Práce pro české společnosti

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #195 kdy: 30. 07. 2021, 07:15:33 »
...

Akoze ak davas mesacne 10+ ako si tu pisal tak to snad nemozes mat problem ihned kupit dalsie 2 byty v BA (nejake 2 izbaky) a rovno to prenajat a k tomu vykesovat auto za 20 litrov. Naozaj pri tychto urokoch a tempe rastu cien nema zmysel splacat terajsiu hypoteku predcasne.

ja sa nechcem nejak extra zadlzovat, ktovie kolko to bude trvat tento stav, raz to skonci a zostanu mi na krku len dlhy ...

ale je to pohodlne, som si povedal ze viac ako vyplatu nedam za auto, som si z nej kupil par rocnu jazdenku za 11k :) auto z vyplaty haha ...


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #196 kdy: 31. 07. 2021, 23:30:49 »
kdyz jsem byl v po usich v problemech (svine ceska * nezaplatila, necekane draha rekonstrukce s dva malymi detmi na krku), tak jsem muj pohled na bezmyslenkovity zadluzovani zasadne zmenil.

Na druhou stranku jakakoli investice do nemovitosti rozhodne nebyly ztraceny penize a ta hypoteka se vyplatila.

A ja se teda z mnoha ruznych duvodu bez dvou aut neobejdu, na druhe strane moje zasada je, ze auto je spotrebak a v zadnym pripade nesmi porizeni stat vic nez tri moje mesicni prijmy (samozrejme mne prubezne opravy nesmi privest na mizimu).


tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #197 kdy: 01. 08. 2021, 01:12:07 »
if you cant buy it twice you cant afford it

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #198 kdy: 01. 08. 2021, 07:57:19 »
if you cant buy it twice you cant afford it
To je dobre, musim si zapamatat   :D
Ja mam auto tiez za 1 vyplatu a spokojnost.  ;)

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #199 kdy: 01. 08. 2021, 08:49:00 »
na druhou stranu, co ma najeto 400 000km, tak se to dostava mimo definici spotrebniho materialu.
to uz se de facto  stava clenem rodiny.

(jo, aby nedoslo k omylu, nemluvim o zene)

if you cant buy it twice you cant afford it
To je dobre, musim si zapamatat   :D
Ja mam auto tiez za 1 vyplatu a spokojnost.  ;)


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #200 kdy: 01. 08. 2021, 10:58:46 »
400 000 nema, momentalne 237 000. Este to spolu snad par rokov potiahneme  8) 200koni, 4x4 nie je dovod menit. Snad len za 300 koni :)

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #201 kdy: 01. 08. 2021, 11:35:05 »
237k je uz celkom dost, tak snad dosluzi, to moje 48k, 2016 rocnik, benzinovy dvojliter, 120 koni

Pixe

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #202 kdy: 01. 08. 2021, 15:58:56 »
Když už jsme u aut, jak to s nimi teda děláte? Většinou totiž dojdu k tomu, že bych ho z většiny používal pro soukromou potřebu. Odpočítáváte DPH a vedete knihu jízd?

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #203 kdy: 01. 08. 2021, 16:13:42 »
ja nie, kupil som auto za hotove a za sukromne peniaze. Ak by som ho dal do nakladov, tak by som uz nemohol mat pausalne naklady, pretoze by som musel ist na realne naklady a nemam tolko realnych nakladov, aby sa mi to oplatilo.

pred tym som bol na sro a tam bolo auto firemne, ziadnu knihu jazd som nikdy neriesil, platil som si cez to len benzin viac menej a odpisovala sa DPH.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #204 kdy: 01. 08. 2021, 18:18:13 »
...
Díky za odpověď. Bereš to čistě ekonomicky a je to pravda. Člověk by neměl bejt línej se trhnout a využít, co mu trh nabízí.
Tvuj článek je pěkně napsanej, až bude příležitost, určitě na něj někoho odkážu.

anonacct

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #205 kdy: 01. 08. 2021, 23:42:20 »
Nepleť náklady a DPH. Odpočet DPH můžeš dělat, i když máš náklady na paušál, je to úplně jiná daň.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #206 kdy: 03. 08. 2021, 10:17:04 »
BTW, nazpet k "prace pro ceske spolecnosti"

Tohle jsou dost silny zvasty.
https://zpravy.aktualne.cz/finance/neomezene-placene-volno/r~2e031dbef37611ebb91a0cc47ab5f122/
Jeden z tech citovanej manageru dela presnej opak toho, co v tom clanku kaze.

Ma snad nekdo jine, pozitivni zkusenosti?

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #207 kdy: 03. 08. 2021, 12:16:14 »
BTW, nazpet k "prace pro ceske spolecnosti"

Tohle jsou dost silny zvasty.
https://zpravy.aktualne.cz/finance/neomezene-placene-volno/r~2e031dbef37611ebb91a0cc47ab5f122/
Jeden z tech citovanej manageru dela presnej opak toho, co v tom clanku kaze.

Ma snad nekdo jine, pozitivni zkusenosti?

1) ceska a slovenska natura toto len tak nedovoli, uz vidim zastupy ludi ktory sa v takej firme zamestnaju a po skusobnej dobe pojdu na neobmedzenu dovolenku. Zamestnavatel z nich bude mat <>, este im bude musiet platit vyplatu a odvody.

2) Chce to ludi ktory maju fakt silnu sebakontrolu. Ak zamestnanec chce povedzme 40dni dovolenky rocne (mesacne odpracujeme asi 20 dni), tak ak zvysnych 200 dni (10 mesiacov) maka ako srob, tak mu to tato firma dovoli. Ak ale nemaka podla predstav vedenia aby mohol vyuzivat dany benefit, tak ho na to upozornia ze ten benefit vyuziva az moc. Ak neuposluchne, tak sa z nim proste rozlucia a clovek si musi najst robotu inde. A verte tomu ze na to maju isto pripravene tabulky kolko ktoremu zamestnancovi tej "neobmedzenej dovolenky" dovolia.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #208 kdy: 03. 08. 2021, 13:53:20 »
Je to cely nesmysl, protoze jak se da ocekavat, tuhle moznost dostanou jen lidi, co to de facto nemuzou vyuzit, protoze proste od svyho projektu nemuzou odbehnout. ty sou radi, kdyz spotrebujou quotu normalni dovolene.

Plus jsou to ve skutecnosti pindy, protoze ceskej management to tady blokuje, prestoze si z toho zapadni management dela PR.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #209 kdy: 04. 08. 2021, 00:34:11 »
1) ceska a slovenska natura toto len tak nedovoli, uz vidim zastupy ludi ktory sa v takej firme zamestnaju a po skusobnej dobe pojdu na neobmedzenu dovolenku. Zamestnavatel z nich bude mat <>, este im bude musiet platit vyplatu a odvody.

Já v jedné z těch v článku jmenovaných společností dělám (ve které, to si nechám pro sebe, ale když si s tím dáte práci, tak to asi vydedukujete). Myslím že předpoklad je, že tihle lidé neprolezou pohovory. Teď jsem čerstvě skončil zkušebku, tak mi vznikla možnost to používat. Ale po letech práce na IČO, kdy jsem byl zvyklý si moc volna nebrat, mám spíš obavy jestli vůbec vyberu to standardní.

2) Chce to ludi ktory maju fakt silnu sebakontrolu. Ak zamestnanec chce povedzme 40dni dovolenky rocne (mesacne odpracujeme asi 20 dni), tak ak zvysnych 200 dni (10 mesiacov) maka ako srob, tak mu to tato firma dovoli. Ak ale nemaka podla predstav vedenia aby mohol vyuzivat dany benefit, tak ho na to upozornia ze ten benefit vyuziva az moc. Ak neuposluchne, tak sa z nim proste rozlucia a clovek si musi najst robotu inde. A verte tomu ze na to maju isto pripravene tabulky kolko ktoremu zamestnancovi tej "neobmedzenej dovolenky" dovolia.

Ono to nefunguje automaticky. Musíš přijít za nadřízeným a říct mu důvod, pokud je to víc jak pár dní. Myslím že je to fajn na takové ty věci jako "umřel mi děda, chci si vzít týden volna", nebo "dítě je nemocné a chci s ním zůstat doma", či "cítím se přepracovaný, radši bych si trochu odpočinul než vyhořím". Vzhledem k tomu, že tvůj nadřízený sedí s tebou v týmu a zastává v podstatě pozici, kterou jsem v českých společnostech viděl označovanou za "teamleada", tak ví jak na tom jsi. A prostě místo aby ses snažil pasovat lidi do ozubených koleček nemyslící korporátní mašinerie, tak k tomu přistupuješ lidsky. Funguje to tedy naopak, není na to tabulka, ale když přijde tvému šéfovi že to zneužíváš, tak to prostě příště nedostaneš. Je to benefit, forma odměny, ne právo.

Jinak zajímavé a docela k tématu je, že ta společnost kde pracuji funguje dost jinak, než je v ČR typické (je to nadnárodní, původně americká společnost). Ať už organizačně, kde management nemá takový důraz jak je zvykem, tak třeba že tam nejsou architekti a tak podobně. Místo toho si týmy navrhují architekturu sami podle požadavků. Byrokratický bullshit v podstatě na nule, ani není nutné vykazovat čas. Fascinuje mě že když člověk vezme R&D část firmy (tj programátoři a vývojáři HW, v prodeji a HR to asi funguje dost jinak), tak je to v podstatě bez manažerů. Místo toho se volí seniorní lidi, aby dělali jakési teamleady, nad kterýma stojí manažer, který ale určuje jen docela vysokoúrovňové cíle. Přijmout to ten člověk samozřejmě nemusí, nikdo tě netlačí přejít z programátora na manažera. Že by se přijal manažer externě, to jsem ještě neviděl, ale zas tak dlouho tam ještě nejsem.

Hodně je kladen důraz na motivaci lidí, a tím myslím mrkev, ne bič. Když jsem nastoupil, tak nám HRistka říkala, že ideál je takový, že z té společnosti nikdy neodejdem, a že tím směrem je to celé nastavené. Vzhledem k mé filosofii měnit práci asi tak každé 2/3 roky mě to kapku vyděsilo. Až časem mi došlo, že na to jdou z druhé strany, než je zvykem, že ti prostě přizpůsobí prostředí a nahrnou na tebe tolik benefitů, a že celá struktura prostě dává smysl, takže ve výsledku nikdy nebudeš chtít odejít.

Začíná to samozřejmě výplatou, ale taky dostaneš RSU akcie, a 10% odměny co půl roku. Pracuješ s motivovanýma inteligentníma lidma, kteří tě prostě nakazí svojí chutí pracovat. Nikdo nechodí do práce si to prostě jen tak odedřít, aby bylo na chleba.

Pak jsou tu různé příjemně překvapující věci, jako že CEO random vyhlásí celofiremní den volna, aby ukázal že si váží zaměstnanců. Různé (nepovinné) plně placené akce v restauracích, asi tak dvě měsíčně.

Fascinující motivační věc je, že každou chvíli dostáváš dárky v ceně kolem tisícikoruny (+- 500kč). Různé termohrnky, mikiny, batohy, trička a tak podobně. To je taková zvláštně sneaky věc. V různých firmách jsem občas (asi tak jednou/dvakrát za rok) dostal nějaký propagační předmět. Hrnek, šálu, tričko a tak podobně. Ale skoro vždycky to byla nějaká blbost. Třeba ta šála byla krátká a z nějakého plastu, že byla naprosto nepříjemná. Lidově řečeno - vypadalo to jako šála, ale nešálovalo to. Tričko bylo divného střihu a barev. Dostal jsem, to, občas mi to udělalo trochu radost, občas, když to byla nějaká samolepka, nebo nějaká taková blbost, tak jsem to vzal a rovnou vyhodil, kroutíc hlavou co si to zase HR vymyslelo. Tady zatím všechno co jsem dostal fakt používám, třeba mikinu nosím skoro každý den, protože je prostě pohodlná a vypadá dobře. A většinou když ti to někdo dá, tak ti řekne něco jako "keep up the good work". A ty máš pak najednou pocit, že odvádíš dobrou práci, protože jsi nedostal krám, ale fakt něco použitelného. A máš chuť dělat víc dobré práce. Divný psychologický hack, který ale překvapivě dobře funguje. Myslím že klíčem je ta frekvence, kdyby to bylo jednou za rok, tak na to asi zapomenu docela rychle.

Zatím jsem během tří měsíců dostal welcome package, kde byl moleskine & propiska a termohrnek. Mikinu. Tričko a batoh. Teď že mi pošlou nějaký další welcome package, protože mi skončila zkušebka. Celkově jsem překvapený, jak takhle jednoduchá věc, v podstatě uplácení dárky, psychologicky udělá docela dost. Člověk si připadá výtaný a že by to měl nějak oplatit.

Pak jsou tu další různé hacky; třeba možnost nominovat kolegu za to že ti s něčím výrazně pomohl. Kolegy jméno je pak vidět na obrazovkách, co jsou asi tak co pět metrů po celé firmě, spolu s popiskem na odstavec / dva s čím ti pomohl + přijde celofiremní mail. Jako bonus dostane nějaký dárek v hodnotě asi čtyř tisíc. Populární jsou co jsem tak slyšel krabice lega, které mají snad 1x0.5 metrů. Nominace se dělají každý měsíc pro asi pět lidí.

To se může zdát jako divná blbost, zvlášť českému cynismu, ale třeba v minulé práci jsem měl několik kolegů, které jsem osobně vychválil za něco. Za pomoc, za rychle udělaný deployment, zřízení prostupů na firewallu v deset večer a tak podobně. Slyšeli to lidi u mě na standupu a tím to zhaslo. Tady kolega získává recognition skrz celou firmu a ještě si odnese domu nějaký dárek. Když má děti, tak jim udělá radost třeba legem. Já mám radost, že ho firma ocenila. A dohromady to celé vede na větší motivaci pomáhat si navzájem, ne kvůli tomu že za to je dárek, nebo odměna, ale že to lidi fakt vidí. Že se nestrhám navíc prací, kterou nikdo neocení, nebo jí ocení jeden člověk, pro kterého jsem to udělal. Že nedostanu pojeb, že jsem projel deadline (které asi nemáme, nebo jsem žádnou dřívější než "v březnu příští rok" zatím ještě neviděl), ale naopak pochvalu za práci navíc.

Pak samozřejmě takové ty věci, jako že když se chceš naučit další programovací jazyk, tak máš ne jen možnost, ale dokonce vyhrazený prostor. Pokud to použití dává smysl, tak se klidně nauč go a napiš další komponentu v go, či dalších asi pěti jazycích, co se po firmě používají.

Samozřejmostí je taky vertikální přesun mezi týmy. Už tě nebaví psát cloudové věci v pythonu? Tak jdi psát ovladače do jádra v C. To zní tak nějak hrozně hypoteticky, protože už jsem tohle viděl nabízet různé jiné firmy a skoro nikdy to nikdo nepoužil. Ale třeba v mém týmu jsou dva lidi, co takhle před pár měsíci přešli z něčeho, co jim nevyhovovalo. Bere se to více/méně jako samozřejmost. Ostatně i ty týmy jsou tak nějak volně definované, sám jsem teď tak nějak ve dvou a nepatřím zároveň ani do jednoho. Dělám prostě to co seniornější kolega/teamlead myslí že je třeba, bez ohledu na byrokratické rozdělení do týmu. A všichni to berou jako samozřejmost.

Co jsem tím chtěl říct je ne vyprávět o cool benefitech, ale spíš ukázat, že celá ta kultura je nastavená na to aby vnitřně motivovala lidi, aby je ta práce bavila a chtěli jí dělat. Když tě nebaví a nemáš motivaci, tak si klidně vem dovolenou navíc, nebo se porozhlídni po celé firmě a vyber si něco co tě bavit bude. Klidně to může být úplně nový projekt, pokud dává smysl a přinese nějaký benefit buďto zákazníkům, nebo supportu, nebo to ve výsledku ušetří náklady, či čas.

Když jako firma stavíš na tomhle, ne jen na papíře, ale i v praxi, tak se nemusíš stresovat, jestli si lidi berou placenou dovolenou navíc, protože prostě víš, že jejich motivace je (i díky akciím) srovnaná s motivací firmy. Prostě dodávat kvalitní produkt. Lidi nebereš jako zdroj, který je třeba vytěžit, kolečko v mašině, které můžeš kdykoliv nahradit, když se podle tvých metrik netočí dost rychle, ale spíš jako umělecké řemeslníky odvádějící činnost, která není repetivní (repetivní věci automatizuješ). Takže je pro dobro firmy, když se je snažíš motivovat aby udělali co nejvíc kvalitní práce. Stejně jako třeba kdybys zaměstnával sochaře, tak necílíš na počet soch (ostatně kdyby to bylo repetivní, tak si místo sochaře koupíš CNC), ale na kvalitu a za kolik se sochy prodají, či jak esteticky vylepší firemní palác.

Na druhou stranu, když jen tak narveš neomezenou placenou dovolenou na model českého korporátu, tak to nebude fungovat, asi jako nefunguje když týmu co jel teď deset let waterfall najednou narveš scrum. Budou na to tak nějak divně čumět, vymýšlet jak to ojebat a ohnout aby to aspoň nějak fungovalo, a pak ve výsledku stejně skončí s PO o Scrum masterem, který ten waterfall simuluje přes kanban board v jiře.
« Poslední změna: 04. 08. 2021, 00:36:56 od Bystroushaak »