Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Bystroushaak

Stran: [1]
1
Hardware / Máte k dispozici Hololens?
« kdy: 14. 02. 2017, 18:24:42 »
Máte někdo z Čech k dispozici Hololens? Ta technologie mě zaujala a chtěl bych si to vyzkoušet.

2
/dev/null / Co považujete za nejdůležitější?
« kdy: 31. 01. 2017, 23:54:24 »
Dostal jsem chuť se bavit s lidma, tak se ptám: „co považujete za nejdůležitější?“

Před asi půl rokem jsem četl životopis Elona Muska a různé texty o něm. Na webu Wait but why vyšel nanejvýš excelentní článek The Cook and the Chef: Musk’s Secret Sauce, který vysvětluje, proč dělá co dělá.

Ten se dá shrnout takto; Elon přemýšlel o světě, a jak by chtěl aby vypadal. Přemýšlel opravdu hodně, hodně hluboce, až z toho vydestiloval ty nejdůležitější věci, které mají možnost maximalizovat potenciál a užitek pro lidstvo. Pak srovnal rozdíly, mezi současným stavem a svojí představou a začal dělat systematické kroky, kterými mění současný stav na svojí představu. Zatím se mu to daří.

Něco podobného udělal i Douglas Engelbart, který se kdysi zamyslel, že má kariéru, ženu a peníze a vlastně neví, co s životem dál, proto se na základě knihy, kterou četl za války rozhodl dělat to, čím může být lidstvu nejvíc užitečný. Dospěl k názoru, že je to pomoc s myšlením a schopnost zpracovávat a organizovat informace, která byla v roce 1951 ještě nízká, oproti dnešku.

Engelbart se začal angažovat a dnes ho známe jako tvůrce The Mother of All Demos, což je naprosto brutálně inspirující demo přednáška jednoho z prvních grafických rozhraní. Také ho známe jako jednoho z otců interaktivních počítačů, internetu a vynálezce počítačové myši.

Když se ptám, co považujete v životě za nejdůležitější, nemám na mysli blbosti jako „aby se všichni měli rádi“, „světový mír“ a další klasické odpovědi, které jsou v přímém konfliktu s lidskou přirozeností. Chci po vás, aby jste si představili nějakou reálnou (žádné cestování hyperpohonem a tak) představu světa, který by byl lepší než je ten, ve kterém v současnosti žijeme, protože by byl v něčem jiný. A to něco, o čem jste plně přesvědčeni, že udělá svět lepší napište.

Co mě pak ještě zajímá je co vlastně děláte pro to, aby se vaše představa naplnila. Skutečně jí dáváte všechno? Pokud ne, proč ne? Když to neděláte, jste si jistí, že jste vážně přesvědčení o její nutnosti?

Diskuzní trolly prosím o toleranci, protože tohle téma má zcela očividný potenciál pro trolling. Očividný trolling je nuda a já se nechci nudit a nezajímají mě dětinské hrátky, které jsou tady běžné.

3
Vývoj / Nakažení GPL licencí v Pythonu
« kdy: 14. 04. 2016, 16:25:42 »
Zdravím.

Už se o tom strhla diskuze pod článkem o kompatibilitě ZFS, ale stále to považuji za nedořešené a nemám jasnou odpověď. Tak tedy:

Dejme tomu, že mám script napsaný v Pythonu (dynamickém jazyce), který je pod licencí MIT, nebo třeba closed source. To není podstatné.

Tento script používá další nekompilovaný Python modul, který je licencovaný pod GPL. Tento modul není součástí distribuce, neboť závislosti se instalují přes package manager a v projektu jsou specifikovány jako jednotlivé řádky souboru requirements.txt.

Je nutné, abych musel přelicencovat svůj projekt na GPL, či používat duální licence (k čemu to je, vždyť efekt je pro mě stejný)?

Někteří lidé tvrdí tak, jiní zase onak. V podstatě každý, s kým jsem hovořil mi tvrdil něco jiného. Jsem z toho zmatený.

Poměrně silný argument byl, že se jedná o odvozené dílo, neboť ve svém programu používám názvy funkcí / volání API toho GPL modulu. V tomhle případě ale nechápu, jak by bylo možné na Linuxu provozovat a distribuovat closed source software, což dělá spousta firem a není na tom nic špatného. Vždyť přece všechny syscally a celé API je pod GPL.

Rád bych upozornil, že mě nezajímají obecné principy, se kterými jsem do jisté míry obeznámen, ani jak je to u kompilovaných programů, což pro mě zase není relevantní.

Jde mi o tenhle specifický příklad, kdy používám komponentu, kterou ale neinstaluji já, ale uživatel prostřednictvím package manageru a není to slinkováno, ani kompilováno do jednoho celku.

Stran: [1]