reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: [1] 2 3 ... 108
1
Server / Re:Optimální server load
« kdy: 15. 01. 2019, 13:42:33 »
Kdyby load ukazoval pouze zatez CPU bylo by to asi spatne, jenze "load" je jen "vzorecek" co zohlednuje ruzne parametry. Takze rikat ze load 1.5 je ok a 1.6 uz neni je blbost. Zalezi na konkretnim typu zateze.

Load je opravdu ukazatel pouze CPU loadu. Je to poměr počtu CPU k počtu běžících vláken a času.
Pokud je load < než počet CPU, pak je procesor v idle (a to může být i v důsledku čekání na I/O operace).

2
Server / Re:Optimální server load
« kdy: 15. 01. 2019, 13:16:26 »
Na položenou otázku nelze odpovědět.

Pro samotný početní výkon, případně efektivitu výpočtů na Wh je ideální mít load cca počet jader + 20 % (tj. neustále je ve frontě "co dělat" a CPU nemá žádný idle).

Pro nízkou latenci - tam už je nutné přemýšlet o typu zátěže, jestli se o CPU bije jasná převaha vláken, nebo naopak počet vláken odpovídá počtu CPU. V prvním případě je potřeba nejprve řešit scheduler, v druhé řadě zajistit aby byl load o cca 10 % nižší, než je počet CPU. Ve druhém případě je potřeba větší rezerva, 20 - 30 %.

Posledním případem jsou úlohy náročné na I/O operace. V takovém případě může být load 0,01, protože CPU nemá co dělat, neboť čeká na data z disku.

Takže otázka, tak, jak byla položena, je nezodpověditelná.

3
Sítě / Re:L2TP Windows server a Mikrotik - neprochází data
« kdy: 15. 01. 2019, 08:46:44 »
OpenVPN je peklo, je nevýkonná.

Není celý problém v klientských windows, že nemají povolený NAT-T? https://support.microsoft.com/cs-cz/help/926179/how-to-configure-an-l2tp-ipsec-server-behind-a-nat-t-device-in-windows

Bacha, někdy to chce dva rebooty, než to začne fungovat. Po velkých aktualizacích to taky nefunguje až do dalšího rebootu. (To v tom KB není popsané).

4
Server / Re:Nejde spustit VM v Proxmoxu
« kdy: 04. 01. 2019, 13:43:12 »
Pane kolego, to už je snad jedno. Certifikát potřebuje být napravený, pak má smysl ptát se dál (kdyby to nepomohlo).
O jaký certifkát jde zjistíte v konfiguraci,

5
Server / Re:Nejde spustit VM v Proxmoxu
« kdy: 04. 01. 2019, 13:36:50 »
The server certificate /etc/pve/local/pve-ssl.pem has expired

6
@Miroslav Šilhavý:  Ano, studujem to aj z predchadzajucich diskusii, uz som sa bavil aj so znamym, skusi pohladat fakturu od toho PC, hovoril, ze to bol pocitac zakupeny s Windows 10 OEM - preto ma zarazilo to Retail
pri overovani tej licencie.

Ide  vlastne o to, ci mozem urobit transfer licencie na jednom  a tom istom pocitaci z fyzickeho
do virtualneho tj. na tom fyzickom PC by som vlastne "deaktivoval" tu licenciu a znovu "aktivoval"
vo virtuale.

Jestli se hlásí jako Retail nebo jako OEM nehraje moc roli, Microsoft to nikdy moc neřešil. Pokud má zákazník licenci, tak smí nainstalovat konkrétní software z libovolného média a s jakýmkoliv číslem. Může to způsobit komplikace při aktivaci, ale nezneplatní to právo užívat software.

OEM licenci do VPS převést nemůžete, resp. fungovat to bude, ale nemáte na to udělené právo. Virtualizovat lze s určitým omezením tak, že na vlastním počítači můteže spustit druhou jako VPS. U koncových Windows jsou větší omezení, u Windows Serveru menší. Na to už je ale potřeba prostudovat licenční ujednání.

(V praxi se na to prdí, prostě si doma nainstalujete VPS a nic neřešíte).

7
K aktivaci nové instalace Windows 10 na virtuálu budeš potřebovat nějaký product key, máš ho? Pokud se jedná o licenci získanou jako bezplatný upgrade z předchozí verze Windows, ať retail či OEM, bude to retail (jak si správně sám
 zjistil). Licence získaná bezplatným upgrade však není přenosná na jiný počítač/VM. Pokud je původní licence Windows, ze které bylo upgradováno přenosná, můžeš ve VM používat původní verzi Windows.

Nepleťte do tohoto tématu Product Key, to je kravina. Product Key, pokud máte licenci, Vám klidně nadiktuje aktivační linka Microsoftu. A "mít licenci" je čistě právní věc, nikoliv technická. Aktivace je bubák na blbečky, ve skutečnosti i Microsoft moc dobře ví, že právo užití software se odvíjí od něčeho jiného. Zkuste si vzít opravdu legálně zakoupenou licenci Windows a 50x ji přeinstalovat. Microsoft (a jejich aktivační linka) bez problémů poskytnou aktivační kód, případně poskytnou i product key.

8
Licence se nedá zjistit softwarově. Licence je (v tomto případě) "právo užití" a odvíjí se od licenční smlouvy. V případě Microsoftu se jedná o EULA a dokladem k licenci je výhradně doklad o zakoupení licence (nebo počítače s OEM licencí). Pokud kupujete počítač z druhé ruky, je potřeba vždy dbát na to, aby prodávající předal dostatečně věrohodné dokumenty, abyste mohl předpokládat, že i licence je legální. V praxi bývá takovým dokumentem např. to, že Vám prodávající poskytne kopii dokladu, na kterém software (nebo hardware s OEM licencí) zakoupil. Případně, a to už je judikováno u Evropského soudního dvora, zakládá na dobrou víru (např. v případě druhotných licencí), pokud je prodávající dostatečně renomovaný a poskytne prohlášení o legálnosti licence (v případě onoho judikátu se jednalo o prohlášení formou notářského zápisu).

Pokud máte PC, které jste někde koupil, máte jen nějaký doklad z bazaru nebo smlouvu s "Pepou Horákem", pak byste měl spíš předpokládat, že licence v pořádku není.

(Na třetí stranu, co si budeme povídat, MS po Vás asi nepůjde, tak co si dělat starosti).

9
Server / Re:Záloha IMAP
« kdy: 27. 12. 2018, 17:40:49 »
Tak srovnavat EAS s moznostma IMAP ... to chce silnej zaludek.

Měl jsem na mysli spíš MAPI / EWS, než EAS.

Tak či onak, souhlasím, že IMAP s nimi srovnávat nejde. IMAP je rozdrobený do mnoha implementací jak na serveru, tak na klientech - dá se vychytat dobré nastavení, ale nelze zobecnit.

10
Hardware / Re:Kvalita tisku HP Color LaserJet Enterprise M552dn
« kdy: 27. 12. 2018, 14:57:20 »
A neměl bys levnější a lepší si to nechat vytisknout na offsetu v nejbližší tiskárně? Velkou výhodou by pak bylo, že o zařízení které není tvoje, se nemusíš starat, a nemusíš ani řešit, jestli sis koupil to pravé.

On to nemusí být ani ofset, stačí i digitál. Pošle se PS (PDF) s kompozitními barvami. U příjemce se provede RIP separace podle cílového zařízení, a je po krámě.

Druhou cestou je naučit se typografigii a polygrafii (což je obor sám o sobě), a pak si sám připravovat separované podklady pro proces. (Dnes podle mě blbost, to už se vyplatí akorát tak u uměleckých fotografů).

11
Sítě / Re:Systematické řešení zvdáleného přístupu
« kdy: 27. 12. 2018, 14:54:50 »
Jsou dvě jediná elegantní řešení:
1) mít dostatek IPv4 adres a stroje rozlišit adresou (dnes trochu problematické, ale ne nemožné), nebo,
2) mít IPv6 adresy, kterých je s jistotou dostatek.

Jak NAT (SSH port forwarding), tak VPN, jsou jen z nouze ctnosti.

12
Desktop / Re:Leaking RAM? na Linuxu
« kdy: 27. 12. 2018, 08:49:44 »
No tak zapnu 8GB swap a nestane se to za týden, ale za dva týdny, ne? Je to pouze oddálení problému, ne řešení příčiny.

Pozoroval někdo něco podobného na systému se zapnutým swapem?

No nejprve je vždy vhodné jít pomocí doporučených postupů. Tj. vymyslím řešení - nefunguje dobře - vrátím se k doporučenému postupu. Teprve ani když při dodržení best practices nenajdete řešení problému, stojí za to řešit dál.

Co se týče poznámky o rozšíření paměti: mohou nastat dvě další situace, které vidím. 1. bude RAM už dostatek a problém vymizí, 2. (jak píšete) oddálíte projev problému a mezitím může přijít aktualizace, která problém vyřeší.

Podle všeho nejste na tolik zběhlý, abyste dokázal tyto situace analyzovat - tj. Váš postup není přínosný, ani kdybyste ho reportoval jako bug. To mě opět vede k tomu, že lepší je držet se zavedených postupů.

13
Server / Re:Záloha IMAP
« kdy: 27. 12. 2018, 08:40:01 »
tak hlavne proc zalohovat pres IMAP, kdyz se to da delat spravne... Pokud tazatel ma pristup jenom k IMAP, at se domluvi na zalohovani s poskytovatelem mailu. Pokud neni domluva, at si klidne najde jineho poskytovatele mailu. Obvykle se nezalohuji jednotlive accounty, ale firemni posta, tudiz cokoliv co na domenu prijde a cokoliv z domeny odejde. Nejaky Franta me nezajima, ten se da nahradit, zajimaji me e-maily. IMHO ten dotaz je snaha resit neco nejak co nedava tak trochu smysl.

Já jsem to psal výše. Na řešení, co je popsané, je potřeba dělat dvojí zálohy. Příchozí a odchozí pošta - jakožto archiv provozu. A jednotlivé accounty pochopitelně taky, protože tam mají uživatelé vytvořenou strukturu složek, značek na mailech atd. - a i to je potřeba zálohovat.

Můj komentář směrem k MS Exchange byl míněn jen v tom smyslu, že zrovna toto má řešené dobře a elegantně. Jedním zálohováním se zazálohuje vše, protože zpráva má nastavenou retenci. Když uživatel zprávu smaže, pak je na disku fyzicky uchována X nastavených dní, nebo do nejbližší zálohy (nebo obojí). Tím je zajištěné to, že se zálohuje jak struktura, tak každá zpráva. Takové řešení na Linuxu neznám a musí se to řešit dvěma různými zálohami.

14
Server / Re:Záloha IMAP
« kdy: 27. 12. 2018, 06:18:32 »
IMAP je protokol pro přenos pošty, MS Exchange je mailserver (a calendar a contacts server). Hrušky, jablka, hodinky, holínky…

Protokol Exchange je v podstatě vylepšený IMAP.
O čem se bavíme je, že na běžném linuxovém mailserveru a s IMAP přístupem jsou možnosti zálohování, archivace a retence dat omezené.

15
Desktop / Re:Leaking RAM? na Linuxu
« kdy: 26. 12. 2018, 22:13:28 »
Tak řeším problém.
Mám 8G RAM, nemám swap(nepovažuje ho za nutný). Řeším to, že po čistém startu a stejných (skoro žádných) aplikaci mám asi 10x víc volné ram než po dvou týdnech. Časem paměť dojde až tak, že systém vytuhne na pár minut  a pak asi jádro sestřeli nějaký proces. Čímž se systém zase rozhybe. O tom, že systém používá RAM jako cache disku vím. Ale je to cache a měl by ji uvolnit hned jak ji potřebuje nějaká aplikace. Proč teda to vytuhnuti os->sestreleni nějakého procesu? Tohle chování si nedokážu vysvětlit.

Kristova noho! Swap se má nastavovat, právě proto, aby se systém mohl vyrovnat s těmito situacemi. Systém neswapuje zbytečně. Pokud jste swap vypnul, tak je očekavatelné, že se něco takového stane.

Při dnešních cenách pamětí bych neotravoval a posílil z 8 GB na něco rozumnějšího.

Stran: [1] 2 3 ... 108

reklama