Jaký jazyk bych se měl učit?

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #60 kdy: 29. 05. 2022, 17:56:42 »

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi


Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #61 kdy: 29. 05. 2022, 23:51:17 »

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi

Jasně, programovat jedině v němčině. Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #62 kdy: 29. 05. 2022, 23:55:53 »
Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.
Ale lépe se chladí :)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #63 kdy: 30. 05. 2022, 00:49:42 »
C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #64 kdy: 30. 05. 2022, 00:51:57 »
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #65 kdy: 30. 05. 2022, 01:41:56 »
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.
Asi jo, kromě JSONu mají i HSTORE a všechno hezky s indexy. Typ JSONB se dost používá, sám jsem mu přišel na chuť.

Don.J

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #66 kdy: 30. 05. 2022, 08:19:23 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

V PHP bych rozhodně žádný projekt taky nezačínal a ani neudržoval, mám svoji důstojnost. Navíc, každá aktualizace "velké" verze vždy něco rozbije.

JSON už moc Hype Cool není, v podstatě se už dříve stal standardem a umí ho delší dobu kdejaká databáze. Stal se evolucí XML sloupců tak jako i v ostatních případech kde nahrazuje XML.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.

3ugeene

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #67 kdy: 30. 05. 2022, 08:31:44 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

S tim rozbijenim souhlasim - avsak ne u PHP samotneho, ale u velkych knihoven - pouzivame treba Nette a jejich zname knihovny od komunitnich lidi - prevazne balicky Kdyby. No alesamozrejme to po case lidi zacne bavit, knihovny jsou neudrzovany a sere se na to. Nedavno jsem se na nette foru docela rozcertil prave u toho, kdy nova verze Nette 'nesmyslne' vsechno meni a my jako vyvojari porad neco akorat prepisujeme. To cloveka taky dost omrzi. Nevim, jak bezne je tohle v ostatnich jazycich. Ja treba radsi javascript, ale tam zas pouzijete novou knihovnu a za dva dny je to zastaraly projekt. Ale na webu to tak asi chodi bezne

Zalezi na co clovek kde narazi.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #68 kdy: 30. 05. 2022, 13:57:21 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

S tim rozbijenim souhlasim
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

3ugeene

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #69 kdy: 30. 05. 2022, 14:09:55 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Tak ok, ja to chapu - proste vydaji novou verzi jazyka/knihovny/featury, ktera neco dela lepe/opravuje/etc... za predpokladu, ze se vytvori nejaky BC break. To je proste evoluce. Ale aby v jedny verzi neco pridali, v druhy to predelali a ve treti to zas odstranili, to jsem uz taky zazil (ne u jazyka, ale treba u knihovny)

Ink

  • *****
  • 664
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #70 kdy: 30. 05. 2022, 14:37:05 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Prinejmensim semanticky verzovat. A vydavat seznamy doporucenych/kvalitnich knihoven pro dany jazyk. Myslim, ze oboje se do jiste miry deje.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #71 kdy: 30. 05. 2022, 14:48:14 »
JS ekosystem uz je celkem stabilni, navic umoznuje instalovat nekolik verzi knihovny, pokud to vyzaduji zavislosti. Casteji bojuji s Pythonem.

K PHP. S Lavarelem bych klidne pracoval.

kate

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #72 kdy: 30. 05. 2022, 15:38:06 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Rust jako takový rozbíjí zpětnou kompatibilitu jen napříč edicemi, a vždy je možné zůstat u starší edice jazyka. Navíc je možné kombinovat edice, takže používat 2021 edition knihovnu v 2018 edition kódu není problém.

Co se týče knihoven, na semver crimes tak často nenarážím, ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi - zrovna minulý týden jsme „donutili“ jednu knihovnu ke stažení nové verze, omylem rozbili api. S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #73 kdy: 30. 05. 2022, 16:31:36 »
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

kate

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #74 kdy: 30. 05. 2022, 17:15:44 »
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

Konkrétně v této situaci: Autor knihovny si neuvědomil, že jeden ze změněných typů je součástí veřejného rozhraní. Kdyby jejich integrační testy používaly danou část rozhraní, rozbily by se, ale bohužel, to nebyl ten případ.