Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 206
31
Chtel jsem aby mi dolozili nejake plne moci, dolozili vlastnictvi, protoze nejen ze prodavali majetek vlastne ctvrte strany, ale ani k tomu nic nemeli. Podvod to nebyl, jen proste nejsou "na poradek" zvykli. Pro ne bylo zasadni to, ze v registru dokazou provest zmenu vlastnika i provozovatele bez cehokoliv.

Zprostředkovatelská smlouva, pokud vím, tak nemusí mít písemnou formu. Je v zájmu kupujícího, aby ji chtěl doložit, protože prodejce jinak opravdu může prodávat něco, co prodávat nemá (nepatří mu, bylo mu svěřeno vozidlo k jinému účelu než k prodeji, ..). Zápis do TP nic nezaručuje. Je povinnost mít v TP zapsaného skutečného vlastníka, ale sám o sobě TP nezaručuje, že v něm zapsaný je (podobně "nespolehlivě" funguje i Katastr). Písemná forma zprostředkovatelské smlouvy je vhodná i kvůli vyjasnění, na čí pokyn zprostředkovatel jedná. Jestli chrání zájmy prodávajícího, kupujícího, nebo jestli je upravený režim explicitně jinak. V případě sporů to pak chybí.

32
Fakt 3: Pravděpodobnost soudního sporu je při soukromém používání téměř nulová.
Fakt 4: S jednoduchou argumentací o koupi v dobré víře (kupující nemá šanci ověřit zda prodávající licenční klíče má legálně) ten extrémně nepravděpodobný soudní spor téměř jistě vyhrajete.

Ano, pravděpodobnost je prakticky nulová, ale dotaz zněl na to, jako to udělat správně.

Dobrá víra Vás ochrání před trestní odpovědností a ovlivní rozsudek o výši škody. Nezachrání Vás před tím, že software nemáte legálně, takže v nejlepším případě tu licenci dokoupíte znovu za plnou cenu.

33
Pokud někdo těch licencí prodal 1000, tak ho považuji za renomovaného prodejce  :D

Nejde o počet, ale o to, jestli má dostatečnou sílu nahradit škodu, pokud by byl problém. Firma zabývající se druhotným softwarem prostě zavře krám. Pokud se bude jednat o většího dodavatele SW / HW a druhotné licence má jen jako činnost bokem, tam bych se nebál. Nepoloží celý svůj byznys tak snadno jen kvůli náhradě škody. Za sebe: naopak bych se velmi bál firem, co se specializují jen na druhotné licence, pokud k software nedodávají celý jeho rodokmen. Pak už totiž nekonají ani v souladu s oním přelomovým rozhodnutím ESD a dělají z toho úplně jiný typ obchodního případu.

34
A jak víte, že s tou nerozbalenou krabičkou se pojí licenční oprávnění k software?
To pak nemohu vědět ani v obchodě, kde dostanu stejnou krabičku. Pro mě je zásadní doklad o nabytí. Viz:
https://idoc.vsb.cz/xwiki/bin/view/pc/sw/obj-nakup-sw/legalni-sw/

Ano, ale když se zjistí, že je licence nelegální, máte problém. S renomovaným prodejcem tu situaci můžete řešit a máte ještě jakous takous jistotu, že se k tomu postaví, případně že bude mít na úhradu škody. Když koupíte na inzerát, tak jste ve stejném postavení, ale daleko hůř se Vám bude domáhat nápravy stavu (třeba i jen vrácení peněz). Rozhodně kupní doklad v takové situaci nebude stačit na to, abyste se zbavil problémů.

35
Licence za 100Kč mi nikdy nepřestala fungovat (on ani není důvod, protože MS chce, abyste měli win10). Pokud jde o nákup do firmy, tak na ebay se dají levně koupit nové nerozbalené licence (naprosto totožné s tím, co dostanete v obchodě za x násobky).

A jak víte, že s tou nerozbalenou krabičkou se pojí licenční oprávnění k software?

36
Před časem provalil jeden jejich pracovník jak to dělají a nakupují krabice nejlevnějšího hw a sw ze zahraničí (i ze skládek) a pak to čistí a snaží se uvést do funkčního stavu. Původ vůbec neřeší ani neznají, licence testují sami zda jdou aktivovat a v případě úspěchu dál prodávají..

Licenci NEMOHOU otestovat. Mohou otestovat maximálně instalační klíč, ale ze skládky opravdu nepořídí LICENCI. A trouba je zákazník, který se při koupi druhotného software spokojí s tím, že dostane instalační klíč místo licenčních dokumentů.

37
Situace se má tak, že na aukru, ebay a podobně sice koupíte pro aktivaci funkční PK, ale držitelem licence se nestáváte. Často je to šmelina, například všeljaké PK, které Microsoft zdarma poskytuje studentům a vývojářům. O kradených účtech ani nemluvě.

Připomíná mi to doby, kdy nejlevnější autorádia se dala sehnat v bazarech a zastavárnách... čím to asi bylo...

Proto je potřeba dbát především na prokázání legálního přechodu licence od pořízení až ke kupujícímu. Product key, instalační média a podobně, to jsou jen podružné záležitosti. Licence musí být v pořádku po právní stránce. Ostatní jsou jen technikálie, jak nainstalovat produkt, ale s licencí nesouvisí.

38
EDIT: A jen dodám, že prodeje ani kupující nemají prakticky žádném možnosti si historii produktového klíče ověřit. Může se stát, že po půl roce už nic neaktivuješ a těžko se budeš s někým dohadovat.

Druhotná licence, tak, jak se ujala podle judikátu ESD, je podmíněná jasnou historií od prvotního pořízení, včetně garance, že SW byl odinstalovaný. Pokud někdo koupí druhotnou licenci bez dokladů od prvotního pořízení až dodnes, riskuje. Pokud tyto doklady existují, tak naopak není problém v aktivaci. Na to stačí telefonát, případně pár mailů. MS nijak nebazíruje na konkrétním instalačním kódu, naopak v klidu oficiálně doporučí nainstalovat si software s libovolným klíčem. Důležitá je pro ně pravost licence, instalační klíč a aktivace jsou jen podružné mechanismy. Nicméně, u software za pár menších jednotek tisíc Kč je to ke vzteku toto řešit.

39
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 13. 10. 2021, 09:43:38 »
Taky se připojuji, taky si myslím, že bojovat s tímto jevem je zbytečná ztráta času, naprosto neproduktivní. Cena kabelu je taková, že lze docela jednoduše naplnit potřeby lidí. Mnohdy ty potřeby nemusejí být ani morálně pokleslé, často si ho vezme jen někdo, kdo jede prezentovat ven z firmy. Pak ho jen nevrátí, protože ho třeba zapomene na místě, nebo prostě to vypustí z hlavy. Ztrácet čas do zabezpečení takové kraviny, jako je kabel, je hodně neúčelná činnost.

40
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 12:32:20 »
- vyklopíš bábovičku
- beton pomaluješ veselými obrázky, třeba obličej, šneček a pod.

Pasivní bezpečnost.

- A pak vezmeš Baseballovou pálku a seřeše všechny podezřelé  ;D

Aktivní bezpečnost.

41
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 12:01:33 »
Bílá tabule a fixky. To je wireless.

42
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 27. 09. 2021, 13:45:01 »
Koho to napadlo, účtovat si za vzdálená připojení... Klasický Microsoft.

Střílíte úplně vedle. Nenapadlo to Microsoft, ale Citrix někdy začátkem devadesátých let.

43
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 27. 09. 2021, 01:43:45 »
Údajně jde udělat i mix, ale to jsem nikdy nezkoušel.

Ano, jde.

Problém u user licence je v tom, že dochází k jejímu zablokování na konkrétního uživatele, tuším že je to 90 dnů.
Nicméně když se použije device licence, tak se při jiném dalším přihlášení jiného uživatele a z jiného počítače uvolní, tzn. nedochází k tomu časovému uzamčení, a umožní do maximálního licencovaného počtu současných připojení.

Je to přesně naopak. Uživatel (tedy každá identifikovatelná osoba z masa a kostí) má svůj User CAL a je jedno, z kolika míst se připojuje. Nejde to použít k multiplexaci připojení (např. celou velkou službu schovat pod jednoho "uživatele"), ale lze přeskakovat ze zařízení na zařízení (logika je taková, že jedna osoba nemůže pracovat ze dvou míst naráz).

U Device CAL dochází k vyčerpání jedné licence a ta se uvolní až po X dnech od posledního užití.

Obecně se dá říct, že per device se vyplatí snad jen v provozech, kde se jede na více směn a je výrazně víc osob, než zařízení (počítačů), které se následně sdílí. Málo kdy se to vidí v praxi.

44
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 22. 09. 2021, 19:51:51 »
Zdravím a prosím o pomoc,
víte někdo o software (RDP klient pro Linux), který umí přepínač /admin ?
Remmina to neumí ( pouze starou variantu /console ). Jedná se mi o to, aby se při připojení na Windows server zbytečně administrátorovi nepřidělila user CAL.
Díky

Nechci Vám brát iluze, ale i kdyby se "nepřidělila" CAL, tak stejně se Vaše přihlášení počítá. Budete prostě užívat server bez licence, protiprávně. To nelze obejít ani softwarem třetí strany. Prostě co uživatel (z masa a kostí), na to musí mít firma user CAL. Pokud se připojuje vzdáleně k serveru ne-administrátor, tak je na to potřeba ještě RDS CAL, i kdybyste na to používal třeba teamviewer.

45
Odkladiště / Re:Soukromí v dnešní době
« kdy: 30. 08. 2021, 09:18:04 »
To zní zajímavě,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. Být aspoň z části anonymní se zdá být nicmene docela dost zahul.Clovek musí stále přemýšlet nad tím,kde co a jakým způsobem platit,jaké weby na jakém zařízení možno navštívit a podobně. Díky za názor!

Co se týče reklamy, tam nemusí jít o identifikaci, ale pouze o zacílení. Už jen samotná IP adresa jednoho a druhého zařízení pohybujícího se ve stejné oblasti inzerentovi napovídá, že tam někdo nedávno něco podobného dělal, hledal. Váš soused může vidět stejnou reklamu jako Vy, jenže pro něj je třeba určená druhá reklama z cyklu. Je to stále náhodné, vy vidíte reklamy pro sousedy, oni zase ty pro Vás, ale všichni máte pocit, že jste sledovaní. To však není identifikace, ani narušení soukromí.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 206