Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - RDa

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 193
31
Sítě / Re:Zkušenosti s editací BIOSů
« kdy: 25. 02. 2025, 01:18:37 »
Sezen si pajecku a programator na pameti. Vyndej, zalohuj, flashuj, zapajej, spusti.

Buhvi jaka verze ME tam je, a zda je provisioned.. muze to byt docela opruz a potrebujes nastroje od vyrobce/servisu ktere verejne nesezenes.

Vzdej to, hod to do cerveneho kontejneru a kup si pocitac ktery ti parametrove vyhovuje.

Bude to totiz levnejsi varianta pro vsechny zucastnene :)

32
Skoda ze u toho nejsou ceny

33
Distribuce / Re:Kali Linux nelze po startu aktualizovat
« kdy: 23. 02. 2025, 18:50:02 »
varianta 1: pouzivej normalni Linux distro
varianta 2: pouzivej aktualni verzi

Pokud si hrajes s necim, cemu vubec nerozumis.. tak se na to rovnou vykasli.
Jsou veci, ktere detem proste do rukou nepatri :D

34
Hardware / Re:Je RAID s příchodem SSD zastaralý?
« kdy: 23. 02. 2025, 15:40:48 »
... Nicméně RAID 10 je z hlediska výkonu pro SSD asi lepší volba.

Tak treba TRIM by mel byt pouzitelny u 0, 1, 10 (s odrenyma usima i u poli s dedikovanym paritnim disku, ktery jako jediny nebude trimovan).

Otazka zda pouzit RAID 10 nebo pouhy RAID 1 a pak nasledne LVM (append) je, zda mate potrebu na zvysenou sirku pasma a zda vam ji HW na kterem to stavite vubec umozni - je celkem casty, ze v systemu je bottleneck, protoze radic ma malo linek, nebo chipset je pripojen zkriplenym uzkym a pomalym DMI.

35
Prerusit 3.3V vodic je nejmensi zlo. Ja to oranzovy normalne preriz, dal na oba konce smrstovacku, jakoze izolaci a pak treti vetsi smrstovackou to spojil. Krasna prace, nikde nic nehrozi.. a v pripade potreby to jde zas rozebrat, spojit a zaizolovat. Byla to tedy nejaka redukce 4x HDD, jedno napajeni a miniSAS (6G) konektor. Uz ho mam - viz DELL 42N7H


36
Hardware / Re:Raid: je to starý koncept SSD?
« kdy: 22. 02. 2025, 16:29:56 »
RAID je ortogonalni technologie k SSD. Tj.. spolu to nikterak nesouvisi.

A vykonnostni prinos to zachovava i se SSD, a tam kde je jedno SSD malo, muze prijit vhod nejaka forma RAIDu.

37
Tohle jsem resil u SAS SSD, kdyz jsem je mel napajene skrze full-sata konektor, s 3.3V vetvi, tak nefugovali. Takze mam na te rozbocce prerusenej 3.3V vodic a uz jedou.

Takze nam rekni, do ceho a jak jsi je pripojil - zda nejaky kabel nebo backplane, a zda tam nahodou byl nebo nebyl 3.3V vodic.

38
Software / Re:Rclone distribuce dat medzi uloziskami
« kdy: 18. 02. 2025, 08:14:38 »
Je malo sluzeb co maji import z url, pamatuji si snad jen Youtube, kteremu muzete pri uploadu dat URL namisto lokalniho souboru.

V pripade ze chcete delat distribuci mezi vzdalenymi uzly, tak se na to hodi pouzivat klasicke souborove sluzby - napr. FTP (nebo jeho TLS variantu), a FTP umi remote to remote transfery, pokud se povoli FXP.

Druha varianta bude porizeni VPS, kde vam wget/curl udela pozadovanou sluzbu. Zde lze asi udelat vyhodny VPS, protoze nepotrebujete zadnej vypocetni vykon, ale vezmete maximalni storage.

39
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 17. 02. 2025, 12:26:05 »
Konkrétně kombinace X11SSL-F a řadič LSI Megaraid 9260 je nefunkční, protože řadič nelze nastavit.

To zalezi jakou preferenci option rom mate navolenou (lze volit Legacy, EFI a disabled ... per PCIe slot).
(nejspis pri cistem efi bez csm se nevola legacy option rom.. takze pak takova karta co nema efi bios ostrouha)

V pripade ze mate navoleno EFI, tak se muze zdat ze nemate vyzvu ke klavesove zkratce managementu.. ale nejake volby jsou k dispozici skrze klasicky bios (po zmacknuti DEL) - na jedne ze stranek (tusim ze druha) se doplni polozky do seznamu "vlevo dole".

Kdyz se pak blbe nastavi kombinace typu option-rom a typu bootovani, tak se me stavalo ze se ovladac na nejakou raid kartu nenacetl, protoze jeho RoC nebyl spravne inicializovan, nebo visel v nejakem divnostavu. Udelam rmmod, modprobe.. a nic. Pritom v lspci to videt bylo.

40
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 17. 02. 2025, 05:50:48 »
Jako me by zajimalo ktery HW raid controller/firmware umi treba TRIM na dane RAID10 konfiguraci.
Protoze bez toho, to bude dalsi hrebik do rakve tem spotrebnim SSD.
Bez write cache bude hodne velky write amplification, a tohle je dorazi uplne.

Jak uz se zminovalo NVMe - tak dat dve partisny pod windows sw raid nejde? (storage spaces??)

Ohledne bootu a systemu na raidu - to neni az tak nutne, system se da povazovat za WORM reseni a jednorazova zaloha pred ci po kazdem updatu postaci k recovery. Predpokladam ze tazatel ma mirror jen jako ochranu proti ztrate dat mezi zalohovacimi intervaly..  ... pane, mate v planu vubec zalohy? :)


41
Hardware / Re:Hledám RAID kartu pro 4× SATA RAID1(10)
« kdy: 16. 02. 2025, 16:08:39 »
Vetsinou se SATA nedelalo s bateriovou cache, a pokud jo, tak to byl starej kram s max 2/4TB diskama/volumes, kde bude problem nasazeni do novejsich win. Na linuxu bys spis mel jit mdraid.

Pokud opravdu staci na 4 disky, tak treba LSI 9341-4i (pro osum pak -8i) je celkem moderni zarizeni.

A jestli opravdu trvas na bateriove cache, tak lze nalezt varianty starsiho ibm radice nebo novejsiho dell - to poznas podle baterie. Ale vetsinou bude baterie po smrti.. tak nevim zda chces dat 10-15k za novej radic, nebo kupovat baterii.. nebo se smiris s rizikem ze tam bateriova cache nebude.

Varianta 9361-4i ma volitelne bateriove prislusenstvi.

A jak zminujes ze disky nejsou odolne vypadku napajeni, protoze se jedna o komercni hracky - tak tady tohle ti zadny radic s cache opravdu nezachrani - jako muzes vypnout write cache na SSD, ale to se dostanes treba na 40MB/s .. no nevim zda tohle chces.

Pro serverove uziti pouzivej serverovy hw.. tj. model SSD s kodanama, a nevymyslej rovnak na ohejbak ,)

42
Hardware / Re:Uspávání JMicron převodníku USB-NVMe
« kdy: 15. 02. 2025, 17:58:13 »
Jo no.. ty prevodniky jsou nekdy dost divne - napr. ja mam takovy USB box na sata, ve ktere mam live distribuci na testovani ruzneho hw co me prijde pod ruku - a onen prevodnik uplne nedava urcity suspend rezim, ktery vnuti deska (nevim zda to souvisi s charging portem). Nebo mozna jde o stav kdy se pozaduje nejake cteni, ale pak resnu komp a zustane to tam v bufferu - nicmene vysledek je: activity indicator na prevodniku blika jako kdyby se neco melo dit, ale uz disk nereaguje na enumeraci v biosu a nebootnu z nej. Musi to projit skutecnym power cycle (tj bud odpojit, nebo vypnout zdroj a pockat az se vybije 5VSB vetev).

43
Hardware / Re:Uspávání JMicron převodníku USB-NVMe
« kdy: 15. 02. 2025, 13:28:35 »
Podle me nejde o uspavani - to nema proc padat, max to udela prodlevu.

Mate RPI = problemovy USB power budget -> crash disku

Nektere prevodniky maj problem s UAS -> zkuste prepnout na usb-mass-storage driver, jak radi Michal

44
Server / Re:Oprava číslování md127 na md0
« kdy: 14. 02. 2025, 02:57:39 »
https://www.pslib.cz/milan.kerslager/RAID_v_Linuxu#Zm.C4.9Bna_preferovan.C3.A9ho_minor_number

Jestli to dobre chapu, tak --update=super-minor bude fungovat jen pri rucnim sestaveni pole, takze musite udelat --stop, a pak --assemble a pokud nemate mdadm.conf, tak vylistovat komponenty pole (uvidite v cat /proc/mdstat pred stopem), a pak uz hura do nastaveni.

Pote bych to rebootnul a cekal zazrak, dejte vedet zda to zafungovalo.

45
Server / Re:Utilizace disku zahlcuje celý server
« kdy: 12. 02. 2025, 17:53:13 »
Jeste bych se podival na SMART rozdil, udelejte 2 vzorky vzdalene 24 hodin (nebo hodinu ve spicce) terba pres vsechny disky pomoci nvme smart-log a odectete objem cteni i zapisu, at vidite o jakou zatez se vlastne jedna.

(snad LVM mirror neni tak blbej, ze by kazdej zapis povazoval za update celeho LVM extentu, coz je 4MB)

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 193