Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Bystroushaak

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Ehm. Ne že by se mi teda chtělo oživovat tohle divné téma, ale:

1. Je nesmysl zaměřovat komáry kamerou, když sami broadcastují distinktivní pískání. Viděl jsem kdysi video, kde tohle řeší jakousi komáří Tamarou, kterou vyrobili z několika mikrofonů.

2. Nechceš laser co spálí komára. Chceš X slabých laserů, které se protnou v místě kde je komár. Výhoda je, že neoslepneš, když ti to náhodou posvítí do očí. Lidi co tohle dělali zjistili, že komára nepotřebuješ spálit, stačí mu poškodit křídla, která jsou docela citlivá. Možná to chce vhodně zvolit barvu laseru.

3. Ale hlavně tohle je ultimátně překomplikované řešení, když si můžeš za pár stovek koupit UV lampu proti hmyzu; https://www.zbozi.cz/hledej/?q=uv%20lampa%20na%20kom%C3%A1ry

2
Doporučuji geniální seriál Corporate, který si z tohohle dělá srandu.

3
/dev/null / Re:Kamarádi k prdu
« kdy: 12. 08. 2021, 10:35:34 »
Já jsem kolem sebe viděl pár případů, kde parta kamarádů rozjela společně nějaký business, a celé to skončilo hrozně špatně. Pár z nich i u soudu. Ve všech případech, které si teď vybavím, až na jeden, to skončilo tak, že kamarádi už kamarádi nejsou.

4
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 08. 08. 2021, 00:46:16 »
* zavedu sa digitalne meny, uz teraz sa ECB ponahla s digitalnym eurom

Na tomhle mi nepřijde nic očividně špatného. Původně jsem se taky trochu zděsil, že budou něco patlat s blockchainem, když jsem si ale šel přečíst ty návrhy a specifikace přímo ke zdroji, tak mi to dávalo smysl. Nejde o cryptocoiny.

Jde o specifikace jak posílat a přijímat peníze digitálně. V podstatě jde o zavedení API, které bude fungovat přes ECB, místo přes různé bankovní domy, kde to každý řeší jinak. Na tom je trochu matoucí, že to nazývají digitálním eurem, ale reálně jde o posílání normálního eura, jen digitálně (tj z banky do banky).

Bude to znamenat třeba že jako obchodník nebudeš muset mít terminál od masterkrad, za který platíš % z prodeje, ale budeš mít terminál, který komunikuje s bankovním API ECB, předpokládám že za nižší poplatek. To samé banky ti neřeknou, že nemůžou do jiné banky poslat okamžitou platbu, protože druhá banka nemá implementované API a nepřistoupila na dohodu, ale bude to prostě fungovat všude. Nebo různé platební brány v eshopech, nebude jich padesát náhodných, kde musíš mít konto u nějaké specifické banky, nebo tam přepisovat údaje z karty, ale prostě jedna dodaná ECB.

Z hlediska sledování a tak dál imho nic nového nepřibyde, to banky dělají už dneska a posílají to někam dál.

5
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 08. 2021, 10:19:46 »
No, když nejdřív děláš tvrďáka jak na žádný HR triky neskočíš a jak tě zajímají jen peníze na dřevo a pak tu pěješ ódy na to, že jsi dostal firemní mikinu a hrníček, tak se nediv :) Já teda předpokládám, že stejně to má drtivá většina těch "tvrďáků" v diskusích na netu, ale většinou se to nedozvíme.

No jo, asi mi nedošlo, že tohle bude někdo považovat za něco "tvrdáckého". V tom článku jsem prostě popsal jak postupuji při hledání práce. Že někdo bude vnímat jako něco hustého, když mě primárně zajímá výše mzdy a ne bonusy, to by mě fakt nenapadlo. Naopak mi to přijde jako úplný základ, dát přednost firmě co ti dá víc peněz, než firmě co ti dá to samé v bonusech. Snažil jsem se to tam opakovaně zdůraznit hlavně protože znám lidi, co prostě přičtou výši bonusů k platu a pak s tím ekonomicky počítají, což jak jsem tam psal je imho špatně. Ale když postupuješ naopak, tj dostaneš lepší plat než jinde, a ještě k tomu různé benefity, tak to je tak nějak ideální.

Jinak pointou nemělo být že jsem něco dostal, ale že to že dostáváš neustále každou chvíli dárky je docela dobrý psychologický hack na lidi. Osobně mě docela zajímá co zvyšuje mojí motivaci a chuť pracovat, snažím se to analyzovat a typicky pak využít třeba na sebe ve vlastních projektech. Což tohle pravda půjde blbě, ale stejně mi to přijde zajímavé.

Pořád si lehce vzpomínám třeba na české Javovské podcasty, co jsem poslouchal před deseti lety ještě někdy na VŠ, kde mě třeba fascinovalo, že týpci jsou schopní vyprávět půl hodiny o tom jak jezdí na konference kvůli baťůžkům s tatrankama a letákama. Tenkrát mi to přišlo divné, proč prostě lidi co si vydělávají slušné výplaty řeší takovou blbost. Vztah k Gift economy je docela zajímavý.

6
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 08. 2021, 01:49:55 »
nojono. je mladej.

ale to jsem si teda nevsiml, ze on je ten autor navodu "ultraracionalni vyber" spolecnosti.

Jak už jsem psal v tom článku, hned úplně nahoře; ten blog je určen především bývalým kolegům. Protože se mě na to zeptali, po Signalu, poté co jsem tam skončil, a mě už fakt nebavilo to pořád dokola opakovat ve sto zprávách. Ale taky protože vím, že někteří z nich tam dělají za částky, které jsou v některých případech fakt smutné. Například kolega na podobné pozici jako já tam dělal za 40 tisíc. A další kolega zase hledal práci a hodily se mu jiné části, na základě kterých si vybral.

zrovna tahle firma u kterej skoncil je nejbrutalnejsi  pripad "kulecnikove koroporace", ktera tezce a explicitne nenavidi remote.  prece mate tady kulecnikovy stul a kazdej druhej den cerstvy ovoce zdarma.

OK, kecam, mozna je to "cerstve ovoce kazde rano". A ted obcasnej remote, jinak by jim utekli vsichni, i ti hraci kulecniku

Po vsech tech solnickach (co batoh, i treba  solnicku dostanou chlapci programovaci) ale treba budget na skoleni jaksi moc neni.

S tim verejnym chvalenim, to holt muze prijmout clovek, co nezazil pokrytectvi komunismu.
A proboha, proc na to organizovani pochval plati externi cloudovou sluzbu, co upomina lidi, co nechvali?? Tim z toho udelali 1984
(na ty solnicky maji taky cloudovyho subdodavatele, co ty darky nahodne vybira)

Hele jako jo. Já uznávám tvojí pointu a kářu se, že jsem asi v některých ohledech příjemně překvapen a dávám to najevo. Ale z toho co jsi mi psal na PM, tak českou pobočku jsi nikdy neviděl a všechno co píšeš se týče zkušeností z USA. Tady to zatím je fakt dost v pohodě. Budget na školení problém není.

Pointa každopádně nebylo ukázat jak je ta firma super, ale spíš ukázat, že to může fungovat jinak než český korporát, kde neomezená dovolená se tu zdála některým lidem jako naprosto nereálná.

7
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 05. 08. 2021, 01:37:08 »
To je bullshit pokrytectvi na urovni. Prvne se tady ohanis blog postem o "algoritmus hledani prace", kde rikas, jak uspesne najit co nejlepe placenou praci, jak te naprosto nezajimaji zadne benefity/bonusy, preferujes praci na ICO pred dovolenou. Zadne emoce, dulezity je pouze vykon prace a penize, smejes se firmam, ktere davaji zdarma jidlo. No a pak z tebe vypadne, ze delas lopatu ve firme, ktera ti nabidla neomezenou dovolenou, 2x mesicne zdarma jidlo v restauraci, uplaci te dareckama/benefitama (lol batoh a mikina?), propadas emocim, ze te nekdo chvali a jsi happy za pravidelny bonus a akcie :D a nejvetsi joke, ze jsi tam teprve 3 mesice a vychvalujes je tady do nebe. Achjo :(

Přijde mi otravné, když skáčeš k závěrům, aniž bys znal kontext;

S touhle firmou jsem se o benefitech nebavil vůbec. Upřímně jsem toho roztáčel v té době tolik, že jsem prošel všemi koly pohovorů, aniž bych vůbec věděl, co ta firma vlastně fakt dělá. Byl to prostě jen další korporát, se kterým jednám a nevypadalo to z venku nijak zajímavě, doslova jsem o nich ani předtím neslyšel.

Rozhodl jsem se si je vybrat čistě protože když se mě na konci zeptali kolik mi přibližně nabídly ostatní firmy, tak to přehodili a dali mi k tomu kopec RSU akcií (vázaných na cenu dolaru v době uvolnění, po roce). O benefitech jsem se dozvěděl když mi poslali smlouvu, ale vesměs jsem to vyignoroval, a čuměl jsem až první den v práci, když bylo úvodní HR školení.

Přijde mi divná celá tahle reakce. Původně jsem se snažil tak nějak vrátit k tématu tohohle vlákna -> práce pro české společnosti a rozdíly mezi třeba americkými. Snažil jsem se nějak ukázat ten rozdíl, že to nejde právě jen na úroveň těch benefitů, ale tak nějak celé firemní kultury, která se tě snaží nějak motivovat. Ale asi jsem to napsal blbě, když jediné co sis z toho odnesl je "oh, bystroushaak má benefity, tak je určitě pokrytec, protože benefity psal v článku že na ně člověk nemá hledět při vybírání práce". Tedy k tématu nic, místo toho řešíš mojí osobu, nehledě na to že skáčeš k závěrům, které z toho neplynou (ostatně která firma ti dneska nedá benefity?).

propadas emocim, ze te nekdo chvali a jsi happy za pravidelny bonus a akcie :D a nejvetsi joke, ze jsi tam teprve 3 mesice a vychvalujes je tady do nebe. Achjo :(

Jako sorry, ale taky jsem člověk, a momentálně z toho pořád mám dobrý pocit, protože je to prostě jiné. A přemýšlím proč je to jiné a proč to na mě funguje. Až se to okouká, tak taky budu jen nadávat, slibuju.

Jinak tohle je přesně důvod, proč jsem firmu neuvedl. Když napíšeš něco konkrétního do těhle diskuzí, kde se řeší práce, tak vždycky někdo začne řešit tebe.

8
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 04. 08. 2021, 10:42:35 »
OK, jsi stastny ve firm, co ti vyhovuje a to je dobre.
na druhou stranu jsi tam teprve 3 mesice, mozna je ta  firma perfektne "aligned" s tvou osobnosti, mozna ti za par mesicu expoduje mozek z  nejakych jinych drobnosti.

Jo, když jsem to dopsal, tak mi došlo, že to zní až kapku moc nadšeně. Zatím stále jsem docela nadšený, to určitě časem opadne.

Tohle je ale celkově problém s psaním o těhle věcech; já jsem třeba nechtěl znít nějak nadšeně, spíš popsat ten rozdíl v kultuře, kde nastoupíš do českého korporátu a během asi dne nebo dvou vidíš lidi ukazovat na něco shnilého, a říkat věci ve stylu "no jo, samozřejmě že je to nahovno, tady máme hovnokód, tohle jsou debilové, tenhle manažer je idiot" a tak podobně. A pak nastoupíš sem a vidíš že všichni obecně působí, že práce je fakt baví. A firma je nastavená tak, že když je něco špatně, tak jdi a udělej to líp. Působí to trochu jako sci-fi, což mi přišlo relevantní k původnímu tématu a k tomu co se tu řešilo - ty neomezené dovolené fungovat můžou, akorát prostě v jiném prostředí, než na které je většina lidí zvyklá.

Jinak "exploduje mozek z drobností". Už jsem tu psal že jsem začínal v callcentru O2, kde jsem si kolikrát ani nemohl dojít na záchod, nebo vypít čaj, a celkově tam panovala atmosféra jak v lágru. Tam ti explodoval mozek ne s drobností, ale ze zcela zásadních šíleností každý den. Když si vzpomenu na to jaké to bylo, tak v podstatě libovolná programátorská práce je čajíček.

Teda pokud mluvime o firme, co za dobu existence nebyla ziskova, kde rada ci mozna vetsina senioru z ni utece jeste pred tim, nez ziskaji narok na ty RCU. I prestoze predtim byli ochotni projit 5-7 koly pohovoru.
Firme, co ma v nekterych svych castech/vrstvach tu nejotresnejsi corporatni kulturu, natahanou diky managerum z firem 100x vetsich.

To nejspíš nemluvíme no :)

je dobre, ze ta nominace a chvala kolegy ti prijde tak super. Asi si jeste nezjistil, ze pokud zamestnanec nekolik tydnu nepochvalil a nepodekoval nekomu z firmy, a potom cosi potrebuje od jednoho   cloudoveho nastroje  - tak bude automaticky upozornen "uz si takhle dlouho nikomu nepodekoval, nechces to udelat ted"

V rade pripade je lepsi kliknout a podekovat nekomu, aby se toho clovek zbavil. Mozna se za nektery tyhle oslavny vyhlaseni budes stydet?

Tak to asi skoro určitě nemluvíme o té samé firmě. A nebo tam nejsem dost dlouho, abych tohle viděl. Po třech měsících stále ještě nemám takový přehled.

Zatím mám pocit, že ta firma je docela anomálie a fakt to funguje. Samozřejmě relevantní otázka je, jak dlouho to takhle vydrží, už jsem v životě viděl degenerovat firemní kultury pod tlakem nejednou, a je děsivé jak to jde rychle.

9
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 04. 08. 2021, 00:34:11 »
1) ceska a slovenska natura toto len tak nedovoli, uz vidim zastupy ludi ktory sa v takej firme zamestnaju a po skusobnej dobe pojdu na neobmedzenu dovolenku. Zamestnavatel z nich bude mat <>, este im bude musiet platit vyplatu a odvody.

Já v jedné z těch v článku jmenovaných společností dělám (ve které, to si nechám pro sebe, ale když si s tím dáte práci, tak to asi vydedukujete). Myslím že předpoklad je, že tihle lidé neprolezou pohovory. Teď jsem čerstvě skončil zkušebku, tak mi vznikla možnost to používat. Ale po letech práce na IČO, kdy jsem byl zvyklý si moc volna nebrat, mám spíš obavy jestli vůbec vyberu to standardní.

2) Chce to ludi ktory maju fakt silnu sebakontrolu. Ak zamestnanec chce povedzme 40dni dovolenky rocne (mesacne odpracujeme asi 20 dni), tak ak zvysnych 200 dni (10 mesiacov) maka ako srob, tak mu to tato firma dovoli. Ak ale nemaka podla predstav vedenia aby mohol vyuzivat dany benefit, tak ho na to upozornia ze ten benefit vyuziva az moc. Ak neuposluchne, tak sa z nim proste rozlucia a clovek si musi najst robotu inde. A verte tomu ze na to maju isto pripravene tabulky kolko ktoremu zamestnancovi tej "neobmedzenej dovolenky" dovolia.

Ono to nefunguje automaticky. Musíš přijít za nadřízeným a říct mu důvod, pokud je to víc jak pár dní. Myslím že je to fajn na takové ty věci jako "umřel mi děda, chci si vzít týden volna", nebo "dítě je nemocné a chci s ním zůstat doma", či "cítím se přepracovaný, radši bych si trochu odpočinul než vyhořím". Vzhledem k tomu, že tvůj nadřízený sedí s tebou v týmu a zastává v podstatě pozici, kterou jsem v českých společnostech viděl označovanou za "teamleada", tak ví jak na tom jsi. A prostě místo aby ses snažil pasovat lidi do ozubených koleček nemyslící korporátní mašinerie, tak k tomu přistupuješ lidsky. Funguje to tedy naopak, není na to tabulka, ale když přijde tvému šéfovi že to zneužíváš, tak to prostě příště nedostaneš. Je to benefit, forma odměny, ne právo.

Jinak zajímavé a docela k tématu je, že ta společnost kde pracuji funguje dost jinak, než je v ČR typické (je to nadnárodní, původně americká společnost). Ať už organizačně, kde management nemá takový důraz jak je zvykem, tak třeba že tam nejsou architekti a tak podobně. Místo toho si týmy navrhují architekturu sami podle požadavků. Byrokratický bullshit v podstatě na nule, ani není nutné vykazovat čas. Fascinuje mě že když člověk vezme R&D část firmy (tj programátoři a vývojáři HW, v prodeji a HR to asi funguje dost jinak), tak je to v podstatě bez manažerů. Místo toho se volí seniorní lidi, aby dělali jakési teamleady, nad kterýma stojí manažer, který ale určuje jen docela vysokoúrovňové cíle. Přijmout to ten člověk samozřejmě nemusí, nikdo tě netlačí přejít z programátora na manažera. Že by se přijal manažer externě, to jsem ještě neviděl, ale zas tak dlouho tam ještě nejsem.

Hodně je kladen důraz na motivaci lidí, a tím myslím mrkev, ne bič. Když jsem nastoupil, tak nám HRistka říkala, že ideál je takový, že z té společnosti nikdy neodejdem, a že tím směrem je to celé nastavené. Vzhledem k mé filosofii měnit práci asi tak každé 2/3 roky mě to kapku vyděsilo. Až časem mi došlo, že na to jdou z druhé strany, než je zvykem, že ti prostě přizpůsobí prostředí a nahrnou na tebe tolik benefitů, a že celá struktura prostě dává smysl, takže ve výsledku nikdy nebudeš chtít odejít.

Začíná to samozřejmě výplatou, ale taky dostaneš RSU akcie, a 10% odměny co půl roku. Pracuješ s motivovanýma inteligentníma lidma, kteří tě prostě nakazí svojí chutí pracovat. Nikdo nechodí do práce si to prostě jen tak odedřít, aby bylo na chleba.

Pak jsou tu různé příjemně překvapující věci, jako že CEO random vyhlásí celofiremní den volna, aby ukázal že si váží zaměstnanců. Různé (nepovinné) plně placené akce v restauracích, asi tak dvě měsíčně.

Fascinující motivační věc je, že každou chvíli dostáváš dárky v ceně kolem tisícikoruny (+- 500kč). Různé termohrnky, mikiny, batohy, trička a tak podobně. To je taková zvláštně sneaky věc. V různých firmách jsem občas (asi tak jednou/dvakrát za rok) dostal nějaký propagační předmět. Hrnek, šálu, tričko a tak podobně. Ale skoro vždycky to byla nějaká blbost. Třeba ta šála byla krátká a z nějakého plastu, že byla naprosto nepříjemná. Lidově řečeno - vypadalo to jako šála, ale nešálovalo to. Tričko bylo divného střihu a barev. Dostal jsem, to, občas mi to udělalo trochu radost, občas, když to byla nějaká samolepka, nebo nějaká taková blbost, tak jsem to vzal a rovnou vyhodil, kroutíc hlavou co si to zase HR vymyslelo. Tady zatím všechno co jsem dostal fakt používám, třeba mikinu nosím skoro každý den, protože je prostě pohodlná a vypadá dobře. A většinou když ti to někdo dá, tak ti řekne něco jako "keep up the good work". A ty máš pak najednou pocit, že odvádíš dobrou práci, protože jsi nedostal krám, ale fakt něco použitelného. A máš chuť dělat víc dobré práce. Divný psychologický hack, který ale překvapivě dobře funguje. Myslím že klíčem je ta frekvence, kdyby to bylo jednou za rok, tak na to asi zapomenu docela rychle.

Zatím jsem během tří měsíců dostal welcome package, kde byl moleskine & propiska a termohrnek. Mikinu. Tričko a batoh. Teď že mi pošlou nějaký další welcome package, protože mi skončila zkušebka. Celkově jsem překvapený, jak takhle jednoduchá věc, v podstatě uplácení dárky, psychologicky udělá docela dost. Člověk si připadá výtaný a že by to měl nějak oplatit.

Pak jsou tu další různé hacky; třeba možnost nominovat kolegu za to že ti s něčím výrazně pomohl. Kolegy jméno je pak vidět na obrazovkách, co jsou asi tak co pět metrů po celé firmě, spolu s popiskem na odstavec / dva s čím ti pomohl + přijde celofiremní mail. Jako bonus dostane nějaký dárek v hodnotě asi čtyř tisíc. Populární jsou co jsem tak slyšel krabice lega, které mají snad 1x0.5 metrů. Nominace se dělají každý měsíc pro asi pět lidí.

To se může zdát jako divná blbost, zvlášť českému cynismu, ale třeba v minulé práci jsem měl několik kolegů, které jsem osobně vychválil za něco. Za pomoc, za rychle udělaný deployment, zřízení prostupů na firewallu v deset večer a tak podobně. Slyšeli to lidi u mě na standupu a tím to zhaslo. Tady kolega získává recognition skrz celou firmu a ještě si odnese domu nějaký dárek. Když má děti, tak jim udělá radost třeba legem. Já mám radost, že ho firma ocenila. A dohromady to celé vede na větší motivaci pomáhat si navzájem, ne kvůli tomu že za to je dárek, nebo odměna, ale že to lidi fakt vidí. Že se nestrhám navíc prací, kterou nikdo neocení, nebo jí ocení jeden člověk, pro kterého jsem to udělal. Že nedostanu pojeb, že jsem projel deadline (které asi nemáme, nebo jsem žádnou dřívější než "v březnu příští rok" zatím ještě neviděl), ale naopak pochvalu za práci navíc.

Pak samozřejmě takové ty věci, jako že když se chceš naučit další programovací jazyk, tak máš ne jen možnost, ale dokonce vyhrazený prostor. Pokud to použití dává smysl, tak se klidně nauč go a napiš další komponentu v go, či dalších asi pěti jazycích, co se po firmě používají.

Samozřejmostí je taky vertikální přesun mezi týmy. Už tě nebaví psát cloudové věci v pythonu? Tak jdi psát ovladače do jádra v C. To zní tak nějak hrozně hypoteticky, protože už jsem tohle viděl nabízet různé jiné firmy a skoro nikdy to nikdo nepoužil. Ale třeba v mém týmu jsou dva lidi, co takhle před pár měsíci přešli z něčeho, co jim nevyhovovalo. Bere se to více/méně jako samozřejmost. Ostatně i ty týmy jsou tak nějak volně definované, sám jsem teď tak nějak ve dvou a nepatřím zároveň ani do jednoho. Dělám prostě to co seniornější kolega/teamlead myslí že je třeba, bez ohledu na byrokratické rozdělení do týmu. A všichni to berou jako samozřejmost.

Co jsem tím chtěl říct je ne vyprávět o cool benefitech, ale spíš ukázat, že celá ta kultura je nastavená na to aby vnitřně motivovala lidi, aby je ta práce bavila a chtěli jí dělat. Když tě nebaví a nemáš motivaci, tak si klidně vem dovolenou navíc, nebo se porozhlídni po celé firmě a vyber si něco co tě bavit bude. Klidně to může být úplně nový projekt, pokud dává smysl a přinese nějaký benefit buďto zákazníkům, nebo supportu, nebo to ve výsledku ušetří náklady, či čas.

Když jako firma stavíš na tomhle, ne jen na papíře, ale i v praxi, tak se nemusíš stresovat, jestli si lidi berou placenou dovolenou navíc, protože prostě víš, že jejich motivace je (i díky akciím) srovnaná s motivací firmy. Prostě dodávat kvalitní produkt. Lidi nebereš jako zdroj, který je třeba vytěžit, kolečko v mašině, které můžeš kdykoliv nahradit, když se podle tvých metrik netočí dost rychle, ale spíš jako umělecké řemeslníky odvádějící činnost, která není repetivní (repetivní věci automatizuješ). Takže je pro dobro firmy, když se je snažíš motivovat aby udělali co nejvíc kvalitní práce. Stejně jako třeba kdybys zaměstnával sochaře, tak necílíš na počet soch (ostatně kdyby to bylo repetivní, tak si místo sochaře koupíš CNC), ale na kvalitu a za kolik se sochy prodají, či jak esteticky vylepší firemní palác.

Na druhou stranu, když jen tak narveš neomezenou placenou dovolenou na model českého korporátu, tak to nebude fungovat, asi jako nefunguje když týmu co jel teď deset let waterfall najednou narveš scrum. Budou na to tak nějak divně čumět, vymýšlet jak to ojebat a ohnout aby to aspoň nějak fungovalo, a pak ve výsledku stejně skončí s PO o Scrum masterem, který ten waterfall simuluje přes kanban board v jiře.

10
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 29. 07. 2021, 00:24:13 »
ja jsem jen malej ceskej clovek, co makroekonomice nikdy rozumne nebude.

treba ted jsou velkoplany na Gigafactory "ktera prinese inovace a minimalne 2300 pracovnich mist"
Investicni pobidka statu bude krasnych 52 miliard.

Pokud ovsem budu ocekavat prumerny plat 50 000, tak dostanu 52 000 000 000/2300/50000/12=38. Tech 2300 lidi by mohlo byt primo placeno statem 50 000 mesicne po dobu 38 let. ale pochopitelne vetsina tech penez nepotece k zamestnancum.

Eh, to je zase selská logika. Není to dar, ale investice. Stát za to dostane akcie, respektive podíl. Ty/ten může prodat. V podstatě je to ekvivalent toho, kdyby stát koupil akcie nějaké takové nově vzniklé firmy, akorát tady se o tom zatím teprve mluví a jedná, a předpokládám, že v brzké době to nebude veřejně obchodovatelné.

Pokud se to uchytí (a jakože baterek je takový nedostatek, že ta možnost je docela velká), tak to ještě vzroste na hodnotě. To není nějaký milodar, ale prostě financování něčeho. Ne rozhazování prachů, ale jeden z nejvýnosnějších způsobů, jak si vydělat. Samozřejmě za předpokladu, že to nekrachne, nerozkradou to, nebo to nenechají jít jinak do kytek. Ale vlastník má být podle všeho privátní.

Pokud to klapne, tak je to win/win situace; výrobce má investici na stavbu a rozjetí linky, prachy rejžuje z prodeje a je happy. Stát sice dočasně vložil do něčeho peníze, které mohl utratit třeba za nějakou blbost, ale ty mu postupně tečou zpět z daní a dividend, takže je happy. Ty nově vzniklá pracovní místa zaměstnají lidi, kteří taky odvádějí daně, ale ještě navíc síťovými efekty roztáčí ekonomiku všude kolem. Ti zaměstnanci jsou happy že mají práci. Zaměstnanec si ráno koupí snídani, tím dá vydělat pekaři, odpoledne v restauraci, pak ty prachy donese domu, žije z toho jeho rodina, která to roztáčí všude možně od jídla, hadrů až po nemovitosti. Rodina a infrastruktura je happy, že někdo má na to si kupovat věci co prodávají. Školy se zaměřují na nově přítomná pracovní místa, přitahuje to lidi s odborností. Škodovka má lokálního dodavatele a nemusí to kupovat ze zahraničí, čímž by dávala vydělat někomu jinému. A tak dál a dál. Pokud podnik prosperuje, tak vydělá tolik, že se zaplatí, a najednou má prachy na další investice a může vznikat další lokální zisk.

Takhle se generuje lokální bohatství, které se v každé iteraci utrácení daní a stát z toho má zisk ne jednou, ale mnohokrát. Tohle se tu mělo dít už dávno, jenže obávám se, že spousta lidí to chápou asi jako ty. Tedy že stát dá někomu peníze, aby zaměstnal lidi, a to je jako všechno co se stane. Možná z toho vypadne baterie.

Přitom je to úplně krásná ukázka přidané hodnoty, kde vezmeš něco, co nemá zas takovou cenu (lithium, asi nějaký plech, další chemikálie) a uděláš z toho něco co má vysokou cenu (baterie do auta). Pokud jsi někdy viděl třeba továrny na auta, tak to doslova stroj z robotů a lidí, co když to brutálně zjednoduším, zohýbá a svaří plech a pak se to prodává za stovky tisíc. Škodovka ti přijde taky špatná, jako firma? Jak si myslíš že takové firmy v současné době vznikají? Buď si vezmou půjčku, a profituje z toho banka, nebo dostanou investici, a profitují z toho investoři.

Poprve netusim, co tech 2300 lidi bude v te Gigafatory delat, ja bych rekl, ze tam bude 50 HR lidi, 20 lidi opravujicih roboty ve trech smenach a jeden ajtak (abych do tematu dostal to IT).

Tak to je otázka no. Podle mě to nebude zas tak moc automatizované, jak si asi představuješ. Speciálně pokud budou provozovat vertikální integraci (všechno si dělaj sami v podstatě z primitivních surovin / komponent), tak tam všude budou lidi.

Samozrejme uslysime "to se vrati na danich", no co se tyce tezce zdanenych zamestnancu, tak to se jen vrati statu cast tech penez. (Nasich penez vlastne). moc neocekavam, ze gigafaktory zaplati cokoliv vyznamneho ze sveho zisku. Alespon v tomhle state.

Viz to co jsem psal. Ty prachy se budou vracet z daní z prodeje baterek, to je přímá domu pro stát, a pak taky z vyplácení dividend. A vždycky se toho podílu můžeš zbavit prodejem. Nehodnotím jak moc je to racionální (nechci to tu strhnout do diskuze o elektromobilech), ale vzhledem k plánu EU přejít na prodej elektrických aut někdy v roce 2030 to může být vysoce ziskové, i kdyby se tu nikdy žádný nevyrobil.

Jak bych rekl, ze to nebude velkotovarna, ale klasicky cesky tunel, tyhle stavby umime nejlepe. Tohle skonci totalne v obrovskych cervenych cislech, aniz by se hledal vinik.

Záležet to bude na firmách co to povedou. Samozřejmě, o iluze jsem přišel už dávno, ale tady budou mít splepici, co sere zlatá vajíčka (baterky do aut ve chvíli kdy celosvětově chybí kapacita výroby), tak proč to nechávat krachovat.

11
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 27. 07. 2021, 11:09:37 »
ja to samozrejme nemyslel tak, ze by se mel clovek stydet za to, ze vydelava hodne penez. spis mam pocit, ze spoustu lidi to ma nastaveno tak, ze cim vetsi castky vydelava, tim mensi socialni citeni ma. a tim nemyslim platit lidi ktery nepracujou ale fakt, ze aby se ve statu zilo dobre, je potreba neco ze sve kapsy obetovat. nikdo nemuze cekat nemecke silnice a zivotni uroven, pokud za to neni ochoten zaplatit.. Stat musi investovat do vzelani a dalsich veci a na to nevezme nikde jinde nez z dani. nemecko, rakousko, severske staty maji miru zdaneni nesrovnatelnou s cr, ale system tam funguje dobre prave proto, ze si i diky tomu muze stat dovolit investice, ktere se do budoucna statu samotnemu vyplati. to se o cr rict neda, tam je ta tendence naprosto opacna. t

He? Ty máš pocit, že ČR vybere málo peněz a že problémy naší země spočívají v tomhle? To jako vážně? A že problémy se nevyřeší pečlivou analýzou, odstraněním mrtvé váhy a různých příživnických úředníků a celých institucí*, ale tím že na ně budeš házet víc peněz?

Když zmiňuješ třeba ty silnice, tak se podívej na rozpočty, na počet děr na cestách, na rychlost s jakou se staví dálnice, strukturu firem co za tím stojí, a pak se zamysli jestli by se něco zlepšilo, kdybych na to hodil třeba 500 miliard navíc.

*Celý pracák by šel nahradit jedním online formulářem, speciálně v době, kdy tě tam kvůli covidu ani nepustí.

12
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 27. 07. 2021, 00:07:40 »
Prosímtě, až jednou budou všichni cílevědomí, konzistentní, konstantně se vzdělávající,... No to je nějaká fatamorgána, ne? ;D Nezapomeň, že před poslaneckou sněmovnou lidi řvou že Covid19 je výmysl Billa Gatese a děcka vymýšlí nový taneček na Tic Toc (ty děcka, kterými mi kolega vyhrožoval před 20 lety, že mě nahradí) ;)

A školy vyprodukují, ještě by mě zajímalo, jestli dnešní studenti stále běhají po antikvariátech a shánějí knížky od SNTL (Socialistické Nakladatelství Technické Literatury) jako my, protože učitelé s ničím jiným neuměli.  ;D

A co se týká Indie, no to si ponechme na jindy, oni když jim člověk vytvoří ticket, tak hned si píšou nebo volají, a nic nevyřeší

Jasně, Indové jsou takové specifičtí. Já třeba občas pracovně jednám či spolupracuji s lidmi z asie a tam fakt nemám problém s kvalitou.

Pokud chceš historickou ukázku, tak se podívej třeba kde byla čína před dvaceti/třiceti lety na poli hardware, a kde je dneska. Co jsem tak viděl různé reportáže třeba z Shenzenu, tak fakt nemám problém si představit konkurenci na globálním trhu i co se týče programátorů. To může přijít do pár let a srazí to ceny globálně.

tam by se ta tvoje AI hodila, on by stačil jednoduchej skript, který by po založení ticketu zavolal na telefon, jestli ho může zavřít a připsat si bodík ve frontě.

Doporučuji jeden můj rok starý blogpost: GPT-3 + diskuzi.

Řekl bych, že vývoj probíhá spíše směrem dle filmu Idiokracie, tj. spíše jsou lidi blbější a blbější, nedokáží udržet pozornost 5 minut, a za chvíli průměrný člověk s 80 let dvacátého století bude vyzdvihován jako Einstein. Alespoň toď moje postřehy za skoro 40 let, co tu jsem...

Tak když se podíváš do historie, tak skoro celou dobu vždycky byla nějaká populace "intelektuálů" a rukama pracující většina. Teď se to prostě jen zase co do procent vrací do normálu, a práce je podstatně míň fyzická námaha.

Jinak mi šlo o to ilustrovat pointu, že situace na trhu se může kdykoliv obrátit. Před rokem by ti majitelé restaurací taky řekli, jak je to bezpečné řemeslo, jak se o práci nebojí a že lidi musí žrát. Přijde covid a najednou je všechno během pár měsíců úplně jinak. Cílem nemělo být se zaměřit na konkrétní věc, třeba indy, ale na abstraktní koncept, do kterého spadají všechny konkrétní věci, nazývejme ho třeba X. Co jsem chtěl naznačit je, že je dobré se obecně přiravovat na něco, o čem nic nevíš, jen víš že to může mít negativní efekt na tvojí situaci na trhu práce, ať už ohledně saturace, nebo výše platu. Ne se jen slepě spoléhat, že teď dobré, tak zítra to bude taky dobré.

X je úplně abstraktní, a jeho ignorování je jen selhání fantazie, stejně jako lidem na různých pozicích selhala fantazie ohledně práce před covidem.

Sám si umím představit mnoho implementací; Jako ajťáci jsme závislí na fyzické infrastruktuře. Pár výbuchů vodíkových bomb na orbitě by elektromagnetickým pulsem mohlo úplně v pohodě zničit většinu elektroniky, a trvalo by mnoho let, než by se vůbec oběvila nová kapacita, schopná vyrábět zase hardware. Smrtelnejší virus, který zabije třeba 50% lidí by podstatně snížil poptávku po spoustě IT. Globální koordinovaný útok na síťovou infrastrukturu, který vyřadí většinu internetu. Takhle se dá iterovat skoro do nekonečna.

13
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 26. 07. 2021, 23:32:52 »
Nechápu ty částky, co tady na rootu furt házíte. Buď žiju v uplně jiný galaxii, nebo je Praha fakt taková bublina.

Viz ten můj článek. Ve skutečnosti není bublina Praha, ale zbytek republiky. Takový malý post-sovětský skanzen. To zjistíš rychle, když vykoukneš někam do zahraničí a podíváš se na platy tam.

To co jsem se v tom článku snažil vysvětlit a opakoval to tam nejednou je, že výši platu určuje situace na trhu. Není daná tvým pocitem, nebo třeba společným pocitem s tvými kamarády, ale tím co jsou firmy ochotné zaplatit. Firmy to samozřejmě neplatí jen tak zbůhdarma, platí to protože se snaží sehnat lidi s konkrétní specializací a mají s tím problém.

V Praze všichni nenabízejí takové prachy protože by měli dobrou duši, ale protože prostě většina programátorů je obsazená a ti co se zrovna dívají na pracovní místa vidí, že za určitý obnos se najde spousta prací, tak proč brát míň. Ty peníze ale nejsou jen pro Pražáky, ostatně spousta z mých kolegů je rozesetá různě po republice. Možná to zabolí, ale; zřejmě neumíš hledat.

Já si vůbec nemám na co stěžovat, jsem se svým místem spokojený a případně ho můžu vyměnit.
Ale spíš chci poukázat na to, jak mi někteří programátoři (tedy alspoň na rootu) přijdou nenažraný.

Opět; poptávka, nabídka. Doslova není racionální pracovat pod cenou na trhu. Stejně jako by pro mě nebylo racionální kupovat věci za cenu vyšší, než je cena na trhu, pokud by k tomu nebyly nějaké výrazné benefity. Přečti si ten můj blog.

Já jsem jako amatér za 6 let investoval hromadu času, abych se do hloubky naučil svoje technologie (PHP, JS, fullstack web). Po SŠ jsem nastoupil jako programátor za stejný prachy jako kluci, co si šli hned po škole stoupnout ke stroji do fabriky. A teprve nedávno (čti před koronou) jsem se po několika letech dostal na částku, která je podle mě dost dobrá v porovnání s lidmi mimo IT a jsem spokojený.

Já jsem začínal podobně, i když webu jsem se naštěstí z většiny vyhnul (zkoušel jsem, vůbec mě to nebaví a ten tech stack považuji za zlo zrozené z neznalosti a nepochopení). Trvalo mi asi 7 let se profesionálně vypracovat. Moje první práce byla v 2012, dva roky v callcentru velkého operátora, plat někde na úrovni dnešního minimálního platu. Což když jsem viděl a zažil, tak mě to donutilo na sobě pracovat a zlepšit se. A i pak trvalo roky, než jsem se vůbec odhodlal to zkusit (2014), a roky než jsem se dostal nad 40 tisíc. Ale z větší části za to mohla jen moje blbost, kdybych kolem sebe neměl ty správné lidi, kteří mě motivovali a dodali mi sebevědomí, tak se dodneška plácám někde pod 80 tisícema hrubého a připadám si hustě. Trvalo fakt dlouho přesvědčování, že mám přestat promítat svoje očekávání a začít se chovat racionálně, než jsem se naučil jak práce hledat, pod co nejít a čemu se vyhnout. Než jsem nabral pozitivní reference a zkušenosti.

Co se týče tvého stacku, tak pokud ti nevadí JS a jsi schopný se hrabat ve věcech jako angulary a další debilní frameworky, umíš anglicky a jak říkáš, máš 6 let praxe, tak s hledáním práce nad sto tisíc (130k +- 20k) bys neměl mít problém. Pokud mi nevěříš, tak se prostě jdi podívat na inzeráty, i společnost kde teď dělám hledá přesně takové :)

Ale tady na rootu zjišťuji, že furt nedostáhnu ani na plat juniora ("profláklého" JS) v Praze viz https://forum.root.cz/index.php?topic=24887.15 + hromada dalších témat.
Takže v tom vašem Pražskym světě či jak to mam chápat, dělá senior doslova za násobky platu člověka, co dělá 5 let mimo Prahu.

Nemyslím to zle, jen je to pro mě nepochopitelné. Když beru v potaz, jakou má webařina společenskou hodnotu ve vztahu k některým ne-IT lidem, co jsou důležitější a berou mín, bylo by mi hloupý chtít ještě víc.

A to je přesně ten špatný mindset. Přečti si třeba Hackers & painters. Graham tam mimo spoustu jiného hezky vysvětluje, že většina lidí má v tomhle úplně dementní nápady, nejspíš protože podvědomě vnímají situaci na trhu jako rodinu, kde prostě máma s tátou mají nějaké omezené finance, které se musí správně rozdělit. A jeden sourozenec nemůže mít víc než ostatní, to by bylo halo a pocit nespravedlnosti.

Realita takhle prostě nefunguje. Hodnotu udává trh, ne pocity, nebo smysl pro spravedlnost. Například jak jsi sám popsal, trvalo ti šest let po střední škole, než jsi se dostal tam kde jsi teď. To je naprosto brutální časová investice, když to vezmu i se střední školou, tak je to deset let tvého života. A pak máš blbý pocit, že bereš míň, než třeba hasiči, nebo zdravotní sestry. Jenže realita je taková, že poptávka po nich prostě není taková, nevyžaduje takovou časovou investici a  taky jejich práce nespočívá v něčem za co by lidi byli ochotní platit takové částky. K práci třeba hasičů, nebo zdravotních sester mám hluboký respekt, ale jejich pracovní trh je saturovaný lidmi, kteří nemají problém tu práci dělat. Ten náš není*.

Pokud půjdeš dělat třeba tady tolikrát zmiňovanou práci prodavačky, tak tu může dělat doslova každý, kdo zvládne kupecké počty a podat věci přes pult. Takže ačkoliv život prodavačky má stejnou cenu z hlediska filosofie jako tvůj život (nevyčíslitelnou penězi, do jisté míry posvátnou), tak pokud se bavíme o trhu práce, to co nabízíš má mnohem větší cenu, než prodavačka, nebo ostatní blbě placená řemesla. Ostatně až nebude chtít nikdo dělat prodavačku, nebo bude nedostatek prodavaček, tak jejich cena taky vzroste (ono třeba tady v Praze jsem viděl inzeráty na billboardech, kde nabízejí prodavačkám nástupák 35k/hpp, což je víc než jsem měl ve své první programátorské práci tady v Praze).

Cena tvojí hodnoty na trhu není daná nějakým morálním právem, ale relativní vzácností toho co nabízíš. Prostě jen velmi málo lidí je ochotných jít, investovat šest let života do samo-studia, postupně se vyprácovávat, zatímco dělají projekty a plní deadline a tak podobně. A pak to celé provozovat na každodenní bázi, řešit bugy, neustálé problémy, předělávky, úpravy, garantovat že dodají co naslibovali, kooperovat se v týmu a tak dál. Pokud by byli, tak jim naprosto nikdo nebrání se sebrat a jít to dělat, toho jsi ostatně sám pěknou ukázkou. K tomu nepotřebuješ školy, razítko cechu, nebo nějaká podobná umělá omezení.

Pokud děláš v regionu kde neseženeš lépe placenou práci, tak je čistě na tobě, že nejsi ochotný jít hledat něco na remote. Zrovna v programátorském oboru máš takový luxus, že najít práci kam nemusíš chodit není vůbec problém, speciálně v post-covidové době.

*Což je mimochodem další důvod, proč pracovat za co nejvíc; až jednou saturovaný bude (třeba se zlepší efektivita IT škol, vnikne všechny-utlačující profesní cech podporovaný státem, nebo se sem narhnou indové, přijde nějaká AI schopná pracovat na základě abstraktních popisů a řešit problémy, které řešíme my jako programátoři, nebo cokoliv podobného), tak v tu chvíli půjde celé odvětví do kopru. Pak si budeš hledat práci na nasycených trzích a přát, abys měl odloženou dost velkou sumu, abys tohle řešit nemusel.

14
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 26. 07. 2021, 22:51:27 »
me v tehle diskuzich vzdycky zarazi, jak jsou zucastneni hrozne orientovani na vydelek. samozrejme, clovek chce byt spravedlive ohodnocen... ale bude clovek s 200k mesicne v zivote spokojenejsi nez ten se 100k? silne pochybuju. 100k v cechach je castka, za kterou clovek pokryje veskere sve potreby a jeste mu zbyde balik na sporeni. pri urovni danich v cesku, ktere se zapadni evrope ani nepriblizuji, nevidim duvod proc to tu vsichni tolik resi.

To záleží na člověku. A teď to nemyslím nějak hamižně, já z toho třeba živím docela vysokou částkou další dva lidi (komplikovaná rodinná situace) a ani moc měsíčně neušetřím. Pro mě doslova ani není možnost jít dělat za míň, takže nezbývá než vydělávat. Pak je samozřejmě jasné, že nemá smysl to dělat neefektivně (-> hledám spíš velmi nadprůměrně placené práce).

a uprimne mi prijde dost ostuda jak se kazdy snazi urvat co nejvic pro sebe ve smyslu vymysleni, jak platit co nejnizsi dane, pricemz castokrat prodavacka ktera nema na najem odvede na danich vic nez programator se stotisicovymi prijmy...

Celkově s daněmi je to takové vtipné. Místo aby ses rozčiloval, že stát odírá prodavačku z kůže, tak se rozčiluješ, že OSVČ z kůže dost silně neodírá. Jinak momentálně po nějaké době zase dělám na HPP (americká firma s pobočkou v ČR), takže daně platím (asi) docela normálně, ale i tak jsem zaplatil za život docela dost, řekl bych že za stejné období víc, než ta prodavačka.

ja ziju uz par let v tyrolsku. kdybych tu prezentoval, kolik tu maji programatori, asi by se tu kazdy podivil, proc se stehovat, kdyz muze mit 8k eur na ico, pri minimalnim zdaneni. ja bych na to rekl, ze penize cloveku spokojenost neprinesou. chapu, ze pokud clovek vydelava mesicne 30k a ma sotva na zaplaceni najmu, je to smutny. od urcity castky ale proste penize ztraceji hodnotu. a lidi co mate 8k, nemyslete si, ze ste neco vic nez obycejna prodavacka. vsichni vime, ze programovani je hodne precenovana profese...

Je sice pravda, že peníze samy o sobě nejsou žádnou zárukou spokojenosti, protože většina lidí v tomhle bezmyšlenkovitě přejímá motivace z okolí (různé statusy, ala auto, barák, ženské, dovolené, ..), přitom spokojenost vesměs musí vycházet zevnitř, a pak ti stačí i málo. Na druhou stranu ti můžou dát něco, co je v dnešní době velmi vzácné; čas. Já se třeba už nějakou dobu snažím naspořit tolik, abych si mohl dát nějakou dobu sabatical, nemusel pracovat a mohl se věnovat něčemu svému, což s mým burn rate není zrovna sranda.

Jinak peníze ti taky dávají možnost poptávat práci u ostatních lidí oboustranně výhodným způsobem*, což tak nějak s tím jak jsem stále víc starší, a vidím že některé osobní projekty se mi nedaří dotahovat ani po letech, čím dál víc oceňuji.

*Bez toho aniž bys jim musel vymývat mozek, nebo je zotročovat.

15
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 22. 07. 2021, 23:28:25 »
Vypichnem len túto vec, nevypovedá to skôr o katastrofálnom hospodárení týchto ľudí?

Do velké míry ano. Já jsem chtěl zdůraznit, že to je psychologický hack, který firmy (resp. HRisti) používají na tebe. A je dobré tenhle hack prostě odrazit a úplně ho ignorovat, ne se na to navěsit jak na vějičku (ano, taky jsem se kdysi v mladistvé nerozvážnosti nechal opít rohlíkem) a počítat s tím že to budeš mít vždycky k platu.

Ja keď nemám rezervu na rok a pol keby mi totálne vypadli príjmy tak je mi zle. Ja viem, inflácia a bla bla bla, a peniaze na účte ZLE a investujte a kupujte finančné produkty a banka je tvoj priateľ atď. ale ako mať reálne likvidity niekde okolo 100k na účte aj keby som mal 10 mega vo finančných produktoch, tak by ma yeblo normálne. Zas ja som magor, čudák a viem, že tomuto dnešnému debt-driven systému nie tak úplne rozumiem. Zas ma nerozhodí keď mi neprídu bonusy.

Mě naučila investovat přítelkyně a Jenda z brmlabu; https://jenda.hrach.eu/w/ebroker. Oba dva v podstatě tím, že mi ukázali jak se to dá dělat. Zatím to cpu jen do relativně bezpečných ETF, konečně jsem se k tomu tenhle rok dokopal, když spořící účty padly pod 0.4% (0.1% nad 250k) a inflace mezitím vesele přerostla 3%. Samozřejmě se snažím diverzifikovat, takže jsem tam nenacpal všechno a i kdyby to celé zkrachovalo, tak mi pořád zbyde na dost dlouho, abych si v úplném pohodlí našel novou práci, nebo pokryl nepředpokládané výdaje.

Stran: [1] 2 3 ... 13