Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 90
31
Hardware / Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« kdy: 05. 01. 2024, 13:52:01 »
Nebudu posuzovat teplo... ohledně náhrady dvířek "něčím jiným" mě ještě napadlo, že pokud nejde o estetiku, tak by nejspíš posloužil i kartón = vrstvená vlnitá lepenka :-D

32
Hardware / Re:Server a router ve skříni: jak odvětrat?
« kdy: 05. 01. 2024, 12:21:24 »
Jako skříň sice morálně omšelá, ale bylo by mi jí líto, jako nájemník do toho vrtat...

Taky jak je vidět podél stropu ta krycí "lišta" (štráf lamina), tak mám podezření, že za ním bude konstrukčně nezbytný bílý hranolek, a nad ním třeba 1cm škvíra... to bych neřezal, ať se ta krása celá nerozsype.

Přimlouval bych se, původní dvířka citlivě demontovat a zaarchivovat, a nechat v OBI nebo někde říznout kus 18mm lamina o stejném rozměru, taky tam mívají bednu se zbytky... pokud byste chtěl být estét tak dekor vypadá jako nějaký buk ohraněný bílou 0.5mm nažehlovačkou. A do těch "svých" dvířek pak po libosti vrtat / frézovat / maflovat. Chápu, že nemá každý tenhle vercajk, čas a prostor na truhlářské bastlení. Osobně jsem schopen horní frézkou s "kružítkem" vytočit třeba 120mm díru pro pomalý větrák, nebo maflem říznout obdélníkový výřez pro mřížku... taky kmitavá pilka ledacos umí, a oproti maflovi a frézce nešíří tolik jemného prachu :-) Dělají se obdélníkové vsazovací mřížky různých tvarů, pro použití třeba do koupelnových dveří apod. K dostání v železářství nebo hobby marketu.

Nebo pokud o estetiku v daném prostoru úplně nejde, tak tam jenom narafičit nějakou mřížku / tahokov místo celých dvířek. Bohužel vidím v hobby marketech rozumný formát jenom 50x25 cm, nejblíže větší už je kolem metru a za nesmyslnou cenu. Ve speciálkách je tahokov k mání v tabulích běžně metr na dva...

Nebo použít jako dvířka vhodnou plastovou desku. Kašlat na hobby markety, ty mají jenom plexisklo a podobné předražené materiály.
Reklamní studia apod. mají desky tl. od cca 4 mm do 1 cm ze sendviče "plastová pěna oboustranně opláštěná 0.5mm fólií z tvrdšího plastu". Dá se na to nalepit třeba tapeta. Opracovat to lze prakticky lámacím hobby nožem - možná snáz, než dlouhou kuchyňskou kudlou. Dá se do toho samozřejmě šáhnout i maflem nebo kmitavou pilkou, ale bude z toho každopádně dost elektrostatických pilin a možná olámaný okraj řezu. Maflem se dá řezat po směru zubů apod... Chytit k tomu větrák šroubkem skrz nebo vrutem by mělo být v pohodě - spíš bych se ale přimlouval za velkou mřížku pro samotíž.

Jinak pokud jde o ventilátor, tak stačí vzít dvoudrátový 12V model o co největším průměru a co nejnižším příkonu, k němu 5V napájecí zdroječek, a dvě pozice elektrikářské čokolády. (Nebo zkroutit dráty a zaizolovat. Třeba smršťovací bužírka je taková docela profi low-tech vychytávka. Pozor na správnou polaritu.) Resp. pokud je tam NUC, tak se dá taky střihnout USB kabel (třeba od rozbité myši) a vytáhnout si černý+červený = 5V napájení pro ventilátor.

33
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 04. 01. 2024, 09:38:49 »
  • router B: (AP) TP-LINK TL-MR100, LTE - nefunguje zdířka na SIM, proto se jej snažím takto zrecyklovat

Ze zvědavosti jsem zagooglil, jestli bych nenašel fotku, jak ten MR100 vypadá uvnitř. A něco jsem našel. Není tam sice vidět deska z rubu, ale aspoň něco. Zmíněný človíček (zřejmě tuzemec) tvrdí, že je jich vadných po bazarech zřejmě dost. Konkrétně v jeho případě nebyla chyba v SIM slotu, ale měl rozsypanou nějakou konfigurační SPI flashku, kterou "vlastní" modem (v datech CRC chyby). A popisuje, jak to vyprostil. Nejsem si jistý, co z toho plyne relevantního pro Váš případ - jste si jist diagnózou, že je vadný zrovna SIM slot? Není to spíš tak, že modem odmítne nastartovat? Možná kvůli rozsypané EEPROMce? Oprava "na kšeft" nejspíš nedává smysl (časově se nevyplatí).
Víceméně mě zaujalo, že na desce je hned za vstupním snižujícím měničem prázdná pozice pro elyt. Což mi říká, že výrobce desky ušetřil 10 centů, protože zjistil, že keramika co je paralelně s tím elytem to udrží sama o sobě. Což může být pravda. Nebo se ten keramický kondík může časem "unavit", nebo může ta větev vykazovat zvýšené zvlnění trvale. Taky je tam nějaký prašivý elyt přímo na vstupu  (něco jako 5-12V), který může být po čase unavený, čímž zhorší zvlnění na výstupu měniče. Zařízení obsahuje napájecích větví víc, a může tam být jedna interní hlavní např. 3.3V, ze které jedou další snižující měniče a stabilizátory, nebo můžou všechny VF měniče běžet přímo ze vstupu. Procesory apod. dneska běží na napětí mezi 0.7 - 1.5V. Tady vykazuje onboard UART údajně úroveň 1.8V. Například linkové budiče pro Ethernet (součást PHY) běží posledních už mnoho let na 3.3V, což je patrně dáno potřebnou amplitudou na RJ45. SIM slot by měl mít k dispozici 1.5 a 3V, teoreticky jsou na to speciální napájecí čipy, resp. tohle napájení může lézt z modemu... malé konfigurační EPROMky můžou běžet na 3.3/2.5/1.8. V uvedeném blogu je ve výpisu vidět nalezená EN25QH32B, která vezme 2.7 - 3.6V, tzn. 3.3V jmenovitých. Takže ta EPROMka a Ethernet možná oboje běží na 3.3V. = kdybych to dostal do pracek, změřil bych napětí na pozici C125, odhaduji to na 3.3V, a v tom případě bych tam naletoval nějaký nohatý polymer co mám po ruce. A nový kondík taky na vstup, a zkusit zdravý/čerstvý externí napájecí adaptér. Možná by na těch napájecích linkách bylo něco vidět na skopu (chlupy) nebo taky ne. Nevidím popravdě velkou šanci, že je to správná stopa... Pokud je to správná stopa, a už jsou halušky v konfigurační EEPROMce modemu, tak tu to neopraví, ale Ethernetu by to mohlo ještě pomoct.

Pro Vaše praktické potřeby, než se nimrat v detailech, spíš bych navrhoval prostě půjčit/koupit jiné APčko do role "wifi B". Nebo tam spekulativně zkusit vřadit malý switch.
Mimochodem pokud je to někde v altánu, navrhuji ke zvážení PoE napájení... ačkoli jestli už jste si tam přivedl 220 tak Vás PoE už nevytrhne.

Výše uvedené má smysl nimrat, pokud správně tvrdíte, že za to NEmůže zapojení párů 4+5 (modrý) a 3+6 (zelený) v té 30m trase. Občas to někdo nakrimpuje 3+4 a 5+6, což je blbě. A na drát jsou teoreticky jiné konektory, než na licnu. Ono je nakonec nejlepší, drát zaříznout do zásuvky nebo keystonu (obvykle ranžírovací systém "Krone" LSA+, historicky jsem viděl i šroubovací svorkovnici).

BTW, koukám že TL-MR100 má LAN porty stovkové, nikoli gigové. Tzn. jede pouze po dvou párech: 1+2 oranžovém a 3+6 zeleném. Takže hypotéza "100 vs 1Gb" je lichá. Hypotéza o nesprávně nakrimpovaném modrém a zeleném páru není mimo hru, ale je o něco méně pravděpodobná (čistě v tomto ohledu).

34
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 04. 01. 2024, 00:33:54 »
Jo, ten kabel vypadá podle datasheetu použitelně. Sice čtu střídavě AWG23 vs. AWG24, ale to je asi vedlejší. Podle toho, že jste to dostal do RJčka, bude se patrně jednat o AWG24. Čili CAT5e drát.

35
Sítě / Re:Přesměrování portu do vnitřní sítě
« kdy: 03. 01. 2024, 17:34:17 »

Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -p tcp --dport 80 -d 192.168.34.7 -j MASQUERADE

Tohle pravidlo ma byt na wg0
[facepalm] joo... souhlas, nevšiml jsem si :-)

Citace
BTW: Proc NE maskarada, protoze to je ohybak na dynamicky se menici IPcko, za ktery platis spoustou ruznych nechutnosti.
No však. Na můj vkus trochu široký smeták, kvůli jednomu forwardovanému portu.

Tohle pravidlo ma byt na wg0
Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -A POSTROUTING -o wg0 -s 192.168.0.0/16 -j SNAT --to-source 10.9.0.33

S timto to nefunguje.

Heh. Ne že by mě to překvapovalo. Jak už jsem říkal, měl jsem pocit, že když zadám pravidlo nahazující DNAT, tak jakmile DNAT jednou nějaký paket přeloží, vyrobí zároveň conntrack entry, která zařídí odpovídající překlad opačným směrem. Přijde mi nadbytečné, vyrábět opačným směrem komplementární SNAT. Možná to dokonce nedosáhne kýženého výsledku (klient neuvidí vracející se pakety se správnou kombinací IP+port). Toto navrhuji ověřit tcpdumpem. On (libpcap) mimochodem lapá pakety těsně nad druhou vrstvou, až poté, co prošly NATem a vůbec všemi chytristikami iptables.

Pokud to s maškarádou do vnitřní sítě funguje a bez ní ne, tak to vypadá na problém s routováním. To RPi je výchozí brána pro koncové zařízení (192.168.34.7)? Pokud není, tak v tom případě koncové zařízení (192.168.34.7) neví kam poslat pakety pro wg síť (10.9.0.0/24). Bude třeba mu to říci routou.

Dobrý nápad, k tomuto se vlažně přikláním...

Já to teď honem nemám na čem testnout.

Off topic: Jednou jsem se snažil zlomit DNAT, aby forwardoval UDP dotazy na multicast destination. Potíž byla, že mi nedokázal zpátky párovat pakety odpovědí z individuálních unicast sources. A když tyto prolétly routerem zpátky bez překladu, tak je zase nepoznával protokolový master, který ty původní dotazy rozesílal :-)

36
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 03. 01. 2024, 11:52:39 »
Taky jsem už zažil situaci, kdy nakrimpované RJčko v některé samici (zásuvce) kontakt mělo, a v jiné nikoli. Třeba protože každé kleště zarazí nože do RJčka jinak hluboko, levné kleště krimpují šejdrem, taky záleží jak moc při krimpování zabejčíte, a různé zásuvky mohou mít pružinové kontakty maličko různě tvarované...

Viděl jsem kdysi notebook, který měl tuším piny 4 a 5 naschvál víc utopené nebo tak něco (důvod neznám) což ale tady asi nebude ten problém. Viděl jsem vícekrát, že po ručním přidržení link naběhl, ale pokud se RJčko povytáhlo až na doraz, kdy ho podržel v samici aretační zobáček, tak už kontakt nemělo.

Tyhle vakly se výborně hledají time-domain reflektometrem (stačí generátor pulzů k osciloskopu) což ale uznávám že není běžné vybavení.

37
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 03. 01. 2024, 11:40:43 »
Velmi teoreticky se nedá vyloučit, že je tam nějaký prohřešek "na hraně tolerance", kdy prostě některé porty to ještě ustojí, a jiné už ne. Jak zmiňoval @bmn konektory, tak třeba pokud je ta dlouhá trasa přímo krimpovaná do RJček, tak teoreticky jsou správné konektory na licnu a jiné správné na drát. (Přestože jsou lidi, kteří tvrdí, že je to ve finále wurscht, a krimpujou co jim přijde pod ruku.)

38
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 03. 01. 2024, 09:00:27 »
Co za ethernet mají zmíněná tři zařízení? (stovku / gigabit)
Co nám povíte o zakončení toho 30m kabelu? Co je ten kabel zač? Licna/drát? Je to do zásuvek, nebo rovnou nakrimpovaná RJčka? Pokud jste RJčka krimpoval sám, víte co děláte?

Pokud to s kabelem 1m funguje, tak potřeba zkontrolovat, jestli se vám "nepromíchali vodiče v párech", protože takto se to přesně chová, pokud nejsou respektovány páry.  A pozor, RJ45 nemá vodiče "za sebou"
No právě. "Páry hezky nesprávně za sebou" sice mrví jak gigo tak stovku, ale stovka má o něco nižší nároky na šířku pásma a SNR, takže se třeba chytí, ale pokud jsou proti sobě gigové porty, proběhne (na nízkém baudu) auto-negotiation na gigo, což následně na plné rychlosti selhává. Gigabit při trénování linky pozná přímý/křížený a snad i libovolné zapojení párů, ale musí být dodrženy páry 1+2 3+6 4+5 7+8. Pomíchání párů 3-4-5-6 nepozná. To pomíchání párů (impedance mismatch a přeslech) na krátkou vzdálenost relativně nevadí, ale s růstem vzdálenosti vliv té vady sílí.

Druhá teoreticky možná chyba je, že v té dlouhé trase sice fungují páry 1+2 a 3+6, ale zlobí nebo chybí 4+5 a/nebo 7+8. Stovka víc nepotřebuje. Pokud obě strany umí gigo, tak protože základní auto-nego probíhá po historických základních dvou párech, tak se strany dohodnou na gigu, ale následně "naostro" se na tom gigabit nedokáže rozjet (link training selže). Teoreticky je možnost, že chytré ethernetové porty (nebo nějaká vyšší vrstva softwaru) pozná, že na gigu to nejde, a zkusí podřadit na stovku, která se chytí - a občas to na tom gigu zkusí znova, "co kdyby náhodou". Takže linka chvíli jede a chvíli ne. Tuto variantu pokládám za méně pravděpodobnou, viděl jsem ji opravdu vzácně, a chovalo se to spíš tak, že nejdřív dlouho nic, po dlouhých desítkách sekund kupodivu link naběhl na stovce a provoz fungoval, a možná po nějaké delší době to znova padlo. Jako že jeden ping ano a další už ne (rozestup v jednotkách sekund), to je divné.

Případně by byl zajímavý delší ping, třeba 1300B, ať neřešíme ještě taky MTU. Pokud proběhlo úspěšné navázání linku na 1Gb a následně nějaký problém typu rušení / horší šířka pásma, tzn. bitwise chybky v přenosu, budou mít delší pakety mnohem horší šanci prolézt, než kratičký default pingu (tuším 32B). Je to jenom statistika. Jak už psali ostatní - viz počítadla CRC chyb, počítadla "opakovaného navázání".

Taky jsme se nedozvěděli, co za materiál OP použil na tu 30m trasu. Kroucená dvojlinka je dost široký pojem. Existují všelijaké historické telefonní kroucené kabely nespecifikované, existují "signalizační" průmyslové kabely kroucené a stíněné ale s mizernou šířkou pásma a nevhodnou impedancí, existuje SYKFY CAT3, CAT5, CAT5e atd.

Byla doba pár let zpátky, kdy levné noťasy sice měly metalický Ethernet, ale naschvál jenom stovkový. (Poté, co předtím několik let měly všecky šmahem giga.) Dneska levné noťasy metalický ethernet nemají vůbec.

39
Sítě / Re:Propojení routeru a AP - délka kabelu
« kdy: 03. 01. 2024, 07:08:37 »
Co za ethernet mají zmíněná tři zařízení? (stovku / gigabit)
Co nám povíte o zakončení toho 30m kabelu? Co je ten kabel zač? Licna/drát? Je to do zásuvek, nebo rovnou nakrimpovaná RJčka? Pokud jste RJčka krimpoval sám, víte co děláte?

40
Sítě / Re:Přesměrování portu do vnitřní sítě
« kdy: 02. 01. 2024, 10:23:56 »
Koukám chytrému napověz :-) Není zač.

Pokud má policy zůstat "DROP", stačilo by vložit na začátek (-I) nebo na konec (-A) chainu FORWARD specifické pravidlo resp. dvě pro Váš provoz. Pozor, s adresami po DNATu. Matchovat můžete na adresy (-s , -d) nebo na rozhraní (tuším -i, -o). Target "-J ACCEPT".

Ohledně toho, aby v DNATu fungoval překlad taky opačným směrem... poněkud mě překvapuje, že je třeba kvůli tomu zapnout maškarádu, čekal bych, že tohle ošetří DNAT na bázi connection trackingu. Ale pravda je, že jsem zatím DNAT provozoval vždycky v kombinaci s maškarádou (měl jsem takové konkrétní scénáře). Inu člověk se pořád něco učí...

41
Sítě / Re:Přesměrování portu do vnitřní sítě
« kdy: 02. 01. 2024, 09:09:31 »
Jak se zdá, tak následující nestačí:
Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -A PREROUTING -i wg0 -p tcp --dport 8007 -j DNAT --to-destination 192.168.34.7:80

Zajímavá by byla informace, kam až se pakety dostanou, cestou tam a zpátky. Od pantáty vedou dráty.

Otevřete si několik terminálových relací (SSH?) a pusťte si v nich tcpdump na jedno a druhé rozhraní. Je dobré, zároveň si odstranit z výhledu záclonu SSH provozu.

tcpdump -n -i wg0 port not 22

Pak zkuste nějaký provoz. Než nmap, radši používám telnet na port.

telnet 10.9.0.33 8007

K ukončení slouží: do navázání CTRL+C, po navázání CTRL+]  a následně povel quit.

Dále by byl zajímavý výstup "iptables -L" . Jakoupak "policy" má chain Forward?
Jo a pokud byste hledal své NATové pravidlo, tak "iptables -t nat -L".
Případně, pro vypsání skutečně všech opšen na každém řádku doporučuji přidat ještě -v (verbose).

Obvyklá chyba je, že cíl uvnitř za NATem nemá správně default gateway resp. specifický route.

42
Hardware / Re:Jak koupit nové herní PC?
« kdy: 31. 12. 2023, 12:01:55 »
To je stejně peklo. Hry co sežerou stovky GB. SSDčko je plné raz dva. Start z točivého disku bude šeredně pomalý. Nemluvě o tom, že pod Windows musíte hru instalovat jinam než do "Program Files" - což snad klapne. Přídavný disk by jinak teoreticky šel mountovat "na adresář", třeba Program Files, ale pak by pomalu startovalo *všechno*. Ehh ohavné starosti s filesystémem a ustálenými konvencemi.

43
Hardware / Re:5G USB Dongle v Linuxu
« kdy: 31. 12. 2023, 07:50:00 »
...ten FW je oklestenej Android :) a maji to myslim vsechny modemy, jen nejake od Neoway maji moznost FW ciste na bazi Linuxu ale co sem pred casem komunikoval, tak to nabizeji jen velkejm odberatelum, nikoliv koncakovy...

Jo... Což by mi dávalo ten smysl, že značná část LTE modemů od značek Sierra / Quectel / Telit a snad i Siemens=Cinterion=Gemalto má čipset od Qualcommu, od kterého potažmo bere taky základ firmwaru. Tuším taky servisnímu/flashovacímu softwaru Quectel/Sierra leze z bot Qualcomm. (Nevím jak Fibocom, a Huawei má v některých modemech svoje čipy). Vídám zmínky o embedded variantě Snapdragon CPU. A pokud je modem vlastně "minimálním živým organismem", který vznikl ostříháním zbytečností z aktuálního telefonu, kde je baseband řešený blobem na hlavním CPU, tak není divu, že firmwarem modemu je okleštěný Android. V této souvislosti modem v recovery režimu se tuším hlásí jako generický "android device"...

Ne že bych si v tom kdovíjak labužil, ono na tom holýma rukama prakticky není co vylepšit / opravit / poštelovat, alternativní "otevřený" nebo rootnutý firmware jsem pro tyhle hračky neviděl, komunitní firmware nezávislý na výrobci neexistuje. Spíš už se mi stalo, že jsem se dostal do úzkých, když jsem narazil na nějaký bug, výrobce modemu dodal novější firmware, ten si ze záhadných důvodů "nesednul" a modem skončil v nouzáku.

44
Hardware / Re:5G USB Dongle v Linuxu
« kdy: 30. 12. 2023, 23:22:17 »
Ohledně "EC25E-MiniPCI-e v redukci na USB" velice na okraj jedna kolmá poznámka: nedávno jsem si všiml, že když tuhle věc zapíchnu do USB portu běžícího počítače (OS je naběhnutý) tak "úvodní kuňk", že USB zařízení bylo rozpoznáno a ovladač nainstalován, přijde až po nějakých 25 sekundách. Docela mě překvapuje, že jsem si té prodlevy nevšiml dřív... možná protože jsem míval modem připojený do USB trvale a tedy jsem už s připojeným modemem OS nastartoval, takže doba bootu OS maskovala dobu bootu firmwaru v modemu (údajně něco na bázi Linuxu). Nebo je možné, že starší revize HW+FW bootovaly rychleji...

45
Hardware / Re:Jak koupit nové herní PC?
« kdy: 30. 12. 2023, 23:16:06 »
OP už svůj problém rozhodl/vyřešil, já mu přeji příjemnou zábavu.

Víceméně "do záznamu" dodám:

Ty mas doma klimu? Na chlazeni PC? Znam par lidi ktery tezej, maj na to minimalne mistnost s klimou, protoze jinak by se to neustale vypinalo kvuli prehrivani, takze si to pekne sumi ve vyhrazeny mistnosti a v pekny zime a defakto i cistote. Vubec bych se toho nebal.

Jasně. Klimoška jako způsob, jak uchladit ty sežrané stovky wattů. Ano klimoška taky filtruje prach. O kolik se místnost ohřeje díky těžbě, to záleží kolik je těch wattů a jak velká je místnost - ale pokud se bavíme o pár stupních Celsia, se kterými klimoška pomůže, a díky tomu přestane teplota čipu narážet na Tj(max) někde kolem 100*C, tak to pro mě není zrovna konejšivá informace :-)

Citace
Realita je totiz ta, ze elektrickym soucastkam vadi zdaleka nejvic vypinani a zapinani, protoze tam vznikaji proudovy razy, a to je presne to, co je znici. Potazmo zmeny teploty. Konstatni teplota je naopak naprosto idealni.

Při zapínání a vypínání je docela zlo inrush do kapacitní zátěže - ten se ale týká pouze místa, kde dojde k "sepnutí natvrdo". U PCčka na 230V je to kolíbkou na zadní straně napájecího zdroje resp. při zastrčení do zásuvky, pokud zdroj kolébkový vypínač na silové straně nemá. Tuhle řachu schytá pár součástek a spojů na primáru: pojistka, usměrňovač, kondenzátor na primární straně. Je několik způsobů, jak toto ošetřit (omezit špičkovou hodnotu proudu) - prakticky paradoxně daleko větší "lupanec" dávaly staré AT zdroje, ve srovnání s moderními výkonnými ATX. Mířím ale jinam: počínaje hlavním měničem v napájecím zdroji už zbytek napájecí kaskády najíždí plynule. Pravda, maximálním výkonem daného měniče = při maximálně otevřené PWM střídě. Ale v provozních mezích. Tohle samo o sobě součástkám prakticky neubližuje. Tenhle zvýšený odběr pár desítek milisekund při startu může ale "zasadit ránu do vazu" měniči, který je vyhřátý dlouhým provozem při vyšší teplotě a zátěži.

Nemohu popřít, že pravidelné změny teploty jsou velké zlo, protože vyvolávají cyklování mechanických pnutí. Což je dobrota pro bezolovnaté kuličky BGA pouzder, elektrody SMD MLCC keramiky apod. Cyklování teploty do hlubokého mínusu v kombinaci s vibracemi, to je údajně oblíbený test case pro vojenskou elektroniku :-)

Ale: paušálně tvrdit, že těžební grafika, která natočila pár let blízko Tj(max) v konstantní zátěži a teplotě, byla vcelku v bavlnce a tedy je skoro jako nová... to mi přijde nepodloženě optimistické :-)

Při vyšších teplotách pozvolna degradují polovodiče. U logických IO je to poznat na svodovém proudu. Pravda je, že tohle je problém asi spíš při opakovaném letování čipů (reballing) kde teploty dosahují po krátkou dobu vysoko nad strop provozní teploty. Nemám představu, nakolik je to problém při provozu poblíž Tj(max) po delší dobu.

Vybavuju si vysvětlivku jednoho youtubera co opravuje jablečný HW, že konkrétní přehřívající se velký čip (už nevím jestli south bridge nebo GPU nebo co to bylo) odchází konkrétně na degradaci interních propojů mezi čipem a piny v BGA pouzdře. A že pomůže zapéct/pofoukat, ale jenom dočasně (= radí pofoukat a rychle střelit do frcu).

U vlhkých elytů platí, že rozdíl 10*C = dvojnásobek (resp. polovina) životnosti. Ohledně solid polymeru jsem svého času žádný vzorec nenašel, a obecně má násobně vyšší dovolený střídavý proud ve srovnání s "podobně velkým" vlhkým elytem (protože zlomek ESR). Ale ani polymerní kondíky nemají rády přetížení a životnost jim s teplotou taky klesá. Při 105*C mívají slíbeno něco jako 2000-5000 hodin. A vcelku nemějte obavu, že po 20 letech praktického používání polymerních kondíků (= mnoho generací designů desek) jim výrobci grafik nechávají ve VRM kdovíjakou rezervu dovoleného střídavého proudu.

Na teplotu je háklivá údajně také MLCC keramika. Odkaz vede na XLS tabulku, ve které si můžete pohrát s teplotou a napětím. V tom vzorci je bohužel poměrně dost konstant o neurčité hodnotě v poměrně širokém rozpětí, každopádně to není hezké čtení ani pokud dosadíte optimistické hodnoty.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 90