Jaký jazyk bych se měl učit?

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #60 kdy: 29. 05. 2022, 17:56:42 »

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi


Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #61 kdy: 29. 05. 2022, 23:51:17 »

Doporucoval bych nasledujici poradi:

anglictina, nemcina, spanelstina, pak patentove pravo. To vse tady bude stale.


Nebo chcete snad stale dokola realizovat kompletni embedded aplikace / na jedno, dvou,  16-ti, 254 jadrech  / spojene s

desktop a mobilni aplikaci / jako cviceni pouzit vice  ruznych prumyslovych a sitovych sbernic / s prenosem dat do DB na

server / umisteny ve strojovne, v mlhovine, na Saturnu /, taktez pouzit vice a vice prenosovych sluzeb, kdy ta novejsi

jiz zcela jiste bude stabilnejsi

Jasně, programovat jedině v němčině. Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #62 kdy: 29. 05. 2022, 23:55:53 »
Ale se servery na Saturnu jsem přestal, jsou tam moc velké latence.
Ale lépe se chladí :)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #63 kdy: 30. 05. 2022, 00:49:42 »
C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #64 kdy: 30. 05. 2022, 00:51:57 »
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #65 kdy: 30. 05. 2022, 01:41:56 »
PostgreSQL je mocná databáze, která toho opravdu dost umí (psát uložené procedury v Pythonu mi přišlo cool.)
Taky má slušnou podporu SQL/JSON, když už se zmiňují “cool” vlastnosti.
Což IMHO brutálně bere vítr z plachet různým NoSQL databázím.
Asi jo, kromě JSONu mají i HSTORE a všechno hezky s indexy. Typ JSONB se dost používá, sám jsem mu přišel na chuť.

Don.J

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #66 kdy: 30. 05. 2022, 08:19:23 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

V PHP bych rozhodně žádný projekt taky nezačínal a ani neudržoval, mám svoji důstojnost. Navíc, každá aktualizace "velké" verze vždy něco rozbije.

JSON už moc Hype Cool není, v podstatě se už dříve stal standardem a umí ho delší dobu kdejaká databáze. Stal se evolucí XML sloupců tak jako i v ostatních případech kde nahrazuje XML.

C# a .NET se imho dělá pro peníze. A je to znát... ;-)
Ale teď vážně, za spoustou jazyků stojí firma nebo někdo kdo posílá €. Pokud ne, tak projekt moc dlouho nežije.

Zkus se podívat na současné specifikace a možnosti C# a pak vypouštěj nějaké SVÉ moudra a ne převzaté z cizího zadele.
Dělám v C# a v PHP pro peníze, ne proto, že by to byly zajímavé jazyky. Žádný projekt bych dobrovolně v těchto jazycích nezačal.
Co vypouštím, jsou mé zkušenosti. Nic víc, nic méně.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #67 kdy: 30. 05. 2022, 08:31:44 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

S tim rozbijenim souhlasim - avsak ne u PHP samotneho, ale u velkych knihoven - pouzivame treba Nette a jejich zname knihovny od komunitnich lidi - prevazne balicky Kdyby. No alesamozrejme to po case lidi zacne bavit, knihovny jsou neudrzovany a sere se na to. Nedavno jsem se na nette foru docela rozcertil prave u toho, kdy nova verze Nette 'nesmyslne' vsechno meni a my jako vyvojari porad neco akorat prepisujeme. To cloveka taky dost omrzi. Nevim, jak bezne je tohle v ostatnich jazycich. Ja treba radsi javascript, ale tam zas pouzijete novou knihovnu a za dva dny je to zastaraly projekt. Ale na webu to tak asi chodi bezne

Zalezi na co clovek kde narazi.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #68 kdy: 30. 05. 2022, 13:57:21 »
PHP? PHP dělat pro peníze? :o Fakt. PHP? :o  ;D

ja v PHP za penize delam a souhlasim s tim, ze to obecne jde do kytek - kamkoliv nastoupim, jsou tam projekty v naprosto katastrofalnim stavu - prasacke, neudrzovane, hlavne se s tim nejak poper. PHP neni spatny jazyk ,ale dovoluje - hlavne zacatecnikum - psat totalni prasohovnokod, za ktery se pak jeste tvurci placaji po ramenou jak to udelali paradne.

Rád bych jenom přidal mou zkušenost, že co se týče C# je to úplně to samé. Přecházel jsem z Nette do WebForm aplikace, a připadal jsem si jako když jsem v minulém století.

S tim rozbijenim souhlasim
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #69 kdy: 30. 05. 2022, 14:09:55 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Tak ok, ja to chapu - proste vydaji novou verzi jazyka/knihovny/featury, ktera neco dela lepe/opravuje/etc... za predpokladu, ze se vytvori nejaky BC break. To je proste evoluce. Ale aby v jedny verzi neco pridali, v druhy to predelali a ve treti to zas odstranili, to jsem uz taky zazil (ne u jazyka, ale treba u knihovny)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #70 kdy: 30. 05. 2022, 14:37:05 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Prinejmensim semanticky verzovat. A vydavat seznamy doporucenych/kvalitnich knihoven pro dany jazyk. Myslim, ze oboje se do jiste miry deje.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #71 kdy: 30. 05. 2022, 14:48:14 »
JS ekosystem uz je celkem stabilni, navic umoznuje instalovat nekolik verzi knihovny, pokud to vyzaduji zavislosti. Casteji bojuji s Pythonem.

K PHP. S Lavarelem bych klidne pracoval.

kate

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #72 kdy: 30. 05. 2022, 15:38:06 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Rust jako takový rozbíjí zpětnou kompatibilitu jen napříč edicemi, a vždy je možné zůstat u starší edice jazyka. Navíc je možné kombinovat edice, takže používat 2021 edition knihovnu v 2018 edition kódu není problém.

Co se týče knihoven, na semver crimes tak často nenarážím, ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi - zrovna minulý týden jsme „donutili“ jednu knihovnu ke stažení nové verze, omylem rozbili api. S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #73 kdy: 30. 05. 2022, 16:31:36 »
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

kate

Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« Odpověď #74 kdy: 30. 05. 2022, 17:15:44 »
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

Konkrétně v této situaci: Autor knihovny si neuvědomil, že jeden ze změněných typů je součástí veřejného rozhraní. Kdyby jejich integrační testy používaly danou část rozhraní, rozbily by se, ale bohužel, to nebyl ten případ.