Pro ajťáky bez VŠ

Fantomas

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #15 kdy: 17. 06. 2014, 12:59:45 »
Bez do VS, do ctyriceti to v pohode doklepes i bez ni, ale potom budes tezce konkurovat mladsim a formalne vzdelanejsim. Na nazorech mistnich diskuteru je hodne poznat, ze jim neni tricet a neresi co bude za dvacet tricet let. Tech studovanych vazne rychle pribyva a za dvacet let budes jeden z tech "s jenom maturitou", coz muze byt problem. Mimochodem, jak se dnes divas na lidi s ucnovskym listem? Nejak takhle za par let se totiz budou divat ti s VS na ty jen s maturitou. A krome toho, VS ti poskytne taky spoustu zajimavych informaci, ktere se v zivote muzou hodit.


txt

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #16 kdy: 17. 06. 2014, 13:20:30 »
Mimochodem, jak se dnes divas na lidi s ucnovskym listem?
Na dobrýho nástrojáře/elektrikáře/instalatéra/... nahlížim s větším respektem, než na absolventa nějakýho zbytečnýho VŠ oboru. Problém může nastat, když dobrej řemeslník začne mluvit do věcí kterým nerozumí.

jarinek

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #17 kdy: 17. 06. 2014, 13:45:01 »
Dulezity je, co je za tebou videt. Na IT VS z tebe vychovaji delnika, ktery bude umet resit jen konkretni problemy, protoze si firmy stezovali, jak jsou ti absolventi pri nastupu nepouzitelni na programovani bankovnich systemu a jak neumej kodit zrovna v tom jazyku ve kterym dela firma projekty. Pokud programovat umis a obecny prehled mas, zapis si nejake predmety na Informatice (ne IT) kde jsou vice do hloubky, berou tam zajimave specialni algoritmy atd. Z toho se da vymyslet nova vec, produkt a ne jen tupe kodit co ti kdo predhodi.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #18 kdy: 17. 06. 2014, 13:45:30 »
to Fantomas:
Promin, ale mne tricet bez jednoho roku je a mesicne dostanu tak 2-3 nabidky na praci u nas i v zahranici a karierne jdu rozhodne nahoru a nezaznamenavam nejaky problem s konkurenci. Jakmile si vytvoris nejaky karierni profil zkusenosti tak te tak firmy budou brat a nebude je zajimat, jestli si nekde obkresloval neco v CADu ve skole a po x letech za to dostal papir. Navic je doba takova, ze absolventum je casto drahno pres petadvacet a v mojim veku maji treba jen 1-2 roky praxe. Kdyz jsem svemu novemu zamestnavateli sdelil, ze bych rad studoval a dodelal si skolu tak prvni reakce byla: "Why?"
Uprimne sem se setkal jen dvakrat v zivote s tim, ze by mi nejakej papir a ne znalosti zabranil v tom ziskat praci. Poprve to byla pozice spravce site na ministerstvu zdravotnictvi, coz byla pozice vysokoskolska za tabulkovejch 17k a po druhe pozice IT podrztasky v AAA kde jsem zase nebyl dost dobrej pac sem nemel vyhlasku 50. Dneska sem za to rad.

Takze abych odpovedel na dotaz, problem v tom ze nemam papir rozhodne nevnimam a VS udelat chci kombinovane. Vlk se nazere a koza zustane cela. Uz jenom proto, ze kdyz vidim jaky jelita to udelali tak z principu :D

Joe

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #19 kdy: 17. 06. 2014, 14:01:57 »
Ja osobne jsem narazil jen jednou, na problem, ze nemam titul a to bylo, kdyz jsem hledal prvni pozici. A jsem rad, ze me tam tenkrat odmitli, protoze o par dnu pozdeji dostal "dreamjob", ktery me vynesl nekam, kam bych se u te prvni firmy dostaval nekolik let a rozhodne bych nebyl tam, kde jsem ted. Ted uz u te firmy sice nejsem, ale nikdy dal jsem nemel problem s tim, ze nemam VS, popravde, vzdelani je nikdy dal nezajimalo, spis zkusenosti, atp.
Jak nad tim tak premyslim, tak mozna bych videl jedno takove mensi omezeni, pokud by si chtel pracovat nejakou dobu v zahranici, tak by mohl byt problem bez VS ziskat do nekterych zemi pracovni viza.



dsfasdfasdf

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #20 kdy: 17. 06. 2014, 14:07:31 »
to je cele o tom zda lidi preferujou externi hodnoty (vydelavani penez hned ze startu) a nebo interni hodnoty (sebevzdelavani se, vydrzeni studia na skole).

tady jsou vetsinou inteligentni lidi co dokazou delat v IT i bez formalniho vzdelani. ale muj argument pro studium.

pokud dokazete prekousnout, ze nebudete hned v baliku a pujdete studovat vysku, tak minimalne ziskate dalsi zkusenost, ktera je jina
nez kdyz primo vstoupite hned do IT sveta a velkych vyplat.

.....asi jako kdyz nekdo pochazi z bohatych pomeru uz hned od narozeni a zustane bohaty cely zivot a na druhou stranu, kdyz je nekdo
na zacatku chudy a zbohatne postupne.

Smoula

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #21 kdy: 17. 06. 2014, 14:11:01 »
Pokud nejaky soudruh z ministerstva kadruje a chce VS, je to jeho problem. Chci pracovat tam, kde pochopi, co umim , co jim mohu nabidnout a co jsem dokazal. Ne mlatit nekde hubou, mit pet titulu a umet pendrek.... ale nekde to stale jeste nepochopili...... hlavne ve statni sprave.

Tomáš Roll

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #22 kdy: 17. 06. 2014, 14:58:40 »
Pak si ovšem musíte založit vlastní firmu.

iwtu

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #23 kdy: 17. 06. 2014, 15:11:52 »
Z jednej VS som odisiel, lebo nemala zmysel. Cakal som nejaku vyzvu, neprisla. Tak som isiel na MFF UK s tym, ze ak ani ta nebude mat uroben, tak ziadnu VS nechcem. MFF UK, bola to pre mna vyzva a uz som nebol najlepsi student. Bakalara som robil dlho, lebo som chcel urobit bakalarku, ktora ma zmysel. Viac ako rok a pol som hladam temu. Neprislo, tak som isiel pracovat. Mal som problem si za mesiac zohnat pracu. Vzal som, co mi ostalo. Postupne som sa nejako vypracoval a ked som naposledy hladal pracu, lebo firma koncila, 3 pohovormi zo 4 som presiel ako jediny kandidat. Postupne som aj nasiel temu na bakalarku, spravil som ju a ihned som dostal 2 ponuky na strojove ucenie.


Chcel som sa ucit. Nikdy som nestudoval kvoli titulu. Keby mi islo iba o titul, mal by som ho uz davno..

V praci priamy sef bol na VS rok, potom sa nechal vyhodit, lebo ho ucili nezmysly. Fakt,  jeho skola bola zbytocna.
Najvyssi sef, ktory ma pod sebou viac ako 100 ludi, bol na VS skole jeden den. Nepacil sa mu pristup ucitelov, tak odisiel.

Kazdy je zaskoceny, ak zisti, ze oni dvaja nemaju VS. Nikoho by to ani nepadlo. Najme ten navyssi sef..

Vsetko zavisi od toho co chces. Ked chces iba titul, je n skol, kde si ho chytry clovek moze urobit lavou zadnou. Mne bolo povedane, ze moja bakalarka by v Liberci obstala ako dizertacka.. Ale to nie je moj styl.

Ak sa chces ucit, su kvalitne skoly typu MFF UK, FI MUNI, Jaderka.. ktore maju zmysel, kde zazijes atmosferu, spozas ludi, dostanes sancu tvorit veci, prist s vlastnymi napadmi, prejavit sa.. Ziskat prehlad o veciach, ktore by si inac neziskal.

Tak isto nie je pravda, ak niekto hovori, ze bez VS budes cely zivot delnik. Ja ani moji sefovia delnici naozaj su a daju do kapsy skoro kazdeho cloveka z titulom. Ale je pravda, ze som bol do prace prijaty aj preto, ze som v tom case este studoval matfyz.

Zivot Ti neurcuje VS. Mozno Ti da lepsiu vychodiskovu poziciu, kym sa nezabehnes, ale zivot si urcujes sam. Tak trochu, sa mi aj paci ten moj pribeh, z cias, ked som si fakt za mesiac nevedel zohnat pracu a vzal som Django + javacsript a skoncil som, ze v praci, ktoru mam rad, je to skoro kazdodenna vyzva a pracujem s ludmi, ktorych mam rad. Vyzera, ze si v blizkej dobe aj znova ozivim strojove ucenie.

Zivot je Tvoj. Ak rozmyslas nad VS iba kvoli titulu, tak pre mna osobne by to nemalo ziadny zmysel.


Bubo

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #24 kdy: 17. 06. 2014, 15:39:24 »
Snad se tu nikoho nedotknu, ale napadlo vás, "kluci", že vás to někdy přestane
bavit? Že to, co vás nyní na práci tak unáší a naplňuje prostě pomine? Že jednou
ze všech těch programovacích jazyků, databází, technologií a zkratek "vyrostete"?

No, a právě v ten čas může některým z vás škola dost chybět...

Je mi pětačtyřicet. První program v roce 1983 na ZX-81, od té doby v tom jedu.
VŠ opuštěna již před revolucí kvůli nastupující éře PC. S léty rostlo nadšení
a štěstí, které mi práce přinášela, stejně jako měsíční příjem. Ano, povedlo se
mi slušně zajistit sebe i rodinu, ale kouzlo práce snů je pryč. Už to pro mě je
jen práce.

Před časem jsem přemýšlel, jak dál a nakonec jsem začal tam, kde jsem před 25
lety skončil. Na stejné škole. Je to docela peklo, ale zatím se držím. Nedělám
to kvůli titulu, na jeho absenci jsem si už zvykl. Ani kvůli penězům, vydělal
jsem dost, abych zaplatil složenky. Ale myslím, že to má smysl a že někdy i cesta
je cíl.

Fantomas

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #25 kdy: 17. 06. 2014, 15:50:35 »
To Bubo: velmi rozumný názor, pod ten bych se klidanko podepsal.

mirek

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #26 kdy: 17. 06. 2014, 16:30:32 »
Z jednej VS som odisiel, lebo nemala zmysel. Cakal som nejaku vyzvu, neprisla. Tak som isiel na MFF UK s tym, ze ak ani ta nebude mat uroben, tak ziadnu VS nechcem. MFF UK, bola to pre mna vyzva a uz som nebol najlepsi student. Bakalara som robil dlho, lebo som chcel urobit bakalarku, ktora ma zmysel. Viac ako rok a pol som hladam temu. Neprislo, tak som isiel pracovat. Mal som problem si za mesiac zohnat pracu. Vzal som, co mi ostalo. Postupne som sa nejako vypracoval a ked som naposledy hladal pracu, lebo firma koncila, 3 pohovormi zo 4 som presiel ako jediny kandidat. Postupne som aj nasiel temu na bakalarku, spravil som ju a ihned som dostal 2 ponuky na strojove ucenie.


Chcel som sa ucit. Nikdy som nestudoval kvoli titulu. Keby mi islo iba o titul, mal by som ho uz davno..

V praci priamy sef bol na VS rok, potom sa nechal vyhodit, lebo ho ucili nezmysly. Fakt,  jeho skola bola zbytocna.
Najvyssi sef, ktory ma pod sebou viac ako 100 ludi, bol na VS skole jeden den. Nepacil sa mu pristup ucitelov, tak odisiel.

Kazdy je zaskoceny, ak zisti, ze oni dvaja nemaju VS. Nikoho by to ani nepadlo. Najme ten navyssi sef..

Vsetko zavisi od toho co chces. Ked chces iba titul, je n skol, kde si ho chytry clovek moze urobit lavou zadnou. Mne bolo povedane, ze moja bakalarka by v Liberci obstala ako dizertacka.. Ale to nie je moj styl.

Ak sa chces ucit, su kvalitne skoly typu MFF UK, FI MUNI, Jaderka.. ktore maju zmysel, kde zazijes atmosferu, spozas ludi, dostanes sancu tvorit veci, prist s vlastnymi napadmi, prejavit sa.. Ziskat prehlad o veciach, ktore by si inac neziskal.

Tak isto nie je pravda, ak niekto hovori, ze bez VS budes cely zivot delnik. Ja ani moji sefovia delnici naozaj su a daju do kapsy skoro kazdeho cloveka z titulom. Ale je pravda, ze som bol do prace prijaty aj preto, ze som v tom case este studoval matfyz.

Zivot Ti neurcuje VS. Mozno Ti da lepsiu vychodiskovu poziciu, kym sa nezabehnes, ale zivot si urcujes sam. Tak trochu, sa mi aj paci ten moj pribeh, z cias, ked som si fakt za mesiac nevedel zohnat pracu a vzal som Django + javacsript a skoncil som, ze v praci, ktoru mam rad, je to skoro kazdodenna vyzva a pracujem s ludmi, ktorych mam rad. Vyzera, ze si v blizkej dobe aj znova ozivim strojove ucenie.

Zivot je Tvoj. Ak rozmyslas nad VS iba kvoli titulu, tak pre mna osobne by to nemalo ziadny zmysel.

No to je klasika, Slovák přijede studovat UK za naše prachy, za ty roky se ani neobtěžuje se naučit česky a trápí nás tu na fóru slovenštinou bez diakritiky. Příště studuj v Bratislavě, tam to uděláš levou zadní

shady

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #27 kdy: 17. 06. 2014, 16:33:51 »
ked potom Slovak zaraba v CR, tak tie dane idu aj tebe

iwtu

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #28 kdy: 17. 06. 2014, 16:52:33 »
mirek, na daniach som zaplatil viac ako cele skolne. Daleko viac.. Ked mas problem citat slovencinu, nemusis. Neplanujem pisat po cesky, lebo neovladam gramatiku a nechcem samozrejme jazyk kazit. A popravde, si za cele tie roky jediny clovek, ktory tvrdi, ze ma problem citat slovencinu. A este mi povedz, ze branim Cechom studovat.. V prvaku nas bolo 450. Neviem, ci sme skoncili vobec 50.  Nikto nebranil nikomu studovat.. Len ich vyhodili alebo odisli.  A moja praca? Hm, za 3 mesiace nevedeli na nu zohnat cloveka.. Asi im branim pracovat, co?

Fakt, za cele tie roky som v Prahe si jediny...

Libor

Re:Pro ajťáky bez VŠ
« Odpověď #29 kdy: 17. 06. 2014, 16:55:10 »
No to je klasika, Slovák přijede studovat UK za naše prachy, za ty roky se ani neobtěžuje se naučit česky a trápí nás tu na fóru slovenštinou bez diakritiky. Příště studuj v Bratislavě, tam to uděláš levou zadní

Další, co si není jistý sám sebou? A bojí se konkurence?