Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 52
1
Možná to s tím nesouvisí, ale některé hloupé přepínače (Netgear, Zyxel) se snažily být za každou cenu chytré (ono se to dobře vyjímá v letáku), aniž by to po nich někdo chtěl, takže mívaly (třeba jen na některých eth. zásuvkách) jakési řízení toků, QoS atp., takže některé toky měly záhadně problémy s plynulostí, v důsledku to nadělalo akorát bordel.

Má pravdu předseda! Čínských inovací není nikdy dost... Pravda je, že věci jako "broadcast storm protection" (rate-limit na broadcast, multicast a nenaučený unicast) jsem viděl spíš v průmyslovém hardwaru - pro mě poněkud paradoxně :-) protože nejintenzivnější využití broadcastu a multicastu jsem potkal právě tady. A konkrétně 802.3x flow control je taky polodomyšlený mechanismus, který ve výsledku může vést k "head of line blocking" a různým nedorozuměním - nicméně jsem slyšel i názor, že vířím dvacet let staré strachy, že v dnešní době to "prostě funguje", switche s tím umí "inteligentně" pracovat a v dokumentaci to už není ani zmiňováno. Tzn. za mě je dobré to prověřit, nejlépe tak, že to vypnu :-) což na unmanaged switchi neudělám. Tzn. přimlouval bych se za nějaký alespoň websmart low-end switch, kde tyhle věci jdou povypínat. Třeba jenom na zkoušku někde půjčit.

2
Pokud je v LibreELECu ifconfig, tak ten vypisuje i error countery. Ale i pokud se jedná o bitwise chyby, tak mohou vyplouvat jinde, než zrovna na malině. Třeba na switchi nebo na routeru. Switch je předpokládám hloupý = unmanaged. Slézt pomocí ethtoolu s rychlostí na 100/full je rozumné v několika ohledech. Pokud se to linknulo na gigu, tak nepředpokládám, že by to switch viděl jako half-duplex (nebo totéž mezi switchem a routerem) - jinak half-duplex je obecně další možná možná příčina podobných problémů, ale ten na gigu spíš nehrozí.

Pokud LibreElec obsahuje ping, tak bych zkusil flood ping z maliny proti routeru (nebo naopak) a to nejlíp velkými pakety, cca 1400-1500 B, co se vejde. Tzn. cca
Kód: [Vybrat]
ping -f -s 1500 ip.ad.re.sa . Pokud bude ztrácet pakety, nejspíš některý spoj vykazuje bitwise chybovost. Nevhodný kabel, vakl apod.

Vyrobit 100Mb linku tím, že nakrimpuju jenom oranžový a zelený pár... je dobré být si vědom rizika, že se ti dva mohou dohodnout na gigabitu, který potom ale nebude fungovat. Vůbec.

3
Hardware / Re:Statická elektrina a elektronika
« kdy: 16. 04. 2021, 10:34:44 »

Naozaj sa človek musí uzemniť keď chce manipulovať s elektronikou? keby som na tie šuflíčky z vnútra naniesol nejaký elektrovodivý lak, antistatický sprej, alebo kovovú fóliu nestačilo by to?
Kdysi jsme ty plastové šuplíčky vystýlali obyčejným čistým alobalem a stačilo to. Integrované obvody v pouzdru DIL se zapichovaly do polystyrenu, zabaleného v alobalu jako čokoláda. Dnes má většina IO vestavěné ochrany proti ESD. Muselo by jít o speciální rychlé obvody, např. paměti, kde by kapacita ochran zpomalovala signály.

Souhlas, všechna dnešní logika je založená na některé variantě CMOS (FET), taky univerzální a silové FETy, a všechno to má integrovány přiměřené svodiče. Snad se mi ještě nestalo, že bych něco zničil statickým výbojem - a že elektřina občas pěkně srší, hlavně v zimě při suchém vzduchu. Na pracovišti máme uzemňovací náramky, ale pro svoje soukromé bastlení a opravy PC je nepoužívám a nikdy jsem nic statikou neodpálil. Když si vzpomenu, tak se preventivně vybíjím při usednutí k práci, ale jsem taky dost roztržitý :-) Asi tomu taky jde naproti, že většina desek a zařízení má kolem dokola kostru, která schytá první výboj. V dnešní době mám jenom informaci z vyprávění dědečků radioamatérů, že hnusně citlivé jsou dodnes špičkové GaAs FETy na vstupu mikrovlnných předzesilovačů - což je přesně případ, kde každá zbytečná parazitní kapacita navíc je nežádoucí.

Z tohoto soudku, potkal jsem (zničil jsem) v poslední době pár součástek, které jsou citlivé na *teplo* = delší ohřev při pájení, když netrefíte polohu na první pokus apod. Konkrétně bipolární VF tranzistory SiGe např. BFG425W nebo BFP650. Nebo miniaturní SMD LEDky v pouzdru 2x2 mm s pájecími ploškami na břiše (jako BGA). V momentě kdy odskočí probarvený difuzor od čipu, je konec. Takže hřát raději pájecí plošku než samotný čip a chce to mít na páječce co nejostřejší hrot. Viděl jsem video, kde to někdo pájel horkovzduchem, toho bych se trochu bál...

4
Bazar / Re:Poptávám SO-DIMM DDR2 8GB nebo 4GB
« kdy: 16. 04. 2021, 09:50:11 »
U Mousera vidím jednotlivé čipy velké až 2 Giga bity = 256 MB per čip. S tím dobře koreluje, že jsem nikde nepotkal zalistovaný modul větší než 4 Giga Bajty. Takový modul bude patrně dual-rank a bude mít osazeno 16 čipů, tzn. 8 ks 256Mx8 per rank. Cena bude velmi hrubým odhadem řádově dvojnásobná oproti SODIMMu DDR3 o stejné kapacitě. Konkrétně je zřejmě dodnes objednatelný 4GB DDR2 unbuffered non-ECC SODIMM od Innodisku. Konkrétní cenu bych musel zjistit.

Pokud se správně pamatuju, notebookové procesory Core 2 (65/45nm) a čipsety Intel 4x series podporovaly 8 GB max. celkem ve dvou kanálech DRAM. Ne že bych toto viděl někdy osazeno, ke konci této éry se všude válely zbylé 1GB moduly a za peníze šly běžně pořídit 2GB SODIMMy.

5
Hardware / Re:DIY PC case
« kdy: 13. 04. 2021, 23:17:40 »
Disky nepotřebují moc velký průvan. Na ventilátory chodím do TME. Ten jejich produktový filtr má trochu polskou logiku, ale dá se tím nakonec probojovat.

6
Software / Re:Aký softvér na správu tímových projektov?
« kdy: 08. 04. 2021, 20:40:46 »
Nevím jestli je to ten správný soudek, ale u jednoho našeho dodavatele HW zavádějí pro své prodejce na správu složitějších obchodních případů OpenProject (údajně si mírně upravili community edition.)

7
Vadí Vám kočky? Chovejte vrány :-D

8
Já jsem před lety postavil takovouhle smrtilampičku s lineární trubicí. Šasi ze dvou menších květinových truhlíků, kostřičku pro mřížku a ochranný rošt proti doteku z plexiskla. K trubici elektronický předřadník, pro mřížku kapacitní čtyřnásbič, tzn. asi 1200V. Tuším v sérii přiměřený odpor a tavná pojistka. Rozteč drátů asi 3 mm. Bylo to poměrně neestetické, ale fungovalo to velmi dobře. Jeden z prvních testů byl, že si panímáma stěžovala, že má v koupelně dva komáry, a že na ni nepočkají, když je chce trefit. Rozsvítil jsem lampičku a komáři dělali, jako že nic. Tak jsem zhasnul normální osvětlení, nechal pootevřené dveře a šel něco dělat vedle. Za chvíli slyším "PIC!" a za pár dalších minut znova "PIC!" a po komárech nebylo ani stopy...

Fungovalo to taky poměrně dobře na vosí hnízda na půdě. Vosy jsou jinak moje kamarádky, loví všelijaký drobnější otravný hmyz atd. - ale prostě mít kolem malých dětí a pravidelných letních venkovních žranic za zády vosí sídliště, to si člověk lásku k přírodě rozmyslí. Takže hezky z povzdálí strčit za dveře na půdu lampičku a rozsvítit - samozřejmě přes den, aby nelákala noční hmyz ze širokého okolí. No a pak už jenom dát bacha při vysypávání, protože tu a tam některá vosa to přežije, třeba už nemůže lítat, ale snaží se z nádobky mátožně vylézt pěšky... Člověk nemusí volat hasiče, sprejovat jedy, ani riskovat napadení vzteklým vosím rojem.

O pár let později měli rodiče vysoko na domě zvenčí ve štítu viset pod přesahem střechy krásné veliké sršní hnízdo, jak fotbalový míč. Sršni nikomu nevadili, do jídla nám nelezli, nechali jsme je tak. Popravdě kdybych si jich čirou náhodou nevšiml sluchem, tuším při česání ostružin když jsem tam byl sám, asi by na ně nikdo nepřišel. Děcka pod nimi celé prázdniny spokojeně hrály na babu...

9
Osobně bych doporučil lapač hmyzu s UV zářivkou a mřížkou s vysokým napětím. Nejlevnější vidím asi za 300 Kč u plešatého uřvaného rákosníčka. Pravda je, že ty nejlevnější modely mají údajně dost nízké napětí (kapacitní násobič 230V x2) takže odolnější hmyz ani nezabijou. Četl jsem kdysi návod/nápad, vyměnit násobič za čtyřnásobný - ten už citelně pochroumá i vosu (když si vosa přijde pro druhou ránu, tak už ji nerozchodí). Je to sice low-tech, ale při zásahu to dělá zajímavý akustický efekt (až libozvučný, když víte co ten zvuk znamená) a nakonec je to i trochu o hubu díky tomu vysokému napětí :-)
Občas je třeba ve vypnutém stavu omést z mřížky zuhelnatělý hmyz.

10
Kód: [Vybrat]
[ 1071.515555] usb 2-2.4: new SuperSpeed Gen 1 USB device number 6 using xhci_hcd
[ 1071.536819] usb 2-2.4: New USB device found, idVendor=0bda, idProduct=8153, bcdDevice=30.00
[ 1071.536834] usb 2-2.4: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=6
[ 1071.536843] usb 2-2.4: Product: USB 10/100/1000 LAN
[ 1071.536852] usb 2-2.4: Manufacturer: Realtek
[ 1071.536861] usb 2-2.4: SerialNumber: 000001000000
[ 1071.620027] usb 2-2.4: reset SuperSpeed Gen 1 USB device number 6 using xhci_hcd
[ 1071.681060] r8152 2-2.4:1.0 eth1: v1.10.11

Takže když to nefunguje, tak se ten poslední řádek vůbec nezobrazí - přestože generický USB subsystém to zařízení najde a nahlásí. To by mě zajímalo, jestli je v "neúspěšném" případě vůbec volána "probe" funkce ovladače r8152.

Ta poslední hláška ve výpisu podle mého leze právě odsud = na samém konci úspěšně doběhlé probe funkce.

Já být v téhle situaci, asi bych jako další krok přidal jednu bezpodmínečnou hlášku dev_info() úplně na začátek probe rutiny, hned za deklaraci proměnných - aby se vidělo, jestli kernel tu probe rutinu vůbec zavolá. A odtamtud případně někam dál pokračovat. Bohužel to znamená, mít možnost, driver rekompilovat ze zdrojáku.
Trochu ještě šilhám na function tracing = zda by to nešlo na živém zvířátku... no nevím, jestli lze spustit ftrace na "static int r8152_probe()" - odhadem nikoli, protože je deklarována "static" tzn symbol není v rámci kernelu globálně exportován, je použitelný pouze v rámci své translation unit (= v rámci svého zdrojáku).

11
Citace
Zkuste přidat parametr: net.ifnames=0

do ktoreho konfiguracneho suboru to pridat ?

Na kernel command line = musí se to dostat do bootloaderu. Tzn. v Debianu apod. bych hledal vhodnou proměnnou v /etc/default/grub , a následně provést update-grub .

Jo a modul r8152 samozřejmě nesmí být v blacklistu, pokud má fungovat.

ech pardon, teď koukám, že jde o RPI. Tam samozřejmě grub nebude.

Vidím v dokumentaci /boot/cmdline.txt

12
Citace
Zkuste přidat parametr: net.ifnames=0

do ktoreho konfiguracneho suboru to pridat ?

Na kernel command line = musí se to dostat do bootloaderu. Tzn. v Debianu apod. bych hledal vhodnou proměnnou v /etc/default/grub , a následně provést update-grub .

Jo a modul r8152 samozřejmě nesmí být v blacklistu, pokud má fungovat.

13
Hardware / Re:DIY PC case
« kdy: 03. 04. 2021, 14:36:28 »
Ono filtrovat se dá kdečím. Zjistil jsem, že třeba sáčky do vysavače nejsou moc dobrý materiál na filtraci s nízkým tlakovým spádem, protože ten materiál je hrozně hustý. Dmychadlo vysavače dává dost slušné vakuum.

Docela široký sortiment všelijakých netkaných textilií má Polytex, tuším u nich jsem před lety koupil pár metrů různých materiálů když jsem bastlil ultra-velké "pytle naruby" do průmyslového vysavače na stavební nepořádek...

Nebo se dá použít zahradnická mulčovací netkaná textilie.

Ale pro filtraci vzduchu pro počítač stojí za úvahu, jestli se nevykašlat na jemnější částice a odfiltrovat především hrubé chlupy = stačí husté síto nebo řidší tkaná textilie, případně řídká chlupatina typu hlazený vatelín.

14
Hardware / Re:DIY PC case
« kdy: 03. 04. 2021, 09:32:51 »
Domaci serverik jsem planoval jako "kus nabytku".  Skrinka, sirka 75 cm, hloubka 37 cm, drevotriska, dve patra, oddelana zadni stena kvuli vzduchu a kabelazi.

Cile:
...
3) v ramci moznosti poresit filtrovani prachu

...atd kastlíky na disky, odhlučnění.

V prvé řadě a především palec hrdě nahoru za volnou tvorbu :-)

Jakýkoli prachový filtr představuje značnou překážku ventilaci a nevyhnutelně se zanese. Čím je menší, tím hůř. Filtry o rozměru cca 12x12 cm se používají v průmyslových PC, kde ani omylem nezáleží na hluku, takže jsou kombinovány se silnými a hlučnými 12cm ventilátory. Originální filtry bývají z řídké vatovité netkané textilie, která mi silně připomíná krejčovský vatelín. Ve Vašem případě mě napadá, pokud máte volnou zadní stěnu té almary, prostě svěsit přes celou zadní stěnu záclonu z vatelínu, nebo nějakého řídkého hadru, nebo hustého síta. Raději přitisknout po obvodu rámečkem, aby to nebralo falešný vzduch, zejména pokud budete pracovat s hodně nízkým rozdílem tlaku, což budete, kvůli nízkým otáčkám ventilátoru. Zrovna volně ložený vatelín by se těžko luxoval, protože moc nedrží pohromadě = vatelín překrytý zvenčí vrstvou síta proti mouchám zní líp :-) Ve výsledku bude zařízení fungovat jako vzduchový filtr pro celou místnost - jenom musíte jednou za čas sundat ten filtr z almary a jít někam vyluxovat nahromaděnou prachovou deku (mňam mňam).

Není problém použít podtočené ventilátory, toto dělám s oblibou. Hlavně pak kontrolujte teploty, jestli se Vám nepřehřívají součástky. Většina 12V ventilátorů spolehlivě nastartuje na 5 V, některé i na 3.3V . Ideální postup je, vzít tichý nízkootáčkový ventilátor a ještě ho podtočit :-) Stavěl jsem takové věci i do obýváku a pokud jde fakt jenom o nenulový průvan, aby se uchladilo třeba 5W, dá se to udělat s 80mm ventilátorem který není slyšet ani v noci. Samozřejmě záleží, kolik tepla potřebujete transportovat - základní fyzika platí pro každého. Další můj oblíbený fígl je, použít hotovou věc, která je určena pro pasivní chlazení, a přidat podtočený ventilátor :-)

Pokud motherboard striktně vyžaduje ventilátor CPU, a nejde jí v BIOSu vypnout alarm při nízkých otáčkách, a té blbé desky se neplánujete zbavit, nabízí se možnost, ukonejšit ji dudlíkem: generátorem pulzů. Osobně bych použil některou variantu "astabilního multivibrátoru" = primitivní RC oscilátor s co nejnižším počtem součástek. Na výběr se nabízí:
1) klasické motýlovité zapojení s dvěma tranzistory
2) ekvivalent z hradlové logiky (dva invertory nebo NAND / NOR hradla)
3) vyskytuje se také zvláštní varianta hradlového oscilátoru s kondenzátorem a dvěma odpory
4) anebo minimální RC oscilátor s použitím NE555

Napadá mě, použít jako aktivní součástku 74LVC2G14 = 2x schmitt trigger invertor, a má ještě o dvě nohy míň než 555 :-) Bacha, 74LVC snese napájení max 5V. Pokud by byl zájem, provozovat to na 12V, tak buď diskrétní tranzistory, nebo rodina CMOS4000 (třeba 4011).

Pokud jde o kastlíky na disky: tady v místních luzích a hájích prodává docela široký sortiment čínských šuplíků německý Chieftec. Další místní značka bývala IcyDock. Pravda je, že z AE/DX to bude asi levnější. Osadit tichý ventilátor je ten nejmenší problém. Disky reálně nepotřebují takový průvan, který šuplíkový ventilátor obvykle poskytuje. Pokud budou šuplíky koukat předem ven, a skříň bude mít v sání filtr (viz výše), zvážil bych možnost, ventilátor otočit (čelem vzad). Backplany v kastlíkách mívají hlídání otáček a teploty. Už jsem zažil i bugy, kdy něco z toho nefungovalo správně, a bylo třeba tomu pomoci páječkou nebo kleštěmi. Relativně jednoduchá pomoc je, urvat bzučák :-) Pokud ale budete stavět takovou almaru, a zejména pokud diskové šuplíky nebudou přístupné zvenčí (co třeba použít jako základ starý peřiňák s výklopnými dvířky vpředu?) tak je možná kontraproduktivní, používat vůbec profi šuplíky. Hledal bych případně nějaký bezšroubkový šuplík, do kterého se disk jenom volně zasune. Vzadu je kus plošáku jako backplane, takže není třeba rukama manipulovat s kabely.

Z hlediska odhlučnění vidím několik úskalí:
- žravý procesor, žravá grafika
- žravé exotické karty, které je problém ladit z hlediska chlazení (co ten LSI 2208 ?)
- disky! Toto je kapitola sama pro sebe.

Zejména 3.5" disky drží docela vysoké otáčky a šíří kolem sebe vibrace. Utlumit vybrace od disků znamená, zkombinovat těžkou hmotnou základnu, na kterou disky jednotlivě namontujete nějakými hodně volnými silentbloky / podvěsy. Nevím kde bych takovou věc koupil hotovou. Silentbloky z gumových medvídků. Nebo podvěsit bešroubkové šuplíky pro jednotlivé disky na proužky gumy nastříhané ze staré veloduše. Vibrace disku budou mít maximální amplitudu kolmo na osu rotace ploten. V tom směru by měl být závěs co nejvolnější.

BTW deska neumí spojitě řídit otáčky ventilátoru? Ventilátor byl třídrát nebo čtyřdrát?  = pokusil jste se o PWM řízení?

15
Hardware / Re:Velký FHD monitor pro účetní
« kdy: 31. 03. 2021, 09:25:13 »
Jo a koukám že ho zná taky Heureka a konkrétně AB-COM ho nabízí za příjemnou cenu s dostupností asi týden.

Stran: [1] 2 3 ... 52