Realizace domácí sítě

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #60 kdy: 27. 04. 2022, 14:01:18 »
Protože jedině patch panelá v baráku o tobě řekne, že jsi geek.
Copak geek, ale je to takové technicky čistší řešení.


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #61 kdy: 27. 04. 2022, 14:22:16 »
@nnntomas Nedělej z toho kovbojku a připoj jenom ta koncová místa, u kterých bude nějaké zařízení. A těch bude dle všeho tak polovina a zbytek rezerva. Na to ti pak stačí běžný switch s nějakými 16 nebo 24 porty (TP-Link TL-SG1024). A těch pár zařízením s PoE si vyřeš buď adaptérem nebo nějakým menším switchem extra pro tyto účely, 100 Mbps pro kamery úplně stačí (TP-Link TL-SF1005P / TL-SG1008P).

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #62 kdy: 27. 04. 2022, 14:43:46 »
Kovbojku právě dělat nechci... a proto se domáhám rad zde... ;D abyste mě usměrnili :-)

Ten patch panel je čisté a přehledné řešení pro serverovny, ale na RD mi přijde zbytečnej, tam to jednou připojím a tak to bude...a hrabat se tom budu jen já...

Takže koupím jen koncovky, lepší switch (teď v bytě používám TL-SG108)...
« Poslední změna: 27. 04. 2022, 14:47:30 od nnntomas »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #63 kdy: 27. 04. 2022, 14:56:29 »
Ten patch panel je čisté a přehledné řešení pro serverovny, ale na RD mi přijde zbytečnej, tam to jednou připojím a tak to bude...a hrabat se tom budu jen já...
To je dost věc názoru. Čeká mě taky v rámci rekonstrukce budování sítě v bytě, a taky tam budu mít rack s patch panelem ;-). Pár tisíc navíc mě nezabije, bude to mít nějakou štábní kulturu a bude to tak jak to má být - což může mimo jiné kromě dobrého pocitu mít výhodu i třeba při řešení problémů.

Citace
Takže koupím jen koncovky, lepší switch (teď v bytě používám TL-SG108)...
Udělat to tak lze, ale nedoporučuju to, když to děláš komplet od základu a je prosto pro to to udělat pořádně. To si kolikrát člověk ve vší upřímnosti řekne, že takhle to jednou udělá a do smrti na to nesáhne, ale realita bývá nakonec trochu jiná.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #64 kdy: 27. 04. 2022, 15:13:50 »
patch panel 48x Solarix -  6300,-
koncovky 48x Soalrix - 1600,-

Mám rád levné a funkční řešení. No, uvidíme.
Když dám visačky s popisy/čísly na kabel bude to to samé. Propojovací patch kabely CAT7/6A taky navíc něco stojí a opět stejně vše znepřehlední - dejme tomu 30ks patch kabelů bude už svazek kabelů... hledání bude tak jako tak a nsníží se riziko vadného spoje...


Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #65 kdy: 27. 04. 2022, 15:23:16 »
+ propoje patch kabel CAT6a - 80-100kč za kus.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #66 kdy: 27. 04. 2022, 15:47:13 »
Kovbojku právě dělat nechci... a proto se domáhám rad zde... ;D abyste mě usměrnili :-)

Ten patch panel je čisté a přehledné řešení pro serverovny, ale na RD mi přijde zbytečnej, tam to jednou připojím a tak to bude...a hrabat se tom budu jen já...

Takže koupím jen koncovky, lepší switch (teď v bytě používám TL-SG108)...
Ten patch panel se hodi kdyz clovek potrebuje mit krasne prehled kde mu vede ethernet a kde treba neco jineho. Napr. nejake divne sbernice typu rs232/485,CAN,HD-TVI kamery pres UTP baluny,KVM extender,HDMI extender no mohl bych pokracovat. UTP neni jen Ethernet. Na patch panel kouknu na popisky hezky v rade a vidim. Kdyz to bude hnizdo tak vrazim HDMI extender do ethernetu nebo CAN do pasivniho PoE portu.
« Poslední změna: 27. 04. 2022, 15:49:02 od Trident Vasco »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #67 kdy: 27. 04. 2022, 15:52:36 »
patch panel 48x Solarix -  6300,-
koncovky 48x Soalrix - 1600,-

Mám rád levné a funkční řešení. No, uvidíme.
Když dám visačky s popisy/čísly na kabel bude to to samé. Propojovací patch kabely CAT7/6A taky navíc něco stojí a opět stejně vše znepřehlední - dejme tomu 30ks patch kabelů bude už svazek kabelů... hledání bude tak jako tak a nsníží se riziko vadného spoje...
Visacky jdou blbe videt mezi porty. To si schovej na znaceni kabelu/kabelovych svazku po trase. Na endpoint portech potrebujes mit popisky primo. Jinak to bude jak u jednoho jihoceskeho ISP.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #68 kdy: 27. 04. 2022, 16:45:41 »
Připojil bych se k tomu zvážit jestli je Ppanel opravdu třeba, je to další přechod, který nemusí mít moc opodstanění, ale může způsobit problémy.
Druhá věc kterou bych dal asi ke zvážení je potřeba PoE switche, zejména pokud je to pro účel zabezpečovačky. Přeci jen u zabezpečovačky chci v podstatě bezvýpadkový provoz, náhradní PoE switch doma držet nechci, náhradní PoE zdroj za pár korun klidně a nějaký klidně i 100mbit switch se vždycky najde.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #69 kdy: 27. 04. 2022, 16:51:48 »
Mohl byste jen tak namátkou vyjmenovat 30 připojených zařízení na kabelu v RD?

Hele nemam rodinny dum, ale byt. Namatkou PS3/PS4/PS5, VoIP telefon, TV, Switch, RPi3 ( iptv server ), 2 x Tiskarna, NAS, RPi4, 2 x PC,  2x mini server, TV, PowerOverEth 2x, Philips Hue. Mozna jsem neco opomel jako vzdy a jsme na cisle 20 Takze to imho neni vubec nerealne a cislo 30 neni nijak ohromujici.

Mně celkem ohromující přijde už to, co jste vyjmenoval vy. My máme na kabelu připojen jen router sloužící zároveň jako server a NAS a hlavní node wi-fi mesh sítě. Zbytku buď bohatě stačí wi-fi nebo to není potřeba.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #70 kdy: 27. 04. 2022, 16:57:41 »
patch panel 48x Solarix -  6300,-
koncovky 48x Soalrix - 1600,-

Mám rád levné a funkční řešení. No, uvidíme.
Když dám visačky s popisy/čísly na kabel bude to to samé. Propojovací patch kabely CAT7/6A taky navíc něco stojí a opět stejně vše znepřehlední - dejme tomu 30ks patch kabelů bude už svazek kabelů... hledání bude tak jako tak a nsníží se riziko vadného spoje...

Existujú aj prázdne patch panely, s dierami pre keystony. Keď som toto riešil doma, tak som zobral patch panel s 24 dierami (vtedy nejakých 17 GBP na Amazone), balíček 24 cat6a keystonov (50 GBP), nejaké exotické keystony - RJ-11, RG-6, USB-3 (v jednotkách GBP/kus) plus nejaké drobnosti typu 19" 1U kefa (10 GBP).

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #71 kdy: 27. 04. 2022, 19:54:26 »
Tak si to ještě rozmyslím no... :-D

Nikdo tu nezmínil, výhodu path panelu - mít při přepojování stále kabel (stínění) uzemněn... :-)

Patch panel + keystony + patch kabely  Soalrix= investice skoro 10tis.

Co tato značka:
https://www.rackshop.cz/p/ctnet-patch-panel-24-port-ftp-cat-6a-1u
https://www.softcom.cz/eshop/patchpanel-19-kat-6a-stp-24-portu-cerny_d216461.html

 bát se toho?
« Poslední změna: 27. 04. 2022, 20:01:11 od nnntomas »

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #72 kdy: 27. 04. 2022, 21:27:26 »
@OP ten levný patchpanel co jste zmínil mi připadá jako paznačka/neznačka - aniž bych tento konkrétní produkt držel v ruce, obával bych se zvýšené zmetkovitosti krimpovaných spojů. Za mě: docela široký sortiment levnějšího materiálu má Krup. Budu se opakovat - Digitus patch panel a nějaké patchcordy by se taky našly. Od Digitusu to aspoň půjde smontovat bez vztekání (s trochou nepohodlí, protože to nejsou keystony). Sám jsem z tohoto materiálu už něco vydrátoval. Patch kabely přece nemusíte kupovat ty nejdražší a plný počet - klidně si tam nasázejte CAT5e nestíněné, Vašim momentálním potřebám to vyhoví, a pokud jednou přidáte nějaké 10Gb propoje, tak holt si koupíte jeden-dva slušné patchcordy pro ten konkrétní spoj. Vyměnit patchkabel je sranda a jde to kdykoli. Problém je s tou pevně umístěnou kabeláží - palec nahoru, že jste na tomto úseku vsadil na jistotu.

Natahal jste CAT7 kabeláž - ta nebyla levná. Škoda to znehodnotit nekvalitním patch-panelem. Je fakt, že já jsem si v jednom případě natahal páteře CAT7 kabelem a panel dal jenom CAT6 - protože jsem to dělal spíš na 1Gb a víceméně jsem chtěl mít jistotu ohledně delší kabeláže (metalický 10Gb v té době nevypadal moc použitelně). Krimpovat RJčka na drát a nechat to plandat... za mě palec dolů. Vznikne Vám tam vrabčí hnízdo. Patchpanel je hezké čisté zakončení, svazek kabelů přicházejících ze zdi si do toho hezky úhledně poskládáte. Drát je materiál pro pevnou instalaci a patří zaříznout do hlubokých LSA+ vidliček (apod.), příchozí kabel fixovat příchytkou. Krimpovacím RJčkům na drát moc nevěřím - jasně dělají se s trojzubcem speciálně na drát, ale ta "pružná délka kontaktu" je minimální, bál bych se vývoje vaklů při následné manipulaci. Kromě toho drát není určený na pohyblivý přívod - k tomu je licna. Licna vydrží opakované ohýbání, je ohebnější = nepáčí tolik na konektorový spoj, a RJčko krimpované do licny (skrz žílu) má na každém pinu několikanásobný kontakt - pokud nemáte vadné kleště nebo materiál, tak tam vakly moc nevznikají.

Natažené dráty pokud možno všechny zakončit do panelu hned na začátku. Abyste napříště už jenom přišel s patchcordem a zapíchnul do dvou zásuvek (a nemusel nic krimpovat Krone kleštěmi). Pokud v tuto chvíli ušetříte na switchi, je v podstatě nulový opruz ho později vyměnit, ve srovnání s tím, že byste se musel později vracet k drátování pevných přívodů do patchpanelu. Každopádně je normální, že switch bude mít citelně menší počet portů, než kolik máte tras ve zdi, zakončených v patch-panelu. Protože budete mít v každém okamžiku využitou polovinu zásuvek kdoví jestli. Nevíte předem, která polovina to bude - v tom je to kouzlo přiměřeného předimenzování.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #73 kdy: 27. 04. 2022, 21:48:04 »
Ryšánek: Pravda - drát - škoda ho ohýbat. Patch panel bych rád kvalitní - bude to součást "pevné instalace", proto jsem porovnával ceny řešení od Solarixe. Takže ok - bude patch panel - koupín 2ks 24port.

A co rack - bude stačit Triton RBA-09-AS5 - 19“ ? https://www.rackshop.cz/p/rba-09-as5-19-nastenny-jednodilny-rozvadec-triton-9u-hl-500mm

Nepředpokládám, že bych NAS dával do něj.

Re:Realizace domácí sítě
« Odpověď #74 kdy: 27. 04. 2022, 22:19:38 »
A co rack - bude stačit Triton RBA-09-AS5 - 19“ ? https://www.rackshop.cz/p/rba-09-as5-19-nastenny-jednodilny-rozvadec-triton-9u-hl-500mm

9U mi přijde málo, při tom že dvě pozice ti zabere pPanel, dvě případně switch pokud budeš chtít mít někdy v budoucnu zapojeny všechny rozvody. Zároveň v domácích podmínkách kde ideálně chceš mít co nejnižší náklady, bych switche dal alespoň o jednu pozici od sebe  - lepší chlazení -> delší životnost. Napájení minimálně jedna spíše dvě pozice. A to za předpokladu, že na všem bude pPanel, pokud by si chtěl ohýbat drát tak bych nechal aspoň oblouk na tři pozice. Nicméně bych počítal s aspoň nějakou rezervou. Pokud na to máš místo. Já ho neměl, takže mám jen 6U ale mám dodělané aktivní chlazení, takže se to zas ža tak moc nehřeje + mám další 4 zařízení okolo, stejně tak jako rezervu optického kabelu mám mimo - jako nic moc, pokud by to šlo, tak bych bral alespoň dvonásobek.

Add pPanel - s Digitusem, který už tu byl zmíněn mám taky dobré zkušenosti + keystony - některé můžeš mít dobré, některé stačí horší a vyměnit je až bude třeba + obsadíš jen to co aktuálně potřebuješ, dá se na to celkem uštřit v začátku.
« Poslední změna: 27. 04. 2022, 22:28:02 od Josef »