Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: [1] 2 3 ... 180
1
Vývoj / Re:SQL JOIN priradene stlpca podla ID
« kdy: 11. 11. 2020, 13:32:11 »
No nejdřív si spojte související události start-stop k sobě. Cílem je "tabulka", ve které bude na jednom řádku spolu související start a stop.

Pak si potřebujete doplnit "sloupec", který z timestampu udělá jen obyčejný date. Samozřejmě, že si musíte určit, jestli je rozhodný den startu, nebo stopu. Můžete si doplnit ještě vypočtenou dobu mezi startem a stopem.

Pokud tyto data máte, osobně bych si je vystavěl jako VIEW.
Nad tím view pak můžete pomocí WHERE omezit datum a pomocí sum, count sečíst časy nebo spočítat četnost a pomocí GROUP BY určit, jestli je to po dnech, dekádách, pětiletkách :).

2
Vývoj / Re:SQL JOIN priradene stlpca podla ID
« kdy: 11. 11. 2020, 13:13:36 »
Nepoužívám mysql, protože má dost omezené možnosti (mysql nazývám parodií na SQL databáze).
Ale obecně to samozřejmě lze v SQL řešit a je správně to řešit.

Řešení existuje víc, neumím pochopit z popisu, jestli je to vždy:
START
STOP
START
STOP
START
STOP

nebo jestli může nastat situace:
START
STOP
STOP
STOP
START
STOP
STOP
START
STOP

Podle toho se pak v SQL (a taky podle schopností databáze) liší řešení.

Jedním z možných řešení je využít subselecty:

Kód: [Vybrat]
SELECT
[sloupce],
(SELECT ...nejbližší_stop... FROM [tabulka_stopů] WHERE [vodné podmínky])
FROM
[tabulka_startů]

V PostgreSQL by se to řešilo pomocí
Kód: [Vybrat]
JOIN LATERAL, protože subselecty jsou nevýkonné.

Lze to pravděpodobně řešit i JOINEM, jak jste psal. Tam pak záleží na tom, jak jsou data uspořádaná. Pomocí WHERE a DISTINCT ON zle vyfiltrovat a setřídit data tak, aby se ke každému startu našel nejbližší stop, nebo všechny související stopy.

Osobně si myslím, ale opravdu nejsem znalý, že je to přes schopnosti MySQL.

Určitě je správné to řešit na úrovni SQL, řešit to v PHP je prasárna. Do PHP byste si musel natáhnout spoustu dat a v jeho pomalém kódu řešit filtrování. Když to ponecháte na SQL, má databáze možnost dotaz optimalizovat (značná úspora času) a navrátit Vám jen data, která žádáte.

Za dotaz, jestli můžu, tak chválím. Většinou to prasátka napíší v PHP a ani je nenapadne, že by přesně tyto operace mělo řešit SQL, že od toho je.

3
Hardware / Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« kdy: 10. 11. 2020, 14:18:36 »
Moc děkuji za vaší pomoc :). Monitor vrátím v rámci lhůty (kupoval jsem jako běžný občan) a budu doufat, že už bude bez vad. Každopádně je to tedy nejlepší výběr v poměru cena/výkon/kvalita kolem 9 tisíc? Neorientuji se v oblasti monitorů, nicméně by měl sloužit pro pracovní účely a rád si nechám poradit/rozmluvit jiný model od zkušenějších ;).

Nelze říct, nikdo neusleduje výrobce, jak stále mění sortiment.
Osobně bych se na ně šel podívat, vzal bych si nějaké testovací obrázky (třeba i screenshoty pracovní plochy) a sledoval bych, co mi na oči sedí nejvíc při různých jasech (v krámě mají vše nastaveno snad na 120 %). Mně třeba hodně vadí nehomogenita plochy - asi nejlíp se pozná na našedivělých plochách á la pozadí oken. Ale každé oko je jiné a jinak shovívavé k různým nedokonalostem.

4
Hardware / Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« kdy: 10. 11. 2020, 13:15:06 »
Pokud bych monitor vrátil a koupil třeba z Alzy, také žel nemám jistotu, že to bude v pořádku.

Podle mě se to zas tak často nestává, není velké riziko, že další monitor bude mít zase vadu.
Jen počítej, že pokud se to vyskytne později, není to důvod k reklamaci - pokud to nepřekročí tu jejich specifikaci.

5
Hardware / Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« kdy: 10. 11. 2020, 11:57:16 »
Doporučil bys za podobnou cenu jiný monitor, který by za ty peníze opravdu stál? Měl jsem za to, že je to "profesionální" model. Samozřejmě, že do monitoru nemohu dát desetitisíce...

Co třeba Samsung U28R550?

Nechtěl jsem Tě urazit, určitě je to nadprůměrný monitor. Jen se mi zdálo, že se možná hněváš na Dell, že to mohli dopustit. Prostě se to může stát, a jak psal kolega výše, tak pokud je to na firmu, tak se to i blbě reklamuje. Takový servis se dá očekávat u grafických monitorů, nebo nakupovat na krámě a vyzkoušet si to.

Dell, Samsung vyrábějí taky dobré monitory. Mně na stůl nepáchne nic jiného, než EIZO, ale tam je prostě cena jiná. Jde o to, jestli řešíš barevné podání. Pokud ano, pak nezbývá moc možností. LED podsvícení je monochromatické a nabarvit bod správně není úplně lehké, navíc když luminifory mění stářím svoje charakteristiky.

Samsung U28R550 má proti tomu Dellu zase jiné nevýhody. Menší jas. Ale má zas 10bit zpracování barev. (Nezapomeň, že na to potřebuješ grafiku, která umí 10bit nakrmit). Myslím, že Dell vs. Samsung bude už o tom, co se Ti líbí víc. Oba budou mít kompromisy, ale každý trochu jiného typu.

Doporučil bych, jestli máš možnost monitor vyměnit, tak vyměň. Zhaslý bod Tě bude štvát celou dobu :).

6
Hardware / Re:Monitor od Dellu (řada P) - mrtvý pixel
« kdy: 10. 11. 2020, 11:03:04 »
Na vadné pixely jsou normy uvedené výrobcem a v rámci nich ten monitor kupujete.
Osobně bych ho vyměnil ve 14denní lhůtě, pokud máte takovou možnost.

Dell P2720DC není profesionální monitor, je to o něco lepší a dražší kancelářský model (s tradiční kancelářskou 8bitovou hloubkou), takže bych byl určitě shovívavý, stát se to může každému výrobci.

7
Server / Re:Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 11:46:57 »
Tak existují veřejné blacklisty pro SPAM®.

Hehe, a s nimi jako nejsou žádné problémy, žádná starost?

GMail je zdarma, tak kdo ví kde ty ode mne berou.

GMail je zdarma leda tak ve své okleštěné podobě. Když jste se ptal, jestli raději variantu vlastního serveru, je jasné, že byste musel mít vlastní doménu.

Takže otázka pravděpodobně nezní, jestli vlastní server, ale jestli mít e-mail na @gmail.com, nebo @vlastní-doména.tld. Tam je jednoznačná odpověď - pro nezávislost je lepší mít mailovou doménu vlastní.

Nijak se to ale nevylučuje, abyste ji měl obhospodařovanou Googlem (gmail.com), nebo třeba Microsoftem. Tam už bych já osobně raději platil těch pár fufníků, co za to chtějí, než se staral o celý vlastní mailserver.

8
Server / Re:Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 11:24:54 »
Do cloudu moc chodit nechci. Nemám moc rád "black box" řešení. Tady spíše jde o jestli se mi ta práce vyplatí.

Ale to je pořád dokola to slovo "vyplatí". Co to znamená? Já mám serverů k dispozici hodně, ale část služeb mám v cloudu nebo u velkých poskytovatelů a jsem přesvědčený, že se mi to "vyplatí". Mám zákazníky, kteří si to přejí jinak, a taky jsou přesvědčení, že se jim to "vyplatí".

Můj pohled je z úhlu jediného neškálovatelného prostředku, který mám k dispozici: času. Kdybych neměl co na práci, tak si klidně udělám vlastní mailserver, budu si ladit pravidla, průběžně antispam, řešit viry, ... Když čas nemám, jsem rád, že se mi o to někdo za rozumný bakšiš postará.

S IT je to jako s jídlem. Můžete si vařit, můžete kupovat polotovary a můžete chodit do restaurace. Můžete být mlsný, nebo skromný.

Jak chcete, aby Vám někdo viděl do hlavy?

9
Server / Re:Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 10:06:31 »
Zálohu těch klíčů mám asi na 4 různých mistech, takže to záloha je.

A data zálohovaná máte?

Spíše mířím na to, jestli se mi vyplatí selfhost.

Nevím, čemu říkáte "vyplatí". Finančně, a kvalitou služeb se to "nevyplatí". Z pohledu nezávislosti se to "vyplatí".

Osobně se k tomu stavím tak, že současné služby, které za něco stojí, čerpám. Jsem ale v nějakém částečném střehu, že se situace může změnit a v takovou chvíli jsem připraven si poradit jinak.

Každopádně data v cloudu nemáte v žádném bezpečí. Nic Vám negarantují, nic Vám nenahradí. Naopak nad cloud se staví zálohování nezávisle. Obvykle je vstup do cloudu poměrně levný, ale když započtete tyto "vedleší" činnosti, tak náklady +/- srovnají s on-premise řešením.

10
Sítě / Re:Mikrotik a OpenVPN?
« kdy: 01. 11. 2020, 21:27:33 »
Na Windows jde spustit i OpenVPN server, ne? Bych udělal ten.

Vcelku ne dobrý, ba přímo hloupý, nápad vystavovat firemní Windows server přímo do internetu. Ale každého volba

Ono záleží na okolnostech.
Každopádně je pitomina utíkat k OpenVPN nebo Wireguardu, pokud obě strany podporují něco standardního. Např. IKEv2. Dobře funguje i SSTP.

Pokud jsou oba konce pevné, tak bych neuvažoval o ničem jiném než o GRE a IPsec.

Mimochodem, pokud má OpenVPN smysl, tak možná na vyhnilých linkách, kde se naopak hodí TCP režim, který má Mikrotik. Spousta lidí za to Mikrotik kritizuje, ale podle mě neprávem. Na dobré linky existují lepší volby, a na špatné je tu právě OpenVPN.

11
Sítě / Re:Mikrotik a OpenVPN?
« kdy: 01. 11. 2020, 20:20:47 »
OpenVPN se vyhněte obloukem, má spoustu problémů a na Mikrotiku kór.
Pokud máte Windows server, a klient bude Windows, pak SSTP, nebo IKEv2. Windows Server je přímo podporuje.
U mikrotiku ještě narazíte na to, že má žalostný výkon, když použijete některou rozumnou šifru.

13
Server / Re:Odeslaná pošta v Outlooku a Androidu
« kdy: 28. 10. 2020, 11:08:33 »
Je to věčné trápení s IMAPEM, je to jedna z jeho nevýhod (a myslím, že zdaleka ne největší).
Pokud chcete ušetřit spoustu, opravdu spoustu trápení, a jde Vám především o pohodlí, přesedlejte na Exchange. S ním se bez problémů sesynchronizuje jak Outlook, tak Android a celkově to funguje velmi dobře.

Druhou možností, která mě napadá, že by teoreticky mohla fungovat, je používat Outlook pro Android. Možná pak dodržuje stejnou konvenci pojmenování složek.

14
Z Win10 není možnost jen PuTTY a WSL. Windows 10 mají nativního klienta (i SSH server).
Na druhou otázku je jednoduchá odpověď: pokud máte uložené přístupové údaje, pak vždy existuje cesta, třeba náročná, jak se k nim dostat. Na Vás je, abyste poměřil rizika, že se to stane, a jaké úsilí by musel někdo jiný ve firmě vynaložit, aby se mu to povedlo.

15
Server / Re:Server pouze k odesílání mailů
« kdy: 27. 10. 2020, 22:20:56 »
Třeba postfix a nastavit smarthost na skutečný mailserver.
Nicméně, z praxe vím, že je daleko jednodušší aplikaci přizpůsobit, aby odesílala rovnou na určený mailserver. Může pak rovnou i vědět, že e-mail byl převzatý k doručení. Pokud budete mít místní frontu, tak aplikace bude mít dojem, že e-mail se odeslal, ale že visí v místní frontě, se už aplikace nedozví.

Stran: [1] 2 3 ... 180