- ty problémy s kompatibilitou a případnými výpadky pro single vs dual rank na konkrétní desce nejsou nijak výjimečné.
To neplatí jen pro unbuffered ECC, ale i pro standardní desktopové DIMMy. Obecně je to pak i jeden z důvodu proč třeba ty vyšší řady čipsetů/CPU s více sloty vyžadují ty bufferované registered nebo load reduced (LR) DIMMy. Je to výrobně dražší, přidá to latenci, ale je to také typicky spolehlivější.
Duvod pouzivani registered pameti
neni kompatibilita, ale zatez na sbernici. Na DIMM modulu maji vsechny pametove cipy spolecnou ridici sbernici (adresni bity + ridici signaly), coz na 1Rx8 dela 8 zatezi, v pripade 2Rx8 pak 16 zatezi per dimm. Typicky desktop CPU ma 2DPC, takze utahne tech 2x16 cipu max (32 zatezi bez ecc, 36 zatezi s ecc).
Registered pameti jsou ale tvoreny typicky x4 obvody (pro samozrejme dvojnasobnou kapacitu), takze 2Rx4 dela v ramci samotne dimm rovnou tech 36 zatezi, a serverove desky maji az 3 sloty per kanal (ty starsi), a utahnout pak 2 dimmy (72 cipu) nebo 3 dimmy (108 cipu spojenych paralelne).. to jako fakt nepujde uz ani se snizenymi rychlostma. Proto se do ridici sbernice pridava registr (buffer) a najednou jsou ze 36/72/108 zatezi pouhe 3.
Obdobne se pak resi LRDIMM, ktere maji buffer i na datove ceste, protoze takovy dimm ma 4R konfiguraci, a typicky cpu umi utahnout na datove casti prave 4R (tj. 2R x 2DPC). Ale serverova deska ma 3 sloty.. a kapacitni dimm 4R.. takze delaji najednou 12 zatezi... pridanim buffer se to zredukuje ze 12 na 3 - a 4R LRDIMM dimm je elektricky jen 1 zatez, ne 4.