Při výkonu +20 dBm bych na 5 metrech očekával něco mezi -30 až -40 dBm. Slušný přijímač by toto nemělo zahltit, nicméně dvoj-/trojnásobná vzdálenost a volné prostranství místo chodby by byly rozhodně lepší podmínky.
(Ty moduly iU880 mají integrovanou keramickou anténu s bídnou účinností (<50 %) a ziskem kolem 0 dBi. Na straně
koncentrátoru nějaká anténa podle fota je - na doporučenou CTA868 to ale nevypadá - tedy odhad tak 0 dB zisk + účinnost. Při 45 dB FSPL a -5 dB na antény dohromady to dává 20 - 45 - 5 = -30 dBm best case.)
Takže něco špatného na RF cestě počínaje konfigurací a konče anténami.
Skoro to vypadá, že student dostal variantu desky ic880A s UFL konektorem, na kterou mu sice někdo dobastlil SMA
konektor a dal anténu, ale nepřepojil vazební kondik z UFLka na SMA (některé jiné desky to tak měly, u této nevím).
Každopádně studenta to trknout mělo - naběhl si na vidle tím, že v práci na šesti stránkách opisuje info o šíření rádiového signálu, a potom do vztahu (2) a (3) ani zkusmo nedosadí, aby si ověřil, že je řetězec OK.
Metodika resp. vyhodnocení měření bohužel taky nic moc, ale to jde za vedoucím, budoucí bakalář v tomto jasno ještě mít nemůže. Minimálně by to chtělo nějakou kalibraci Rx/Tx (jakože na FEL v Dejvicích možnosti jsou), čímž by se odhalil problém a srovnaly ty RSSI čísla s realitou. Deset rámců na site mně přijde extrémně málo, jak pro výpočet outage probability, tak i pro vyloučení rušení apod.
Takhle je výsledkem práce pouze to, že s rostoucí vzdáleností je spolehlivost přenosu nižší a každá překážka (strop, stěna) to ještě zhorší, ale to snad byla výchozí premisa experimentu. Škoda, škoda. Student asi fakt běhal po celém paneláku a mohly z toho vypadnout zajímavé výsledky.