Fórum Root.cz

Hlavní témata => Vývoj => Téma založeno: lifeatcoding 25. 05. 2022, 14:12:20

Název: Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: lifeatcoding 25. 05. 2022, 14:12:20
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?

Můj učitel říká, že se nejdřív musím naučit Python a Javu a potom další jazyky, takže existují nějaké bezplatné zdroje, kde bych se mohl začít učit Python a Javu?

Dík!
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: lifeatcoding 25. 05. 2022, 14:49:00
Udělal jsem nějaký průzkum o nejlepším tutoriálu a našel jsem tyto dva:

1. Wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Python_(programming_language)) - Obsah je propracovaný
2. Scaler (https://www.scaler.com/topics/python/) - Obsah je strukturovaný
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: none_ 25. 05. 2022, 15:56:53
Jdes na to ze spatneho konce.

1. uplne zaklady programovani jsou silne prenositelne mezi jazyky aspon z podobne rodiny (treba rekneme podobne C). Krome funkcionalnich a specialnich jazyku, kazdy takovy jazyk ma nejake cykly, nejake podminky, nejake funkce,... Takze je uplne jedno, ktery si vyberes. Dulezity je, aby se ti dobre cetl.

2. pristupovat k vyberu budouciho povolani stylem Python, pak Java, protoze tak hodne vydelam, je imho velky spatny. Presne takhle k tomu pristupuje polovina Indie a ta jejich kvalita tomu dost casto odpovida. Radil bych, podivat se, co te zajima (Web UI, Web obecne, serverove aplikace, hry, grafika, ruzne integrace,...), a podle toho bych vybiral.

Kazdopadne vetsina lidi zacina necim okolo Webu, protoze na to nepotrebujes v podstate nic a vysledky vidis hned.

Treba ja napsal prvni bubble sort v C++ (protoze to bylo, co jsme meli ve skole), pak jsem delal v php (protoze jsem chtel delat weby), pak jsem se na chvili vratil k C++ (protoze FEL CVUT), pak jsem zacal s Javou (protoze projekt na VS) a ted se zivim hlavne Javou, ale treba i Angularem.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: user398 25. 05. 2022, 15:58:08
Angličtinu
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: 🇺🇦 GPU 25. 05. 2022, 17:50:31
Anglicky mluví kdejaká opice, to už se dnes bere jako samozřejmost. Přidaná hodnota angličtiny je dneska nulová, zejména v IT, kde je to opravdu většinou základní požadavek. Peníze může vydělat nemčina, nebo jazyk nekterého z bohatých severských národů. Francouzky a španělsky se člověk domluví v kdejaké díře, což v určitých částech světa platí i o ruštině, ale ta je v úpadku, a business s rusy asi teď moc nepokvete...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: APhacker_mob 25. 05. 2022, 19:00:19
Nezalezi, jestli se jazyk pouziva v dire nebo ne, ale kolik lidi jim mluvi a kolik z tech lidi neumi anglicky. Pokud se tedy nechcete primo nekam stehovat, potom je asi dobre umet mistni jazyk, nejen kvuli praci.

Casto napriklad webova aplikace bezi v nekolika jazykovych instancich. I pokud jen dokazete komunikovat s klienty, je to velka vyhoda. Sledovat kanal na Telegramu nebo Discord, kde uzivatele pisi pripominky.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: APhacker_mob 25. 05. 2022, 19:11:39
Btw, nechcete si tam misto te vlajecky dat hakovy kriz, kdyz mate potrebu glorifikovat Germany?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: AgentK 25. 05. 2022, 20:42:13
...
Radil bych, podivat se, co te zajima (Web UI, Web obecne, serverove aplikace, hry, grafika, ruzne integrace,...), a podle toho bych vybiral.
...

+1

Dělat v životě s něčím, co tě nebaví, je peklo. Ono se to bude stejně trochu měnit s věkem atd, ale zkus začít s něčím, co tě naplňuje. To zvyšuje imho dramaticky šanci na úspěch.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: _Jenda 25. 05. 2022, 20:42:58
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?
To asi jako záleží na tom co chceš dělat (weby, embedded, AI, enterprise…).

Za mě Bash (naučit se ovládat svůj počítač!), Python, C. S tím pak slepíš cokoli :D

https://naucse.python.cz/
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ondra Satai Nekola 25. 05. 2022, 21:51:47
Haskell.

Není zač.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 25. 05. 2022, 23:11:07
se nejdřív musím naučit Python a Javu
Povinnost to určitě není, je to dost individuální, ale Python není pro začátek špatný a navázat pak Javou taky neuškodí, je to klasika, ovšem tyto dva jazyky pokryjí backend a nějaké “vědecké” počítání, pro širší záběr to chce i SQL, HTML, JavaScript, případně další v závislosti na práci a osobních preferencích.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: echo_zulu 26. 05. 2022, 00:49:57
Samá voda... Človek sa nemá učiť jazyk, ale má sa naučiť programovať. A podľa mňa asi najlepšia kniha pre začínajúcich programátorov je https://htdp.org/ (https://htdp.org/). A to asi preto, lebo neučí písať programy, ale navrhovať ich a rozmýšľať o nich. Rozhodne odporúčam prečítať si aspoň úvod, tam je to pekne vysvetlené - čo, ako a prečo.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 26. 05. 2022, 06:12:31
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého. Jistě, jazyky mají odlišnosti a hodí se různé jazyky pro různá použití, ale často je na výběr z více alternativ. Může se hodit naučit jazyky z různých kategorií:

Kontrola typů: statické typování (např. Java, C, C++, Rust, TypeScript) vs. dynamické typování (např. Python, JavaScript, Ruby, PHP). Mám trošku pocit, že svět směřuje trošku směrem ke statickému typování, ale může to být můj subjektivní bias. Možná bych řekl, že pro univerzálnost je znalost jen statického typování lepší než znalost jen dynamického.

Správa paměti:
A. Automatická dynamická – tak to má velká část dnes používaných jazyků (Python, Java, JavaScript, Ruby, PHP, …).
B. Ruční – programátor se sám stará, kdy který kus paměti uvolnit. (C, C++, Pascal, …)
C. Automatická při překladu – zatím snad jen Rust. Zajímavý způsob, může postupně nahradit ruční správu paměti. Automatickou dynamickou správu paměti IMHO jen tak kompletně nenahradí. Nicméně asi bych to nedoporučil na začátek.

Paradigma (imperativní/funkcionální/logické/…): Drtivá většina jazyků bude imperativní s funkcionálními prvky, které se prosazují čím dál tím více. Čistě funkcionální jazyk (např. Haskell) se IMHO moc neprosadí a jeho znalost je spíše zpestřením a zajímavým cvičením.

Jistě, občas hranice mezi kategoriemi není úplně ostrá a některé kategorie by šlo dělit i více, už tak ale mám pocit, že toho píšu až moc.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: hahel16625 26. 05. 2022, 07:06:37
Haskell.

Není zač.

Ten tazatel se zeptal úplně hloupě, to je jasné. Mohl jsi mu odpovědět vtipně, třeba že se má učit islandštinu. Mohl jsi mu popsat, jak se má zeptat správně. Mohl jsi mu odpovědět ve stylu RTFM. Dokonce jsi ho mohl ignorovat.
Ale ty mu poradíš špatně (možná dokonce nejhůř, jak je možno poradit) a to bez zjevné nápovědy, že to není míněno vážně.
Nenapadá mě třetí možnost, než že jsi blbec, nebo zlý člověk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: hahel16625 26. 05. 2022, 07:12:54
Pokud učitel odpovídá takto kategoricky na takto obecně položený dotaz, nemyslím si o tom nic dobrého.

To my ale vůbec nevíme, že učitel řekl něco kategoricky. A z toho, co (a jak!) se tazatel ptá, bych byl velmi opatrný s tím, abych to formuloval i jako pracovní hypotézu.

Učitel mu poradil python, co je IMHO nejlepší "velký" jazyk současnosti pro výuku programování. A potom javu o které se můžeme hádat 100 let, ale pořád to není úplně špatná volba jako první programovací jazyk a je to vyloženě dobrá volba jako druhý programovací jazyk.
Ten učitel minimálně není úplně mimo, možná je to rozumný člověk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 26. 05. 2022, 07:24:22
Nevíme, proto jsem psal „pokud”. Jinak nezpochybňuju závěr – tyto dva jazyky rozhodně mohou dávat smysl pro nemalou část lidí, netroufl bych si to ale vypálit bez kontextu. (A samozřejmě bych to až na možná nějaké velmi specifické případy nebral jako jedinou možnost.)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Tomáš Procházka 26. 05. 2022, 09:27:27
Nějaký mainstreamový, aby jsi sehnal job a mohl procvičovat programování 8/5 za peníze. Důležité je se nechat zaměstnat někde, kde se ti bude někdo věnovat.
Pak už si cestu najdeš sám.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: to_je_jedno 26. 05. 2022, 09:39:31
Angličtinu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: _Tomáš_ 26. 05. 2022, 09:52:46
Nebo se nauč třeba Cobol, poptávka je pořád vysoká, vývojáři vymírají a nových je málo, klienti ti budou ruce trhat.

Osobně bych odhadl, že zvládnout úspěšně programování ti zabere 10 a víc let. Je naprosto nepodstatné jaký jazyk si vybereš, stejně ho i několikrát změníš a stejně jich budeš umět nakonec víc. Často je více jazyků v synergii, v C je dobré znát dobře makefile, v Javě zase bez mavenu (to už svým rozsahem spíše považuji za vlastní jazyk).

Stotožňuji se s postojem Tomáše Procházky, nauč se cokoliv, na co teď seženeš práci (mrkni na nabídky práce a podle toho začni studovat). Osobně bych pak dodal, že pokud máš vytrvalost, je pro začátek naprosto nejlepší jakýkoliv obskurní a složitý jazyk, naučí tě totiž lépe problematice porozumět.


Anglicky mluví kdejaká opice, to už se dnes bere jako samozřejmost. Přidaná hodnota angličtiny je dneska nulová, zejména v IT, kde je to opravdu většinou základní požadavek.

To s tebou nesouhlasím, pasivní znalost je v IT penetrovaná dobře, ale aktivní znalost a schopnost komunikace je kupodivu nedostatkové zboží, velice málo lidi, s kterými se potkávám umí plynule řešit věci v angličtině. Na pohovorech, když přepnu do angličtiny, nechytá se dobrá 1/2 uchazečů vůbec a dobrou znalosti má tak jen každý pátý. Dělám asi 50 pohovorů ročně pro různé firmy.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Wangarad 26. 05. 2022, 10:05:54
Na web-ovky urcite PHP + Javu
Na vsetko ostatne Python tam si vies poriesit v podstate hocico pre hociaku platformu a rychlo sa dostanes do zakladov.
Ak mas ale nieakeho konicka, nieco co ta zaujima tak by som sa asi pozeral po tom aky jazyk sa pouziva tam. Napriklad "high-speed" kamery = > C alebo tie webovky tam urcite java,php, scriptovacky atd atd...

Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: echo_zulu 26. 05. 2022, 10:17:26
K mojej predchádzajúcej odpovedi:

Vôbec som neriešil situáciu, že by som mohol odpovedať niekomu, kto už pogramovať vie a iba hľadá ďalší jazyk, v ktorom by sa mohol uplatniť na trhu. Riešil som sitáciu, že nevie programovať vôbec.

K niektorým príspevkom vyššie:

Python ale nie je jazyk na výuku, je to jazyk na programovanie. A na výuku sa iba používa. Asi kvôli tomu, že je vo svojich základoch jednoduchý. Je ale otázka, či python ako taký vznikal s dôrazom na výukový proces a či pri jeho návrhu boli zohľadnené špecifiká tohto procesu, prípadne, či súbežne s návrhom jazyka vznikal aj výukový proces.

Jazyky na výuku programovania pritom ale existujú. Napríklad v mnou vyššie odkazovanej knihe How To Design Programs je popísaných niekoľko takýchto jazykov, počínajúc jazykom pre začiatočníkov, cez jazyk pre pokročilých až po jazyk použiteľný v produkcii.

Niekomu sa to môže zdať byť na hlavu, ale čo som si všimol, tak reálmym jazykom sa často vyčíta, že s tým ako dozrievajú, postupne majú všetko, čo sa dá a potom sa v tom nedá vyznať a je to hlavne problém pre začiatočníkov.

K Haskellu:

OSN vlastne nebol ani náhodou tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať. How to Design Programs síce nie je na báze Haskellu, ale Lispu. Teda Scheme. Vlastne Racketu... Ale to je pre toto použitie úplne jedno.

A áno, kniha vyučuje vývoj programov na báze funkcionálneho programovania, ako jedného z možných prístupov k programovaniu, pričom iný z možných prístupov, ktorý je asi prevládajúci, teda imperatívne programovanie, bolo v druhom vydaní vypustené, ale to vôbec nevadí. Naopak, môže to byť skôr plus.

Pretože, ako už niekto vyššie spomenul, funkcionálne prístupy dlhodobo prenikajú do všetkých jazykov. Jenoducho sa pre aktuálne podmienky, kedy máme veľké množstvo výpočtových jadier a tým veľké množstvo činností vykonávaných "súčasne", ukázali byť v niektorých aspektoch vhodnejšie a jednoduchšie na rozmýšľanie o tom, čo sa to v programe vlastne deje, ale hlave o tom, čo sa v ňom diať nemôže a nie je to preto nutné riešiť ani to nemôže spôsobovať problémy.

A pokiaľ sa človek naučí funkcionálne vyriešiť všetko, tak keď potom v iných jazykoch potrebuje funkcionálne riešiť iba niečo, a som presvedčený, že do takej situácie sa v modernej dobe dostane, lebo bude chcieť používať vlastnosti jazyka, ktoré pre neho budú výhodné, tak iba použije podmnožinu toho, čo už vie.

Techniky funkcionálneho programovania majú v súčasnosti uplatnenie všade. Či už je to JavaScript, Java, asi najpoužívanejšia hračka na moderné weby, ktorá sa volá React, alebo v technológie, ktoré bežia pod tým ako ReactiveX, atď.

Dokonca aj v najmenej populárnom jazyku na tomto fóre, teda v C++, u ktorého sa nemôžem ubrániť dojmu,  že je provažované za absolútny protiklad dobrých jazykov, a o ktorom by to asi nikto, kto v ňom nepíše, možno nepovedal, sa dajú techniky funkcionálneho programovania úspešne používať, a sú autoritami odporúčané už minimálne dve dekády.

A keď sa napríklad zamyslíme nad tým kedy začala v C++ naozajstná revolúcia, odhliadnuc od STL Alexandra Stepanova, tak to bolo podľa mňa v roku asi 2001, keď Andrei Alexandrescu vydal Modern C++ Design, kde v jadre základných stavebných prvkov knižníc používa techniky, pri ktorých je už z prvých kapitol tej knihy jasné, že sa musel veľmi dobre orientovať v Lispe.

Takže jednoducho, veci sa prelínajú a keď sa niečo človek principiálne dobre naučí, bude to vedieť použiť aj inde.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Martin Poljak 26. 05. 2022, 11:25:04
Na web-ovky urcite PHP + Javu

PHP a Javu? Hele, já jsem sice staromilec, ale s JavaScriptem tedy udělá díru do světa podstatně větší. PHP se pochopitelně používá, ale poptávka třeba po javascriptových vývojářích je několikanásobná. S PHP bude ve většině případů někde udržovat historický codebase. O Javě to ostatně do jisté míry na webu platí také, ale uznávám, že se (bohužel) na backendech používá i u nových projektů jakkoliv je to odporné (konec flamu).
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 26. 05. 2022, 11:27:01
How to Design Programs síce nie je na báze Haskellu, ale Lispu. Teda Scheme. Vlastne Racketu... […] kniha vyučuje vývoj programov na báze funkcionálneho programovania
To je záslužné, ale je to vhodné pro úplné začátečníky?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Martin Poljak 26. 05. 2022, 11:27:47
Haskell.

Není zač.

To tedy v tomto případě opravdu není. Haskell je sice bezpochyby zajímavý jazyk, ale reálných nasazení je pomálu a třeba mě osobně to ani moc nemrzí. Já osobně sekty zase až tak moc nemusím.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 26. 05. 2022, 11:29:57
Nemám na to silný názor, ale údajně čistě funkcionální styl někdy lépe pobírají ti, kteří s imperativním ještě nepřišli do kontaktu. Minimálně bych to nezavrhoval.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Martin Poljak 26. 05. 2022, 11:30:36
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?
Za mě Bash (naučit se ovládat svůj počítač!), Python, C. S tím pak slepíš cokoli :D

Python a C je dobrá rada pro slepování čehokoliv. Ale přemýšlím, jestli je něco horšího, na co se dá narazit běžněji než vzácně, než projekty slepované Bashem :D A že jich tak málo bohužel není...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Martin Poljak 26. 05. 2022, 11:35:53
Nemám na to silný názor, ale údajně čistě funkcionální styl někdy lépe pobírají ti, kteří s imperativním ještě nepřišli do kontaktu. Minimálně bych to nezavrhoval.

Samozřejmě, že ho netřeba zavrhovat. Haskell je rozhodně zajímavý jazyk. Jenomže je kolem něj z neznámých důvodů komunita, která připomíná náboženské uskupení. A reálná použitelnost v praxi je mizivá nikoliv kvůli tomu jazyku jako takovému, ale hlavně proto, že firem, které by něco tvořily v Haskellu je jako šafránu. Ostatně podobně, jako v kdečem jiném exotičtějším. Je to dobrý jazyk aby se člověk dost naučil z funkcionálního programování, je to dobrý jazyk aby se pobavil, určitě je použitelný pro soukromé použití, fakt hodí se na malé write-and-forget programy, na které člověk po pár letech zapomene, že vůbec existují a ony stále spolehlivě běží a běží. Jen lidí, co vás za něj zaplatí je dost málo.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 26. 05. 2022, 11:42:00
Jo. Šlo mi spíše o to, že kvůli tomu nemusíme zavrhovat knihu HTDP.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 26. 05. 2022, 12:38:08
To tedy v tomto případě opravdu není. Haskell je sice bezpochyby zajímavý jazyk, ale reálných nasazení je pomálu a třeba mě osobně to ani moc nemrzí. Já osobně sekty zase až tak moc nemusím.
Pokud vadí sektářství u Haskellu, tak co teprve taková Agda? :)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ymzk 26. 05. 2022, 14:24:58
RUST. https://www.rust-lang.org/
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 26. 05. 2022, 14:28:29
Rust je dost specifický a pro začátek… no, pokud je někdo fakt trpělivý…
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 26. 05. 2022, 14:34:11
Rust je dost specifický a pro začátek… no, pokud je někdo fakt trpělivý…
Pro začátečníka hardcore, ale když to dá, už ho nic nepřekvapí :) Kromě Coqu :D
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: echo_zulu 26. 05. 2022, 14:41:08
How to Design Programs síce nie je na báze Haskellu, ale Lispu. Teda Scheme. Vlastne Racketu... […] kniha vyučuje vývoj programov na báze funkcionálneho programovania
To je záslužné, ale je to vhodné pro úplné začátečníky?

Je to vhodné hlavne pre úplných začiatočníkov. Pokročilí si môžu povedať, že vysvetľované koncepty už poznajú a môžu sa pri tom možno trochu nudiť, pokiaľ teda nemajú skúsenosť, že aj tak sa môžu naučiť niečo nové alebo inak zasadené do kontextu, ako to dovtedy poznali.

Navyše majú vlastné vývojové prostredie, ktoré obsahuje REPL pre rýchly prieskum a aj analýzu kódu pre vysvetlenie, čo sa v ňom deje.

Myslené tak, že prostredie dokáže znázorniť ako postupne sú jednotlivé zložené výrazy vyhodnocované a prečo majú taký výsledok aký nakoniec majú.

Navyše kniha nejde smerom, že vysvetľuje jednotlivé štruktúry jazyka a potom hľadá použitie, ale uvádza aké problémy sa pri písaní programov vyskytujú, od najmenšej zložitosti po vyššiu, vždy prednesie príklad, analyzuje ho a ponúkne na jeho riešenie vhodný prostriedok.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: jano6 26. 05. 2022, 15:35:38
Pozoruhodné, ja si naopak myslím, že záujem o ruštinu, resp. užitočnosť jej znalosti pretrváva, v súčasnosti rastie a v neďalekej budúcnosti bude dramaticky rásť. Business nie sú len iphony, automobily, či všelijaké služby. Ale aj pre život zásadné suroviny ako obilie, nerastné bohatstvo ako drevo, uhlie; hnojivá, tažký priemysel železo, oceľ a samozrejme ropa a zemný plyn.
A v tomto ohľade sa ruština teda zíde.

Medzi najperspektívnješie jazyky podľa mňa okrem ruštiny patria čínština, arabčina, farsi a portugalčina.


Anglicky mluví kdejaká opice, to už se dnes bere jako samozřejmost. Přidaná hodnota angličtiny je dneska nulová, zejména v IT, kde je to opravdu většinou základní požadavek. Peníze může vydělat nemčina, nebo jazyk nekterého z bohatých severských národů. Francouzky a španělsky se člověk domluví v kdejaké díře, což v určitých částech světa platí i o ruštině, ale ta je v úpadku, a business s rusy asi teď moc nepokvete...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 26. 05. 2022, 16:12:36
How to Design Programs síce nie je na báze Haskellu, ale Lispu. Teda Scheme. Vlastne Racketu... […] kniha vyučuje vývoj programov na báze funkcionálneho programovania
To je záslužné, ale je to vhodné pro úplné začátečníky?
Je to vhodné hlavne pre úplných začiatočníkov. Pokročilí si môžu povedať, že vysvetľované koncepty už poznajú a môžu sa pri tom možno trochu nudiť, pokiaľ teda nemajú skúsenosť, že aj tak sa môžu naučiť niečo nové alebo inak zasadené do kontextu, ako to dovtedy poznali.

Navyše majú vlastné vývojové prostredie, ktoré obsahuje REPL pre rýchly prieskum a aj analýzu kódu pre vysvetlenie, čo sa v ňom deje.

Myslené tak, že prostredie dokáže znázorniť ako postupne sú jednotlivé zložené výrazy vyhodnocované a prečo majú taký výsledok aký nakoniec majú.

Navyše kniha nejde smerom, že vysvetľuje jednotlivé štruktúry jazyka a potom hľadá použitie, ale uvádza aké problémy sa pri písaní programov vyskytujú, od najmenšej zložitosti po vyššiu, vždy prednesie príklad, analyzuje ho a ponúkne na jeho riešenie vhodný prostriedok.
Tak to je fajn. Já mám FP rád a oceňuji, že ho někdo servíruje začátečníkům.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vojtěch Sázel 26. 05. 2022, 16:52:24
Zaměřil bych se na maximální servis, aby ses mohl soustředit na vzdělávání v jiných oblastech, protože programování není jen o jazyku.
Statické typování, ale s typovou inferencí, automatickou správu paměti, objektový a zároveň i s funkcionálními prvky a s corutinami. Něco co se dá navázat na nějaký existující ekosystém (Java), ale netáhne ho historie (čili ne Java). A něco, co má nejlepší možnou podporu v IDE. Řeknu rovnou, je to imho Kotlin. Možná přinejhorším C#.
Lenost je v tomhle případě nejlepší rádce. 
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: fortran1986 26. 05. 2022, 22:54:48
Kód: [Vybrat]
Medzi najperspektívnješie jazyky ..., farsi a portugalčina.
Farsi? WTF?

A prečo práve portugalčina a nie Španielčina? Španielčinu má za materinský jazyk viac ako 2x toľko ľudí ako portugalčinu. A navyše milióny ľudí ju ovládajú ako svoj druhý jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: APhacker_mob 27. 05. 2022, 00:21:47
Portugalsky se mluvi v Brazilii, coz je velka zeme a ne uplne chuda. Spanelstina je urcite uzitecnejsi.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: ondra05 27. 05. 2022, 01:26:29
Rust je dost specifický a pro začátek… no, pokud je někdo fakt trpělivý…
Jako, vím o někom kdo na Rustu začínal s programováním, ve věku asi 13-14 let a docela úspěšně.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Vít Šesták (v6ak) 27. 05. 2022, 06:48:13
Já rozhodně neříkám, že to nejde. Rozhodně ale tato cesta není pro každého. A pokud někomu nevyjde, možná jen zvolil příliš náročnou cestu na začátek. Jazyk to není nejjednodušší a najít k tomu výukové materiály vhodné pro začátečníky taky nemusí být sranda.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Charon351 27. 05. 2022, 07:36:16
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?

Můj učitel říká, že se nejdřív musím naučit Python a Javu a potom další jazyky, takže existují nějaké bezplatné zdroje, kde bych se mohl začít učit Python a Javu?

Dík!

Tak pokud se ptáte kde se začít učit tak ta kariéra bude asi nic moc, jedna z důležitých věcí je i samostatnost, a najít si zdroje nebo  zajít do knihkupectví pro knížku s daným jazykem je za mě samozřejmost, kterou od kolegů očekávám.

K tomu jazyku i to je špatný přístup, jazyk se volí podle problému ne, že se problém ohýbá podle toho jaký umím jazyk.
Navíc důležité je umět programovat, pak je naučení nového jazyka vždy jen otázka pár dnů a někdy i jen hodin. Horší je že s jazykem si často nevystačíš takže spíš je to pak naučit se s nějakým freamworkem, ale opět když jich pár znáš zjistíš, kupodivu že vše má zhruba stejnou logiku a zase switch už nebude tak bolet.

Nejlépe jak se naučit a padlo to tu v milionu diskuzí je prostě najít si projekt a buď ho začít tvořit, nebo se k nějakému přidat, pochopit a přispívat. Kód něčeho co funguje je mimochodem taky skvělá učebnice.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: jano6 27. 05. 2022, 11:08:18
Nechcem tu príliš politizovať, ale budúcnosť jazykov súvisí s práve prebiehajúcim
mocenským súperením medzi viacerými krajinami. Španielčina je super jazyk na cestovanie
po svete, ale z ekonomického hľadiska ju zrejme predčia nemčina a francúzština.
O ruštine nehovoriac. Počty hovoriacich nie sú všetko. Rusky sa doruzumie "len" 258 miliónov ľudí,
ale odhaduje sa, že ruština je na internete 2. najpoužívanejší jazyk po angličtine. Žiadna iná krajina
nemá Runet, prakticky plnohodnotnú alternatívu anglickému webu. Rusi majú všetko, od svojho vyhľadávača, cez sociálne siete, encyklopédie, Q/A stránky... Pokiaľ viem, nič také španieli nemajú.

Americké impérium sa nám pred očami rúca a aj preto, portugalčina a farsi majú veľký potenciál
do budúcnosti, ak sa Brazília a Irán zbavia americkej agresie.  Je predpoklad, že sa Brazília stane lídrom v Latinskej Amerike (234 mil ľudí hovorí portugalsky).

Farsi je perzský jazyk, ktorým sa dohovorí 110 miliónov ľudí v Iráne, Afganistane a Tadžikistane. Ak sa Iránu podarí dominovať na blízkom východe (súperia s nimi Turci a SAE), tak sa z neho stane ekonomicky veľmi atraktívny regionálny jazyk. Iránci sú podľa mňa oveľa šikovnejší ako Arabi, ale ničia ich 40+ rokov trvajúce americké sankcie.

Kód: [Vybrat]
Medzi najperspektívnješie jazyky ..., farsi a portugalčina.
Farsi? WTF?

A prečo práve portugalčina a nie Španielčina? Španielčinu má za materinský jazyk viac ako 2x toľko ľudí ako portugalčinu. A navyše milióny ľudí ju ovládajú ako svoj druhý jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: A.P.Hacker 27. 05. 2022, 14:40:59
Nechcem tu príliš politizovať, ale budúcnosť jazykov súvisí s práve prebiehajúcim
mocenským súperením medzi viacerými krajinami. Španielčina je super jazyk na cestovanie
po svete, ale z ekonomického hľadiska ju zrejme predčia nemčina a francúzština.
O ruštine nehovoriac. Počty hovoriacich nie sú všetko. Rusky sa doruzumie "len" 258 miliónov ľudí,
ale odhaduje sa, že ruština je na internete 2. najpoužívanejší jazyk po angličtine. Žiadna iná krajina
nemá Runet, prakticky plnohodnotnú alternatívu anglickému webu. Rusi majú všetko, od svojho vyhľadávača, cez sociálne siete, encyklopédie, Q/A stránky... Pokiaľ viem, nič také španieli nemajú.

Americké impérium sa nám pred očami rúca a aj preto, portugalčina a farsi majú veľký potenciál
do budúcnosti, ak sa Brazília a Irán zbavia americkej agresie.  Je predpoklad, že sa Brazília stane lídrom v Latinskej Amerike (234 mil ľudí hovorí portugalsky).

Farsi je perzský jazyk, ktorým sa dohovorí 110 miliónov ľudí v Iráne, Afganistane a Tadžikistane. Ak sa Iránu podarí dominovať na blízkom východe (súperia s nimi Turci a SAE), tak sa z neho stane ekonomicky veľmi atraktívny regionálny jazyk. Iránci sú podľa mňa oveľa šikovnejší ako Arabi, ale ničia ich 40+ rokov trvajúce americké sankcie.

Spanelstina je ve stejne situaci jako Arabstina, pouziva se v mnoha statech, ktere se dosud nedokazaly sjednotit, prevazne kvuli kolonialni historii a pretrvavajicim vnejsim tlakum, ktere slabnou, jak spravne pisete.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: alex6bbc 27. 05. 2022, 14:50:16
latina, lojban a madarstina. to je muj vyber.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 27. 05. 2022, 17:45:16
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Standa Blábol 27. 05. 2022, 19:57:36
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: jano6 27. 05. 2022, 22:41:40
Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: mikrom 27. 05. 2022, 23:52:18
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?

Můj učitel říká, že se nejdřív musím naučit Python a Javu a potom další jazyky, takže existují nějaké bezplatné zdroje, kde bych se mohl začít učit Python a Javu?

Dík!
Tvoj ucitel ma je velmi mudry - ma uplnu pravdu - Python je prinosny vsade. Tak ako kedysi Perl bol nazyvany "the Swiss Army chainsaw of scripting languages", teraz je to Python. Bude sa ti hodit ako nastroj v roznych nestandardnych situaciach.
Chces sa ucit Javu ? OK. Ale nemal by si preskocit jeden nizkourovnovy jazyk ktory je dolezity pre zaklady. Je to C. Ak dokazes precitat knihu http://cslabcms.nju.edu.cn/problem_solving/images/c/cc/The_C_Programming_Language_%282nd_Edition_Ritchie_Kernighan%29.pdf a urobit v nej vsetky cvicenia, tak bude z teba programator.
Potom naucit sa Javu aj jej rozumiet nebude pre teba velky problem.
Jazyky ako Rust a Haskell, ktore ti tu doporucuju rozne individua na zaciatku ignoruj. Nie su to podstatne jazyky a pravdepodobne po urcitom case zaniknu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: honzako 28. 05. 2022, 01:17:29
Otázka volby výběru programovacího jazyka je složitá, ale pro tebe by měla být jednoduchá.
Protože by spíše volba jazyka měla být automatická na základě toho co chceš dělat, co tě baví a kde/koho budeš pracovat.
Může tě bavit automatizace pak je to cesta na C/C++/Python apod.
Může tě bavit web a je to Java nebo C# atd.
Můžou tě bavit DB/ERP pak to je klidně Delphi, samozřejmě dle potenciálního zaměstnavatele.

Spíš se uč "programovat" a mít za sebou nějaké smyslplné výsledky svého snažení, protože pouhé teoretické základy získaných znalostí jsou k ničemu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Standa Blábol 28. 05. 2022, 06:28:58
Nuget neni repo, to je parodie.
Ma o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M) a ne to plne bordelu ve verzi 0.10, 500downloads (a to jeste tipuju na pruzkumne downloady ze zoufalstvi)
Produkcne nepouzitelne. A nektere veci jsem tan nasel dvakrat od stejneho autora, napr etcs-client. Totalni nemanagovany bordel

Neexistuje nic, jako Apache foundation.

C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE. Coz je.obri vyhoda, protoze kod zustava velice popisny a je mozno si do getteru pridat debug hook. A kdo ma s gettery problem, prilinkuje si z mavenu Lombok a atributy ridi anotacema.

Stejne tak class a main metoda, vsecko to generuje IDE.

A vydavat moznost zapsat si osurely radek kodu za vyhodu.je hloupost.
To se pouzije maximalne v youtubovem examplu a nikde jinde a vede to max ke hloupym navykum. Kazda hloupa utilitka s 200 radky si uz zaslouzi rozumnou stabni kulturu.

Jak jsem psal vyse, C# ma v porovnani s Javou par vychytavek navic, ale zoufaly ekosystem.
Ma rozsahlejsi zakladni zbundlovanou knihovnu, ale kdyz potrebujes.neco mimo ni, jses v zaaadeli.
Java jde opacnym smerem, z te se naopak vyhazuje, napr naposled cely javax package a user si musi mavenem pridat artefakty z projektu Jakarta.
Je to hlavne pouceni z minulosti, kdy se do Javy prodavalo a.pridavalo, pozdeji ale vznikly nezavisle implementace a ty v Jave se staly obsolete a jenom prekazely

Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ink 28. 05. 2022, 07:09:35
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 28. 05. 2022, 08:17:32
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.
Celkem rozumné, jen ten čtvrtý krok by mohl být variabilnější, podle zaměření by někomu mohla víc vyhovovat třeba Julia (rychlé numerické a symbolické výpočty) nebo Go (mikroslužby). Případně libovolná kombinace zmíněných tří. Rust určitě pomůže k hlubšímu pochopení poměrně silných typových systémů a správy paměti, ale v praxi se někdy lépe hodí i jiné jazyky.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: ondra05 28. 05. 2022, 09:36:23
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

»C-like jazyky«. Sice jsou tam značné podobnosti, ale zvláště u Kotlinu moc ne. Co má složené závorky nemusí být nutně C-like jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ink 28. 05. 2022, 09:43:15
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.
Celkem rozumné, jen ten čtvrtý krok by mohl být variabilnější, podle zaměření by někomu mohla víc vyhovovat třeba Julia (rychlé numerické a symbolické výpočty) nebo Go (mikroslužby). Případně libovolná kombinace zmíněných tří. Rust určitě pomůže k hlubšímu pochopení poměrně silných typových systémů a správy paměti, ale v praxi se někdy lépe hodí i jiné jazyky.

Jasně. Já řeším tři věci - aby mě to bavilo (jak vidno z diskusí, každý programátor má jinak tvarovaný mozek a tím pádem i preference jazyků), abych se naučil co nejvíc a abych to uplatnil v praxi. Tohle jsem ušil na míru svému já a byl bych rád, kdyby MNĚ někdo ukázal podobnou cestu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 28. 05. 2022, 11:25:10
Tohle jsem ušil na míru svému já a byl bych rád, kdyby MNĚ někdo ukázal podobnou cestu.
Jasně. Trochu lituju, že za mého mládí Rust neexistoval, byl bych si býval ušetřil spoustu oklik (spell checker mi poslední slovo usilovně mění na “kolik”, to zas ne…).
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 28. 05. 2022, 16:53:26
Tak porovnávat množství artefaktů v repu/nugetu/storu je fakt totální blbost. Kolik z těch tvých 28M artefaktů jsou doslova duplicity? Kolik z toho je v totálním bordelu? To patříš mezi ty, kteří si na jednoduchou webovku pro zobrazení teploty nastavují 10 různých JavaScript knihoven? Nebo jak mám pochopit potřebu velkého množství artefaktů?

C# a. Net Core v posledních verzích ti na hello world stačí 1 řádek. Console.WriteLine("Hello world");

Naučit se T-Sql a pak případně i jiné mutace a nadstavby SQL mu rozšíří obzory hodně. A následný přechod na další mutace SQL je jednoduchý.

Jeste by mě zajímalo, co myslíte vašichni ekosystemem? IDE? Co všechno na HW lze naprogramovat? Systémy ve kterých lze program spustit?

Nuget neni repo, to je parodie.
Ma o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M) a ne to plne bordelu ve verzi 0.10, 500downloads (a to jeste tipuju na pruzkumne downloady ze zoufalstvi)
Produkcne nepouzitelne. A nektere veci jsem tan nasel dvakrat od stejneho autora, napr etcs-client. Totalni nemanagovany bordel

Neexistuje nic, jako Apache foundation.

C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE. Coz je.obri vyhoda, protoze kod zustava velice popisny a je mozno si do getteru pridat debug hook. A kdo ma s gettery problem, prilinkuje si z mavenu Lombok a atributy ridi anotacema.

Stejne tak class a main metoda, vsecko to generuje IDE.

A vydavat moznost zapsat si osurely radek kodu za vyhodu.je hloupost.
To se pouzije maximalne v youtubovem examplu a nikde jinde a vede to max ke hloupym navykum. Kazda hloupa utilitka s 200 radky si uz zaslouzi rozumnou stabni kulturu.

Jak jsem psal vyse, C# ma v porovnani s Javou par vychytavek navic, ale zoufaly ekosystem.
Ma rozsahlejsi zakladni zbundlovanou knihovnu, ale kdyz potrebujes.neco mimo ni, jses v zaaadeli.
Java jde opacnym smerem, z te se naopak vyhazuje, napr naposled cely javax package a user si musi mavenem pridat artefakty z projektu Jakarta.
Je to hlavne pouceni z minulosti, kdy se do Javy prodavalo a.pridavalo, pozdeji ale vznikly nezavisle implementace a ty v Jave se staly obsolete a jenom prekazely

Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 28. 05. 2022, 20:08:43
Tak porovnávat množství artefaktů v repu/nugetu/storu je fakt totální blbost. Kolik z těch tvých 28M artefaktů jsou doslova duplicity? Kolik z toho je v totálním bordelu? To patříš mezi ty, kteří si na jednoduchou webovku pro zobrazení teploty nastavují 10 různých JavaScript knihoven? Nebo jak mám pochopit potřebu velkého množství artefaktů?

C# a. Net Core v posledních verzích ti na hello world stačí 1 řádek. Console.WriteLine("Hello world");
To jsi tu metriku moc nevylepšil :-)

Soukromě si myslím, že .NET, nazvdory k praktičnosti v dnešním světě, žádný zvláštní zázrak není, a stotožnil bych se s prohlášením "trochu vylepšená Java".
Co se Microsoftu povedle je TypeScript. Možná F#.

C# a .NET se imho dělá pro peníze.

Naučit se T-Sql a pak případně i jiné mutace a nadstavby SQL mu rozšíří obzory hodně. A následný přechod na další mutace SQL je jednoduchý.
Hmm, a to třeba takhle:
MySQL je blbá databáze která je levná a je všude = mnoho příležitostí se naučit
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Co dá T-Sql víc?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: jano6 28. 05. 2022, 21:45:05
Citace
C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

Objektívne treba povedať, že to bola pravda. Tak okolo roku 2003. Dnes je však rok 2022 a .NET prešiel rozsiahlym vývojom. JVM a .NET sú dva top vývojárske ekosystémy, každý má oblasti v ktorých vedie.
.NET má trebárs ďaleko lepšiu podporu asynchrónneho programovania, JVM má zas lepšie multiplatformové GUI. Ak porovnávame Javu a C#, tak C# je o niekoľko tried lepšie navrhnutý, bohatší a expresívnejší jazyk.

trebárs: 

Kód: [Vybrat]
$ dotnet new console -o DownloadImage
$ cd DownloadImage
$ code .

Kód: [Vybrat]
using var httpClient = new HttpClient();
var url = "http://webcode.me/favicon.ico";
byte[] imageBytes = await httpClient.GetByteArrayAsync(url);

using var fs = new FileStream("favicon.ico", FileMode.Create);
fs.Write(imageBytes, 0, imageBytes.Length);

Console.WriteLine("Image downloaded");

Kód: [Vybrat]
$ dotnet run

Nech sa páči, a teraz si to spravte v Jave, ja by som na to teda nemal nervy. Samozrejme Java ekosystém, má aj iné jazyky, trebárs Groovy:

Kód: [Vybrat]
def bytes = new URL("http://webcode.me/favicon.ico").bytes
Files.write(Paths.get("favicon.ico"), bytes)

A v ňom je radosť programovať.

Citace
System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE.

A to vám nikdy neťuklo, že na výpis textu na konzolu potrebujete pomoc IDEčka? :))))

Citace
a o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M)

To si myslíte fakt, že JVM má 28 miliónov knižníc?  Podľa http://www.modulecounts.com/
je to 476 tisíc (JVM) vs 308 tisíc (.NET). Realisicky si myslím, že repozitáre majú kvalitné, udržiavané
knižnice rádovo v tisícoch max desiatkach tisíc. 


Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 29. 05. 2022, 09:11:10
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 29. 05. 2022, 14:14:16
Jak to myslíš s tím nevylepšením metriky?
Zázračný jazyk...? To je něco z Harryho Pottera?

Já třeba když vidím nějaký program v Javě, nedej bože ještě s prehistorickou verzi Tomcatu, k nějakému embeded ekosystémů, cítím jak dostávám osypky a očekávám průšvih.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.

To jsi tu metriku moc nevylepšil :-)

Soukromě si myslím, že .NET, nazvdory k praktičnosti v dnešním světě, žádný zvláštní zázrak není, a stotožnil bych se s prohlášením "trochu vylepšená Java".
Co se Microsoftu povedle je TypeScript. Možná F#.

C# a .NET se imho dělá pro peníze.

Hmm, a to třeba takhle:
MySQL je blbá databáze která je levná a je všude = mnoho příležitostí se naučit
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Co dá T-Sql víc?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: komediant 29. 05. 2022, 17:56:42

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: ondra05 29. 05. 2022, 23:51:17

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi

Jasně, programovat jedině v němčině. Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 29. 05. 2022, 23:55:53
Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.
Ale lépe se chladí :)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 30. 05. 2022, 00:49:42
C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 30. 05. 2022, 00:51:57
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 30. 05. 2022, 01:41:56
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.
Asi jo, kromě JSONu mají i HSTORE a všechno hezky s indexy. Typ JSONB se dost používá, sám jsem mu přišel na chuť.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 30. 05. 2022, 08:19:23
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

V PHP bych rozhodně žádný projekt taky nezačínal a ani neudržoval, mám svoji důstojnost. Navíc, každá aktualizace "velké" verze vždy něco rozbije.

JSON už moc Hype Cool není, v podstatě se už dříve stal standardem a umí ho delší dobu kdejaká databáze. Stal se evolucí XML sloupců tak jako i v ostatních případech kde nahrazuje XML.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: robin martinez 30. 05. 2022, 08:31:44
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

S tim rozbijenim souhlasim - avsak ne u PHP samotneho, ale u velkych knihoven - pouzivame treba Nette a jejich zname knihovny od komunitnich lidi - prevazne balicky Kdyby. No alesamozrejme to po case lidi zacne bavit, knihovny jsou neudrzovany a sere se na to. Nedavno jsem se na nette foru docela rozcertil prave u toho, kdy nova verze Nette 'nesmyslne' vsechno meni a my jako vyvojari porad neco akorat prepisujeme. To cloveka taky dost omrzi. Nevim, jak bezne je tohle v ostatnich jazycich. Ja treba radsi javascript, ale tam zas pouzijete novou knihovnu a za dva dny je to zastaraly projekt. Ale na webu to tak asi chodi bezne

Zalezi na co clovek kde narazi.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 30. 05. 2022, 13:57:21
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

S tim rozbijenim souhlasim
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: robin martinez 30. 05. 2022, 14:09:55
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Tak ok, ja to chapu - proste vydaji novou verzi jazyka/knihovny/featury, ktera neco dela lepe/opravuje/etc... za predpokladu, ze se vytvori nejaky BC break. To je proste evoluce. Ale aby v jedny verzi neco pridali, v druhy to predelali a ve treti to zas odstranili, to jsem uz taky zazil (ne u jazyka, ale treba u knihovny)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ink 30. 05. 2022, 14:37:05
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Prinejmensim semanticky verzovat. A vydavat seznamy doporucenych/kvalitnich knihoven pro dany jazyk. Myslim, ze oboje se do jiste miry deje.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: APhacker_mob 30. 05. 2022, 14:48:14
JS ekosystem uz je celkem stabilni, navic umoznuje instalovat nekolik verzi knihovny, pokud to vyzaduji zavislosti. Casteji bojuji s Pythonem.

K PHP. S Lavarelem bych klidne pracoval.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: kate 30. 05. 2022, 15:38:06
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Rust jako takový rozbíjí zpětnou kompatibilitu jen napříč edicemi, a vždy je možné zůstat u starší edice jazyka. Navíc je možné kombinovat edice, takže používat 2021 edition knihovnu v 2018 edition kódu není problém.

Co se týče knihoven, na semver crimes tak často nenarážím, ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi - zrovna minulý týden jsme „donutili“ jednu knihovnu ke stažení nové verze, omylem rozbili api. S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: echo_zulu 30. 05. 2022, 16:31:36
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: kate 30. 05. 2022, 17:15:44
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

Konkrétně v této situaci: Autor knihovny si neuvědomil, že jeden ze změněných typů je součástí veřejného rozhraní. Kdyby jejich integrační testy používaly danou část rozhraní, rozbily by se, ale bohužel, to nebyl ten případ.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Josef Marianek 30. 05. 2022, 19:37:02
Pro zacatek bych doporucoval JavaScript, ma i objektove rozsireni, da se i na serveru, dobre pracuje s daty strukturovanymi v tzv. JSON. Na klientu staci webovy browser a nejaky editor, treba Visual Studio Code.
Na webu se da klidne zacit i s PHP, na serveru umi to stejne. Chcete tvorit pro web? Nebo snad pro android? Tam je lepsi java nebo kotlin.
Pro lokalni aplikace bude mozna dobre zacit v pythonu.
Vlastne vsechny ty jazyky umi dost podobne veci, jenom se lisi cilova platforma/prostredi. Zajimave to bude az budete mit nejakej napad, co chcete zrealizovat. Pak uz se vic vyjasni, v cem to delat...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: A.P.Hacker 30. 05. 2022, 21:31:52
Pro zacatek bych doporucoval JavaScript, ma i objektove rozsireni

co to znamena? Javascript je od zacatku plne objektovy, tzn. vse je objekt. Narozdil napriklad od Javy nebo C++, kde jsou vedle objektu i primitivni typy.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 30. 05. 2022, 22:04:40
Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

Tak to WebForm by dost vysvětlovalo... Ale tuším, že to bude hodně stará zkušenost, protože to už je opravdu zastaralá technologie. Posledních plácnu 10 let se v MS tlačí MVC, případně MVVC apod. což je o hodně lepší.

Ale pobavme se (zábava): https://www.youtube.com/watch?v=FcOYHNWMJ6A (https://www.youtube.com/watch?v=FcOYHNWMJ6A) prostě každý jazyk má své :)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 31. 05. 2022, 00:04:37
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Rust jako takový rozbíjí zpětnou kompatibilitu jen napříč edicemi, a vždy je možné zůstat u starší edice jazyka. Navíc je možné kombinovat edice, takže používat 2021 edition knihovnu v 2018 edition kódu není problém.

Co se týče knihoven, na semver crimes tak často nenarážím, ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi - zrovna minulý týden jsme „donutili“ jednu knihovnu ke stažení nové verze, omylem rozbili api. S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.
Jazyk jako takovej to s těmi edicemi má moc fikaně vymyšlený. O tom se vůbec nebavím. (A ty stesky na to jak PHP rozbíjí kompatabilitu je taky jen takové plácání - to nemám zájem rozvíjet.)

Bavíme se o knihovnách. Jsem se třeba hodinu trefoval do správné verze combine a vůbec to nebylo zábavné.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 31. 05. 2022, 00:13:02
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Tak ok, ja to chapu - proste vydaji novou verzi jazyka/knihovny/featury, ktera neco dela lepe/opravuje/etc... za predpokladu, ze se vytvori nejaky BC break. To je proste evoluce. Ale aby v jedny verzi neco pridali, v druhy to predelali a ve treti to zas odstranili, to jsem uz taky zazil (ne u jazyka, ale treba u knihovny)
Je to tak. Otázka je co se s tím dá dělat?

Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Prinejmensim semanticky verzovat. A vydavat seznamy doporucenych/kvalitnich knihoven pro dany jazyk. Myslim, ze oboje se do jiste miry deje.
Určitě.

A tím se dostáváme k pointě: to nesouvisí od jazyka 1). Kašlat na zpětnou kompatabilitu můžou tam i tam. Flákat knihovny můžou tam i tam. Jediné, co by jazyk IMHO mohl nějak ovlivnit je jaké druhy programátorů přitahuje 2).

1/ Znám jedinou výjimku - Elm
2/ Samozřejmě pak ještě jazyk může ovlivnit druh chyb, který pustí. V Javascriptu můžete vytvořit totálně zbořenou knihovnu, v C# to není o mnoho lepší. V Rustu, Haskellu to bude spíš něco s tou nekompatabilitou - ale stejně můžete usera naštvat.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 31. 05. 2022, 00:29:02
Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

Tak to WebForm by dost vysvětlovalo... Ale tuším, že to bude hodně stará zkušenost, protože to už je opravdu zastaralá technologie. Posledních plácnu 10 let se v MS tlačí MVC, případně MVVC apod. což je o hodně lepší.
To jsem si trochu naběhl. Ten kód je to možná starej, ale zkušenost je to aktuální. Když pominu skutečnost, že koukám kolegům v C# na ruce a sleduju jejich skill, tak zajímavé je hlavně to, že spravuju dva projekty zároveň - jeden v Nette a jeden v nějakém tom MS vynálezu. Nette je sice taky starej koncept, ale postupně se aktualizuje a vylepšuje, jsme na nějaké verzi 2.4. (latest je 3.0) To, jak se chovají kolegové k těm svejm projektům v C#, ... v tom je ta pointa. Když jsem se přihlásil na tuto pozici, tak jsem chtěl hlavně zkušenost s moderními technologiemi. Jsme na net48, což je nějaký C# 7 (latest je C#10). Čekal jsem prostě víc, vzhledem k tomu, jak se C#pisti prsatí...

Aktuální dojem který mám z aktuálního C# je daleko horší, než můj dojem a vytržení z Haskellu před deseti lety. Kde je teda zatraceně ten vývoj?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 31. 05. 2022, 07:52:12
To jsem si trochu naběhl. Ten kód je to možná starej, ale zkušenost je to aktuální. Když pominu skutečnost, že koukám kolegům v C# na ruce a sleduju jejich skill, tak zajímavé je hlavně to, že spravuju dva projekty zároveň - jeden v Nette a jeden v nějakém tom MS vynálezu. Nette je sice taky starej koncept, ale postupně se aktualizuje a vylepšuje, jsme na nějaké verzi 2.4. (latest je 3.0) To, jak se chovají kolegové k těm svejm projektům v C#, ... v tom je ta pointa. Když jsem se přihlásil na tuto pozici, tak jsem chtěl hlavně zkušenost s moderními technologiemi. Jsme na net48, což je nějaký C# 7 (latest je C#10). Čekal jsem prostě víc, vzhledem k tomu, jak se C#pisti prsatí...

Aktuální dojem který mám z aktuálního C# je daleko horší, než můj dojem a vytržení z Haskellu před deseti lety. Kde je teda zatraceně ten vývoj?
Tak tohle už chápu. .NET 4.8 byl vydán 18.4.2019, to už MS začínal tlačit multiplatformní .NET Core a "plnotučný" NET frame začal tlumit.
Aktuálně je .NET (Core) 6 s podporou C#10. Pro konverzi větších projektů ze 4.8 na Core 6 je potřeba čas a koule, některé věci jsou tam prostě jinak. Z pohledu managementu, který tomu nerozumí, jsou to jen náklady navíc bez přínosu (vždyť to na té 4.8 funguje, že?).

 Ale na druhou stranu, je to aspoň .NET4.8. mohl to být taky 3.5 :)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Josef Marianek 31. 05. 2022, 11:34:11
Pro zacatek bych doporucoval JavaScript, ma i objektove rozsireni

co to znamena? Javascript je od zacatku plne objektovy, tzn. vse je objekt. Narozdil napriklad od Javy nebo C++, kde jsou vedle objektu i primitivni typy.

jo omlouvam se za zmateni, mel jsem na mysli tridy klasicky pomoci class ve verzi ES6
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 31. 05. 2022, 13:08:41
To jsem si trochu naběhl. Ten kód je to možná starej, ale zkušenost je to aktuální. Když pominu skutečnost, že koukám kolegům v C# na ruce a sleduju jejich skill, tak zajímavé je hlavně to, že spravuju dva projekty zároveň - jeden v Nette a jeden v nějakém tom MS vynálezu. Nette je sice taky starej koncept, ale postupně se aktualizuje a vylepšuje, jsme na nějaké verzi 2.4. (latest je 3.0) To, jak se chovají kolegové k těm svejm projektům v C#, ... v tom je ta pointa. Když jsem se přihlásil na tuto pozici, tak jsem chtěl hlavně zkušenost s moderními technologiemi. Jsme na net48, což je nějaký C# 7 (latest je C#10). Čekal jsem prostě víc, vzhledem k tomu, jak se C#pisti prsatí...

Aktuální dojem který mám z aktuálního C# je daleko horší, než můj dojem a vytržení z Haskellu před deseti lety. Kde je teda zatraceně ten vývoj?
Tak tohle už chápu. .NET 4.8 byl vydán 18.4.2019, to už MS začínal tlačit multiplatformní .NET Core a "plnotučný" NET frame začal tlumit.
Aktuálně je .NET (Core) 6 s podporou C#10. Pro konverzi větších projektů ze 4.8 na Core 6 je potřeba čas a koule, některé věci jsou tam prostě jinak. Z pohledu managementu, který tomu nerozumí, jsou to jen náklady navíc bez přínosu (vždyť to na té 4.8 funguje, že?).

 Ale na druhou stranu, je to aspoň .NET4.8. mohl to být taky 3.5 :)

Tak sem tlač info o tom co je v C#10 super. Mě bohužel při pročítání What's new in C# 10 vůbec nic nezaujalo. Při prohlížení projektů napsaných v posledním NetCore taky nic moc. Jako neříkám, že je to neschopnej jazyk. Pár věcí je na něm hezkejch. Jen to není žádný zázrak.

Ale taky to může být jen můj problém. Hoď sem nějaký nadšení :-)

To třeba F# nebo TypeScript, tam architekti z MS opravdu zafrajeřili IMHO.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Don.J 31. 05. 2022, 21:32:37
Tak sem tlač info o tom co je v C#10 super. Mě bohužel při pročítání What's new in C# 10 vůbec nic nezaujalo. Při prohlížení projektů napsaných v posledním NetCore taky nic moc. Jako neříkám, že je to neschopnej jazyk. Pár věcí je na něm hezkejch. Jen to není žádný zázrak.

Ale taky to může být jen můj problém. Hoď sem nějaký nadšení :-)

To třeba F# nebo TypeScript, tam architekti z MS opravdu zafrajeřili IMHO.

Tak když koukám na F# tak cítím silnej zápach Visual Basicu :) nemůžu si pomoct :D
TypeScript jako jo... dobrej způsob jak udělat trochu typovej pořádek v JavaScriptovym netypovym fujtajblu, leč na mé projekty je to overkill.

V C#10 se některých věcech inspirovali u Kotlinu viz. třeba https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/language-reference/operators/switch-expression (https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/language-reference/operators/switch-expression) ale je fakt, že většinu toho, co používám navíc oproti C#7 přidali v 8 a 9, jako třeba
Kód: [Vybrat]
List<string> x = new();
což se mi osobně líp čte.

Nicméně nevím, kam chceš, aby jazyk zašel... Cool program DelejCoChci(); na jeden řádek prostě furt ještě není úplně na pořadu dne... Ikdyž nějaké pokusy o AI, které na nakódí co chceš už jsou...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 31. 05. 2022, 22:27:52
Tak sem tlač info o tom co je v C#10 super. Mě bohužel při pročítání What's new in C# 10 vůbec nic nezaujalo. Při prohlížení projektů napsaných v posledním NetCore taky nic moc. Jako neříkám, že je to neschopnej jazyk. Pár věcí je na něm hezkejch. Jen to není žádný zázrak.

Ale taky to může být jen můj problém. Hoď sem nějaký nadšení :-)

To třeba F# nebo TypeScript, tam architekti z MS opravdu zafrajeřili IMHO.

Tak když koukám na F# tak cítím silnej zápach Visual Basicu :) nemůžu si pomoct :D
TypeScript jako jo... dobrej způsob jak udělat trochu typovej pořádek v JavaScriptovym netypovym fujtajblu, leč na mé projekty je to overkill.

V C#10 se některých věcech inspirovali u Kotlinu viz. třeba https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/language-reference/operators/switch-expression (https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/csharp/language-reference/operators/switch-expression) ale je fakt, že většinu toho, co používám navíc oproti C#7 přidali v 8 a 9, jako třeba
Kód: [Vybrat]
List<string> x = new();
což se mi osobně líp čte.

To já to píšu naopak. IMHO to dává větší smysl.
Kód: [Vybrat]
var xs = new List<string>();

Každopádně to je nic. To není vůbec zajímavé.

Nicméně nevím, kam chceš, aby jazyk zašel... Cool program DelejCoChci(); na jeden řádek prostě furt ještě není úplně na pořadu dne... Ikdyž nějaké pokusy o AI, které na nakódí co chceš už jsou...
To zní, jako kdyby C# byl vrchol toho, co jde z jazyka vytřískat. Což jako fakt ne. Když to porovnám se Scalou, Rustem, nebo i tím starým Haskellem, tak je C# takovej ubožáček konzervativní.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: A.P.Hacker 31. 05. 2022, 23:21:35
V cem je typescript tak skvely? Nejaka konkretni featura, ktera jinde neni?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: echo_zulu 01. 06. 2022, 10:18:04
... Kdyby jejich integrační testy používaly danou část rozhraní, rozbily by se, ale bohužel, to nebyl ten případ.

Otázka je, či by si uvedomil, že sa testy rozbili kvôli tomu, že zmenil verejné rozhranie alebo či by tie testy upravil, aby úspešne prebehlo zostavenie.

Možno by to skôr chcelo jasný proces pri kontrole potvrdzovania zmien v súboroch, ktoré sú súčasťou verejného rozhrania vrátane nejakého varovania.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: L.. 01. 06. 2022, 10:26:22
V cem je typescript tak skvely? Nejaka konkretni featura, ktera jinde neni?

Pokud bych měl vypíchnout jednu featuru, tak by to byl duck typing a s tím související typová aritmetika.

Ale hlavní důvod, proč TS mám tak rád je v jeho elegantním a vyváženém designu. Věci dávají smysl, dělá to co má, není to overbloated...
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: jano6 01. 06. 2022, 22:40:30
Citace
Tak když koukám na F# tak cítím silnej zápach Visual Basicu :) nemůžu si pomoct :D

Visual Basic a F#? Nič iné ich nespája, len že sú .NET jazyky.

Citace
Když to porovnám se Scalou, Rustem, nebo i tím starým Haskellem, tak je C# takovej ubožáček konzervativní.

Problém je, keď porovnávame športové auto s rodinným autom. Úlohou rodinného auta je mať priestor, kam sa všetky decká zmestia, aby bolo bezpečné a odolné. Nie aby jazdilo rýchlo a bolo elegantné.
C# je podľa mňa výborný business jazyk. A porovnávať ho treba s podobnými business jazykmi, do ktorých by som osobne zahrnul Javu, C++ a asi aj Kotlin. Ja napríkad veľmi kvitujem v posledných verziách C# automatické importy, koniec nutnosti odsadzovania pri menných priestoroch, rekordy (ktoré aj fungujú) a hlavne top-level statements, teda možnosť tvoriť kód bez nutnosti public classs/static void Main. Každým rokom prídu nejaké vychytávky, chlapci sa fakt snažia.

Citace
Kód: [Vybrat]
var xs = new List<string>();

Ja to takto tiež preferujem.

Kód: [Vybrat]
Revenue[] revenues =
{
    new (1, "Q1", 2340),
    new (2, "Q1", 1200),
    new (3, "Q1", 980),
    new (4, "Q2", 340),
    new (5, "Q2", 780),
    new (6, "Q3", 2010),
    new (7, "Q3", 3370),
    new (8, "Q4", 540),
};

var res = from revenue in revenues
          group revenue by revenue.Quarter
          into g
          where g.Count() == 2
          select new { Quarter = g.Key, Total = g.Sum(c => c.Amount) };


foreach (var line in res)
{
    Console.WriteLine(line);
}

record Revenue(int Id, string Quarter, int Amount);

To new má pekné uplatnenie pri tvorbe objektov v kolekciách, tak ušetrí dosť zbytočného opakovania.
Spolu s LINQ a rekordami je moderný C# fakt príjemný.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: marwyn 03. 06. 2022, 18:55:09
RUST. https://www.rust-lang.org/

Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ink 03. 06. 2022, 19:54:20
RUST. https://www.rust-lang.org/

Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o

Ale už umí sčítat dvě čísla pomocí operátoru, formátovat řetězec bez runtime chyb, počítat ve vláknech, prostě spoustu věcí, které ty "stabilní" jazyky zatím nějak nezvládají. Je fakt, že ho zatím používají jenom trapné malé firmičky jako Google, Amazon, Apple, Mirosoft, IBM a tak, ale ono se to možná poddá.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 03. 06. 2022, 20:10:14
RUST. https://www.rust-lang.org/
Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o
Ale už umí sčítat dvě čísla pomocí operátoru
Kdy přidají násobení? :D
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: marwyn 04. 06. 2022, 19:56:07
RUST. https://www.rust-lang.org/

Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o

Ale už umí sčítat dvě čísla pomocí operátoru, formátovat řetězec bez runtime chyb, počítat ve vláknech, prostě spoustu věcí, které ty "stabilní" jazyky zatím nějak nezvládají. Je fakt, že ho zatím používají jenom trapné malé firmičky jako Google, Amazon, Apple, Mirosoft, IBM a tak, ale ono se to možná poddá.

Úžasný argument - tohle používá Google, tak tím začni. Pobavilo.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 04. 06. 2022, 21:59:02
RUST. https://www.rust-lang.org/

Asi nepřekvapí, že rozhodně dávám hlas.

Rust obsadil niku, kterou do té doby neotřesitelně držel C a C++. A docela brutálně ji válcuje. Samozřejmě nejde vyloučit, že zanikne, ale osobně to považuji čistě za matematickou pravděpodobnost.

Přináší nízkoúrovňovost a rychlost očekávanou v aplikacích psaných v C a C++, s bezpečností známou jen u akademických jazyků jako Haskell (omlouvám se příznivcům, jen cituju obecnou představu). Úroveň jazyků Java, Python, C# a spol přeskočil snožmo plavmo. Dále přidává moderní ekosystém jako správu repozitářů, verzování balíčků, správu a kompilaci projektů - tedy to, co teprve posledních pár let začíná být obvyklé, ale nikoliv samozřejmé.

Se systémem edic dokazuje, že má v plánu si udržet na uzdě zpětnou kompatabilitu, a autoři jsou překvapivě rozumní i chytří.

Omlouvám se za zaujatost, jsem nadšenec.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 04. 06. 2022, 23:46:23
RUST. https://www.rust-lang.org/
Přináší nízkoúrovňovost a rychlost očekávanou v aplikacích psaných v C a C++
S tou rychlostí to není v běžném kódu až taková sláva, ale to je cena za onu mimořádnou bezpečnost, která je většinou o dost důležitější, než úspora pár mikrosekund. Ale obecně je to fajn jazyk, různé nedostatky jsou postupně odstraňovány (nebo se to aspoň plánuje) a minimálně ve srovnání s C++, Javou a C# má Rust v mnohém navrch.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Ink 05. 06. 2022, 06:33:16
RUST. https://www.rust-lang.org/

Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o

Ale už umí sčítat dvě čísla pomocí operátoru, formátovat řetězec bez runtime chyb, počítat ve vláknech, prostě spoustu věcí, které ty "stabilní" jazyky zatím nějak nezvládají. Je fakt, že ho zatím používají jenom trapné malé firmičky jako Google, Amazon, Apple, Mirosoft, IBM a tak, ale ono se to možná poddá.

Úžasný argument - tohle používá Google, tak tím začni. Pobavilo.

Až na to, že to není můj argument. Chtěl jsem říci, že žádná zásadní chybovost, která by vytrestala začátečníka, v kompilátoru Rustu není a ten počet issues je legrační překážka. Pokud bych snad chtěl doporučit první jazyk, šel bych jasně do Pythonu, jak jsem ostatně psal dříve. Podmnožina Rustu by asi doporučit šla, ale problém je v tom, že na to používat tenhle jazyk profesionálně a "správně" člověk potřebuje jistou zralost.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 05. 06. 2022, 09:12:43
Pokud bych snad chtěl doporučit první jazyk, šel bych jasně do Pythonu, jak jsem ostatně psal dříve. Podmnožina Rustu by asi doporučit šla, ale problém je v tom, že na to používat tenhle jazyk profesionálně a "správně" člověk potřebuje jistou zralost.
V ideálním světě bychom se obešli bez Pythonu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: xyz 05. 06. 2022, 12:34:35
To je blbost. Python ma jen smulu, ze ho pouzivaji I neprogramatori na ruzne skriptovani, bastleni a pod.

Jedine, co ma Python zvlastni je to indentovani.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 05. 06. 2022, 12:37:51
Meanwhile na Twitteru:

https://twitter.com/lexi_lambda/status/1510714269393952784

:)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: ondra05 05. 06. 2022, 12:57:25
RUST. https://www.rust-lang.org/

Ano ano, není nad to začít jazykem, jehož překladač je v alfa verzi - 3k+ compiler bug issues. To spolehlivě začátečníka nakopne.  :o

S tímto přístupem jsou snad větší projekty v alfa verzi. Zkus se schválně podívat kolik z nich jsou opravdu nějaké kritické problémy. Dva. Obě nahlášeny před 9/10 dny a co se dívám, jeden z nich je dokonce problém v LLVM.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: CPU 05. 06. 2022, 13:02:20
....a nebo se naučit Java. :P

Sice ti z platu pak už nic nezbude, ale můžeš z toho zaplatit čtyři svoje vlastní lidi:

Byl by to sice mikroteam, ale kdyby ti životní náklady pokryli rodiče, můžeš dva roky platit vývoj vlastního produktu.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: xyz 05. 06. 2022, 14:02:43
....a nebo se naučit Java. :P

Sice ti z platu pak už nic nezbude, ale můžeš z toho zaplatit čtyři svoje vlastní lidi:
  • dva žabáčky pérokuřky dělající v PHP (každý po 55k měsíčně)
  • Jednoho C++ develovepře (75k měsíčně)
  • A jednoho brutal noob 100% junior testera (25k) / praktikanta

Byl by to sice mikroteam, ale kdyby ti životní náklady pokryli rodiče, můžeš dva roky platit vývoj vlastního produktu.

Plat Java developera prosim do jineho vlakna. Hezky den.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: CPU 05. 06. 2022, 14:11:20
Plat Java developera prosim do jineho vlakna. Hezky den.

Děláš PHP viď? ...kdyby ses líp učil...  ;D :P ;D
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: _Tomáš_ 05. 06. 2022, 20:33:11
Plat Java developera prosim do jineho vlakna. Hezky den.

co má společného vzdělání a php?

Děláš PHP viď? ...kdyby ses líp učil...  ;D :P ;D
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: alex6bbc 05. 06. 2022, 21:14:06
lidi delate tady v C ?
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: BoneFlute 05. 06. 2022, 22:28:27
lidi delate tady v C ?
Už ne :-)
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: Idris 05. 06. 2022, 22:48:46
lidi delate tady v C ?
Už ne :-)
Ještě jo :) Ale jen embedded a podobné srandy, kde se to dá snadno obhájit.
Název: Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
Přispěvatel: kotelgg 29. 07. 2022, 17:43:04
C#. Vše ostatní je pro bastl.
Python? Proč zažívat peklo už za života?

Tuto otázku jsem si kdysi taky položil. A řešení je jednoduché. Vymysli si libovolnou aplikaci pro libovolnou platformu (pc, web nebo mobil) a zkus ji napsat nejdřív v C++, python, java nebo čemkoliv jiném, mezi čím se zrovna rozhoduješ a pak to samé udělat v C#.