reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: [1] 2 3 ... 106
1
Odkladiště / Re:Chodíte ješte na BBS ?
« kdy: 26. 10. 2018, 18:33:34 »
Přestaňte si tu hrát na slušňáky. 90% trafficu Fidonetu byly jpegy a animované gify s pornem.

Nebo lépe na internet před http. Dávno zapomenuté protokoly jako gopher, vyhledávače jako Veronica, atd.

Jo, Jirkanova "mrkev" byla věhlasná.

Gopher byl dlouhou dobu velmi napřed před http; kombinace jednoduchého hypertextu s přenosovým protokolem byla výborná a dobře se to spravovalo. Žádné mrtvé odkazy, jen obsah (a v té době ještě většinou dával smysl).

Veronica byla fajn, uměla hledat porno i na sedmnáctém patře univerzity v Delftu. Veronica výborně vytrénovala člověka v pokládání dotazů, což se pak skvěle zúročilo, když přišla Altavista. Google už byl jen nuda :).

2
Software / Re:Monitoring sítě
« kdy: 08. 10. 2018, 17:24:35 »
V popsané situaci se nedá nic poradit. Pokud je jediným rozumným prvkem v síti router poskytovatele a ostatní zařízení jsou maximálně switche nebo WiFi přístupové body, pak je hlavní problém v tom, že síť je zanedbaná. Telefony mají být v jiné síti (VLAN), veřejné WiFi taky, interní (firemní zařízení) taky. K tomu je vždy potřeba vlastní router (router od ISP slouží jen jako edge router).

V první fázi by bylo dobré dát do pořádku infrastrukturu (případně se obrátit na někoho, kdo má potřebné znalosti). Teprve pak by je možné uvažovat o monitoringu nebo o řízení provozu. Mimochodem, řízení provozu je úplně jiná disciplína, než monitoring a ty témata spolu vlastně moc nesouvisejí.

U monitoringu by bylo zase potřeba upřesnit, co přesně chcete monitorovat. Např. ve windows sítích můžete identifikovat uživatele snadněji, než když se jedná o workgroup nebo o zcela nezávislá zařízení - o tom také nepíšete.

Pokud se jedná o 60 uživatelů (60x průměrná mzda 31 851 Kč + 34 % odvody x 12 měsíců = cca 31 milionů Kč ročně), bývají mzdové náklady na takový počet lidí tak vysoké, že rozpočet na IT vypadá vždy (skoro) zanedbatelně; i hloupá 2% představují přes 600 tis. Kč.

3
Software / Re:crontab -čas AM vs PM
« kdy: 27. 09. 2018, 08:51:32 »
Ahoj....
v crontabu jsem si na cron.daily nastavil čas na 19(sedmá hodina večerní), ale teď zjišťuji, že se to provedlo v sedmou hodinu raní.
Po čem bych se měl pátrat?
díky

Po tom, jestli má server správně čas.
19 hodin je sedmá hodina večerní i v USA (když už někdo používá 24hodinový formát), a cron taky jede 24hodinově.

4
Distribuce / Re:Automatické zapnutí NumLocku v Xubuntu
« kdy: 26. 09. 2018, 06:13:33 »
RDP nebo HyperV konzoli radši ani nebudu mluvit - stav absolutně nekoresponduje se stavem příslušné LED, takže jinak než psaním to nezjistím. Velmi praktické při přepínání mezi několika servery, z nichž každý bůhvíproč reaguje na numlock jinak.

To musíte mít někde chybu. Používám RDP i HyperV a jako klienty základní klient ve Windows, potom Microsoft Remote Desktop Connection Manager a nakonec i MobaXTerm. Ve všech mi LED koresponduje. S problémy jsem se setkal kdysi u některých notebooků, ty měly podivné drivery a tu a tam to zazlobilo.

5
Sítě / Re:Zabezpečení tisku
« kdy: 03. 09. 2018, 11:00:16 »
Port forwarding jde na mikrotiku dobře zabezpečit, to je správná cesta, akorát to prostě musí brát tisk pouze z jedné adresy (adresy serveru), jen přijít na to, jak se to dělá

Dělá se to na forwardu v tom pravidlu, kde máte accept.

6
Sítě / Re:Zabezpečení tisku
« kdy: 03. 09. 2018, 10:27:25 »
Ono to je z windows server 2008 na windows 10 na stanici. Na stanici je ovladač i tiskárna, zkoušeli jsme vše, před RDP to nešlo. Proto jsme sáhli po port forwardingu

Podle mě by to mělo jít, minimálně pokud je server 2008 R2, ale i tak už je to prehistorie.
Port forwarding je podle mě ze základu špatná cesta, která přinese jen problémy a nepřehlednou konfiguraci. Bylo by potřeba řešit příčinu - mám takovou zkušenost.

7
Sítě / Re:Zabezpečení tisku
« kdy: 03. 09. 2018, 10:16:22 »
Proboha proč přidáváte prostupy pro tiskárnu? Vzdálená plocha to řeší sama a forwarduje si tiskárnu v rámci sese vzdálené plochy. Na terminal serveru se to povolí, na klientovi vzdálené plochy se to povolí, a pokud je ovladač tiskárny podepsaný (důvěryhodný), automaticky se nainstaluje do připojujícího se počítače.

8
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:35:56 »
Máte naprosto děsivě zkreslené představy o našem právním řádu. Policie nemá pravomoc rozhodovat o přestupku. Policie může přestupek zadokumentovat a předat obci - správnímu orgánu. Ten jediný může rozhodnout. Jedinou výjimkou je, pokud na místě souhlasíte se zaviněním přestupku, může s Vámi Policie věc vyřídit blokovou pokutou.

9
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:31:23 »
namísto využití těchto dat ve prospěch občana slouží pouze jako nástroj "drába" aby mohl svižně trestat a vybírat pokuty.

Neexistuje žádné využití ve prospěch občana. Ve prospěch občana je, když si stát občana a jeho dat nevšímá jak jen to jde.

10
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:17:56 »
vůbec se s Vámi neshodnu....já nechci platit úředníky aby vedli kartotéky a následně mi posílali pokuty!

V tom se s Vámi shodnu. Neshodnu se jen v tom, že jste jakýmsi myšlenkovým pochodem dospěl k tomu, že by bylo LEPŠÍ, aby stát informace o nás vyhodnocoval v reálném čase. Já chci, aby moje data, když už je stát musí mít, někde ležela a neměl do nich přístup nikdo a nikdy, kromě jasných a výjimečných případů.

11
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:16:32 »
- SMS, zaměřili jsme vaše auto radarem, jel jste jako prase, asi vám pošleme pokutu (aby se člověk nevybodoval)

Pokud Vás nechytí na místě, ale jen automatickým zařízením, body Vám nehrozí. Vedle.

- SMS končí vám technická

Aplikace Dekry, ve které se dělají technické, umožňuje nastavit upozornění i SMS. Vyberte si takovou stanici technické kontroly, kde takovou službu berou za automatickou. Výhodou je, že zaslání SMS podléhá Vašemu výslovnému souhlasu, zpracovává ji daná STK a ne centrálně stát. Tedy: vedle.

- SMS technická vám skončila před měsícem, posíláme na vaší adresu obyčejný dopis ZDARMA (ostatně ČP je pořád státní), pokud budete chycen policí při řízení tohoto vozidla, udělíme vám pokutu 4000,- Kč přesně

Proč? Trvání technické mám v kalendáři, mám ji ještě jak pro blbý vyštípnutou na kontrolní známce na zadní RZ. Třeba tím autem zrovna teď nechci ani jezdit a technickou neabsolvuji záměrně.

- SMS dopravní podnik města Debilov proti vám zahájil řízení o neuhrazeném dluhu, sporná částka je 500,- Kč + 15,- Kč za odeslání doporučeného dopisu, pokud na tuto výzvu nebudete reagovat, váš případ může být předán exekutorovi

Ono to funguje dokonce ještě vstřícněji. Nejprve musíte dostat předžalobní výzvu pode §142a o. s. ř. Tato výzva je zdarma, nemusíte platit ani těch 15 Kč za dopis. Pak přijde platební rozkaz, a soud opět zdarma pošle na trvalý pobyt rozhodnutí, proti kterému se můžete bránit, nebo dobrovolně zaplatit jen s umenšenými poplatky. Teprve až prošvihnete i toto, může se to dostat k exekutorovi. Vedle.

12
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:11:00 »
měl jsem SPZ v depositu, po roce je zapoměl prodloužit - okamžitě jsem dostal pokutu 2 tisice!
kontroly policií na silnici jsou právě tou účelovou kontrolou! mimo jiné úkony jdou úmyslně i po expiraci SPZ.

Ale to je logické. Máte RZ v depozitu a jednou za čas projde pracovník RZ a zjistí, jestli jsou uložené v pořádku. Podobně, jako když uložíte nějaké věci do úschovny, tak jednou za čas je musíte zaplatit, jinak je zaplatíte s pokutou nebo je prodají a výtěžek použijí na uspokojení dluhu.

vy chcete omlouvat ten současný stav?!

Nechci. Jen bych URČITĚ nebyl pro to, aby se ještě víc prohlubovala online práce státu s informacemi o mě. Nechci od státu ani tu SMS s připomenutím. Je to moje věc, jak si to pohlídám, nebo jestli se na to vykašlu. Stát nechť má moje informace v kartotékách, ale sahá na něj opravdu jen když je to potřeba. Třeba právě při té kontrole na silnici.

13
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 13:01:54 »
stát kontroluje i tak co jste prošvihl a parazituje na tom pokutami - za mě je to ten nejhorší způsob!

To není pravda. Kontroluje to jen když Vás zastaví při namátkové kontrole. Neobesílá Vás pokutou do schránky, aniž by Vás "chytli".

stát by neměl kontrolovat co jsme prošvihli, ale dát nám echo, aby jsme to neprošvihli! být našim pomocníkem
a jestli vám vadí, že by robot státu pomáhal lidu předcházet pokutám na pošetilich informacích jako kdy končí občanka nebo technická, tak jste u mě divnej a možná i nebezpečnej.

Jak vidíte, najde se i odlišný názor. Já si myslím, že by to stát rozhodně dělat neměl a že by měl co nejvíc ustupovat z jakýchkoliv činností, které v reálném čase kontrolují (byť preventivně) občana.

14
Odkladiště / Re:Digitalizace státní správy - další zásek
« kdy: 31. 08. 2018, 12:50:24 »
Když mi dokáže poslat automatizovanou SMS finanční uřad, měla by to umět celá státní zpráva a hlavně tyto události:
- oznámení o expiraci občanského průkazu
- oznámení o expiraci řidičského průkazu
- oznámení o expiraci technické kontroly vozidla
- oznámení o expiraci uložení SPZ v depositu

Zajdane, principem právního státu je i to, že stát osoby nonstop nešmíruje a dává jim svobodu konání. Mně by se vůbec nelíbilo, kdyby existoval robot, který bude preventivně hlídat, kterou povinnost jsem prošvihl. Zprvu by mi možná stát posílal SMS, že si mám obnovit technickou nebo nějaký doklad. Za pár let, garantuji Vám, by někdo došel k tomu, že by stát mohl zapomenuvšího občana rovnou pokutovat.

Je naprosto správně, že kontroly jsou jen nahodilé, byť k nim umějí použít online nástroje. Mě by vadil pocit, že stát každý den ráno kontroluje, co všechno jsem já prošvihl.

15
Bazar / Re:P: APC Back-UPS BX 1400
« kdy: 14. 08. 2018, 10:43:06 »
Miroslave, takze nikdo uz nema klasicky desktop? Ja ji kupoval prave k imacu. Vim, ze jsou levnejsi zalozni zdroje, ale zrovna tenhle je myslim dobra volba nekam domu.

Tak jsem to nemyslel. Desktopy jsou, ale není jich tolik, co před léty. Způsob práce se změnil, vše se automaticky ukládá - do cloudu, nebo na rychlé disky. V cache už na desktopech nevisí skoro nic, o co by se dalo přijít. Elektrická síť se nesrovnatelně stabilnější než v devadesátých letech. Prostě lidem potřeba UPS slábne.

Setkal jsem se spíš s tím, že se dají sehnat UPS za tabulku čokolády, samozřejmě s mrtvými baterkami. Ty vyměníte a máte UPS de facto zadarmo. Do této kategorie bohužel patří i Vaše mrňavá Back BX.

Naopak prodávat se dají UPS, které mají hodně baterií, ideálně stohovatelné. K serverům potřebujete UPS, která umí baterie měnit za chodu, má ethernet a umí pohlídat nezapnutí do doby znovu dobytí. To Vaše UPS taky neumí, takže se nehodí ani k malým firemním serverům (nehledě na nízkou kapacitu).

Tím jsem Vás nechtěl urazit, ale povzdechl jste si, proč to nikdo nechce.

Stran: [1] 2 3 ... 106

reklama