Realizace domácí sítě

Pixe

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #90 kdy: 03. 05. 2022, 14:35:09 »
Upřímně řečeno nevím, jestli bych dnes u (předpokládám) novostavby řešil UPS někde v racku

FVE+baterie a máte zálohovaný celý dům. A ano, uvědomuji si, že to stojí násobně víc


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #91 kdy: 03. 05. 2022, 15:20:54 »
To bude stát nikoliv násobně, ale řádově více. Navíc to řeší zcela jiný problém, protože FVE za statisíce nepořizujete kvůli krátkodobému výpadku elektřiny, a na dlouhodobý výpadek vám v elektrizované domácnosti stejně stačit nebude.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #92 kdy: 03. 05. 2022, 15:49:03 »
a na pc mate zvlast UPS?

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #93 kdy: 03. 05. 2022, 16:18:31 »
Upřímně řečeno nevím, jestli bych dnes u (předpokládám) novostavby řešil UPS někde v racku

FVE+baterie a máte zálohovaný celý dům. A ano, uvědomuji si, že to stojí násobně víc

tady si dovolím jen malou poznámku, proces přepnutí při výpadku sítě na baterii není okamžitý, ale podle způsobu zapojení trvá stovky až tisíce ms, na většinu spotřebičů dostatečné, ale řada z nich problém pocítí, takže i s FVE stejně skončíš s UPS na ty citlivé a kritické krabičky.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #94 kdy: 03. 05. 2022, 16:19:31 »
a na pc mate zvlast UPS?

Osobně už leta pracuji jen na laptopech, takže bych jen přišel o externí monitor, bez kterého se to dá přežít. Zálohu herního desktopu neřeším, to mě neživí. Důležité je, že člověk nepřijde o nějaká data/rozdělanou práci.

Pochopitelně často není problém společně se síťovým kabelem dotáhnou i kabel od UPS a udělat si pod pracovním stolem zálohovanou zásuvku. Extra UPS bych pod stolem asi nechtěl, je to jen další starost navíc.


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #95 kdy: 03. 05. 2022, 16:21:40 »
FVE záloha je fajn, ale člověk musí hodně dobře přemýšlet co na to zapojit. Celý dům určitě zálohovaný nebude - jednak by sis vypotřeboval zálohu v baterkách za 5minut a taky ten měnič má mnohem nižší výkon, než barák potřebuje. Jak to v reálu funguje, tak že si v rozvaděči uděláš malinkou skupinku jističů co jedou přes ten backup (tzn třeba světla a pár kritických zásuvek)

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #96 kdy: 04. 05. 2022, 13:53:16 »
Upřímně řečeno nevím, jestli bych dnes u (předpokládám) novostavby řešil UPS někde v racku

FVE+baterie a máte zálohovaný celý dům. A ano, uvědomuji si, že to stojí násobně víc

tady si dovolím jen malou poznámku, proces přepnutí při výpadku sítě na baterii není okamžitý, ale podle způsobu zapojení trvá stovky až tisíce ms, na většinu spotřebičů dostatečné, ale řada z nich problém pocítí, takže i s FVE stejně skončíš s UPS na ty citlivé a kritické krabičky.

No tak toho jsem si u sebe nevšiml. Když vypadne síť, všechno mi dál běží naprosto v pohodě z baterek u FVE.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #97 kdy: 04. 05. 2022, 14:01:35 »
FVE záloha je fajn, ale člověk musí hodně dobře přemýšlet co na to zapojit. Celý dům určitě zálohovaný nebude - jednak by sis vypotřeboval zálohu v baterkách za 5minut a taky ten měnič má mnohem nižší výkon, než barák potřebuje. Jak to v reálu funguje, tak že si v rozvaděči uděláš malinkou skupinku jističů co jedou přes ten backup (tzn třeba světla a pár kritických zásuvek)

Mám na baterky připojené všechno kromě elektrické pece, tam fakt backup nepotřebuju. Střídač má 10kW, to bohatě stačí na všechno ostatní. Nevím teda, jakou představu máš o baterkách u FVE, ale většinou je to 10kWh+ a to za 5 minut fakt nevycucneš. Navíc to z baterek jede jenom po tmě, že? Dokud svítí reaktor, cucá se z panelů.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #98 kdy: 04. 05. 2022, 15:26:54 »
Protože jsou tu ajťáci, a ti si nedovedou představit, že jim někde přestanou "blikat světýlka". Normální člověk bude při delším výpadku elektřiny řešit, zda mu roztaje mrazák, lednička a jak si uvařit alespoň čaj.

Má cenu zálohovat kamery, úložiště dat a konektivitu, možná IoT, pokud obsahuje zabezpečovací zařízení. Nemá cenu zálohovat mediální servery, sosače torrentů a podobně.

Dělám z domova, takže mám UPS, co mi utáhne síť hodinu. To na běžné krátkodobé výpadky, v případě nepřízně počasí, stačí. NAS nechám po chvíli vypnout. Plánované odstávky, které jednou do roka trvají pár hodin nemá cenu řešit, to přežiju jen s laptopem na mobilních datech, nebo jdu dělat něco ven.

Btw, ti co tu řeší zálohované obvody a podobně, tak by mě zajímalo, zda mají taky vyřešeno jejich bezpečné vzdálené vypnutí z vně objektu. To jen pro případ, že by na to někdy bylo potřeba stříkat vodu...
Nejde o ajtacka blikatka ale o rozdil pokud nekdo dela doma a pokud ne. Kdyz jsem jeste nedelal doma stacila mala UPS na zalohu sitovych prvku a NASka sla po vypadku hned dolu.

Z domova vykonna nova workstation pritelkyne bez 3 monitoru vydrzi ledva 1h 10 minut na vlastni baterku (vydrz odpovida). Muj mac 5-7 hodin ale na jednom pidi monitoru se neda prakticky pracovat.
Cesta do prace zabere z predmesti Prahy MHD i 2 hodiny pokud clovek chyti zacpu u letiste nebo na barandaku. Takze nedava smysl resit zalohu navstevou kanclu - tim spis vecer nebo pri neocekavanem vypadku pres den.

 Mrazak vydrzi v pohode 8-12h bez napajeni kdyz se neotevira a kotel/TUV zalezi na konfiguraci. Mam celkem velky zasobnik ale pokud nekdo ma doma male skvrne a nedej boze jeste vlastni cerpadlo na vodu, tak zaloha s malym zasobnikem pro nej muze byt taky dulezita nehovoric o dochlazovacich okruhu kotlu na pevna paliva.

Oddeleny okruh prosel revizi jako kazda jina elektroinstalace. Central stop jsem k UPSce nemel, protoze u tak male to bylo zbytecne a o cmoudu bych se dozvedel z cidel. Okruh mel standartni jisteni na UPSce a na oddelenych jisticich. Jestli proud ktery sel po dratech z UPS byl 1-1.5A tak to je fakt hodne. UPSka je cela plechova, servisovatelna a mezi dlazdickami stavena na dlouhodobou zatez takze riziko pozaru je znacne snizene.

Elektrocentrala nema autostart a je nutno ji vyndat a nakopnout manualne za pritomnosti doma takze tady central stop nedava smysl.

S montazi hybridni FVE prisla povinnost central stopu a troji DC jisteni, HDO dispecerske odpojovani, monitoring servisni firmy a jeste mnohem vic... Takze dekuji za optani. Central stop mam a nejakou dobu je povinny kvuli vymluvam cakalistu proc nemuzou hasit. A aku mam LFP a u stare UPS trakcni olovene. Oboji by mely mit pomerne bezpecne selhani i kdyz do nich zabodnu sekyrku.

K tem planovanym vypadkum. V miste mame hlasene vypadky obvykle na 2h. Nyni ale prisla ohlaska od 7 do 15h :-/ V pripade vaznejsiho vypadku napajeni v okoli nejde elektrina i vice nez 12h.

S tim varenim...nemam sice plynovy sporak( i kdyz moznost pripojeni je), ale ze zalohy FVE jsem si schopen ohrat vodu v mikrovlnce a nebo vyuzit dva trampske varice na ruzna paliva vcetne grilu jez muze slouzit i jako mala plotynka na drevene uhli.

Challenge me...

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #99 kdy: 04. 05. 2022, 17:02:52 »
Já si myslím, že ta hodina prostě většině lidí na pokrytí neplánovaného výpadku stačí. Na plánovanou odstávku se člověk připraví. Jen málo lidí má tak důležitou práci, že ji nelze vykonávat bez tří monitorů. A kdo takovou práci má, tomu se pochopitelně celé řešení záložního napájení vyplatí.

Ale určitě je fajn se dozvědět, jak to má někdo konkrétně řešené.

Já topím dřevem, vařím na plynu a elektřina jen svítí, ohřívá vodu a pohání IT vybavení. Voda ze studny a z vodovodu, zálohu zatím čerpadla neřeším. No, to se nám tu z toho stává takový prepper challenge...



Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #100 kdy: 05. 05. 2022, 12:54:02 »

Mám na baterky připojené všechno kromě elektrické pece, tam fakt backup nepotřebuju. Střídač má 10kW, to bohatě stačí na všechno ostatní. Nevím teda, jakou představu máš o baterkách u FVE, ale většinou je to 10kWh+ a to za 5 minut fakt nevycucneš. Navíc to z baterek jede jenom po tmě, že? Dokud svítí reaktor, cucá se z panelů.

Beru worst case scenario - tzn zimní měsíce, tzn baterky vybitý na nějakých těch 30% (nebo kolik máš nastavený aby ti rezervovalo pro zálohu). Takže v reálu tam máš využitelný 2kWh.

K měniči :10kW měnič je sice fajn, ale to máš součet na 3 fáze, takže na fázi to máš jen 3,3kW. Já třeba nic v baráku nemám vícefázovýho - všechno vždycky bere jen z té jedné fáze.

No a tohle je prakticky jen varná deska když se dá plný výkon libovolné plotýnky (ano ta je vícefázová, ale 1 plotýnka je vždycky jen na jedné fázi). Nebo trouba (moje mi bere 3,3kW přesně když se nahřívá). Nebo když se ti sejdou 2 slabší věci na té jedné fázi (fén v koupelně + myčka/rychlovarka/pračka...). Však si to zkus - měnič se ti určitě vypne přetížením, ikdyž součet nebude ani zdaleka u 10kW

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #101 kdy: 05. 05. 2022, 13:05:08 »
Já vám nevím, ale řešit, jestli mi z baterky pojede sporák nebo trouba... Buď to tak budu chtít používat a budu to tak mít nadimenzované (a taky nesmyslně drahé), popř. budu aspoň vařit na plynu, nebo mi bude stačit záloha pro ty menší žrouty a krátkodobý výpadek přežiju bez toho sporáku/myčky/pračky. A nebo to nebudu spouštět naráz. Každopádně to je, řekl bych, už poněkud dost vzdáleno tématu téhle diskuze :-).

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #102 kdy: 05. 05. 2022, 19:31:43 »
Však samozřejmě - já jsem psal o tom, že je potřeba vybrat okruhy co budou zálohovaný a co nebudou.
FVE záloha je fajn, ale člověk musí hodně dobře přemýšlet co na to zapojit. Celý dům určitě zálohovaný nebude - jednak by sis vypotřeboval zálohu v baterkách za 5minut a taky ten měnič má mnohem nižší výkon, než barák potřebuje. Jak to v reálu funguje, tak že si v rozvaděči uděláš malinkou skupinku jističů co jedou přes ten backup (tzn třeba světla a pár kritických zásuvek)

Ikdybys měl přístup jako "vím co dělám a při výpadku nebudu vařit", tak to jaksi nebude úplně fungovat, když zrovna budeš vařit, prát a já nevím co dalšího dělat a zrovna vypne elektřina - to ti ten měnič chcípne ihned kvůli přetížení. Jak říkám - stačí varná deska a hned máš výkon pro celou fázi v čudu. Když se podívám na graf spotřeby co mám já, tak tam mám běžně špičky k 4-6kW/fáze

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #103 kdy: 05. 05. 2022, 23:00:57 »
Pokud má někdo FVE, tak se mu vyplatí přebytečnou energií ohřívat vodu, než ji za almužnu prodávat do sítě. Existují myčky i pračky s přívodem na teplou vodu, takže pak není problém mýt a prát i při běhu na baterie, protože teplá voda se bere z bojleru. Ostatně, tohle řešení se asi vyplatí i při dvoutarifní sazbě, kdy můžete levněji prát i ve vysokém tarifu, protože voda už je ohřátá v bojleru.

Vařit se dá na plynu, ať již na zemním či propan-butanu, nebo propanu. Čistý propan má tu výhodu, že nezamrzá a lahev tedy může být umístěna celoročně venku a neubírá místo v kuchyni. Zemní plyn na vaření se nevyplatí, protože jen měsíční paušál za plynoměr je vyšší, než cena spotřebovaného plynu.

13kg lahev s náplní za cca 350Kč mi v kuchyni vydrží tak rok, a to je na plyn i trouba.
« Poslední změna: 05. 05. 2022, 23:02:37 od 🇺🇦 GPU »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #104 kdy: 06. 05. 2022, 09:56:01 »

Mám na baterky připojené všechno kromě elektrické pece, tam fakt backup nepotřebuju. Střídač má 10kW, to bohatě stačí na všechno ostatní. Nevím teda, jakou představu máš o baterkách u FVE, ale většinou je to 10kWh+ a to za 5 minut fakt nevycucneš. Navíc to z baterek jede jenom po tmě, že? Dokud svítí reaktor, cucá se z panelů.

Beru worst case scenario - tzn zimní měsíce, tzn baterky vybitý na nějakých těch 30% (nebo kolik máš nastavený aby ti rezervovalo pro zálohu). Takže v reálu tam máš využitelný 2kWh.

K měniči :10kW měnič je sice fajn, ale to máš součet na 3 fáze, takže na fázi to máš jen 3,3kW. Já třeba nic v baráku nemám vícefázovýho - všechno vždycky bere jen z té jedné fáze.

No a tohle je prakticky jen varná deska když se dá plný výkon libovolné plotýnky (ano ta je vícefázová, ale 1 plotýnka je vždycky jen na jedné fázi). Nebo trouba (moje mi bere 3,3kW přesně když se nahřívá). Nebo když se ti sejdou 2 slabší věci na té jedné fázi (fén v koupelně + myčka/rychlovarka/pračka...). Však si to zkus - měnič se ti určitě vypne přetížením, ikdyž součet nebude ani zdaleka u 10kW

Vaříme na plynu, takže v podstatě největší spotřebu může vytvořit pračka, myčka, rychlovarná konvice. Co nedá měnič, to se přidá ze sítě, zkoušet to setřelením hlavních jističů nehodlám, ostatně pračku mám na jiné fázi než myčku, takže tohle se mi potkat nemůže. Mám to v provozu zatím cca 2 roky, během kterých byl výpadek sítě asi 5x, a nikdy jsem neměl žádný problém. Je pravda, že listopad, prosinec a leden jsou měsíce na pikatchu, takže během nich si to přepínám na čistou UPS a jedu všechno ze sítě.