Pomohl vám titul k lepší práci?

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #615 kdy: 20. 01. 2014, 01:00:36 »
Citace
... je třeba, ale opravdu chtít a makat, zase makat a hlavně makat i na sobě...
To je nutno i s titulem.


Kouzelník Zababa

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #616 kdy: 20. 01. 2014, 10:40:34 »
Ahoj,

já drobet přispěju k tomuto tématu. Mám pár kamarádů, co sice titul mají, ale teď sedí za kasou v Globusu za 11K/měs... Samozřejmě to má asi co dočinění s tím, že mají takové celkem blbé zaměření, které se zrovna 2x nejlépe neuchytí. Mám, ale i v přátelích lidi, kteří naopak sedí na vysokých postech za velmi slušný peníze.

Ale vyjádřím se k mé osobě. Já jsem člověk, který bohužel ani tu maturitu dodělat nemohl, protože jsem měl nelehké období v letech, kdy jsem měl studovat a myslel jsem spíš na to, abych byl co nejdříve ze školy a mohl pracovat, proto jsem dodělal jen střední školu bez maturity a po škole se honem vrhl do práce...

Dnes dělám v IT oboru už 5 let, mám pod sebou 4 lidi a můj plat je cca 45 000Kč/měs, zkušenosti mám z oboru síťařiny a snažím se neustále rozvíjet, absolovuji různá školení z oboru, aniž by mě k tomu kdokoliv nutil, nebo vybízel - prostě to dělám jen ze své vůle, protože chci být prostě kvalifikovaným člověkem, který che mít své uplatnění a místo, jen nemám tu maturitu a titul. Ve firmě máme spoustu lidí s Bc, Mgr apod, ale zároveň i lidi, kteří udělali byť "automechanika" a dokážou dělat stejně, možná i lépe, jak někteří titulovaní lidi. Pracují od nevidím do nevidím včetně víkendů a tuhle firmu táhnou opravdu kupředu.

Myslím si, že titul není odpovědí toho, že člověk s Ing. bude kvalitnější osoba, než ten bez Ing. Dle mého je rozhodující zda člověk má zkušenosti, které o něčem mluví, nebo nemá, protože jestli budu mít ve firmě člověka s Ing., který však o všem jen slyšel od profesora a na druhé straně mi bude stát člověka bez Ing. s tím, že tomu rozumí a má v tom praxi, je jasné, že takový člověk pro mě, jakožto zaměstnavatele, bude mít mnohem vyšší využitelnost osoba s praxí a ne titulem.

Já osobně si myslím, že dnes je to taky hlavně o tom, kdo má jaké zkušenosti a i člověk bez titulu dokáže být kvalitním zaměstnancem, který firmě dokáže přinést hodně dobrého a pozitivního, hodnotím lidi dle toho, jakou práci dělají a ne dle toho, jaký mají titul a jestliže mám dva lidi a jeden má titul a druhý ne a ten druhý odvádí lepší výsledky než ten s titulem, logicky přilepším tomu s dobrým výsledkem, než tomu co má titul. Takže si nemyslím, že ten titul je úplně tak rozhodující, pokud děláte v soukromé firmě a ne ve státním podniku.

No ale jak to dovedete posoudit? Vždyť ta vaše firma nejspíš nic světoborného nedělá, na co by bylo třeba nějakých kdo ví jakých odborných znalostí. Když budete potřebovat postavit garáž, tak na to nepotřebujete inženýra - architekta a inženýra - stavaře, aby vám to nakreslil a k tomu stavbyvedoucího, aby řídil stavbu. Postavíte si to sám. To ještě ale není důvod, abyste začal tvrdit, na základě této zkušenosti, že se vlastně můžete vypracovat a že to není tak náročné. To byste mohl až v okamžiku, kdybyste potřeboval postavit dvacetiposchoďovou kancelářskou budovu nebo třeba přehradu či dálniční most přes údolí.
Mimo to, divil byste se, kolik rádoby profesionálních serverů je u nás totálně zfušovaných právě různými polo- a nedovzdělanci, takže při dané HW konfiguraci jsou zbytečně pomalé a náročné na ukládací kapacitu. Nevěřil byste, na kolika místech tito polovzdělanci ukládají IP adresy jako řetězce, jak zmaštěnou mají organizaci databází, o jejichž správné konstrukci (vycházející z teorie relačních databází) nemají ani potuchy. Jistě, ono to celé "nějak" funguje, stejně jako byste dokázal "nějak" zmatlat tu kancelářskou budovu. Ovšem pak byste začal řešit, že se to "nějak" začíná naklánět a je třeba to "nějak" podepírat, "nějak" tam praskají stěny a je třeba ty praskliny pravidelně "nějak" zamazávat... A když už by to začalo být neúnosné a vaši samovzdělanci by nevěděli, co s tím, nebo by navrhovali něco příliš drahého, tak byste si pozval odborníka a ten by vám řekl "no jo, to je jednoduchá rada - ono to má totiž úplně špatně udělané základy, které sice vaši amatéři obšlehli dobře, ale z místa s úplně jinou geologií" - a vy byste se strašně divil, jak je to možné, když doteď to celé "nějak" stálo a u garáží jste taky nikdy žádnou geologii podloží neřešil.

Moje zkušenost je naopak taková, že jsem sice potkal řadu inženýrů, u nichž nechápu, jak se mohli dostat k titulu, ale neznám jediného člověka bez odpovídajícího vzdělání, jenž by měl schopnosti - i po mnohaleté praxi - přesahující amatéra. U schopného inženýra si mohu být těměř jist, že ve svém vzdělání nemá mezery a svých slabších stránek si je vědom - ví, že by to měl vědět, ví, že je to k dané věci nezbytné a i když ho to třeba nebaví, tak ví, že to zkrátka musí překonat a nevykašlat se na to. Ale u amatéra, byť se praxí mohl vypracovat kdo ví kam, si nikdy nemohu být jist tím, že ví, co daná věc všechno obnáší, na co by měl dávat pozor a kde by měl své znalosti rozšířit. Už jsem potkal několik lidí s výučákem, kteří mi byli představeni jako místní grand masteři a guru - tu přes sítě, tu přes databáze, tu přes programování, ale přes jejich nepochybně velikou snahu jejich výtvory měly k profesionalitě opravdu hodně daleko a u každého z nich byste nalezli tak zásadní koncepční nedostatky, že by je ani průměrný inženýr nemohl napáchat.

A pokud jde o úspěch, tak ten s nějakým vzděláním nesouvisí naopak vůbec.

Novy

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #617 kdy: 20. 01. 2014, 10:54:48 »
To si asi ale nebol na pohovore v nomalnej firme, ale nejakej skostnatelej statnej institucii, nie ?

Zkostnatělá státní instituce je pleonasmus.

JS

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #618 kdy: 20. 01. 2014, 13:08:27 »
Jeste se zapomina na psychologicky aspekt. Jak tu jiz mnozi rikali, konkretni abstraktni teorii potrebnou pro reseni konkretniho problemu se muze naucit i stredoskolak; teoreticky. V praxi je ovsem nezkusenost s matematikou velka prekazka, casto i jen psychologicka, ktera muze zpusobit (a asi casto zpusobi), ze ten stredoskolak se tu teorii zkratka ucit nebude. Naproti tomu vysokoskolak si rekne - zvladl jsem analyzu, zvladnu i tohle, a klidne se to nauci.

Takze to co dava VS je i sebevedomi nutne k prekonavani urcitych prekazek, nejenom samotne vedomosti.

DRK

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #619 kdy: 20. 01. 2014, 13:31:47 »


A pokud jde o úspěch, tak ten s nějakým vzděláním nesouvisí naopak vůbec.

No možná bych k tomu dodal, že ani toto není ve skutečnosti pravda. Dokončení té vysoké školy je totiž taky "úspěch" (i když dnes asi tak 20x menší než pžed 30 lety). A jestliže dotyčný nezvládl ani to (zvláště v době kdy na VŠ jde údajně až 80% populačního ročníku), pak to taky o něčem hovoří....
Horší už je že tak 2/3-5/6 lidí studujë obor který jim bude zcela k ničemu a jde jim jen o "titul".


Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #620 kdy: 20. 01. 2014, 18:36:18 »
No možná bych k tomu dodal, že ani toto není ve skutečnosti pravda.
Kdyby Gates a Jobs školu dodělali, byli by přinejmenším tak úspěšní jako pak bakalář Ballmer :)

aaa

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #621 kdy: 20. 01. 2014, 20:38:25 »
Titul ne. Vzdělání s ním související ano :-)

TomasP

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #622 kdy: 20. 01. 2014, 21:12:31 »
Dobře, když titul není potřeba (věřím tomu) tak ale ukažte reálnou firmu, kde si člověk rozumně vydělá a nemusí tu školu mít? A to nemyslím pro programátory a bastlíře PHP... ale o správce sítí/serverů ... Vím v Brně jen o ATT

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #623 kdy: 20. 01. 2014, 21:46:49 »
Dobře, když titul není potřeba (věřím tomu) tak ale ukažte reálnou firmu, kde si člověk rozumně vydělá a nemusí tu školu mít? A to nemyslím pro programátory a bastlíře PHP... ale o správce sítí/serverů ... Vím v Brně jen o ATT
Dyť ti to říkám: Gates si docela slušně vydělal v Microsoftu, Jobs v Applu. Oba bez titulu. Balmerovi stačil bakalář - to bys určitě dal přinejhorším taky :)

iwtu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #624 kdy: 20. 01. 2014, 21:52:02 »
Ano, přesně jak píšeš, při současném pracovním nasazení na to nemám v podstatě vůbec čas a to je asi ten největší zádrhel. Jinak o tom samozřejmě uvažuji...

Já jsem tímto jen chtěl říci, že i lidé bez titulu dokáží mít úspěch a dostát stejných výsledků, jako titulovaní lidi, a že i bez toho titulu se dá, i když složitěji, dosáhnout také dobře placené práce, je třeba, ale opravdu chtít a makat, zase makat a hlavně makat i na sobě.

Nemat cas a zodriet sa pre firmu ja osobne nepovazujem za uspech. Pisal si, ze zarabas cca 45 000 Kc, este napis ze hrubeho. Tak... Sorry, ale ani to nepovazujem za uspech.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #625 kdy: 20. 01. 2014, 22:02:28 »
Nemat cas a zodriet sa pre firmu ja osobne nepovazujem za uspech. [...] ani to nepovazujem za uspech.
A co považuješ za úspěch? $arka$ma to nejspíš baví. To taky není úspěch, dělat, co tě baví a brát za to dvojnásobek mediánu mezd v ČR? To by pak asi úspěch byli jedině pečení holubi do huby, ne? :)

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #626 kdy: 20. 01. 2014, 22:06:38 »
Nemat cas a zodriet sa pre firmu ja osobne nepovazujem za uspech. Pisal si, ze zarabas cca 45 000 Kc, este napis ze hrubeho. Tak... Sorry, ale ani to nepovazujem za uspech.
No a mozno je to jeho firma ... Ked si zalozis vlastnu tiez budes musiet makat od nevidim do nevidim, ked nebudes chciet aby to slo dole vodou. Toto ma vzdy vytaca: Co vlastne povazujes za uspech? Nic nerobit a dostavat prachy zadarmo ?


iwtu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #627 kdy: 21. 01. 2014, 00:10:08 »
Mam napad. Co keby ste nechali ludi hovorit a nespekulovali hypoteticke konspiracne teorie, ako by to asi mohlo byt. Zodriet ma podla zmysel pre velmi malo veci a typicky pre nieco, co je vacsie ako clovek. Ziadna praca podla mna za to nestoji, nech cloveka akolvek bavi. K moju zivotu patri aj pohyb, sport, priatelia, rodina, cestovat, beletria... Aby bol clovek komplenty a nie uzko specializovany iba na pracu.. A 45 Kc v IT fakt nepovazujem za uspech. Poznam, dost vela ludi bez vysokej skoly, co maju v IT daleko viac.. Ako ak je ten clovek spokojny, ok, ale urcite to nie je nieco, s cim by som sa chvalil..

Kazdopadne, prosim, nechajte ludi hovorit za seba a nespekulujte. Moznosti ako by to mohlo byt je skutocne mnoho.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #628 kdy: 21. 01. 2014, 00:18:22 »
K moju zivotu patri aj pohyb, sport, priatelia, rodina, cestovat, beletria...
Což se dá úplně klidně interpretovat tak, že jsi prostě sobec - protože práce je vždycky práce pro někoho. Místo abys vyráběl pro lidi v noci rohlíky, aby si mohli dát čerstvý když jdou z práce, tak se radši budeš sobecky válet v posteli s knížkou.

Abys mi rozuměl, sepsul jsi $arka$ma, že "to přece za to nestojí" - a co když mu to za to stojí, co je ti do toho, co mu za to stojí?

Poznam, dost vela ludi bez vysokej skoly, co maju v IT daleko viac.. Ako ak je ten clovek spokojny, ok, ale urcite to nie je nieco, s cim by som sa chvalil..
No tak ono to taky dost záleží na tom, kde bydlí, že jo. Chtěl bych vidět tebe, jak bys s prstem v puse vydělával daleko víc v Horní Bělé nad Černými lesy.

Kazdopadne, prosim, nechajte ludi hovorit za seba a nespekulujte. Moznosti ako by to mohlo byt je skutocne mnoho.
Ale vždyť jsme tě nechali mluvit - celkem jasně a jednoznačně jsme  se zeptali, co bys teda považoval za úspěch, když nad tím, co psal $arkasmu$ ohrnuješ nos.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #629 kdy: 21. 01. 2014, 00:19:20 »
Sorry, chtěl jsem říct když jdou v noci z hospody :)