Na akej univerzite študovať AI? MFF, MUNI alebo niečo iné?

Končím strednú školu a vyberám si vysokú školu, chcel by som študovať informatiku a bližšie by som sa chcel pozrieť na AI. O prestíž školy mi nejde zaujíma ma len kvalita výučby a vyučovanej látky. Bol som na online DOD CVUT, VUT, MUNI a MFF ale tieto online DOD mi toho moc nedali, nakoniec som však zúžil výber hlavne na MUNI a MFF (aj keď pred matfyzom mám celkom rešpekt). Prečítal som si skoro všetky predchádzajúce témy na vysoké školy na tomto fóre ale tie hlavne školy porovnávali všeobecne takže si myslím že táto téma nieje úplne odveci.
Vopred ďakujem za všetky rady.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Na akej univerzite študovať AI? MFF, MUNI alebo niečo iné?
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2021, 16:57:45 »
Doporučuji MFF, jde se tam dostatečně do hloubky a přístup vyučujících je vstřícný. Mají také hodně vazeb na dobré univerzity jinde v EU, člověk se snadno dostane na studijní pobyty na špičkových pracovištích na Západě (přes Erasmus nebo bilaterální dohody).

Re:Na akej univerzite študovať AI? MFF, MUNI alebo niečo iné?
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2021, 19:09:13 »
+1 MFF. Na MUNI jsem nestudoval, takže nemohu hodnotit.
AI na bakaláři na MFF je podle mě docela dobrá, z velké části se na Bc. stejně učí matematika a obecná informatika (což je dobře podle mě). Na MFF je docela dost učitelů na studenta (někdy se učí předměty i pro 2-3 studenty), mají většinou osobní přístup, zkoušky jsou často písemně-ústní a (často) na ně bývá hodně (mnohem více než je potřeba) času.
Taky je super, že máš hodně volitelných předmětů na výběr (což, co jsem slyšel, ne zcela platí třeba o CVUTu (ale mohlo se to už změnit)).

Matematiky bych se nebál, v 2019 se měnily akreditace a zase ubyla nějaká matika (jako se skoro každou novou akreditací -> matika na informatickém oboru na matfyzu byla před ~15 lety mnohem těžší). Pokud tě zajímá AI, tak učit se méně matiky než té, co se na MFF (povinně) učí by bylo na škodu.

(Můj osobní názor:) AI jako magisterský obor na MFF zas tak dobrý není. V několika poměrně velkých (povinně volitelných) předmětech se učí docela zastaralé věci, lepší je podle mě obor Jazykové technologie a poč. lingvistika, kde je spousta strojového učení, sice více se zaměřením na zpracování jazyka (strojový překlad, dialogové systémy, rozpoznávání řeči,..), ale máš více volnosti pro výběr předmětů (méně potřebných povinně volitelných kreditů než na AI oboru).
Na některý předmětech (na obou těchto oborech) se naopak učí opravdu state-of-the-art věci (třeba https://ufal.mff.cuni.cz/courses/npfl114).
Nicméně i přes moje poznámky na AI oboru na MFF chodí hodně lidí (a to i ti, co studovali Bc. na CVUTu).

Re:Na akej univerzite študovať AI? MFF, MUNI alebo niečo iné?
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2021, 19:28:32 »
Tohle z pricipu není moc dobrá otázka, protože většina absolventů zná právě jednu školu a tak absolutně nemá z čeho uvařit to strovnání :-)

Co psal kolega o MFF z mého pohledu dá aplikovat i na FI MUNI, magisterský obor Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka tam vypadal ± stejně.

Re:Na akej univerzite študovať AI? MFF, MUNI alebo niečo iné?
« Odpověď #4 kdy: 07. 03. 2021, 21:14:50 »
Tohle z pricipu není moc dobrá otázka, protože většina absolventů zná právě jednu školu a tak absolutně nemá z čeho uvařit to strovnání :-)

Je mi jasné že to nebude práve najobjektívnejšie porovnanie ale veľa iných spôsobov ako porovnať školy nevidím