reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 111
31
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 09. 02. 2019, 06:15:54 »
Ověření, že zdroj je legální přitom leží na Vás

In dubio pro reo  :-*

In dubio pro reo je zásada trestního zákona. Civilní odpovědnosti se netýká.

Ale nešť. Pokud bude existovat důkaz o stahovaní torrentu, je to zároveň důkaz i o tom, že jste nemohl být v dobré víře že Vám někdo poskytuje právo užití díla.

V praxi nikdo neřeší někoho, kdo si stáhne pár filmů, co zkoukne. Vzniklá škoda je malá, jak píšete, špatně prokazatelná a společenská škodlivost diváka je nízká. Pokud se někdy něco řeší, tak to jsou ti, kteří sdílí ve velkém - tam se škoda i zavinění prokazují lépe.

32
Odkladiště / Re:Postih při stahování Torrentů v ČR
« kdy: 08. 02. 2019, 22:09:56 »
Autorský zákon neříká, že stahování je nelegální. AZ 121/2000 §30 (s novelou 102/2017) naopak říká:

Citace
§30 Volná užití

(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, nestanoví-li tento zákon jinak.

(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Toto je dětský, ale léta přetrvávající výklad zákona. Zakopaný pes je ve slově "užití díla". Pokud dílo nemáte k dispozici, nemůžete z něj dělat rozmnoženiny. To už je dávno judikováno (i u Evropského soudu). Prvotní podmínkou zhotovení rozmnoženiny pro osobní potřebu je tedy existence kvalifikované (legální) předlohy. Je naprosto v pořádku nahrát si pořad z televize, nebo si udělat kopii ze zakoupeného CD či DVD. Originál můžete založit do skříně a pracovat jen s kopií. Stejně tak si smíte udělat rozmnoženiny - např. jednu do auta, jednu na chatu, jednu do telefonu, ...

Pokud ale nemáte přístup k legálnímu zdroji - tj. stáhnete film odjinud, než ze služby, která ho legálně nabízí, je i Vaše rozmnoženina nelegální. Ověření, že zdroj je legální přitom leží na Vás. U televizního vysílání to nebude těžké prokázat, ale stahovat z ulozto.cz, nebo právě Torrenty problematické budou.

(Kdyby platil výklad, který jste napsal, pak by se mohl i software množit pro osobní a nevýdělečnou potřebu zdrama - pamatuji si devadesátá léta, tuto hlášku psali všichni sysopové na svoje BBS).

33
Sítě / Re:Propoj mezi patry kancelářské budovy
« kdy: 08. 02. 2019, 13:49:21 »
Narazíte na dva problémy:
1. do výtahové šachty nechtějí výtaháři nic povolit, kvůli bezpečnosti,
2. do fasády by to šlo, ale musíte jít pod izolační vrstvu a zpět to omítnout - jinak zase bude řešit záruky firma provádějící izolace.

Podle mě je jediným "normálním" řešením se dohodnout s majitelem objektu, bývá dnes nutností mít patra propojená datově. Buďto optikou, nebo třeba SSTP Cat7 (pokud to má sloužit na nějaké roky dopředu, vyplatí se investovat). Majitel domu pak nemusí řešit horizontální rozvody (ty si může udělat každý sám), ale jen ten vertikální.

34
Odkladiště / Re:Kryptografický problém
« kdy: 06. 02. 2019, 10:31:44 »
protože pokud někdo vytvoří zprávu, podepíše ji mým veřejným klíčem(může kdokoli) a dá ji na cloud, já pak nepoznám, jestli jsem ji třeba psal já

Šifruje se veřejným klíčem příjemce (ve Vašem případě jste to Vy sám). Zašifrovat může kdokoliv.
Odšifruje se soukromým klíčem - odšifrovat může jen příjemce (jen Vy).

Podpis funguje přesně opačně:

Podepisuje se soukromým klíčem - podepsat můžete jen Vy.
Podpis se ověřuje veřejným klíčem - ověřit může kdokoliv.

35
A co kdyz jsem transgender ty nesnasenlivce jeden.

Jak vnímáte své pohlaví a ke komu či čemu pociťujete náklonnost, myslím, nikoho nezajímá. Komentář byl k tomu, jak se projevujete na venek.

36
Třeba si jen není jist svým pohlavím :) A pak, že celé to haló kolem genderu je jen bublina...

A problém se zoomováním je tedy jen zástupný problém pro něco daleko závažnějšího?
Ano, to by dávalo smysl.

37
Uz se to resilo jako issue, pinch too zoom jiz neni mozny, os nevystavuje nadale tuto eventu.
https://github.com/folivoraAI/BetterTouchTool/issues/2658

A zkoušel jste to řešit s autorem programu, ve kterém se Vám špatně pracuje? Podle mě spíš ten by měl svoji aplikaci napravit, aby fungovala podle Mac zvyklostí, tj. v tomto případě asi magický zoom.

38
Ono to má docela jednoduché vysvětlení.

Za prvé, museli by udržovat, ve spolupráci s právním oddělením, procesy, aby dokázali elektronický podpiso ověřit. Tedy, museli by mít pracoviště a vyškolené pracovníky, kteří dokáží rozpoznat el. podpis s kvalifikovaným certifikátem. To obnáší hlídat, jaké certifikační autority jsou státem uznávané v jakém čase. Mimo jiné musíte umět akceptovat certifikační autoritu, která už sice dnes není uznávaná, ale v době podpisu ještě byla. To obnáší poměrně hodně práce jak pro právní oddělení, tak pro IT oddělení, tak i školení lidí (kteří se na operátorských pozicích docela točí).

Za druhé, platnost elektronického podpisu je omezená. Papírový dokument s doložkou od notáře (CzechPointu, advokáta, matriky) je platný neomezeně. Elektronický dokument musíte "zastrčit" do spisové služby, která se bude starat o periodické přerazítkovávání. Spisová služba stojí nemalé peníze, každé přerazítkování taky na pár korun vyjde. Proč bych dalších třeba pět nebo i deset let za peníze přerazítkovával dokument o klientovi, který ode mě odešel?

Druhou možností je, a ta dává skoro větší smysl, pokud nemáte těch elektronických dokumentů moc, zajít na CzechPoint (nebo jestli máte ve firmě advokáta registrovaného v ČAK) zaslaný dokument konvertovat do listinné podoby. Ta konverze stojí čas (desítky minut včetně administrativy) plus poplatek za konverzi.

Takže je poměrně logické, že se firmy do elektronických podpisů neženou, přináší to jen povinnosti navíc.

Já ve své firmě zákazníkům elektronické podpisy umožňuji, ale dělám to jako servis pro jejich pohodlí. Ve skutečnosti s každým takovým dokumentem posílám asistentku na poštu, aby nechala provést konverzi do listiny a já ji mohl, s neomezenou platností, zařadit do šanonu.

PS: Já u svého registrátora mám tolik domén, že mu stačí, když se za zákazníka zaručím, pošlu sken občanky a prohlášení klienta. Vyžadovat notářské ověření není úplně nezbytně nutné, jsou to jen interní pravidla, ale nelze se jim divit. Kdyby v registraci udělali chybu, mohou tím způsobit škodu.

39
Ale prdlacku. Pokud na macbooku muzu ve Finderu pomoci Pinch zoomovat obrazky v nahledu, ale na Magic mouse toto nelze, tak to neni minimalismus, ale nekonzistence a chybejici featura.

To není nekonzistence. Nevím, kolik toho pamatujete. Byly doby, kdy touchpady neuměly scrollovat vůbec. Nejprve nebyly ani multitouch. Pak se začaly přidávat funkce scrollování - synaptics razil točivý pohyb po plošce, alps razil posuv na kraji touche. Experimentovalo se i s aktivními rohy a prvními gesty. Apple má nyní multitouch, gesta jsou až tříprstá, kliknutí je dvouúrovňové - to zase nemá nikdo jiný a ani se o to nesnaží. Apple scrolluje zásadně převráceným pohybem, než ostatní systémy. Grafické tablety zase nemají možnost scrollovat vůbec, ale mají dvě tlačítka a hlavně mají několik úrovní přítlaku. Trackbally (ne ty v noteboocích, ale stolní), zase pracovaly se setrvačností kuličky. Dnešní touchpady nemají funkci autoscroll. Dnešní myši, až na výjimky, nemají jak nahradit gesta pro pohy vpřed a vzad.

Prostě každé polohovací zařízení má svá specifika a nelze hodnotit, že jedno je chyba nebo není chyba. Přijde mi, že jste si ve své hlavě vytvořil jakýsi ideál, předpoklad, jak asi bude Mighty Mouse fungovat. Koupil jste ji bez ověření a teď se vztekáte. Tak mi to přijde.

Resp ve finderu v nahledu neni ZADNY zpusob, jak zoomovat obrazky. Jenom jejich rozkliknutim v Preview.

No a? Finder má zase jiné výhody. Průzkumník Windows taky jiné.
Chápu, že máte nějaké osobní preference, ale to není objektivní hodnocení.

40
Apple byl vždy minimalistický v ovládání. V dobách, kdy myš na PC měla dvě nebo tři tlačítka, nebo dvě tlačítka a kolečko (s prostředním proklikem), měl Apple na myši jedno tlačítko.

Na PC máte šest kláves na pohyb po stránkách, na začátek či konec řádku, delete, insert. Apple odjakživa razí, že téhož lze dosáhnout logickou kombinací kláves.

Nemusí to vyhovovat všem, to je jasné, ale je hodně lidí, kterým tento přístup přijde sympatický.

41
bych logicky cekal PowerBook s CPU Motorola m68k nebo PPC

Tak to by si vlastně měl vystačit jen s jedním tlačítkem a vykašlat se na nějaké touch nesmysly. Máte recht!

42
Zkuste mi říct, jaká odpověď by Vás bývala uspokojila? Že bychom si unisono zanadávali na Apple?

43
Rozčilujete se na mě zbytečně. Apple vychází z toho, že by měl především v aplikaci fungovat správně magic zoom. Nedovedu posoudit, jestli udělali chybu programátoři aplikace a nevychytali UX tak, aby na Macu fungovala, nebo jestli se jedná o nějaký speciální případ, kdy magie nemůže fungovat. Nebyl bych asi tak příkrý soudit, že problém je v Applu (Magic Mouse používá po světě opravdu dost lidí), minimálně bych připustil, že může být i problém v softwaru, který není pro Apple dobře doladěný, nebo i ve zvycích uživatele z jiných operačních systémů.

Apple, Windows i desktopy pro Linux mají svá specifika. Vám vadí zoomování myší, jiní si zase stěžují na jiné "vlastnosti" jedné, druhé či třetí platformy.

Pokud chcete to chování ochočit k obrazu svému, pak je tu právě zmíněný Better Touch Tool, ale i ten má zase své nevýhody, protože někdy zase zasáhne i tam, kde je výchozí chování vhodnější.

44
Zapnete ve zpřístupnění zoomování pomocí Ctrl + gesto na myši.
Pak držíte ctrl a rolujete a ono to zoomuje.

Co je na tom k nepoužití?

45
Já nějak nechápu, proč je problém používat to tak, jak to je.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 111

reklama