Pro ajťáky bez VŠ

iwtu

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #45 kdy: 17. 06. 2014, 21:12:41 »
Odpověď je jednoduchá: jestli tě na škole zajímá kolik to jednou hodí čistá ruka, tak je pro tebe celkem zbytečná, peníze se dají vydělávat i bez školy, rychleji a bez zdržování.

Jak to napsal někdo výše, vzdělání je pro rozvoj celého člověka, VŠ není zaučovací kurs, a certifikáty nejsou vzdělání - tím neříkám že jsou k ničemu, chraň Bůh, ale je to něco jiného než vysokoškolské studium. Není to přípravka na přijímací pohovory.

A hlavně možnost studovat vysokou školu v mládí je jedinečná životní příležitost která se nebude nikdy opakovat - šance něco zkusit a něco si na sobě ověřit v jedinečné situaci kdy je člověk bez větších závazků a v plné duševní a fyzické síle. To je přesně čas na trochu zdánlivě nepraktického drilu. Až budeš starší, tak už se k tomu nedokopeš, a pokud ano, tak už to bude něco jiného (stejně jako Universita třetího věku, hahaha). Pracovní pozice jsou a budou. Mládí ne.

Já už mám studium dávno za sebou, a nechtěl bych se vracet, už by mi to nebavilo. On každý věk má svoje výzvy a svoje radosti, jsem teď spokojený jako nikdy. Ale jsem rád že jsem tyhle etapu studia nevynechal.

rozumensiu odpoved asi nedostanes. Kazopadne, napriek tomu existuje par mladych ludi, pre ktorych skola strata casu, ale na druhej strane, ti ludia pracuju na niecom svojom a nie v "beznej praci"..


pb.

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #46 kdy: 17. 06. 2014, 21:41:09 »
Nositelé titulů bývají chytřejší, lépe placení, mají otevřené dveře na mnoho pracovních pozic, umí věci, o kterých středoškolácí často ani n
etuší, bývají sebevědomější, cílevědomější... naučila je to vysoká škola? Nebo šli na vysokou právě jen díky těmto vlastnostem?

Dnešní doba se mi velice líbí - někde jsem četl, že nikdy v historii nebylo na světě tolik úspěšných lidí jako dnes, a nikdy jindy to nebylo tak snadné jako dnes.

Já mám jen střední školu a dlouho mi to stačilo a nikdo se mě na titul neptal. Ale nakonec jsem se dostal do situace, kdy mi vědomosti z vysoké školy scházejí - a rozhodně kvůli tomu nepůjdu studovat. Je spousta jiných, kteří tu vysokou školu a vědomosti mají a jsou ochotní pro mě pracovat. Práci už dlouho nesháním a doufám, že už nikdy shánět nebudu - za současných podmínek mi přijde schůdnější nechodit na přijímací pohovory, ale na obchodní schůzky. Když mám za sebou celou firmu, jedná se mi mnohem snáz a nedělá mi problémy se natlačit k zákazníkovi třeba podle informací, které zveřejní v inzerátech na volné pracovní pozice. Jednám s inženýry a oni se mě neptají na moje vzdělání, protože je umím přesvědčit, že potřebují něco z toho, co umím já nebo některý z mých lidí.

Byl jsem zaměstnancem a prošel jsem různými přijímacími pohovory, byl jsem zaměstnancem a přijímal jsem různé lidi, nyní jsem zaměstnavatelem a prodávám práci vlastní, tak práci jiných.

Nechci jakkoliv shazovat kteroukoliv skupinu - vysokoškoláky, středoškoláky, učně, zaměstnance nebo zaměstanavatele. Každá oblast má svá specifika a své obzory. Jsou věci, které bez vysoké školy dělat nemůžu. Ale je mnohem více věcí, kde na mém vlastním titulu opravdu nezáleží.

Ať až budete dělat cokoli, vždy bude někdo svými schopnostmi pod vámi a někdo nad vámi. Uživí se nakonec všichni. Vysoká škola není zárukou toho, že budete dělat věci, které vás baví, naplňují a přinášejí peníze.

hrmag

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #47 kdy: 18. 06. 2014, 00:04:29 »
na sobě ověřit v jedinečné situaci kdy je člověk bez větších závazků a v plné duševní a fyzické síle. To je přesně čas na trochu zdánlivě nepraktického drilu.
2 minuty mezi osmou a desatou minutou...
https://www.youtube.com/watch?v=_dUNWW2D3BM&t=8m0s
diky davkol za link.

To je ono!

Zase je pak výhoda, že není moc konkurence, protože škola všechny schopnější zabije :D

fail

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #48 kdy: 18. 06. 2014, 10:04:22 »
na sobě ověřit v jedinečné situaci kdy je člověk bez větších závazků a v plné duševní a fyzické síle. To je přesně čas na trochu zdánlivě nepraktického drilu.
2 minuty mezi osmou a desatou minutou...
https://www.youtube.com/watch?v=_dUNWW2D3BM&t=8m0s
diky davkol za link.

To je ono!

Zase je pak výhoda, že není moc konkurence, protože škola všechny schopnější zabije :D
ten tvurci proces je nicmene algoritmizovatelny v humanitnim pseudokodu. overeno na skutecnem startupu. dokonce na YT je nekolik navodu o kreativcu, ktere obsahuji vsechno co je potreba jen to kreativci nedokazali prezentovat jako vyrobni linku na napady, ktera se nema jak zaseknout a vzdelani a zazitky potrebuje, protoze jinak neni z ceho vychazet.

Tomáš Marný

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #49 kdy: 18. 06. 2014, 12:34:22 »
Momentálně pracuji v kolektivu 20 lidí (24-57 let, průměrně 28), na jejichž pozice zaměstnavatel nekladl požadavek míti VŠ. Přesto tu všichni VŠ máme nebo v horizontu půl roku až roku mít budeme.

Asi tolik k tomu, jestli se VŠ k něčemu hodí.


Jimm

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #50 kdy: 19. 06. 2014, 13:51:05 »
Lol, Tomáši, opravdu máš pocit že má tvůj příspěvek nějakou informativní hodnotu? Vyplývá z toho něco?

Tomáš Marný

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #51 kdy: 20. 06. 2014, 17:28:10 »
Lol, Tomáši, opravdu máš pocit že má tvůj příspěvek nějakou informativní hodnotu? Vyplývá z toho něco?

Říkávalo se "chytrému napověz..."

.

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #52 kdy: 20. 06. 2014, 19:29:15 »
Tomáš Marný: Ještě sto uživatelů přidá podobný a bude mít vypovídací hodnotu.

Mirek Dusin

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #53 kdy: 20. 06. 2014, 20:49:14 »
Tomáš Marný: Ještě sto uživatelů přidá podobný a bude mít vypovídací hodnotu.

Uz jen 99, s tim mojim uz jen 98, Tomas Marny je blb, dekuji.

andrej

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #54 kdy: 22. 06. 2014, 23:31:09 »
Samozrejme, že to nieje vždy o tom, kto má akú školu a aký titul. Asi možno aj presne pred rokom som tu myslím založil tiež podobnú tému ako je táto,
hľadal som rôzne možnosti práce v IT, juniorské joby atď, tiež som rozmýšľal, že či mi nebude stačiť stredná škola. A teraz by som to asi ľutoval, za tento
prvý rok som spoznal nových ľudí, prišiel k novým informáciám, určitý vyšší stupeň samostatnosti a stále mám čas pre osobný rozhľad čo by som chcel v živote robiť.
Mám ešte k tomu pomerne dosť času robiť si na vlastných veciach :) Po roku robím zas úplne niečo iné ako som chcel vtedy a baví ma to :)

StenFil

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #55 kdy: 23. 06. 2014, 09:14:27 »
- Jestli mas penize, jdi na VS a zacni delat na nejakem SW projektu pro sebe.
Tak muzes dosahnout slavu a bohatstvi.
- Jestli penize nemas, jdi delat. Honicka se soucasnou praci a skolou, to podle mne
k nicemu neni.


nonstromo

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #56 kdy: 03. 07. 2014, 22:14:50 »
Ahoj, dělám v IT už skoro 20let (vystřídal jsem vícero firem).
Ze začátku je člověk prakticky prázdná kniha a vše se učí. Prahne po informacích a dovednostech.
Později trochu zastagnuje (vše se hrozně rychle mění a vyvíjí), přijde rodina a stane se z IT práce rutina (Nemáš pak na to tolik čas).
Začnou se objevovat mladí a nadějní jedinci, lepší než ty (jsou volní jako ptáci a nejsou tak zanesení informacema). Mají titul, co na to že mám více praxe a skušeností. Jsou pružnější. Nedokážu si představit být adminem v67mi kdy mám jít do důchodu. To už budu nepoužitelnej beztitulníkus. Takže patrně někde najdu místo ve vrátnici nebo jako vypraveč starých IT legend :o).
Školu jsem si chtěl dodělat x X. Vždycky z nějakého důvodu to padlo. Lenost, samolibost, čas, v neposlední řadě práce a potřeba peněz.
Teď se mi to nechce platit.
Z mého pohledu co je pro tebe dobré:
Jestli na to máš hlavu (je ti 22 a určitě jí na to máš) - Seber vůli a vzdělávej se seč můžeš.
Kašli na nějakých 5-7let.(užiješ si je lépe než ve full time práci / je to jen práce - to jsem dříve taky neříkal).
Při škole programuj nebo dělej v našem oboru na částečný úvazek ať neztratíš kontakt s realitou.

Nicméně pamatuj si že titul z tebe nedělá IT guru. To je jen o odříkání normálního života na úkor neustálého se samovzdělávání v nečem co spouta lidí nechápe a nedocení. A až potom potkáš někoho bez titulu tak s ním neopovrhuj.

Držím palce.

Hejhola

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #57 kdy: 04. 07. 2014, 03:55:45 »
Citace
Zacni delat na nejakem SW projektu pro sebe.
Tak muzes dosahnout slavu a bohatstvi.
Jestli penize nemas, jdi delat. Honicka se soucasnou praci a skolou, to podle mne
k nicemu neni.

Lubomir Sach

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #58 kdy: 04. 07. 2014, 07:39:53 »
Z vlastnej skusenosti odporucam dorobit aspon bakalara koli tomu titulu. Ja som si hladal pracu v Kanade a uplne kazdy sa pytal ci som studoval na univerzite a mam titul. V zahranici sa na jednu poziciu hlasia stovky programatorov a vacsine z nich sa firma ani neozve, lebo ich recruiter hned vyluci na zaklade kratkeho pohladu na zivotopis. To ze nemas titul ta stopercentne vyluci u vela firiem hned na zaciatku. Tiez dost pochybujem, ze nejaky schopny mlady programator chce ostat v cesku pracovat za almuznu.

Břetislav Mora

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #59 kdy: 04. 07. 2014, 08:48:33 »
Pochybuju, že v zahraničí je přebytek skvělých programátorů. Takže pokud někdo řeší školu, která nic neznamená a ne to, co nabízíš, je asi někde chyba.