Pomohl vám titul k lepší práci?

Nejsemanonym

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #600 kdy: 19. 01. 2014, 00:45:49 »
Možná jsem se špatně vyjádřil:
Těch pár příkladů z mého okolí co znám - nikdo ze středoškoláků  - odborníků (a já nepochybuji že to odborníci jsou) to nedotáhl kariérně ani platově na úroveň vysokoškoláka dělající tu samou práci.
Jak pravil šéf jednoho z nich - kravatu si musíš zasloužit.

A neni to už tak trochu diskriminace? Pokud ten dotyčný dělá stejnou práci stejně dobře a je ohodnocen hůř než kolega, tak já na jeho místě si hledám jiné zaměstnání a šéfa nakopu do vajec. Pokud je šikovný, nebude to snad problém.
Ano, kravatu si musí zasloužit, ale čim jiným než výsledky své práce?

Plakat nebudem  8). Suhlasim ze jednotlive veci sa moze naucit aj clovek bez VS sam, ale nie v takom rozsahu ako na VS.

A proč ne? Proč bych se danou věc nemohl naučit ve stejném nebo i větším rozsahu než na škole? Jestli si myslíš, že se na přednáškách dozvíš všechno, tak jsi na omylu. Přednášky jsou dobrý, že se člověk může zeptat na věci který mu nejsou jasný. Ale rozhodně se nedá říct, že po vystudování VŠ člověk ví všechno. Naopak. Školou to teprve začíná. Obzvláště u nás.

Tam je na to vyhradeny cas, ...

Ten vyhrazený čas beru spíše jako mínus, protože dost často to nestačí. Kolikrát by se dané téma mohlo probrat obšírněji, více do hloubky. Ale hodinová dotace to neumožňuje. Nevím jak kdo, ale já se většinu věcí naučil samostudiem a školu jsem bral jen jako takové nakopnutí.

...ktory clovek chodiaci denne do prace spravidla nema.

Pokud jsem svobodný, pracuju standardních 8h denně, tak mám spousty volného času který si rozvrhnu podle sebe a ne podle toho jak mi určí škola. Mohu, tomu co potřebuji, věnovat času kolik budu chtít. Nic mě nelimituje (kromě smrti).


mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #601 kdy: 19. 01. 2014, 10:15:32 »
A proč ne? Proč bych se danou věc nemohl naučit ve stejném nebo i větším rozsahu než na škole?
Samozrejme nemyslel som prakticke dovednosti ako napriklad ovladanie konkretneho OS, alebo programovanie nejakych konkretnych veci. Ak to robis dennodenne v praci ziskas tym ovela sirsie znalosti ako mozes ziskat v skole.
Ja som myslel skor na nejake tie teoreticke zaklady. To podla mna vacsina ludi nedokaze v takom rozsahu nastudovat samostatne. V skole mas na to prostredie: Prednasky, cvicenia, mas sa s kym o tom bavit a konzultovat. Je tam aj donucovaci system: si nuteny napisat pisomky, urobit skusky a to ti pomaha napredovat. Ak dokazes za semester doma nastudovat tolko predmetov v takom rozsahu ako v skole, tak klobuk dole. Ale verim, ze urcite existuju aj vynimky - t.j. ludia, ktori to dokazu sami.

Nevím jak kdo, ale já se většinu věcí naučil samostudiem a školu jsem bral jen jako takové nakopnutí.
Ano, ale keby si do tej skoly nechodil, tak to nakopnutie by sa asi nekonalo, nemyslis?

Pokud jsem svobodný, pracuju standardních 8h denně ...
Mohu, tomu co potřebuji, věnovat času kolik budu chtít...
Zial v zamestnani musi clovek castokrat stravit ovela viac casu ako iba tych 8 hodin. Spravidla si musi nastudovat iba to co potrebuje k danej praci, na ine veci cas nezostava. Takze vseobecny prehlad v takom rozsahu ako na VS ziska asi dost tazko.

co znám - nikdo ze středoškoláků  - odborníků (a já nepochybuji že to odborníci jsou) to nedotáhl kariérně ani platově na úroveň vysokoškoláka dělající tu samou práci.
Na urcite IT pozicie niekedy hladaju ludi so stredoskolskym vzdelanim.
Je to hlavne z toho dovodu, lebo im chcu dat nizsi plat.

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #602 kdy: 19. 01. 2014, 11:17:53 »
Citace
Na urcite IT pozicie niekedy hladaju ludi so stredoskolskym vzdelanim.
Je to hlavne z toho dovodu, lebo im chcu dat nizsi plat.
Na tom bohuzel neco je.
A nejenom u IT ale vseobecne.
Nejmenovana firma propustila loni (se vsim vsudy, i s odstupnym) cloveka po 10ti letech prace, aby na jeho misto prijali mlade ucho za mene penez.
Prodali si strechu nad hlavou a radeji plati najem, nez by se o barak starali.
I tak se da kapitalismus budovat.

Nicmene jsem zazil prihodu s titulem na Slovensku, kdy mi bylo recenio - "Pan inzinier, s Vasim titulom tu mozete pracovat iba na pozicii takeho technika ... ako vyzkumny pracovnik musite mat jeste vedecky titul ..."
Na mou otazku, co bych mohl delat pokud bych mel titulu vic - "to byste bol veduci vyzkumny pracovnik..."

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #603 kdy: 19. 01. 2014, 13:25:58 »
Nicmene jsem zazil prihodu s titulem na Slovensku, kdy mi bylo recenio - "Pan inzinier, s Vasim titulom tu mozete pracovat iba na pozicii takeho technika ... ako vyzkumny pracovnik musite mat jeste vedecky titul ..."
Na mou otazku, co bych mohl delat pokud bych mel titulu vic - "to byste bol veduci vyzkumny pracovnik..."
To si asi ale nebol na pohovore v nomalnej firme, ale nejakej skostnatelej statnej institucii, nie ?

Jakub Galgonek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #604 kdy: 19. 01. 2014, 16:07:22 »
Nicmene jsem zazil prihodu s titulem na Slovensku, kdy mi bylo recenio - "Pan inzinier, s Vasim titulom tu mozete pracovat iba na pozicii takeho technika ... ako vyzkumny pracovnik musite mat jeste vedecky titul ..."

Co dělali za výzkum?


eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #605 kdy: 19. 01. 2014, 19:38:48 »
Citace
To si asi ale nebol na pohovore v nomalnej firme, ale nejakej skostnatelej statnej institucii, nie ?
Skutecne se pri pruchodu vchodovymi dvermi zastavil cas tak v roce 1980.
Citace
Co dělali za výzkum?
Dost velci borci v oblasti metalurgie. (a to bez diskusi )

Jakub Galgonek

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #606 kdy: 19. 01. 2014, 19:52:07 »
Dost velci borci v oblasti metalurgie. (a to bez diskusi )

Pokud to byla nějaká veřejná věděcká instituce, tak mne požadavek vědeckého titulu nepřekvapuje. I když pokud je to lepší instituce, tak hned poté se zeptá na publikační činnost :)

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #607 kdy: 19. 01. 2014, 20:16:01 »
Copak publikace - ale odkazy na publikaci ...

$arkasmu$

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #608 kdy: 19. 01. 2014, 21:07:26 »
Ahoj,

já drobet přispěju k tomuto tématu. Mám pár kamarádů, co sice titul mají, ale teď sedí za kasou v Globusu za 11K/měs... Samozřejmě to má asi co dočinění s tím, že mají takové celkem blbé zaměření, které se zrovna 2x nejlépe neuchytí. Mám, ale i v přátelích lidi, kteří naopak sedí na vysokých postech za velmi slušný peníze.

Ale vyjádřím se k mé osobě. Já jsem člověk, který bohužel ani tu maturitu dodělat nemohl, protože jsem měl nelehké období v letech, kdy jsem měl studovat a myslel jsem spíš na to, abych byl co nejdříve ze školy a mohl pracovat, proto jsem dodělal jen střední školu bez maturity a po škole se honem vrhl do práce...

Dnes dělám v IT oboru už 5 let, mám pod sebou 4 lidi a můj plat je cca 45 000Kč/měs, zkušenosti mám z oboru síťařiny a snažím se neustále rozvíjet, absolovuji různá školení z oboru, aniž by mě k tomu kdokoliv nutil, nebo vybízel - prostě to dělám jen ze své vůle, protože chci být prostě kvalifikovaným člověkem, který che mít své uplatnění a místo, jen nemám tu maturitu a titul. Ve firmě máme spoustu lidí s Bc, Mgr apod, ale zároveň i lidi, kteří udělali byť "automechanika" a dokážou dělat stejně, možná i lépe, jak někteří titulovaní lidi. Pracují od nevidím do nevidím včetně víkendů a tuhle firmu táhnou opravdu kupředu.

Myslím si, že titul není odpovědí toho, že člověk s Ing. bude kvalitnější osoba, než ten bez Ing. Dle mého je rozhodující zda člověk má zkušenosti, které o něčem mluví, nebo nemá, protože jestli budu mít ve firmě člověka s Ing., který však o všem jen slyšel od profesora a na druhé straně mi bude stát člověka bez Ing. s tím, že tomu rozumí a má v tom praxi, je jasné, že takový člověk pro mě, jakožto zaměstnavatele, bude mít mnohem vyšší využitelnost osoba s praxí a ne titulem.

Já osobně si myslím, že dnes je to taky hlavně o tom, kdo má jaké zkušenosti a i člověk bez titulu dokáže být kvalitním zaměstnancem, který firmě dokáže přinést hodně dobrého a pozitivního, hodnotím lidi dle toho, jakou práci dělají a ne dle toho, jaký mají titul a jestliže mám dva lidi a jeden má titul a druhý ne a ten druhý odvádí lepší výsledky než ten s titulem, logicky přilepším tomu s dobrým výsledkem, než tomu co má titul. Takže si nemyslím, že ten titul je úplně tak rozhodující, pokud děláte v soukromé firmě a ne ve státním podniku.


JPu

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #609 kdy: 19. 01. 2014, 21:35:18 »
Suhlasim absolutne so $arkazmu$. To si ale vela ludi neuvedomuje. Vid. kamarat, ktory si mysli, ze ked bude mat titul, tak to urobi lepsi dojem. Naivka. Za ten cas co ho poznam, pracoval/pracuje na nejakom projekte co ma skola. A to teda ozaj neratam za realnu prax. Takze neokusil este ziadne pohovory a uz tara nieco o dobrom dojme.

eiffel

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #610 kdy: 19. 01. 2014, 21:56:06 »
Bohuzel nesouhlasim.
Sam jsem zazil jednani, kdy se s nasim druhym jednatelem (titul Mgr.) odmital zakaznik (Ing.) bavit.
Komunikoval jen se mnou (Ing.).
Uznavam ze to je na hlavu a myslim si o tom dodnes svoje, ale nekolika milionovy kontrakt za to stal.
Takze mne pomohl titul k domu a  firemnimu arealu.
Howgh.

M.

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #611 kdy: 19. 01. 2014, 22:07:55 »
Přesně tak, jsou situace, kde to bez titulů nejde. Zkrátka se zákazník nehodlá bavit s někým pod danou úrpveň a můžeš být jaký chceš. A on má ty desítky MKč, který chci já, tak se musím přizpůsobit... A samozřejmě vyjma titulů musí být vidět i ta práce a reference.
Takže to záleží dost na prostředí.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #612 kdy: 19. 01. 2014, 22:28:07 »
...
chci být prostě kvalifikovaným člověkem, který che mít své uplatnění a místo, jen nemám tu maturitu a titul.
...
Pracují od nevidím do nevidím včetně víkendů a tuhle firmu táhnou opravdu kupředu.
To je OK, ale preco si teda teraz neurobis aspon tu maturitu  (ak ta to trapi) ? Alebo aj nejaku sukromnu VS ? Napr. moj kolega si teraz takto doraba VS...
Predpokladam, ze preto, ze teraz uz nemas na to cas a mas aj ine priority.
Moj nazor je, ze na vsetko je v zivote cas iba raz. A cas sa nikdy nevrati. Ak clovek nieco prepasie, je ovela tazsie dosiahnut to znova neskor.

mikrom

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #613 kdy: 19. 01. 2014, 22:33:35 »
...
Myslím si, že titul není odpovědí toho, že člověk s Ing. bude kvalitnější osoba, než ten bez Ing. Dle mého je rozhodující zda člověk má zkušenosti
...
S tym suhlasim - lenze zial dnes je situaccia taka, ze zamestavatelia sa snazia zamestnancov s nizsim vzdelanim zaplatit menej...
Naprikald ak budes reagovat na inzerat, kde explicitne uvadzaju ze hladaju niekoho so stredoskolskymv zdelanim - tak sa spravidla jedna o menej platenu pracu...


$arkasmu$

Re:Pomohl vám titul k lepší práci?
« Odpověď #614 kdy: 20. 01. 2014, 00:41:49 »
...
chci být prostě kvalifikovaným člověkem, který che mít své uplatnění a místo, jen nemám tu maturitu a titul.
...
Pracují od nevidím do nevidím včetně víkendů a tuhle firmu táhnou opravdu kupředu.
To je OK, ale preco si teda teraz neurobis aspon tu maturitu  (ak ta to trapi) ? Alebo aj nejaku sukromnu VS ? Napr. moj kolega si teraz takto doraba VS...
Predpokladam, ze preto, ze teraz uz nemas na to cas a mas aj ine priority.
Moj nazor je, ze na vsetko je v zivote cas iba raz. A cas sa nikdy nevrati. Ak clovek nieco prepasie, je ovela tazsie dosiahnut to znova neskor.
Ano, přesně jak píšeš, při současném pracovním nasazení na to nemám v podstatě vůbec čas a to je asi ten největší zádrhel. Jinak o tom samozřejmě uvažuji...

Já jsem tímto jen chtěl říci, že i lidé bez titulu dokáží mít úspěch a dostát stejných výsledků, jako titulovaní lidi, a že i bez toho titulu se dá, i když složitěji, dosáhnout také dobře placené práce, je třeba, ale opravdu chtít a makat, zase makat a hlavně makat i na sobě.