reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 39
1
Odkladiště / Re:Hrozí zdražení HW?
« kdy: 25. 03. 2020, 16:43:18 »
Vzhledem k propadu koruny vůči euru i dolaru

docasny propad. Prevazuje nazor, ze politika FEDu je neudrzitelna, povede k padu meny
Zatím to pokaždé nějak prošlo - ale pokud vláda zakáže lidem pracovat a zároveň FED rozjede tiskárnu na peníze do turbo otáček, tak bych se ani nedivil. A taky bych se nedivil, pokud se ECB a ČNB a příslušné národní vlády začnou opičit. Jako obvykle.

2
Odkladiště / Re:Hrozí zdražení HW?
« kdy: 25. 03. 2020, 16:36:28 »
Co cekat od cloveka, ktery neveri lekarum ohledne koronaviru ...

A na to jsi přišel jak? Jenom mne nějaký ten pátek studia a státnice z metodologie vědy trochu vycvičily v tom rozlišovat, co pozorování vlastně říká o realitě. Zrovna v tomhle není vůbec sranda dobrat se toho, co se děje, když začneš brát v úvahu všechno kolem. Třeba už jenom když začneš brát v potaz to, jak se liší jednotlivé testy systematicky i pravděpodobností náhodné chyby, což je úplný základ, ale v úvahách ti to udělá slušný bordel (místo primitivního "doktor viděl")

Takže jsem tu narážku na Bayesovské chápání předkládaných dat pochopil správně. Jako doporučení, naučit se uvažovat v podmínkách neurčitosti. Viz třeba čínské statistiky nakažených a vyléčených. (Hint: v hlavičce grafu vypněte "posledních 15 dnů" a zapněte všechny jednotlivé měsíce.) Hezky jim ten celkový počet konverguje někde na úrovni 10^-4 v porovnání s celkovou populací :-) A můžeme licitovat, o kolik řádů je realita jinde.

3
Odkladiště / Re:Hrozí zdražení HW?
« kdy: 25. 03. 2020, 16:23:03 »
a) bude slaba poptavka a firmy se budou snazit prodavat takze by meli jit s cenou dolu
b) na chaosu a krizi se vzdy nekdo snazi vydelat takze budou strilet ceny nahoru a vymlouvat se ze je krize
c) do vseho jeste zasahne koruna ktera ted oslabuje a po krizi to tak zustane jeste dlouho.
Proto ji preci mame aby nam podrazila nohy kdyz je nejvic potreba ze?
https://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/nr/EUR-EURaUSD/od-25.12.2019/

Slabá koruna znamená, že nervózní spekulanti utekli s kapitálem do "bezpečnějších přístavů" jako je USA ;-)
A pokud správně odhaduju, že za pár týdnů začneme my i Němci vylézat z home-office bunkrů, momentálně slabá koruna nám pomůže v rozehrávkách, kam se vrátí zaměstnanost dřív = které fabriky zahraniční vlastníci znovu spustí jako první. Jenom doufám, že do toho stát nebude drbat moc = že těch rychlých prachů nenatisknou tolik, aby byla 30+ % inflace. Až si to po pár měsících sedne, sečtou se škody, výpadky v příjmech firem a výběru daní, zvýšené náklady ve zdravotnictví atd., probudí se znovu turistika oběma směry, banky začnou účtovat úroky za všechny vzniklé dluhy, tak se prostě ustaví nová rovnováha i na měnových trzích.
Berní úředníci se vrátí do práce, začnou dohánět resty, a hned nám všem bude líp :-)

4
Odkladiště / Re:Hrozí zdražení HW?
« kdy: 24. 03. 2020, 23:57:13 »
Na theregisteru si zrovna dělali srandu, že H.O. způsobil v U.K. nedostatek noťasů na trhu.

To je krátkodobý efekt. V mírně delším období se uplatní výpadky výroby ve fabrikách, výpadky v dopravě.
Někde jsem četl nebo slyšel (Joe Rogan?) že v Číně je naprostá většina globálních výrobních kapacit nejen elektroniky (včetně plicních ventilátorů) ale taky léků a roušek...

BTW, jsem sám kdo má pocit, že drobné zboží z Číny běžnou EMS poštou úplně přestalo chodit?

5
Smazal jsem tu route z toho configu a je to pořád stejné...
Jinak tady je paste route print(poprvé s route v configu a podruhé bez): https://dpaste.org/j7vX

Co je interface 1a ? To vidím prvně... :-O

6
Toto servíruju Windows klientům (vlastně všem klientům) a pokud vím, chodí mi všecko co chci:

Kód: [Vybrat]
push "route 192.168.0.0 255.255.0.0"
push "ip-win32 dynamic"
push "dhcp-option DNS 192.168.1.2"
push "dhcp-option DNS 192.168.3.4"
push "dhcp-option WINS 192.168.5.6"
push "dhcp-option NBT 8"
push "dhcp-option DOMAIN soukr.unas.cz"

Výše uvedený výstřižek je z konfigurace serverové strany. BTW i já jedu "device tun".

Chování "všechen provoz do tunelu" se na klientu dá vyvolat zaklínadlem
Kód: [Vybrat]
redirect-gateway  Toto patří do konfigu na klientu, nebo to můžete pushnout. Naopak pokud Vám server toto pushuje a Vy nechcete, dá se toho zbavit protizaklínadlem
Kód: [Vybrat]
pull-filter ignore redirect-gateway  Odkazy: 1 a 2 .

Souhlasím se Zajdanem, že by se taky mohlo jednat o situaci, kdy si pushnete DNS server, ale tento z klienta reálně není dostupný... BTW ale to si budu hodně cintat pentli u křišťálové koule: co když se např. windowsový DNS resolver ptá z UDP portu >1024 (na port 53), zatímco resolvery v UNIXu a Linuxu se ptají z 53 na 53? Krát nějaký filtr na VPN access firewallu. (/konec halucinace) Možná bych vedle nslookupu doporučil ještě tcpdump nebo wireshark.

Dost mě mrzelo, že poslední verze, která uměla "disconnect on suspend", byla 2.3.18, která do Win10 už moc dobře nepasuje. Novější verze se chovají tak, že při zaklapnutí a otevření noťase se VPN rovnou chytí znovu a jede dál, nezeptá se na login a heslo. Lze to napravit "naplánovanou úlohou" která startuje na event 507 ze zdroje "Kernel-Power" a jejím obsahem je
Kód: [Vybrat]
taskkill /F /IM openvpn.exe  V příloze screenshot nejvýživnější části konfigurace. Nezapomeňte ještě v tabu "podmínky" odstranit fajfku z boxu "Spustit úlohu pouze při připojení k napájení" ;-)

7
Hardware / Re:DYI Plicní ventilátor
« kdy: 19. 03. 2020, 09:28:55 »
Jendo díky za odborné moderování. Spousta zajímavého čtení. Pokud to dobře chápu, vzhledem k masovosti výroby bude dostatek motorků od stěračů, takže jako první dojdou ambuvaky :-) Jinak kdyby se ten motor nechal běžet furt, mám trochu strach, že by pacienti mohli trpět hyperventilací :-)

8
...
Z těch širších co jsem teď honem našel budu jmenovat třeba OEZ RZB-Z-4S132 (zápustná) nebo RZB-N-4S132 (nástěnná). V téhle šířce se dělají i vyšší provedení. Hloubka je 160 mm. Nebo Noark FHS - ten je při požadovaných rozměrech už dost hluboký, 300-350 mm.

Uvedené elektro-rozvodnice nemají z výroby výstroj na 19" ani 10" patch-panely apod. = není to rack.
Je to prostě relativně plochá krabice, a co tam jak dovnitř umísíte, je vaše věc.
Bacha třeba taky na teplo - aktivní zařízení, co tam umístíte, budou trochu topit.

Dekuji za prehrsel odkazu, uz jsem castecne prozkoumal zakouti internetu - neni mi ale jasne, co je "rack" / "rack-mount", zda-li jde automaticky o moznost namontovat zarizeni do 19" rack skrine, pricemz pro 10" je toto explicitne uvedeno.

Co se tyka ostatnich skrini - nejsem si jisty, jestli rozumim zpusobu montaze dalsiho HW. Existuji treba jen nejake komponenty (listy, policky) pro sestaveni rack skrini, tedy ze bych pouzil obyc elektrikarskou skrin a dodelal si ji tak, abych do ni mohl prisroubovat standardni HW?

Pojmem rack obvykle nazývám skříň, která je vybavena svislými montážními šínami v rozestupu "19 palců" (světlý rozestup 450.8 mm), s vysekanými dírami v EIA rozteči. Přiložím náčrtek. Racky bývají dostatečně hluboké pro montáž rackových zařízení. Patch panel může mít třeba jenom 10 cm, běžný 19" switch klidně 20-30, mělký staromódní průmyslový server okolo 50 cm, běžné IT servery jsou hluboké klidně 90 cm. Cokoli s EIA šínami bude hluboké aspoň 30 cm. Relativně mělké jsou "telco" stojany, určené především pro patch-panely a kabeláž. Naopak stojany pro IT/datacenter začínají na hloubce 60 cm a to je dneska spíš málo.

Elektro rozvaděče/rozvodnice, ať už nástěnné nebo zápustné, s montáží 19" výstroje obvykle nepočítají.
Co je k dispozici za doplňky, to hledejte v katalogu jednotlivých výrobců - ale obecně u elektro rozvaděčů bych jako doplňky čekal DIN lišty, záslepky do štěrbin (když necháte nějaké volné místo na další jističe), všelijaké přípojnice = děrované mosazné trámky s upevňovacími šroubky.

Dá se samozřejmě vymyslet, že do hlubší elektro rozvodnice strčíte 19" patchpanel (na to by hloubka skříně kolem 150 mm už měla stačit) a třeba nějaký větší 19" box (switch?) nastojato. Dělají se na to držáky - neporadím, kde to koupit tady u nás. Jinak mnohé switche v mechanickém provedení 19"/1U mají "uši" montované k šasi čtyřmi šrouby ve čtvercové rozteči, a ty uši jdou otočit o 90* pro montáž na desku.

Takhle domů, než za 5 kKč kupovat velkou elektro skříň, možná bych vážně spíš zbastlil nějaká esteticky hezčí dvířka a dvě postranice. Spodní i horní "dno" bych nechal otevřené kvůli větrání. Možná nahoru bych dal sítko z tahokovu nebo nějaký kšilt, aby se dovnitř echt neprášilo svrchu. Záleží jak drahý je Váš čas. Nechat to řemeslníkovi vyrobit na míru bude podobně drahé, jako koupit hotovou skříň z plechu nebo samozhášivého plastu.

9
Vývoj / Re:Segmentation fault
« kdy: 09. 03. 2020, 12:18:12 »
Pokud malloc() selže kvůli nedostatku paměti, tak nezpůsobí segfault, ale zdvořile vrátí chybový návratový kód.

Říkáte, že to běhalo pár let - na jakém to běží hardwaru? Jestli třeba nevadne hardware. S tou změnou ze select() na epoll() to může být jenom nešťastná náhodná shoda v čase.

Google mi našel dvě žertovná povídání, ale myslím, že to Váš problém neřeší.

Ono způsobů jak někde sáhnout mimo alokovaný kus paměti je spousta - a v mém případě bývá problém obvykle v mém vlastním kódu :-(

10
Napadá mě, pokud se nemá sekat, tak nasadit na to ještě svrchu jednu rozvodnou skříň "na omítku", ale větší :-D
A z té zapuštěné jenom vysadit dvířka. Koukám by šel možná demontovat i ten kosmetický rámeček.

I s touto myslenkou jsem si pohraval, ale u uvresteneho mimozemstana ani u jeho prime konkurence jsem nenasel skrin o sirce ~72cm. Navic bych stejne potreboval zpristupnit to co by bylo za HW v racku, takze by to reseni bylo samo o sobe krkolomne.

Zelený mužík prodvá věci do obýváku, ne k zasekání do zdi.

Pokud pohledáte Googlem rozvodnici/rozvaděč, dostanete se do nějakého elektro velkoobchodu. Jsou tu zavedené firmy jako Jakub, Elfetex, KV-Elektro, Elima, cojávím... a spousta e-shopů. A taky přímé weby výrobců. Najdete nejspíš skříň uvniř vystrojenou pro instalaci jističů (DIN lišty, standardizované škvíry v lícovém panelu) - pokud toto nepotřebujete, můžete ta střeva buď vyhodit, nebo se snažit najít skříň nevystrojenou (pak bych řekl spíš Triton / Rittal, než ABB/OEZ). Pár odkazů:

http://www.oez.cz/produkty/rozvodnice-distriton

http://www.oez.cz/produkty/rzb-velkoobsahove-rozvodnice-ip30

http://www.oez.cz/uploads/oez/files/np/994005_1_d_0_z00_rzb.pdf

https://www.elima.cz/obchod/na-omitku-vice-nez-54m-c-2964_2965_2981.html

https://www.elima.cz/obchod/na-omitku-ostatni-c-2964_2965_2982.html?page=1&sort=2a

http://www.noark-electric.cz/cz/produkty/Rozvodnice/Polyesterov%C3%A9_rozvodnice_FHS

Z těch širších co jsem teď honem našel budu jmenovat třeba OEZ RZB-Z-4S132 (zápustná) nebo RZB-N-4S132 (nástěnná). V téhle šířce se dělají i vyšší provedení. Hloubka je 160 mm. Nebo Noark FHS - ten je při požadovaných rozměrech už dost hluboký, 300-350 mm.

Uvedené elektro-rozvodnice nemají z výroby výstroj na 19" ani 10" patch-panely apod. = není to rack.
Je to prostě relativně plochá krabice, a co tam jak dovnitř umísíte, je vaše věc.
Bacha třeba taky na teplo - aktivní zařízení, co tam umístíte, budou trochu topit.

11
A pokud standardní rozvodné skříně na omítku jsou pro toto použití v různých ohledech obtížné, tak jenom přišroubovat na zeď dvě štíhlé svislé postranice (hranoly / prkna / lamino) a přikrýt kuchyňskými dvířky :-D

12
Napadá mě k tomu jeden údajný citát ze Švejka: „Taky jsem se v blázinci sešel s několika profesory. Jeden s nich (…) mně vysvětloval, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta vrchní.“

Ale vážně: už jste se zajímal, z jakého materiálu je zdivo kolem té roztomile dimenzované zapuštěné rozvodnice?

Napadá mě, pokud se nemá sekat, tak nasadit na to ještě svrchu jednu rozvodnou skříň "na omítku", ale větší :-D
A z té zapuštěné jenom vysadit dvířka. Koukám by šel možná demontovat i ten kosmetický rámeček.

Nebo koupit malý router se 4+1 portem (použít zároveň jako switch) a vymontovat plošák z originální plastové krabice, aby se ušetřil prostor. Totéž s EZS :-) ale když vidím ten počet čidel, tak mám strach, že ústředna EZS nebude dost malá. Mimochodem čím se to bude napájet? Tam je 240V?

13
Hardware / Re:Řešení pro připojení 10 monitorů
« kdy: 07. 03. 2020, 21:51:18 »
PS: Musí to být NVidia?

Jestli ne, tak dve AMD FirePro W600 to resi.. (kazda ma 6x MiniDP), po 2.500.- z eBaye :)

Já spíš myslel něco takového, když to chce z ČR:

https://graficke-karty.heureka.cz/amd-radeon-pro-wx-9100-16gb-100-505957/
(6× DP)

nebo

https://graficke-karty.heureka.cz/matrox-c900-e4gbf/
(9× DP)
tady by mohlo stačit 1 ks pokud ten PC má už jedno GPU v pokud to PC má už jeden výstup na desce.

Tyjo, WX9100 je dobrý dělo.

Jinak to vypadá, že Matrox C-series jsou už EOL - včetně C900. Zřejmě ještě tak jeden kvartál a konec.
Novější D-series jsou "jenom" čtveřité a umí "jenom" 4 GB RAM.
Matrox už asi před pěti lety ukončil vývoj svých vlastních čipů a slavně přešel u C-series na čipy Radeon, ovladače jsou trochu přebalený Catalyst. Pro mě se tím Matrox stal "divizí professional graphics" v rámci AMD. Takže mě dost překvapila zprávička z letošního ledna, že Matrox uvedl D-series s čipy NVidia (Quadro).
A pravda je, že o to míň mě překvapuje, že WX9100 si AMD uvedla sama (a že Matrox něco podobného nemá). Pravda je, že Matrox dlouhodobě nešponuje 3D výkon - spíš se snaží, držet na uzdě spotřebu a teplo.

Ohledně té GPU RAMky mám ale pocit, že na popsané použití grafika stejně potřebuje sotva framebuffer. Víc GPU RAMky má smysl na 3D a to hlavně při použití detailních/velkých textur. Nebo na nějaké GPGPU aplikace. Na excel a střih videa to smysl nedává. Ledaže by střižna používala GPGPU na transkódování - a i tam si myslím, že grafika těch frejmů nepotřebuje držet v GPU RAMce zase tolik, aby dávalo smysl honit gigabajty...

Vcelku souhlasím s Dustinem, že upgrade na novější Xeon tomu asi nepomůže. Ne v Excelu :-) a asi ani ve Výstřižcích.

Excel umí vytížit 32 jader? Trochu mi vrtá hlavou, jak se Windows kamarádí s NUMA alokací paměti různým procesům. Jestli by třeba nepomohlo, jeden procesor vyndat :-)

"Nastartovat výstřižky trvá dlouho" - co jsem si tak všiml rychlým googlem, zdá se, že výstižky jsou za určitých okolností bída pomalá, a nebude to leností CPU ani grafických karet. Nesmyslně pomalu startují konkrétně na multi-display sestavách. Prostě soudruzi v Microsoftu něco nezvládli. Pokud potřebujete při típání nějakou rychlou následnou operaci, jako třeba obdélníkový ořez, navrhuji alternativu, kterou dlouhodobě používám: použiju standardní PrintScreen (sejme všechny desktopy) nebo Alt+PrintScreen (sejme okno které má focus) a následnou úpravu provedu v Irfanu. Ořez má zkratku Ctrl+Y.

Skript pro AutoHotKey na start IrfanView kombinací Win+I :

Kód: [Vybrat]
#i::
IfWinExist IrfanView
WinActivate
else
Run "C:\Program Files (x86)\IrfanView\i_view32.exe"
return

Podobným způsobem mám v tomtéž skriptu zařízených pár dalších klávesových zkratek. (Ono by prosté spuštění programu asi šlo zařídit i nějakým standardním způsobem ve Windows, nevím - AHK používám i na jiné věci, třeba na vkládání emailové signatury klávesovou zkratkou kamkoli, třeba do webových fomulářů.)

Koukám že dnešní 14nm Xeon E5 V4 může mít víc cache, nebo se dá vyhnat na vyšší turbo. Ramka DDR4/2400 zrovna v Excelu rychlejší nebude, protože má přepočteno na nanosekundy podobné latence, jako starší DDR3/1600. Oproti původnímu 32nm Xeon E5 (Sandy Bridge EP), který měl AVX, tenhle nový E5 V4 umí AVX2 (neumí AVX512?) - ale to je Excelu taky jedno, to se může hodit na transkódování videa, pokud toto běží na CPU a pokud použitý software novější instrukční sadu využije...

14
Hardware / Re:Řešení pro připojení 10 monitorů
« kdy: 07. 03. 2020, 20:32:56 »
popřípadě nevíte někdo o "krabičce", která umí zobrazit n počet monitrů tak, aby to každý obraz byla nezávislá plocha ve windows?

Tzn... z další debaty chápu, že Vám nejde o multihead/multiseat provoz, ale jde pouze o to, aby Windowsy viděly každý ten displej zvlášť, a ve vlastnostech grafiky se s nimi dal udělat potřebný tetris z deseti obdélníčků, je to tak? Lišta stačí na primárním displeji, a myš sice musí jezdit napříč všemi plochami, ale při maximalizaci nějakého okna se toto roztáhne na fyzický displej. Tzn. chcete se vyhnout řešení, kdy to ovladač grafiky (nebo externí splitter) prezentuje jako jeden veliký displej, který bude mít dole lištu napříč přes pět monitorů, a jakékoli okno se při maximalizaci roztáhne napříč všemi displeji... ?

Toto podle mého znamená, že o jednotlivých displejích musí vědět ovladač grafiky. A nejsem si jistý, jestli toto funguje u daisy-chainu dvou monitorů přes DP-in/DP-out. Uvidíte.

15
Hardware / Re:Řešení pro připojení 10 monitorů
« kdy: 07. 03. 2020, 20:22:38 »
Pracovat u takto zadřeného pc je zdraví nebezpečné, bo se v pauzách, kdy je zadřeno kouří moc cigaret.
Takže je potřeba nový výkoný hardware, bude šetřit zdraví a nervy uživatele při dělání scrýnšotu ne 8s ale 5s

Dovolil bych si nesměle namítnout, že by možná stačilo, nepoužívat excel na práci, na kterou zjevně není stavěný.

Stran: [1] 2 3 ... 39

reklama