Jaký jazyk bych se měl učit?

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #45 kdy: 27. 05. 2022, 19:57:36 »
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.


jano6

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #46 kdy: 27. 05. 2022, 22:41:40 »
Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.



Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #47 kdy: 27. 05. 2022, 23:52:18 »
Jaký jazyk bych se měl naučit, abych byl úspěšný ve své kariéře?

Můj učitel říká, že se nejdřív musím naučit Python a Javu a potom další jazyky, takže existují nějaké bezplatné zdroje, kde bych se mohl začít učit Python a Javu?

Dík!
Tvoj ucitel ma je velmi mudry - ma uplnu pravdu - Python je prinosny vsade. Tak ako kedysi Perl bol nazyvany "the Swiss Army chainsaw of scripting languages", teraz je to Python. Bude sa ti hodit ako nastroj v roznych nestandardnych situaciach.
Chces sa ucit Javu ? OK. Ale nemal by si preskocit jeden nizkourovnovy jazyk ktory je dolezity pre zaklady. Je to C. Ak dokazes precitat knihu http://cslabcms.nju.edu.cn/problem_solving/images/c/cc/The_C_Programming_Language_%282nd_Edition_Ritchie_Kernighan%29.pdf a urobit v nej vsetky cvicenia, tak bude z teba programator.
Potom naucit sa Javu aj jej rozumiet nebude pre teba velky problem.
Jazyky ako Rust a Haskell, ktore ti tu doporucuju rozne individua na zaciatku ignoruj. Nie su to podstatne jazyky a pravdepodobne po urcitom case zaniknu.
« Poslední změna: 27. 05. 2022, 23:57:55 od mikrom »

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #48 kdy: 28. 05. 2022, 01:17:29 »
Otázka volby výběru programovacího jazyka je složitá, ale pro tebe by měla být jednoduchá.
Protože by spíše volba jazyka měla být automatická na základě toho co chceš dělat, co tě baví a kde/koho budeš pracovat.
Může tě bavit automatizace pak je to cesta na C/C++/Python apod.
Může tě bavit web a je to Java nebo C# atd.
Můžou tě bavit DB/ERP pak to je klidně Delphi, samozřejmě dle potenciálního zaměstnavatele.

Spíš se uč "programovat" a mít za sebou nějaké smyslplné výsledky svého snažení, protože pouhé teoretické základy získaných znalostí jsou k ničemu.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #49 kdy: 28. 05. 2022, 06:28:58 »
Nuget neni repo, to je parodie.
Ma o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M) a ne to plne bordelu ve verzi 0.10, 500downloads (a to jeste tipuju na pruzkumne downloady ze zoufalstvi)
Produkcne nepouzitelne. A nektere veci jsem tan nasel dvakrat od stejneho autora, napr etcs-client. Totalni nemanagovany bordel

Neexistuje nic, jako Apache foundation.

C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE. Coz je.obri vyhoda, protoze kod zustava velice popisny a je mozno si do getteru pridat debug hook. A kdo ma s gettery problem, prilinkuje si z mavenu Lombok a atributy ridi anotacema.

Stejne tak class a main metoda, vsecko to generuje IDE.

A vydavat moznost zapsat si osurely radek kodu za vyhodu.je hloupost.
To se pouzije maximalne v youtubovem examplu a nikde jinde a vede to max ke hloupym navykum. Kazda hloupa utilitka s 200 radky si uz zaslouzi rozumnou stabni kulturu.

Jak jsem psal vyse, C# ma v porovnani s Javou par vychytavek navic, ale zoufaly ekosystem.
Ma rozsahlejsi zakladni zbundlovanou knihovnu, ale kdyz potrebujes.neco mimo ni, jses v zaaadeli.
Java jde opacnym smerem, z te se naopak vyhazuje, napr naposled cely javax package a user si musi mavenem pridat artefakty z projektu Jakarta.
Je to hlavne pouceni z minulosti, kdy se do Javy prodavalo a.pridavalo, pozdeji ale vznikly nezavisle implementace a ty v Jave se staly obsolete a jenom prekazely

Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.



Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #50 kdy: 28. 05. 2022, 07:09:35 »
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #51 kdy: 28. 05. 2022, 08:17:32 »
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.
Celkem rozumné, jen ten čtvrtý krok by mohl být variabilnější, podle zaměření by někomu mohla víc vyhovovat třeba Julia (rychlé numerické a symbolické výpočty) nebo Go (mikroslužby). Případně libovolná kombinace zmíněných tří. Rust určitě pomůže k hlubšímu pochopení poměrně silných typových systémů a správy paměti, ale v praxi se někdy lépe hodí i jiné jazyky.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #52 kdy: 28. 05. 2022, 09:36:23 »
Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

»C-like jazyky«. Sice jsou tam značné podobnosti, ale zvláště u Kotlinu moc ne. Co má složené závorky nemusí být nutně C-like jazyk.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #53 kdy: 28. 05. 2022, 09:43:15 »
Ono je to skoro jedno. Kdybych měl já začínat dnes od nuly, učil bych se v tomhle pořadí:

Python na úvod pro úvod do OOP a dalších paradigmat (a se vší parádou, na VS Code, s mypy apod.)
C + základy ASM (pro základní představu, jak vše funguje pod pokličkou)
TypeScript (abych si uměl udělat jednoduchý frontend)
Rust (protože je hustokrutopřísný a člověka táhne kupředu)

S tímhle základem už bych mohl zkoušet cokoli. A naprogramovat cokoli - v principu.
Celkem rozumné, jen ten čtvrtý krok by mohl být variabilnější, podle zaměření by někomu mohla víc vyhovovat třeba Julia (rychlé numerické a symbolické výpočty) nebo Go (mikroslužby). Případně libovolná kombinace zmíněných tří. Rust určitě pomůže k hlubšímu pochopení poměrně silných typových systémů a správy paměti, ale v praxi se někdy lépe hodí i jiné jazyky.

Jasně. Já řeším tři věci - aby mě to bavilo (jak vidno z diskusí, každý programátor má jinak tvarovaný mozek a tím pádem i preference jazyků), abych se naučil co nejvíc a abych to uplatnil v praxi. Tohle jsem ušil na míru svému já a byl bych rád, kdyby MNĚ někdo ukázal podobnou cestu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #54 kdy: 28. 05. 2022, 11:25:10 »
Tohle jsem ušil na míru svému já a byl bych rád, kdyby MNĚ někdo ukázal podobnou cestu.
Jasně. Trochu lituju, že za mého mládí Rust neexistoval, byl bych si býval ušetřil spoustu oklik (spell checker mi poslední slovo usilovně mění na “kolik”, to zas ne…).

Don.J

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #55 kdy: 28. 05. 2022, 16:53:26 »
Tak porovnávat množství artefaktů v repu/nugetu/storu je fakt totální blbost. Kolik z těch tvých 28M artefaktů jsou doslova duplicity? Kolik z toho je v totálním bordelu? To patříš mezi ty, kteří si na jednoduchou webovku pro zobrazení teploty nastavují 10 různých JavaScript knihoven? Nebo jak mám pochopit potřebu velkého množství artefaktů?

C# a. Net Core v posledních verzích ti na hello world stačí 1 řádek. Console.WriteLine("Hello world");

Naučit se T-Sql a pak případně i jiné mutace a nadstavby SQL mu rozšíří obzory hodně. A následný přechod na další mutace SQL je jednoduchý.

Jeste by mě zajímalo, co myslíte vašichni ekosystemem? IDE? Co všechno na HW lze naprogramovat? Systémy ve kterých lze program spustit?

Nuget neni repo, to je parodie.
Ma o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M) a ne to plne bordelu ve verzi 0.10, 500downloads (a to jeste tipuju na pruzkumne downloady ze zoufalstvi)
Produkcne nepouzitelne. A nektere veci jsem tan nasel dvakrat od stejneho autora, napr etcs-client. Totalni nemanagovany bordel

Neexistuje nic, jako Apache foundation.

C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE. Coz je.obri vyhoda, protoze kod zustava velice popisny a je mozno si do getteru pridat debug hook. A kdo ma s gettery problem, prilinkuje si z mavenu Lombok a atributy ridi anotacema.

Stejne tak class a main metoda, vsecko to generuje IDE.

A vydavat moznost zapsat si osurely radek kodu za vyhodu.je hloupost.
To se pouzije maximalne v youtubovem examplu a nikde jinde a vede to max ke hloupym navykum. Kazda hloupa utilitka s 200 radky si uz zaslouzi rozumnou stabni kulturu.

Jak jsem psal vyse, C# ma v porovnani s Javou par vychytavek navic, ale zoufaly ekosystem.
Ma rozsahlejsi zakladni zbundlovanou knihovnu, ale kdyz potrebujes.neco mimo ni, jses v zaaadeli.
Java jde opacnym smerem, z te se naopak vyhazuje, napr naposled cely javax package a user si musi mavenem pridat artefakty z projektu Jakarta.
Je to hlavne pouceni z minulosti, kdy se do Javy prodavalo a.pridavalo, pozdeji ale vznikly nezavisle implementace a ty v Jave se staly obsolete a jenom prekazely

Tak toto je pozoruhodný názor.  .NET samozrejme svoj repozitár má:

https://www.nuget.org/

Sú knižnice, ktoré má lepšie JVM a sú, ktoré sú lepšie v .NET. Námatkovo napr. Java má trebárs JavaFX, Swing, LibrePDF a .NET trebárs Unity, ML.NET či Mailkit.

Už tri roky za sebou sa .NET Core zjavil na špici technológií "Most Loved".

Keď JVM, tak rozhodne Groovy či Clojure. C# je fundamentálne lepší jazyk ako Java. O niekoľko levelov. 
Ak sa niekomu páči to, že na jednoduchý program musíte vytvoriť classu, public static void main, System.out.println namiesto println ako u debilov na dvore, ak sa niekomu páči neustále písať gettre a settre, ten kvázi funkcionálny bazmeg, neexistencia literálového zápisu pre kolekcie, tak nech sa páči. Ale prosím tu netvrďte, že je to ten naj jazyk aký existuje.



Tak hlavní věc je, že jazyk je jen nástroj, to jestli budeš dobrý nebo ne stejně záleží na tvých schopnostech a schopnosti pochopení problematiky.

Vezmi C#, dnes už je multiplatformní vč. androidu i apple ekosystémů. K tomu se nauč (T-)SQL, JavaScript, HTML a CSS (aspoň trochu).

Kdyz se naučíš C#, budeš schopný číst i upravovat Javu, PHP, Kotlin a další C-like jazyky (jen ti to bude připadat jako krok zpět ;-), ale to jsem skrtnul zápalkou)

Tak zrovna C# a TSQL jsou do budoucna naprosto k nicemu, vybehove technologie legacy aplikaci, s tim se tazatel odsoudi leda k udrzovani nejake stare hruzy ve wokennim svete.
C# ma oproti jave navic par syntaktickych cukriku, naprosto ale propada v ekosystemu, Spring tomu uz zdech, nema.nic jako Maven Central.
TSQL je ciste MSSQL zalezitost a neznam nikoho, kdo by na.tom stavel nove veci. Ty se delaji na Postgresu + Tmescale, Influxu, Elasticu, MongoDB.

Osobne bych radil Javu jako nejpouzivanejsi klasicky jazyk, popr Kotlin, na Backendy.
Pokud si chces hrat s mikroservicama, potom go.
Na skriptovani python

Na predek Typescript, to je prekvapive dobry OOP jazyk.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #56 kdy: 28. 05. 2022, 20:08:43 »
Tak porovnávat množství artefaktů v repu/nugetu/storu je fakt totální blbost. Kolik z těch tvých 28M artefaktů jsou doslova duplicity? Kolik z toho je v totálním bordelu? To patříš mezi ty, kteří si na jednoduchou webovku pro zobrazení teploty nastavují 10 různých JavaScript knihoven? Nebo jak mám pochopit potřebu velkého množství artefaktů?

C# a. Net Core v posledních verzích ti na hello world stačí 1 řádek. Console.WriteLine("Hello world");
To jsi tu metriku moc nevylepšil :-)

Soukromě si myslím, že .NET, nazvdory k praktičnosti v dnešním světě, žádný zvláštní zázrak není, a stotožnil bych se s prohlášením "trochu vylepšená Java".
Co se Microsoftu povedle je TypeScript. Možná F#.

C# a .NET se imho dělá pro peníze.

Naučit se T-Sql a pak případně i jiné mutace a nadstavby SQL mu rozšíří obzory hodně. A následný přechod na další mutace SQL je jednoduchý.
Hmm, a to třeba takhle:
MySQL je blbá databáze která je levná a je všude = mnoho příležitostí se naučit
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Co dá T-Sql víc?

jano6

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #57 kdy: 28. 05. 2022, 21:45:05 »
Citace
C# je opajcovana Java s nekteryma.drobnyma vylepsenima, jako je LINQ a par syntaktickyma cukrikama.

Objektívne treba povedať, že to bola pravda. Tak okolo roku 2003. Dnes je však rok 2022 a .NET prešiel rozsiahlym vývojom. JVM a .NET sú dva top vývojárske ekosystémy, každý má oblasti v ktorých vedie.
.NET má trebárs ďaleko lepšiu podporu asynchrónneho programovania, JVM má zas lepšie multiplatformové GUI. Ak porovnávame Javu a C#, tak C# je o niekoľko tried lepšie navrhnutý, bohatší a expresívnejší jazyk.

trebárs: 

Kód: [Vybrat]
$ dotnet new console -o DownloadImage
$ cd DownloadImage
$ code .

Kód: [Vybrat]
using var httpClient = new HttpClient();
var url = "http://webcode.me/favicon.ico";
byte[] imageBytes = await httpClient.GetByteArrayAsync(url);

using var fs = new FileStream("favicon.ico", FileMode.Create);
fs.Write(imageBytes, 0, imageBytes.Length);

Console.WriteLine("Image downloaded");

Kód: [Vybrat]
$ dotnet run

Nech sa páči, a teraz si to spravte v Jave, ja by som na to teda nemal nervy. Samozrejme Java ekosystém, má aj iné jazyky, trebárs Groovy:

Kód: [Vybrat]
def bytes = new URL("http://webcode.me/favicon.ico").bytes
Files.write(Paths.get("favicon.ico"), bytes)

A v ňom je radosť programovať.

Citace
System.out.println ani gettery samozrejme nikdo nepise, to dela IDE.

A to vám nikdy neťuklo, že na výpis textu na konzolu potrebujete pomoc IDEčka? :))))

Citace
a o 2 rady mene artefaktu (280k vs 28M)

To si myslíte fakt, že JVM má 28 miliónov knižníc?  Podľa http://www.modulecounts.com/
je to 476 tisíc (JVM) vs 308 tisíc (.NET). Realisicky si myslím, že repozitáre majú kvalitné, udržiavané
knižnice rádovo v tisícoch max desiatkach tisíc. 



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #58 kdy: 29. 05. 2022, 09:11:10 »
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.

Don.J

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #59 kdy: 29. 05. 2022, 14:14:16 »
Jak to myslíš s tím nevylepšením metriky?
Zázračný jazyk...? To je něco z Harryho Pottera?

Já třeba když vidím nějaký program v Javě, nedej bože ještě s prehistorickou verzi Tomcatu, k nějakému embeded ekosystémů, cítím jak dostávám osypky a očekávám průšvih.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.

To jsi tu metriku moc nevylepšil :-)

Soukromě si myslím, že .NET, nazvdory k praktičnosti v dnešním světě, žádný zvláštní zázrak není, a stotožnil bych se s prohlášením "trochu vylepšená Java".
Co se Microsoftu povedle je TypeScript. Možná F#.

C# a .NET se imho dělá pro peníze.

Hmm, a to třeba takhle:
MySQL je blbá databáze která je levná a je všude = mnoho příležitostí se naučit
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Co dá T-Sql víc?