Realistický pohled na IoT pro dům

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #120 kdy: 22. 07. 2021, 19:44:22 »
Jestli na tom referenčním testu pálili na plný vysílací výkon, tak to mohlo hravě saturovat přijímač a ten by potom hlásil špatné SNR, RSSI.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #121 kdy: 23. 07. 2021, 07:19:47 »
Jestli na tom referenčním testu pálili na plný vysílací výkon, tak to mohlo hravě saturovat přijímač a ten by potom hlásil špatné SNR, RSSI.

Souhlasím, ale nemění to nic na skutečnosti, že provedené měření je špatně, a pokud trochu rádiu rozumím tak mě hodnota -83dbm 5m od gateway trkne a řeknu si tady je něco blbě, pokud to netrklo studenta budiš, ale mělo to trknout vedoucího a k openetovi se to nemělo ani dostat, a pokud ano měl to oponent srazit. Ta práce jen ukazuje stále se snižující laťku našeho školství a absence lidí s reálnou praxí.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #122 kdy: 23. 07. 2021, 09:47:14 »
Kdyby to byl saturovaný přijímač, tak by se mu naopak signál pak o patro dál zvýšil jak by to začalo reálou slabší hodnotu už měřit správně ne? Tam měl opravdu buď odpojenou anténu nebo tam bylo něco hodně špatně....
Pokud to měřil s odpojenou anténou, tak má ale velmi pěkný výsledky :D

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #123 kdy: 23. 07. 2021, 11:11:43 »
Podle té práce: Vysílací výkon byl nastaven na maximální hodnotu 20 dBm

Mimochodem, občas se stává, že přijímač zachytí preamble z nestíněného zařízení ještě předtím, než se zapne koncový zesilovač. Alespoň odkrytované RFM69 mi to dělají celkem často. A pak to změřené RSSI bývá i na hranici squelche.

Jinak, LoRa má celkem zajímavou modulaci, která pomůže, nicméně je to pořád funkce šířky pásma proti rychlosti přenosu. LoRaWAN má pak hlavně samoopravné kódy a jiné kódovací techniky (interleaving, normalizaci poměru 0/1), které pomohou neskutečně. Toto is obvykle bastlíři na RFM12/69 neimplementují. Ale když to udělají, tak dostanou taky velice zajímavé výsledky.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #124 kdy: 23. 07. 2021, 14:38:47 »
Při výkonu +20 dBm bych na 5 metrech očekával něco mezi -30 až -40 dBm. Slušný přijímač by toto nemělo zahltit, nicméně dvoj-/trojnásobná vzdálenost a volné prostranství místo chodby by byly rozhodně lepší podmínky.
(Ty moduly iU880 mají integrovanou keramickou anténu s bídnou účinností (<50 %) a ziskem kolem 0 dBi. Na straně
koncentrátoru nějaká anténa podle fota je - na doporučenou CTA868 to ale nevypadá - tedy odhad tak 0 dB zisk + účinnost. Při 45 dB FSPL a -5 dB na antény dohromady to dává 20 - 45 - 5 = -30 dBm best case.)
Takže něco špatného na RF cestě počínaje konfigurací a konče anténami.
Skoro to vypadá, že student dostal variantu desky ic880A s UFL konektorem, na kterou mu sice někdo dobastlil SMA
konektor a dal anténu, ale nepřepojil vazební kondik z UFLka na SMA (některé jiné desky to tak měly, u této nevím).
Každopádně studenta to trknout mělo - naběhl si na vidle tím, že v práci na šesti stránkách opisuje info o šíření rádiového signálu, a potom do vztahu (2) a (3) ani zkusmo nedosadí, aby si ověřil, že je řetězec OK.
Metodika resp. vyhodnocení měření bohužel taky nic moc, ale to jde za vedoucím, budoucí bakalář v tomto jasno ještě mít nemůže. Minimálně by to chtělo nějakou kalibraci Rx/Tx (jakože na FEL v Dejvicích možnosti jsou), čímž by se odhalil problém a srovnaly ty RSSI čísla s realitou. Deset rámců na site mně přijde extrémně málo, jak pro výpočet outage probability, tak i pro vyloučení rušení apod.
Takhle je výsledkem práce pouze to, že s rostoucí vzdáleností je spolehlivost přenosu nižší a každá překážka (strop, stěna) to ještě zhorší, ale to snad byla výchozí premisa experimentu. Škoda, škoda. Student asi fakt běhal po celém paneláku a mohly z toho vypadnout zajímavé výsledky.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #125 kdy: 23. 07. 2021, 17:20:57 »
Ta anténa mohla být připojena správně, ale některé moduly to RSSI měří jen ve chvíli, kdy zachytí preamble. A pokud ten modul "vysílal" čistě pomocí oscilátoru (jak nabíhá PLL a související obvody), tak to mohl přijímač zachytit a změřit. To, že pak signál zesílil už často logiku přijímače nezajímá.

Ale ano, tohoto si vedoucí asi měl všimnout.

luvar

  • ***
  • 224
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #126 kdy: 25. 07. 2021, 21:50:47 »
Nejake pripady pouzitia za mna (zatial neoverene praxou):

"nahrada bypas-u pre rekuperaciu":
Ak rekuperacia nema "bypass" pre fungovanie v lete (napriklad Paul Focus s entalpickym vymennikom nema), tak pocas chladnejsej noci sa rekuperacia celu noc snazi udrzat teplo v dome a pri nasavani vonkajsieho vzduchu ho ohrieva vzduchom, ktory vypusta von. Teda to, co v zime chceme. Pre ochladenie vzduchu v dome mozeme spravit napriklad to, ze ventilator pre nasavanie nechame bezat a ventilator na vyfukovanie vypneme a vzduchu umoznime odist inakadial (otvorene okno napriklad). Samotny scenar teda zabezpeci, ze ked sa v lete otvori okno, tak sa rekuperacia nevypne, ale vypne len vyfukovanie a nasavanie idealne zapne naplno...

"otvor zaluziu, bo narazim":
Ked sa otvoria balkonove dvere, tak zdvihni automaticky zaluziu... (Toto nie je univerzalne mozno a v praxi ak sa najde scenar, ze chcem iba vetrat a zaluziu mat zatvorenu, tak automatizacia nema zmysel)

"vypnutie wifi/telky/mikrovlnky/...":
Pri nepritomnosti (vsetky mobili sa odhlasili z wifi, alarm zaisteny a ziaden pohyb v dome) sa mozu iste zasuvky povypinat. Pre detekciu navratu by malo postacovat otvaranie brany, detekcia auta na parkovisku, ci otvorenie vchodovych dveri, alebo odistenie alarmu. Toto je uz dost specificky pripad a nebude vyhovovat moc domacnostiam.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #127 kdy: 12. 08. 2021, 16:04:07 »
Mozna pujdu proti proudu ale presto: Jsem geek telem i dusi, v mladi jsem musel vyzkouset kazdou ptakovinu co byla na trhu, s pribyvajicim vekem a mnozstvim utracenych penez clovek dojde k zaveru ze vsechny "inteligentni" reseni ( snad jen vyjma regulace topeni a svetel ) jsou jen zbytecna kurvitka ne nutna pro zivot. Ta upenliva snaha udelat "inteligentni" kde co je az usmevna a casto je to jen pro zlost. Takze postupem casu jsem vsechno demonotoval, povyhazel a zustal jen u svetel. Sorry za trochu "offtopic" pohled.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #128 kdy: 12. 08. 2021, 17:29:19 »
...v mladi jsem musel vyzkouset kazdou ptakovinu co byla na trhu...
Někdo si třeba tímto obdobím právě prochází :-)

Horší je, když to chytá i výrobce a každá hovadina musí být "smart" a "online". Nedivil bych se, kdyby i WC mísa hlásila na Facebook, kolik toho dneska bylo.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #129 kdy: 13. 08. 2021, 20:59:49 »
...v mladi jsem musel vyzkouset kazdou ptakovinu co byla na trhu...
Někdo si třeba tímto obdobím právě prochází :-)

Horší je, když to chytá i výrobce a každá hovadina musí být "smart" a "online". Nedivil bych se, kdyby i WC mísa hlásila na Facebook, kolik toho dneska bylo.
https://med.stanford.edu/news/all-news/2020/04/smart-toilet-monitors-for-signs-of-disease.html

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #130 kdy: 15. 08. 2021, 20:48:17 »
Máme drátový otevřený systém, kabely klasické FTP a po drátech běhá CAN sběrnice. Kdyžtak mi napište PM.

Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #131 kdy: 15. 08. 2021, 23:52:18 »
o cem tady mluvime, neco jako Hapcan, nocan?

vetsina z nas ma doma UTP star topology. klasicky CAN bus by znamenal, ze v kazde zasuvce to nevyuzitymi draty zase poslu nazpet do rozvadece a do dalsi zasuvky... a takhle vytvorim dlouhou linearni sbernici? Ta efektnivni delka ovsem strasne rychle naroste.


Re:Realistický pohled na IoT pro dům
« Odpověď #132 kdy: 16. 08. 2021, 09:47:23 »
Na barácích jsem se s highspeed CANem ještě nesetkal. Když byl CAN, tak vždycky FT-CAN, a ten nemá problém s libovolnou topologií (nebo provozem po jednom drátě).