktereho vzdy zaplati. Tj zustat na pozici ale stridat odbornost.

Skočit po každém novém lízátku, ještě dokud z něj koukají hřebíky a není jasné, jestli k něčemu bude.
Asi radši zůstanu chudej. Doteď mi to nějak procházelo.

13
Sítě / Re:Řešení internetu na samotě
« kdy: 27. 06. 2024, 09:55:00 »
Jo jasně - izolace je fajn, ale pokud zabrání odledování, tak to poněkud postrádá smysl :-)

14
Sítě / Re:Řešení internetu na samotě
« kdy: 27. 06. 2024, 07:54:06 »
Startlink může stát skoro 1000kč/měsíc jen na elektrice...

Ale jen v zimě když se zapne příhřev - u nový jednotky elon tvrdí že max 75W s dotopem ale to člověk zjistí až přijde sezona
Omotat na zimu mirelonem?
PE pěna plněná vzduchem s uzavřenou strukturou - pokud se mezi vrstvy nedostane voda, nemuselo by to mikrovlnám vadit...

15
Husákovy děcka zažily tuhle branži někde od 286 (předtím osmibity), znají důležité základy, sledují průběžně každý svou technologii, knížky si o tom už kupovat nepotřebujou a do důchodu se dalších 15-20 let nechystají. Mladší generace žijou čím dál víc jinde :-) Jestli do 20 let AI převezme vývoj HW a OS a třeba taky správu systémů, tak možná úplně zanikne potřeba, aby wetware ještě něčemu rozuměl. Tak jako se dnes BFU pohybují zvenčí před hradbami, které jim staví IT korporace, možná se časem budeme všichni (biomasa) pohybovat zvenčí před hradbami, kterými se opevní AI :-) Až odejde do penze Linus a pak i jeho mladší apoštolové první generace, tak se ukáže, jak pevné základy má IT ekosystém.

Stran: [1] 2 3 ... 93