Jak najít dobrého programátora?

ArchitektVanek

Jak najít dobrého programátora?
« kdy: 29. 11. 2014, 14:24:05 »
Ako hladate dobrych programatorov?

Potreboval by som vyvinut jeden webovy projekt v node.js a potrebujem jedneho az dvoch dobrych programatorov, ktori nebudu mat ziaden problem s pokrocilymi technologiami a jedneho sikovneho UX designera.  Ide o pracu na 3 - 4 mesiace, pricom je moznost dalsej spoluprace na vyvoji a udrzbe projektu. Ide o responzivny web zamerany na mobily a desktopy a neskot bude sa portovat na iOS appku.

Penazi je dostatok, ale neviem, akym sposobom je najlepsie tych ludi najst. Je najlepsia cesta zadat inzerat a dat tym ludom vypracovat nejake vzorove zadanie alebo nieco ine?

Za kazdu radu dakujem
« Poslední změna: 29. 11. 2014, 15:42:34 od Petr Krčmář »


slonik

Re:Ako najst dobreho programatora?
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2014, 15:01:53 »
dobry programator? node.js?

ArchitektVanek

Re:Ako najst dobreho programatora?
« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2014, 15:04:58 »
Ano

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2014, 15:43:28 »
Varuji předem: z tohoto vlákna se nesmí „nenápadně“ stát inzerát. Tedy obecné rady ano, konkrétní „ozvěte se nám“ s kontaktem už ne.

ArchitektVanek

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2014, 15:56:38 »
Rozumiem, nebol to umysel. Hladam vseobecne rady ako takeho cloveka najst.


Analytik

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2014, 16:40:48 »
Co jsou dobré peníze? V Praze je to třeba od 80k. Tam je dobrá šance, že už ten člověk nebude k ničemu.

Na výběr lidí máš ale obecně specialisty, kteří rozumí lidem. IT lidi jsou většinou úplně mimo jako třeba Rum a další tady. Neuměj vybírat.

Taky je otázkou, co vlastně hledáš. Chceš kvalitní řemeslníky a nebo někoho opravdu dobrého? Obvykle se chce to první, ale samozřejmě moc s tím neuděláš.

nobody

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2014, 16:53:32 »
Pokud peníze nejsou problém, najměte si na to specialistu - tj. head-huntera se specializací na podobné věci. Nemáte-li zkušenost s vývojem software pravděpodobně nevíte koho přesně potřebujete - jaké širší kompetence kromě znalosti té či oné technologie (je to opravdu podmínkou, to node.js? - moje zkušenost je že lidé co chtěji spustit nějakou službu trpí "slepotou střední vrstvy" - tj. mají business nápad, a od něj skočí do detailů technologie a úplně vynechají to opravdu podstatné co je mezi tím. Jestli máte business nápad, technologie nechte na profíky a soustřeďte se na to najít někoho kdo to bude schopný pojmout jako celek a prakticky vývoj řídit).

Berte to jako investici do budoucí úspory starostí s nesprávně vybranými lidmi.

Alternativně, jste-li dobrodružnější povahy, poptejte se po co-working místech. Pravděpodobně budete potřebovat spíš freelancery, a ti mohou být buď tam, a nebo tam mít své kontakty.

Stalin

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2014, 21:01:01 »
Základná rada - nehľadať na roote, keďže sa to tu hemží študentami, ktorí zrovna nemajú nič na práci a skrachovanými administrátormi frustrovanými životom.

Smoco

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2014, 21:46:49 »
Student niesom tak asi patrim k tim druhim :-)
Ja by som im dal spravit testy ale nie daco v zmysle, ze aka je toto trieda a podobne ale nieco na rozmyslanie.
Napr najdite logicku chybu v dajakom programe co dodate. Pripadne logicke ulohy. Ja som zatial robil pohovor (ako ten co hlada) len na adminov a moje standardne otazky boli: Povedzte mi co sa stane od zapnutia serveru po kym dostane prompt, ako zmenite heslo roota ak ho neviete a nemate iny pristup ale ste pri masine a mozete restartovat server a pod.
A podobne prikazi sa nauci kazdy , mysliet a davat do kopy suvislosti uz je tazsie.

Vela stastia

Ondrej

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #9 kdy: 29. 11. 2014, 22:56:37 »
Pokud chcete vyzrálé osoby (= nechají si hodně zaplatit), orientujte se podle toho, co mají za sebou. Nechte si povyprávět o projektech, které dělali, jak se ten projekt realizoval, jaké byly problémy, kolik to stálo, jaké bylo zpoždění, kolik bylo víceprací, za kolik, atd. A ověřte si, co jste slyšeli. Tímto postupem se můžete dozvědět nejen jak je dobrý člověk odborně ale také jaký má charakter, pracovní návyky - osobnostní stránku věci. Předpokladem je, že máte cit pro lidi a dokážete odezírat. Pokud ne, je lepší nevybírat sám. Otázka se se změní na otázku, jak najít dobrého personalistu...

Pokud nechcete „hotové“ osoby, je to komplexnější téma, protože budete chtít, aby ten člověk s vámi zrál, budete do něj investovat více lidsky a časově (= avšak finančně můžete ušetřit). Ostatně možná si položte otázku, proč hledáte jednotlivce, proč to nedáte nějaké firmě?

Obě cesty jsou dobré, záleží na očekávání, na tom kolik je na to času, peněz, osobní kapacity atd.  Záleží také na tom, kolik lidí se na projektu celkově účastní, jaké mají vztahy, zkušenosti, očekávání, čím jsou osobně zainteresování. Vaše otázka je pravděpodobně otázkou po teambuildingu (to je to nehezké slovo).

Nakonec je dobré projekt vést tak, aby procházel iteracema, které umožní měnit podmínky nebo spolupráci zrušit, pokud by to nevedlo dobrým směrem. Zeptejte se dotyčného adepta, jak by to řešil on sám. Čím konkrétnější představu bude mít, tím lepší to je pro něj vizitka. A úplně nakonec je dobré počítat s tím, že vy sám se budete na projektu učit a vyvíjet. Počítejte, že to celé bude trvat a stát 2x tolik, než kolik odhadujete. To je dobré naladění pro začátek :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2014, 23:39:13 »
Pokud peníze nejsou problém, najměte si na to specialistu - tj. head-huntera se specializací na podobné věci.

Na to maji machry v Jizni Americe, akorat nevim, jestli maji ve sbirce i programatory.
http://2.bp.blogspot.com/_A0gaVKYXl4k/THgO_VpSVUI/AAAAAAAAADI/R_DCpvLsxig/s1600/F83.7.1.jpg

ptáč

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2014, 23:45:03 »
Pokud chcete vyzrálé osoby (= nechají si hodně zaplatit), orientujte se podle toho, co mají za sebou.

Aha a není to spíše o schopnostech? Když za sebou nic nemá, tak je automaticky špatný a levný?

Makovec

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #12 kdy: 30. 11. 2014, 00:40:14 »
Pokud chcete vyzrálé osoby (= nechají si hodně zaplatit), orientujte se podle toho, co mají za sebou.

Aha a není to spíše o schopnostech? Když za sebou nic nemá, tak je automaticky špatný a levný?

Bez praktických zkušeností získaných tím že si někde nabiješ kokos (a stínuješ pár let někoho zkušeného) to na určitých pozicích opravdu není ono. Ten člověk hledá malý tým a tam je najmutí sebeschonějšího nezkušeného kritický risk.

ptáč

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #13 kdy: 30. 11. 2014, 00:53:37 »
Proč by si měl nabíjet kokos? Pokud trochu přemýšlíš, tak není problém věci dělat rovnou dobře. Naopak pokud jsi k ničemu, tak ani 10 projektů ti nic neřekne. Pokud třeba dělal v pěti bankách, tak jak poznáš, jestli ten velký projekt mohl vůbec potopit? Třeba to ani nešlo.

Re:Jak najít dobrého programátora?
« Odpověď #14 kdy: 30. 11. 2014, 01:09:13 »
Proč by si měl nabíjet kokos? Pokud trochu přemýšlíš, tak není problém věci dělat rovnou dobře.

Tipuji správně, že jsi ještě hodně mladý? Udělat věci rovnou dobře vyžaduje hodně zkušeností.