Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 205
31
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 14:15:43 »
...

Máte stejné zkušenosti jako já. Raději bych si na to někoho zaplatil, ale ono se prostě nedá nikoho takového najít, nebo aspoň při výběru mezi nimi rozlišit.

32
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 14:04:13 »
...

Na mě se dívali jak na debila, když jsem si pořídil 196 DIN rozvaděč, na všechno svislé krky z půdy, vodu přivedl 1" trubkou atd. atd. Celkový rozdíl na baráku byl přitom pár nižších desítek tisíc (tj. zanedbatelná částka proti celé investici). Ale je fakt, že všechno si musí člověk nastudovat sám, nikdo neporadí. Odborníci vnímají, že sami by si to nepořídili (neb pro ně je vstupem jen cena materiálu, zatímco svoji vlastní práci nepočítají.) Proti tomu zákazník vnímá materiál jako menší položku proti práci při výstavbě vs. cena práce a nepohodlí při předělávkách.

33
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 13:54:20 »
BTW, neda mi to, musim se podelit o vtipnout historku z nataceni...

pribuzni dali do podlahy 5cm bilyho polystyrenu, jak byva zvykem, vsichni mne vicemene tlacili (zednici, stavebni dohled), jak 7cm je vic nez dost a ze "clovek si nesmi porizovat kazdou kliku zlatou, jinak na finalni cene zaplace".
jsem dal 10cm sediveho a doted mne mrzi, ze ne vic.

kdy se delala izolace nad SDK u studene chodby, sef zednicke firmy se za mnou prisel pochlubit, ze se jim do 3cm mezery ve strope podarilo stlacit 15cm kamenne vaty. "takze ted mate 15cm izolace nad stropem"

jasne... skoda ze tam nenarvali ty vrstvy dve, mohl jsem mit 3cm vrstvu fungujici jako 30 cm izolace. prakticky pasivni dum vsude.

Mám stejnou zkušenost. Ať už jde o kabely, chráničky, trubky, izolace, velikost zásobníku na teplou vodu, ... Všichni "odborníci" radí naprostá minima, protože to zákazníci vyžadují. Kdekoliv můžu, dávám víc, a často i tak lituju, že jsem nedal ještě víc rezerv. Stálo by to bývalo prd navíc (ve srovnání s prací a s nepohodlím při předělávání).

34
Android není určený k tomu si dělat pořádek v souborovém systému. Jeho účelem i funkcí je poskytovat abstrakci a uživateli informace prezentovat v lidské formě. Aby vůbec nemusel vědět, že existuje nějaká entita "soubor" či "adresář."

Takže bych se spíš zbavil obsese používat zařízení jinak, než jak je navržené. Ušetříte si nervy.

35
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 13:29:44 »

tak jeste jednou, nikdo nic o ignorovani norem nerekl. Nebudu z hlavy pocitat, jak se nejaky vodic zahreje pri nejakm proudu.
Naopak, pokud nejaka norma pozaduje prurez dratu ci izolace 100mm2, se budu ptat, jestli radeji nedame dvojnasobek.muzu nekde stahnout PDF treba normu jako je tahle?

http://www.technicke-normy-csn.cz/technicke-normy/83957-nahrady-332130-csn-33-2130-ed-2.html

Pokud ne a musim zaplatit penize, abych se vubec k norme dostal, tak tomu rikam tajna norma, pozadovana po mne, vytvorena z mych dani.

Jo, s těmi normami je to nemilé. Nicméně můžete navštívit knihovnu, kde je mají. Touto formou jsou k dispozici.
Pokud nechcete ani platit, ani do knihovny, tak nezbývá, než obor umět a umět si to spočítat a řešení obhájit.

Ale o problému se už chvíli hovoří, minimálně se řeší to, aby byly dostupné závazné normy (odkazované ze zákona.) Část problému, co řešíte, bude stejně mimo závazné normy.

Normy nejsou financované jen z veřejných peněz, od toho se odvíjí snaha a argumentační souboj, jestli mají být veřejné nebo za poplatek.

36
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 12:55:01 »
taky jak jsem pochopil, tak zneni ceskych tehcnickych norem je v podstate tajna zalezitost.

Podle mě se často nechápe postavení norem. Několik norem je vyžadováno ze zákona, ale drtivá většina norem je právně nezávazných. Jsou široce akceptované v tom smyslu, že když je dodržíte, zbavíte se odpovědnosti.

Revizáci nemají povinnost se všemi normami řídit. Oni v obecném smyslu musí na vlastní odpovědnost posoudit, že je elektroinstalace bezpečná. Pro revizáka je však vždy bezpečnější, když je přísnější a poměřuje stav s normami. Nikdo nechce za zákazníka riskovat své problémy.

Nicméně, dodržení norem je i ve Vašem zájmu. V případě pojistné události si i sám značně snížíte rizika, že pojišťovna bude uplatňovat Vaši (spolu)odpovědnost za škodu.

Co se týče jističe bokem (ad f-k-r), existuje norma, která praví, že vypínání má být směrem dolů, doleva nebo od sebe. Opět, není nepřekročitelná, ale určitě je bezpečnější se jí podřídit.

Znám však revizáka, který vyžaduje, aby bytové vypínače světel fungovaly směrem dolů na zapínání. Argumentuje bezpečností, že v případě zdravotní indispozice má člověk lepší šanci zapnout světlo během pádu (omdlévání), nebo ruko ze země, když nemůže vstát. A tím přivolat pomoc. Pokud si to zákazník nepřeje, zapíše to jako výhradu do protokolu.

Jestli Vám můžu radit, neřešte normy jako nějaké nutné zlo, ale snažte se je brát jako jednu z mnoha vstupních informací při řešení bezpečnosti elektroinstalace. Sám bych třeba dbal i na to, aby elektrorozvaděč byl ve výšce, do které nedosáhne batole, kterému se ještě nedá vysvětlit, že k tomu se nepřibližuje.

37
Odkladiště / Re:elektricky rozvadec vodorovne (moznosti)
« kdy: 24. 08. 2021, 18:25:24 »
S orientací pomůže přístup pouze z jedné strany (např. někde v rohu).

Jo, to by mohlo pomoci, pokud bude přístup jen z jedné strany, a ze tří ostatních zabezpečen.
Ještě mě napadá riziko pádu na jističe - zakopnutí, nevolnost. S tím spojené úrazy jak přímo v rozvaděči, tak i nechtěným zapnutím jističů.

Při opravách bude taky dost nepohodlné i nebezpečné hlídat, aby do elektřiny nic nespadlo.

Při dotyku živého vodiče u svislého rozvaděče má člověk naději, že se mu podlomí nohy a pustí se. Do rozvaděče v podlaze jedině spadne a šmitec.

Dobrý nápad to prostě fakt není.

38
Vývoj / Re:AI a poker
« kdy: 24. 08. 2021, 18:12:03 »
V pokeru se dá podvádět snad jedině, když máte u stolu partnera a vidíte si do karet. Tím se dají získat solidní procenta šancí navíc. Samotná AI nijak nepomůže, profesionální hráči, případně další AI hrají blízko hrany možného a nelze nad nimi získat takovou převahu, aby to převýšilo poplatek herně.

AI samozřejmě může sledovat vzorce chování hráčů. Jejich afinitu k riziku, zvyšování sázek, jak se jim chování liší na flopu, turnu, riveru a v jaké závislosti to je na tom, jakou kartu drží. AI může taktéž měnit vlastní chování, aby bylo ostatními méně čitelné.

Pokud se budou v pokeru všichni chovat "ideálně", zůstane z toho jen hra náhody, plichta. O finančním výsledku rozhodne jen poplatek herně.

39
Odkladiště / Re:elektricky rozvadec vodorovne (moznosti)
« kdy: 24. 08. 2021, 17:59:54 »
Ztěžuje se mimo jiné orientace a může to v krajním případě vést k tomu, že si někdo poplete polohu zapnuto / vypnuto. Jestli se nepletu, normy vyžadují, aby vypnutý stav byl podle situace směrem dolů (ke středu zemskému), doleva, nebo od sebe (tahem zapni, stiskem vypni).

Normy možná instalaci v podlaze nevylučují, ale možná ji taky vůbec nepředpokládají (nikoho nenapadlo, že to někoho napadne).

Hlavní slovo má revizák. Ten se obvykle chce řídit normami, protože ty ho chrání před odpovědností. Někteří je vykládají přísněji, někteří volněji.

Za sebe bych takovou instalaci nedoporučoval, právě kvůli té dezorientaci při manipulaci, a riziku následného úrazu. Možná si dnes věříte, že nikdy nebudete mít tak vymeteno, abyste to spletl, ale taková důvěra už zabila hodně lidí. Navíc do rozvaděče může přijít pracovat i někdo jiný.

40
On se najde samovolně, až jednou z tempu odmaže soubory, které budou patřit k nějakému pending procesu, který je potřebuje mezi restarty.

Vždy mě fascinuje, jak si jednotlivec přidělává zbytečné problémy v přesvědčení, že tohle v Microsoftu jen ještě nikoho nenapadlo řešit.
Jinak postup, jak se zbavit starých souborů, které tam mohou zbýt po nějakém procesu, který po sobě neuklidí (typicky když skončí chybou a nemá to ošetřené), je jednoduchý – seřadím soubory podle data vzniku a smažu ty, které jsou starší než třeba jeden týden nebo jeden měsíc (záleží na tom, jak často vypínám počítač, nebo zda ho jen uspávám). Tím se prakticky na nulu sníží riziko, že smažu souboru pod rukama nějakému procesu, který ho potřebuje.

Mimochodem, slušné programy tuhle kontrolu dělají samy. Např. pokud Altap Salamander při startu najde v tempu jím vytvářené dočasné soubory, zeptá se, zda je má smazat.

Já především zjistil, že ani po několika letech provozu tam nejsou sedimenty, které by stálo za to řešit jinak, než standardním nástrojem Vyčištění disku.

41
Děkuji všem za pomoc. Každopádně jsem byl schopen problém vyřešit podle následujících kroků.
Takže už známe řešení problému, teď už zbývá jenom k tomu řešení najít vhodný problém…

On se najde samovolně, až jednou z tempu odmaže soubory, které budou patřit k nějakému pending procesu, který je potřebuje mezi restarty.

Vždy mě fascinuje, jak si jednotlivec přidělává zbytečné problémy v přesvědčení, že tohle v Microsoftu jen ještě nikoho nenapadlo řešit.

42
Nedávno jsem narazil na vážný problém. Soubory TEMP nejsou ve Windows 10. trvale odstraněny. Setkal se někdo s podobným problémem již dříve? Pomozte, pokud je to možné.

A jaký je problém? Nějaká obsese, že se to má čistit, nebo to něco skutečně způsobuje?

43
Server / Re:Výměna disku v RAID 6 ve stavu Repairing?
« kdy: 27. 07. 2021, 09:13:38 »
Teoreticky ano, ale prakticky se dostanete do bodu, kdy už jedna další závada znamená velké problémy.
Moc bych to nedoporučoval. Moje zkušenost je, že při synchronizaci raidu se právě objevují další problémy na ostatních discích, a může to být smrtelná spirála pro data.

44
Hlavní účel je v tom (ale není vždy dodržován), že některých lidí si ceníte tak, že jejich práci nenabízíte po hodinách, ale po dnech, nebo aspoň půldnech. Drahý je context switching, a prodávat po hodinách je nevděčné.

Za MD nechtějí programátoři víc, ale jedná se právě o ty cennější, kteří mají celkově drahou práci.

45
Odkladiště / Re:Omezení pokusů pro přístup
« kdy: 23. 07. 2021, 15:17:22 »
Neexistuje na to vzorec. Úplně jinak asi budete chránit přístup v televizoru na sledování porna, jinak budete chránit lokální účet na PC za firewallem, jinak přístup do fóra na root.cz a jinak do banky.

Vždy je to o manažerském rozhodnutí: co chráním, jaká ztráta plyne z neoprávněného přístupu a jaká ztráta plyne ze zbytečně odepřeného přístupu. V takovém rozhodování není objektivní měřítko.

Dovolím si ale tvrdit, že kdo toto nechápe (a položí takový dotaz), by to neměl rozhodovat a měl by to přenechat na někom zkušenějším.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 205