Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - František Ryšánek

Stran: [1] 2 3 ... 90
1
Sítě / Re:Přehled síťového provozu
« kdy: 17. 03. 2024, 11:06:23 »
Okamžitý přehled na nízké úrovni (MAC / IP) dá iptraf-ng. Koukám, že existuje i balíček do OpenWRT.

Tady je zřejmě docela v kostce popsáno, co umí v tomto směru OpenWRT:

https://openwrt.org/docs/guide-user/services/network_monitoring/bwmon

To co žádáte je poměrně pokročilá funkce. Třídit data podle lokálního uživatele (stroje), ale taky podle cílové nikoli jednotlivé adresy, ale "webové služby", a sledovat vedle objemu přenosů také "čas strávený na konkrétní službě". Jako že jak dlouho u toho potomek seděl (/ležel, prostě kvasil). Jednak velké webové "služby" / sajty / aplikace jedou na farmách/cloudech, které čítají tisíce IP adres, které nemusí být ani v rámci jednoho AS. Už jenom nějak agregovat, které cílové IP adresy patří konkrétní "webové službě" (sajtě, aplikaci) je netriviální zadání. Máte DNS a máte RIPE, ale nějak technicistně to agregovat... Jak podle DNS tak podle RIPE (a podobných databází jinde na světě) dohledáte kolikrát jenom cloud, ve kterém to běží (např. Amazon) a v tom cloudu běží webů veliká spousta. Na obyčejném HTTP by šlo vyzobávat a třídit dotazy HTTP GET, ale na HTTPS máte smůlu, pokud nechcete páchat "na férovku MITM" a zneplatnit užovkám všechny certy vzdálených legitimních webserverů (ve variantě s transparentní proxy). Nejsem na tohle expert, možná kdybyste zakázal přímý přístup ven na 80 a 443 a donutil klienty používat proxy explicitně, tak by o tom browser věděl a nedržkoval by ohledně CERTů. Nevím, strašně dlouho jsem explicitní proxy nenasadil.

A pak je tu ta věc, že spousta webových stránek si tahá všelijaký content odjinud. Obrázky, počítadla, reklamy... na nezávislém zpravodajském webíku, který žije z reklamy, můžou většinu objemu snadno tvořit reklamní videostreamy, které tečou bůhví odkud. A pak se v tom nějakým analyzátorem vyznejte, "kde" vlastně uživatel strávil čas / stáhl tolik dat.

A jak už psal @petersveter: jakákoli netriviální analýza bude potřebovat výkon CPU a zřejmě i prostor na disku, do bootovací NAND flashky v routeru si tohle blejt nechcete, ramky nemá moc a výkon CPU taky potřebujete spíš na forwarding provozu.
A když budete dokola oklobávat RIPE a podobné databáze, nedivil bych se, pokud by Vás odstavili jakožto parazitujícího robota... (pouze můj osobní dojem).

2
Podle mého budete muset začít tím, co je zač RFID čtečka v průmyslovém tabletu. Patrně budete hledat tablet se zabudovanou čtečkou - přece nebude plandat na kabelu z tabletu, který nějaký pracant tahá všude ssebou.

Pod Androidem nevím. Pod Windowsama se vyskytují čtečky všelijakých druhů: třeba na COM portu přímo posílají string (vlastně ID tagu), nebo je třeba ke čtečce vlídně hovořit nějakým protokolem, nebo se chová jako USB HID keyboard, nebo je vidět na USB sice jako HID, ale nikolik jako klávesnice: RFID čtečky mají svou vlastní třídu USB zařízení zvanou CCID. Související buzzword je zřejmě PCSC (PC/SC). Na to navazuje pod Windows "serviska pro smart karty" a tuším i související API. Taky jsem zaslechl buzzword MS/Windows Security Key - nejsem si jist, zda to znamená konkrétní model RFID tagu, nebo nějaký obecnější microsoftí terminus technicus...
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/security/identity-protection/smart-cards/smart-card-windows-smart-card-technical-reference

Jinak je taky větší počet druhů tagů, ve dvou pásmech: 125 kHz a 13 MHz.
Tagy na 125 kHz jsou prakticky "rádiový čárový kód".
Tagy na 13 MHz (některé modely) jsou chytřejší, dá se do nich zapisovat (pokud to čtečka umí) apod. Obecně tagy umí mnohem víc věcí, než jenom "řekni svoje ID".

3
Studium a uplatnění / Re:Jak začít jako Embedded developer
« kdy: 11. 03. 2024, 12:15:07 »
Který kraj nebo okres?

4
Windows a jiné systémy / Re:Falešný thermal throttling
« kdy: 10. 03. 2024, 22:29:15 »
Pokud máte jak, tak zakázat BD-prochot.

Není ten procík náhodou Haswell? Ten měl takovýhle bug při návratu z C-stavu hlubšího než C1e. Pro zajímavost, co je to za OS?

5
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 09. 03. 2024, 21:03:20 »
A odpřísáhnul bych, že rozdíl v chování mezi tady těma dvěma je doslova od prvních dnů včetně porodnice. Takže ta výchova tam měla naprosto nulový efekt a už tam byl rozdíl jako prase

Tohle je přesné, říkám občas totéž. Obě děcka myslím šikovná, ale povahově a co do zájmů každé úplně jiné, už od vylíhnutí.

6
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 07. 03. 2024, 16:08:17 »
Co si doma vychováte, to doma budete mít. U dětí to platí víc, než kde jinde.

...do určité míry. A můžeme debatovat, jestli výchovou ovlivníte 50% nebo třeba jenom 20%. Někde tam mezi se to bude pohybovat. Lidi se ve skutečnosti mění s věkem poměrně málo.

Určitě má smysl nastavit nějaké morální meze a sociální návyky. Pokud má dítě zájem tak podporovat zvídavost / objevování, případně i nějaké učivo vyložit. (Co jsem pozoroval tak děcka svého rodiče jako učitele moc neuznávají, nestojí o doučování neoblíbených předmětů.) Pokud jde o hypotézu, že když budu svoje dítě nutit ke dřině, a oberu ho o většinu volného času povinnými aktivitami, tak z něj vychovám pracanta... tomu moc nevěřím. Spíš bych řekl, že si má najít svoji cestu k cílevědomé činnosti - a vhodně ho v tom podporovat, pokud takové snahy začne vykazovat. A zaslechl jsem dokonce výklad nějakého psychologa, že přiměřená míra nudy je taky zdravá, že být věčně na útěku podle diáře už od útlého věku zdravému rozvoji jedince spíš nesvědčí.

A s tím sebehodnocením jakožto nejostřejší tužky v penálu... souhlasím s názorem, že není špatné, aby potomek vyrůstal mezi jinými schopnými vrstevníky, pokud možno nikoli patologicky soutěživými.

7
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 07. 03. 2024, 15:48:42 »
Z tohoto jsem dneska zaslechl v rádiu asi pětiminutový útržek, vložený do zpráv (asi upoutávka):
https://plus.rozhlas.cz/prijimaci-zkousky-jsou-samoucelne-deti-se-kvuli-nim-uci-nesmysly-upozornuje-9178807
Asi mám fakt kliku, že se moje děcka nebála osmiletého gymnázia, a že se dostala bez velkého doučovacího masochismu.

Ale houby, spousta lidí vyplašeně platí za nějaké pochybné kurzy, přesvědčena, že bez nich to jejich děti nedají. A je to pitomost. Stačí dětem stáhnout předchozí testy z cermatu, aby si jich pár udělaly a věděly do čeho jdou a vo je čeká, uměly si rozvrhnout čas a víc potřeba není.

Mimochodem ta reportáž kupodivu nebyla zdaleka jenom o přijímačkách (to co tu dokola omíláme), ale zmiňuje také, že snaha škrtit kapacitu škol pro všeobecné vzdělávání a podporovat učňovské školství měla politické pozadí. Myšleno třeba 10-20 let zpátky, tzn nebavíme se o poměrech za socíku.

8
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 07. 03. 2024, 14:31:16 »
perfektni vysledky jsou na Cermat intelektualnich masturbacich (pardon, testech) prakticky nemozne.
A tak to má být, bylo by špatně, kdyby tomu bylo jinak.

Správná myšlenka v tom smyslu, že pokud má test postihnout škálu schopností testovaných jedinců, a má je podle těchto schopností seřadit, tak je třeba, aby nikdo nedostal 100%, ale aby všichni skončili "někde mezi". Pokud by dostali všichni 100%, tak si můžou kolektivně zatleskat, ale jaksi se nepozná, kdo z nich byl teda lepší :-) Někteří šprti s tím mají mentální problém, že ta věc nejde reálně udělat na plnej počet... (některé takové znám)

No takže se ten test udělá hodně ostrej. Test z matiky bejvá takovej, že třeba čtyři úlohy jsou v mezích dosavadního učiva (pět let základky) a běžný šprt je zvládne, ale pátá úloha, s nejvyšším bodovým ohodnocením, která udělá třeba 20% z celkového počtu bodů, je vědomostně prostě mimo. Viděl jsem pár testů, a většinou ta úloha vede na soustavu dvou lineárních rovnic o dvou neznámých (což navíc formulací zadání není nijak zvlášť usnadněno). To je učivo asi osmé třídy ZŠ, pokud se nepletu. Jenomže ty testy dělají děcka těsně za pololetím páté třídy, která sotva pobrala převod slovní úlohy na jednu rovnici o jedné neznámé. Nebo jsem tuším viděl nějakou takovou úlohu na kombinatoriku... Osobně tomu říkám "úloha pro selekci mimozemšťanů". To dá v páté třídě natural-born matfyzák, ať už z hlavy, nebo na základě formálních znalostí naštudovaných dopředu - ale průměrný šprt v tomhle věku a ročníku to prostě nepobere, jakkoli neúprosně ho budete doučovat :-) Bohužel jsem neviděl nikde statistiku, kolik děcek tuhle "emzáckou" úlohu u přijímaček dá, resp. jaké je statistické rozdělení bodových skóre. Podle mého tam bude peak těsně pod 80%, kde budou rozhodovat jednotlivé náhodné chyby v ostatních úlohách a řekněme schopnost "identifikovat úlohu pro selekci emzáků" a *neztrácet s ní čas* :-) což v tom věku není vůbec samozřejmá schopnost.

9
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 05. 03. 2024, 09:48:05 »
pokud se hlasi 600 deti na gympl s kapacitou 30

1:20 je docela masakr.  Ta výsledná třída musí být zajímavě vyselektovaný vzorek :-) To není 5% horní kvantil populace. To je 5% kvantil z těch, kteří si věřili, že mají šanci :-) nebo věřili jejich rodiče.

10
Studium a uplatnění / Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 01. 03. 2024, 23:17:28 »
Hele mít středoškolské vzdělání v kombinaci elektro + nějaká jiná technická SOŠ, to nemusí být vůbec marná kombinace. Může to později otvírat mnohé dveře. Jsou profese, kde je odborné elektro vzdělání vyžadováno. A jsou místa nejen šéfovací, kde se kombinace dvou technických oborů velice hodí. Jestli máte chuť a čas, a nezpůsobí Vám to existenční potíže, tak si to elektro dodělejte. Později když člověk živí rodinu, už jde doplnit formální studium dost ztuha.
A obecně člověk má nejlepší šanci uspět v tom, co ho baví. (Dokud si to formálním studiem neznechutí :-)

11
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 23. 02. 2024, 10:19:49 »
Z tohoto jsem dneska zaslechl v rádiu asi pětiminutový útržek, vložený do zpráv (asi upoutávka):
https://plus.rozhlas.cz/prijimaci-zkousky-jsou-samoucelne-deti-se-kvuli-nim-uci-nesmysly-upozornuje-9178807
Asi mám fakt kliku, že se moje děcka nebála osmiletého gymnázia, a že se dostala bez velkého doučovacího masochismu.

Příště se uvidíme u přijímaček na vejšku. Aneb Husákův periodický populační boom a jeho ozvěny ve vzdělávacím systému, modelovány gradientem živelné urbanizace a exogenního imigračního tlaku...

A nakonec se uvidí, čím se děcka budou jednou doopravdy živit. Makat trochu rukama si už obě vyzkoušely...

12
Odkladiště / Re:Helpdesk operátor
« kdy: 14. 02. 2024, 17:07:20 »
Pokud nemáš řešení v hlavě, tak holt se budeš muset proběhnout a ověřit to osobně. Bohužel pořád ti budou hlásit někdy voloviny, logicky ne každý všemu rozumí.

Poměrně rychle ale získáš určité typy odpovědí a řešení, často ti stejný problém reportuje více lidí. Když nevíš, určitě ti někdo pomůže.

Jojo. Pokud má člověk dělat support na témata, která nemá v malíčku, měl by zkusit trochu aktivně potrénovat, ve vlastním zájmu. Třeba na specifický software máte být proškolena zaměstnavatelem, pokud to nebylo u přijímacího řízení jako "vyžadovaný předpoklad".

Pokud je to v rámci areálu, je pohyb po place užitečná taktika. Poznáte lidi a prostředí, zjistíte co se ve firmě vyskytuje za počítače, kde mají jaké kontrolky (nebo spíš nemají) atd. Taky to prospívá tělesné kondici - není nic horšího, než jenom sedět na židli.

Na problémy typu "vono to nefunguje" a "nemůžu se přihlásit" - pokud se to týká síťových služeb, tak bývá možnost, podívat se na serveru do nějakých logů. Tam Vás jako nováčka musí někdo pustit / zaškolit, a možná to nebude hned po nástupu = čím častěji budete tohle eskalovat, tím dřív se Vám dostane nějakého zasvěcení od správců, kteří chtějí mít taky svůj klid, že :-)

Hardwarové závady se vyskytují. V monitorech, v počítačích, v Ethernetu. Pokud Vás tahle práce neodradí, časem si vypěstujete postupy hledání chyb a řekněme i nějakou "intuici", ačkoli na tu se moc spoléhat nedá. Základní postup je: krabice A nefunguje? A co když připojíme krabici B, ta bude fungovat? Ne? Máme v zásuvce napájení? Co Ethernet, odkud kam ten kabel vlastně vede? Není vada v patchcordu, nebo v trase? Doběhnete s noťasem ke switchi, zkusíte to do switche rovnou... atd. Velice záleží na detailech prostředí - jak moc máte LANku "bezpečnostně ošetřenou" apod. K tomu byste jako helpdesk měla mít nějaké počáteční podklady / školení.

Elektru a počítačům a síťovinám lze rozumět do různě velké hloubky - zásadní znalosti ale po Vás jako nováčkovi nemůže nikdo spravedlivě požadovat.

Pokud jste fakt jenom na telefonu, a nemůžete se dojít podívat, co se děje na druhém konci, tak je to trochu smutná situace. Čistě na telefonu neporadí sebevětší profík, pokud je tazatel na druhém konci drátu nepoužitelný :-/

13
Neporadím s moderními programovacími prostředími. Mám jenom pár keců v kleci:

Připomíná mi to dobu, kdy databázové aplikace bylo možno provozovat lokálně, s občasným přístupem na centrálu - na požádání se vytočil dial-up a synchronizovala se data tam a zpátky. Říkalo se těmto postupům tuším "disconnected operations" - pobočky měly značnou míru autonomie a data s centrálou si vyměňovaly "líně a pozvolna". Pobočka mívala v zásadě počítač nebo malý server a na něm svoji instanci dbms. (Asi nechci navrhovat, aby na telefonu běžela instance RDBMS :-)

Nápady z tohoto soudku (replikace a tak) tvořily taky část oboru zvaného "distribuované databáze".

Zkuste si schválně ty dva pojmy zagooglit, třeba se dočtete něco relevantního - jak postavit datový model, aby to celé samotížně zaklaplo dohromady apod. Odhadem máte výhodu, že Váš datový model je jednoduchý = nebude tam složitá referenční integrita, snad ani potenciál ke konfliktům mezi offline lokalitami apod.

Pokud něco googlem najdete, připravte se, že to bude značně řídké čtení. Spousta akademického textu a sem tam dobrý nápad.

Pokud Vaše zadání obsahuje možnost, že při nějakém plánování času apod. bude mezi účastníky docházet ke konfliktům, tak tam teprve začíná zajímavá činnost = jak řešit případné věcné konflikty. Jednak na úrovni uložení dat, druhak nad tím na úrovni aplikační logiky.

14
Pokud je zaseklý grafický desktop, případně z nějakého důvodu celé grafické prostředí, tak mě napadá, že Windows 10 údajně obsahují jako volitelnou komponentu OpenSSH service. Prostě remote příkazový řádek přes SSH, tentokrát ovšem oficiální. Odtamtud se dají spouštět věci jako tasklist -V, taskkill, jako náhradu správce úloh doporučuji ntop. Hehe to by mě zajímalo, jak tohle funguje v kontextu Windowsích "desktopových uživatelských relací" :-) Jenom jsem to rychle zagooglil, prakticky jsem openssh service zatím netestoval / nemám potřebu.

15
Velmi matně si pamatuju, že v dávných dobách snad existovaly "ladící" karty do PCI, které pomocí bus masteringu dokázaly sáhnout kamkoli do hostitelovy DRAM, tzn. také udělat kompletní obraz RAM zaseklého počítače, pokud byl do té míry funkční.

Nejsem si jistý, zda přístup z PCI do adresního prostoru hostitelova procesoru (resp. fyzické DRAM) podléhá nějakým omezením, a jakým. Vím že PCI host bridge (a další bridge za ním) filtrují/dekódují přístup z hostitele do MMIO oken periferií - ale opačným způsobem... nevím. Je možné, že se toto v průběhu desítek let vývoje PCI nějak vyvíjelo, předpokládal bych směrem k utužení bezpečnosti. Určitě do toho má co mluvit IOMMU v případě mapování PCI(e) zařízení guestům, ale nejsem si jistý, zda v defaultní konfiguraci prostě pustí BM transakce ze strany PCI sběrnice kamkoli do RAMky fyzického hostitele.

A pokud se k obrazu RAMky dostanete, k nápadu "něco z toho zjistit" se tu vyjádřili ostatní. Kdyby aspoň ten obraz byl "plochý", ale ony user-space aplikace dostanou fyzickou RAMku přidělenou několikapatrovým překladem adres stránkovacího mechanismu, a pak nad tím přídělem ještě běží nějaký alokátor... Takže najít a parsovat kernelové page allocation tables, a nad tím alokátor příslušné "runtime knihovny" dané aplikace... a pak se snad dostanete k nějakým datům.

Zkusil bych tomu stroji dát kouř Memtest86+. Přes noc, nebo pár dnů v kuse.
Pokud PC tohle ustojí, tak to pořád není garance, že tam není nějaký další bug. Třeba pokud je načatá grafika, tak zatuhlý grafický ovladač asi dokáže systému taky solidně zamotat hlavu.
Čerstvá verze memtestu je koukám sedmička (hledejte string "latest version"), já tuším jedu ještě na 6.20 - viz archiv, pokud nemáte rád kulaté verze.

Stran: [1] 2 3 ... 90