Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 62
1
Hardware / Re:Jak vybrat TV?
« kdy: Dnes v 09:02:56 »
A akoze co chyba dnesnym telkam? Vzdy, ked zapojim sluchadla do telky alebo telefonu alebo pc, mi vypne zvuk z reprakov (pripadne z telefonu) a presmeruje to do sluchadiel.
...
To ze 5ti ludia v 10milionovej republike potrebuju nieco hentake, neznamena ze to musi mat kazda telka.
Co tím chce básník říci? Někdo to potřebuje (mně by se něco takového taky hodilo), tak se na to ptá.
Třeba tahle televize to uměla:
http://www.oldradio.cz/ts4428.htm
Možná to umějí i některé televize v současné nabídce, ale je těžké se v tom množství typů a variant orientovat.

U dvou různě velkých (24" a 50") relativně mladých Philipsů s firmwarem Saphi jsem pozoroval sluchátkový výstup na 3.5" jacku, s nezávislým ovládáním hlasitosti. Sluchátka jedou současně se zabudovanými reproduktory TV, tzn. nekoná se automatické odpojení repro po zasunutí jacku.

Pak jsem viděl pár Vestelů, které při zasunutí jacku klasicky ztlumí reproduktory. Tuším jsem i viděl schéma motherboardu, spínač v jacku neodpojuje natvrdo reprák, ale jenom signalizuje stav nějakému švábu a nepřímo vyvolá enable/disable toho či onoho výkonového výstupu.

Ohledně BT nemohu sloužit.

2
Sítě / Re:Ako rozobrat konektor RJ45
« kdy: 09. 05. 2022, 21:15:00 »
Terminologická nazi poznámka: s tou impedancí je to trochu složitější. Hint: VF impedance vedení je užitečná a zábavná věc, ale s ohmickým odporem to má jenom určitou styčnou plochu (jednotku :-)

Cílem je pokud možno dodržet správnou hodnotu VF impedance, konkrétně 100 Ohmů. Viděl jsem zmíněny tolerance +/- 10 až +/- 15 % - osobně bych ale kladl důraz především na to, aby podél sestavené trasy vedení nedocházelo k častým skokům (nespojitostem) VF impedance, protože právě na těch nespojistostech či nehomogenitách dochází k dílčím odrazům (v součtu to vede ke "zkreslení" a útlumu signálu - a prosím nechytejte mě za slovo že se nejedná o zkreslení ve smyslu nelinearity :-). Čili na těch jmenovitých 100 Ohmů by měly být spočítané i cestičky na plošákách a prostorové poměry v konektorech. V této souvislosti je trochu bizardní situace ohledně páru 3+6 = těžko bude mít na těch pár milimetrech uvnitř konektoru RJ45 shodnou impedanci jako ostatní páry, kde jsou párové piny navzájem sousední. Ono ale nemusí být hned tak zle - impedanční prohřešky kratší než lambda/8 na požadované maximální frekvenci (šířce pásma) jsou "neviditelné". Požadovaná šířka pásma pro CAT6 je tuším cca 250 MHz, z toho osmina odpovídá asi 10 cm vedení (15 cm ve vakuu).

A ano, přechodové odpory mají být co nejmenší, deterministické a stálé - proto jsou kontakty zlacené. A činný odpor vedení se také promítá do celkového útlumu, zejména na delších trasách.

Ohledně konektorů pro průmyslový ethernet: je to trochu peklo. Ano viděl jsem všelijaké zapeklité průmyslové konstrukce. Pokud se týče odolnosti vůči vibracím, mám osobně určité pochybnosti, nakolik má smysl to řešit nějakým hypersložitým a rozměrným konektorem - jestli nakonec kvalitní RJčko krimpnuté do kvalitní licny na tom není líp. Fakt je, že klasické krimpovací RJ45 nemají moc dobré upevnění pláště kabelu - toto mají líp udělané už třeba stíněné RJ45 konektory. Obecně ale v průmyslových konektorech všeho druhu panuje do jisté míry situace "čím víc skládačkové porno, tím víc to musí být průmyslové, a tím to může být dražší". No ono je to dražší hlavně výrobně, jednak díky té složitosti, druhak kvůli mizivým objemům výroby... Dále v průmyslu existují všelijaké "tábory" nebo "exkluzivní kluby" velkých výrobců, kterým určitě není cizí vendor lock-in a proto mívají své patentní systémy kabeláží a konektorů (pravda je, že tyhle značkové systémy mívají cosi do sebe, v rovině kvalitního designu, systémové integrace a domyšlenosti do detailu).

Ethernet je pro průmyslové elektrikáře "blbý" v tom, že se jedná o technologii s relativně vyšší šířkou pásma (na metalice), z čehož asi plynou titěrné konektory. Udělat vandal-proof ethernetovou zásuvku a patch-kabel, přičemž ten kabel musí pravidelně připojovat a obsluhovat vandal-level obsluha, to je úkol takřka neřešitelný. Jednou to u nás tuším kolegové řešili nějakým rozměrným průmyslovým konektorem (Hirschmann? nevím) pro všeobecné použití, do kterého na férovku našroubovali dva páry stovkového ethernetu... a chodí to.

Kulaté konektory M12 jsou fajn v tom, že jsou vodotěsné a i mechanicky ve smontovaném stavu dost bytelné. Jak už tu kdosi zmiňoval, jsou k vidění RJčka schovaná v převlečné šroubovací krytce... ale trochu bych se bál, že to moc vododěsné nebude. Kulatý M12 má těsnění konektorového spoje od přírody a těsnění proti plášti kabelu se většinou taky koná. Ale montáž M12ctek na kabel je obvykle peklo. Titěrné letovací kalíšky. Otrava je to už na M12 4pin nebo 5pin, a což teprve X-coded M12 osmipin: co jsem viděl, to byl porod. Ono to vede k tomu, že si zákazníci mají kupovat patchcordy hotové, vyráběné průmyslově někde v číně (s vysokohorskou přirážkou evropské značky, která je u nás prodává).

Reálně se v průmyslu na spoustu věcí používají normální RJčka, a pro zvýšení odolnosti proti prachu a vodě může být konektorový panel ještě krytý dalším deklem šasi apod.
Taky se dělají průmyslové CATx kabely (metráž), u kterých je garantován velký počet opakovaného ohýbání, zvýšená odolnost proti pohamtání apod. - ale to už jsem hodně uhnul od tématu...

3
Hardware / Re:Ako zastavit prenos vibracii z racku?
« kdy: 01. 05. 2022, 19:50:23 »
Dalším krokem by bylo zařídit, aby se skříň NASu nechovala jako membrána reproduktoru, například nějakou přidanou hmotou.

Natavený asfaltový pás (IPA).

:-D

4
Sítě / Re:Monitoring switchov - praktické skúsenosti
« kdy: 01. 05. 2022, 14:48:32 »
Hm tyjo. Zrovna se tu o něco tím směrem snažím a všiml jsem si, že:

Nejstarší switche, co tu mám, podporují .1D bridge MIB = vracejí záznamy dot1dTpFdbPort, ovšem pouze po jednom, pomocí GET nebo spíš GET NEXT. GETNEXT je prakticky jediná možnost, protože tabulka je indexovaná MAC adresou po jednotlivých bajtech = šestirozměrný náhodný řídký index. A konkrétně GET BULK podporován není, takže mi musí stačit snmpwalk, který se ptá na každý záznam jednotlivě pomocí GET NEXT. A ke všemu mi i snmpwalk držkuje, že záznamy nejsou seřazené striktně vzestupně (tak jak je firmware switche servíruje). A CLI to samozřejmě nemá (že bych k tomu ohnul telnet/SSH).

Moje novější switche podporují .1Q bridge MIB = vracejí záznamy dot1qTpFdbPort. A podporují GET BULK, tzn. funguje snmpbulkwalk.

A taky pokud správně koukám, nevšiml jsem si, že by jedna či druhá varianta bridge MIB byla podporována od přírody v Linuxu - jako že sosat FDB ze soft bridgů, WiFi AP apod. Našel jsem jenom diplomku Štefana Sakalíka z r.2011, pod vedením Yenyi Kasprzaka, a k ní zřejmě i repo na sourceforgi. Laškuju s nápadem, zkusit to vmasírovat do aktuálního OpenWRT, ale spíš mi to časově spadne pod stůl. A nebo si pomůžu skrz telnet/ssh :-)

5
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 29. 04. 2022, 11:16:02 »
větší než 9U se mi nad dveře nevejde... nestačí hloubka jen 400mm?

Doporučuju osadit rack s maximem možných U. Dřív nebo později to prostě přestane stačit. Stačí tam nacpat UPS, která zabírá víc než dost místa. Na hloubku taky bacha, lowcost switche problém nebudou, ale lepší značky s PoE se tam nemusí vejít. A osobně bych doporučil sáhnout po nějakým lepším switchi z druhé ruky. Dost se jich tady prodává a většinou jsou za hodně dobrý ceny...

Souhlas, značkové schopné switche jsou hlubší. A co teprve servery.

Nechci tupě paušálně nesouhlasit - uznávám úhel pohledu a názor podložený osobní zkušeností.

Nabídnu alternativní úhel pohledu: starší značkový kvalitní switch, nacpaný fičurami, vyřazený patrně v rámci pravidelné obměny po pár letech (skončila záruka a support ale hardware dál funguje), bude žrát poměrně dost proudu a může mít hlučné 40mm ventilátory. Moderní low-endový switch s pouze základními vlastnostmi (holý SoHo čipset) bude velice úsporný a nejspíš bez ventilátorů. Pravda je, že ten starý značkový kousek ho může ve funkčním stavu nakonec přežít :-) pokud to skončí soubojem na výdrž elytů v napájecí kaskádě.

= je potřeba vědět předem, co tak asi budu chtít do toho stojanu nacpat. Osobně věci domů vybírám v první řadě s ohledem na hluk. Do toho mi rackmount věci bohužel moc nepasují.

6
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 28. 04. 2022, 22:26:50 »
Jestli je 9U málo nebo zbytečně moc... to záleží, co všechno do toho stojanu chcete nacpat. Panely po 24 portech jsou 2U, switch 1U, něco dalšího? Třeba prefabrikovaný kamerový server/rekordér je další 1U... Potřebná hloubka opět záleží na Vašich potřebách = co přijde dovnitř. Dnešní switch může mít hloubku třeba jenom 20 cm, patch panely ani to ne.

Klasické stojany jsou jasná věc, standardizovaná konfekce. Jsou ale případy, kdy mi přijde praštěné, vytelit někam klasický stojan standardní velikosti (jde hlavně o hloubku) aby pokud možno nehyzdil a nepřekážel v prostoru. Jak už jsem psal, ve své póze pankáče občas pověsím 2-3U jenom na úhelníky svisle na zeď. Občas někde vidím 19"/2U úhelníky, že se dají koupit hotové, nicméně už jsem je taky bastlil z hliníkového L-ka (byly krásně tuhé) a teď naposledy jsem samotné úhelníky dost odflákl, viz přiložené foto. Partyzánská akce "co dům dal", i ten switch je veterán, který tímto kroutí už asi čtvrtou misi. Ty žluté železné úhelníky jsou nejspíš tyhle z OBI - akorát jsem udělal drobnou chybu, že jsem je vrtal uprostřed tzn. v ose té pásoviny, a pak jsem tam málem nedostal 19" uši :-D = měl jsem vrtat trochu mimo osu. Taky patch-panel už namontovaný na úhelníky se při LSA+ krimpování pěkně kroutil, tak jsem si ho podložil proti zdi kusem přiměřeně tlustého deskového matroše... Tenhle free-space držák je schovaný pod provětranou pohledovou předstěnou (tato kryje taky radiátory) takže jsem to nepotřeboval kosmeticky krytovat.

V jednom dalším případě jsem se akademicky zamýšlel (k realizaci naštěstí nedošlo) jak takovou opičárnu zavřít do ploché nástěnné skříně, aby ta sestava zbytečně nepřitahovala neplechu (prostředí měl být sice ne zcela veřejný interiér, ale de facto nikoli zamčený). A koukal jsem po nějakých plechových nebo plastových rozvodných skříních, např.: 1 2 3 4 . Ona se dá koupit i 19" děrovaná svislá lišta v metráži :-) Stačilo by říznout si flexou kolik potřebuju z toho "otazníkového" profilu a nějakými distancemi chytit do stěn skříně. Vlastně ty skříně od Telexionu mají nějaké lišty už přibodované uvnitř - akorát že pro montáž přístrojů vodorovně = prach sedá do otevřených RJ45 zásuvek. Což mi přijde nešikovné, a zřejmě by ty originální lišty ani nešly snadno vymontovat / přemístit. I proto jsem koukal po obecných rozvodných skříňkách.

BTW ještě jste se ptal "k čemu management ve switchi". Inu máte lepší přehled. Můžete se podívat na počítadla vadně přijatých rámců a snad i link up/down událostí (per port), můžete mrknout do tabulky naučených MAC adres (FDB/CAM) odkud Vás kdo zlobí *tentokrát*, zjistíte si jednoznačně jestli je konkrétní port linknutý a jakou rychlostí (což na LEDkách je někdy obtížné s jistotou určit), můžete na portu nastavit rychlost a duplex natvrdo, taky pokud switch má PoE tak se dá v managementu zjistit stav a případně to na dálku ovládat... Nakonec i VLANy se můžou hodit. Je tam mnoho dalších věcí, které ale asi "na takovéto domácí žvýkání" s jediným switchem zrovna nevužijete (SNMP, STP, LLDP/LACP...)

7
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 27. 04. 2022, 21:27:26 »
@OP ten levný patchpanel co jste zmínil mi připadá jako paznačka/neznačka - aniž bych tento konkrétní produkt držel v ruce, obával bych se zvýšené zmetkovitosti krimpovaných spojů. Za mě: docela široký sortiment levnějšího materiálu má Krup. Budu se opakovat - Digitus patch panel a nějaké patchcordy by se taky našly. Od Digitusu to aspoň půjde smontovat bez vztekání (s trochou nepohodlí, protože to nejsou keystony). Sám jsem z tohoto materiálu už něco vydrátoval. Patch kabely přece nemusíte kupovat ty nejdražší a plný počet - klidně si tam nasázejte CAT5e nestíněné, Vašim momentálním potřebám to vyhoví, a pokud jednou přidáte nějaké 10Gb propoje, tak holt si koupíte jeden-dva slušné patchcordy pro ten konkrétní spoj. Vyměnit patchkabel je sranda a jde to kdykoli. Problém je s tou pevně umístěnou kabeláží - palec nahoru, že jste na tomto úseku vsadil na jistotu.

Natahal jste CAT7 kabeláž - ta nebyla levná. Škoda to znehodnotit nekvalitním patch-panelem. Je fakt, že já jsem si v jednom případě natahal páteře CAT7 kabelem a panel dal jenom CAT6 - protože jsem to dělal spíš na 1Gb a víceméně jsem chtěl mít jistotu ohledně delší kabeláže (metalický 10Gb v té době nevypadal moc použitelně). Krimpovat RJčka na drát a nechat to plandat... za mě palec dolů. Vznikne Vám tam vrabčí hnízdo. Patchpanel je hezké čisté zakončení, svazek kabelů přicházejících ze zdi si do toho hezky úhledně poskládáte. Drát je materiál pro pevnou instalaci a patří zaříznout do hlubokých LSA+ vidliček (apod.), příchozí kabel fixovat příchytkou. Krimpovacím RJčkům na drát moc nevěřím - jasně dělají se s trojzubcem speciálně na drát, ale ta "pružná délka kontaktu" je minimální, bál bych se vývoje vaklů při následné manipulaci. Kromě toho drát není určený na pohyblivý přívod - k tomu je licna. Licna vydrží opakované ohýbání, je ohebnější = nepáčí tolik na konektorový spoj, a RJčko krimpované do licny (skrz žílu) má na každém pinu několikanásobný kontakt - pokud nemáte vadné kleště nebo materiál, tak tam vakly moc nevznikají.

Natažené dráty pokud možno všechny zakončit do panelu hned na začátku. Abyste napříště už jenom přišel s patchcordem a zapíchnul do dvou zásuvek (a nemusel nic krimpovat Krone kleštěmi). Pokud v tuto chvíli ušetříte na switchi, je v podstatě nulový opruz ho později vyměnit, ve srovnání s tím, že byste se musel později vracet k drátování pevných přívodů do patchpanelu. Každopádně je normální, že switch bude mít citelně menší počet portů, než kolik máte tras ve zdi, zakončených v patch-panelu. Protože budete mít v každém okamžiku využitou polovinu zásuvek kdoví jestli. Nevíte předem, která polovina to bude - v tom je to kouzlo přiměřeného předimenzování.

8
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 27. 04. 2022, 11:09:34 »
Jen pro zajímavost, vzpomněl jsem si, že mne kdysi zaujal tento industriální switch, u kterého tvrdí, že jsou schopni uchladit / provozovat až 440W PoE pasivně.
Díky za tip :-) zajímavý kousek. Všimněte si důležitého detailu: tenhle switch nemá napájení 230V AC, ale 48V DC (resp. rozsah až do 56). To znamená, že on si "48V" pro PoE nevyrábí interním měničem, ale bere ho nastojato zvenčí. Proto těch 440W směrem do PoE jenom proteče skrz, uvnitř switche z nich nevzniká žádná ztráta, kterou by bylo třeba chladit - snad s výjimkou nějakých FETů, které spínají napájení per port (jako součást SW managementu PoE a patrně elektronické pojistky proti nadproudu) - tyhle stejnosměrné spínače můžou mít odpor v sepnutém stavu ve dvouciferných miliOhmech = zanedbatelná ztráta a teplo. Tzn. ten switch se z hlediska tepla prakticky chová, jako kdyby PoE vůbec neobsahoval. I tak tam vidím několik SFP slotů - pokud to hnízdo při plném obsazení za provozu topí nějakých 10-15W, tak potěš koště s pasivním chlazením bez pořádné tepelné vazby na povrch šasi. Konkrétně optické transceivery jsou nejporuchovější součástkou na pasivních rackmount switchích "v průmyslu", a největší otrava je to u modelů, kde je transceiver postaru naletovaný do plošáku uvnitř (tzn. nejedná se o SFP).

Uvedený styl napájení PoE (= "přiveď si svých 48V") mi speciálně kvůli tepelné zátěži switche dává velmi dobrý smysl. Taky to umožňuje, nadimenzovat si měnič s výstupem 48V podle svých reálných potřeb, nebo to připojit na baterku apod. Mimochodem udávané špičkové přenesené výkony napájení 802.3af/at platí pro napětí asi 56 Voltů na výstupu switche = na horní mezi dovoleného rozsahu. Při nižších napětích roste vliv přechodových odporů v konektorech a úbytků na vedení = rostou ztráty, klesá dosažitelný maximální přenesený výkon. 48V je vlastně taková krotká jmenovitá střední hodnota, která se např. na baterkách v nabitém stavu běžně nevyskytuje. Tenhle styl napájení je charakteristický konkrétně pro DIN-lištové průmyslové PoE switche taiwanské značky ATOP. Jiní výrobci to mají různě, i v rámci jednoho výrobce lze potkat modely se zvyšujícím měničem uvnitř nebo naopak s externím vstupem 48V, a bohužel u některých takyvýrobců je třeba tuto informaci zjišťovat pečlivou badatelskou činností, zřejmě protože ji marketing nepovažuje za podstatnou :-(

Citace
Co se týče popisovaného opření čipů přes termožvejku o stěnu kejsu - toto dělá např. Mikrotik u některých svých modelů. Zejména u modelů s alu kejsy to může celkem fungovat.

Přesně tak, chce to hliníkové pouzdro. Viděl jsem i polovičaté pokusy některých výrobců, kteří opřou topící čip špalkem hliníku a žvejkami o kapotu z ocelového plechu tl. do 1 mm, ale prakticky to jako heat spreader moc nefunguje, protože železo vede teplo oproti hliníku výrazně hůř.

9
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 26. 04. 2022, 14:40:21 »
3) chci vidět toho snoba co pořád nemá čas jak někam jede v sobotu po tom co mu u prarodičů

To byl přesně případ, kdy jsem ve funglovém APčku TL-WR841N před léty nahradil elyty solid polymerem a keramikou, nalil do něj OpenWRT a zatloukl firewall systémem "least privilege". Potom asi osm let fungoval jako APčko v rodinném domku u mých rodičů, kteří bydlí dost daleko na to, aby se mi k nim nechtělo dvakrát týdně na výlet dělat dvorního ajeťáka. Mezitím se tam vystřídalo několik kusů venkovních wifi jednotek různých značek (dodávali provideři), jenom ten starej TP-link uvnitř jel pořád dál. Až mi ho vyhodili výjezdní odborníci od neJmenovaného WISP, kteří v místě řešili zablešeného svého CPE mikrotika (outdoor wifi klienta). Jako prvního s úlevou a opovržením odstavili toho mého letitého TP-linka ve vnitřní síti (což nic nevyřešilo, ale zpátky do provozu ho nevrátili) a naočkovali mámu, že má asi doma nějaký virus... Virus jsem doma žádný nenašel, a už se žádné problémy neobjevily, ale máma koupila od zmíněných odborníků na vnitřní pokrytí nějaké trochu mladší AP už s ACčkem, tak jsem jí ho pochválil a nechal jsem to tak. Ten starý TP-link tam zbyl jako studená záloha. A strach z viru jsem využil k tomu, že jsem mámin noťas upgradoval z Windowsů na Linux. Se zachováním thunderbirdích mailboxů, udělal jsem jí pořádek v soukromých datech na disku, pořídil zálohu... aaa už jsem zase off topic.

10
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 26. 04. 2022, 12:23:06 »
"Záruční" nálepka nemůže mít na uznání záruky žádný vliv, neboť takové chování odporuje zákonům.
Copak záruční nálepka, ale ten vyměněný větrák nebo vyříznutá díra by mohly při reklamaci trošku vadit :-).

Tak tak. Úplně přesně už jsem v jednom případě strčil ventilátor dovnitř a to neinvazivně, preventivně a předem (žádná záruční samolepka). Použil jsem největší co se vešel (tuším klasický 80x80x25), opět tichý a podtočený, ovšem s kvalitním ložiskem, a vyřízl jsem z klece větráku jednu postranici, takže jsem z něj udělal radiální dmychadlo. Plus nějaké lehké plastové přepážky a molitany naformované kolem, aby výsledkem byl kýžený průvan zleva doprava. Posadil jsem ho těsně vedle napájecího zdroje, aby tento dostával přímý ofuk. Neměl jsem nutkání řezat haubnu flexou, protože tenhle switch měl shodou okolností bohatě plástvovitě děrované obě bočnice.

Tyto podvratné akce si omlouvám tím, že shánět nový switch a řešit jeho výměnu, vůbec řešit náhlý výpadek, stojí taky čas a peníze a nervy, takže pokud preventivní partyzánská úprava chlazení (případně výměna elektrolytických kurvítek) může snadno ztrojnásobit životnost, nejedná se o vyhozené peníze a úsilí. Koupit dražší a značkovější hardware nevede nutně ke shodnému výsledku. Samozřejmě toto jde praktikovat jedině "v malých poměrech" pro vlastní potřebu - na kšeft by to nebylo dostatečně salon-fähig.

11
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 26. 04. 2022, 10:10:34 »
Už se tu začíná rozbíhat docela offtopic. Téma trošku unesu, ale snad taky trochu vrátím blíže původnímu dotazu. Nemáte někdo tip na "lepší domácí switch"? Ideálně 12 až 24 portů, aspoň pár z nich s POE, ideálně aspoň gigabit a pár rychlejších portů pro zařízení náročná na data. Ideálně třeba 2 až 4 10 Gbe nebo SFP+ pro spojení NAS s workstationem. VLAN a aspoň základní management. Pasivní lepší, ale zázraky se spíš nedějí. Jako AP mám Arubu, takže by se mohlo použít něco jako Aruba 6100 (JL679A).

Nebo radši vzít jeden menší gigabitový switch s POE (třeba Aruba 1930) a jeden rychlejší pro datově náročná zařízení  ??? ?

Jestli nekecá popis a filtr v CZC, tak Aruba 1930 s PoE ve dvou variantách výkonu PoE JL683A / JL684A má 4x 10Gb SFP+ uplink. Osobní zkušenost s touto značkou nemám.

Obecně 10Gb uplinky jsou dnes běžná vlastnost takové "lepší kategorie gigabitových switchů" napříč trhem.

Pasivní je fajn, ale tomu jsem ochoten věřit u čistě metalického gigabit-only switche se slabým CPU (viz aktuální HW revize D-Link DGS-1210-28 a příbuzných) ale jak je tam SFP nebo hůř 10Gb, tak co jsem držel zatím v ruce, to docela topilo. Je fakt, že jsem zmíněnou kategorii switchů viděl i bez ventilátoru, ale v zájmu životnosti doporučuji přinejmenším montáž "svisle bokem" (a ventilaci ponechat na samotíži) nebo přidat pomalý ventilátor. Pokud překáží záruční samolepka, tak zamačknout slzu a posadit ho zvenčí. Jo vlastně tady je řeč o PoE... tady bych pasivní provedení srdečně nedoporučoval. Můžeme debatovat, že pokud na tom bude odběr třeba 10W, tak ten měnič "zas tak moc topit nemusí", nojo ale on je dimenzovaný na výstup 200W, při 10W nebude jeho účinnost úplně hvězdná atd. Prostě ventilátor je jistota. Hm ovšem z výroby tam bude v 1U nejspíš nějaká 40mm siréna... nemám rád záruční samolepky. Už několik mých levných 19" switchů skončilo po záruce s vyměněnými kondíky a 120mm ventilátorem (pomalý model na 12V, podvoltovaný, většina se rozběhne na 5V a některé i na 3.3V, flexou říznout do plechové kapoty osmiúhelníkovou díru o průměru 120mm a jedeme). Toto prohlašuju s vědomím, že jsem už viděl všelijakou pasivní pornografii - toto jsem viděl i odkrytované, uvnitř je hliníkový odlitek doladěný frézkou, čipy přímo opřené přes termožvejkačku o frézovaná sedla vnější skořápky... neviděl jsem žádný kancelářský switch takto domazlený. Podotýkám, že uvedený průmyslový pasivní krasavec neslyšel o 10Gb nebo PoE (mluvím o celé rodině modelů).

12
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 25. 04. 2022, 09:39:14 »
Pri tom cisle 30 je potrebne pocitat s tym, ze to su kable a konektory v stenach (zasuvky) a pripadne na plafone (pre pripojenie wifi ziaricov, alebo niecoho s mikrofonovym polom v buducnosti, ci dataprojektor). Tie zasuvky su standardnevyuzite cca na polovicu, alebo menej. Aspon tak to mam naplanovane (a aktualne aj zhodne s realitou uz cca 10 rokov) ja.

Tesat!

Počet zásuvek (nebo aspoň rour ve zdi) se nemá nadimenzovat na momentálně plánované rozmístění a počet "spotřebičů", ale s výraznou rezervou a s rozmyslem. Domácnost sice není kancelář (kde norma říká dvojzásuvka na pracoviště = na každých 6 m^2) ale i doma platí, že se budou konat pravidelné škatule batule s nábytkem, bude se měnit využití pokojíčků jak děti porostou apod. Přestěhovat nábytek je otázka okamžitého rozmaru - ale aby vypučela nová datová zásuvka v místě dle "nového uměleckého záměru", to je do budoucna velký problém.

Ono je jedna věc, když Vám rozhodne šéf / investor / vlastník nemovitosti že "to je blbost, takhle to stačí, natahejte toho míň, jak Vám říkám"  (nebo "neřešte důkladnou strukturku, nezdržujte, kašlete na to, to se pak nějak udělá") a za půl roku Vám bude nadávat / Vás pomlouvat, že jste nekňuba že nemáte zásuvku zrovna tam kde on ji teďka zrovna moc potřebuje... a jiná věc je, pokud jste si sám sobě investorem a šéfem = později můžete nadávat za neprozíravost jenom sám sobě :-) Teď jste třeba v plné síle, záda Vám slouží atd., ale za deset let v úplně jiné rodinné situaci už ani nebudete mít náladu něco sekat, i kdybyste měl byt/dům na tu špinavou práci vyklizený, což mít nebudete... Blbé na tom je, že když to uděláte předem správně, a pak při operativních škatulích-batulích operativně reagujete, tak Vás za prozíravost většinou nikdo neocení, protože to všichni vnímají jako samozřejmost, jako že "ono samo to tak hezky funguje, ony samy nikde nečouhají dráty a nepřibývají lišty. Konektivita kdekoli v budově je přeci automatická, univerzální, emanentní a transcendentní."

Velmi na okraj, pro budoucí stavitele bych rád zmínil, že ve vícepatrových budovách je užitečné mít připravený velkorysý prostor pro vertikální stoupačky - silnoproud+slaboproud, topení, vodu, odpad, komín... Nic nenahradí předem v projektu rozmyšlenou trasu barákem, které se trochu pomůže uspořádáním stavebních konstrukcí/dispozice. Naprosto kritické jsou připravené průchody nosnými konstrukcemi stropů (beton, výztuže). Vždycky je jednodušší, mít předem připravené obdélníkové okno o rozměrech v desítkách cm (a po zasíťování ho ucpat měkkou protipožární výplní),  než muset následně strefovat diamantový vrták mezi výztuže. A ostatně třeba taky vytelit nějakou vertikální ohavnost v místě, kde s ní projekt dispozičně naprosto nepočítal. (Při rekonstrukci staré stavby řezat trámy napříč kvůli průchodu odpadu, který v tom místě bude pár metrů vodorovný a proto se bude pravidelně ucpávat...) Uff to jsem zase ujel.

13
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 25. 04. 2022, 07:21:00 »
PS: Za chladnickouje jedine miesto, kde som nedal dvojzasuvku, ale len jeden port je obsadeny kablom :) Hadam som sa neprepocital.
Jenom jestli jste nezapomněl na vysavač ;-)

14
Sítě / Re:Realizace domácí sítě
« kdy: 24. 04. 2022, 15:40:22 »
Rozhodně není všecko stejně kvalitní.
Vyhněte se nejlevnějším úzkým noname dvojzásuvkám za stovku - sice CAT6, ale provedení na omítku nemá uvnitř krabice dost prostoru na "obejdení kovových střev kabelem" (přitom jeden vstup shora a druhý zespoda) a má to i další čínské nectnosti, třeba nenulové procento vadně nakrimpovaných drátků (čelist kontaktu v těle konektoru neprořízne izolaci drátu, asi protože je tupá). Ale jestli máte CAT7 kabeláž, a budete chtít rovněž CAT7 zásuvky nebo aspoň CAT6a, tak asi nekoukáte po zásuvkách za stovku :-)

Pokud se týče volně ložených zásuvek na zeď, tak třeba ABB má v několika svých designových rodinách (např Tango nebo Element) modulární zásuvky pro systém Keystone: vezmete kryt, masku pro 1x nebo 2x keystone, a keystony podle svého vkusu (patrně nemusí být zrovna od ABB). CAT7 nebo aspoň CAT6a se zřejmě v provedení Keystone sežene nejsnáz. I se to snáz montuje než "all in one" zásuvky (a patchpanely).

Doporučuji vzít napřed od každého kus na vyzkoušení, jestli to pasuje dohromady a do Vašich krabic ve zdi (pokud to bude "pod omítku" = kulatá krabice zapuštěná ve zdi ve vyvrtané díře) protože CAT7 drát AWG23 nebo dokonce AWG22 může mít docela velký průměr žíly v páru (přes plastovou izolaci) což se do některých zásuvek nemusí vejít (pravda toho bych se bál spíš u zařezávacích štěrbin LSA+ specifikovaných pro CAT5e, které je typicky AWG24).

Pokud se týče keystonů a patch panelů, sám zmiňujete Solarix - to není špatnej oddíl, určitě v rámci tuzemského trhu. Jako ještě použitelný low-end bych zmínil německou čínu Digitus.

Pokud se týče switchů, já bych se na doma nebál třeba D-linku, ale tohle je hodně o osobním vkusu. Osobně snáším dobře managed SoHo switche s managementem přes CLI nebo HTTP (stačí třeba D-link WebSmart) - pozor, nejlevnější modely switchů vyžadují pro management tlustého klienta na počítači, nebo cloud v divokém internetu, obojí je IMO krok stranou. A spíš nedoporučuju switche zn. Mikrotik (nepřišel jsem na chuť managementu switchů v RouterOS) = Mikrotik má své obecenstvo, který ocení jeho specifické kvality.

Tip ohledně mechanického uchycení a umístění: pokud nemáte vybraný 19" stojan a možná ho nepotřebujete, pro malé domácí nebo místní uzly, dají se switche montovat "naplocho ke zdi bokem svisle". Případně na 2U úhelník s patch panelem. Případně toto zavřít do ploché krabice, nebo schovat za pohledovou předstěnu. Switch visícící bokem svisle se líp samotížně chladí, pokud má větrací otvory v postranicích. Zároveň do volných portů RJ45 (otevřených vodorovně) tolik nesedá prach, přitom se k tomu dá rozumně dostat pro připojování patchcordů.

15
Hardware / Re:Jak vybrat TV?
« kdy: 12. 04. 2022, 12:01:04 »
@A.S. čekal jsem, že se ozvete - děkuji za bezvadné upřesnění / vysvětlivku :-)

Stran: [1] 2 3 ... 62