Jak zlepšit úroveň němčiny?

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #15 kdy: 08. 02. 2021, 10:41:56 »
Učil jsem se německy na základce a střední škole (80. léta), pak to nikdy nepoužíval protože jsem se naučil anglicky (kde mi znalost systému německé gramatiky - pomocná slovesa, časování a časová souslednost docela pomohly).  Před časem jsem se  němčině vrátil abych si rozšířil obzory mimo anglofonní sféru. Abych se nastartoval a donutil k soustavnosti, začal jsem chodit na extenzivní kurs na Goethe Institut (to dnes bohužel nejde), po čase zjistil že to nestačí a přibral si soukromé konverzační hodiny organizované tak že se na ně musím alespoň trochu připravovat. To mi nutí k pravidelnosti.

Kromě toho se snažím číst knížky (doopravdické, žádné zjednodušené četby) a noviny… naučil jsem se netrápit se tím že části věcí nerozumím, nebo nerozumím přesně, ke slovníku sáhnu teprve když na něco nesrozumitelné opakované narážím. Anglicky jsem to měl stejně a časem se to začalo spojovat.

Goethe institut má knihovnu, členství je asi 100 Kč za rok, dají se tam číst i noviny a časopisy, a mají online čtečku kde je taky ledacos k vypůjčení.

Koupil jsem taky si několik knížek série "Sicher im Abi" - souhrny učiva maturitních předmětů.

Zajímavé beletristické knížky na které jsem narazil: Kehlmann: Die Vermessung der Welt , klasika jako Kubin: Die andere Seite , detektivky od Doris Gercke.

K tomu poslouchám podkasty Deutschlandfunk https://www.deutschlandfunk.de/wissen.1497.de.html , koukám na dokumenty Terra X https://www.zdf.de/dokumentation/terra-x/archiv-ganze-sendungen-100.html .

Aktivní psanou ani mluvenou němčinu nepotřebuji. Pokud bych potřeboval, rozšířil bych a zaostřil asi nejdřív ty privátní konverzační hodiny.

PS: https://www.linguee.com , pokud člověk umí dobře anglicky, je výborný.
« Poslední změna: 08. 02. 2021, 10:44:58 od Makovec »


Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #16 kdy: 08. 02. 2021, 12:36:05 »
nojo, dve prazdny hodiny denne neni jednoduche najit. Jedine nejakou synergii (nebo jiny cizi slovo).

Zrovna necestuju, takze tenhle ztratovy cas padl a jak uz jsem psal, tak jsem jsem stejne nenasel metodu, jak ho efektivne vyuzit.

Bohuzel neverim v uceni se ve spanku.

Porad se neco ucim noveho (jako kazdy v IT), najit si nemecky material i za cenu toho, ze to bude silene zdrzovat?

Ocividne je to Hlava 22, bez jobu v  nemeckym kolektivu se nemecky nenaucim, bez nemciny se nedostanu do nemeckeho kolektivu.

Blbost. Jak jsem se snazil naznacit na zacatku. Nedokazes si najit cas = mas smulu. Kdyz se tomu nechces venovat tak se na to radeji vykasli.

Tohle uvazovani proste nechapu, chces se naucit cizi jazyk, ale nedas tomu nic. Jestli
se takhle "ucis" tak to je opravdu smesny.
Ty se vubec neucis, jen beres za pochodu.

To neni uceni se.. to se trochu pletes..

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #17 kdy: 08. 02. 2021, 12:52:12 »
nojo, dve prazdny hodiny denne neni jednoduche najit. Jedine nejakou synergii (nebo jiny cizi slovo).

Zrovna necestuju, takze tenhle ztratovy cas padl a jak uz jsem psal, tak jsem jsem stejne nenasel metodu, jak ho efektivne vyuzit.

Bohuzel neverim v uceni se ve spanku.

Porad se neco ucim noveho (jako kazdy v IT), najit si nemecky material i za cenu toho, ze to bude silene zdrzovat?

Ocividne je to Hlava 22, bez jobu v  nemeckym kolektivu se nemecky nenaucim, bez nemciny se nedostanu do nemeckeho kolektivu.

Blbost. Jak jsem se snazil naznacit na zacatku. Nedokazes si najit cas = mas smulu. Kdyz se tomu nechces venovat tak se na to radeji vykasli.

Tohle uvazovani proste nechapu, chces se naucit cizi jazyk, ale nedas tomu nic. Jestli
se takhle "ucis" tak to je opravdu smesny.
Ty se vubec neucis, jen beres za pochodu.

To neni uceni se.. to se trochu pletes..

Jde o to, že když se bude člověk učit dvě hodiny denně, tak za půl roku se domluví. Když se bude učit čtyři hodiny týdně, tak se na tu úroveň nedostane nikdy. Souvisí to s opakováním, motivací, s tím jak funguje hlava.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #18 kdy: 08. 02. 2021, 13:22:27 »
Viackrát sa v tejto diskusii objavilo slovne spojenie nemám čas. Nič také ale neexistuje. Čas "nemá" nik. Nedá sa ušetriť, vrátiť, našporiť.... on si proste (sviňa jedna) plynie....
Jediné čo nám zostáva je time management, nastavenie priorít. 24 hodín je veľa a zo skúsenosti neverím, že pôvodný prispievateľ nevie 1-2 hodiny denne venovať tomu čo potrebuje (štúdium nemčiny). Asi to zase až tak veľmi nechce.
Doporučujem si vypočuť motivačnú reč Arnolda Schwarzeneggera, alebo jeho vyjadrenie  https://www.youtube.com/watch?v=COYkbMJrCFY ako si zatriediť čas.

Čo sa týka samotnej výuky jazyka, je to vec veľmi individuálna a závisí od toho, na akom stupni zvládnutia jazyka sa človek nachádza, kam chce dospieť, či je viacej obrazovo či sluchovo orientovaný, o koľký jazyk v poradí sa jedná... Je ťažké radiť, ale asi najsprávnejšie je využiť služby voľajakej jazykovej školy v kombinácii so sledovaním médií v konkrétnom jazyku a vyhľadávaní každej možnosti na komunikáciu v konkrétnom jazyku (napr. internetové diskusie na heise.de, ale aj všeobecnejšie portály). Je veľmi dobré nájsť si komunitu "native speakerov" vo svojom okolí a snažiť sa v nej aktívne pôsobiť.

OgO

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #19 kdy: 08. 02. 2021, 14:09:52 »
Moje troška do mlýna.

V Německu žiju už téměř osum let. Moje Němčima má k dokonalosti dost daleko. Dalo by se říct, že o dost líp rozumím nežli sám dovedu mluvit. Němčinu jsem se "učil" v Česku na každé škole na kterou jsem chodil. Celkem to bylo jedenáct let. Ale vždy sem měl k Němčině značný odpor, takže když jsem před lety přišel do Německa, tak jsem takřka neuměl ani kváknout.

Z mojí zkušenosti bych doporučil začít sledovat videa v němčině o něčem co tě baví. Já třeba sleduju pár YouTube kanálů o motorkách. Nebo můžu velmi doporučit německé StandUp komiky a kabaretiéry. Měl jsem v tomhle ohledu velké předsudky, ale na konec jsem byl kvalitou německých komiků velmi příjemně překvapen. Mohu třeba doporučit pořad Extra3. Dá se najít na YouTube. Obecně se nechá v Němčině najít velmi mnoho kvalitního obsahu a to i z oblasti Linuxu. Mnohokrát jsem používal velmi kvalitní HowTos právě v němčině.

Jenom u videí je třeba si dát pozor třeba na Bavorštinu. Tu nedávám ani po osmi letech. :) Ona vlastně německá nářečí jsou kapitolou sama pro sebe. :)

Pokud by někoho zajímali konkrétnější tipy, tak se ptejte.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #20 kdy: 08. 02. 2021, 14:19:09 »
Jenom u videí je třeba si dát pozor třeba na Bavorštinu
Willy Astor? :)

OgO

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #21 kdy: 08. 02. 2021, 14:26:50 »
Jenom u videí je třeba si dát pozor třeba na Bavorštinu
Willy Astor? :)

Tak toho zrovna neznám. :)

Měl jsem na mysli Moniku Gruber.
I když u ní by se nechalo začít s "Altbayerisch für Einsteiger". :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #22 kdy: 08. 02. 2021, 14:46:00 »
Jenom u videí je třeba si dát pozor třeba na Bavorštinu
Willy Astor? :)
Tak toho zrovna neznám. :)

Měl jsem na mysli Moniku Gruber.
I když u ní by se nechalo začít s "Altbayerisch für Einsteiger". :)
Má skvělá vystoupení, akorát mluví "mnichovsky".
https://de.wikipedia.org/wiki/Willy_Astor#Diskografie

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #23 kdy: 08. 02. 2021, 17:46:36 »
Aký je problém s Mnichovčinou, či Bavorčinou?
Doma sme hovorili Pressburgerdeutsch. V škole ma učili Hochdeutsch. Pracoval som veľa v Burgenlaende a vo Viedni (Wienerdeutsch, Burgaenlaenderdeutsch). Moji obchodní partneri boli hlavne z nemecky hovoriacej časti Švajčiarska (Schweizerdeutsch). Veľa pozerám ARD a PRO7 kde je nazvime to Durchschnittdeutsch.
Prečo sa brániť dialektom?
Nikdy nebudete vedieť tak dobre Hochdeutsch ak priemerný nemec. Ale môžete sa naučiť lepšie rakúsky dialekt ako prušák. On vám bude rozumieť a vy nebudete v nevýhode.
Pre samotných obyvateľov DACH nie je nič čudnejšie ako rozprávať sa Hochdeutsch. Je to mŕtva reč.
Keď stretnem Brňáka, Pražáka, alebo niekoho z Hanej, vychutnávam si práve ich špecifiká. Keď budem rozprávať ako Božena Nemcová, budem za blázna...
To isté u nás. Záhorák, Trnavčan, Liptovák, Manták, Horehronec, Spišák.... Všetci hovoria po slovensky a nik (okrem pár šialencov z Martina) nerozpráva ako Martin Kukučín.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #24 kdy: 08. 02. 2021, 20:27:01 »
V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.
Pozor, tento naivní přístup u němčiny nefunguje, na to má příliš složitou gramatiku a je naprosto nutné znát základy alespoň na úrovni A1/A2. Minimálně doporučuji:
  • Větnou skladbu (především pozice slovesa ve větě hlavní a vedlejší je naprosto kritická)
  • Časování pravidelných sloves
  • Časování sein, haben + modální slovesa (pro začátek asi stačí koupit si za 50Kč tahák)
  • Perfektum
  • Oddělitelná slovesa (stačí jen vědět že to existuje a že to ovlivní přítomný čas a perfekt)
  • Určitý člen v třetím a čtvrtém pádě (zase stačí mít tahák, a vědět že der může být mužský i ženský rod)

Není toho tolik a dá se to velmi snadno naučit např. na Duolingo (15-30 minut za den bohatě stačí).

A jako obvykle: ke koloritu roota patří, že se u každého tématu objeví pár lidí kteří hovor stočí k úplně jiné úrovni. Začátečník zajímající se o programování skončí s radou doporučující Category Theory (protože jak jinak správně pochopit monády, že); z této diskuse jsem si odnesl že bych se měl zaměřit na Allemanisch.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #25 kdy: 08. 02. 2021, 23:53:21 »
V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.
Pozor, tento naivní přístup u němčiny nefunguje, na to má příliš složitou gramatiku a je naprosto nutné znát základy alespoň na úrovni A1/A2.

S tím z vlastní zkušenosti souhlasím. Z hlediska učení jsou prý dva typy jazyků: na jedné straně angličtina nebo španělština, kam člověk rychle nastoupí a s minimem základní gramatiky se rychle domluví a rozumí i průměrně složitým textům a řeči (ale pak narazí na výraznou bariéru u sofistikovanějšího vyjadřování), a na druhé straně jazyky jako němčina nebo čeština, kde je nástupní práh pro běžné porozumění vysoko, ale jakmile jej člověk překoná, jde už víceméně o slovní zásobu. Na Goethe Institutu říkají že u němčiny ten bod zlomu je až někde když člověk prochází B2. 

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #26 kdy: 09. 02. 2021, 00:27:23 »
V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.
Pozor, tento naivní přístup u němčiny nefunguje, na to má příliš složitou gramatiku a je naprosto nutné znát základy alespoň na úrovni A1/A2.
S tím z vlastní zkušenosti souhlasím. Z hlediska učení jsou prý dva typy jazyků: na jedné straně angličtina nebo španělština, kam člověk rychle nastoupí a s minimem základní gramatiky se rychle domluví a rozumí i průměrně složitým textům a řeči (ale pak narazí na výraznou bariéru u sofistikovanějšího vyjadřování), a na druhé straně jazyky jako němčina nebo čeština, kde je nástupní práh pro běžné porozumění vysoko, ale jakmile jej člověk překoná, jde už víceméně o slovní zásobu. Na Goethe Institutu říkají že u němčiny ten bod zlomu je až někde když člověk prochází B2.
U AJ je bod zlomu u idiomů a frázových sloves. NJ nedokážu úplně posoudit, protože ji znám odmalička, ale to se španělštinou je v podstatě pravda, i když nad základní úrovní je její gramatika složitá (spousta nepravidelností, několik subjunktivů atd.). Všechny tyto jazyky ale mají ten “práh” hodně nízko ve srovnání s navažštinou nebo eskymáčtinou :)

U NJ je užitečné poslouchat ORF, mluví spisovně s příjemným rakouským přízvukem (krome ORF Kärnten). Člověk se taky rychle zlepší koukáním na americké německy datované filmy, protože ten dabing bývá skoro vždy superčistou němčinou (výjimkou je Eddie Murphy a pak Brad Pitt v roli britských cikánů), takže hodně rozumí i začátečník.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #27 kdy: 09. 02. 2021, 09:21:46 »
Pěkné materiály má i Deutsche Welle. Snažím se poslouchat pomalu mluvené zprávy: https://www.dw.com/de/deutsch-lernen/nachrichten/s-8030

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #28 kdy: 09. 02. 2021, 17:02:36 »
U AJ je bod zlomu u idiomů a frázových sloves. NJ nedokážu úplně posoudit, protože ji znám odmalička, ale to se španělštinou je v podstatě pravda, i když nad základní úrovní je její gramatika složitá (spousta nepravidelností, několik subjunktivů atd.). Všechny tyto jazyky ale mají ten “práh” hodně nízko ve srovnání s navažštinou nebo eskymáčtinou :)

A když to porovnáš s Češtinou? Myslím tím tu tatarštinu kterou mluví většina Čechů.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #29 kdy: 09. 02. 2021, 17:22:39 »
U AJ je bod zlomu u idiomů a frázových sloves. NJ nedokážu úplně posoudit, protože ji znám odmalička, ale to se španělštinou je v podstatě pravda, i když nad základní úrovní je její gramatika složitá (spousta nepravidelností, několik subjunktivů atd.). Všechny tyto jazyky ale mají ten “práh” hodně nízko ve srovnání s navažštinou nebo eskymáčtinou :)
A když to porovnáš s Češtinou? Myslím tím tu tatarštinu kterou mluví většina Čechů.
Čeština nemá moc složitou gramatiku (na rozdíl od těch zmíněných polysyntetických jazyků), je zhruba na úrovni klasické latiny nebo staré řečtiny, takže víceméně průměr. Za složitou gramatikou nemusíme do Ameriky, stačí okolí Černého moře (Abcházie například).