Ahoj,
já drobet přispěju k tomuto tématu. Mám pár kamarádů, co sice titul mají, ale teď sedí za kasou v Globusu za 11K/měs... Samozřejmě to má asi co dočinění s tím, že mají takové celkem blbé zaměření, které se zrovna 2x nejlépe neuchytí. Mám, ale i v přátelích lidi, kteří naopak sedí na vysokých postech za velmi slušný peníze.
Ale vyjádřím se k mé osobě. Já jsem člověk, který bohužel ani tu maturitu dodělat nemohl, protože jsem měl nelehké období v letech, kdy jsem měl studovat a myslel jsem spíš na to, abych byl co nejdříve ze školy a mohl pracovat, proto jsem dodělal jen střední školu bez maturity a po škole se honem vrhl do práce...
Dnes dělám v IT oboru už 5 let, mám pod sebou 4 lidi a můj plat je cca 45 000Kč/měs, zkušenosti mám z oboru síťařiny a snažím se neustále rozvíjet, absolovuji různá školení z oboru, aniž by mě k tomu kdokoliv nutil, nebo vybízel - prostě to dělám jen ze své vůle, protože chci být prostě kvalifikovaným člověkem, který che mít své uplatnění a místo, jen nemám tu maturitu a titul. Ve firmě máme spoustu lidí s Bc, Mgr apod, ale zároveň i lidi, kteří udělali byť "automechanika" a dokážou dělat stejně, možná i lépe, jak někteří titulovaní lidi. Pracují od nevidím do nevidím včetně víkendů a tuhle firmu táhnou opravdu kupředu.
Myslím si, že titul není odpovědí toho, že člověk s Ing. bude kvalitnější osoba, než ten bez Ing. Dle mého je rozhodující zda člověk má zkušenosti, které o něčem mluví, nebo nemá, protože jestli budu mít ve firmě člověka s Ing., který však o všem jen slyšel od profesora a na druhé straně mi bude stát člověka bez Ing. s tím, že tomu rozumí a má v tom praxi, je jasné, že takový člověk pro mě, jakožto zaměstnavatele, bude mít mnohem vyšší využitelnost osoba s praxí a ne titulem.
Já osobně si myslím, že dnes je to taky hlavně o tom, kdo má jaké zkušenosti a i člověk bez titulu dokáže být kvalitním zaměstnancem, který firmě dokáže přinést hodně dobrého a pozitivního, hodnotím lidi dle toho, jakou práci dělají a ne dle toho, jaký mají titul a jestliže mám dva lidi a jeden má titul a druhý ne a ten druhý odvádí lepší výsledky než ten s titulem, logicky přilepším tomu s dobrým výsledkem, než tomu co má titul. Takže si nemyslím, že ten titul je úplně tak rozhodující, pokud děláte v soukromé firmě a ne ve státním podniku.
No ale jak to dovedete posoudit? Vždyť ta vaše firma nejspíš nic světoborného nedělá, na co by bylo třeba nějakých kdo ví jakých odborných znalostí. Když budete potřebovat postavit garáž, tak na to nepotřebujete inženýra - architekta a inženýra - stavaře, aby vám to nakreslil a k tomu stavbyvedoucího, aby řídil stavbu. Postavíte si to sám. To ještě ale není důvod, abyste začal tvrdit, na základě této zkušenosti, že se vlastně můžete vypracovat a že to není tak náročné. To byste mohl až v okamžiku, kdybyste potřeboval postavit dvacetiposchoďovou kancelářskou budovu nebo třeba přehradu či dálniční most přes údolí.
Mimo to, divil byste se, kolik rádoby profesionálních serverů je u nás totálně zfušovaných právě různými polo- a nedovzdělanci, takže při dané HW konfiguraci jsou zbytečně pomalé a náročné na ukládací kapacitu. Nevěřil byste, na kolika místech tito polovzdělanci ukládají IP adresy jako řetězce, jak zmaštěnou mají organizaci databází, o jejichž správné konstrukci (vycházející z teorie relačních databází) nemají ani potuchy. Jistě, ono to celé "nějak" funguje, stejně jako byste dokázal "nějak" zmatlat tu kancelářskou budovu. Ovšem pak byste začal řešit, že se to "nějak" začíná naklánět a je třeba to "nějak" podepírat, "nějak" tam praskají stěny a je třeba ty praskliny pravidelně "nějak" zamazávat... A když už by to začalo být neúnosné a vaši samovzdělanci by nevěděli, co s tím, nebo by navrhovali něco příliš drahého, tak byste si pozval odborníka a ten by vám řekl "no jo, to je jednoduchá rada - ono to má totiž úplně špatně udělané základy, které sice vaši amatéři obšlehli dobře, ale z místa s úplně jinou geologií" - a vy byste se strašně divil, jak je to možné, když doteď to celé "nějak" stálo a u garáží jste taky nikdy žádnou geologii podloží neřešil.
Moje zkušenost je naopak taková, že jsem sice potkal řadu inženýrů, u nichž nechápu, jak se mohli dostat k titulu, ale neznám jediného člověka bez odpovídajícího vzdělání, jenž by měl schopnosti - i po mnohaleté praxi - přesahující amatéra. U schopného inženýra si mohu být těměř jist, že ve svém vzdělání nemá mezery a svých slabších stránek si je vědom - ví, že by to měl vědět, ví, že je to k dané věci nezbytné a i když ho to třeba nebaví, tak ví, že to zkrátka musí překonat a nevykašlat se na to. Ale u amatéra, byť se praxí mohl vypracovat kdo ví kam, si nikdy nemohu být jist tím, že ví, co daná věc všechno obnáší, na co by měl dávat pozor a kde by měl své znalosti rozšířit. Už jsem potkal několik lidí s výučákem, kteří mi byli představeni jako místní grand masteři a guru - tu přes sítě, tu přes databáze, tu přes programování, ale přes jejich nepochybně velikou snahu jejich výtvory měly k profesionalitě opravdu hodně daleko a u každého z nich byste nalezli tak zásadní koncepční nedostatky, že by je ani průměrný inženýr nemohl napáchat.
A pokud jde o úspěch, tak ten s nějakým vzděláním nesouvisí naopak vůbec.