Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - RDa

Stran: [1] 2 3
1
Software / Kodi nehraje DD+/EAC3 na SPDIF
« kdy: 01. 06. 2023, 12:17:00 »
Ahoj, mate nekdo rozjety KODI tak, ze vystup mate jako opticky SPDIF a prevadi vam to DD+ (DDP, dolby digital plus) aka EAC3 zvuk na AC3 zvuk (ktery se vejde do sirky pasma SPDIF spojeni).

Podle specifikace kodeku lze extrahovat onen AC3 zaklad z EAC3 streamu, pripadne provest plny decode a re-encode.. ale u me je to hluchy - ticho, jakmile se pusti nejaky obsah kde je DDP/EAC3. Dokonce prestanou fungovat zvuky z UI po teto akci, jako kdyby se tam neco rozbilo.

Klasicke AC3 i DTS stopy jedou tak jak maji (v passthrough), vyssi odvozeniny DTS jsem jeste nezkousel.

Platforma je Gentoo, zkouseno na stabilni Kodi 19.5 i gitove verzi 20 neco.. nakonfigurovano v UI imho spravne (passthrough, receiver capable of AC3 + transcode to AC3).

Celkove ta DDP podpora je pofiderni, protoze UI TAG ukazuje "DOLBY" u vsech medii.. nezavisle zda to ma AC3 nebo EAC3. Achjo, proc to nema nejaky expert mode.. kde to bude ukazovat co to je a nemaskovat to pod jednotny nazvy.

2
Server / SMTP problémy se Senderbase.org
« kdy: 25. 05. 2023, 14:03:37 »
Ahoj, mame to rozbity tady, nebo zas ti profici co mailovani pry rozumi "zapomneli" ze pouzivaji uz neaktivni/defunct* antispam sluzbu, takze si podrizli pod sebou vetev a neumi ani nastavit spravne error, aby bylo jasny co je spatne?

Kód: [Vybrat]
<eu.support@digikey.com>: host mail2.digikey.com[204.221.76.202] said: 550
    Message rejected because the sending mail server was listed on
    Senderbase.org or another public DNSBL.  Contact postmaster@digikey.org for
    more information. (in reply to DATA command)

S tim ze Senderbase.org vraci:
Kód: [Vybrat]
Service Unavailable - DNS failure
The server is temporarily unable to service your request. Please try again later.

Reference #11.b4e1202.1685015792.139b1e6c

*) https://blog.talosintelligence.com/senderbase-org-redirects-to-end-in-april/


Pri kontrole na https://www.dnsbl.info/ je nase IP na vsech 49 serverech v zelenem stavu OK - Not listed
Skrze https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx je vysledek against 82 known blacklists... Listed 0 times with 2 timeouts

Znate nejaky jiny DNSBL check kde se jeste muze proverit nase IP?

3
Software / Škálování výkonu v dual-socket systému
« kdy: 30. 04. 2023, 13:56:29 »
Ahoj, nějakou dobu testuji hromadu sestav se stejnou zátěží (kompilace kernelu v ramdisku) a měřím čas a idle/load spotřebu.

Na sestavách, které mají dva sockety dostávám při 2 CPU podprůměrný - handicapovaný výkon, např.

Kód: [Vybrat]
1S 1xE5-2603 v3 (4x8GB ram) ... 17m55s
2S 2xE5-2603 v3 (8x8GB ram) ... 10m01s

Očekávaný ideální stav by byl spíše 8m58s, teď je 2S o cca 11% pomalejší.

Tuším, že problém bude někde v NUMA - jakože část té hromady (make -j13 pro 2x 6C/6T) gcc instancí má alokace paměti z druhého socketu, ke kterému vede celkem úzké spojení a s velkými latencemi.

Jak lze tohle řešit na obecné úloze (kernel make) ?
Na custom aplikaci by asi šlo přidat hinty ohledně alokace paměti, ale zde fakt nevím.


4
Hardware / HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« kdy: 26. 02. 2023, 01:18:31 »
Mam dva dotazy k ML150 Gen9 - vlastnim jenom zakladovku a zdroj, a resim:

1/ jak stahnout BIOS - zda se ze HPE to nabizi jen v ramci zaruky nebo supportu

2/ jak obejit vetraky

U chlazeni vidim na fotkach model originalniho vetraku, coz je Delta PFR0912XHE / https://www.delta-fan.com/products/pfr0912xhe-sp00.html a je to bezny 9cm PWM vetrak (tedy az na 11500 rpm) s tachometrem. Dle ruznych fotek jsem si odvodil pinout toho 6 pin MicroFit konektoru, kde je jeden pin premosteny se zemi.

Bohuzel nezavisle na tom, zda toto premosteni (ktere beru jako FAN DETECT) existuje, pri bootu se pise ze FAN NOT INSTALLED. pwm vystup po POSTu funguje - otacky bezneho PWM vetraku se snizi (pwm jede na cca 25kHz), ale tacho nefunguje - nejspis je v iLO4 maskovano priznakem neinstalace vetraku ?

Na fotkach neni jasne, zda na tom pinu pro detekci vetraku je jenom propojka, nebo nejaky sofistikovanejsi ochrana, ala 1-wire cip. Jako vazne nekdo cipuje uz i vetraky?

(zlate Supermicro - kde je pinout vsech konektoru v dokumentaci, HPE je takova proprietarni zumpa az ma clovek nutkani tou deskou provest ukon "omlatim vam to o hlavu" kdyby jednou potkal nejakeho marketaka od nich)

5
Windows a jiné systémy / Microsoft Store - firemní vývoj
« kdy: 01. 02. 2023, 12:40:26 »
Ahoj, je tady někdo kdo publikuje appky do Microsoft Store v trocha větší organizační struktuře než individuální jedinec?

Vytvořil jsem na Partner Center něco jako firemní účet (a doklikal jsi tam daňové a vý-platební informace) - ale nejde tam přidat "Windows" program (Apps & Xbox games), prý účet není osobní. Ale na můj osobní účet to nechci kupovat, protože chci, aby jsme ve více lidech měli přístup k nastavení aplikací, prodejům a pod.

Chat podpora byla zrušena 1.1.2023, a support ticket je na 8 dnů, jestli vůbec odpovědí.

Stejný problém se řeší již pár let, ale nikde žádná konkrétní odpověď.

To fakt MS neumí sestavit na partner portálu normální organizační strukturu pro malej podnik??

Je jediné řešení na naše požadavky tedy vytvořit sdílený virtální účet fiktivní osoby a na ten koupit pak ten developer program? (1720.- pro firmy), a pod ním se budeme oba přihlašovat?

6
Ahoj, resim problem nebootujiciho notebooku. Bylo tam W10 a pak ruzne se to vystupnovalo na W11 ale majitelka tam pridala antivir a cele se to uz podelalo. Zadny recovery od vyrobce nefunguje, konci to na bluescreenu (PNP Watchdog) po deseti minutach toceni teckama.

Takze jsem se rozhodl udelat cistou instalaci, W11 22H2 bohuzel chteji pridat MS account, nelze ten krok preskocit.

Tedy dotaz na znalce WIN systemu - muzu vzit tedy uzivatelovu slozku se stareho disku z C:\Users, a placnout ji do ciste instalace, nebo je potreba udelat neco vice kdyz se clovek snazi presunout uzivatele do nove instalace / (ci jineho PC) ?

Momentalne to delam cely znova, protoze jsem zjistil ze po zapisu na ten disk se objevi znova stare soubory (jako WTF chovani, ale jednou se to tady resilo, ze za to muze neco jako fastboot). Musim si dat pozor i jak ten komp vypinam az budu sahat na jeho disk.

(v ramci teto sado maso procedury jsem zjistil, ze kopie stareho disku nejde pripojit v suplicku.. protoze GPT DISK UUID zustalo stejne, i kdyz jsem vsechny partisny pri instalaci odstranil, a win s tim ma mega-problem ze to neni unikatni).

PS: Instalovat na ten samy disk se zachovanim dat z externi instalacky nejde - kdyz neni pustena z funkcniho OS.
#hlava10110

7
Server / Kolize TCP portu
« kdy: 23. 09. 2022, 16:23:39 »
Ahoj, nejakou (zrejme opravnenou) nahodou se mi stala podivna vec - pri rebootu serveru, ktery obsahuje mimo ine NFS klienta a IMAPS server, bylo NFS spojeni vytvoreno z "nahodneho odchoziho TCP portu" cislo 993, takze samozrejme nanabehl demon ktery obsluhuje IMAPS na portu 993.

Premyslim jak teto situaci predejit nejak rozumne, protoze ne vsichni klienti maji moznost specifikovat "outgoing port range", a popravde me pouziti portu <1024 pro odchozi spojeni zarazilo. Takze v pripade par stovek rebootu, nastane kolize :)

Ideal by bylo brzo pri bootu vyspecifikovat cisla serverovych portu (to je konstantni sada na danem serveru), aby ty nikdy nebyli pouzity pro klientske spojeni... ale tohle asi v Linuxu nejde, vid?

8
Sítě / Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« kdy: 29. 05. 2022, 17:52:55 »
Ahoj, po prestehovani se do noveho bytu, kde je vsechno na 1F elektromeru, jsem objevil divne - ale opakujici se chovani:

Trouba (nejspis s vadou) ktera je pripojena za proudovy chranic (pred nim se oddeluje PE / N), po cca dvou minutach provozu na urcite topne telesa vyhodi tento proudovy chranic. Tim se shodi spotrebice v kuchyni (trouba/sporak/odsavac par a taky wifiAP ktera je v zasuvce s odsavacem, protoze to je cca stred bytu).

Po opetovnem nahozeni chranice (nebo mozna i drive) se podela internet takovym zpusobem, ze prestane jeden switch switchovat a odpovidat na web ui (jedna se o dvojici TPLink T1700G-28TQ 3.0, propojenych 10G optikou) - ani jeden switch neni tim vypadkem chranice ale ovlivnen - navic jsou oba za svojima dedikovanymi UPSkama. Jeste by problem mohl zpusobovat onen WifiAP, coz je cisco/linksys EA6400 - kde jsem si vsiml ze nabehne spravne jenom kdyz ma pripojeni do internetu. Segment druheho switche je ale taky ovlivnej, jako kdyby probihal DoS - vse je priserne pomale, ale odpojenim optickeho propoje zacne tato cast site fungovat uplne normalne.

Recovery z tohoto stavu je power cyclovat TPlink, pockat asi 5 min nez to nabootu a sit jede, pak powercyclovat wifi AP.

Nejake napady? Nebo mechanismus jak se muze tohle tak priserne podelat kvuli vypadku (odpadnuti rekneme 1500-2000w zateze?) A proc to dela vzdy ten samej switch a nikdy ne druhej, i kdyz jsou oba identicky model, fw, serie.

9
Sítě / Gigabit za rohem
« kdy: 01. 04. 2022, 20:03:11 »
Ahoj, jak se resi pripojeni bytu na gigabit (cetin? Praha), kdyz podle vyhledavace na dane adrese pripojka neni, ale kdyz si vyhledam dum prislusici jine ulici, se kterym se sdili zed (jedna se o rohovej dum), tak tam pripojka je?

Je mozne si zridit sluzby u souseda a potahnout uzivatelovou optikou, nebo jsou schopni provideri natahnout svoji cast bliz?

Prijde mi trapne sousedum vyvesit papir na vchod, at me nekdo kontaktuje abych si to od nej natahnul pres balkon (resp. sdilenej svetlik).

Nemate nekdo zname co delaj tam, kde se o tohle staraj?

10
Sítě / Kde je ajťákův ráj na venkově?
« kdy: 25. 01. 2022, 19:25:27 »
Ahoj, zvazuji presun z Prahy nekam dopryc - jednak kvuli cene, a druhak kvuli podstatne paralyzaci vyhod mesta covidem - priznejme si, ze nemit kam jit, to uz za to tady nestoji.

Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad.

Ale potrebuji slusne pripojeni s verejnou IP a nefiltrovanymi porty.
Techniku totiz mam doma, stejne jako ze jedu 100% home-office.

Mate tipy na lokality, kde jsou na tom z pohledu konektivity a poskytovatelu dobre?
- treba z osobnich zkusenosti? (ted mam sit od byvaleho komunitniho providera a je to uplna parada - zadne korporatni odmitani a cokoliv bylo potreba se vyresilo)

11
Software / Sdílení iGPU ve virtualizaci
« kdy: 30. 12. 2021, 18:15:38 »
Ahoj, zvazuji konsolidaci vice systemu do jedno (skrze KVM) - router + desktop (bez her) + media player / htpc + nas.

S tim ze router potrebuje 2 sitovky (provider/lan), nebo nas chce disky/sit, tak to je easy, ale u dalsich dvou je potreba grafickych vystupu a rad bych se vyhnul zbytecne dGPU, kdyz iGPU (Intel) ma dostatek konektoru (DP/HDMI/DVI). Plan je pripojit projektor na DVI, protoze vic nez 1080p nebudu potrebovat, a z DP(4K) provozovat desktop, HDMI(QHD) muze byt pripadne taky v desktop casti jako druha obrazovka, nebo pripojen k 4k30 televizi (tj. dve instance htpc, ale nebudou prehravat naraz, proste denni vs. nocni).

Resil jste nekdo neco podobneho? Nasel jsem Intel GVT-g jakozto virtualizaci gpu ( https://wiki.archlinux.org/title/Intel_GVT-g ) ale nejsem z toho moc moudrej - zda a jak to mi prirazovat fyzicke konektory do jednotlivych virtualnich stroju.

Lze to provest jak chci, nebo i v roce 2022 budu muset mit spustene troje X a prepinat alt+f7/f8/f9 mezi nema, aby se aktivovali potrebne vystupy? Pripadne jine reseni a la multi-seat nad iGPU lze udelat ? (nechci aby mys prechazela na displej ktery neni desktopovej).

USB/HID a audio budem resit pak, zatim si nevim rady ani jak na graficky vystup.

12
Hardware / Dual-port SAS disk na jednom řadiči
« kdy: 08. 11. 2021, 17:34:38 »
Ahoj, máte někdo praktickou zkušenost se zapojením dual-port SAS disků (ať už HDD nebo SSD) k jednomu řadiči, případně dvoum ale v jednom počítači? Jde mi o možnost využití rychlejšího čtení (dle datasheetu má 12Gx2 SSD rychlost 1700 MB/s).

DM multipath vypadá že kromě failover umí i load balancing - ale budu potřebovat dva HBA nebo stačí jeden?
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux_DM_Multipath

Existuje nějaký HW raid, který by to zvládl i samotný, ať to je transparentní vůči OS ?

13
Sítě / Divná smyčka v GSM
« kdy: 24. 12. 2020, 21:00:45 »
Ahoj, volal jsem nasim na Slovensko a po 8-9 minutach hovoru slysim zcela to same, co me mati rikala na pocatku hovoru - proste to jelo ze zaznamu odznova. Mam Vodafone, operatora vzdalene strany netusim.

Dokaze nekdo kdo pracuje u operatora / nebo s GSM / vysvetlit duvod tohoto jevu?

Je mozne, ze me nesikovne odposlouchavaj, protoze jsem rekl nejaka klicova slova?

14
Vývoj / Vlastní SSD caching pro klasické FS
« kdy: 15. 12. 2020, 15:58:30 »
Mam rozpracovan napad na blokovou SSD cache, tak bych se podelil o myslenky v zajmu o feedback.

Nekteri z nas pouzivaj radeji klasicke filesystemy (ext4), at uz kvuli opravitelnosti, znamemu chovani nebo z jineho duvodu, ale kdyz se me nasbirali desitky TB dat, tak je to ponekud pomalejsi - all-SSD reseni jeste porad neprichazi do uvahy, takze zustava cesta vylepseni vykonu skrze pouziti SSD - jako cache.

Cteci cesta - v SSD se drzi sparse file hlavniho HDD uloziste (na blokove urovni) - s tim ze kdyz je to hit, tak to vraci data rychle ze SSD. Urceni toho, co se ma cachovat trocha pripomina princip jako u prvnich SSD, ktere snoopovali prenaseny obsah - a kdyz se jednalo o casto zapisovanou fat-ku tak delali wear levelling. Ja tady pocitam s tim, ze ta mezivrstva dekoduje strukturu FS do urcite miry, takze vi ktere bloky patri k inode tables a bitmapam, a pak taky muzu jit dal - zapinovat do SSD rovnou i soubory adresaru, nebo malych souboru, pripadne urciteho podadresare (hot pracovni data), nebo v pripade potreby i casti vetsich souboru - napr. meta+thumbnaily z DNG/cDNG nebo metadata/audiotrack z muxovanych video souboru.

Zapisova cesta by mohla jit pres klasicky ssd journal, s opozdenym vyprazdnovanim, coz je spis separatni tema/projekt (resp. tohle by melo bcache zvladat obstojne).

Prvni realizaci planuji skrze userspace - takze se nabizi sitove blokove protokoly (NBD, iSCSI), do kterych muzu vlozit svuj man-in-the-middle processing. Hledal jsem userspace block device, ale je to jen zamaskovane NBD - userspace server. Uzivatelske rizeni pinovani by byla CLI utilita, komunikujici s tim cachovacim jadrem, snooping by bezel zatim vyhradne pro dekodovani EXT4, s tim ze nektere souborove udalosti by zadnimi vratky dostaval skrze iNotify. Pozdeji implementace muze presunout to jadro do kernelu, at odpadne zbytecne kopirovani (bavime se o vyssich stovkach MB/s - co by dal klasicke hdd raid pole). Jeste by se to dalo vylepsit presunem me cache pod LVM a MD vrstvu, takze zapinovany by zustal i cely stripe, ktery obsahuje castecne menici se data, takze by to snizilo rezii pro read-modify-write.

Mam za to, ze nic takoveho neexistuje, a konkurencni LVM cache, bcache, EnhanceIO neumi presne to, co ja chci - resi spis genericky cachovani, ale aplikacne specificky, napr. pro obsah, kterym disponuje programator ci video-editor se to nehodi.

Co si o tom myslite? Kdo ma zajem naprogramovat neco podobneho? At uz jako skolni praci, nebo placene?

15
Server / Synology jednotky
« kdy: 21. 10. 2020, 01:37:16 »
Ahoj, mam tu na predelani pole s DSM2415+, ale kdyz na to koukam, tak to vstude ukazuje nesmyslne jednotky MB/GB/TB po vzoru Windows (tj. pocita to 2^N nasobky, ale zobrazuje 10^N pripony). Kde se to da nastavit aby to ukazovalo Mi/Gi/Ti pripony, ktere k onomu propoctu patri?

Jako je to celkem velke WTF, kdyz ta vec slouzi k jedinemu ucelu - ukladani dat - a zobrazuje to jednotky blbe!

Stran: [1] 2 3