Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 [2] 3 4 ... 205
16
Situace se má tak, že na aukru, ebay a podobně sice koupíte pro aktivaci funkční PK, ale držitelem licence se nestáváte. Často je to šmelina, například všeljaké PK, které Microsoft zdarma poskytuje studentům a vývojářům. O kradených účtech ani nemluvě.

Připomíná mi to doby, kdy nejlevnější autorádia se dala sehnat v bazarech a zastavárnách... čím to asi bylo...

Proto je potřeba dbát především na prokázání legálního přechodu licence od pořízení až ke kupujícímu. Product key, instalační média a podobně, to jsou jen podružné záležitosti. Licence musí být v pořádku po právní stránce. Ostatní jsou jen technikálie, jak nainstalovat produkt, ale s licencí nesouvisí.

17
EDIT: A jen dodám, že prodeje ani kupující nemají prakticky žádném možnosti si historii produktového klíče ověřit. Může se stát, že po půl roce už nic neaktivuješ a těžko se budeš s někým dohadovat.

Druhotná licence, tak, jak se ujala podle judikátu ESD, je podmíněná jasnou historií od prvotního pořízení, včetně garance, že SW byl odinstalovaný. Pokud někdo koupí druhotnou licenci bez dokladů od prvotního pořízení až dodnes, riskuje. Pokud tyto doklady existují, tak naopak není problém v aktivaci. Na to stačí telefonát, případně pár mailů. MS nijak nebazíruje na konkrétním instalačním kódu, naopak v klidu oficiálně doporučí nainstalovat si software s libovolným klíčem. Důležitá je pro ně pravost licence, instalační klíč a aktivace jsou jen podružné mechanismy. Nicméně, u software za pár menších jednotek tisíc Kč je to ke vzteku toto řešit.

18
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 13. 10. 2021, 09:43:38 »
Taky se připojuji, taky si myslím, že bojovat s tímto jevem je zbytečná ztráta času, naprosto neproduktivní. Cena kabelu je taková, že lze docela jednoduše naplnit potřeby lidí. Mnohdy ty potřeby nemusejí být ani morálně pokleslé, často si ho vezme jen někdo, kdo jede prezentovat ven z firmy. Pak ho jen nevrátí, protože ho třeba zapomene na místě, nebo prostě to vypustí z hlavy. Ztrácet čas do zabezpečení takové kraviny, jako je kabel, je hodně neúčelná činnost.

19
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 12:32:20 »
- vyklopíš bábovičku
- beton pomaluješ veselými obrázky, třeba obličej, šneček a pod.

Pasivní bezpečnost.

- A pak vezmeš Baseballovou pálku a seřeše všechny podezřelé  ;D

Aktivní bezpečnost.

20
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 12:01:33 »
Bílá tabule a fixky. To je wireless.

21
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 27. 09. 2021, 13:45:01 »
Koho to napadlo, účtovat si za vzdálená připojení... Klasický Microsoft.

Střílíte úplně vedle. Nenapadlo to Microsoft, ale Citrix někdy začátkem devadesátých let.

22
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 27. 09. 2021, 01:43:45 »
Údajně jde udělat i mix, ale to jsem nikdy nezkoušel.

Ano, jde.

Problém u user licence je v tom, že dochází k jejímu zablokování na konkrétního uživatele, tuším že je to 90 dnů.
Nicméně když se použije device licence, tak se při jiném dalším přihlášení jiného uživatele a z jiného počítače uvolní, tzn. nedochází k tomu časovému uzamčení, a umožní do maximálního licencovaného počtu současných připojení.

Je to přesně naopak. Uživatel (tedy každá identifikovatelná osoba z masa a kostí) má svůj User CAL a je jedno, z kolika míst se připojuje. Nejde to použít k multiplexaci připojení (např. celou velkou službu schovat pod jednoho "uživatele"), ale lze přeskakovat ze zařízení na zařízení (logika je taková, že jedna osoba nemůže pracovat ze dvou míst naráz).

U Device CAL dochází k vyčerpání jedné licence a ta se uvolní až po X dnech od posledního užití.

Obecně se dá říct, že per device se vyplatí snad jen v provozech, kde se jede na více směn a je výrazně víc osob, než zařízení (počítačů), které se následně sdílí. Málo kdy se to vidí v praxi.

23
Software / Re:RDP klient pro Linux
« kdy: 22. 09. 2021, 19:51:51 »
Zdravím a prosím o pomoc,
víte někdo o software (RDP klient pro Linux), který umí přepínač /admin ?
Remmina to neumí ( pouze starou variantu /console ). Jedná se mi o to, aby se při připojení na Windows server zbytečně administrátorovi nepřidělila user CAL.
Díky

Nechci Vám brát iluze, ale i kdyby se "nepřidělila" CAL, tak stejně se Vaše přihlášení počítá. Budete prostě užívat server bez licence, protiprávně. To nelze obejít ani softwarem třetí strany. Prostě co uživatel (z masa a kostí), na to musí mít firma user CAL. Pokud se připojuje vzdáleně k serveru ne-administrátor, tak je na to potřeba ještě RDS CAL, i kdybyste na to používal třeba teamviewer.

24
Odkladiště / Re:Soukromí v dnešní době
« kdy: 30. 08. 2021, 09:18:04 »
To zní zajímavě,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. Být aspoň z části anonymní se zdá být nicmene docela dost zahul.Clovek musí stále přemýšlet nad tím,kde co a jakým způsobem platit,jaké weby na jakém zařízení možno navštívit a podobně. Díky za názor!

Co se týče reklamy, tam nemusí jít o identifikaci, ale pouze o zacílení. Už jen samotná IP adresa jednoho a druhého zařízení pohybujícího se ve stejné oblasti inzerentovi napovídá, že tam někdo nedávno něco podobného dělal, hledal. Váš soused může vidět stejnou reklamu jako Vy, jenže pro něj je třeba určená druhá reklama z cyklu. Je to stále náhodné, vy vidíte reklamy pro sousedy, oni zase ty pro Vás, ale všichni máte pocit, že jste sledovaní. To však není identifikace, ani narušení soukromí.

25
Odkladiště / Re:Soukromí v dnešní době
« kdy: 29. 08. 2021, 22:04:33 »
Soukromí - nejen digitální - je relativní. Běžný občan má svoje jméno na schránce, potkává sousedy. Chodí do práce, kde má zaměstnaneckou kartu a mzdové listy. Každá činnost zanechává stopu člověka.

Narušením soukromí je, když se sejdou v jedněch rukou informace a zároveň zájem je využít jinak, než k jakému účelu vznikly.

Digitální svět přinesl navíc možnost shromažďovat spoustu dat a metadat při vynakládání minimálního úsilí. Kdyby stát chtěl, tak z informací z mobilní sítě, mýtných bran, kamerových systémů, plateb kartou, ..., zrekonstruuje docela přesně, co dělám. S tím, že ty informace existují, se nedá nic moc dělat.

S čím se ale dá dělat je to, jak je zákony regulováno jejich využití. Např. spojování informací až po přivolení soudu. Nebo nespojování nahodilých informací zpětně. V tom se hledá rovnováha, protože to pomáhá v boji se zločinem (nejednoho pachatele usvědčil telefon, kamery, ...,) ale na druhé straně je to lehce zneužitelné a zneužití je těžko odhalitelné a často nevratné.

Je tedy naopak potřeba si říct, jaké sledované informace Vám vadí, kdo by je mohl zneužít a k čemu je zneužít. Jinak se žádného výsledku nedoberete, leda snad se odstěhovat do pustiny a žít z toho, co si vypěstujete, ulovíte a přímo směníte (s lidmi, kteří taktéž nezanechávají žádnou digitální stopu.)

Dotazy zde se obvykle týkají naivní představy, že lze soukromí nějakými magickými postupy ochránit absolutně. Obvykle to skončí na "chytrém" doporučení využívat nějaké obfuskační metody, a protinázorem, že využití těchto metod je naopak jak červený ručník na býka (člověk tím sám sebe označí za někoho, komu stojí za to se nadstandardně chránit, čímž druhému vznikne nadstandardní touha to prolomit.)

26
ok, tabulka, tak co ma smysl pouzivat nestinene kabely? ze to nema vliv na funkci?

UTP se jeste prodava? proc proboha.

Protože to přináší problémy. Nejsme Němci, ale Češi. My problémy odkládáme stranou :). A ještě si to vysvětlíme tím, že je to levnější a spolehlivější, což další utvrdí tím, že jemu to funguje bez problémů.

Dvě budovy propojovat metalicky je dnes už mimo mísu. Může tudy něco proletět a jsou pak zbytečné škody. Vyrovnání potenciálů země je taky prevít. Cokoliv ven z budovy má podle mě smysl dělat optikou, a když nejsou peníze, tak klidně zakončit lacinými transceivery, než to propojovat mědí.

27
Tak pokud by WIFI přepínala mezi příjmem a vysílání, jak zjistí klient kdy je ten vhodný okamžik k vysílání?

Např. pomocí RTS/CTS, ale to nebývá zapnuté. Především je ten protokol připravený na kolize a umí je řešit. Tj. když se to potluče ve stejný okamžit, zkusí se to znovu.
To je důvod, proč výkon WiFi rapidně klesá výkon při odesílání z klienta na AP (mnoho kolizí), a o to víc, oč víc je připojených klientů.

28
Transceiver

29
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 14:34:52 »
Jak to tak poslouchám, tak jestli budu někdy plánovat nový barák, tak budu chtít do sklepa pořádnou vrstvu betonu aby tam nešlo kopat a já nemusel bojovat s pokušením. :D

Budete především bojovat s tím, jestli sklep vůbec mít :).

30
Odkladiště / Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« kdy: 25. 08. 2021, 14:24:17 »
...

Tipuji, že sběrnicový rozvaděč tomu říkají, protože elektroinstalace se dá řídit po sběrnici, a v rozvaděči jsou pak inteligentní stykače a další prvky určené pro tu sběrnici. V takovém případě je právě potřeba velká skříň.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 205