Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 82
1
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: Dnes v 12:51:55 »
...ale problém drahých energií jako celku to prostě neřeší. A s tím souvisí i problém drahé výroby, vysokých cen, nekonkurenceschopnosti na otevřeném evropském trhu a pořád dokola. Vidím to víc z té výroby, a můžu Vás ujistit, že s koncem zastropování cen + vrácení přirážky na obnovitelné zdroje se zase bude zdražovat a pořádně. Do tohoto se prostě musí říznou mnohem víc a hlouběji, protože je to stěžejní příčina recesního vývoje ekonomiky jako celku.
S tímhle souhlas. Zdá se, že se konečně začíná něco dít tím směrem, že by mohla proběhnout výstavba nějakých dalších jaderných bloků za účasti státu. Zaslechl jsem, že se mezi státem a ČEZem připravuje příslušné organizační uspořádání, bude další výběrko na dodavatele nových bloků...

Citace
Zhubnout stát také nedokážete bez rozdávání nepříjemných výpovědí. Některé kroky prostě budou tvrdé a "radikální", ale bez toho sice nejsme na řecké cestě, ale na italské docela jistě.
Zhubnout stát. To se tady nepodařilo snad ještě nikomu. A s dlouhodobě rostoucí produktivitou práce v soukromém sektoru to nejspíš ve státním půjde dál s kopce, protože si na to vyděláme :-(

Citace
Ještě bych chtěl upozornit na pomalu, ale viditelně klesající kvalitu všeho, co má pod palcem stát. Tím myslím služby jako zdravotníctví apod. Zase je to záležitost, která má dlouhodobě sestupný trend, ale poslední rok je viditelný vyložený propad. Covidovou dobu jsme přežili, ale vůbec jsme se neodrazili ode dna, ale naopak nás to potápí hlouběji a hlouběji.
Jo, za COVIDu při uzávěrách jsme mohli sportovat venku i doma. Od té doby mě zas o něco víc bolí záda :-)

Odbíhám od tématu, ale v Británii mají ve státním zdravotnictví dost problém - s nedostatkem personálu a s jeho platy...


2
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: Dnes v 11:05:53 »
K vývoji inflace: ...
Hezká analýza, klobouk dolů. Aby bylo jasno, neviním z toho jen Fialu, předchozí vlády ekonomických šílenců mají své nezpochybnitelné zásluhy, ale jestli se nepletu, tak celý ten koaliční experiment do toho vstupoval s heslem, že na vše mají připravené vysoce odborné, fundované a komplexní řešení. No a místo toho se na klíčovém postu lopotí lidi snad ještě neschopnější, než tomu bylo doposavat, řešení nemají vůbec žádné, celá ta jejich snaha je sotva kosmetická a kouká z toho jediné - nějak to uviset ty 4 roky. Vize, plán, řešení... nic. A ceny rostou, inflace roste pořád přespříliš a ještě se dotýkáme recese.
Já jsem už čtyřicátník, tak jsem zažil leccos, a popravdě jsem nic moc nečekal, říkal jsem si, že horší jak Babiš už nemůže být nikdo... ouha, může.

Království za ekonoma, který dokáže tohle dát do latě bez toho, aby odrbal ty zodpovědné, kteří nechtějí v 70 čekat s nataženou rukou "státe dej".

To je ale základní princip národního hospodářství. Průsery zaplatí ta masa oveček, která se nemůže bránit - a že mají některé opravdu hezký hustý kožíšek :-)

Ne že bych se chtěl zrovna ODSky nějak paušálně zastávat, ale v národohospodářské rovině mi zatím přijde, že si Fialova vláda nevede špatně. Pokud jim to klapne, tak rozpočet na příští rok má mít schodek pod 3% HDP, tzn. má opět splňovat maastrichtské kritérium (pro přistoupení k EURO - což není na pořadu dne, ale je to dobré měřítko pro srovnání). Taky to zřejmě bude pod úrovní inflace, tzn. reálná hodnota jistiny kumulovaného státního dluhu opět o něco klesne v poměru k HDP. ("Státní dluh je už dost velký, aby se o sebe postaral sám.") Pro mě by to znamenalo, že se budeme pomalu vzdalovat od řeckého scénáře. Osobně bych se vůbec nezlobil za vyrovnaný rozpočet a zanedbatelný státní dluh - protože prachy co stát ušetří za obsluhu dluhu nepůjdou do kapes finančnímu sektoru, ale dají se použít na jiné věci (školství, zdravotnictví, důchody, nižší daně). Ale vyrovnaný rozpočet je ještě daleko, nemluvě o výši kumulovaného dluhu...

Ono je v národním hospodářství otázkou, zda vyrovnaný rozpočet představuje optimum, o které je třeba se snažit, a pokud ne, tak jaká je optimální výše schodku a dluhu. Pokud si pamatuju, inženýrské makro zdlouhavě popisuje, jak to technicky funguje uvnitř, a že na dluh lze pořídit určitý kus hospodářského růstu a zvýšení HDP na hlavu, ale že ten efekt je přinejlepším střednědobý... a že dlouhodobě je úroveň reálného HDP na hlavu závislá především na "úrovni technologického rozvoje v ekonomice" (za jinak stejných okolností, tzn. např. pracovitost obyvatelstva).
Nevšiml jsem si, že by učebnice dávala nějaké konkrétní zlaté doporučení, jaký má být schodek a dluh. Sám pro sebe si z toho odvozuji, že především není vhodné, dělat ostré změny skokem. Když si půjčíte ranec a penězi pokropíte ekonomiku, skončíte víceméně zanedlouho s vyšší cenovou hladinou a státním dluhem, a proběhne kolem toho nějaký náhlý inflační vývoj, což důvěru trhu ve vladaře zrovna neposílí.

Citace
celá ta jejich snaha je sotva kosmetická a kouká z toho jediné - nějak to uviset ty 4 roky. Vize, plán, řešení... nic.

A co jim zbejvá? :-)
Mezi námi, je dobře, že se politici bojí aspoň o znovuzvolení. Vemte si, jak to dnes vypadá v zemích, kde se politici o znovuzvolení bát nemusí.

Vyhráli volby, a s nimi snědený krám. Kouzelnou hůlku nemá nikdo, jak správně píšete. Je tu jenom opozice, která má neodvratně fůru keců. (A veřejné mínění, kořeněné placeným trollingem.)

Vláda potřebuje omezit výdaje - a je potřeba to udělat tak, aby to prošlo. Takže sebrat mnoha sektorům každému kousek. Pokud někomu seberete víc, tak se třeba ani nemusíte obávat o znovuzvolení, protože to v první řadě neprojde parlamentem. Takže sebrat každému kousek, a nikoho nenaštvat zbytečně moc. Je pro mě překvapením, že nemuseli sáhnout na daň z příjmu = nemuseli "vrátit zpátky superhrubou mzdu", což by se určitě nabízelo. Zrušení superhrubé mzdy bez kompenzace jinde, to byl předem jasný problém / díra do rozpočtu.

Oni modří fialovci vyhráli ve volbách taky rozjetou inflaci, na které předchozí vláda už asi dva roky pilně pracovala. A stejně jako trvá pár měsíců, inflaci rozjet (než probublají ceny vstupů celým řetězcem, doběhnou skladové zásoby ve starých cenách, a především si celý trh upraví inflační očekávání), tak potom taky trvá, vrátit inflaci na "národohospodářsky optimální klidovou hodnotu" okolo 2%. Peníze fungují díky důvěře. Návrat k důvěře v měnu trvá řekl bych dokonce o něco déle, než trvalo tu důvěru promrhat. Brzdit inflaci v technické rovině znamená, přiškrtit emisi peněz - protože v konečné instanci je inflace měnovým jevem. Přiškrtit množství peněz v oběhu, to bolí. Na makroekonomické úrovni to přiškrtí růst. Na mikro úrovni to znamená například zvýšený výskyt platebních neschopností. Čili správný postup je, začít ze všeho nejdřív mediálně tlumit inflační očekávání. Aby si napříč trhem všichni přestali pořád dokola přirážet - za zboží, za služby, za práci, za úvěr. Aby tu monetární restrikci očekávali. Samozřejmě mediální masírce se dá věřit jenom v omezené míře. Ale když kolem sebe vidíte, že se ceny půl roku už moc nehejbou, v Kauflandu ani u zahraničních dodavatelů součástek, tak se přece jenom postupně uklidníte. Přibrzdí se nominální růst, ale reálný propad nemusí být až tolik výrazný.

Ano, jsou u toho mediálně mdlí - ale je mi určitě příjemnější tlumený "Mr. nice guy" který hospodaří při zdi, než nějaký hlasitý kašpar, který se víceméně svezl na vlně veřejné nespokojenosti před volbami, ale reálné konstruktivní nápady vlastně nemá. Těžko můžete čekat od politika nějakou geniální inovaci, účinnou a levnou. V momentě, kdy někdo s něčím geniálním přijde, všichni široko daleko ho okopírují. Dlouhodobé pečlivé hospodářství, podložené ekonomickou teorií, a třeba vláda práva hezky odspoda, to bohužel není zrovna mediálně vděčná kouzelná hůlka. Je to každodenní mravenčí práce.

Tržnímu a právnímu prostředí by jistě prospělo, systematicky odstraňovat pijavice, které jsou schopny držet v kravatě právní a provozní systém státu/společnosti - ať už na úrovni celostátní, krajské nebo místní. Což v ideovém programu konkrétně ODS budeme hledat asi těžko. Obecně, kolik je v politice altruistických jedinců, kteří do toho jdou s takovýmto cílem, ba uveřejněným programem...?

A pak jsou tu zkušenosti s různými "přirozenými monopoly v síťových odvětvích" - nejen teď v souvislosti s válkou a strategickou infrastrukturou, ale dlouhodobě. Viz privátní energetika a železnice v USA, privatizace železnic v Británii, privatizace vodovodů a kanalizace v Londýně... tady u nás radši nebudu jmenovat, příkladů je spousta, a moc velký randál kolem mnoha z nich zatím není (zejména co se vody týče). V zásadě jde o hledání optima mezi principielní neschopností státu jako hospodáře a produktivitou práce ve státní sféře, vs. rentseekingem soukromých monopolů...
Na místní úrovni jsou to takové podstatné detaily, o kterých politici zpravidla zhluboka mlčí :-(

Třeba zrovna teď probíhá výrazné kopání last-mile optiky napříč republikou, soukromými subjekty - s podporou evropských dotací. To mi přijde jako funkční a příjemný hybridní postup. Škoda že to nejde analogicky aplikovat třeba na kanalizační síť.


Ještě tu padl nápad, že Praha je řídce zastavěná... proboha lidi buďte rádi, že v tom betonovém šílenství ještě zbyly nějaké zelené plochy. Zahušťování sídlišť i tak už nějakou dobu probíhá. Tady u nás v menším městě máme jedinou kliku, že se tu zatím nevyplatí stavět nové bytovky, protože starých je dost. Volné proluky mezi bytovkami město před lety prodalo jenomu známému developerovi... zatím je tam tráva a vzrostlé stromy. Jasně, sype se listí do okapů a v nižších patrech je od stromů tma, je potřeba tu džungli tu a tam vyjednotit... ale esteticky je to asi mnohem lepší varianta, než koukat sousedům do oken ze vzdálenosti 15 metrů.
Urbanisticky promyšlená sídliště s místní vybaveností máme naposled díky totalitnímu normalizačnímu režimu :-(

A trochu mi vrtá hlavou, jak by v dnešní situaci šlo zařídit nějaký koncepční urbanistický rozvoj. Jako že by město řeklo "tak fajn - támhle na tom poli není plánovaná dálnice, nádraží ani nic podobného, tak tam postavme novou obytnou čtvrť se školou, zdravotním střediskem a stanicí metra". Přitom ty pozemky samozřejmě někomu patří, a město ani stát to sídliště za svoje stavět samozřejmě nebude.
Zdravotní střediska jsou dnes soukromé baráky, které vlastník buď provozuje jako zdravotní firmu, nebo pronajímá ordinace jednotlivým doktorům... tzn. poloha a co tam bude v provozu se taky potkává s reálnou tržní poptávkou...

3
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 03. 10. 2023, 11:07:16 »
...Ovšem poslední dva roky máme inflaci pádivou, což novinka a produkt této vlády skutečně je, minimálně od roku 2000 (dál jsem to nehledal).

K vývoji inflace: je potřeba rozlišovat vnější příznaky od příčin. Sice burza je kasíno a reaguje okamžitě na změny úrokových měr stanovených národní bankou, ale v národním hospodářství a "reálné ekonomice" (= v té, která něco skutečně vyrábí) je reakce systému na podnět spíš rok a půl nebo delší.

Konkrétně ČNB za předchozího vedení (kdo byl guvernér, Rusnok dosazený Zemanem? nebo s tím začal už Singer?) už někdy kolem roku 2017 začala podporovat domácí ekonomický růst bojem proti tvrdnutí koruny na mezinárodních trzích. ČNB emitovala velké objemy korun a prodávala je na trhu zahraničních měn (FX) - což je finta, jak devalvovat proti cizím měnám, a zároveň ty peníze NEnalít rovnou do domácího trhu a tedy do inflace. Tahle finta fungovala několik let, než se relativně těsně před COVIDem začala vracet, nejdřív v ceně nemovitostí, hlavně v Praze. Což následně popotáhlo platy a cenovou úroveň, a do toho přišel COVID a pak válka.

Taky se ve fórech pod články ohledně cen nemovitostí dost spekuluje o tom, že ceny nemovitostí hodně zvedl zájem ze zahraničí, ba dokonce z konkrétních zemí a kruhů, odkud přichází velká část poptávky. Což s předchozím postupem ČNB souviselo jen částečně - prostě v určitých kruzích Praha v té době byla považována za výhodné místo, kde relativně bezpečně investovat do nemovitostí.

Zároveň nelze zpochybňovat, že se málo staví, protože "vstup do odvětví" je čím dál složitější, pozemky jsou vzácný statek, úřední překážky jsou prakticky neprůstřelné a třeba kanalizace se prakticky nerozvíjí, starou infrastrukturu v našem vlastnictví nám spravují zahraniční subjekty s dlouhodobými smlouvami... Cosi jako urbanistická koncepce a promyšlená podpora dalšího rozvoje ve velkých městech prakticky nefunguje. V dnešních reáliích (slabý stát, kapitalismus, jánabráchismus) to prostě tak nejde jako v konkrétních historických epizodách, kdy se stavěla města na zelené louce a stát mohl a chtěl něco centrálně plánovat. Takže neutuchající poptávka se střetává s hrubě nedostatečnou nabídkou.

Ještě před COVIDem byla situace taková, že v důsledku 20 let nízké inflace (a rozumných domácích úrokových měr) se dost rozjely hypotéky, přitom zároveň už konečně dost fungoval dohled nad trhem a pravidla pro přidělování hypoték, takže se trh dostal do fáze, že kdo mohl a nebránil se zuby nehty, tak už hypotéku měl. Růst brzdil a zároveň šly pořád dolů úrokové sazby národních bank (což je za normálnějších okolností proinflační a prorůstové opatření) až se začlo nahlas mluvit o zákazu hotovosti a zavedení záporných úroků na vkladech... protože deflace je průser, to Vám začne růst reálná hodnota úspor ve slamníku, ó hrůzo! Lidi si prostě nechtěli půjčovat víc, než už měli napůjčováno. Neměli proč.

No a do toho přišel COVID. Kvůli ochraně zdraví a životů / přibrždění pandemie stát zakázal části lidí pracovat, a platil jim za to, že budou sedět doma a nebudou nic dělat. Přibrzdíte reálnou ekonomiku a prolijete ji hotovostí. Zablokujete produkci konkrétních služeb a zboží, a zároveň posílíte nominální koupěschopnou poptávku. Neelastická nabídka, rostoucí koupěschopná poptávka... z toho plyne, že ta redistribuce peněz se promítla prakticky přímo do cenové hladiny. Je to úplně základní učebnicový mechanismus, mikro a makro 101.
Tenhle velký šplouch hotovosti mimochodem udělala Babišova vláda. A popravdě... nevedla si špatně. V principu tohle musel v jejich situaci udělat kdokoli. Ano - je to způsob, jak podpořit část populace, která nikoli vlastní vinou dostala zaracha, a financovat to tím, že oberete o úspory (skrz inflaci) všechny střádaly. Měnová reforma lite.

No a pak přišla válka - podporujeme uprchlíky, podporujeme bojujícího souseda. Samozřejmě to stojí nějaké peníze z rozpočtu a skrz inflaci z našich úspor. Já jsem třeba docela rád, že nemusím do války. Mimochodem ti uprchlíci tu bydlí, pracují, utrácejí. Nejsou čistá přítěž. Taky se nám tu rozvíjí zbrojní výroba na export = efekt války na ekonomiku není 100% mínus a zářez do rozpočtu, ale jistá zátěž to bezpochyby je.
"Bohužel" válka znamenala úbytek levné pracovní síly ve stavebnictví - viz ceny nemovitostí výše.
Prosím neberte to tak, že jsem nelida - nechci zde emočně hodnotit lidské utrpení, bylo by to na delší flame war.

Třeba v odvětví IT, ale taky logistiky a skladování, jsem už asi 10 let pozoroval bizardní situaci, kdy nadnárodní firmy offshorovaly do ČR zajímavá pracoviště včetně IT supportu a R&D, ale stěhovaly se výhradně do Prahy a okolí (případně do Brna) a čekaly, že tu najdou nějakou dostupnou pracovní sílu...

Čili těch proinflačních příčin se sešlo několik: dávno před válkou a COVIDem to byly prodeje koruny ze strany ČNB trvající několik let, k tomu hypoteční expanze a zájem o nemovitosti ze zahraničí, k tomu příchod poptávky po práci do velkých měst... Ta inflační facka visela ve vzduchu delší dobu, COVID se k ní jenom za nás rozmáchnul :-)

Do jaké míry může za tohle všechno Fiala, který se dostal k veslu teprve ke konci COVIDu?

Pokud se týče třeba pokračujících schodků v rozpočtu, nebyla to náhodou Babišova vláda s přispěním pirátů, kterým se před volbami povedlo protáhnout sněmovnou skutečné zrušení superhrubé mzdy plus ještě nějakou sladkost navíc? A Fiala se teď snaží s tím jet dál, samozřejmě ODS nebude obnovovat EET, ale obecně se snaží nezvyšovat daně. Což je nakonec sympatické a prorůstové opatření a v souladu s programem ODS. Kupodivu. Bývaly doby, kdy ODS rozhazovala a ČSSD po nich vracela rozpočet do rovnováhy - což býval dost paradox, v porovnání s tradiční představou o pravici vs. levici.

Kdo teď tvrdí, že zná recept, kam investovat, a že konkrétně do nemovitostí je to správná cesta... pokud pečlivě vyberete co koupíte, jste ochoten se o tu nemovitost pak osobně / za málo peněz postarat, shánět si nájemníky a hádat se s nimi, může to být dobrá investice peněz i Vašeho úsilí. Pokud do toho chcete jenom uložit peníze a nestarat se, možná to až tak výhodné není. Navíc není zaručen ani další růst. Třeba černé labutě COVID a válku na Ukrajině málokdo dokázal předpovědět. Obecně platí, že aktuální tržní cena čehokoli odráží aktuální očekávání trhu, a porazit trh nedokážete. Resp. lepší výsledky než všichni burzovní makléři dohromady má údajně ochočená opice...

Třeba taková blbost: pokud Vám ještě dnes dá nějaká banka hypotéku s fixem na celou dobu, jakou úrokovou míru byste považoval za přiměřenou? Třeba u nás v SVJ jsme v roce 2012 vzali úvěr fixnutý na 30 let asi na 3%. V tehdejší době to byl "dobrý kauf". Pak přišlo pár let, kdy ČNB půjčovala bankám skoro za mínus, a ty naše 3% nevypadaly jako kdovíjaká výhra. No ale pak přišel COVID a válka. Teď chce ČNB stáhnout inflaci zpátky ke 2%, a úrokové míry se budou pohybovat poblíž. Vím já, co bude za 10-20 let? Budoucnost závisí na rozhodnutí politiků a centrálních bankéřů, na přírodních katastrofách, nebo třeba přijde slibovaná singularita... Je rozumné, fixovat na celou dobu dopředu? Zrovna teď probíhá tlak bankovní lobby, aby nebylo tak snadné utéct s běžící hypotékou ke konkurenci... Taky se může stát, že dojde na zrušení hotovosti a záporné úrokové míry. V tu chvíli se okamžitá cenová hladina stane vcelku nezajímavou proměnnou, a zbyde jediná jistota: že finanční sektor se nikdy neošidí. Můžou se zvednout daně z nemovitostí. Tohle prostě dopředu nevymyslíte.

4
Distribuce / Re:Myš na sériovém portu
« kdy: 03. 10. 2023, 09:10:49 »
Nebo to zkusit nacpat do initrd :) :) :)
Někde v /etc/initramfs-tools by se to dalo relativně čistě zaháknout...
Ale to si spíš dělám srandu.

Integrace se systemd zní jako asi nejrozumnější postup.
http://who-t.blogspot.com/2013/12/wacom-serial-devices-and-inputattach-in.html

Aha, ono to možná nepřežije suspend+resume - resp. dá se tomu v rámci konfigurace systemd pomoct.
https://askubuntu.com/questions/1321117/inputattach-doesnt-survive-suspend-resume

5
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 27. 09. 2023, 22:00:16 »
Hm tyjo. S tím sportem a špatnou křížovou páteří to není vůbec sranda. Aby pracující městský člověk s malými dětmi stíhal ještě svým tempem sportovat, to není snadné zařídit. A se špatnou páteří běhat... nic moc.
Já teď na starší kolena už zase nějaký čas mám, a nedám dopustit na kolečkové běžky (konkrétně Skike) a celopéro s měkce odpruženou zádí. Uvědomuju si, jaký je luxus, že mám *kde*.
Akorát mě dost štve, že jak bicykl tak Skike jsou poměrně dost "dodělej doma". Třeba kolo koupíte osazené tak, jak se to hodilo výrobci. A k těm běžkám: protože mi tvrdá PUR kolečka připadají nesportovní a zbytečně rychlá, držím se nafukovaček, akorát je asi hustím trochu víc (ostatně jsem si postavil pumpu s malým pístem a velkým zdvihem) což se projevilo tak, že mi už podruhé prdnul originální plastový ráfek. Naštěstí pokaždé v uskladněném stavu... taky mě štvalo, že ložiska v plastovém disku dost vaklají. Takže jsem skončil u hliníkových disků z Alíku - zrovna minulý týden mě druhý defekt (ruplý plastový disk) přiměl, abych konečně přezul na nové disky. Strávil jsem šichtu u soustruhu, domazlil po číňanech futra na ložiska, odjehlil díry pro ventilky a zbastlil nové osy, protože čínské hliníkáče mají jiný rozměr ložisek, než původní plasťáky...
Na běžky je teď výborné počasí - hlavně po ránu kolem 12-13*C, paráda.

6
Studium a uplatnění / Re:V IT po čtyřicítce
« kdy: 20. 09. 2023, 10:41:54 »
Hehe s trochou štěstí naši generaci za 30 let plně nahradí AI, a další technicky znalá generace wetware už nepřijde.

7
To máte těžké. Na vysoké škole se předpokládá jistá kvalita studentů,...
To jiste ... proto to vypada tak, ze kdyz si predmet zapise dalkar, ktery se tim zivi, tak mu vyucujici da zajedna uz v rijnu, protoze tomu sam vubec nerozumi.

A proto se po studentech chce, aby recitovali vety, definice, vzorce ... ale ze vubec netusi k cemu jsou, to nikoho nezajima.

Vysledky se kterymi se pravidelne setkavam, tomu naprosto dokonale odpovidaji ...

Já jsem k vejškám relativně shovívavý. Když si vezmu, kolik času mi zabere, některé konkrétní věci si osahat, pochopit, dostudovat, namočit si v něčem prakticky čumák... ve škole na tohle nemůže být dost času. Pokud jste už jako mládě zažranej hobbík a máte veškerou podporu od rodičů, budete ve škole v některých praktických věcech vyčnívat, ale nikdo nemá tolik času, aby uměl všecko a aby se to v průběhu školy stihl naučit. Normální člověk, když se věnuje 100% škole, nestíhá u toho pracovat. Můžete mít jako jedinec kliku, že jste v generické loterii zdědil soustředěnější kognitivní schopnosti (na gaussově křivce jste kdesi daleko vpravo od 99%), přesto i pro Vás nakonec platí, že den má pouze 24 hodin - v tomto je svět spravedlivý.

Takže za mě, má smysl přístup: "aspoň s nimi tu neustále rostoucí encyklopedii prolistujme. Třeba si jednou vzpomenou, až na to v praxi narazí. Případně jim budou docházet souvislosti a historické důvody, až budou pracovat s technologiemi příštích generací, které se vyvinou z těch včerejších, o kterých teď dokážeme něco odpřednášet." A samozřejmě teorie, obecné principy nezávislé na platformě, staré známé algoritmy atd. atd.

Čest budiž nadšeným pedagogům, kteří dokáží přinést "něco navíc", aby bylo studium zajímavé a k jádru pudla. Pár takových jsem potkal. Měl jsem zhusta pocit, že míra absurdity a šikany při zkoušení byla nepřímo úměrná reálnému přínosu vyučujícího.

8
Vývoj / Re:SSH server vytuhne
« kdy: 08. 09. 2023, 13:01:02 »
Ať už GDB nebo Valgrind, měla by existovat možnost, v momentě kdy je proces vytuhlý, tak ho "breaknout". Následně si vypsat stack = vnoření funkcí. Až dovnitř do té knihovny. Pokud to na pozadí visí na nějakém syscallu, mělo by to vypsat jako nejhlubší úroveň zanoření ten syscall - čekal bych accept() nebo tak něco. Pokud je to v nekonečné smyčce, tak by to mělo ukázat kde. Podle mého je ale podmínkou, že libssh musí být linknutá včetně debugovacích symbolů, jinak stack trace bude obsahovat jenom nic neříkající numerické adresy... Tzn. možná Vás to donutí, sám si to SSHčko přeložit.

Pokud byste došel k tomu, že visí bloknutý accept(), spotřeba procesoru je nula a příchozí spojení se "nedozvoní", tak je mi to divné... iptables, apparmor/selinux, co já vím... toto jsem nikdy nezažil.

BTW když už si libssh budete překládat ze zdrojáků, tak nemusí být velký problém, povolit debug výpisy / přidat nějaké svoje hlášky na strategická místa, abyste viděl konkrétněji, kam až program před zátuhem doběhl uvniř knihovny.

Rychlým googlem jsem našel zmínku, že se zřejmě v libssh v produkčním buildu dá zvýšit log level...

9
Server / Re:Samba a práva souborů
« kdy: 08. 09. 2023, 11:47:57 »
O tomhle jsem svého času dost dumal - měl jsem konkrétní zadání a snažil jsem se ho splnit v konfiguraci Samby. Zkusím shrnout pár poznatků.

Samba (CIFS) navenek podporuje windowsí systém práv, a snaží se ho vespod napasovat na Linux/UNIX/POSIX "práva souborů" (rwx) a POSIX ACL. Mapuje práva z Windowsího světa na Linuxový svět a snaží se, jak umí. Pro mne osobně systém práv pod Windows je dost zvěrstvo na pochopení sám o sobě - a pokud pochopíte pokročilé taje na straně Windows, a následně se k témuž pokusíte přimět Sambu, aby to pro Vás zařídila nad linuxovým filesystémem, možná se dost podivíte a není vyloučeno, že nad složitějším požadavkem hodíte flintu do žita :-)

Nicméně, Vaše zadání není nijak složité, a zřejmě se to dá zařídit několika způsoby (něco mi říká, že dvěma až třemi).

(Odstředivá poznámka: zdá se, že pokud mountujete CIFS z Linuxu, mohla by Samba propouštět POSIX ACL nastojato.)

Začal bych třeba globální opšnou security = user - pakliže nejste už o kus dál :-)

Jak už zmiňovali předřečníci, "kdo kam smí" lze řešit neohrabaně holýma rukama na podkladovém linuxovém filesystému na serveru, a ono to nějak funguje (záleží, jak jste šikovný) ale jednak potom musíte nastavovat práva jinudy (SSH), než přistupujete k souborům (CIFS), druhak můžete třeba narazit na skutečnost, že pokud nastavujete práva jednotlivým souborům, tak po server-side přesunu souboru z jednoho "home adresáře" do jiného zůstanou práva původní (soubor si je ponechá) = práva k souboru se nezmění přestěhováním do cizího "home adresáře".
Tento aspekt nebyl požadován ve Vašem zadání, zmiňuji ho k tématu na okraj jako možné úskalí, pokud by někdo toto řešil (třeba já jsem to v zadání měl - šlo o přesuny z pracovního adresáře do "dlouhodobého finálního archivu".)

Souhlasím s jjrsk, že pokud to má fungovat z Windows, je vhodné, nastavit práva přednostně z prostředí Windows skrz CIFS. V tom případě je šance, že si Samba ty práva namapuje tak, aby jí fungovaly (což se občas taky úplně nepovede, historicky v některých verzích Samby. Stalo se mi to, zkoušel jsem to debugovat, hodil jsem flintu do žita.)

Pokud tedy Vaše zadání uchopím nastojato jako dva-tři samostatné shary, rád bych zmínil ještě jednu možnost, jak nastavit práva "per share": vyprdnout se na práva na adresáře a soubory (se všemi divokostmi mapování ACL Windows->POSIX) a zařídit to ultra-hnusně-postaru v konfiguraci sharů v smb.conf :-)

Sám jste nakousl valid users (mimochodem lze také specifikovat invalid users) - tady bych rád upozornil na jednu nuanci: zavináč před jménem znamená ve skutečnosti odkaz na skupinu (z /etc/group, nebo z remote autentikace). Chcete-li specifikovat jednoho konkrétního uživatele, uveďte prostě jeho jméno bez zavináče. Ono Vám to se zavináčem funguje taky, nejspíš na té bázi, že dnešní linuxová distra by default vytvářejí pro uživatele také jeho vlastní skupinu v /etc/group se shodným jménem.

No a mezi uživateli uvedenými ve valid users můžete dále diferencovat pomocí opšen write list a read list . Takže je možné páchat třeba toto (neodpovídá Vašemu zadání):

Kód: [Vybrat]
#======================= Share Definitions =======================

[data-eva]
path = /samba/data-eva
read only = no
guest ok = no
write list = eva honza
read list = jana
valid users = jana eva honza

[data-jana]
path = /samba/data-jana
read only = no
guest ok = no
write list = jana honza
read list = eva
valid users = jana eva honza

Tzn. takto jde nastavit práva pro celý share. Následně může být šumák, pokud šoupete se soubory přímo na serveru, Sambě pod zadkem. Ano je to hnusně hrubé, ale jsou situace, kdy přesně toto chcete :-)

Jinak to Vaše zadání mi spíš velice připomíná standardní home adresáře, kde má každý user svůj píseček, kam mu nikdo jiný z běžných smrtelníků nemá co koukat. Jestli správně koukám, Samba tohle umí dokonce dvěma způsoby: "šablonový share" v smb.conf se jmenuje [homes] nebo [users] . Pro Windows je údajně vhodnější druhý způsob.

Netuším, jak s tímto zkombinovat explicitní valid users , read list a write list - možná to vůbec nejde.
Chcete-li dát konkrétnímu uživateli "superuserská práva", možná bych vyrobil samostatný share na nadřazený adresář, a tamtudy bych superusera pustil dál. Nebo skrz server-side posix ACL, kde bych mu dal osobní výjimku na ten nadřazený adresář (a povolit dědění, ale to už se dostáváme na tenký led, zda se to dědění zdědí při vytváření podadresářů z Windows skrz CIFS apod.) Osobně, vzhledem k tomu že užovkám do dat nelezu, a pravomoci delegovat nepotřebuji, pro vyjímečné situace mi stačí server-side přístup (ssh, mc atd.)

10
Hardware / Re:Poraďte náhradu za GIGABYTE GA-N3160TN
« kdy: 30. 08. 2023, 12:35:40 »
Mínusové větve v ATX konektoru pro Vaše potřeby nejspíš nevyužijete = nejsou potřeba.
Teoreticky by mohly být k něčemu pro audio (spíš pochybuju) nebo linkové budiče COM portu (záleží jaký level-shifter je použit, spíš to ani nebude potřeba). Osobně je v HTPC nemám (Gemini Lake na starší ITX desce od AsRocku).

A ano, zřejmě v rámci chip shortage se výrobci na ITX s integrovaným ATOMem pěkně z vysoka :-( a už to tak zůstalo. Ošklivej Gigabyte. Možná nás skládačů už tolik není...

Zůstali u toho někteří "průmysloví" výrobci:
https://www.advantech.com/en/products/mini-itx-motherboards/sub_1-2jkkgr
Ale cena je samozřejmě "průmyslová".

Něco má AsRock Industrial:
https://www.asrockind.com/en-gb/IMB-1005J
https://www.asrockind.com/en-gb/mini-itx

A něco taky SuperMicro, ale tam se vyskytujou spíš "networking" ATOMy. A je trochu problém, v tom jejich předlouhém seznamu motherboardů něco najít. Navíc mám pocit, že ty přímo letované ATOMy v nových generacích desek taky spíš utlumujou. A co vím, docela dlouho byl problém s praktickou dostupností jejich ATOMových desek.

11
Hardware / Re:Reboot z Linuxu vypne displej
« kdy: 20. 08. 2023, 14:58:37 »
A co zkusit něco jako acpi_osi="Windows 2021"  ? (nebo 2022)
https://unix.stackexchange.com/questions/246672/how-to-set-acpi-osi-parameter-in-the-grub
https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/acpi/winacpi-osi
Není mi jasné, jestli v dnešních UEFI-only strojích ještě hrají roli ACPI tabulky. Každopádně Microsoft má ten string definovaný i pro Windows 11.

Nebyl by pro tu mašinku nový BIOS? Ten by mohl taky ledacos pořešit.

12
Sítě / Re:Mikrotik wifi stationbridge s LTE a NATem
« kdy: 17. 08. 2023, 18:23:53 »
Jak tak koukám, co má OP za rádio, tak přidat druhé wifi rádio dovnitř nejspíš nepůjde a externí USB port to nemá. Takže leda externí AP. Třeba mAP nebo cokoli většího. Asi cesta nejmenších nákladů a odporu.

Poskládat 2x wifi a ještě R11e do jedné desky... možná by to šlo s použitím RB912, strčit druhé WiFi rádio do MiniPCI-e a R11e přes redukci do vnějšího USB portu, pokud se to spolu bude kamarádit. Koukám že Mikrotik asi nic většího nemá, s více MiniPCI-e sloty. Pak už leda něco na bázi x86.

13
Sítě / Re:Mikrotik wifi stationbridge s LTE a NATem
« kdy: 17. 08. 2023, 08:32:32 »
:-) není zač, "chytrému napověz".
Přeji co nejméně "následných překvapení".

14
Sítě / Re:Mikrotik wifi stationbridge s LTE a NATem
« kdy: 15. 08. 2023, 19:36:49 »
Tak to zkuste trochu poštudovat. Není to zase tak složité. Hm. Nějak marně googlím hezký výstižný obrázek... něco jsem Vám v rychlosti načmáral, viz příloha.

Druhá vrstva jede podle MAC adres, aktivním prvkům v této vrstvě se říká switch nebo bridge. V dnešní době se s pojmem bridge často setkáte ve smyslu "softwarový bridge" v nějaké chytré krabičce. Jinak ale chytré krabičky mívají taky konfigurovatelný HW Eth switch, kde si můžete shlukovat porty do "virtuálních LAN". Různé VLANy na sebe na L2 navzájem nevidí, přestože jedou skrz tentýž fyzický switch.
Bohužel Wifi je jiný čip na motherboardu a má interně rozhraní PCI-e, takže přestože pracuje s ethernetovými rámci, musí se na metalický ethernet bridgovat softwarově (nebo samozřejmě routovat na L3).

Třetí vrstva jede podle IP adres, aktivním prvkům se říká router. Na třetí vrstvě řešíte subnety, které Vám vespod nejspíš budou pasovat na vykolíkované L2 sítě. (Nebudu Vás trápit virtualizací = VRF, network namespaces, VM.)

Pokud máte uvnitř Mikrotiku definováno více L2 VLAN nebo soft-bridgů, můžete a nemusíte do každé(ho) z nich vidět L3 rozhraním. L3 rozhraní do VLANy či bridge je potřeba k forwardování provozu na L3, a taky na něm lze povolit přístup na management RouterOS. Obvykle se management povoluje z LAN nebo z dedicated managementové sítě/portu. Něco k VLANám...

Jak to uklikat v Mikrotiku?
Zazálohujte si konfiguraci, která Vám momentálně funguje.
Pak bude možná nejjednodušší, smazat konfiguraci a začít z čisté vody. Z "quick-set šablon" bych jako výchozí bod volil buď AP nebo CPE - ale nejspíš to v té šabloně nedáte celé. Určitě režim router, a dál jde o to, přiřadit mu správně rozhraní do zón WAN a LAN. Na straně LAN bych vytvořil "bridge", do kterého bych naházel kýžené metalické porty a WIFI ESSID, ve kterém box bude v roli "mastera" (AP). Do zóny WAN je potřeba přiřadit WIFI ESSID, ve kterém se má box chovat jako client.

Do soft-bridge v Mikrotiku a OpenWRT se dají přiřazovat rozhraní, která jsou typu Ethernet a příbuzná - vedle fyzických Eth portů také VLANy, pojmenované instance Wifi sítí (ESSID), OpenVPN TAP apod.

15
Software / Re:iVysílání není podporováno v OS Linux
« kdy: 15. 08. 2023, 14:08:52 »
Do záznamu: Debian 10 64b, FF 102.10.0 ESR. Problém s DRM v iVysílání, doprovázený jednoznačnými chybovými hláškami, jsem vyřešil konfigurací asi před rokem... od té doby jsem si nevšiml nějakých zádrhelů.

Stran: [1] 2 3 ... 82