Jak najít dobrého programátora?

...

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #30 kdy: 01. 12. 2014, 10:25:31 »
Pokud chcete vyzrálé osoby (= nechají si hodně zaplatit), orientujte se podle toho, co mají za sebou.

Aha a není to spíše o schopnostech? Když za sebou nic nemá, tak je automaticky špatný a levný?
me se libi taky jak si tu kazdy predstavuje, ze prijde nekdo na pohovor do firmy, kde si jeste ani neni jisty, ze bude chtit pracovat a hned jim tam vysype jak na bezicim pasu vsechny vnitrofiremni obchodni tajemstvi a idealne jeste i nejake to klientske know-how chranene NDA.
fakt tu radi naprosta nemehla.


...

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #31 kdy: 01. 12. 2014, 10:27:31 »
Proč by si měl nabíjet kokos? Pokud trochu přemýšlíš, tak není problém věci dělat rovnou dobře.

Tipuji správně, že jsi ještě hodně mladý? Udělat věci rovnou dobře vyžaduje hodně zkušeností.
nebo 0 sefu, neomezeny rozpocet (hobby) a zadne deadliny a spoustu nadseni (nepracovat jako programator)

...

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #32 kdy: 01. 12. 2014, 10:31:54 »
Ne. Udělat věci rovnou dobře jde samozřejmě i bez zkušeností. Právě proto mě překvapuje, že řešíte pouze jeden případ.

'Good judgment comes from experience, and experience - well, that comes from poor judgment.'
tohle plati pro pseudovedy jako ekonomie a psychologie.

technicke obory nemaji moc prostoru pro chybu. zkuste ten nesmysl s usudkem rict konstrukterovi nebo statikovi.

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #33 kdy: 01. 12. 2014, 10:51:38 »
tohle plati pro pseudovedy jako ekonomie a psychologie.

technicke obory nemaji moc prostoru pro chybu. zkuste ten nesmysl s usudkem rict konstrukterovi nebo statikovi.

Vsak oni ten spatny usudek take tisickrat maji, nez to delaji spravne. Ze se v te dobe podle jejich navrhu ten most nepostavi, ale pouzivaji se navrhy tech konstrukteru, co uz maji svoje chyby za sebou, to je jina...

Nebo fakt veris tomu, ze jakekoli mnozstvi teoreticke pripravy staci k tomu zacit delat praxi spravne?

Navic soft je proste hodne jina zalezitost nez staveni mostu - na cast duvodu urcite prijdes i sam. Z toho plynou nektera smutna i vesela specifika teto cinnosti.

nobody

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #34 kdy: 01. 12. 2014, 10:53:12 »

Je pak tragické, když excelentní student VŠ s červeným diplomem dojde následně k firmě, kde největší výkvět techniky je 5let starý PC s Vistama, ostatní jsou pouze XP (ne-li  W98) a má jen drobný úkol, připojit jednu tiskárnu síťově pro všechny ostatní.

Zažil jsem tohle před rokem.... nebyla to firma co jsem servisoval, majitel byl kamarád..... připojit tu tiskárnu se tomu VŠ nepodařilo ani za 3 hodiny

No to jsme dospěli když na údržbáře jsou najímáni vysokoškoláci, dřív se na to brali lidi s učňákem (to není nic degradujícího, jenom je to prostě jiná profese s jinak orientovanými nároky).

Takže na vysoké škole by nejlíp se měla učit instalace driverů Windows XP, a mělo by to být spíš na Katedře čtění, nebo Katedře psaní, a nebo na Fakultě počtů - oddělení Zkracování a prodlužování, a následného tahání síťových kabelů?


Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #35 kdy: 01. 12. 2014, 11:24:09 »
No to jsme dospěli když na údržbáře jsou najímáni vysokoškoláci, dřív se na to brali lidi s učňákem (to není nic degradujícího, jenom je to prostě jiná profese s jinak orientovanými nároky).
Já netvrdím, že mají VŠ dělat údržbáře, ale i tyto zkušenosti je mohou posunout dále. Navíc ne každý VŠ hned může nastoupit jako teamleader, senior či super excelent ....
Osobně mám 22let zkušeností s těmito pracemi, a ani na to nemám školu.... měl jsem být konstruktér.... ale po prvních 10ti letech učení od starších, a 12let vlastní praxe, už mám alespoň elementární základy  ;D
Takže vím, že LPT se hodně blbě bez redukce strká do USB, a čtveratý konektor do kulatého nejde  8)


Takže na vysoké škole by nejlíp se měla učit instalace driverů Windows XP, a mělo by to být spíš na Katedře čtění, nebo Katedře psaní, a nebo na Fakultě počtů - oddělení Zkracování a prodlužování, a následného tahání síťových kabelů?
Ne takto jsem to nemyslel. Ale dějepis by se učit mohli. Stejně jako všeobecný přehled.
Mám takový pocit, že jim vtloukají do hlavy něco podobného jako nám na střední:
"Až dostudujete, tak v každé fabrice se stáváte okamžitě mistři dílny, a předčíte všechny co tam budou dělat"
Realita je jiná. Ten maník co u toho soustruhu je 20 let ví sakra lépe jak se to má dělat, než někdo kdo viděl soustruh 6x 30minut za poslední 4 roky.

Na druhou stranu. Zastávám názor, že každý programátor, by měl alespoň půl roku dělat tu práci, pro kterou dělá program.
Je tragédie, když vidím některé programátorské výtvory (např. účetní SW), kdy tvůrce SW nikdy účetnictví nedělal, a tedy neudělá pro tu práci optimalizaci. A tak různě.

Ale nemám nic proti mladým, taky jsem byl mladý. Pouze zastávám názor stejný jako zde jiní, že bez zkušeností se nedá udělat na poprvé nic dokonale. Protože dokonalost vychází z předchozích nezdarů, zkušenost z předchozích chyb.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

lobo

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #36 kdy: 01. 12. 2014, 11:42:54 »
Na druhou stranu. Zastávám názor, že každý programátor, by měl alespoň půl roku dělat tu práci, pro kterou dělá program.
Je tragédie, když vidím některé programátorské výtvory (např. účetní SW), kdy tvůrce SW nikdy účetnictví nedělal, a tedy neudělá pro tu práci optimalizaci. A tak různě.

programator programuje na zaklade poziadaviek, ktore formuluje niekto kto sa v tom vyzna...
95% programatorov co poznam sa nebudu nikdy rozpravat s uctovnickou o tom ci suvaha bude podla paragrafu 4 odseku 2, alebo 3.
ani nevidim dovod preco by to mal robit - programator riesi technologie.
Analyzu poziadaviek robi clovek, ktory sa v tom vyzna a ten sa rozprava s uctovnickou o tom ci ma byt datum v tvare Jan 2014 alebo 1/2014.
UI riesi UI clovek, ktory to nakresli a popise.

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #37 kdy: 01. 12. 2014, 11:55:07 »
Tak samozřejmě, zkušenosti lze nahradit studiem matematiky, která tříbí mozek neuvěřitelným způsobem!
Pokud někdo studuje pět let matematiku, nahradí tím desetiletou praxi čehokoliv, proto nejlepší ...............
Ježiši, když jsem to začal číst, tak jsem zprvu myslel, že to myslíš vážně... pak mi došlo, že mluvíš ze zkušenosti a máš pravdu....
...

 :o  :o  :o

Šišmarjá, nedrážděte kobru bosou nohou!
(takýchto "diskusií" už tu bolo neúrekom)

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #38 kdy: 01. 12. 2014, 11:59:42 »
programator programuje na zaklade poziadaviek, ktore formuluje niekto kto sa v tom vyzna...
OK, tak to má být, ale otázku položím. Kdo je ten kdo dává požadavky ? že se v tom vyzná ? Je to bývalý učetní co neumí programovat, nebo bývalý programátor co neumí učetnictví ?
A nebo je to někdo, který neumí ani jedno a tak poslouchá co chce učetní a nějak to přetlumočí programátorovi, který z toho tvoří SW ?

I ti co zadávají programátorům práci by měli umět alespoň elementárně programovat, a ti co komunikují s zadavatelem, by měli umět práci zadavatele.

Jenže mnohdy se tyto rozdíly stírají. Opravdu jsem neměl namysli firmu o 200 lidech, kde každý programátor dělá jen část kódu, má k ruce testery co hledají chyby, systémáky co to lepí dohromady a analytiky co umí mluvit s klientem. Tam lze jít i bez zkušeností. ANO to je pravé místo pro začínajícího programátora.

Ale příspěvek byl o myšlence, že lze BEZ zkušeností udělat program hned na poprvé dobře a správně. A s tímto nemohu souhlasit.
Proto ten příklad s VŠ co zapojoval tiskárnu.

95% programatorov co poznam sa nebudu nikdy rozpravat s uctovnickou o tom ci suvaha bude podla paragrafu 4 odseku 2, alebo 3.
ani nevidim dovod preco by to mal robit - programator riesi technologie.
Programátor řeší kód. Ano. Ale bez zkušeností ten kód nebude dobrý. Fungovat může, ale nebude optimální, a dříve nebo později v něm se projeví chyba. Neboť bez zkušenosti a znalosti předchozích pochybení, nemůžeš udělat dílo bezchybně.


Analyzu poziadaviek robi clovek, ktory sa v tom vyzna a ten sa rozprava s uctovnickou o tom ci ma byt datum v tvare Jan 2014 alebo 1/2014.
UI riesi UI clovek, ktory to nakresli a popise.
Ale ten analytik musí vědět nejen co potřebuje uživatel, ale jak se taky dá programově dílo udělat. Považuji analytiky za osoby znající obě strany .... a tuhle práci má dělat jen člověk z velkými zkušenostmi.....

Jinak nemáme spor.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS ---

Kolemjdoucí

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #39 kdy: 01. 12. 2014, 11:59:54 »
Takže na vysoké škole by nejlíp se měla učit instalace driverů

Dle selského rozumu by absolvent oboru IT měl umět nainstalovat driver do nejrozšířenějšího desktopového/notebookového OS na světě.
Dle akademického rozumu by absolvent oboru IT měl umět dokázat minimálně velkou fermatovu větu a ničím tak marginálním jako OS nebo drivery by se neměl zdržovat.

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #40 kdy: 01. 12. 2014, 12:01:22 »
Já netvrdím, že mají VŠ dělat údržbáře, ale i tyto zkušenosti je mohou posunout dále. Navíc ne každý VŠ hned může nastoupit jako teamleader, senior či super excelent ....

Ani by neměl, nemá na to ty zkušenosti. Už se o tom diskutovalo v jiných vláknech, a můj názor se dá parafrázovat že studium VŠ má člověku dát nástroje a schopnosti účinněji získávat a zpracovávat ty další zkušenosti.

petrolej

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #41 kdy: 01. 12. 2014, 12:02:55 »
dobře satan a PetrTv.
tomu se nedá rozumně oponovat ;-)

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #42 kdy: 01. 12. 2014, 12:12:36 »
Dle akademického rozumu by absolvent oboru IT měl umět dokázat minimálně velkou fermatovu větu

Na žádném IT oboru se snad důkaz velké Fermatovy věty neučí :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #43 kdy: 01. 12. 2014, 12:16:44 »
@PetrTv.: To mi pripomina Batu a jeho fabriku ve Zline. Kdo tam mel delat nejake vedouci misto, musel si projit vsemi pracovnimi misty, aby edel, co to obnasi, i kdyby to melo byt zatloukani floku do kramfleku. Nejspis i toto bylo klicem Batova uspechu. Mimochodem firma Bata nejspis dodnes ridi svych 100+ fabrik po celem svete z male administrativni budovy, o ktere rikaji, ze ma tu vyhodu, ze nejde rozsirit. Dalsi vec, kterou by meli odkoukat jinde.

programator programuje na zaklade poziadaviek, ktore formuluje niekto kto sa v tom vyzna...
95% programatorov co poznam sa nebudu nikdy rozpravat s uctovnickou o tom ci suvaha bude podla paragrafu 4 odseku 2, alebo 3.
ani nevidim dovod preco by to mal robit - programator riesi technologie.
Analyzu poziadaviek robi clovek, ktory sa v tom vyzna a ten sa rozprava s uctovnickou o tom ci ma byt datum v tvare Jan 2014 alebo 1/2014.
UI riesi UI clovek, ktory to nakresli a popise.

Optimisto. Ono to totiz muze byt take neco jako ticha posta. Nez se to donese k programatorovi, tak je z toho neco, z ceho se pak zadavateli zjezi vlasy:

http://www.rantawi.com/files/Program_User_Wanted.gif
http://uberhumor.com/wp-content/uploads/2014/10/OrE3jxz.jpg

Ucetni je tvor, ktery nevi nic o programovani a programator zase je tvor, ktery nevi nic o ucetnictvi. Pokud si to sam nezkusi, bude vysledkem pravdepodobne hruza s GUI s nizkou produktivitou, kde se ucetni kvuli kazde fakture uklika napul do bezvedomi. A v uctarne pak pri kafi vzpominaji starych zlatych casu, kdy meli MS DOS a data na Netware a GUI to melo takove, ze akorat psali cisla a mackali enter.

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #44 kdy: 01. 12. 2014, 12:20:12 »
...

http://www.rantawi.com/files/Program_User_Wanted.gif
http://uberhumor.com/wp-content/uploads/2014/10/OrE3jxz.jpg

... Pokud si to sam nezkusi, bude vysledkem pravdepodobne hruza s GUI s nizkou produktivitou, kde se ucetni kvuli kazde fakture uklika napul do bezvedomi. A v uctarne pak pri kafi vzpominaji starych zlatych casu, kdy meli MS DOS a data na Netware a GUI to melo takove, ze akorat psali cisla a mackali enter.

 ;D
Ty na ten svůj cynismus jednou doplatíš, Jardo!