reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Miroslav Šilhavý

Stran: 1 [2] 3 4 ... 125
16
No však o tohle přesně mi jde. Dostanu nižší sazbu. Je to polehčující okolnost, ale pořád se nějaký trestný čin stal. Vy jste tady psal, že pokud těm telefonátům nikdo nebude věřit, tak to pomluva není.

Však za tím si stojím. Pokud tomu nikdo nebude věřit, je to tvrzení, které není způsobilé ublížit vůbec, natož vážným způsobem (jak vyžaduje zákon).

To by jinak polovina drben a polovina chlapů z hospod musela být trestána ob den :).

17
Ten vylhaný telefonát se přece nestal proto, že se dotyčný špatně podíval do telefonního seznamu. A pokud budu _cíleně_ najíždět na lidi, tak bych to měl schytat i kdyby všichni zvládli uskočit.

Taky to není pravda.
Pokud byste to dělal záměrně a nic se nikomu nestane, dostanete nižší sazbu.
Pokud si to vyžádá léčení, dostanete vyšší sazbu za úmyslné ublížení na zdraví.
Pokud člověk zemře, budete souzen za zabití, možná i za vraždu.

Takže opět, stejná situace, ale podle skutečného důsledku jiná sazba.

18
U pomluvy, sám jsi to tu citovat, je definice už to že může způsobit újmu, u té dopravní situace se přímo posuzuje škoda jak materiální tak i na zdraví.

Ten paragraf mluví o činu, "který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, ...". Tedy je nutné posuzovat v konkrétním případě konkrétní možnost něco způsobit. To se bude lišit jak situací, za které výrok zazněl, tak podle osoby, která ho pronesla (jiný dopad bude mít když něco pronese premiér země, než když to řekne Fanda po šesti pivech v hospodě), tak podle osoby o které ho pronesla (když o známém byznysmenovi řeknete "to je velký podvodník", patrně ho to poškodí méně, než když to začnete rozhlašovat o sousedovi - živnostníkovi).

Takže pokud bývalý zaměstnavatel šíří klepy, není to způsobilé značnou měrou zasáhnout do sféry práv jiné osoby. Protože i příjemce informace (tj. nový zaměstnavatel) umí jistě posoudit, že se může jednat o prostou mstu.

Sám zaměstnávám a párkrát jsem negativní reference dostal, a věřte mi, je dost jednoduché rozpoznat, kdy se snaží původní zaměstnavatel jen uškodit. Tedy, nemá to prakticky žádný vliv.

19
[A to samé jsou ty telefonáty, ke kterým jste tuhle analogii dával. Prostě někdo šíří lži a chce jimi někoho poškodit. To, jestli má oběť kliku a ten lhář je provařený by snad nemělo mít až tak zásadní vliv.

Ve skutečnosti to má vliv.

Představte si, že couváte s autem a přehlédnete chodce. V rychlosti cca 3 km/h se s ním střetnete.

Pokud to bude mladý člověk, řekne jen "au" a uskočí.
Pokud bude starší, možná ztratí rovnováhu a udělá si modřinu, ale ta určitě nevyžádá týden léčení (a tedy není to trestný čin).
Pokud se střetnete se staříkem, který má osteoporózu, a ten si při pádu na zem zlomí krček stehenní kosti, zalehne na dva měsíce v nemocnici - a možná už nikdy nezačne znovu chodit, možná dokonce na lůžku po půl roce zemře. V takovém případě budete souzen za ublížení na zdraví (s následkem smrti) z nedbalosti.

Tedy: stejná chyba (nekoukl jste se dobře do zrcátka), ale podle situace úplně jiný postih.

20
To runas slouží k čemu ve Windows, to je ten proces (úloha), který se spustí, kdyz zmáčknu v nabídce Start Vypnout?

Základem je, že máte neprivilegovaného uživatele. Tj. musí se jednat o člena skupiny Users, nikoliv Administrators. Pokud je někdo administratorem na PC, pak se mu zabránit nedá.

Tedy:
1. Neprivilegovaný uživatel.
2. Pomocí group policy (gpedit.msc) zabránit vypnutí neprivilegovaným uživatelům.
3. Vypínat pomocí runas, který oprávnění povýší.

21
Sice chápu kam tím míříš, ale tvrdit o vedoucím skautů že přijde o práci je hodně vtipné. Je dost rozdíl mezi prací a koníčkem...

Jasně, nepřijde o práci, ale prostě ztratí kompletně morální kredit a významně to zasáhne do sféry jeho práv. Příklad měl prostě jen ukázat, že ta samá věta v jednom případě může být pomluvou a v druhém případě nemusí.

22
tím že aktivně šíří lež za jasným účelem nebude tak těžké doložit úmysl - lež a úmyslně veřejně. Jestli to už mělo dopad malý, žádný nebo obrovský je jedno, v tom odstavci se mluví o potenciálu.

Lhát není trestné.
Trestný je podvod (důsledek lži, který vede k obohacení mě, nebo někoho jiného), nebo třeba zmiňovaná pomluva.

23
...

Jenže české (a celkově evropské kontinentální) právo se nedívá na to "co by se mohlo stát", ale na to, co se skutečně stalo. Proto také existuje tzv. volné posuzování důkazů soudy - stejný důkaz v jiném kontextu může přivodit jiný důsledek.

Pokud např. o dlouholetém vedoucím skautů začnu rozhlašovat, že "podezřele zve chlapce k sobě domů" je ta zpráva způsobilá zapřičinit úplně jinou újmu, než když to samé prohlásím o řidiči kamionů, který 25 dní v měsíci je v zahraničí.

V obou případech nastane vyšetřování, a řekněme, neprokáže se vina. V obou případech budou podezřelí vyslechnuti a vyšetřovatel či státní zástupce neshledá důvody pro zahájení trestního řízení. (Po tento moment jsou oba na tom stejně).

Jenže v prvním případě skautský vedoucí ztratí na několik let práci, protože rodiče mu děti nesvěří. V druhém případě řidič kamionu asi o práci nepřijde, protože jeho zaměstnavatel nemusí toto podezření nijak řešit.

Takže: stejná informace (= podle Vás "pomluva"), ale ve skutečnosti první pomluvou je, druhé pomluvou není.

24
Ha, omyl. jedná se o pomluvy, jenom neměla účinek protože " táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku."

Chyba lávky. Trestný čin pomluvy je definován v § 184 trestního zákoníku:

Citace
§ 184

Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

V tomto případě chybí jak ta způsobilost, tak prokázání "značné míry".

25
Server / Re:Upgrade verze PHP (CGI/FPM)
« kdy: 12. 08. 2019, 05:45:57 »
Doporučuji Docker....

To není špatné řešení a také z něj bude hezky vidět, že hostovat starou verzi něco stojí.

26
Otec kdyz mel zamestnance nebo remeslniky , tak mu celkem bezne volali byvali byvali sefove a pomlouvali jeho zamestnance kteri k nemu od nich presli.

Jenže aby to mělo nějaký efekt, musí na jedné straně někdo chtít takovou věc šířit, ale na druhé straně musí být někdo připravený naslouchat. V tomto případě nejde o pomluvu, protože i Váš táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku.

27
Server / Re:Upgrade verze PHP (CGI/FPM)
« kdy: 11. 08. 2019, 19:54:59 »
Zdravím. jsem si jistá, že verze <= 7.0 je stará. To, že mám udělat upgrade na 7.3 vím také. Přišla jsem s žádostí, abych si mohla nainstalovat více verzí a pak volit. Občas je klient, který má web napsaný ve starém PHP a ještě potřebuje, aby nějakou dobu běžel, než se třeba připraví nový.

Problém je, že na Debianu 9 nelze PHP 5.6 rozumně nainstalovat. PHP 5.6 není kompatibilní s OpenSSL 1.1.1 (vyžaduje 1.1.0), a pak se kříží OpenSSL i s moduly v rámci PHP.

Daleko víc bych doporučil na kompatibilní hosting vytvořit instalaci s Debian 8. Bude to čistší, pravděpodobně bezpečnější a i daleko lépe uvidíte cenu, jakou toto řešení představuje. (Když si PHP 5.6 naroubujete do Debianu 9, zdánlivě to bude skvělé řešení, ale jen do prvních problémů, které budete řešit).

28
O serveru Root.cz / Re:Pravidla diskuze
« kdy: 11. 08. 2019, 14:08:58 »
PS: Jakmile se někde něco schvaluje (bez měření změřitelného), tak se vždycky najde někdo, kdo to bude považovat za nespravedlivé.

Proto se k tomu má přistupovat nesmírně zdrženlivě, je to velmi mocný nástroj, který může napáchat hodně škod. Rootu se to může vrátit jednoho dne jako bumerang. Možná tím odradí "živější" diskutéry a diskuse budou nudné k usnutí. Možná někteří podporovatelé si svoji podporu rozmyslí. Možná, možná, ... Proto se tyto kroky dělají malé, uvážlivé a pomalu.

PPS: "Diskuse" na toto téma už probíhá zde, podle všeho bez moderace. (a ne, nemám už ten pocit, že by to ještě patřilo na hlavní stránku)

Na titulní stránce se objevují všechny diskuse, i zcela nesmyslné, jen když někdo do nich (třeba i po roce) něco napíše. Jen tato byla uklizena velmi rychle, hned na počátku.

Mimochodem, redakce mi v mezičase nechává několik postů viset neschválených. Schvaluje je většinou až tak den, dva poté, co je napíšu a poté, co příspěvek na který reaguji nasbírá dostatek palců nahoru. Pozdě schválený příspěvek už nemá šanci získat palce, čtenáři už staré články neotevírají. I tím se dá moc ovlivnit celkové vyznění aniž by si toho ostatní všimli.

29
O serveru Root.cz / Re:Pravidla diskuze
« kdy: 11. 08. 2019, 13:44:43 »
Redakce nemá povinnost zveřejňovat jakoukoli hovadinu a je její plné právo posuzovat, co hovadina je, nebo není.
Nikdo nikoho nenutí, aby se tu prezentoval.
Nebo snad ano?

Tato debata není o tom, jestli na to redakce má či nemá právo. To právo nikdo nezpochybňuje.
Hovoříme o tom, že to možná nedělá dobře, možná to nedělá férově a hlavně nepřipouští na toto téma moc diskusi.

30
O serveru Root.cz / Re:Pravidla diskuze
« kdy: 11. 08. 2019, 13:02:59 »
S těmi tezemi bych souhlasil, přestože na toto konkrétní téma budu mít asi jiný názor - třeba protože za tu migraci která se nás údajně netýká jsme před unijním soudem - tak s těmi tezemi souhlasím a jenom to potvrzuje po čem pátrám od začátku - důvodem filtrování na rootu není slušnost a věcnost jak hlásá manifest.

Před unijním soudem jsme kvůli tomu, že jsme alibisticky, jakožto země ve vnitrozemí řekli, ať si to řeší ostatní. Ale bohužel už nikdo z našich politiků neřekl, jak ochránit tisíce kilometrů hranic a navíc bez toho, aniž by na jejich druhé straně umíraly stovky lidí, kteří sami byli dost často podvedeni.

Bylo by jen dobře, kdyby byly zavedeny kvóty na příjem běženců. Je to příklad politického populismu nejhrubšího zrna, vyvolal strach z něčeho, co tu nikdo nikdy neviděl, nezažil, a dokud nebudeme ekonomicky silní, jako Německo, tak ani nezažije. "Přidělení" uprchlíci by stejně do měsíce vzali kramle na západ.

Komické je, že vlna migrace ustala dřív, než evropští politici našli jakékoliv řešení.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 125

reklama