Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Bystroushaak

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 13
31
Hledám práci / Re:Jak zacit jako OSVC?
« kdy: 21. 08. 2019, 02:35:44 »
To jsou hrozné kecy tady. Na spoustě míst, kde berou lidi na HPP tě rádi vezmou jako OSVČ, protože za tebe nemusí platit různé odvody a vyjde je to podstatně levněji. Prostě se zkus zeptat a nabídnout jim práci jako kontraktor.

Chce to ovšem počítat s tím, že ti nedají vybavení, nemáš dovolenou a tak podobně. To je třeba si zohlednit do částky o kterou si řekneš a obecně platí, že pokud to chceš dělat pod 100k/měsíc, tak se ti moc nevyplatí. Občas se to obchází přes to že ti to všechno pronajmou za pár korun.

Osobně jsem s OSVČ začal, když se na mě obracelo víc firem a dělal jsem různé zakázky, které jsem třeba vysoutěžil na tendermarketu (státní věci). Teď poslední dobou dělám spíš krátkodobější věci (půl roku / rok) pro větší firmy a přestože navenek práci pro kontraktory nenabízejí, tak když tam zavoláš a řekneš že bys měl zájem, tak zpravidla není problém. Speciálně menší firmy jsou pak vysloveně rády a občas se snaží tlačit i normální zaměstnance na OSVČ, protože za ně neplatí sociální, zdravotní, nemusí řešit různé další odvody, těhotenství, dovolené a nic. Pokud jsi schopný zdravý muž, tak se ti to vyplatí, ale chce to nezkostnatět, sledovat situaci na trhu a zákony a když se začne vítr obracet, tak se na to vykašlat.

CoolPeople nejsou špatní, mám s nimi zkušenosti a můžu říct, že nabízejí nějakou přidanou hodnotu. Jestli tě má trápit, že si za to berou něco navíc, když ti nabízí věci, ke kterým by ses bez nich třeba ani nedostal, to už nechám na tobě. Ale spíš bych do toho moc netahal ego.

OSVC ma spoustu rizik a stresu, navic neni jednoduche najit takovou praci, a kdyz uz ji najdes, nemas ji nikdy jistou jako zamestnanci. Nikdy nikam nebudes patrit. Radeji si najdi peknou praci na HPP v dobrem kolektivu a budes se mi lip. Na OSVC musis makat + musis makat o to vic, protoze si musis resit dane + musis si casteji hledat praci az te nebudou chtit. Na OSVC nemuzes byt nejaky prumerny jouda, zakaznici na tebe budou mit jina meritka. Navic musis resit i smlouvy, ktere byvaji mnohdy nevyhodne pro tebe, musis mit pravnika atp. Zamestnanci ti budou zavidet a budou ti klast pasti. Nemas zadnou ochranu zakoniku prace, rucis plnym svym majetkem a kdyz narazis na kretena, nemuzes se jen tak zvednout, ukazat fakace a odejit pryc.

Jaké máš a nemáš zodpovědnosti a práva určuje smlouva kterou uzavřeš. Osobně se řídím tím, že smlouvy co se mi nelíbí neuzavírám a nikdy ještě nebyl problém tam dát různé dodatky, či změnit konkrétní paragrafy. Například si tam dát paragraf, že smlouvu můžeš vypovědět behem měsíce bez udání důvodu a v několikrát jsem si tam přidával v podstatě všechno co mají běžní zaměstnanci, včetně maximální ručené částky a tak podobně. Smlouvy je zvykem posílat pár dní před jejich uzavřením, takže není problém si to důkladně prostudovat, vznést dodatky a tak podobně. Naopak u klasických pracovních smluv bývá časté, že to na tebe vybalí až v den nástupu a ještě jsou tam vymyšlenosti jako přesčasy a pohotovosti na telefonu, což třeba já jako kontraktor zásadně odmítám.

Je dobré si uvědomit, že speciálně v Praze je masivní nedostatek lidí. Možná dřív platilo že firmy tahají za kratší konec, ale v současné situaci ti rády vyjdou vstříc.

Jistoty jako zaměstnanci? Viděl jsi vůbec situaci na trhu? Pokud jsi programátor, tak máš jistotu zaměstnání i kdybys byl chromej, hluchoněmej a ještě úplně blbej. Samozřejmě to nemusí platit navždy, ale posledních pár let je situace na trhu taková, že lidi nejsou a firmy vezmou rády každého. U schopnějších a zkušenějších to žene možné mzdy brutálně nahoru. Vůbec není výjimka že jako OSVČ kontraktor máš násobně víc než ostatní zaměstnanci a většinou v libovolnou chvíli máš zároveň aspoň pět nabídek práce někde jinde.

Daně vyřeší software co stojí pár tisíc na rok, případně učetní, který stojí vesměs podobně.

32
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 20. 08. 2019, 15:06:40 »
Cca 75-80%, nemám úplně přesné počty, ale přibližně těch 20% si nechávám stranou a poplatím z toho sociální, zdravotní a daně a ještě tam většinou něco zbyde na horší časy. V minulosti jsem si ale neodepisoval dítě, což mi tenhle rok nějaké peníze taky ušetří. K tomu si přidej že můžu odepisovat od DPH prakticky veškeré technické vybavení co kupuju, což ušetří 20%. Takže notebook, monitor a takové ty obecné věci, kde finančák může uvěřit že to máš k práci (stůl třeba a tak).

33
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 20. 08. 2019, 13:25:18 »
OSVČ v předchozím příspěvku není zmíněno.

Doslova v první větě:

~5k€ můžeš mít i v Praze jako senior úplně bez problémů (mám jako osvč cca něco takového)

34
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 20. 08. 2019, 12:14:51 »
V hrubom?

To nedává jako OSVČ úplně smysl. Tam se ti to liší podle paušálu, výdajů, odečtů dph, daní a tak podobně. Obecně se dá říct, že to vychází mnohem líp než zaměstnanec.

35
Jak už tu psali ostatní, funguje to protože bloky ve smalltalky implementují late binding a jsou vyhodnoceny nikoliv na místě definice, ale teprve když je jim poslána zpráva ala value. Bloky jsou cosi jako lambda funkce, i když tohle přirovnání úplně nesedí, protože jsou to zároveň objekty. Třeba v Selfu se chovájí běžně jako klasický code-object, jen mají namapovaný scope parent do místa kde byly definovány, místo do místa kde jsou použity, jak je to běžné u klasických objektů.

Ta implementace ifů je mimochodem krásná, třeba v mé reimplementaci Selfu to vypadá takhle:

Kód: [Vybrat]
    init_true = (| true_mirror |
        true_mirror: primitives mirrorOn: true.

        true_mirror toSlot: 'ifTrue:' Add: (| :block | block value).
        true_mirror toSlot: 'ifFalse:' Add: (| :block | nil.).
        true_mirror toSlot: 'ifTrue:False:' Add: (| :true_block. :false_block |
            true_block value
        ).
        true_mirror toSlot: 'ifFalse:True:' Add: (| :false_block. :true_block |
            true_block value.
        ).
    ).

    init_false = (| false_mirror |
        false_mirror: primitives mirrorOn: false.

        false_mirror toSlot: 'ifTrue:' Add: (| :block | nil).
        false_mirror toSlot: 'ifFalse:' Add: (| :block | block value.).
        false_mirror toSlot: 'ifTrue:False:' Add: (| :true_block. :false_block |
            false_block value
        ).
        false_mirror toSlot: 'ifFalse:True:' Add: (| :false_block. :true_block |
            false_block value.
        ).
    ).

Smalltalk a Self používají model extension method, který umožňuje zpětně přidávat do tříd další metody. Díky tomu jsou některé věci přirozeně obrácené, než na co jsme zvyklí z jazyků jako Java, C# a Python. Tedy například to poslání ifu objektu bool, ale i spousta dalších věcí. Dost mě například konsternovalo, když jsem začal dělat ve smalltalku, že se považuje za běžné například začít přidávat metody do intu, či stringu.

36
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 19. 08. 2019, 10:51:35 »
~5k€ můžeš mít i v Praze jako senior úplně bez problémů (mám jako osvč cca něco takového) a nepotřebuješ k tomu ani moc let praxe. Co si mě tak lidi zvou na pohovory, tak si zkouším říkat víc a víc podle algoritmu "když se ti to nelíbí, tak si řekni o tolik, že bys to dělal i když tě to nebude bavit" a zjišťuji tak nějak, že situace na trhu práce je dost zoufalá a firmy jsou ochotné platit skoro cokoliv, pokud jsi dost drzý si o to říct. Pokud bych měl jít do ciziny, tak čekám alespoň dvojnásobek, jinak vůbec nechápu proč by tě to stálo za tu námahu.

To že tam jezdí vlaky na sekundu přesně a policie řeší každý dopravní přestupek, není tam bordel a omezuje se kde co mi nepřijde jako dostatečný benefit, vzhledem k výši nákladů na život. Naopak se to může rychle zvrhnout, protože člověk si většinou říká jak je to super jen dokud sám nepotřebuje třeba stěhovat v neděli, nebo překročit rychlost kvůli tomu že prostě něco kriticky spěchá. Pak akorát skončíš tak že se na tebe budou dívat jako na tu přivandrovalou pakáž co tam dělá bordel.

i když co jsem četl o těch češích co uvízli na dálnici v Polsku, tak prostě ten jejich materiál bych asi chtěl mít.  8)

To byla hlavně hodně zkreslená okurková sezóna, protože to prodává noviny a lidi to očividně baví číst. Realita byla jak už to bývá podstatně nudnější.

37
Vývoj / Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« kdy: 12. 06. 2019, 10:53:28 »
Citace
P.S.: Mám na mysli, za jak dlouho je člověk schopný naučit se takovou úroveň, díky které si začne vydělávat!

Definuj „začít vydělávat“. Pokud to myslíš jako freelancer, tak imho tak dva až pět let.

C++ není ostrov v moři, a přestože jako jazyk je relativně těžký, tak jím to teprve začíná. Potřebuješ toho znát kopec o toolingu kolem toho (kompilátory, linkery, makefiles, build systémy, způsoby interakce s knihovnami, operační systémy, sítě, endiany, ..). Musíš taky trochu rozumět hardware počítače, chápat jak asi funguje procesor, jak je organizovaná paměť. Hodí se mít nějaké základní zkušenosti s assemblerem, abys chápal kde se vůbec vzala půlka těch konceptů a nebyl ztracený s pointery a nepřímým adresováním a tak podobně.

Hodně záleží na tom jaké máš předchozí znalosti. Pokud jsi se vším tímhle dělal už někdy dřív třeba v nějakém jiném kompilovaném jazyce, tak to bude do velké míry jen otázka mapování jednoho konceptu do druhého a jsi schopný to udělat jak píše Jenda; během pár minut vygooglit a nějak si upravit ukázky. Pokud ne, tak ti vždycky bude trvat nějakou dobu než to pochopíš a ve skutečnosti věci často nechápeš, dokud si je nevyzkoušíš, což žere čas. Další věc je, že tohle můžeš dělat když se doma učíš, nebo když jednou za čas něco upravuješ, ale když tohle budeš praktikovat v práci, tak jednak nebudeš vůbec stíhat (potřebuješ to mít v hlavě, to lookup rychlejší o několik řádů než googlení a čtení článků) a druhak kolegové vážně nebudou nadšení ze špagety co jsi poslepoval z kousků kódu, kterým sám pořádně nerozumíš.

Vím že je to lehce irelevantní k dotazu na práci, ale uvádí se, že aby ses stal skutečným odborníkem, či mistrem v nějakém oboru, tak se říká, že tomu musíš věnovat minimálně deset tisíc hodin. Platí zde Parretovo pravidlo, které říká, že prvních 80% se naučíš za 20% času. Zbylých 20% ti bude trvat 80% času. Takže za cca 20% z 10000 hodin, tj 2000 hodin, tj 250 dní, když tomu věnuješ 8 hodin denně.

Samozřejmě, spousta firem je v dnešní situaci, kdy lidi na trhu moc nejsou, ochotna nabrat juniora a zaučit si ho, i když neumí prakticky nic. Takže práci můžeš sehnat po pár měsících, a učit se průběžně u toho.

Jazyk a tooling a prostředí a knihovny a tak dál jsou navíc jen jedna věc, a to ta čistě technická. Pak tu máš různé sociální stránky, jako například jak psát čistý kód (viz kniha Čistý kód), jak správně dokumentovat, ať už interně formou komentářů a docstringů, tak externě, formou generované dokumentace a UML diagramů. Jak dělat dobrou a rozšiřitelnou architekturu, což se třeba já mám pořád ještě hodně co učit, přestože jsem začal programovat v roce 2004 a profesionálně to dělám už víc jak pět let. Jak spolupracovat s lidmi v týmu (slack, IRC, wiki, ..), dělat nějaký agile (standupy, issues, sprinty..) a verzovat kód, ať už jde o třeba o GIT (viz třeba kniha Pro Git), nebo mercurial, jaký branchovací model budete používat. Jak dělat code review, a naopak, jak přijmout code review. Jak si plánovat práci (mně třeba hodně pomáhají osobní kanbany), odhadovat a pak dodržovat termíny. Jak rozplánovat projekt. Pak tu mýš čistě psychologické stránky, jako kde třeba brát dlouhodobě motivaci, jak se vyrovnat s frustrací, s nedostatkem energie, s tím když se nedaří. Jak nevyhořet, čím se rechargnout a jak dlouhodobě a konzistentně nabírat energii, abys podával optimální výkon. Jak se sebevzdělávat a nepřestat v tom jakmile se dostaneš na nějakou dostatečně funkční úroveň. Jak snášet kritiku a oddělit se od své práce, abys mohl snášet kritiku svojí práce. Spousta věcí je navíc propojená, různá algoritmizace jde plynule do teorie grafů a her a matematiky. Debugování třeba dost souvisí s vědeckou metodou a formováním hypotéz. Naučit se jak v klidu mnoho hodin debugovat nějaký problém, systematicky procházet prostor možných chyb a dělat heuristiky, které ti usnadní hledání chyb, a to vše bez toho aniž bys z toho měl stres a frustraci, to je taky běh na dlouhou trať.

Co se samotného hledání práce týče, tak jsem to kdysi trochu nakousl tady: http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2017/7/jak-se-stat-programatorem

Relevantní meme:


38
Odkladiště / Re:Vyplatí se koupit iPhone 6S?
« kdy: 26. 05. 2018, 16:12:42 »
Přestože jsem linuxák a podporuji opensource, tak mám iPhone přibližně od roku 2015.

Na hudbu používám Spotify. Ke kopírování hudby do iPhone by měl jít teoreticky použít Rhytmbox (defaultní přehrávač v ubuntu), který nabízí nějakou synchronizační službu, ale nikdy se mi to nepodařilo zprovoznit. Fotky ven kopírovat jdou (připojí se to prostě jako disk), dovnitř ne. Řeším to používáním Dropboxu.

Jinak kdysi jsem používal na flac a mp3 nějaké aplikace, které otevřely HTTP server, ke kterému se šlo připojit po lokální síti a hudbu nakopírovat přímo do těch aplikací takhle. Bylo to zdarma a fungovalo to, ale uznávám, že to bylo takové kostrbaté a relativně nepohodlné.

iPhone si kup, pokud nechceš mobil řešit. Pokud tě prostě nezajímá a chceš ho používat, pokud chceš rychlou GPS, ucházející foťák a naprosto nemáš zájem si s tím hrát. Apple se snaží, aby to pro tebe byla věc, jako třeba nůž. Dokud s ním chceš jen krájet, tak budeš spokojený, ale když ho budeš chtít brousit, nebo na něj pořizovat nějaké mody, třeba lepší držadlo, tak zapláčeš nad uzavřeností.

39
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 16:16:27 »
No, nevím jestli to má smysl. Uvidíme co se stane. Odpověď na původní otázku je, že server neustál zlovůli jednoho kreténa.

40
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 14:52:28 »
To jhe špatný příklad. On nikomu nic nerozbil. On do toho obchodu vchází a zase vychází. Nebo popisuje v obchodě návštěvní knihu svými nespokojenými komentáři které neustále opakuje. Kdyby tam někdo napsal, že je to nepřípustné, něčeho by se dopouštěl, ale čeho se dopouští spammer? Kromě toho, že je otravný?
Mě třeba otravuje v diskuzích spousta lidí a připadá mi, že by mohli psát méně. Ale za to je přece nebudou stíhat a musí si to vyřešit provozovatel nějakými jasnými podmínkami a případnou blokací, ne?

Zákony hlavně nejsou definovány autisty. Řeší se věci jako míra poškození, úmysl a tak podobně. A úmyslný spam za účelem vydírání poskytovatele, aby udělal něco co nechce mi přijde jako něco, nad čím nikdo jen tak rukou nemávne, i kdyby jeho předchozí působení na internetu byli ochotni ignorovat jako blbost.

41
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 14:44:45 »
Ale ty spamy pokud vidím psal někdo neregistrovaný. Takže je taky možné, že někdo jenom zneužil jeho účet. Už to, že se tam může kdo chce vydávat za koho chce je špatně a pokud by to PČR opravdu řešila, tak tohle bude první, na co se budou ptát. Jak můžou prokázat že to byl opravdu on.
Tady už někoho lynčujete a přitom by stačilo, kdyby si provozovatel aktivoval aspoň elementární ochranu proti spamu.

V http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/433772#9 se přímo přiznal k tomu, že spamoval on sám a níže zmiňuje i důvod (chtěl donutit provozovatele, aby mu smazal účet i s příspěvky, což je něco, co abclinuxu neumí, proto to provozovatel odmítl, viz diskuze).

Už to, že se tam může kdo chce vydávat za koho chce je špatně a pokud by to PČR opravdu řešila, tak tohle bude první, na co se budou ptát. Jak můžou prokázat že to byl opravdu on.

AFAIK má ISP povinnost mít ve své síti krabice, které sbírají metadata o všech navázaných spojeních na úrovni TCP/IP komunikace (Data Retention splnění legislativních požadavků dle vyhlášky č. 357/2012 Sb. (Vyhláška o uchovávání, předávání a likvidaci provozních a lokalizačních údajů)). Tedy kdo, kam, kdy a kolik. Pokud na abclinuxu šel spam v 14:50 z IP adresy proxy 1.1.1.1 a petrfm poslal v danou chvíli na 1.1.1.1 packet o velikosti odpovídající spamu (velikost máš v logu) a pokud takhle časově zkoreluješ i ostatní proxy, tak asi s důkazy nebude zrovna problém. Jenže ty zrovna moc nejsou potřeba, když se sám veřejně přiznal.

Tady už někoho lynčujete a přitom by stačilo, kdyby si provozovatel aktivoval aspoň elementární ochranu proti spamu.

Jak se říká, neznalost zákona neomlouvá a to že se oběť nebrání neznamená, že je povoleno jí napadnout. Sám bych dokázal abclinuxu ublížit, nic mi ale nedává právo (ani morální, ani zákonné) to udělat.

42
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 14:31:49 »
za rasizmus TO nehrozí. Mnohem nebezpečnější je napsat, že AČR jsou žoldáci a okupanti.

No nevím, nedávno se v novinách řešily nějaké facebooky a hatespeech. Každopádně netvrdím, že s tím PČR bude něco dělat, jen že je možné, že bylo podáno a byl třeba povolán k podání vysvětlení, nebo co já vím. Ale je to samozřejmě spekulace.

43
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 14:28:12 »
Jako kokot se choval, to nepopírám, ale tohle skutečně na TO stačit nebude :-) Nevidím tam nikde znaky trestného činu a rasismus sám o sobě trestný není. Já sám bych ustřelil koule někomu, kdo by se pokusil sáhnout na moji dceru. Jedno zda by to byl běloch, číňan, nebo negr (to pojmenování je sice hanlivé, ale né trestné).

Tak ono se to chce podívat i na další jeho komentáře, pokud je teda provozovatel nesmazal. Podrobnosti jsem si nikde neukládal, ale byl jsem tím znechucen, když jsem na to místy náhodně narazil.

Fakt? Z čeho tak soudíš?
Leccos by to vysvětlovalo.

Z jeho reakce. Jaký jiný by mohl mít důvod snažit se vydírat provozovatele tímhle způsobem, aby mu smazal účet? Nehledě tedy na to, že jsem byl kontaktován* člověkem, který se mě ptal, jestli to taky nechci řešit a k TO se přidat, takže předpokládám, že v tomhle směru provedl nějaké kroky. Osobně jsem to odmítl (přijde mi to přehnané a nemyslím si, že to má smysl a PČR to bude řešit), ale mám pro to pochopení, speciálně poté co jsem si pročetl https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/433772

*Na abclinuxu jsem poměrně aktivní a mám tam rozšířená práva.

Nepovolit vložit více jak jeden příspěvek za minutu pro NEREGISTROVANÉ je IMHO zcela nerestriktivní věc. A klidně globálně. Samozřejmě z jedné IP adresy. Pochybuji, že by se tam sešlo více žhavých diskutérů kdesi za NATem, které by to mohlo omezovat.

Půlka O2 je za dvojitým NATem (google: o2 cgnat) a UPC na tom není o moc líp. Ale ano, řešit by se to skutečně dalo. Já si myslím, že hlavní problém je nyní poměrně nejasný provozovatel. Abclinuxu je hlavně o komunitě, která tam aktivně tvoří a diskutuje. Provozovatel je momentálně nejasný a jeho záměry netransparentní. Taky mi přijde, že do toho nechce investovat peníze. Komunita je z toho nervózní, až natolik, že někteří podnikají kroky k vytvoření alternativního portálu.

Tldr: vyřešit by se to dalo, ale do dneška nebyla moc vůle.

Ten člověk je sprosťák, ale né debil. I malé dítě ví, že web se archivuje.

Kdyby to náhodou zmizelo, tak do webarchive jsem to nacpal a uložené to mám pro jistotu taky ;)

44
/dev/null / Re:Co se děje s ABCLinuxu?
« kdy: 08. 02. 2018, 14:09:02 »
Mimochodem, myslíte 1 příspěvek za minutu globálně? Řekl bych, že i v dnešní době je tam provoz často vyšší. Nebo jste myslel 1 příspěvek za minutu třeba z jedné IP adresy?

Provoz je tam velmi často vyšší i v rámci jedné diskuze, natožpak globálně.

Osobně nevidím důvod na něj oznámení nepodat - choval se jako kretén a ještě měl tu drzost se k tomu přiznat a zkoušet provozovatele vydírat. To vynechám jeho rasistické příspěvky předtím, za které už na něj TO pravděpodobně podal, proto tak vyvádí, aby mu byl nyní smazán účet i s příspěvky.

Viz:
https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/show/432561
https://www.abclinuxu.cz/blog/show?action=censored&dizId=228875&threadId=813

45
Software / Re:Upload na ulož.to z příkazové řádky
« kdy: 31. 01. 2018, 12:27:28 »
Ano, je to možné. Stačí ti k tomu dokonce jen requests z pythonu, nebo curl, prostě poslat pár správných hlaviček. Pokud to chceš mít fakt košer, tak bys měl ještě zkontrolovat return code a parsovat stránku kam tě to přesměruje na odkaz.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 13