Učil jsem se německy na základce a střední škole (80. léta), pak to nikdy nepoužíval protože jsem se naučil anglicky (kde mi znalost systému německé gramatiky - pomocná slovesa, časování a časová souslednost docela pomohly). Před časem jsem se němčině vrátil abych si rozšířil obzory mimo anglofonní sféru. Abych se nastartoval a donutil k soustavnosti, začal jsem chodit na extenzivní kurs na Goethe Institut (to dnes bohužel nejde), po čase zjistil že to nestačí a přibral si soukromé konverzační hodiny organizované tak že se na ně musím alespoň trochu připravovat. To mi nutí k pravidelnosti.
Kromě toho se snažím číst knížky (doopravdické, žádné zjednodušené četby) a noviny… naučil jsem se netrápit se tím že části věcí nerozumím, nebo nerozumím přesně, ke slovníku sáhnu teprve když na něco nesrozumitelné opakované narážím. Anglicky jsem to měl stejně a časem se to začalo spojovat.
Goethe institut má knihovnu, členství je asi 100 Kč za rok, dají se tam číst i noviny a časopisy, a mají online čtečku kde je taky ledacos k vypůjčení.
Koupil jsem taky si několik knížek série "Sicher im Abi" - souhrny učiva maturitních předmětů.
Zajímavé beletristické knížky na které jsem narazil: Kehlmann: Die Vermessung der Welt , klasika jako Kubin: Die andere Seite , detektivky od Doris Gercke.
K tomu poslouchám podkasty Deutschlandfunk
https://www.deutschlandfunk.de/wissen.1497.de.html , koukám na dokumenty Terra X
https://www.zdf.de/dokumentation/terra-x/archiv-ganze-sendungen-100.html .
Aktivní psanou ani mluvenou němčinu nepotřebuji. Pokud bych potřeboval, rozšířil bych a zaostřil asi nejdřív ty privátní konverzační hodiny.
PS:
https://www.linguee.com , pokud člověk umí dobře anglicky, je výborný.